s Terrorisme in Baskenland Aanhangers van Chomeini winnen in Iran Strijd in hoofdstad van Afghanistan Staatsgreep maakt einde aan dictatuur Bomaanslagen en moord op politieagent arm Italië heeft -voor even- weer regering President in Bolivia MAANDAG 6 AUGUSTUS 1979 BUITENLAND PAGINA 7 ISLAMABAD (UPI) - In Kaboel, de hoofdstad van Afghanistan, zijn gisteren hevige gevechten uitge broken tussen moslems en rege ringstroepen. De gevechten bra ken 's middags uit in het centrum van Kaboel, maar verspreidden zich al gauw naar andere delen van de Afghaanse hoofdstad. Het hevigste wordt gevochten in het deel van de stad waar het hoofdkwartier van de chef van de generale staf is gevestigd. Hoewel radio-Kaboel meldde dat de regeringstroepen na vier uur de situatie meester waren en de rust in de stad was weergekeerd, gaat volgens andere berichten uit de stad de strijd door. Volgens opstandelingenbronnen in Pes- jawar, 200 kilometer ten noord westen van Islamabad, zijn 2.000 leden van het Nationale Islamiti sche Bevrijdingsfront Kaboel binnengedrongen en worden er nog meer verwacht. Dit kon nog niet van onpartijdige zijde wor den bevestigd. trokken bij de strijd tegen de re geringstroepen. De Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie meegedeeld dat zij inmenging van enige aard in de binnenlandse zaken van Afgha nistan zouden beschouwen als een ernstige zaak. Het ministerie van buitenlandse zaken in Washington sloot aan op een rede die de veiligheidsadvi seur van president Carter, Brze- zinski, heeft gehouden hij er bij de Sowjet-Unie op De yerenigde Staten hebben in de crisis in Iran terughoudendheid getoond, gaf Brzezinski te ver staan, het verwacht die terug houdendheid ook van de anderen die vreemde doctrines zouden willen opdringen aan die|>-gods- dienstige en zich van hun natio naliteit bewuste volkeren. Woordvoerder Hodding Carter van het ministerie van buitenlandse zaken zei: "Wij verwachten dat het beginsel van niet-inmenging door alle partijen in het betrok ken gebied, ook de Sowjet-Unie zal worden gerespecteerd". Hij noemde de Sowjet-Unie bij naam en vervolgde: "Zoals wij al eerder hebben gezegd, wij zou den externe inmenging in Af ghanistan binnenlandse moei lijkheden beschouwen als een ernstige zaak". Carter zei dat de situatie in Afgha nistan de Verenigde Staten zorg baarde en dat zij haar nauwlet tend volgden. (Van onze correspondent) MADRID - Naast het gebruikelijke terrorisme van de Bas- kische radicale afscheidingsbeweging ETA Militar is het Baskenland het afgelopen weekeinde het toneel geweest van andere terreuracties. Een 26-jarige agent van de Guardia Civil in Eibar werd zaterdagochtend voor zijn woning door twee mannen in zijn auto doodgeschoten. In San Sebastian ontploften zaterdag twee Franse auto's, waarbij zich geen persoonlijke ongelukken voorde den. Premier Bazargan van Iran bij de stembus. Verscheidene belangrijke politieke groeperingen hebben de verkiezingen in Iran geboycot,omdat ze weinig met democratie te maken zouden hebben. TEHERAN (Reuter) - Kandidaten van de Chomeini-gezinde Islami tische Republikeinse Partij heb ben in de districten waarvan ae uitslag bekend is, de meerder heid behaald bij de verkiezingen in Iran van de raad die zich moet buigen over de grondwet. Dit heeft de Iraanse minister van binnenlandse zaken, Hashem Sabbaghian, verklaard. De definitieve uitslag van de ver kiezingen wordt pas donderdag verwacht en nauwkeurige cijfers over het resultaat waren gisteren nog niet beschikbaar. Leiders van de ethnische minderheden hebben al protesten laten horen over de verkiezingen die afgelo pen donderdag zijn gehouden. De religieuze leider van de Koerden heeft verklaard dat de 3.5 miljoen Koerden in het land de verkie zing van twee niet-Koerdische geestelijken als vertegenwoordi ger van de Koerden niet willen aanvaarden. "Zij zijn niet de werkelijke verte