'Verdelen huizen kost teveel tijd en energie' Neger was te groot voor de discotheek "El Cid": nu al 1500 deelnemers Zieke student voor woning inschrijven" In juli iets meer werkloos heid in Leiden Opzichter Kühn: Park Merenwijk ligt het hart me na aan DINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 Wethouder Verboom LEIDEN - Volgens wethouder Verboom (volkshuisves ting) is de huidige woonruimteregeling in Leiden zo star dat er nauwelijks mee te werken valt zonder dat de rege ling geweld wordt aangedaan. "De tijd die thans nodig is om een woning te verhuren is te lang. De huidige manier van werken kost teveel tijd en energie", aldus de wethou der. "Het gevolg is dat het een bureaucratisch gedoe wordt waardoor veel frustraties ontstaan" DEN HAAG/LEIDEN - De ge- meente Leiden is door de Raad van State gedwongen een Hage naar, die aan de Leidse universi teit rechten studeert en aan een ernstige ziekte lijdt, in te schrij ven als woningzoekende. De gemeente had het verzoek van de Hagenaar afgewezen, omdat volgens de in Leiden geldende richtlijnen studenten van buiten Leiden niet als woningzoekende worden ingeschreven, maar via de Stichting Studentenhuisves ting aan woonruimte moeten zien te komen. Een uitzondering wordt gemaakt voor woningzoekenden, die op medisch advies van de Gemeen telijke Geneeskundige Gezond heidsdienst als "urgent" gelden De Hagenaar lijdt aan een neu rologische ziekte, die het zenuw gestel sneller dan normaal uitput. Medische rapporten van een Haags ziekenhuis toonden aan dat het dagelijks reizen van Den Haag naar Leiden teveel voor de student is. Een ander gegeven uit de rapporten was dat een kamer van de Stichting Studentenhuis vesting te druk voor de man zou zijn. De gemeente Leiden onderkende de ziekte van de Hagenaar, maar weigerde hem toch als woning zoekende in te schrijven. Zij liet bovendien na om medisch advies in te winnen bij de GG en GD. Dat laatste wordt de gemeente door de Raad van State verweten; de raad noemt het optreden van de gemeente "een schending van het beginsel van behoorlijk be stuur" De man moet, aldus de Raad van State, alsnog als wo ningzoekende worden inge schreven. Agenda Morgen staat er het volgende te gebeuren bij de club- en buurthuizen Zevensprong, Bernhardkade 35 - Straattekenwedstrijd in Beatrixstraat 10-12; roeien in de Does (7-12 jr) 14-16 uur Groenoord, Musschenbroekstr 25 - Songfestival 10 uur; spel in Leidse Hout 14 uur vertrek Volkshuis, Apothekersdijk 33 - Excursie museum van oudhe den 10 uur Morschwijck, Topaaslaan 19 - Tocht naar Avifauna 10.30-16 uur Klein Matilo, Zaanstraat 126 - Tocht naar Duinrell 10-16 uur (6-12 jr.) Op Eigen Wieken, Valkenpad 2 - Instuif 10-12 uur Leidse Jeugd Vakantie bezighe den.- Houtkamp Leiderdorp, Mierennest, Morsweg 59 - Open Huis 9-11.30 uur; fietstocht naar zwembad Poelmeer 1330 uur De Mirt, Lage Rijndijk 64 - Volkspelen 14 uurdisco 20-2230 uur (v.a. 13 jaar) Vrijetijdscentrum, Breestraat 66 - Optreden Kees Ouwejan en Makkers, Touchwood, 21 uur, film. Duiven PV Het Oosten vloog met 202 duiven vanaf Compiegne. De uitslag was als volgt: T. van As 1P. Juffermans 2.G. Hen- drikse 3.4,10, C.P. Gijsman 5, 8, W.Gijsman 6.J.deWolf7,S. Schoeman 9,G. Hendrikse 10 Vissport HS.V. ZUID-WEST viste haar vierde wedstrijd in de Rijn. De vangst was redelijk. De stand is als volgt: 1. W. Moenen 34 stuks. 