LEIDSCH DAGBLAD Fraude van importeurs aangepakt Ouders van vermiste jongen naar huis HARD Dajan: Amerika wijzigt beleid tegen Israël WEER RELLEN IN DEN HAAG RIOD ZOMER- FRIJZEN IN BONT. VANEGMOND BREESTRAAT BONTMODE Avondscholengemeenschap Boerhaave DINSDAG 7 AUGUSTUS 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35928 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MILLAU (GPD) - De ouders van Benjamin Deen (13), de Utrechtse jongen die nu al tien dagen wordt vermist in Zuid-Frankrijk, zijn vandaag naar Nederland terug gekeerd. Hoe afschuwelijk de te rugkeer zonder hun zoon ook is zij vinden dat zij thuis nodig zijn, bij hun andere kinderen. In Millau bij de hoogvlakte Causse Noir waar Benjamin spoorloos verdween hebben de politie en talrijke particulieren de moed nog niet opgegeven. Ze blijven voorlopig doorzoeken. Ook giste ren zijn er weer in de wijde omge ving van Montpellier le Vieux en het dorpje La Rogue de St. Mar- guarite - de plaatsen waar de jon- gen voor het laatst werd gezien - zoekacties op touw gezet. Een paragnost van Millau van wie talrijke tips zijn nagetrokken is zondag en gisteren alleen op pad gegaan. Hij heeft de ouders van Benjamin beloofd voorlopig vol te houden. De komende dagen zal een groep bewoners van Millau een aantal nog niet onderzochte ravijnen in specteren. Vader Deen heeft gisteren een aan tal kopieën laten maken van zeer gedetailleerde kaarten van de Causse Noir. De kaarten zijn verspreid over par ticulieren die geen rust hebben bij de gedachte dat iemand op de Causse Noir, zomaar voorgoed kan verdwijnen. Zij geloven nog steeds in een ontvoering, hoewel daar nauwelijks aanwijzingen voor bestaan. Na alle publiciteit in Frankrijk en Nederland zou er dan een spoor van Benjamin moeten zijn gevonden. Er is geen enkele serieuze tip bin nengekomen, behalve een tele foontje van een Nederlandse vrouw die zei dat ze Benjamin één dezer dagen in de buurt van Dyon zou hebben gezien. De poli tie is op deze tip niet serieus inge gaan omdat de beschrijving van Benjamin niet klopte. De familie Deen beseft dat het heel wel mogelijk is op de hoogvlakte te verongelukken, zonder dat ook maar iemand daar iets van merkt. „Het hele gebied leent zich daar voor", zegt dokter Deen de avond voor het vertrek. „De terreinom standigheden, zoals de begroei ing, de onverwacht opduikende diepe ravijnen en ook wel de on herbergzame uitgestrektheid van de Causse Noir, kunnen een mens in zich opslokken". Hij doelt op een ervaring die hij zelf bij een van de zoekacties onder vond. Dokter Deen werd tien mi nuten alleen gelaten in de buurt van de rotsformatie van Mont pellier le Vieux. Binnen de kort ste keren was hij zijn oriëntatie vermogen kwijt. Iedereen in Millau is van mening dat, mocht Benjamin op de Caus se Noir zijn verdwaald, hij niet meer in leven is. Tijdens verblijf op de hoogvlakte wordt duidelijk datje op een meter afstand langs iemand kunt lopen zonder dat op te merken. Dat bleek ook tien jaar geleden toen een bejaarde man tijdens een wandeling nooit meer van de Causse Noir terugkeerde. Pas drie jaar later werd zijn stof felijk overschot gevonden. Agent wegens aanranding aangehouden AMSTERDAM (ANP) - Wegens aanranding van een 22-jarige vrouw in haar woning in Amster- dam-Oud-West is aangehouden de 27-jarige hoofdagent van poli tie. C. P Volgens een politiewoordvoerder kwam de hoofdagent gisteravond met een smoes de woning binnen nadat hij de vrouw op straat had gevolgd. Hij had aangebeld en gezegd dat hij haar iets over haar man had te vertellen. Verdachte legitimeerde zich daarbij als poli tieman. VN-militair betrokken bij ongeval HARIS (ANP) - In Zuid-Libanon heeft zich gisteren een verkeers ongeval met dodelijke afloop voorgedaan, waarbij een Neder lands VN-voertuig was betrok ken. Het slachtoffer was een zes jarig Palestijns jongetje. De ma rechaussee heeft de toedracht van het gebeuren in onderzoek, zo deelde vanochtend de leger- voorlichtingsdienst in Den Haag De 18-jarige korporaal-chauffeur van een 3-tonner, kon niet ver mijden dat een plotseling over stekend Palestijns jongetje onder zijn voertuig terecht kwam. Het kind werd op slag gedood. DEN HAAG (GPD) - Auto-importeurs die zich schuldig maken aan het ontduiken van omzetbelasting en bijzon dere verbruiksbelasting (BVB), zullen door het ministerie van financiën hard worden aangepakt. Een woordvoerder van het ministerie heeft dat vanmorgen bekendge- gelijk goed te kunnen i heeft het ministerie inmiddels alle vergunningen om later te mogen betalen, ingetrokken. Deze zullen door de auto-impor teurs voor 1 