Minder winkels, caf e's en pakhuizen in Maredorp Nederland moet voor eigen bloed zorgen Zakkenrollerij 12 slachtoffers j Gemeente: parkeer problemen aanpakken Ouderenraad wil Dienstencentrum in de Merenwijk DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1979 LEIDEN Van links naar rechts de dames Rutten, Castelein en Nauta. Zij zetten zich in LEIDEN - De gemeente heeft gisteren het bestemmings plan gepresenteerd voor de wijk Maredorp. Dit plan is te beschouwen als van één van de belangrijkste "papieren" resultaten van de werkzaamheden van de laatste driejaar Met nadruk wordt gesteld "papie ren" resultaat want in het be stemmingsplan wordt aangege ven wat er de komende jaren in het gebied tussen de Oude Vest, Havenplein, Oude Rijn, Stille Mare en Lange Mare mogelijk en onmogelijk is met het gebruik van ruimte. Zoals bekend heeft het Rijk eind vorig jaar geld be schikbaar gesteld uit de stads vernieuwingspot (de zogenaam de interim-saldo-regeling) voor verbeteringsplannen. De ont wikkeling van het bestemmings plan is noodzakelijk als bestuur lijk en juridisch kader waarbin nen die stadsvernieuwing in deze binnenstadswijk de komende ja ren daadwerkelijk kan worden aangepakt. Veel nieuws staat er niet in het plan te lezen. Wel worden in het be stemmingsplan van eerdere standpunten verfijnd. Zowel voor Maredorp als voor de bin nenstad als geheel zijn in de af gelopen jaren heel wat plannen geproduceerd die van betekenis zijn voor dit bestemmingsplan. Er wordt grotendeels terugge grepen op de beide voorgangers van het bestemmingsplan, de no ta's "Een fundament voor Mare dorp" en "Maredorp in de stei gers". Maar ook het "Structuur plan voor de binnenstad", het "Verkeerscirculatieplan" en het "Distributie planologisch onder zoek" zijn van grote invloed op de plannen voor Maredorp Bij de presentatie van het bestem mingsplan zei wethouder Waal (ruimtelijke ordening) gister middag dat er heel wat werk is verzet om alle doelstellingen, die gelden voor de gehele binnen stad, in het plan te verwerken. De uitgangspunten voor Maredorp zijn grotendeels gelijk gebleven. Het plan is er op gericht om het wonen in de wijk te versterken en het leefmilieu te verbeteren door middel van groenvoorzieningen en pleintjes. Renovatie en nieuwbouw op open plekken wordt gestimuleerd. In het plan blijft het opengraven van de Lan ge Mare en de Stille Mare (hoewel De groei van winkels, café's en pakhuizen zal worden terugge drongen. Alleen in de Haarlem merstraat (tot aan de Pelikaan straat) en de Donkersteeg zal de winkelfunctie worden versterkt en is een uitbreiding van het aan tal restaurants (geen café's) toe gestaan. Om de aantrekkelijk heid van het Leidse winkelcen trum te vergroten mag de Hema (die als "trekker" voor dit deel van de binnenstad wordt gezien) meer uitbreiden dan aan andere winkels is toegestaan. De uit breiding gaat ten koste van 4 panden aan de Janvossensteeg Het parkeerprobleem is nergens zo groot als in Maredorp. Om het te kort te verminderen wordt de bouw van een "stallingsgarage" aan de Hekkensteeg (voor bewo ners en bezoekers) in de komen de jaren noodzakelijk geacht. Bruggen voor voetgangers en fietsers over de Oude Rijn en van de Oude Vest naar de Oude Sin gel moeten het winkelcentrum meer beloopbaar maken. Dit jaar nog zal een begin worden gemaakt met de uitvoering van openbare werken (kademuren, rioleringen en bestratingen). An dere plannen die op korte termijn te verwezenlijken zijn zijn een bouwplan voor de Mirakelsteeg (20 tot 30 woningen) en een bouwplan op de plaats van het voormalige zwembad "De Over dekte" (15 woningen). In beide plannen gaat het om de bouw van woningwetwoningen. Het bestemmingsplan voor Mare dorp zal volgende week donder dag in een gezamenlijke vergade ring van een aantal raadscom missies aan de orde komen. Naar verwachting kunnen de plannen in september door de raad wor den vastgesteld waarna het plan voor de definitieve behandeling en goedkeuring naar gedepu teerde staten van Zuid-Holland (het dagelijks bestuur