LEIDSCH DAGBLAD FOKKER VINDT SLECHT METAAL Brandweer te laat actief Ziekenfondsen 'opgelicht' door apothekers mm KSfiiw vandaag Botsing in file: één dode, vier gewonden Toch plannen tot gijzeling van Van Agt WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35929 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het was zijn zoon (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - Een 10-jarig Bel gisch jongetje uit Hasselt is gistermiddag door de strandexploitant F. Lange bewusteloos uit zee gehaald. Mond-op-mond-beademing werd toegepast, maar dit had niet het gewenste resul taat. Daarop werd de jongen per ambulance naar het bea demingscentrum van het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Onderweg begon de jongen weer tekenen van leven te vertonen. Zijn toe stand is volgens de politie nu redelijk goed. Aanvankelijk wist de politie echter niet wie de jongen was. Een uur na het ongeval meldde zich een vader bij de strandpolitie met de mede deling dat hij zijn zoon kwijt was. De jongen in het zie kenhuis bleek inderdaad zijn zoon te zijn... Aangestoken bosbrand in Lloret del Mar heeft 21 Spanjaarden het leven gekost MADRID (GPD) - Ooggetuigen uit Tossa de Mar in het Spaanse Ca- talonië hebben bevestigd, dat de bosbrand die in Lloret de Mar aan eenentwintig mensen het leven heeft gekost, moedwillig is aan gestoken. Het vuur is ontstaan over een afstand van 5 kilometer op drie verschillende plaatsen. Bepaalde kringen in Spanje zijn niet alleen geschokt door het feit dat de bosbrand is aangestoken, maar ook door de grove onacht zaamheid, waarmee de Spaanse autoriteiten bij een bosbrandbe- strijding te werk gaan. Aanvankelijk had de brandweer gisteren namelijk niet al te veel aandacht aan de bosbrand be steed, maar toen 's middags de wind de kop opstak rukten de brandweerkorpsen van Lloret de Mar en de omliggende plaatsen met groot materieel uit. De slachtoffers werden gistermid dag pas rond een uur of zes ont dekt, op het moment dat de brandweer het vuur de pas wilde afsnijden. De brand ontstond gistermorgen om tien uur en pas om een uur of twee kwam de reddingsoperatie op gang. Volgens een arts zijn de slachtoffers tussen twee en vier uur, dus meer dan vier uur na het uitbreken van de brand, door de vlammen overvallen. De slachtoffers, die vermoedelijk in het bos een wandeling maakten, werden door het vuur ingesloten. De afstand tussen de slachtoffers en de autoweg naar Lloret de Mar, die niet door de vlammen werd aangetast, bedroeg slechts 30 meter. De eenentwintig doden zijn opge baard op de begraafplaats van Lloret de Mar. De identificatie van de lijken wordt bemoeilijkt doordat ze totaal onherkenbaar zijn. Men vermoedt dat alle slachtoffers de Spaanse nationa liteit hebben. Volgens nog niet bevestigde be richten zijn bij de brand ook eni ge personen zwaar gewond ge raakt. Deze zouden zijn overge bracht naar het brandwonden centrum in Barcelona. Afgelopen maand telde Spanje meer dan duizend bosbranden, waarvan twintig procent met op zet was aangestoken. Het ergst getroffen gebied is Valencia, waar in juli 45.000 hectare bos in vlammen opging. (Zie ook pag. 13) Burgemeester Mosman (Van één onzer verslaggevers) LEIDERDORP - Eén dode en vier gewonden - onder wie één ernstig - waren vanmorgen het gevolg van een enorme botsing op de rijksweg Den Haag rich ting Amsterdam ter hoog te van Leiderdorp. Bij het ongeluk waren twee vrachtwagens - waarvan één afkomstig uit Duits land - en één personenau to betrokken. De oorzaak van het ongeluk is waar schijnlijk te hard rijden geweest. Het ongeluk gebeurde rond kwart voor elf vanmorgen tijdens een file, die was ontstaan richting Amsterdam door werkzaamhe den aan de weg. Aan de staart van de file kon een achteropkomende vrachtwagen uit Den Haag niet meer op tijd remmen. Als gevolg daarvan boorde de vrachtwagen zich (na eerst een personenauto te hebben geraakt) in de ook voor hem rijdende Duitse vrachtauto. De personenauto werd gelukkig naar de berm geslagen en zo doende botste de achterste vrachtwagen op zijn voorganger. Door de ruit Deze voor personenautovervoer bedoelde vrachtwagen sloeg met zijn achterkant door de ruit van de achteropkomende vrachtauto. De bestuurder van de achterste vrachtauto kwam klem te zitten en moest door de Leidse brand weer worden uitgesneden. