gijzelingsplan Van Agt toe Toekomst van Duizenden Nederlanders Molukkers geven Te weinig vrijwilligers voor Libanon Ijverige leerlinge van 73 jaar Monumentale kerk in Rotterdam door brand verwoest Actie zigeuners bij verzekeringsbedrijf WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 BINNENLAND PAGINA 7 nogal somber DEN HAAG (ANP) - De hoge kos ten maken het steeds moeilijker om voor een klein taalgebied als het Nederlandse, woordenboe ken te blijven vervaardigen. De toekomst van het Nederlandse woordenboek ziet er dan ook slecht uit. Dit schrijft de vertaler A. Rohaert onder de kop „Luidt de doodsklok over onze woor denboeken" in het juli/augustus nummer van het maandblad „Onze Taal". Rohaert vreest dat het in de nabije toekomst praktisch onmogelijk zal worden om nog goede verkla rende en vertalende woorden boeken te maken. Volgens hem is het op dit moment al slecht ge steld met de technische woor denboeken en vakwoordenboe ken. Het maken en bijhouden van woordenboeken is een arbeidsin tensieve aangelegenheid en zou voor een klein taalgebied als het onze niet meer rendabel zijn. Rohaert suggereert dat uitgeverij en meer zouden moeten samen werken in plaats van een of meer concurrerende woordenboeken uit te geven. Bravour "Ik geloof helemaal niet dat er sprake was van een serieus plan. Zo'n bekentenis zegt helemaal niets. Dat kan bravour zijn, een beetje politie pesten", aldus een woordvoerder van het landelijk comité Zuid-Molukken (LAC). Volgens de woordvoerder moet het gaan om op zichzelf opererende mensen. Hij ontkent dat er een groep of een organisatie zou zijn die plannen tot gijzelingen en dergelijke voorbereidt. "Iedereen in Molukse kring ziet nu wel ongeveer in dat dit soort ac ties zinloos is. Er lopen zeker wel mensen rond met wraakgevoe lens en mensen die geen nee zou den zeggen als ze voor een actie zouden worden uitgehodigd. Maar dat er werkelijk iets zou gis ten in Bovensmilde is niet waar. Ik weiger te geloven dat er bij dit plan ook maar een begin van uit voering was. Dan zouden de jon gens trouwens wel zijn gepakt. Een plan wordt pas serieus als je de koppen bijelkaar steekt en al lerlei informatie hebt veizameld. Er zullen best mensen zijn die met allerlei plannen rondlopen, maar hier kan niets serieus aan de gang zijn geweest", aldus de LAC-woordvoerder. Bejaarde man overleden na geknoei met benzine EINDHOVEN (ANP) - De 72- jarige G. Hermens uit Eind hoven is in een ziekenhuis overleden aan de brandwon den die hy twee weken gele den opliep bij een brand in de keuken van zijn woonhuis. De man wilde de benzineme ter van zijn auto repareren. Daartoe had hij de benzine tank gedemonteerd en de benzine overgeheveld in een emmer, die in de keuken werd neergezet. Daar brand de onder meer de waakvlam van een cv-installatie. Even later ontplofte de benzine, waardoor de keuken in brand vloog. UTRECHT (GPD) - Dui- zenden Nederlanders hebben deze dagen bij een reisbureau een vakantie in Zuid-Europa geboekt voor de periode vlak na de vakantiepiek. De reisbu reaus schrijven dat toe aan het slechte weer in Ne derland tijdens de afgelo pen weken. In vorige jaren werd ook wel een verhevigde belangstelling gere- gistreerd voor zonnevakanties in treft de toeloop alle records. Be halve vakanties in Zuid-Europa bestaat er een zeer grote belang stelling voor reizen van ongeveer een week naar bepaalde steden. Dit jaar zijn bijvoorbeeld Moskou en New York (duizend gulden voor een week geheel verzorgd) erg in trek. ,Bij sommige vestigingen staat het inderdaad zwart van de mensen meldt een woordvoerder van V& D-reizen. Er zijn vooral veel men sen, zo laat hij weten, die nog een week zonder de kinderen weg willen. Ook mensen zonder schoolgaande kinderen profite ren ervan dat na het hoogseizoen de prijzen aanzienlijk lager zyn. Holland International laat even eens weten dat er steeds meer mensen in september en oktober afreizen. „We hebben toch al een uitstekend jaar achter de rug. November is tegenwoordig de enige stille maand die we nog hebben Vroeger was het een half jaar stil en een half jaar