)Ii@k ER IS IEMAND VERGIFTIGD! 'N LEVEN HEB JE ZO GERED. Sander van Marion gaf concert op 's werelds grootste orgel Gemeente Katwijk Gemeente Katwijk Zit de vakantie er weer op? A. DE GRANADA B.V., PAGINA 4 )ONDERDAG 9 AUGUSTUS 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Canada en de Verenigde Sta ten. In een tiental steden aan de gro te overkant heeft hij gecon certeerd. Gewapend met op nameapparatuur heeft hij van de gelegenheid gebruik ge maakt tevens concerten van bekende Amerikaanse orga nisten en vraaggesprekken met hen op de band te zetten. Die opnamen zullen als basis materiaal dienen voor een dit winterseizoen via de TROS-radio uit te zenden serie over het orgel zoals men dat in Canada en de VS kent. Behalve de samenstel ling zal de 40-jarige musicus ook de presentatie ervan voor zijn rekening nemen. Informatief „Het wordt een lekker informa tief programma", verzekert Van Marion. „Wat weten wij Nederlanders immers van het orgel in Amerika? Vrijwel niets. En toch. Het is zo an ders. In plaats van de mecha nische orgels hier, tref je daar orgels aan met elektrische re- gisterbediening. Orgels waarin complete computers zijn gebouwd." .,Dat is natuurlijk geen wonder. Orgels met vijf klavieren, waarvan wij staan te duizelen, zijn daar heel gewoon. Als je daarop wil spelen, kun je dat beslist niet alleen af. Vandaar dat men daar die computers programmeert." De trip naar Amerika is voor Van Marion een hele openba ring geweest. „In Philadel phia heb ik op het Wanama- ker-orgel gespeeld. Dat is het grootste orgel ter wereld. Heeft zes klavieren en liefst 451 registers. Enorm!" ..Nee", meesmuilt hij, „zoiets heb je nog nooit gezien. Al leen al de speeltafel. Die is zó groot, dat er een hele woon kamer achter zit. Het orgel staat midden in het Wanama- ker-warenhuis. Ja heus. Er wordt drie keer per dag op ge speeld. Winkelende mensen gaan daar dan eventjes voor zitten." ..Een geluid dat er uit komt. Ongelooflijk! Alsof je het in Keulen hoort donderen. Ik heb er de negende symfonie van Beethoven op geïmprovi seerd. Was een belevenis op zich!" Van Marion merkt op dat de organisatoren zijn toernee hadden opgehangen aan de improvisatie. Een stijl Sander van Marion - Wat weten wij Nederlanders van het orgel in Amerika - Van Marion, die met veelvul dig concerteren, compone ren, dirigeren en ander ra diowerk behoorlijk aan de weg timmert (om maar eens een cliché te gebruiken), zegt in Amerika op orgelgebied veel te hebben opgestoken. ,Men loopt daar een eind voor. De combinatie van een me chanisch en een elektronisch orgel - wat werkelijk iets ge weldigs is - is daar erg in trek. In Nederland is dat echter nog toekomstmuziek." ,Ook wat een Virginal Vox daar doet, is hier nog uit den boze. Vox is een organist die in de VS zeer veel faam heeft ver men in Amerika nog niet gehoord had en waarmee Van Marion erg goed weg weet. „Ik had niet verwacht dat men daar zo warm voor zou lopen. Nu zeg ik dat dat eigenlijk het niet meer dan logisch was. In welke stad ook, er gaat geen avond voorbij of er wordt een orgelconcert gegeven. Be grijpelijk dus dat niet bij elk concert de kerken vol zitten." ,Des te gelukkiger was ik, wan neer de kerk wél vol zat. Maar ook wanneer ik voor een half volle kerk speelde, was ik blij van binnen, 't Was elke keer een hele ervaring. Nee, het liet me zeker niet koud." met zijn lichtbatterij, die hij op het orgel aansluit." „Als die man een hoge toon aanslaat, wordt de kerk ge vuld met bijvoorbeeld een groene lichtbundel en bij een lage toon met een paarse of oranje straal. In een donkere kerk is dat erg mooi. Vooral wanneer de organist snel speelt. Dan ontstaat er een zee van kleuren." „Die Vox lokt gemiddeld een kleine 2000 man naar zijn or gelconcerten. Zo enorm po pulair is dat daar. Maar ja. Kom daar hier maar eens mee. Weet je wat men dan roept? Kitsch. Pure kitsch. Weg daarmee!" „Je moet een eigen stijl zien te ontwikkelen. In je spel bepaalde ak koorden laten terug komen, waaraan het publiek je kan herken nen. Dat, wanneer ik een stuk van Bach speel, men roept: „Hee, dat is Sander van Ma rion. Feike Asma en Charles de Wolff heb ben dat ook. Die pik je er even gemakkelijk tussen uit." Zonder al te veel omhaal ver klaart de Haagse toonkunste naar Sander van Marion wat volgens hem de verdienste is van het feit dat hij nu zo hevig in de belangstelling staat. In teresse die zelfs tot over de oceaan reikt. Van Marion, organist van zowel de Scheveningse Bethelkerk als de Haagse Lutherkerk en dirigent van het Rijnlands Mannenkoor te Leiden en het Katwijkse mannenkoor 'Ju bilate', is onlangs terugge keerd van een toernee door Amerikanen enthousiast voor improvisatie gemeente alphen aan den rijn\ De directeur van Openbare Werken te Alphen aan den Rijn, daartoe gemachtigd bij besluit van burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn; Overwegende dat in verband met het i waterleiding in de Swadenburgerdam, de tijdelijke nood zaak is ontstaan tot het