Ik ben nu volledig radeloos dom Zo'n ding in je handen is net een betovering" ubliek Kieken in de dierentuin Alphenaar helemaal leipvan oude camera's PAGINA 4 DINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 door Sjak Jansen Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Reeds in zijn prille jeugd was het zijn gewoonte elke woensdagavond en elke zondagochtend door te brengen voor de etalages van Haagse fo tozaken. Dat telken male in de hoop er fraaie, oude camera's aan te treffen. En was dat het geval, dan kon J. Loccers daar voor die dikke etalageruit uren lang wegdromen. Dromen met dezelfde intentie waarop de 38-jarige Alphe naar het nu thuis pleegt te doen. Thuis, in de logeerka mer die heiemaal vol staat met dat antieke fotografische spul. Een kleine vijftig oude camera's liggen daar uitgestald. Klap- camera's, stereocamera's, houten- en studiocamera's, boxjes, miniatuur- en maga zijncamera's, enz. Camera's die voor het leeuwedeel van een bekend Duits merk zijn, waarin Loccers zich gespe cialiseerd zegt te hebben. Loccers is maar al te vaak in dat kamertje te vinden. Al leen al met het kijken naar die camera's kan hij uren zoet zijn. „Ja, dan sta ik daar te genieten. En als ik zo'n camera in m'n handen neem, is dat net een betovering." Loccers zegt helemaal 'leip' te zijn van oude camera's. „Toen ik nog in Den Haag woonde, nam ik met de uitverkoop al tijd een snipperdag op. Dan maakte ik de avond tevoren een schema, zodat ik voor sluitingstijd alle Haagse foto zaken gehad kon hebben." „Ja, dan ging ik 's ochtends om zeven uur de deur uit en kwam ik er pas tegen de avond weer in. Zo heb ik al Een deel van de bijna vijftig camera's die bij Loccers op de logeerkamer zijn uitgestald. deze camera's op de kop we ten te tikken." Hij voegt er aan toe: „Die foto toestellen zijn heus de eerste de beste. Je moet weten dat ik nogal hoge eisen stel aan die oude camera's. Ze moeten gaaf zijn, echt gaaf, wil ik er zoveel geld voor uitgeven." Loccers zegt het een pracht hobby te vinden. „Het is al leen zo jammer dat ik er met zo weinig mensen over kan praten. Gelukkig heb ik en kele adressen van mede-ver zamelaars. Als ik bij hen in de buurt ben, wip ik even aan. Fijn." De oprichting, twee jaar gele den, van de Camera Oldti merclub is voor Loccers een hele uitkomst gebleken. Toen hij vernam dat enkele Zwolse verzamelaars deze vereniging in het leven wil den roepen, was Loccers er als de kippen bij." Als actief lid weet Loccers te vertellen dat het ledental van de Oldtimerclub dankzij een advertentie in een fotoblad binnen een mum van tijd van 20 naar 4000 groeide. „On voorstelbaar, niet?" In clubverband worden erva ringen en wetenswaardighe den druk uitgewisseld. Zo is Loccers het bestaan van di verse beurzen in binnen- en buitenland te weten geko men. Menige daarvan stroopt hij nu af. Soms scharrelt hij daar tever geefs. „De spoeling is de laat ste jaren erg dun geworden. In plaats van die oude toe stellen te verkopen, houden de fotohandelaren ze nu zelf. Ze zetten die dingen niet eens meer in hun etalage." .,Je ziet ze niet meer. Ze gaan van verzamelaar tot verza melaar. Het is zoeken, zoeken, zoeken. In Parijs of op Porto- bello Road vind je ze wel. Maar niet iedere verzamelaar kan het zich veroorloven daar naar toe te gaan." „Ja", zegt Loccers, „Ik ben d'r verrekte druk mee. Zeker met de Oldtimerclub. Ons doel is, naast het verzamelen van an tieke toestellen en foto's, zo veel mogelijk informatie te verkrijgen over de verschil lende stappen in de fotogra fie. Vanaf 1838, toen de Fransman Louis Jacques Mandé Daguerre de eerste fo to schoot met een belichtings tijd van drie a vier uur." Het mooie van zijn hobby vindt Loccers het jachtelement dat er aan kleeft. „Je bent altijd aan het speuren", verklaart hij. „En wanneer ik eenmaal een oude camera op het spoor ben, die in mijn verzameling past, nou dan rust ik niet voordat ik 'm te pakken heb. Dat geef ik je op een briefje!" 