5385 gram, 2. H. Moenen 58 4580.3. I. Mazurel 38 4560,4. R. de Be- zemer 40 4545, 5. C. Schouten 30 4330,6. D.Schouten 28 3850, 6. H. Schouten 40 3380, 8. A Ruis 29 2990, 9. G. van der Laan 27 2850, 10. H. van der Laan 36 2840. LEIDEN - De werkloosheid in het gewest Leiden (Leiden en negen omringende gemeenten) is in de maand juli licht gestegen. Ston den in juni in totaal nog 2842 werklozen ingeschreven, eind juli was dit aantal toegenomen tot 2933. Desondanks blijkt dat het aantal werklozen in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar is afgenomen, vooral bij de man nen. In juli 1978 waren namelijk 2340 mannen ingeschreven als werkloze, dit jaar zijn dat er 1996 Bij de vrouwen was de daling vrijwel nihil. Er is in juli minder vraag geweest naar arbeidskrachten. Het ar beidsbureau schuift dat op de ontwikkelingen in de bouw. "Als gevolg van de vakanties staan de bemiddelingsactiviteiten in deze bedrijfstak op een laag pitje" meldt het arbeidsbureau. Opvallend is nog steeds het grote gat dat gaapt tussen vraag en aanbod van arbeidskrachten in Leiden. Er is volgens het ar beidsbureau veel vraag naar ge schoolde werknemers in bouw, metaal, machinale houtbewer king en de grafische industrie, terwijl er voor die sector maar weinig belangstelling is. Er is vooral behoefte aan jongeren die zich kunnen laten opleiden, maar er zijn weinig aanmeldingen. In alle andere sectoren is de situatie omgekeerd, namelijk een groot aanbod van werkzoekenden en een vraag die daarbij sterk ach terblijft. Wethouder Verboom zegt één en ander in een schriftelijke notitie naar aanleiding van de nota "Centraal Bureau Woningzoe kenden" die door de Federatie van woningbouwverenigingen is uitgebracht. Uit de notitie blijkt dat de Leidse wethouder en de chef van Bureau Huisvesting, Dekker, duidelijk van mening verschillen over het voorstel van de Federatie om een centraal re gistratiebureau voor woningzoe kenden in het leven te roepen Verboom vindt dat de zaak weer normaal moet worden en dat de woningbouwverenigingen de taak die ze altijd hebben vervuld (het toewijzen van woningen) weer moeten terugkrijgen. Momenteel wordt 75 procent van de woningen van woningbouw verenigingen toegewezen door Bureau Huisvesting. In een rap port heeft de Federatie van wo ningbouwverenigingen zich uit gesproken voor een nieuwe me thode van registratie en woning toewijzing. Het bestuur van de federatie heeft een voorstel uit gewerkt om te komen tot een cen traal bureau voor de registratie van woningzoekenden. Alle wo ningbouwverenigingen zullen hun woningbezit bij dit centraal bureau onderbrengen. Volgens wethouder Verboom is dit een enorme stap vooruit in vergelij king met de huidige stand van zaken waarbij elke woning bouwvereniging afzonderlijk werkt. Verboom meent dat door de nieuwe werkwijze de snelheid van verhuur van woningen zal worden verhoogd en dat voor Bu reau Huisvesting nog voldoende andere taken overblijven. De chef van Bureau Huisvesting heeft er in een schriftelijke notitie blijk van gegeven niet warm te lopen voor het voorstel van de fe deratie. De heer Dekker zegt, in dien zelfs maar gedacht wordt aan de eventuele realisering van het federatievoorstel. het volko men billijk te vinden dat thans ook aan de wensen en behoefte van Bureau Huisvesting wordt voldaan. "Het Bureau Huisves ting beklemtoont vele jaren op allerlei wijzen dat veranderingen en verbeteringen nodig zijn voor een betere en sociaal gerichte woonruimteverdeling. Nagenoeg alle aspecten en middelen welke thans door de federatie worden genoemd zijn voor ons al jaren wensen! Deze wensen konden tot nu toe niet worden gerealiseerd. Een sterk gefundeerd verzoek om versterking van de sector maatschappelijk werk werd af gewezen en de aandrang van ja ren ten aanzien van automatise ring werd niet gerealiseerd", al dus de chef van Bureau Huisves ting. ken om het voorstel van de fede ratie nader te onderzoeken en uit te werken. Tenslotte wil hij weten of de gemeente bereid is zich te ontdoen van een stuk verant- woordelijkhed ten opzichte van de burgers door taken en be voegdheden over te dragen. Ad junct-chef van Bureau Huisves ting, Amptmeijer, noemt het een keiharde voorwaarde