Harald Schmid: werkpaard van Westduitse ploeg Harry Schulting sluipt wereldtop binnen Marita Koch weer sneller Spartakiade: "Les" voor de Olympische Spelen MAANDAG 6 AUGUSTUS 1979 PAGINA 9 SPORT Met krachtsexplosie op 400 meter (45,1) eerste op Europese seizoenlijst RECKLINGHAUSEN (GPD) - Terwijl het grootste deel van de Europese atletiektop bij het Eu- ropa-Cupgebeuren in Turijn op veel fronten stoeide met de we reldranglijsten, sloop gisteren in het Westduitse Recklinghausen een Nederlander de wereldtop binnen. De 23-jarige, Brabantse atleet Harry Schulting voltooide de 400 meter vlak namelijk in 45,1 seconde, waardoor hij nu samen met de winnaar van Olympisch goud op de 400 en 800 meter in Montreal, de Cubaan Juantorena, de vijfde plaats bezet op de hui dige wereldranglijst. Schultings krachtsexplosie kwam voor de Nederlander op precies het goede moment, want de keu zeheren die de Europese ploeg voor de wereldspelen van Mon treal (24 tot, en met 26 augustus) gaan samenstellen, kunnen niet om Schulting heen. Zijn tijd van 45,1 seconden betekent namelijk de eerste plaats op de actuele Eu ropese seizoenranglijst. Sneller dus dan de 45,30 seconden die de tweevoudig winnaar in Tu rijn, de Westduitser Harald Schmidt, zaterdag liep. Schul tings handtijd van 45,1 seconden komt elektronisch namelijk neer op 45,24 seconden. „Ik geloof dat ik maar met atletiek stop, want wat moet ik nu de vol gende keer lopen", grapte de dol gelukkige en ook stomverbaasde Schulting. „Ik had op een tijd van 46 „rond" gehoopt. Zeker nadat ik vrijdag in Den Haag 20,8 se conden op de 200 meter liep, maar dit had ik niet voor mogelijk gehouden". Schulting deelde in Recklinghau sen zijn race, waarin hij nauwe lijks tegenstand had, voortreffe lijk in. „Met opzet ben ik de eerste 200 meter niet erg hard wegge gaan". Dit was te zien, toen hij na de eerste helft heel makkelijk kon versnellen om heel soepel zijn race af te maken. „Neen, ik was aan de finish echt niet ka pot", klonk het. Schulting, die zijn prestatie voor een deel toeschrijft aan de hoog tetraining in de Pyreneeën, dacht uiteraard meteen aan zijn specia liteit, want de Brabander is in de eerste plaats 400 meter hordenlo per. „Een tijd van tegen de 48 se conden moet nu mogelijk zijn", waarmee Schulting een bedrei ging zou kunnen worden voor Harald Schmidt, die in Turijn het afgelopen weekeinde onder de 48 seconden bleef en een Europees record op zijn naam bracht. Uiteraard betekende Schultings toptijd een nationaal record, al zal dat niet officieel erkend worden, omdat in Recklinghausen elek tronische tijdopname-appara- tuur ontbrak en de KNAU op af standen tot en met de 400 meter slechts elektronische tijden er kent. Zijn 46,11 seconden blijft dus (nog) in de recordboeken. Tevens betekende Schultings prestatie opnieuw een NOC-li- miet, die op 45,5 seconden stond, maar Schulting was al zeker van Aioskou-reis na zijn hordenre- In Recklinghausen, waar Schulting een ovatie kreeg voor zijn topver- richting, liep junior Marcel Kla- renbeek een jeugdrecord. Zijn tijd van 47,4 seconden was 0,1 se conde sneller dan Koen Gijsbers twee jaar geleden in Oslo was en ook duidelijk sneller dan de elek tronische limiet van de KNAU van 47,65 seconden. Ook hier ech ter geen officieel record vanwege de afwezigheid van die elektroni sche apparatuur. Koen Gijsbers liep in dezelfde race 47,3 seconden en was daarmee best tevreden. Zijn trainings kamp in de Pyreneeën was niet zo best verlopen. „Twee spierscheu- rinkjes, waardoor ik een week verloor. De afgelopen week heb ik dan ook erg hard getraind en dan kun je geen toptijd verwach ten. Dat moet het komend week einde bij de Nederlandse kam pioenschappen gebeuren", aldus de Leidse atleet. Schulting nu vijfde op wereldranglijst HAVANNA - De