Volgens Centraal Planbureau gaan prijzen flink omhoog Topman energie: Tekort olie kan sterk toenemen Gemeente als fiscus strakker aan de lijn Export zal dalen Vliegtuigdelen niet terug naar fabriek Marktberichten DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1979 DEN HAAG (ANP) - Nederland is R- rp. mpt S fi nrnppnt uan hpf natinnaal DHHICH J_/VJ» DEN HAAG (ANP) - Het Centraal Planbureau verwacht in de toekomst een stijging van de inflatie en een daling van de export. Volgens een woordvoerder van het CPB staat Nederland er op het ogenblik niet al te slecht voor de grootste gebruiker van LPG binnen de EG. Italië is met drie procent de tweede. Deze twee landen zijn de enige in de ge meenschap waar het gebruik van LPG enige omvang heeft. Dit zegt de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, in antwoord op vragen uit het Eu ropese parlement. De Europese Commissie is bezig in het kader van het programma voor een meer rationeel energie gebruik de mogelijkheden na te gaan van een groter gebruik van LPG in het vervoer. Dat zal vol gens de commissie de hoeveel heid uitlaatgassen verminderen maar slechts een bescheiden benzinebesparing betekenen. Nederland eerste bij LPG-gebruik Het officiële persbureau van Koe weit heeft gisteren overigens be richt dat Saoedi-Arabië zijn prijs van LPG met terugwerkende kracht tot 1 augustus met gemid deld 17,6 procent heeft verhoogd van 170 tot 200 dollar per ton. De gemiddelde stijging van de inflatie voor 1979 zal vermoede lijk niet de verwachte 4,5 tot 5 procent te boven gaan, maar ge zien de fikse stijging van de ener gieprijzen (de olieprijs is op het moment in guldens gerekend 40 procent hoger dan eind 1978) verwacht het CPB in de toekomst een hoger inflatietempo "Het gaat nu nog goed in vergelij king met het begin van de jaren zeventig en in vergelijking met het buitenland, maar het onheil begint zich af te tekenen", aldus de woordvoerder. Op het ogenblik is volgens hem procen tueel gezien de situatie rooskleu riger dan in 1973 en 1974, toen de eerste energiecrisis woedde Ook wat betreft de export, waar mee het nu nog goed gaat, ziet de CPB-woordvoerder achteruit gang in het verschiet. De concur rentiepositie is weliswaar verbe terd en de export gaat nu vrij goed, maar de accenten liggen volgens hem vooral in de petro chemische industrie. "Dat kon wel eens wijzen op een specula tieve voorraadvorming in het buitenland", aldus de CPB- woordvoerder. "Er wordt nu veel gekocht om later als de prijzen hoger zyn minder te hoeven ko pen. Als dat zo is, dan valt er dus een terugval in de export te ver wachten" Hij zei op dit punt pessimistischer te zijn dan het Nederlands Christelijk werkgeversverbond (NCW), dat vorige week nogal po sitieve geluiden liet horen over de exportpositie van het Nederland se bedrijfsleven. Onder gemiddelde West-Duitsland, Japan en Oosten rijk zijn de enige lidstaten van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) waar de consumenten prijzen eind juni minder dan vier procent hoger waren dan een jaar tevoren. Gemiddeld bedroeg de prijsstijging in de 24 westerse in dustrielanden die lid zijn van de OESO over deze periode 9,4 pro cent, zo blijkt uit gegevens die deze organisatie gisteren heeft bekendgemaakt. Nederland ligt met een stijgingspercentage van 4,2 duidelijk onder het gemid delde. In de levensmiddelensector heeft de OESO in het tweede kwartaal van dit jaar een duidelijke ont spanning vastgesteld. Daarente gen zijn de prijzen van de andere consumptie-artikelen als gevolg van het doorwerken van de ener giekosten in het tweede kwartaal van dit jaar gemiddeld met maar liefst 13,5 procent gestegen ver geleken met een staging van 9 procent in het tweede kwartaal van 1978 Voor verschillende OESO-landen zijn de respectieve percentages voor de prijsstijging in de maand juni en die tussen eind juni 1978 en eind juni van dit jaar als volgt: Verenigde