dat, in af wachting van een nadere analyse van het voorstel van de federatie, aan de wensen van Huisvesting wordt voldaan. Veeverzorger Kikkert met enige kinderen bij de kinderboerderij wilde zelf liever niet op de foto. i de Merenwijk. Opzichter Kuhn LEIDEN - Maandag wordt begon nen met de bouw van 10 wonin gen aan de Kooilaan. Zoals bekend zijn aan de Kooilaan/ Hambroeklaan twintig woningen gesloopt om plaats te maken voor de nieuwe huizen. Aanvankelijk voelde de betrokken bewoners weinig voor nieuwbouw maar uiteindelijk werd eind vorig jaar toch, met steun van de bewoners, gekozen voor afbraak van de wo ningen. Tenminste vier oude be woners keren terug ir woningen. De nieuwbouw is door de gemeente in samenwerking met de bewo ners en met het architectenbu reau Geoproject ontwikkeld. De woningen zullen worden ge bouwd door het aannemersbe drijf De Boer uit Leiden. Elke woning krijgt vijf kamers, een tuin en een buitenberging. Op de eerste etage komt een balkon. Over ongeveer tien maanden zullen de eerste woningen wor den opgeleverd. Op de tekening is de voorgevel te zien van de nieuwbouw aan de Kooilaan. De heer Dekker vraagt zich af of de financiële middelen die tot nu toe niet beschikbaar konden worden gesteld nu wel aanwezig zijn. "Dit wordt dan een hard gelag voor degenen die jarenlang zich heb ben ingezet voor hun sociale taak op het Gemeentelijk Bureau Huisvesting onder minder gun- De maandag staat verder stige of de meest ongunstige om standigheden". De heer Dekker wil verder weten of de gemeente bereid is ambtenaren vrij te ma- LEIDEN-Ongeveer 1500 aankomende eerstejaarsstudenten hebben zich tot nu toe opgegeven voor de introductieweek "El Cid", die volgende week maandag gaat beginnen. De organisatoren verwachten dat zich up maandag zeker nog 300 studenten zullen aanmelden. Dat betekent dat dan het resultaat van vorig jaar (toen deden 1584 eerstejaars mee aan El Cid) ruimschoots zal worden verbeterd. Inmiddels is er nog steeds behoefte aan begeleiders (mentoren) voor de groepen van acht eerstejaars die volgende week gezamenlijk zullen op trekken. "De enige eis die we eigenlijk aan mentoren stellen is dat ze zelf de El Cid-week moeten hebben gelopen, dat het ouderejaars moeten zijn en dat ze een beetje inzet moeten tonen", aldus Karin van de Ven, die in de organisatie van de week zit. De ervaring is dat ongeveer tweederde deel van de eerstejaars studenten (avond-studenten meegerekend) zich voor El Cid opgeeft. De organisa tie is bijna rond, maar we werken vrijwel continu. Moeilijkheden hebben niet, maar er moet nog heel veel gedaan worden aldus Karin van de Ven. De El Cid-week wordt maandag officieel geopend in de Hooglandse kerk. De eerstejaars zullen daar worden toegesproken door prof dr. A A H Kassenaar, burgemeester Vis van Leiden en door de voorzitter van El Cid, Adnaan van Bruggencate. Die gebeurtenis begint 's ochtend om 10 het teken van het kennismaken met de stad Leiden. Al 's avonds barsten de filmvoorstellingen en optredens van allerlei muziekgroepen overal in Leiden in alle hevigheid los. De laatste dag van El Cid, vrijdag 17 augustus, is er een grote informatiemarkt op de Hooglandse Kerkgracht en de Nieuwstraat. Met gepaste trots stapt opzichter Kühn door het wijkpark in de Merenwijk. Het park, dat in de winter van '71 op '72 is aangelegd ("Ik heb zelf nog met die boompjes op mijn nek gelopen") geeft de indruk als stond het er al eeuwen. Vol komen natuurlijk. In ruim een uur tijd laat Kuhn het on geveer achttien hectare grote park zien. Hij vertelt dat de aanleg van het park is begonnen met het gra ven van vijvers. Er liep maar één slootje door het weiland waarop het park moest ver rijzen, dat is behouden en nu door Kuhn als een "zeer rijk boerensloot je" wordt betiteld. Maar er