nemen van een verkeersmaatre gel als bedoeld in artikel 137, het eerste lid van het Reglement Verkeersregels en Verkeerstekens. Besluit Met ingang van donderdag 9 augustus 1979 het kruispunt Swadenburgerdam/Spoorlaan vanaf 10 00 af te sluiten voor het doorgaand verkeer gedurende een periode van 2 dagen en verder voorzover dit voor de uitvoering van de werkzaamheden noodzakelijk is. Openbaar vervoer: De bestaande route van de streekbuslijn 9 Molenstraat - Swadenburgerdam - Spoorlaan v.v. zal donderdag tot 10.00 uur worden gehandhaafd, na die tijd zal de bus omgeleid worden via de Steekterweg. De halten op de Molenstraat, het Plein en de Swadenbur gerdam/Spoorlaan komen tijdelijk te vervallen. Alphen aan den Rijn, d.d. 8 augustus 1979 LEGGER DER WEGEN Burgemeester en wethouders van Katwijk breng en ter kennis, dat een exemplaar van het door hen, ingevolge het bepaalde bij de wegenwet, opgemaakt ontwerp van de legger van de wegen op 9 augustus 1979 op de secretarie der gemeente zal worden neergelegd. Het ontwerp ligt aldaar, van die dag tot de dag waarop de hieronder vermelde zitting wordt gehouden, voor een ieder ter inzage. De secre tarie is geopend elke werkdag van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. Bezwaarschriften tegen het ontwerp kunnen bij burgemeester en wethouders worden ingediend en worden bij het ontwerp voor een ieder ter inzage gelegd. De bezwaarschriften kunnen wor den toegelicht en bezwaren kunnen mede worden ingebracht in een zitting, welke zal worden gehouden in het gemeentehuis op dinsdag 11 september a.s. van 16.00 tot 16.30 uur. Na vaststelling van de legger is de openbaarheid van de weg en de verplichting tot onderhoud en tot een bijdrage in het onderhoud van de weg vastgelegd. Wijziging van onjuiste vermeldingen te dezer zake kan dan nog slechts door rechter lijk vonnis bewerkt worden. Burgemeester en wethouders nodigen belang hebbenden daarom uit, zich ervan te overtuigen, of het ontwerp naar hun mening geen onjuist heden bevat en, zo ja, daartegen binnen de daarvoor gestelde termijn bezwaren in te dienen. Katwijk, 9 augustus 1979 Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester G. Feenstra. C.A. Bos. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Katwijk maken bekend dat zij voornemes zijn krachtens artikel de Wet op de Ruimtelijke Ordening vrij stelling te verlenen van: 1. het bestemmingsplan "Molenblok-Zuid le her ziening"; 2. het bestemmingsplan "Nieuw-Zuid" 3. het bestemmingsplan "Katwijk aan Zee Centrum"; 4. het bestemmingsplan "Hoornespolder" 5. het bestemmingsplan "Katwijk aan den Rijn" 1. het verbouwen en uitbreiden van de woning Leliestraat 38 te Katwijk; 2. het verbouwen en uitbreiden van een clubhuis op het terrein van het sportpark Nieuw-Zuid aan de Laan van Nieuw-Zuid te Katwijk,- 3. de bouw van 4 woningen aan de Sluisweg/ hoek te BrittenstraaJ te Katwijk; 4. het verbouwen en uitbreiden van de woning Salomon Huygenslaan 12 te Katwijk; 5. de bouw van een garage aan de Kerkstraat 17 te Katwijk. De tekeningen behorende bij de bouwplannen liggen met ingang van maandag 13 augustus 1979 op de gemeentesecretarie (kamer 22) gedurende veertien dagen ter inzage. Gedurende deze termijn wordt een ieder in de gelegenheid gesteld eventuele bezwaren tegen het verlenen van de gevraagde vrijstelling(en) schriftelijk bij hun college in te dienen, adres: Zeeweg 127, 2224 CD Katwijk ZH. Katwijk, 9 augustus 1979. Burgemeester en wethouders van Katwijk de secretaris, de burgemeester Als je bij eeri ongeluk onmiddellijk weet watje moet doen. kan dat het verschil betekenen tussen leven en dood. De dingen die je weten moet, zijn met een heel klein beetje aandacht ontzettend simpel te onthouden. We hebben ze voor u in een klein boekje overzichtelijk bij elkaar gezet. Dal boekje krijgt u door even een kaartje ('A' testuren aan ..Het Oranje Kruis" Statenlaan 81.2582 GE Den Haag. Aangeboden door dit blad in samei Direct naar het ziekenhuis. Bil bijtend gif dwingen met water te spoelen en dit uit te spuwen. Dan water te drinken gecen /bijtend gif brandt, moet dus worden verdund]. Neem de verpakking van het ingenomen produkt mee naar hel ziekenhuis •rking mei de Stichting Ideële Reclame SIRE Misschien heeft u juist in deze tijd na de (hopelijk) prettige vakantie zin in meer afwisselend, interessant en verantwoordelijk werk. Indien u een goede boekhouder bent en ervaring heeft met de admini stratie van een handelskantoor hebben wij een aantrekkelijke baan voor u als assistent van de interne bedrijfsleiding. Wij zijn een snel groeiende handelsonderneming en hebben al meer dan 25 jaar een goede naam in de grafische en reprografische industrie. De beloning en de secundaire arbeidsvoorwaarden zijn beslist goed. Dat vertellen wij u gaarne in een uitvoerig persoonlijk gesprek waar we echt de tijd voor nemen. Heeft u belangstelling? Handelsweg 12, Postbus 309, Alphen a/d Rijn. Tel. 01720-29226*

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4