recente ne derlagen van Albert Juanto rena op de Panamerikaanse Spelen blijven niet zonder gevolgen. Om de tweevoudi ge Olympische kampioen topfit aan de start te krijgen in Moskou zal hij een intensieve medische behandeling on dergaan voor zijn chronische spierblessure. Juantorena staat dan ook voorlopig bui tenspel. Volgens Rodrigo Al varez, hoofd van de trauma- tologische sectie van het Cu baanse sportinstituut, zijn de voor de buitenwereld teleur stellende prestaties van de "onoverwinnelijke" atleet te wijten aan een ontsteking van het bindweefsel in het dij been. Dit veroorzaakt scherpe pijnen bij het lopen en weer houdt de atleet het been tot het maximum te strekken. Intensieve behandeling stelde de Cubaan in staat deel te nemen aan de Panameri kaanse spelen, maar ook in San Juan stak de blessure weer het hoofd op. Alvarez: "Wat Juantorena daar gepres teerd heeft, mag voor de bui tenwereld teleurstellend zijn, voor ons was het meer dan een uitstekende verrichting. Onder ondraaglijke omstan digheden twee maal tweede worden in een zeer sterk veld dat erop gebeten is jou te ver slaan, getuigt van zeldzame moed en mentaliteit". TURIJN (ANP) - Een jaar voor de Olympische spe len van Moskou hebben Oost-Duitsland en de Sowjet-Unie hun voor aanstaande plaatsen in de Europese atletiek be vestigd. In het zevende toernooi om de Europese bekers voor landenteams, waarvan de editie-Turijn van het afgelopen week einde kwalitatief de beste was, zegevierde de Oost- duitse ploeg zowel bij de dames als bij de heren. Beide malen eindigden de Russische teams als tweede. De Oostduitse dames wonnen voor de vijfde achtereenvolgende keer* terwijl de heren zich voor de derde maal op een rij het sterkst toonden. Beide landen komen over drie weken in Montreal uit in het tweede toernooi om de wereldbeker. Voor de Russen betekende Turijn een revanche voor Helsinki. Immers, twee jaar geleden bij de Euro pese bekerfinale ver sperden de Westduitsers de Russische formatie de weg naar de strijd om de eerste wereldbeker, die toen in Düsseldorp werd gehouden. Toch kenden de Russische heren wei nig echte toppers en dat is met het oog op Moskou een weinig geruststellen de gedachte. Slechts eenmaal behaalde de Sowjet-Unie de eerste plaats door de 19-jarige Konstantin Volkov, die bij het polsstokhoog springen voor de tweede maal in één week het we reldrecord voor junioren verbeterde en nu op 5,60 meter bracht. De Russen dankten hun tweede plaats aan een grotere homogeniteit van het team, waardoor zij de achterstand van vijf pun ten op West-Duitsland na de eerste dag uiteindelijk in een voorsprong van vier punten konden om zetten. Bij de dames was het ver schil tussen Oost-Duits- land en de Sowjet-Unie aanmerkelijk geringer: 102-100. Daarbij dient echter wel opgemerkt te worden dat de oude bles sure, die Gudrun Waka in de race op de 100 meter horden opliep (zij werd laatste), de DDR tenmin ste vijf punten scheelde. De wedstrijden in Turijn, die vooral op de eerste dag op een ongekend hoog peil stonden, leverden een nieuw wereldrecord (Marita Koch op de 400 meter), een evenaring van een wereldrecord (Oost- Duitsland op de 4x100 meter) en een Europees record van de Westduit ser Harald Schmid op de 400 meter horden (47,85 seconden) op. TURIJN - Harald Schmid was bij de Europese bekerstrijd atletiek in Turijn het werkpaard van de Westduitse ploeg. De 21-jarige student, Europees kampioen op de 400 meter horden, bracht alleen 16 punten binnen door eerste te worden op de 400 meter horden en de 400 meter. Boven dien leverde hij een dag later nog het belangrijkste aan deel in de Westduitse overwinning op de 4 x 400 meter. Zaterdag spande Schmid zich op een voor een sportman nauwe lijks verantwoorde wijze in. Op de 400 meter horden verbeterde hij het