moest meer water in het park en met de grond die t de vijvers kwam gaf r i de rest i i het enig reliëf gebied. Ten noorden van de oude Broekweg. die ondanks ande re plannen ook is behouden en omlijnd met lange rijen knotwilgen, was het aan brengen van reliëf overbodig. "Hier lopen we op de oude vuilnisbelt ran Oegstgeest" vertelt Kuhn. "Ik denk dat onder elke bult wel een paar autowrakken liggen en ook puin van bunkers die na de oorlog zijn afgebroken" Een gedeelte van het park is ecologisch aangelegd, dat wil zeggen dat verschillende soor ten begroeiingen zoals ze in ons land voorkomen er afzon derlijk in voorkomen. De bo men zijn geplant en van lie verlee komt ook het bijpas sende onkruid erbij. Schoolbioloog Frits van der Sluis vindt hier een gebied bij uitstek om schoolklassen in rond te leiden. Een elsebroek- gebied.een veluwelandschap, heideveldje met jeneverbes- nng, •ike- hakhoutbosjegriendbosje Kuhn: 'Dan laat Van der Sluis de kinderen zien hoe je A van die twijgen een zinkstuk maakt zoals ze die voor de dijkwerken gebruiken. Dan gaat dat tenminste een beetje leven voor die jongens, want een zinkstuk, dat zegt ze net zoveel als een baksteen" Delen van het park worden af en toe gekortwiekt, op de bomen na,om de begroeiing laag bij de grond te houden, maar verder wordt er opzettelijk weinig aan onderhoud ge-, daan. Wie over de smalle, haast door groen overwoe kerde paadjes wandelt ant zich daan handen zoi legd park. grootste niet Leiden. Aan de rand i vuldig aange- midden in de obouwwijk van de kinderboerderijBegonnen met een geitje heeft de veesta pel zich uitgebreid tot talrijke exemplaren koeien, schapen. varkens, een paard, een ezel, vele watervogels, konijnen, hoenders en noem maar op. Waaronder veel uitstervende dieren. Naast het gewone Texelse schaap bijvoorbeeld het Friese melkschaap en het Drents heideschaap. "We zijn ook lid van de Vereniging voor uitstervende dieren in Nederland"vertelt Kühn. Hij is opzichter van de plant soenendienst in de hele Me renwijk en ook in een aantal andere wijken. "Maar dit park ligt me wel erg na aan het hart, want ik ben hier be gonnen", zegt hij. "En ik heb een goede binding met de wijk gekregen, ik ken de mensen. De mensen weten wie je bent als je komt en je bent een vraagbaak. Dat is toch wel prettig, want er wordt hier ook betrekkelijk weinig ver nield, alles wordt redelijk in stand gehouden. Ja, het gaat vreselijk leuk hier". Kuhn woont zelf, in een wissel woning, achter de kinder boerderij. Het is de bedoeling dat de oude boerderij waar boer Van Vulpen met zoveel trammelant is uitgezet, tegen de grond gaat en dat er eind volgend jaar een nieuwe staat, waarin Kuhn dan gaat wonen. Kuhn: "Deze winter is het nog eren hannesen. Want in de boerderij kunnen de die ren niet meer, die is te slecht Dus moeten we ze bij elkaar in de andere winterverblijven stoppen. En dan krijgen we ook nog de dieren uit de Leid se Hout, de Mors en het Hoog kamerpark in Zuid-West. We zitten echt te wachten op de nieuwe boerderij, dan kun nen we ook andere dingen verwezenlijken" Ondertussen woont veeverzor ger Kikkert zo n beetje tn de boerderij die voor Van Vul pen en voor de dieren te bouwvallig en te gevaarlijk zou zijn om nog langer in te verblijven. De veeverzorger elders in Leiden, maar hij verblijft vaker in de boerderij dan thuis. De 27-jarige portier van een disco theek in Noord wijk stond terecht omdat hij vorig jaar rond deze tijd een Zuidamerikaanse neger de toegang tot de zaak had gewei gerd vanwege diens huidskleur "Nee, niet om zijn ras, maar om dat hij te oud was", verklaarde de portier nu. Dat kwam rechter Van Dijke wat onwaarschijnlijk voor, daar hij uit eigen ervaring wist, zo zei hij, dat ook oudere mensen wel in de bewuste discotheek worden toegelaten. De