's. "Het is alleen zo jammer dat ik er met i (Van onze correspondent) BONN - „Ik weet eigen lijk helemaal niet meer waar ik aan toe ben. Ik ben volledig radeloos" Dat zegt de Westduitse schrijver Günter Wall- raff nadat bekend was geworden dat zijn tele foon ruim vijf jaar gele den, gedurende twee maanden was afgeluis terd omdat er, aldus het Westduitse ministerie van binnenlandse za ken, destijds aanwij zingen bestonden dat hij zich aan hoogver raad had schuldig ge maakt. Wallraff: „Hoogverraad is de zwaarste politieke misdaad. Daar staat een gevangenis straf van tien jaar tot levens lang op. Om zo'n verdenking tegen mij te construeren is onbegrijpelijk. Dat kunnen alleen maar heel primitieve en vijandig tegenover de de mocratie staande geesten hebben bedacht. Want ieder een die mijn werk ook maar een beetje kent, weet dat ik juist altijd voor democrati sche rechten heb gevochten en dat nog steeds doe. -Heeft u er niettemin enig idee van waarom zo'n beschuldi ging is geuit? „Deafluisterzaak van 1974 vond precies plaats in de periode dat ik mijn actie tegen het kolonelsregime in het toen nog fascistische Griekenland voorbereidde en ook uitvoer de (Hij ketende zichzelf aan een paal in Athene vast en werd daarvoor veroordeeld - red.). Een van mijn informan ten, de secretaresse van het Gerling-concern werd toen thuis door iemand van de po litieke recherche opgezocht. Deze man probeerde haar in te palmen en te intimideren, hij wees op een anti-fascisti sche Griekenland-poster in haar kamer en zei: „U zit ook al behoorlijk diep met uw kop in de strik". Dat is de mentali teit van de mensen bij deze observeringscommando's. Die dragen het beeld van de vijand open in hun vaan del". - Nu hebt u de mogelijkheid om dit soort praktijken aan het daglicht te brengen. Dat geldt natuurlijk voor zeer vele men sen niet? Westduitse schrijver Günter Wallraff: „Ja, dat geval is nu bekend ge worden. Overigens was dit al de derde poging van de auto riteiten om het afluisteren van mijn telefoon te legalise ren. De beide andere keren was dit gebeurd wegens zo genaamd landverraad of het ondersteunen van een terro ristische vereniging. Deze keer moest het via de con structie van hoogverraad ge beuren. Kennelijk een graad erger. Ik denk dat het mij lukt de verantwoordelijke voor deze affaire in de openbaar heid te brengen. Maar dat blijft natuurlijk een reusach tige uitzondering. Er lopen waarschijnlijk duizenden mensen rond die worden af geluisterd zonder dat ze het weten. Die krijgen geen brief van het ministerie omdat de verdenking nog altijd bestaat. En het is uitgesloten dat dit altijd juist is. Met mij is het tenminste al drie keer ten on rechte gebeurd. Ik ben er ove rigens zeker van dat mijn tele foon ook nu nog wordt afge tapt. Ik heb daar zelfs bewij zen voor en zal die aan de mi nister van binnenlandse za ken, Gerhart Baum, overhan digen". „Vele ten onrechte verdachte mensen hebben inderdaad nauwelijks mogelijkheden om effectief te protesteren. Omdat zij geen steun in bin nen- en buitenland hebben, of omdat zij geen „naam" bezit ten. Daarom is het zo belang rijk dat overal bekend wordt dat deze afluisterpraktijken bestaan en dat de hoeders van de Grondwet in wezen vijan den van de democratie zijn. Dat deze mensen altijd veel dichter bij de Griekse gehei me dienst onder de kolonels stonden, dan diegenen die proberen de democratie op te bouwen en verder te bren gen". - U hebt gezegd dat u enig ver trouwen in de nieuwe liberale minister van buitenlandse zaken Baum bezit. Dat er toch een frissere wind waait in de Duitse Bondsrepubliek. Hoe is dat bijvoorbeeld te rijmen met deze afluister affaire? „Dit toont aan dat machtsappa raten een zelfstandig leven zijn gaan leiden. En niets is sterker dan een Duits ambte narenapparaat. Gründlich, Pruissisch. Veel is opge bouwd op basis van het terro risme. En nu dat toch al wat minder schijnt te zijn gewor den, merk je toch dat die ap paraten eigenlijk niet veran deren. Die worden bemand door mensen die in training moeten blijven, die bevor derd willen worden. En dan helpt het ook niet zoveel als er wetten of besluiten worden uitgevaardigd die die mensen in feite verbieden op te treden zoals ze dat altijd al hebben gedaan. Ik heb mij bijvoor beeld laten vertellen dat ie mand van de binnenlandse veiligheidsdienst die lid is van de SPD of de vakbond zo'n beetje