Europese record van Da vid Hemery, de Engelsman, die in Mexico-stad Olympisch kam pioen werd in 48,12 seconden, tot 47,85 seconden. Alleen wereldre cordhouder Edwin Moses (47,45) en John Akii-Bua bij het verove ren van het Olympisch goud in München (47,82 waren ooit snel ler. Schmid trok in zijn spoor de 32-jarige Rus Vassili Arsjupenko (48,35) en de Oostduitser Volker Beek (48,58), twee lopers die Har ry Schulting overigens volgend jaar zeker in Moskou ook zal ontmoeten, naar nationale re cords. Zestig minuten na zijn re cordprestatie kwam Schmid weer aan de start. Ook op de 400 meter was niemand opgewassen tegen zijn oerkracht. De Rus Tsjernitski was de laatste, die het hoofd boog, toen Schmid veertig meter voor de finish nog eens op "Amerikaanse wijze" versnelde. Boeiend Uitermate boeiend was ook het hoogspringen. Dietmar Mögen- burg, een 17-jarige junior uit West-Duitsland, zorgde voor de sensatie. Nadat hij alle hoogten tot 2,24 meter in zijn eerste aan loop had gehaald sloeg hij op 2,26 meter over, waarna de 2,28 meter in drie pogingen werd genomen. Toen de lat twee centimeter ho ger lag en alleen de Oostduitser Rolf Beilschmidt in zijn tweede sprong die hoogte haalde, zag Mögenburg - na een mislukte sprong - verder af van die hoogte. Hij deed dat op advies van trainer Dragan Tancic, die ook Ruud Wielart veel van het hoogsprin gen heeft bijgebracht. De sloom en onaangedaan ogende Mögen burg miste de eerste keer op 2,32 meter, maar slaagde in zijn twee de en laatste aanloop. Toen ont stond de consternatie. De scheidsrechter keurde aanvan kelijk de sprong goed, maar hief, toen de lat toch naar beneden kwam, het rood. Na enig overleg met de juryleden werd de sprong weer goedgekeurd omdat de laat naar beneden was gekomen door oorzaken van buitenaf (stoten van het landingskussen tegen een staander aan). Uiteraard volgde onmiddellijk een Oost duits protest, maar dat werd een dag later door de jury d'appel af gewezen. Voor Mögenburg bete kende het een nieuw Westduits record. Ruim een maand geleden maakte hij deel uit van het West duitse trio, dat verder bestond uit Carlo Threanhardt en Gerd Na gel, dat in Eberstadt in één wed strijd 2,30 meter sprong. Mögen burg stelde zich voor de komende weken nog meteen maar drie doelen: Westduits kampioen worden in Stuttgart, zegevieren bij de Europese kampioenschap pen voor junioren in Bydgoscz en eerste worden in de strijd om de wereldbeker in Montreal. Tancic vindt dat wat teveel van het goe de, want hij kondigde zaterdag al aan dat Mögenburg niet in Polen zal starten omdat de belasting anders te groot wordt. Mögen burg daarna laconiek: "Daar pra ten we nog wel eens over". Pietro Mennea is een mens van stemmingen. De Italiaanse Eu ropese kampioen op de beide sprintnummer maakte zaterdag een triomfantelijke ereronde na dat hij met eenhonderdste se conde van de sterke Pool Voro- nin had gewonnen, maar was een dag later in tranen toen de Schot Allan Wells, die geen gebruik maakt van startblokken, hem op de dubbele afstand duidelijk af troefde. De 1500 meter bij de heren, die aan vankelijk verboemeld leek te worden door het lage aanvangs- tempo van de Engelsman Wil liamson - Europees kampioen Steve Ovett wilde niet lopen - kreeg in de derde ronde een totaal ander aanzien toen Thomas Wes- singhage zich aan de kop van het veld nestelde. De Westduitser liep de derde vierhonderd meter in 54,95 seconde. Die krachtsin spanning kostte hem de over- winning want op het laatste rech te eind moest hij buigen voor de Oostduitser Straub, die in 3.36,3 zegevierde. Met Straub zorgden ook wereldrecordhouder. Olym pisch en Europees kampioen ko gelstoten Udo Beyer en Lutz Dombrowski voor Oostduitse overwinningen. De 19-jarige Dombrowski kwam in zijn zesde en laatste poging bij het