portier kwam daarop met nog een andere reden. "Hij was te groot, twee meter lang en ander halve meter breed. En hij deed een beetje agressief en was niet nuchter". Op de vraag waaruit die agressiviteit had bestaan ant woordde de portier "Om te be ginnen stond hij daar een partij Engels te praten en ik spreek geen woord Engels, dus dat ver stond ik niet. En hij wilde door lopen zonder te betalen". Vol gens rechter Van Dijke was dat niet zo vreemd, want de vrouw van de neger, die eveneens "ou der" is, maar blank, was al in de zaak en had twee kaartjes ge kocht. Het laatste verweer van de portier was dat hij net die avond als por tier was begonnen en nog niet wist hoe het er precies aan toe ging. De eigenaar was als getuige meegekomen en vertelde op ver zoek van de rechter welke in structies hij aan de portier had gegeven. Selecteren, luidde de eerste instructie, letten op leef tijd: "De portier moet dat zelf een beetje bekijken. Als hij denkt: die past niet in de zaak, dan moet hij zo iemand weigeren". Verder opletten dat er geen dron ken mensen worden binnengela ten en oppassen met grote men sen. De eigenaar "Dat gaat aan stekelijk werken als er zo'n 1000 tot 1500 jongeren in de zaak zijn. Dan zijn ze geneigd de draak te steken met iemand die heel groot Na veel omhaal van woorden, "moeilijkheden in vroeger tij den", en op aandringen van de rechter, liet de eigenaar voorts los dat buitenlanders niet persé moe beetje moet bekijken, kan hij be ter een psycholoog in dienst ne men. De instructies zijn zeer on duidelijk en hij laat de kastanjes op die manier door de portier uit het vuur halen. Als hij alleen jon geren in zijn zaak wil hebben moet hij dat maar via een bordje aan de deur duidelijk maken". ten worden geweigerd, maar dat ze wel eerder moeilijkheden kunnen veroorzaken. Maar vol gens hem had hij daarmee niet speciaal op negers gedoeld. Officier van justitie Van der Ham: "Ik heb niet zoveel goede woor den over voor de baas. Als hij zegt dat de portier het zelf maar een "De portier zelf stond daar voor het eerst en had zeer onduidelijke in structies gekregen. Daarmee wil ik rekening houden, maar hij had toch anders moeten handelen, want dit kan niet door de beugel. En dan moet hij voortaan maar duidelijke instructies vragen. Ik eis een boete van 300 gulden, waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar", aldus de officier van justitie Maar rechter Van Dijke deed er nog iets bij en kwam op 600 gul den waarvan 450 gulden voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ravage Het moet een hele ravage geweest zijn in Voorhout toen ongeveer tachtig kratten met bloembollen van een rijdende vrachtwagen tuimelden, een gedeelte daarvan op een andere auto. waarvan de motorkap daardoor openvloog, de bestuurder zijn auto zodoende total loss reed tegen een licht mast en nog twee andere auto's schade kregen. De bestuurder van de vrachtwagen, die boven dien niet (meer) in het bezit was van een groot rijbewijs, atead gis teren terecht Hij had even moeten invallen op het bedrijf van zijn broer omdat de chauffeur die de bollen naar Lisse zou rijden ineens ziek was geworden. De officier van justitie toonde begrip, maar noemde wat de verdachte had gedaan toch hoogst onverantwoordelijk. "U mag alleen in een auto met rem- bekrachtiging rijden en dan ^t.ipt u op een vrachtwagen waarvan het ledig gewicht alleen al bijna vijf ton bedraagt, dat is wat al te dwaas", aldus de officier. Hij eis te totaal 550 gulden boete, waar van de helft voorwaardelijk. Vanwege de geringe uitkenng waarvan de verdachte moet rondkomen maakte rechter Van Dijke er het volgende van: 550 gulden boete waarvan 375 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. MARGA WUIS

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3