van de provincie) kan. Agenda Morgen is er aan vakantiebe zigheden het volgende te doen. Zevensprong, Bemhardkade 35 - Stripverhaal-ochtend 10-12 uur; film "Hugo de Hippo" 14 uur. Leidse jeugd vakantiebezighe den - Tocht naar Avifauna 9 Tamboerijn, Valeriusstraat 73 - Disco top 100 18-24 uur Volkshuis, Apothekersdijk 33 - film "Hugo de Hippo" 10-12 10 i Op Eigen Wieken, Valkenpad 2 - Instuif 10-12 uur Mierennest, Morsweg 59 - Dag je uit naar Efteling, vertrek 830 uur De Mirt, Lage Rijndijk 64 - Fa miliedag Efteling, vertrek 830 uur Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 - Optreden Ivy Green 21 Volkshuis een solidariteitsavond ge houden ter ondersteuning van de actie van Marokkanen die zich door pensionsluitingen in Leiden gedwongen voelen naar Leiderdorp te verhui zen. De actie van de Marok kanen is erop gericht vervan gende woonruimte in Leiden te krijgen. De avond zal ge vuld worden door enige Ma rokkaanse en Nederlandse sprekers en zal muzikaal worden afgesloten. De aan vang is acht uur. De bijeen komst duurt tot half tien,- want dan gaan de Marokka nen eten na een dag vasten in verband met de Ramadan) Uitwisseling In het kader van internationale uitwisselingen zullen ambte naren en raadsleden uit de Engelse stad Oxford van 14 tot 19 augustus een bezoek brengen aan Leiden om daar hun Leidse collega's te ont moeten. Er is bovendien een uitgebreid cultureel pro gramma, en rondleidingen door Leiden. Bovendien staan diverse andere excursies in Nederland op het program- Tentoonstelling Op zaterdag 1 september wordt in de Groenoordhal de wat wordt genoemd "grootste agrarische tentoonstelling" van Nederland gehouden. Er zullen ruim 1100 pony's, schapen en rammen en run deren worden aangevoerd. De keuringen beginnen om 9.00 uur 's ochtends. Als speciale attractie zijn er demonstra ties van oude ambachten. Ook zijn er jeugdwedstrijden met onder meer behendigheids- proeven. Het begin van de Janvossensteeg, gefotografeerd vanuit de Haarlemmerstraat. In het linkse blok zullen een aantal panden plaats moeten maken voor de uitbreiding van de Hema LEIDEN - Derde Wereldbloed voor rijke Westerse landen, en dat alleen voor wat meer luxe. "Dat moeten we beslist zien te voorkomen", zegt dr. J. J. Veltkamp, hoofd van het Centraal Klinisch Haematologisch (bloed) Instituut van het Academisch Ziekenhuis Leiden. "Nederland moet voor zijn eigen bloed zorgen" Deze reactie van dr. Veltkamp komt na een uitspraak van de Raad van State die heeft bepaald dat de staatssecretaris van volks gezondheid binnen drie maan den aan een bedrijf in Weesp een vergunning moet geven voor het importeren van het Amerikaanse bloedconcentraat Factorate, dat lijders aan bloederziekte zichzelf thuis kunnen toedienen. De uitspraak doorbreekt de lijn van de Wet op Menselijk Bloed, die normaliter alleen niet-commer- ciële handel in bloed toestaat. De uitspraak doorbreekt eveneens de monopoliepositie van de cen trale bloedtransfusiedienst van hun bloed een tekort aan een factor van het bloedplasma dat de stol ling regelt. Vroeger kregen ze plasma ingebracht als ze wegens een bloeding in het ziekenhuis werden opgenomen. Tegen woordig kan deze factor ook pre ventief worden toegediend. Dat maakt beschadigingen minder riskant. Er bestaan volgens Velt kamp verschillende soorten pre paraten: het zogenaamde "dro ge" en "natte" Cryo-precipitaat en de meer gezuiverde prepara ten zoals Factorate. "Jarenlang is alles vrij goed gegaan, in die zin dat wij de behoefte aan die factor aardig hebben kunnen dekken. In het voorjaar van 1977 ontstond er echter een tekort op de markt, toen is de handel er op gesprongen". De thuisbehandeling met Cryo- precipitaat (factor VIII) is in Rot terdam begonnen. Toen kon de patiënt alleen nog maar gebruik maken van zogenaamde natte Cryo, dat in een diepvriezer be waard moest worden. Later kwam er echter zogenaamde droge Cryo op de markt dat in een koelkast kan worden bewaard. Eind vorig jaar werd veertig pro cent van de ernstige hemofilipa- tiënten thuis