ver springen tot 8,31 meter, wat niet alleen een van de vele nationale records betekende, die in deze fi nale van de strijd om de Europese beker sneuvelde, maar tevens de tweede beste wereld prestatie. Alleen de Braziliaan Joao d'Oli- veira (8,36 meter) sprong dit jaar verder. Op de vier maal vierhonderd meter bij de heren was het onderlinge krachtsverschil zo gering dat ze ven teams in een tijdsbestek van 0.52 seconden over de eindstreep kwamen. Polen, dat nog geen jaar geleden in Praag Europees kam pioen werd, had de snelste forma tie. Niet alleen dit land maar ook Italië en Groot-Brittannië, res pectievelijk vierde en vijfde, werden beloond met een nieuw nationaal record. De Sowjet-Unie dat toch nog duidelijk een opvol ger mist van Valeri Borzov, werd ondanks een tijd van 38.99 se conde slechts zevende. Het enige nummer dat er bij de he ren in negatieve zin uitsprong was de 10.000 meter. Na vijf ron den werd bij een temperatuur van dertig graden de tien kilome ter een solo van de Engelsman Brendan Foster, die vijf jaar ge leden in Rome onder vrijwel identieke omstandigheden Eu ropees kampioen op deze afstand werd. Foster, die volgend jaar in Moskou de marathon wil lopen maar daarvoor niet op het langste loopnummer van de atletiek wil starten, bleek in vergelijking tot de andere deelnemers met ruim vijftig seconden nog het minst ver verwijderd van zijn beste per soonlijke prestatie. De anderen verloren anderhalf tot twee mi nuten. TURIJN - Marita Koch bevestigde bij het toernooi om de Europese bekers in Turijn haar uitzonderingsplaats bij de dames in Turijn op de haar bekende wijze. De 22-jarige studente in de medi cijnen, die dit jaar het wereldre cord op de 200 meter tweemaal scherper stelde en ook nog deel uitmaakte van de Oostduitse 4 x 100 meter wereldrecordformatie, liep een week geleden in Pots dam haar eerste 400 meter van dit seizoen. Zij verbeterde toen met een haar eigen recordtijd van Praag, waar zij als eerste vrouw onder de 49 seconden kwam, tot 48,89 seconden. In Turijn ging het sneller. In de ongunstige buiten baan kwam de Oostduitse snel trein meteen op volle toeren. Van de andere zeven loopsters kon alleen de Russin Kdeltsjanova, die bij de Spartakiade het natio nale record op 49,77 seconden bracht, enigszins volgen. Maar meer dan achter Koch aanlopen, kon zij toch ook niet. Marita Koch, die voor de vijfde maal in dertien maanden het wereldre cord op de 400 meter verbeterde, stopte na 48,60 seconden. Koeltsjanova werd beloond met een nieuwe toptijd van 49,63 se conden, de derde beste tijd ooit gelopen. Alleen Irena Szewinska, die in Turijn op 33-jarige leeftijd nog derde werd, was toen zij drie jaar geleden in Montreal Olym pisch kampioene werd, sneller 49,19 seconden. Zorgen Marita Koch kan wéér juichen. Voor de tweede keer i terde zij het wereldrecord op de 400 meter. In het Oostduitse kamp zal vooral de toenemende kracht van de Russische dames op de sprint een bron van zorgen zijn. Marlies MOSKOU - De zaterdag voor 95.000 toeschouwers afgesloten Spartakiade, voor het eerst in de historie open voor deelnemers van buiten de Sowjet-Unie, heeft voor de geschiedenis van de sport weinig opmerkelijke herinnerin gen achtergelaten. Als repetitie voor de Olympische Spelen van 1980 kan het evenement echter zijn nut hebben gehad vanwege de verwarring die voortdurend aanwezig was. "Wij moeten", stelde Juan Antonio Samaranch, Spaans ambassaseur in Moskou en in feite permanent vertegenwoordiger van het IOC in de Sowjet-Unie, "aannemen dat de les van al het negatieve tij dens de Spartakiade door de Sowjets zal worden verstaan. Dat dus volgend jaar alles goed zal verlopen". Kritiek is er van alle kanten ge weest. Op het feit dat de deelne mers vaak onkundig bleven van wat er zich in hun eigen tak