genwoordigers van Koerdistan", zo zei sjeik Hosseini. "Zij kunnen in de raad niet uit naam van de Koerden spreken. Ik heb geen vertrouwen in de raad van des kundigen noch in de grondwet die ze zullen opstellen", zo voeg de hij er aan toe. Ook uit de provincie Oost-Azer- baian, bij de grens met de Sow jet-Unie komen meldingen van conflicten over de uitslag. Mog- hadam Maraghena vertelde dat hij en vijf andere leden van de Moslem-Volkspartij alle zetels in de provincie hebben gewonnen. Problemen met kerncentrale bij Antwerpen ANTWERPEN (AFP) - De kern centrale in Doel, bij Antwerpen, is gisteravond stilgelegd na een technisch mankement in het koelsysteem. Door een breuk in de pijpleiding van het koelwater is de machine kamer van de centrale onder wa ter komen te staan. Het herstel zal enkele dagen in beslag nemen. Het gaat om twee kernreactors, die beide buiten bedrijf zijn gesteld. Zij voorzien in ongeveer vijf pro cent van de elektriciteitsvoorzie ning. Volgens een woordvoerder zijn de plaatselijke brandweer en eenheden van de bescherming burgerbevolking opgeroepen. Er bestaat echter geen gevaar voor ontsnapping van radioactiviteit, aangezien de breuk zich niet dicht in de buurt van het radioac tieve centrum van de reactors be vindt zei hij. De regering heeft dit echter niet bekendgemaakt, omdat de Isla mitische Republikeinse Partij bezwaar heeft gemaakt. Deze partij eist minstens twee zetels van de provincie op, aldus Mog- hadam. Iran heeft zaterdag offi ciéél aangekondigd dat het zal deelnemen aan de conferentie van niet-gebonden landen, die van 3 tot 7 september zal plaats vinden in de Cubaanse hoofdstad Havana. De beslissing tot deelname is ge nomen na afloop van een bezoek van een officiële Cubaanse dele gatie aan Teheran. Tijdens de conferentie zelf wordt bekrach tigd dat Iran tot de groep van niet-gebonden landen wordt toegelaten. Naast Iran hebben ook Pakistan, Bolivia, Suriname en Nicaragua een verzoek hiertoe ingediend. De politie demonteerde zaterdag een bom, die geplaatst was tegen de voordeur van de woning van de Franse consul in Bilbao. Een bomexplosie in dezelfde stad vernielde zaterdag het hoofdkan toor van Herri Batasuna, de poli tieke vleugel van ETA Mili tar. Een bom richtte gisteren grote schade aan in het voormalige hoofdkwartier te Bilbao van Euskadiko Eskerra, de politieke vleugel van de Baskische sociale pressiegroep ETA-Politico-Mili- tar. Hoewel nog geen enkele or ganisatie de verantwoordelijk heid voor deze aanslagen heeft opgeëist, menen waarnemers dat de vier eerste terreuracties hoofdzakelijk het werk zijn van ETA-Militar en dat de laatste twee bomaanslagen, die geen slachtoffers eisten, uitgevoerd zijn door een andere groepe ring. Twee jongemannen, gewapend met mitrailleurs, openden zaterdag ochtend het vuur op de agent van de Guardia Civil Juan Tauste Sanchez op het moment dat hij zijn wagen startte om zich naar zijn werk te begeven. Direct na de aanslag werden de daders opge pikt door een gereedstaande wa gen. De vrouw van de agent rende bij het horen van de schoten di rect naar haar balkon, maar zij meende, evenals de andere buurtbewoners uit Eibar, dat het geluid afkomstig was van rotjes, die in de omgeving ter gelegen heid van de patronaatsfeesten werden afgestoken. De aanslag werd een paar minuten later ontdekt door een toevallig passerende gemeentepolitiea gent, die onmiddellijk de autori teiten waarschuwde. De moord op de agent van de Guardia Civil, de eerste in Eibar, heeft de plaat selijke bevolking diep geschokt, te meer omdat de aanslag plaats vond anderhalve dag nadat ETA- Politico-Militar aankondigde dat men de terreuracties op toeristen zou stopzetten en het terrein zou verleggen naar politieagenten en militairen in het Baskenland. Volgens de politie zijn de bom te gen de woning van de Franse consul in Bilbao en de bomaan slagen op de twee Franse auto's in San Sebastian afkomstig ETA-Militar, die met deze acl wraak wil nemen op de dood Juan Lopategui, een lid van de afscheidingsbeweging, die vori ge week bij een schietpartij in het Franse Baskenland om het leven kwam. ETA-Militar voert al ge ruime tijd acties tegen Franse belangen in Spanje uit protest te gen de samenwerking tussen de Franse en de Spaanse politie. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan.-doch uitsluitend met deze bon. Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar: Alphens Dagblad. Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad. Witte Singel 1Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) Huls sdrss S v p In btofcJ«ttsrs Invullsnl In Isdsr vckjs s Vsksrrttssdrss NIET INVULLEN Clientnr Wi|knummer Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag A De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede (Vzorgen de bezorging te wensen kan overlaten kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- W voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw vakantieadres. ROME (AFP/Reuter) - Zestien maanden nadat hij zichzelf "poli tiek dood" verklaarde, werd Francesco Cossiga gisteren de nieuwe premier van Italië. Hij en zijn 24 ministers werden beëdigd door de Italiaanse president Sandro Pertini. De laatste keer dat de 51-jarige christendemocraat in het nieuws kwam, was op 10 mei vorig jaar. Op die dag diende hij zijn ontslag in als minister van binnenlandse zaken, 24 uur nadat de ontvoerde voorzitter van zijn partij, Aldo Moro, door de Rode Brigades was vermoord. Toen Moro op 16 maart werd ontvoerd, verklaarde Cossiga al dat „wat er zou gebeu ren hij politiek dood was en zou aftreden". Dit gebaar, vrijwel uniek in het politieke leven in Italië, heeft hem veel sympathie bezorgd. Nadat zes formatiegroepen op een mislukking waren uitgelopen, verraste Cossiga het land door slechts 48 uur nodig te hebben om zijn kabinet samen te stellen. De nieuwe regering moet echter gezien worden als een voorlopige „technische" oplossing, die ech ter geen van de problemen oplost die tijdens de regeringscrisis zijn gerezen. De crisis ontstond in ja nuari toen de regering-Andreotti ten val werd gebracht. De nieuwe regering komt voort uit een behoefte naar een overgang speriode waarin de gemoederen en de wrokgevoelens, die zijn op geroepen door het mislukken van de drie voorgaande formatiepo gingen, tot rust kunnen komen. De partijen die aan de coalitie deelnemen (voornamelijk chris tendemocraten, daarnaast so ciaaldemocraten en liberalen) zijn trouwens al overeengeko men dat de regering slechts en kele maanden zal aanblijven. Naar verwacht wordt zal het ka binet vallen na het nationale con gres van de christendemocrati sche partij in november of de cember. De partij zal dan waar schijnlijk de knoop doorhakken en betrekkingen aanknopen met de socialisten. Zonder deze partij is geen enkele politieke meer derheid en dus geen enkele le vensvatbare regering mogelijk. afilWfi illfit HR CATANIA (DPAIReuter) - Met paraplu'f wapent de bevol king vande Siciliaanse stad Catania zich tegen de asre- gen, die de Etna uitbraakt. «Ag ongeveer Op een hoogte 3000 meter hebben zich op de ze Siciliaanse vulkaan twee nieuwe kraters gevormd waaruit lava stroomt. De drie stromen lava bedreig den aanvankelijk twee dor pen op de helling van de berg, maar sinds gisteren is de snelheid van de stroom afge lopen. Hierdoor is ook het ge vaar voor de twee dorpen ge weken. Zaterdag vluchtten de bewoners van Fornazzo met al hun heb ben en houden, terwijl de 2.000 inwoners van het nabij gelegen Milo de raad kregen, zich paraat te houden voor evacuatie. Het is de hevigste uitbarsting van de Etna sinds 20 jaar. Met het oog op de zware rookwol ken werd, het vliegveld van Catania gesloten. Zaterdag klaarde het zicht zover op dat het vliegverkeer kon worden hervat. De uitstromende lava heeft al 