behandeld. Negen tig procent daarvan deed dit met droge cryo. Langzamerhand kwam er echter steeds meer vraag naar factor VlII-concen- traat, zoals Factorate, dat nog gemakkelijker te bewaren en toe te dienen is. De behandelaren hebben toen richtlijnen moeten samenstellen voor wie het concentraat be stemd was. Het is een kwestie van luxe om de concentraten zo maar te gaan uitdelen en het is duur der. Alleen bij hele kleine kinde ren, bij grote operaties en bij pa tiënten die allergisch zijn voor natte cryo zouden concentraten gebruikt moeten worden. Bo vendien is nog niet goed bekend welke bijwerking dit concentraat heeft. N- zag je ineens de zwakheid van de organisatie van de behandela ren van de hemifiolipatiënten, want sommige afdelingen gingen tegen het advies in toch concen traten gebruiken. Daaruit blijkt nu ook hoe de Raad van State zich heeft laten inpakken. Er is geen gebrek aan bloed. Alleen de organisatie van de aanmaak van concentraten is nog niet helemaal rond. Natuurlijk", zegt dr. Veltkamp, "ben ik er een voorstander van dat alle mensen het concentraat kunnen krijgen, maar daar geldt wel een voorwaarde voor: we moeten selfsupporting zijn, dat wil zeggen we moeten er hier in Nederland zelf voor kunnen zor gen. We willen beslist niet dat plasma van mensen uit derde we reldlanden wordt gebruikt door mensen uit de rijke Westerse lan den" ln het verhaal van de Raad van Sta te komt ook nog een controle in stituut ter sprake die de prepara ten onder andere moet onderzoe ken op virussen". Het is absoluut onmogelijk om de herkomst van het bloed te ontdekken", zegt dr. Veldkamp. Er wordt zelfs gezegd dat het er in de commerciële bloedhandel minder selectief aan toegaat. Ter verduidelijking: bij een totaal verbruik door de Nederlandse Hemofili-patiënten van natte- en droge cryo zijn de kosten ruim tien miljoen gulden. Bij het ge bruik van concentraten wordt het tweemaal zo duur. Om duidelijk te maken om wat voor bedragen het gaat: er zijn met name in de Westerse wereld en Japan ruim 30.000 hemofilipa- tienten; in Nederland 1200. De Nederandse patiënten kosten als ze natte- en droge Cryo nemen ruim tien miljoen gulden: bij het concentraat zeker het dubbele. Het blijkt wel dat het internatio naal om een aantrekkelijke han del kan gaan die in de miljoenen guldens loopt. "Het is zaak voor Nederland om de import van concentraat centraal te beheren zodat de planning van de eigen productie zo kan zijn dat import overbodig wordt", aldus dr Veltkamp. THIJS JANSEN r Dr. J. J. Veltkamp De Merenwijk, een jonge wijk. Als daarmee het nog maar korte bestaan van de wijk zelf wordt bedoeld, is het zeker waar. Als wordt gedoeld op de leeftijd van de bewoners van de Merenwijk, niet helemaal. Want van de 16317 Meren- wijkbewoners waren er op 1 januari van dit jaar 1267 ou der dan 55 jaar. Die ouderen, of althans een gedeelte van hen, voelt zich ietwat vergeten in een wijk die de reputatie van een jonge wijk heeft. Daar willen die ouderen zelf iets aan gaan doen. Begin oktober vorig jaar is de Ouderenraad opgericht, met in het voorlo pig bestuur de dames Caste lein (voorzitster). Rutten se cretaresseen Nauta. De drie dames zijn bijeen in de tuin Nauta LEIDEN - Winkelend Leiden is gisteren weer eens geteisterd door een golf van zakkenrollerij. In totaal zijn gisteren 12 geval len van zakkenrollerij ter ken nis van de Leidse politie ge bracht. Op de veemarkt in de Groenoord hal werd een 74-jarige inwoner van Voorschoten beroofd van een portemonnaie waarin ongeveer 60 gulden zat. Bij de V en D-ves- ADVERTENTIE t de Vossebes. Ze willen graag i tellen over wat de Ouderen raad doet en wil bereiken, al worden ze nu en dan over stemd door het vele vracht verkeer dat over de aan de tuin grenzende Gooimeerlaan vanaf raast. Ze richten zich op r\ 55 jaar, omdat veel tegenwoordig al voor hun 65ste zijn gepensioneerd en dan een beetje tussen wal en schip vallenZelf zitten ze wat hun leeftijd betreft 'op de be neden )rand'. Het uiteindelijk doel van de Ouderenraad is een