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de man te zijn overleden. De personen die gewond raakten waren afkomstig uit de perso nenauto, die bijna werd vermor zeld tussen de twee vrachtwa gens. De inzittenden waren een vrouw en twee kinderen. Eén van de inzittenden, een drie-jarig kindje raakte zwaar gewond. De andere twee kwamen met lichte verwondingen vrij, maar zijn toch naar het ziekenhuis overge bracht. De bestuurder van de Duitse vrachtauto is met nekklachten ter observatie ver voerd naar het ziekenhuis. Morgen vanaf tien uur open huis bij Hein Chrispijn. Met een unieke sorte ring manau meubelen, zoals u niet vaak ziet. Hein Chrispfjn Hoge Rijndijk 260 - Leiden Telefoon 071 -410608 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Vrij koel Zonnige perioden, later op de dag meer bewolking en mogelijk regen. Van nacht min. temperatuur circa 10 gra den en mistbanken. Middagtempera- tuur omstreeks 19 graden. Matige wind, draaiend van noordwest naar zuid west. (Opgemaakt om 11.15 uur) 9 augustus Zon op: 6.13 uur; onder: 21.17 uur. Maan op: 22.00 uur; onder: 7.51 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.39 en 17.10 uur, laagwater om 0.40 en 13.02 uur. De cabine van de Haagse vrachtwagen is geheel in de oplegger vt weerlieden proberen haastig de bestuurder met een deken bedekt meer redden. >or personenautovervoer gedrongen. Br and- te bevrijden. Helaas kon hun hulp hem niet Foto Jan Holvast) (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - De ziekenfondsen staan vrijwel machteloos tegen oplich tingspraktijken van een kleine groep apothekers. Dat meldt deze week het blad Elseviers Magazi- Alleen al dit jaar zouden de zieken fondsen vele miljoenen guldens schade lijden door bepaalde commerciële activiteiten van de bewuste groep apothekers, die de ziekenfondsen voor het ver strekken van geneesmiddelen meer laat betalen dan strikt noodzakelijk is. De activiteiten van de apothekers komen er op neer dat zij de distri butie van geneesmiddelen ter hand nemen via een eigen groot handel. Het afzetgebied is gega randeerd omdat zij zelf een groot aantal apotheken bezitten. De groothandel importeert goedko pe geneesmiddelen uit Engeland en Italië en beperkt zich daarbij tot de commercieel interessante middelen. De minder populaire middelen worden door de apo theken afgenomen bij de regulie re groothandel. Voor de uit Engeland en Italië geïmporteerde middelen worden wel de reguliere groothandels- prijzen in rekening gebracht. De ziekenfondsen betalen de apo theken per kwartaal een onkos tenvergoeding voor de verstrekte geneesmiddelen, een vergoeding die is vastgesteld aan de hand van de prijslijsten van de reguliere groothandel. Omdat er juridisch weinig op de handelwijze van het bewuste groepje apothekers lijkt aan te merken moet de Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen voorzichtig manoeuvreren, al zegt secretaris C. Landheer de ac tiviteiten als "oplichting" te be schouwen. Klachten over wegvallen radiozenders HILVERSUM (GPD) - De mid- dengolfzenders Hilversum 1 en 2 vallen soms tijdelijk weg. Dit omdat de metingen aan het nieuwe zendstation in de Flevopolder niet alleen 's nachts kunnen gebeuren. Daardoor gaan Hilversum 1 en 2 gedurende de gehele maand augustus vanaf vijf uur 's middags geruime tijd uit de lucht. In