Staten 1,2 en 10,9, Ja pan 0,1 en 3,8, West-Duitsland 0,4 en 3,9 Frankrijk 0.8 en 10,2, Groot-Brittannië 1,7 en 11,4, Ca nada 0,5 en 8,9, Oostenrijk 0,4 en 3,2, België 0,5 en 4,5 Nederland 467.4680,0 en 4,2, Spanje 0,7 en 15,4, Zweden 0,4 en 6,4, Zwitser land 1,4 en 4,1. Boeing verkoopt vierduizendste 99 99 PARIJS (ANP) - Het deel van de wereldvraag naar energie waaraan niet kan worden voldaan zou tot het einde van de eeuw wel eens aanzienlijk kunnen toenemen, ook al vèr- loopt de economische groei langzaam en neemt het aan bod van andere energiebronnen dan olie toe. SCHIPHOL - De informatrices van de luchthaven Schiphol, die de inlichtingenbalies in de aankomst- en vertrekhal bemannen krijgen binnenkort nieuioe uniformen. De bruine pakjes (l) waarin zij tot nog toe gekleed gingen, zullen plaatsmaken voor donkerblauwe. De uniformen zijn ontworpen door Frans Molenaar, stemming met de i de luchthaven Dit schrijft Ulf Lantzke, directeur van het Internationale Energie bureau (IEA). Volgens berekeningen van het bu reau, waarbij twintig van de vie rentwintig industrielanden zijn aangesloten, kan het tekort oplo- WEERRAPPORTEN 5 'an hedenmorgen 7 uur Ss£t» i ES. Ec- Amsterdam regen 18 10 1 De Bilt zwaar bew. 18 11 8 Deelen geheel bew. 18 10 2 Eelde licht bew. 20 9 2 Eindhoven regen 18 11 1 Den Helder regen 17 9 0.2 Rotterdam regen 18 11 5 Twente zwaar bew. 18 10 2 Vlissingen regen 18 13 0.5 Zd. Limburg geheel bew. 18 11 0.1 Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Tel-Aviv Tunis onbew. 31 24 onbew. 28 20 0 zwaar bew. 28 13 0 half bew. 23 13 0.3 regen 19 12 1 zwaar bew. 25 11 0.2 half bew. 27 13 0 licht bew. 20 6 0 regen 26 15 9 regen 24 16 3 zwaar bew. 23 13 5 onbew. 25 16 0 half bew. 27 15 11 regen 20 13 9 onbew. 21 16 0 onbew. 37 20 0 licht bew. 31 19 0 regen 24 13 10 licht bew. 28 20 0.2 regenbui 15 14 20 zwaar bew. 21 12 0 geheel bew. 31 18 17 onweer 31 - 0 zwaar bew. 20 15 0 half bew. 28 15 0.1 zwaar bew. 23 13 3 zwaar bew. 24 13 0 onbew. 25 21 0 licht bew. 30 24 0 licht bew. 34 23 0 straalvliegtuig SEATTLE (ANP) - Binnen een paar weken hoopt Boeing haar 4000ste straalvliegtuig voor de burgerluchtvaart te verkopen en in Seattle in de Amerikaanse staat Washington, waar de fa briek gevestigd is, zijn de voorbe reidingen voor de viering van het jubileum al aan de gang. Eenentwintig jaar geleden werd de eerste straalmachine voor de burgerluchtvaart, een 707, ver kocht aan de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij PanAm. Nu wordt er van dat type nog maar één per twee maanden gemaakt. Daarentegen komen er elke maand 8.5 737's, twaalf 727's en zeven 747's van de assemblage lijnen. De viermotorige 707 geldt als een van de oudjes uit het straaltijd- perk. Er zijn er nu ongeveer 950 van verkocht. De kop van de ranglijst is al lang overgenomen door de 727 (bijna 1700 verkocht) Chinese gastarbeiders - Het Ita liaanse bouwconcern Italstat, een staatsbedrijf, heeft met China een overeenkomst gesloten die ertoe kan leiden dat maximaal 15.000 Chinese handarbeiders in de Derde Wereld gaan werken aan projecten onder Italiaanse lei ding. Italstat zal de technische kennis, het geschoolde personeel en de technici leveren. Het gaat om de aanleg van snelwegen, ha vens, spoorwegen en andere gro te infrastructurele werken in China en in andere ontwikke lingslanden. Functionarissen van Italstat heb ben meegedeeld dat dit de eerste overeenkomst van een Westers bedrijf met OJiina is krachtens welke Chinese gastarbeiders te werk gesteld kunnen worden in de Derde Wereld. Volop werk op Schiphol SCHIPHOL (ANP) - Alleen al bij drie grote bedrijven op Schiphol, de KLM, Fokker en de N.V Luchthaven Schip hol, bestaan bijna duizend vacatures. Dit staat in het gis teren verschenen augustus nummer van "Schiphol land", veertiendaagse uitgave van de n.v luchthaven Schiphol. Volgens "Schiphol-land" zijn er bij de n.v luchthaven Schiphol 