druk. Dat is wel veranderd". DEN HAAG (ANP) - Ondanks de vrijwilligheid die Nederlandse militairen hadden voor het aanmelden bij het VN-detachement in Libanon, moeten er toch enige tientallen soldaten worden aangewezen voor de aflossing van de Nederlandse groepen op 19 en 25 september. Dit heeft het ministerie meegedeeld. Reden is dat zich voor het betreffende detachement van ongeveer driehonderd man onvoldoende vrij willigers hebben aangemeld. Bovendien hebben verscheidene militairen hun oorspronkelijke be reidverklaring ingetrokken en zijn tijdens de oplei ding enkele vrijwilligers afgevallen. Volgens de federatie van algemene christelijke organi saties van militairen (FACOM) is het tekort aan vrij willigers te wijten aan de onaantrekkelijke toelagen. Gehuwden krijgen twintig dollar per dag en onge- huwden veertien dollar. De FACOM wil met het mi nisterie van defensie gaan praten over verhoging van die toelagen. Behalve aan de toelagen mankeert er tevens wat aan de voorlichting, meent de FACOM. Vaak ervaren de soldaten de situatie in Libanon heel anders dan zij zich hier hadden voorgesteld. Dat heeft een boeme rang-effect want bij terugkeer in het vaderland wordt dit vaak doorverteld aan diegenen die ook naar Libanon willen. Zij worden door die verhalen afgeschrikt UTRECHT (GPD) - De kamernood in Utrecht kan niet beter wor den getypeerd dan door de jongste beslissing van het College van Bestuur van de Utrechtse universiteit als volgende week maan dag de introductiedagen beginnen, kunnen eerstejaars studen ten die niets anders hebben gevonden, terecht in een tentenkamp dat de universiteit laat inrichten op camping De Berenkuil. Het college laat uitdrukkelijk weten: „Het is niet de bedoeling dat eerstejaars studenten deze voorziening als een tijdelijke woon voorziening beschouwen, maar slechts als een springplank om vandaaruit de stad en de universiteit beter te leren kennen". Kon van Aalst, hoofd van de afdeling „bewoningszaken" van de Stichting Studenten Huisvesting, herhaalt dat nog eens: „Nee, het tentenkamp is geen vorm van huisvesting. Het is ook maar een experiment. Het is een uitbreiding in vergelijking met wat er andere jaren al aan voorzieningen werd getroffen. De universiteit heeft nu eenmaal geen panden om tijdelijk beschikbaar te stel len, de gemeente evenmin. De scholen beginnen weer". De tenten zijn niet van het leger afkomstig, dat ze alleen voor liefdadige doeleinden beschikbaar stelt (Vierdaagse), maar ge woon van een verhuurder uit Amsterdam, die ze alle twintig op 13 augustus komt opzetten op het voorterrein van „De Beren kuil". Van Aalst „Het zijn flinke tenten met een stalen frame en houten vlonders. Per tent kunnen er een man of tien in. Per periode, want de introductiedagen kun je verdelen in twee keer drie en een halve week, kunnen er dus tweehonderd studenten terecht. Op 1 oktober sluit de camping en gaan de tenten weer terug". Bjj de inschrijving van de nieuwe eerste jaars studenten (4500) geldt om voor een passepartout voor het tentenkamp in aanmer king wil komen „wie het eerst komt, het eerst maalt". „Maar komen ze wel vol?" vraagt Ron van Aalst zich af. „Wie iets beters heeft, gaat niet in een tent zitten". Hij vindt het dan ook overbodig om de tenten te reserveren voor degenen die van verder weg naar Utrecht komen, „want iemand, die dichterbij Utrecht woont, gaat wel naar huis om te slapen. Er vindt in feite een natuurlijke selectie plaats", is zijn visie. Het tentenkamp biedt de naar kamers zoekende eerstejaars niet meer dan een slaapplaats. „Warm eten doen ze maar in de men sa", zegt Ron van Aalst. „Voor wat betreft het ontbijt, zal de vrouw van de campingbeheerder wel op de behoefte inspe len". Het idee van het tentenkamp is ontstaan in het bestuurlijk overleg tussen gemeente en universiteit. Ook in Wageningen werd de opvang van studenten aan de Landbouwhogeschool wel eens zo geregeld. Overspannen vrouw laat peuters alleen in huis achter FRANEKER (ANP) - De 27-ja- rige vrouw E.Z. uit Franeker is gisteren voorgeleid aan de officier van justitie bij de rechtbank