kranten, omroepbladen en via radio en televisie is dat bekendgemaakt. Deson danks worden er velen nog onaangenaam door verrast. Dat blijkt uit de vele honder den telefoontjes en brieven die daarover bij de omroep verenigingen zijn binnenge komen. De beide Hilversum-zenders zijn wel doorlopend op de FM-band te beluisteren. Het gaat om een partij alumi nium van de Amerikaanse fa briek Reynolds. De fouten in het materiaal kwamen bij eer ste testen bij Fokker niet aan het daglicht. Toen de alumi nium vervolgens een che misch bad kreeg, stelde een controleur vast dat er ver kleuringen in het metaal op traden. Verder onderzoek maakte duidelijk dat dat moest worden toegeschreven aan zwakke plekken in het' aluminium. Fokker stelde Reynolds vervol gens van de testresultaten op de hoogte. Deze fabriek nam contact op met Amerikaanse lucht- en ruimtevaartautori teiten. De afgelopen week hebben de betrokkenen een Liter jonge BOK MA ....11.95 Liter jonge HENKES ...11.95 Liter bessen HENKES 8.98 Liter CAMPARI 13.95 Liter COINTREAU 18.95 Liter BACARDI 15.95 Liter GLENFIDDICH malt whisky 27.95 gesprek gehad, waarbij Rey nolds naar voren bracht dat de gebreken in het materiaal moeten zijn veroorzaakt door een verkeerde koelingspro- cedure. Tijdens het fabricageproces van het aluminium worden de warme platen van boven en onder besproeid met als doel: afkoeling. Een aantal maan den lang heeft een deel van de sproei-installatie niet goed gewerkt zodat de platen on voldoende gehard wer den. De Amerikaanse ruimtevaart organisatie NASA denkt dat delen van de partij alumi nium zyn gebruikt voor on derdelen van de space-shutt le, de ruimtependel. Koorts achtig wordt op dit moment nagegaan waar het besmette metaal precies in is ver werkt. Ook zou het aluminium zijn te rechtgekomen bij bedrijven die voor defensie werken. Het lijkt niet uitgesloten dat het is gebruikt b(j de fabricage van onderdelen van de F-16, de straaljager waarmee ook de Nederlandse luchtmacht gaat vliegen. Een werkgroep van het Amerikaanse ministerie defensie heeft inmiddels onderzoek gestart. 20 PAGINA'S Burgemeester Masman van Assen is "volkomen verrast" door het bericht dat er in Zuidmolukse kringen toch een plan is eeweest om premier Van Agt en minister Wiegel te gijzelen. Maar vanochtend wist hij officieel nog steeds van niets en weigerde daarom SCHIPHOL (GPD) - De kwaliteitscontroledienst van Fok ker heeft ontdekt dat een partij aluminium van Ameri kaanse herkomst, die bestemd was voor vliegtuigbouw, gebreken vertoont. De ontdekking heeft in Amerikaanse lucht- en ruimtevaartkringen grote beroering gewekt. elk commentaar. Wel blijft hij bij zijn mening dat zulke gijzelingsplannen niet in overeenstemming zijn met de sfeer van het moment. "Wij zijn tevreden over die sfeer. Het vertrouwen keert te rug. In de Zuidmolukse wijk in Assen is niets aan de hand. In Smilde ook niet". Kolonel Bergsma van de Rijkspolitie - die zich korte tijd terug nogal boos maakte over de "schandalige vorm van journalistiek" waarin van de door hem nadrukkelijk ont- bereikbaar voor een reactie op de gijzelingsplannen, die de Zuidmolukkers hebben toege geven. PAGINA 7 Edo de Waart in Bayreuth voor een onmogelijke taak PAGINA 5 Profronde door Nederland: een trainingskoers PAGINA 9 PAGINA 11 Dajan dreigt ontslag te ne men PAGINA 13 Aan inkomensdaling niet te ontkomen PAGINA 17 SHOE/LEATHER FASl Dat Caret van der Meer iets goeds doet op het gebied van schoenen en laarzen is zo langzamerhand wel bekend. Hoe mooi de nieuwe wintercollectie is geworden, dat is onmogelijk om te vertellen. Het beste is om maar te gaan kijken. Trouwens voor de prijs hoef je het niet te laten. CARELAÜVSJ DER MEER Kempenaerstraat 4, Oegstgeest Kerkstraat 1A, Voorschoten Tot straks bij Carel van der Meer

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1