september opnieuw moeten worden aange vraagd. SCHIPHOL - Minister Andries- sen van financiën is vanmorgen met zijn echtgenote naar Joego slavië vertrokken. De bewindsman zal daar in het ka der van het Internationaal Mone tair Fonds besprekingen voeren met zijn Joegoslavische collega Nederland en Joegoslavië maken samen deel uit van een 1MF- werkgroep De importeurs waar het om gaat, wordt het tot dusver wel heel makkelijk gemaakt om omzet belasting van 18 procent en de BVB van 17,5 procent te ontlopen bij de invoer van auto's. Zij ma ken daarbij gebruik van een re geling voor hun branche op grond waarvan de belastingbeta ling een maand mag worden uit gesteld. Er was bij een aantal importeurs een praktijk ontstaan waarbij men de importerende BV haastig liet opheffen of failliet verklaren op het moment dat de ontvanger der belastingen voor de deur stond. Het ministerie van finan ciën moet zo voor grote bedragen zijn opgelicht. Dat zal in de nabije toekomst niet meer mogelijk zijn. Auto-impor teurs die nu de omzetbelasting en de BVB later willen betalen door aanvraag van een zogenaamde DEN HAAG (ANP) - De Haagse mobiele eenheid De bij de Federatie Neder landse Vakbeweging aange sloten bonden streven naar een eensgezind optreden bij het arbeidsvoorwaardenbe leid voor het komend jaar. Het afgelopen jaar zaten ze niet altijd op een lijn, waar door op diverse punten geen grote successen zijn geboekt. De bonden gaan nu de mening van hun leden peilen. Vice- voorzitter Wim Spit van de FNV (foto) noemde deze raadpleging binnen de bon den een "test-case" voor de mogelijkheid van een ge coördineerd beleid PAGINA 8 NOS wil doorgaan met Den Haag-Vandaag PAGINA 5 Publikaties over foute Ne derlanders aan banden PAGINA 7 Wantrouwen over plannen voor Rhodesië PAGINA 10 Rotterdams toernooi kan met minder toeschouwers uitkomen PAGINA 11 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan 3 t/m vrijdag van 18.00-19 30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 i Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. vergunning „verlegging belas tingen" zullen voorwaarden doen. Zo zal de belastinginspectie inzage de afgelopen nacht actie gekomen Ditmaal in de Haagse Schilderswijk, aan heel wat Rond middernacht begon een aantal jongeren ruiten in te gooien in de moeten vol- buurt van de Hoefkade en de Jan Steenstraat. Nadat de ruiten waren dicht getimmerd begonnen de jongeren met het weghalen van de betimmering en het ingooien vin andere ruiten. de mobiele eenheid rustig vragen in de boekhouding van de Volgens de politie is het na het optreden importerende firma's. Verder geworden in de Schilderswijk. kan storting van een borgsom Twee mensen werden tijdens de politie-actie aangehouden wegens open lijke geweldpleging. HAIFA (Reuter) - De Israëlische minister van buitenlandse za ken, Mosje Dajan, heeft in een interview de Verenigde Staten er vandaag van beschuldigd dat zij hun beleid tegenover het Midden-Oosten hebben gewij zigd, onder druk van de energie crisis. De wijziging is volgens hem ten nadele van Israël. Deze kritiek, voor het eerst uitge sproken door iemand van Dajans niveau, komt op de dag waarop Israël, Egypte en de Verenigde Staten geacht worden hun drie- partijen-overleg over zelfbestuur van de Palestijnen af te ronden. De minister verklaarde dat de Ver enigde Staten naar een overeen komst streven met landen als Sa- oedi-Arabië, dat staat op een ak koord over het Palestijnse vraag stuk, over de toekomst van Oost- Jeruzalem en dat wil dat Amerika de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO erkent. Als gevolg van dit streven zijn de Amerikanen bereid een nieuwe (V.N.)-resolu- tie te steunen, aldus Dajan. Israël is sterk gekant tegen elke re solutie die strijdig is met die wel ke aangenomen werd na de oor- Opklaringen In de nacht en ochtend enkele regen- of onweersbuien en later op de dag van het westen uit opklaringen. Minimum temperatuur rond 14 graden. Middag- temperaturen van 18 graden aan zee tot 22 graden in Limburg. Matige zuidwes tenwind. (Opgemaakt om 11.15 uur) Zon op: 6.11 uur; onder: 21.19 uur. Maan op: 21.25 uur; onder: 6.29 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.52 en 16.22 uur, laagwater om 12.13 uur. log van 1967 en waarin opgeroe pen wordt tot Israëlische terug trekking uit (de) bezette gebieden achter veilige grenzen (resolutie 242). De laatste weken zijn er aanwijzin gen dat de Verenigde Staten wil len meewerken aan i resolutie waarin het recht Palestijnen op zelfbeschikking wordt erkend, waardoor de weg geëffend zou kunnen worden voor het deelnemen