185 open arbeids plaatsen; veertig op hoger be roeps- of academisch niveau, twintig op middelbaar niveau en 120 op lager beroeps- of mavo-niveau. Van deze vaca tures liggen er dertig op ad ministratief, veertig op tech nisch, en 95 op operationeel terrein. KLM en Fokker hebben resp. 500 en 270 vacatures, voor namelijk in de technische sector. Bij Fokker zijn de meeste vacatures op de afde lingen vliegtuigsamenbouw .en plaatwerk, aldus het blad. Op 23 augustus zullen deze va catures op de "banenmarkt" in de Haarlemse Beyneshal worden aangeboden. Deze markt wordt georgani seerd door de kamer van koophandel en fabrieken voor Haarlem en omstreken en door de gewestelijke ar beidsbureaus van Haarlem, Hoofddorp en IJmond. VOETBAL - Sparta heetl gister avond het Engelse Brighton met 3-2 verslagen. Schwartz, Van Gaal en Van Tiggelen zorgden voor de doelpunten. In Enschede heeft FC Twente met 3-2 gewon nen van Ipswich Town. Het duel gold tevens als een afscheids- wedstrijd van Kick van der Vall, Theo Pahlplatz en Cees van Iers- sel. Otto, Bos en Thoresen scoor den voor de thuisclub, Frans Thijssen en Mortimer zorgden voor de Engelse treffers. DEN HAAG (ANP) - Besluiten over gemeentelijke belastingen die met terugwerkende kracht in werking treden, zullen in princi pe niet meer worden voorgedra gen voor koninklijke goedkeu ring. Slechts in uitzonderlijke omstandigheden zal van dit standpunt worden afgeweken. Dit schrijft staatssecretaris Ko ning van binnenlandse zaken in een brief aan de gemeentebestu- In oktober 1974 stuurde de toen malige staatssecretaris Polak al een brief over hetzelfde onder werp aan de gemeentebesturen. Staatssecretaris Koning zet de gemeenten nog wat meer onder druk, want ook een wijziging met terugwerkende kracht van de ta rieven van de zogenaamde ko hierbelastingen, die op jaarbasis worden vastgesteld, zal in princi pe niet meer worden geaccep teerd. Metaal lonkt naar Rusland ZOETERMEER (ANP) - De ver eniging voor de metaal- en de elektrotechnische industrie FME, de metaalwerkgevers, mikt op de Russische markt. De FME heeft voor haar leden een export- gids voor de Sowjet-Unie sa mengesteld. 'Met een bevolking van 250 miljoen en een grote vraag naar kapitaalgoederen is de Sowjet-Unie een potentieel be langrijke markt voor de Neder landse metaal- en elektrotechni sche industrie", aldus de FME. In de gids worden de problemen voor export vanuit de Westerse industrielanden naar staatshan- delslanden op een rij gezet en aangegeven welke wegen moge lijk tot succes kunnen leiden. Evenals zijn voorganger is staats secretaris Koning van mening, dat terugwerkende kracht tot het uiterste moet worden beperkt uit oogpunt van rechtszekerheid voor de belastingplichtigen. Met name kan zich dit voordoen bij de toeristenbelasting. Ondernemers die deze belasting op het publiek willen verhalen, moeten op tijd weten waar ze aam toe zijn, zodat een belastingverandering in hun tarieven kan worden doorbere kend. Belastingen die aan de gemeente kas ten goede komen zijn bij voorbeeld de onroerend-goed- belasting, reinigingsrechten, rioolrechten, toeristenbelasting en begrafenisrechten. De staats secretaris raadt de gemeenten aan om voortaan bij wijzigings- besluiten de bepaling op te ne men, dat de verordening pas in werldng treedt op de eerste dag van de maand volgende op die waarin de koninklijke goedkeu- OplOSSingen ring is verleend. pen tot vier miljoen vaten (van 159 liter) olie per dag in 1985, tien miljoen in 1990 en 28 miljoen in 2000. Dat zou zelfs het geval kunnen zijn als de gemiddelde economische groei niet meer dan 3,4 procent per jaar bedraagt en de verhou ding tussen het energieverbruik en het bruto nationaal produkt afneemt tot 0,8 procent in plaats van de één procent van de afgelo pen jaren. De wereldproduktie bedraagt nu ongeveer 64 miljoen vaten per dag. De deskundigen van het bureau hebben bij de opstelling van