in Leeuwarden, omdat zij vorige week met vakantie naar Parijs was ver trokken, twee kinderen van één en twee jaar zonder ver zorging in haar boerderij ach terlatend, De vrouw wordt nalatigheid in het onderhoud van haar minderjarige kinde ren ten laste gelegd. Volgens de politie kon de vrouw de situatie thuis niet meer aan. Haar man was vorig jaar gestorven en zij stond se dertdien alleen voor de ver zorging van vijf kinderen. De vrouw vertrok vorige week dinsdag naar Parijs voor vakantie. Drie van haar kin deren bracht zij bij de buren onder. Een familielid, dat vrijdagmorgen een aantal beesten kwam verzorgen, ontdekte in de boerderij twee peuters, die in een slaapka mer waren opgesloten. Op de tafel lag een briefte, waarin de buren werd gevraagd voor het tweetal te zorgen. De buren hebben het briefte echter nooit gezien. De vrouw werd door familiele den gewaarschuwd, waarop zft uit de Franse hoofdstad te rugkeerde. De twee peuters maken het inmiddels goed Zft zijn bg familie onderge bracht. ROTTERDAM (GPD, ANP) - Een felle uitslaande brand heeft giste ren de ruim honderd jaar oude rooms-katholieke Verlossers- kerk aan de Goudse Rijweg in Rotterdam volledig verwoest. Het enige rooms-katholieke op de Monumentenlijst staande ge bouw van de Maasstad is daar door verloren gegaan. Het vuur werd 's morgens om vier minuten over vier ontdekt, en hoewel de brandweer binnen twee minuten ter plaatse was, heeft men toch niet kunnen voorkomen dat het gebouw vol ledig uitbrandde. Toen de brandweer arriveerde, bfandde de torenspits al als een lier en stortte spoedig in, waarbij een brandweerman vrij ernstig werd gewond. De man werd met minstens een gebroken rib en een hersenschudding naar het Dijk- zichtziekenhuis vervoerd, waar hij ter observatie is opgenomen. Om ongeveer tien voor half zes in de ochtend werd het sein „brand meester" gegeven, maar even la ter ontdekte de hoofdofficier van de brandweer een rosse gloed in de kerk. Een van de rondvliegen de houten balken moet in een on bekende dakruimte terecht zijn gekomen, waarna in een omme zien de gortdroge en stoffige kerk een vuurmassa was. Dit vuur liet zich moeilijker bestrijden, want het nablussingswerk duurde tot laat in de middag voort, waarbij vrijwilligers uit heel Rotterdam werden ingeschakeld om de brandweer terzijde te staan. De bewoners van naastgelegen wo ningen moesten zelfs hun huizen verlaten. De Verlosserskerk stond sinds 1974 op de Monumentenlijst en da teert uit de jaren '80 van de 19de eeuw. Sinds vorig jaar stond het gebouw leeg en zou tot kantoor ruimte worden verbouwd. De grote torenspits, vier kleine to rens en het houten kerkdak zijn nu echter volledig verwoest en de restanten zullen vrijwel zeker moeten worden gesloopt. De Rotterdamse brandweer houdt er ernstig rekening mee dat de brand is aangestoken. De recher che van de Rotterdamse politie, die bezig is met een uitgebreid onderzoek, kon gisteren nog niet met zekerheid zeggen of er in derdaad sprake is geweest van brandstichting. De brandweer acht boos opzet zeer aannemelijk omdat er de afgelopen tijd in de buurt van de kerk al enkele pan den door brandstichting zwaar werden beschadigd. T gaan praten, is haar niet bekend. Ari I QTldfi Volgens de justitiewoordvoerster IICUUIICIIIUS zijn er geen foto's van het huis van Van Agt in Nijmegen ge- J woordenboek genoemd"g"zelen "er"onen boeken voor na vakantie DEN HAAG (ANP) - Twee Molukkers hebben tegenover de Nijmeegse politie toegegeven, dat zij plannen hebben be raamd om minister-president Van Agt te ontvoeren. Hun plannen werden doorkruist door de toevallige aanhou ding van een derde betrokkene, in verband met een schietpartij in Hooghalen. Dit heeft het ministerie van justitie gistermiddag meegedeeld. Vol gens een woordvoerster hebben de twee Zuidmolukse jongeren midden juni gesproken over nieuwe akties. Daarbij werd het plan geopperd minister-presi dent Van Agt te ontvoeren", al dus letterlijk de verklaring van het ministerie. Maandagavond heeft de politie van Nijmegen de twee Zuidmoluk- kers uit die plaats gehoord. De di