van de Pales tijnen aan besprekingen vrede in het Midden-Oosten. Tot op dit moment distantiëren de Palestijnen zich van het vredes overleg. (Zie ook pagina 9). Geldig tot 1 september. Breestraat 173 - Leiden. Telefoon 071-12 3337 Deelnemer Stichting Bontwaarborq Massa's afval rond farao's Voor inschrijving bij avond- en dagonderwijs voor volwassenen w o de Meao-opleiding, zie de advertentie elders in dit blad. Margaret Thatcher wacht straks een warm onthaal bij terugkeer in Londen. De meest behoudende Lagerhuisleden van haar Con servatieve partij vinden dat ze jammerlijk overstag is gegaan in de kwestie-Zimbabwe-Rhodesie Zoals bekend kwamen de Geme nebest-landen in hun conferentie in Lusaka overeen dat er met spoed een nieuwe grondwet moet komen voor Zimbabwe, waarbij de blanke invloed in het bestuur drastisch wordt teruggedrongen Rhodesie is voor veel nazaten van de Kipling-generatie ongeveer het laatste dat nog herinnerde aan de koene ondernemingszin, het avontuur, de macht van de zonen van het Britse imperium Ook al was zelfs de meest dekselse Tory indertijd tegen de wijze, waarop de blanke kolonisten Rhodesie eenzijdig van het Ver enigd Koninkrijk losmaakten, toch leefde en leeft er een merk waardig soort solidariteit voort met die barse elite in het verre Salisbury. Mevrouw Thatcher heeft er in de verkiezingstijd geen onzekerheid over laten bestaan dat zij snel het probleem van Zimbabwe-Rhode- sië wilde oplossen en erkenning van het land op basis van de hui dige grondwet en de verkiezingen van april leek er even tn te zitten De ommezwaai van de Britse pre mier is groot, maar verklaar baar. Nigeria, groot olieland, één van de machten, die economisch gesproken steeds geduchter wor den, heeft met de naasting van British Petroleum mëer dan een gebaar willen maken. Het is een waarschuwing aan het adres van Londen. Nigeria is na de VS en Europa Groot Brittannie's groot ste handelspartner. Na die VS is het land de op één na grootste olie-exporteur. Nigeria bouwt aan een infrastructuur, waar eventueel voor Engeland zeer veel werk aan de winkel is. Evenals alle andere landen van Afrika, was de Zimbabwe-politiek van de Tories Nigeria zeer on welgevallig. Maar Nigeria kon in tegenstelling tot die andere lan den ook nog bij alle wrevel een vuist maken. Heeft mevrouw Thatcher dan maar de handel gekozen boven "de vlag"? Het lijkt er sterk op. Te genover verslaggevers zei ze gis teren: "Ik ben niet zo hard als de Afrikaanse leiders hebben ge dacht" Een opmerking voor het thuisfront, of mevrouw Thatcher hard of minder hard is, doet niet zozeer ter zake. Belangrijker is of ze realistisch genoeg is. En dat valt inderdaad best mee CAIRO - Het massatoerisme heeft zelfs de Egyptische farao's niet onbe roerd gelaten. In de buurt van hun graven heeft zich een berg lege fris drankblikjes gevormd, die de pyramiden nagenoeg evenaart Zr is vorig jaar in en buiten de Tweede Kamer heel wat gezegd over de wijze waarop het oorlogs verleden van oud-CDA-fractie- voorzitter Aantjes in de publici teit kwam. De toenmalige direc teur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie (RIOD) kreeg voor de voeten geworpen dat hij zich bij de presentatie van die zaak niet als een wetenschap per maar als een toornige officier van justitie had gedragen. Die verontwaardiging leek wat overdreven. Er bestaat nu een maal,zoals in die dagen ook werd opgemerkt, geen prettige manier om te zeggen dat iemand bij de SS is geweest. Het klassieke gegeven van de boodschapper, die bitter wordt bejegend omdat zijn bood schap niet deugt, leek hier weer opgeld te doen Veel erger was dat er onduidelijk heden bestonden wie waarvoor verantwoordelijk was. Waar ein digde de verantwoordelijkheid van de ambtenaren van het RIOD en waar begon die van de rege ring? Niemand kon daar tijdens het lawaai in de affaire-Aantjes antwoord op geven. Die treurig-stemmende gebeurtenis heeft er dan nu toe geleid dat er een reglement is gekomen dat die verantwoordelijkheden vastlegt Men kan er zich slechts over ver bazen dat een dergelijke regeling pas 35 jaar na de bevrijding wordt getroffen. Waterdicht is zo'n reeks richtlijnen natuurlijk niet. Wat te denken bijv. van de bepaling die zegt dat bij publikatie van gevonden ge gevens de belangen van nog le vende personen of hun directe nabestaanden "geen onevenredig nadeel" mogen worden toege bracht. Wh- bepaalt ical "oneven redig" tn dit verband is7 Hoe kan men dat tevoren weten? Maar over het geheel lijkt met het reglement de zaak wel behoorlijk geregeld.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1