hun ramingen ook rekening gehou den met een toeneming van de olieproduktie van de OPEC tot 38 miljoen vaten per dag (waarvan in Saoedi-Arabië 15 miljoen), verdubbeling van produktie en verbruik van kolen en een twaalfvoudige toeneming van het gebruik van kernenergie. Lantz ke zegt er echter bij te betwijfelen of de OPEC-landen hun produk tie tot boven de 35 miljoen vaten per dag zullen kunnen vergroten. RICHMOND (Virginia) (ANP) - De Amerikaanse aluminiumfabriek Reynolds Metals vindt het niet nodig de aluminium vliegtuig delen terug te halen die zij aan diverse vliegtuigbouwers, onder meer aan Fokker, heeft geleverd en waarvan de Federal Aviaton Administration, het bureau voor luchtvaart van de Amerikaanse regering, heeft gezegd dat ze mo gelijk zwakke plekken vertonen Het zou vooral gaan om delen van Boeings 747, de zogenaamde Jumbo's. In een reactie op de bekendmaking van de FAA zegt een woordvoer der van Reynolds dat er "duide lijk geen reden is om produkten terug te nemen". De maatschap pij heeft haar afnemers vijf we ken geleden al laten weten dat er kans bestond op "oppervlakte variaties" in sommige partijen thermisch behandelde vliegtuig plaat. Reynolds werkt met haar afnemers samen om "verdacht materiaal" op te sporen. Eind vo rige week waren al meer dan 200.000 onderdelen beproefd en daarvan bleek 99,95 procent in orde, aldus de woordvoerder De FAA heeft dinsdag laten weten dat een onderzoek wordt inge steld naar de kwaliteit van vlieg tuigdelen die Reynolds heeft ge leverd. Er zou volgens een woordvoerder van het bureau geen onmiddellijk gevaar be staan omdat de delen waarom het gaat sterker worden gemaakt dan nodig is. De oplossingen die er zijn om uit dit probleem te komen zullen duur zijn en vaak moeilijk te aanvaar den, zo meent Lantzke. "Wij zijn al te laat om sommige economi sche terugslagen als gevolg van het mislukken van het energie beleid te voorkomen". Op korte termijn moeten-de industrielan den blijven streven naar een vermindering van hun oliever- bruik met vijf procent. Ze moeten er ook voor zorgen dat hun voorraden voor de komende winter op peil komen. Lantzke wijst erop dat de gebeur tenissen in Iran een negatieve in vloed hebben gehad op de be reidheid van de overige OPEC- landen om geld te steken in uit breiding van hun olieproduktie Ze hebben gemerkt dat het eco nomische voordelen heeft om de markt krap te houden. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling woensdag 8/8/79 Andijvie 0,31, Snijbonen I/II 1,50/0,75, Sperziebonen 0,70-1,10, Kroten A 3,50-5,-, Spitskool 0,14-0,33, Bospeen II 0,21-1,02, aanvoer 6276, Waspeen AI kist 5,20-7,80, Waspeen All 0,18-7,40, Waspeen BI 4,80-16,-, Waspeen Bil 4,-, Waspeen CII 6,50, aanvoer 136.490 Breekpeen 15,80, Rabarber 0,40, Ra dijs II 0,15, Selderij 0,29-0,35, Sla na tuur I 0,10-0,16, Sla natuur II 0,04, Uien I 0,95, Uien II 0,16-0,71, Krulpe- p.bak 10,70-1,21,6 p.bak II 0,35-1,14,8 p.bak 10,78-1,-, 8 p.bak II 0,21-0,35,10 p.bak I 0,81, aanvoer 7416. 325.00 322,00 184.00 57,00 2030.00 AMSTERDAM (ANP) - Met de handel en de koersbeweging wilde het vandaag in Amsterdam niet best vlotten. Hoewel Wall Street weer wat hoger tendeerde bleven de noteringen voor de hoofdfondsen dicht bij huis. De beurs is erg be nieuwd naar de stroom halfjaar cijfers, die volgende week begint te lopen. De obligatiemarkt kon de gisteren behaalde winsten goed vasthouden en hier en daar nog wat uitbreiden. Akzo, Hoogovens en Philips open den precies onveranderd. Kon. Olie moest zeventig cent prijsge ven op f 147,40 en Unilever liep zestig cent achteruit tot f 130,20. Op de scheepvaartmarkt zag men licht afbrokkelende prijzen en hetzelfde kon worden gezegd van de overige actieve waarden. Ook bij de banken was de vaart er he lemaal uit. ABN verloor f 1 op f343, terwijl Amrobank twintig cent in reactie was op f 72,80.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 16