als een halve vij and van de Grondwet wordt beschouwd" U wordt nu niet meer verdacht, tenminste niet van hoogver raad. Een paar jaar geleden werd de kernfysicus Klaus Traube door de toenmalige minister van binnenlandse zaken Maihofer officieel gere- halibiteerd nadat was geble ken dat hij ten onrechte was verdacht van contact met ter roristen. Traub is nu werk loos. Hij krijgt weliswaar een pensioen, maar hij heeft de hoop opgegeven nog ooit in zijn vak, de kernenergie, te kunnen werken. Er blijft toch altijd wat hangen. .Zeker, in een met groot gezag voor autoriteiten beladen staat als de Bondsrepubliek Duitsland is dat zeer snel het geval. Dat merk ik ook, die reactie van: je bent al drie keer afgeluisterd, dus er moet wel wat aan de hand zijn. En wat nog erger is: mijn moeder wordt bijvoorbeeld ook op gebeld door mensen, die zo maar zeggen dat zij wel aan de kant van Baader-Meinhoff zal staan. En vrienden horen vaak hetzelfde. Al die mensen kunnen daar natuurlijk he lemaal niets aan doen" Hoe beoordeelt u nu eigenlijk het klimaat in de Bondsre publiek Duitsland? Men moet onderscheid maken. Er is natuurlijk een tegenbewe ging en die is ook niet zo zwak. Dat geldt bij wijze van spreken voor de Jonge Socia listen (de jongerenafdeling van de SPD) tot de vakbon den. In de gevestigde media: televisie, radio en vele kran ten komt dat vaak niet al te duidelijk tot uiting, maar ik geloof dat er niettemin toch een zeer democratisch be wustzijn aan de basis ont staat. Lang niet iedereen gaat in de vakantie ver van huis. Velen blij ven gewoon in eigen land en ma ken dagtrips. En het grote aantal prachtige dierentuinen en -par ken biedt een rijke variëteit aan fotomotieven dicht bij elkaar In vele, vooral de „oudere" dieren tuinen zijn de bewoners geschei den van de bezoekers door een hek of een gracht. Vooral de hek ken vormen een belemmering bij het fotograferen. Gaas hoeft u echter lang niet altijd te verhin deren een geslaagde foto te ma ken. Wanneer dat geen gevaar oplevert, kunt u de lens van de camera voor een opening in het gaas hóuden. Met een spiegel reflexcamera kunt in in de zoeker goed zien of er toch nog ergens een hinderlijke draad door het beeld loopt. Heeft u een toestel met een door- zichtzoeker, dan moet u er even extra op letten, dat de lens recht voor de opening in het gaas zit (in de zoeker kan dan best wat gaas' zichtbaar zijn). Kunt u niet zo dichtbij het gaas komen, dan is er nóg een mogelijkheid: u gaat zo dicht mogelijk bij het gaas staan en maakt de foto met de grootste lensopening van uw camera. Daarbij moet u echter de afstand zorgvuldig instellen. Hoe groter namelijk de lensopening is, des te kleiner is de scherptediepte. Dit betekent, dat alleen het onder werp. waarop is scherp gesteld, ook scherp wordt weergegeven, terwijl met name de voorgrond vervaagt. Soms zelfs zó vervaagt, dat het dunne gaas niet meer zichtbaar is. En dat was nu juist de bedoeling! Met de „Automaat" Veel moderne camera's zijn auto maten, waarbij u één vast gege ven instelt. Moet u bijvoorbeeld zelf de lensopening instellen, waarbij de camera dan zelf de bijbehorende sluitertijd kiest, dan kunt u natuurlijk het hier voor genoemde trucje zonder meer toepassen. Maar wanneer u op uw toestel de sluitertijd moet instellen (en de camera de lenso pening kiest), dan kunt u het beoogde effect toch bereiken, door de kortst mogelijke sluiter tijd in te stellen. Voedertijd De beste tijd voor het maken van foto's in de dierentuin, is de voe dertijd. Een bijzonder aardig beeld geeft het voederen van zee honden en pinguins. Vooral de zeehonden voeren wilde capiro- len uit om het eerst bij een visje te zijn. Een snelle sluitertijd is voor dit soort opnamen dan wel ge wenst. De grotere zoogdieren, zoals leeu wen en tijgers, zijn buiten de voedertijd meestal weinig actief. Maar desondanks is een foto van een leeuw in zijn koninklijke waardigheid toch alleszins de moeite waard. En natuurlijk kunt u ook buiten de voedertijden goede foto's maken. Het is dan vaak wat rustiger rond de dieren verblijven, zodat u op uw gemak het motief kunt vastleggen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4