recte aanleiding hiervoor waren mededelingen van de in Smilde aangehouden Zuidmolukker. De woordvoerster wees er op, dat het maken van plannen voor het plegen van een strafbaar feit op zich in Nederland niet strafbaar is. De betrokken twee Molukkers zijn dan ook niet aangehouden. Vrijdag 27 juli werd bekend ge maakt dat reeds de woensdag daarvoor enige Zuidmolukkers waren aangehouden, die ervan werden verdacht op 3 maart van dit jaar te hebben geschoten op het wachthuisje van de leger- sportschool in Hooghalen. Geen wapens Na de arrestatie verrichtte de rijks politie huiszoekingen in de wo- STEENWIJKERWOLD - De 73-jarige mevrouw Ngo-Chao is één van de ijverigste leerlingen in de klas van het opvangcentrum voor Vietnamese vluchtelingen in SteenwijkerwoldDaar verblijven nu ruim 60 Vietnamezen, allen van Chinese afkomst. Zij zijn nu hard bezig met het leren van de Nederlandse taal. Ook de 65-plussers hebben elke dag taalles en krijgen nog huiswerk mee ook. ningen in Bovensmilde (gem. Smilde) van de elektromonteurs L. W. en H. P. (beiden 21 jaar). Volgens een uitdrukkelijke ver klaring van de politie werden daarbij geen wapens of andere verdachte zaken aangetroffen. Van de twee legde P. 26 juli een bekentenis af. Hij weigerde ech ter te zeggen waar de wapens wa ren gebleven waar de schietpartij mee was uitgevoerd. De politiewoordvoerder ontkende dat een plan voor een gijzeling of een lijst met te ontvoeren politici was gevonden. De commandant van de rijkspolitie in het district Assen, kolonel L. P. Bergsma, vond het zelfs een schande dat werd gepubliceerd dat zulks wel het geval zou zijn geweest. De woordvoerster van het ministe rie van justitie zei gisteren na drukkelijk dat er geen lijstjes of op papier uitgewerkte plannen zijn gevonden. "Er is niets van dien aard gevonden". De in ver band met de schietpartij in Hooghalen aangehouden H. P. liet in zijn verhoor "zijdelings het gijzelingsplan vallen", aldus de woordvoerster. Op dat moment beschikte justitie niet over een spoor in die richting. "Er waren geruchten", aldus de woordvoer ster. AMSTERDAM - De Amsterdamse politie is tegenwoordig ook paraat per brommer. Hoewel de hoofdstedelijke politie al geruime tijd brommers tot haar beschikking heeft worden ze pas sinds het bestaan van de onlangs opgerichte negende dienstgroep - waarin veel jong personeel zit-regelmatig gebruikt. Dit ook mede door gebrek aan politieauto's. Energiebesparing vindt de politie mooi meegenomen: 47 brommers in plaats van ongeveer 25 auto's. AMSTERDAM (ANP) - Zigeuner- leider Koka Petaio voert sinds de afgelopen nacht met een groep familieleden actie bij het verze keringsbedrijf Tollenaar en We gener in de Grote Bickerstraat in Amsterdam. Voor het hek van het bedrijf hebben de zigeuners ze ven grote caravans neergezet. Volgens een woordvoerder van Tollenaar en Wegenaar eist Pe taio van de assuradeuren een be drag van ruim 400.000 gulden als aanvulling op een schadeclaim van 511.000 gulden die vorige maand aan hem werd uitbetaald. De uitkering betrof de afwikke ling van een aanrijding op een re creatieterrein in Halfweg op 24 juni. Daarbij botste een bij T en W verzekerde auto tegen een cara van. waardoor een kachel omviel en drie grote stacaravans met in boedel in vlammen opgingen. Petaio stelt nu op grond van een expertise dat de schade meer dan één miljoen gulden bedroeg. De T en W-woordvoerder zei. dat het aan Petaio als gemachtigde uit gekeerde bedrag gebaseerd was op de taxatie van een onafhanke lijke deskundige. De zigeunerleider is de gehele dag in onderhandeling geweest met de directie van het verzekerings bedrijf. Het al weken slepende conflict is echter nog niet uit de wereld. Het laatste voorstel van T en W is een onafhankelijk arbi tragecommissie in te stellen om een oordeel over de claim uit te spreken. Petaio heeft dit voorstel echter van de hand gewezen. Hij verklaarde gistermiddag niet meer in te kunnen staan voor eventuele acties van de zigeuners als het verzekeringsbedrijf de vier ton niet zou toezeggen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7