van sport afspeelde, op de taalbar- riërre die het isolement vergroot te, op het gebrek aan variatie iri de maaltijden en op het ontbre ken van voedingsmiddelen (fruit, groenten, melk) die een sportman als noodzakelijk beschouwt. slechts een beperkt aantal deelne mers van buiten de Sowjet-Unie slaagde erin zich aan te passen hetgeen mede bleek uit de over heersing van de Sowjets op sommige nummers. Bij het bok sen bijvoorbeeld wonnen deel nemers uit het organiserende land op twee na alle gouden me dailles. Dr Cubanen Santisteban en Sollet zorgden respectievelijk in het vlieggewicht en het veder gewicht voor de uitzonderingen. Ook bij het torenspringen ging de strijd vrijwel uitsluitend tussen deelnemers uit de Sowjet-Unie. Nemsanov won voor zeven van zijn landgenoten. Het laatste ju do-onderdeel van de Spartakia de. de strijd van alle categorieën, werd gewonnen door Koeboe- koeri, die zijn Sowjet landgenoot Bogdanovitsj met een vol punt versloeg. De Japanse judoka Mo- riwaki won goud in de klasse tot 60 kg door winst op Songaila uit de Sowjet-Unie. Japan won ook het volleybaltoernooi bij de da mes. In de finale werd de Sowjet Unie met 3-1 verslagen. Oeler kon zich zaterdag op de 100 meter Loedmila Kondratjeva dan nog wel van het lijf houden, maar een dag later op de dubbele af stand niet. Kondratjeva won in 22,40 seconden en bleef daarmee slechts 0,07 seconden verwijderd van haar Russische record dat zij op 1 juli bij de halve finales in Sittard op 22,33 seconden bracht. In de DDR heeft men in elk geval nog Marita Koch achter de hand, want zij zal in Moskou zeker op de 200 meter uitkomen. Een grote troef van Oost-Duitsland is toch ook nog steeds hoog springster Rosemarie Acker- mann. Vorig jaar in Praag werd ze bij de Europese kampioenschap pen verslagen door de Italiaanse Sara Simeoni, die haar eerder het wereldrecord had ontnomen en op 2,01 meter had gebracht. Ro semarie Ackermann sprong vori ge week haar eerste wedstrijd van dit seizoen in Potsdam. Haar 1,86 meter na een langdurige blessure waren voor de Oostduitse keuze heren voldoende om Karin Nit- sche, die dit seizoen 1,95 meter sprong, thuis te laten. Rosemarie Ackermann bevestigde het ver trouwen met een sprong van 1,99 meter. Haar drie pogingen om het wereldrecord op 2,02 meter te brengen, mislukten. Hét Italiaan se publiek, dat vijfjaar geleden in Rome bij de Europese kam pioenschappen in het eerste duel tussen Simeoni en Ackermann ten voordele van Simeoni een enorm gefluit Ackermann uit haar concentratie probeerde te halen, gedroeg zich nu veel spor tiever en beloonde de Oostduitse terecht met een ovatieel applaus. Indruk Ook Maria Makejeva, ruim een week geleden bij de Spartakiade in Moskou wereldrecordhoud ster op de 400 meter horden ge worden, maakte indruk. De blonde Russin bleef met 54,82 se conden slechts 0,04 verwijderd van haar wereldrecord. Jammer voor haar staat het lange horden nummer van de dames niet op het Olympische atletiekprogramma. Bulgarije bevestigde zijn steeds sterker wordende positie op de middenafstand door eerste plaat sen van Nikolina Sjetereva (800 meter) en Totka Petrova (1500 meter). Verrassing Eva Raduly bezorgde bij het speerwerpen Ruth Fuchs een on aangename verrassing door de Oostduitse wereldrecordhoud ster in haar vijfde poging met 66,28 meter (Roemeens record) van de eerste plaats te verdrin gen. De 25-jarige Roemeense werd daarmee na de Engelse Tes sa Sanderson de tweede niet Oost-Duitse, die Fuchs ooit in een grote internationale wed strijd heeft verslagen. Evelin Jahl bezorgde de DDR nog een nvei- winning. De wereldrecordhoud- siei discuswerpen bleef met 98,92 meter oud-wereldrecordhoud ster Faina Melnik uit de Sowjet- Unie bijna drie meter voor.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9