Dienstencentrum in de Merenwijk te krijgen. De Stichting Dienstencentrum voor Gecoördineerd Bejaar- denwerk wil wel, maar dan moeten ze wel met getallen komen bij de gemeentehoe groot is de behoefte en behoefte waaraan precies? De vragenlijst voor een enquete is al opgesteld (in samenwer king met de Wetenschapswin kel) en in september moet zij worden uitgevoerdDaarvoor heeft de groep Dienstbaarheid en Actie van het kerkelijk cen trum zich al gemeld. Mevrouw Rutten zegt: "Dan horen de mensen meteen eens van ons, want tot nog toe hebben we erg in het verborgene gewerkt" Maar ze hebben niet stilgezeten. Geregeld vergaderen: "In het begin duizelde het ons, je krijgt met allerlei instanties te maken. Maar we hebben veel steun gehad van de op bouwwerkster Anke Keur", zeggen de dames. Al in het be gin hebben ze een oproep voor een bijeenkomst van ouderen in het winkelcentrum gehan gen. Er kwamen toen 26 men sen en meteen bleek dat er veel problemen leven onder de ou dere bewoners van de Meren wijk. Mevrouw Rutten: "Heel veel problemen, en één daarvan is eenzaamheid, vooral als je- tussen jongere mensen woont Verder kwam de behoefte aan activiteiten voor ouderen. tiging aan de Aalmarkt vier portemonnaies gerold van winkelende vrouwen. In totaal gaat het hier om een geldbedrag van bijna duizend gulden en de nodige persoonlijke papieren. Verder werden er in verscheidene kledingzaken in de binnenstad portemonnaies gerold. Het meest trieste geval was de diefstal van een portemonnaie van een 21-ja rige vrouw uit Leiden. Op het moment dat zij zich in een wol winkel in de Morsstraat bevond werd de portemonnaie uit haar schoudertas gerold. Het kleinood bevatte ruim duizend gulden en tal van persoonlijke papieren. LEIDEN - Uit een tweetal model woningen aan de Savornin Lohmanlaan op het Waardei- land in Leiden zijn de afgelopen nacht twee koelkasten, twee elektrische ovens en de nodige sanitair-materialen ontvreemd. In totaal /.ou de waarde van de ge stolen goederen ongeveer vier en een half duizend gulden be dragen. gen in de gezondheidszorg zo als een trombosedienst en eerc pedicure, problemen op het gebied van verkeer, slechte verbindingen met de stad en het ziekenhuis bijvoorbeeld en er waren mensen die uit de stad komen die zich wat ont heemd voelen hier" De vragen voor de enquete rich ten zich op al deze gebieden. Maar ook is er bijvoorbeeld een vraag of men tevreden is met het feit dat alle winkels centraal zijn gelegen. Me vrouw Nauta: "Wij zijn daar namelijk niet tevreden mee. Als je aan het eind van de wijk woont is het wel een half uur lopen naar het winkelcen trum. Er komt hier wel een rijdende winkel, maar die kan niet in de kleine straatjes komen. Dan is hij vaak al voorbij voor je het merkt. Als je ziek bent of het is glad zoals van de winter, dan zit je er. toch mee" De laatste twee vragen luiden: hebt u wel eens gehoord van de Ouderenraad en wilt u er in meewerkenMevrouw Nauta: "Nu we het daar toch over hebben; er zal heus wel een hoop talent onder de mannen zitten ook, maar je ziet geen man. Terwijl ze zich nu lopen te vervelen misschien" Naast de organisatorische za ken heeft de Ouderenraad ook al bijeenkomsten rond be paalde problemen gehad. Zo als deze week naar aanlei ding van klachten over vuil bij het winkelcentrum, waar in ratten zouden huizen en glascontainers waar kinde ren opklimmen en dan zo de flessen eruit kunnen halen. De reiniging, de winkeliersver eniging, de wijkagent, pa- tientenraad en het bestuur van de Molens waren uitge nodigd. Mevrouw Rutlen: "Jammer genoeg uxis het winkelcentrum niet verte- genivoordigddan is eigenlijk de grond onder de vergade ring weg he? En de wijkagent was er ook niet. Maar de rei niging heeft beloofd naar de winkeliers toe te gaan. Die wil er veel aan gaan doen". "Maar we zijn ook veel wijzer geworden"vertelt mevrouw Castelein. "We weten nu dat de winkeliers die afrulnvi tamers zelf moeten betalen en het ook zelf moeten melden als ze vol zijn".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3