50 hectare appel- en notenbomen vernield. In Equatoriaal-Guinee Complot in Irak CAIRO (UPI) - Uit het onderzoek naar het complot tegen president Hoessein van Irak is gebleken dat duizenden mensen in het hele land bij het komplot betrokken zijn geweest. Dit meldt het pers bureau voor het Midden-Oosten. De samenzweerders waren af komstig uit alle delen van het land en uit alle niveaus van de regerende Baath-partij. Meer dan 500 leden van de Baath-partij zijn op het ogenblik in hechtenis. LA PAZ (Reuter) - De twee groot ste politieke partijen in Bolivia zijn gisteren overeengekomen senaatsvoorzitter Walter Guevara Arze te kiezen als interim-presi dent teneinde de impasse te doorbreken bij de verkiezing van een staatshoofd. Het akkoord werd bereikt nadat bij zeven stemmingen het parlement er niet in was geslaagd een keus te maken tussen de twee belang rijkste overwinnaars bij de presi dentsverkiezingen van vorige maand. De twee kandidaten, Vic tor Paz Estenssoro en Hernan Siles Zuazo kregen niet de 73 stemmen die voor verkiezing door het parlement nodig waren. Guevara, voormalig minister van binnenlandse en van buitenland se zaken, zal een jaar president zijn. Siles Zuazo won de presidentsver kiezingen van juli, maar met zo'n kleine voorsprong op zijn belang rijkste rivaal dat de keuze tussen hem en Paz Estenssoro aan de volksvertegenwoordiging werd overgelaten. De militaire leiders dreigden dit weekeinde dat zij aan de macht zouden moeten blijven als men er niet in zou slagen een burger tot president te kiezen. (Van onze correspondent) MADRID - Het Equatoriaal-Gui- neese leger heeft vrijdagmiddag een einde gemaakt aan het schrikbewind van de 57-jarige dictator Francisco Macias Nguema. De militaire staats greep, die zonder bloedvergieten verliep, is uitgevoerd door de 33- jarige Theodoor Nguema Menzo- go, vice-minister van defensie en verantwoordelijke man voor de bloedige slachtpartijen van de laatste jaren op de lokale bevol king, die alleen maar het doel hadden om het regime van Ma cias in stand te houden. De macht is op het ogenblik in handen van een militaire revolutionaire raad onder leiding van Theodoor Nguema Menzogo, die evenals de verstoten dictator lid is van de Fang-stam en getrouwd is met een nicht van Francisco Macias Nguema. Volgens de intentieverklaring van de militaire revolutionaire raad, die gistermiddag door radio Ma- labo werd uitgezonden, zullen de nieuwe bewindhebbers van Equatoriaal-Guinee de beginse len van de Verenigde Naties en van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid respecteren. De nieuwe leider van Equatoriaal- Guinee was naast vice-minister van defensie - in dit land waren onder Macias geen ministers, omdat de dictator deze titels van alle departementen voor zichzelf opeiste - de persoonlijke militai re adjudant van de afgezette pre sident. Theodoor Nguema Men zogo verstevigde eind 1976 zijn positie door een samenzwering tegen Macias te ontdekken, waarbij hij zeven hoge ambtena ren liet terechtstellen. Hij door liep de middelbare school van het instituut La Salle in de hoofdstad Bata, waar de elite van Equato riaal-Guinee tijdens het Spaanse koloniale bewind werd opge voed. Theodoor Nguema Menzo- go volgde studies aan de Spaanse militaire academie van Zaragoza, waar hij In 1965 tot luitenant werd beedigd. Dictator Francisco Macias Nguema werd vrijdagmiddag gearres teerd in zijn geboortedorp Nzan- gayong, vlakbij de stad Mengomo aan de grens van Gabon. De laat ste maanden heerste er in Equa toriaal-Guinee ernstige ontevre denheid onder de leden van de door staatsterreur uitgedunde oppositie. Sinds enige tijd waren de tegenstanders van Macias be zig met de vorming van een groot oppositiefront, die een einde moest maken aan de dictatuur. Waarnemers leggen verband tus sen de staatsgreep en de mislukte opstand van de aVnbtenaren in de eerste week van juli, waarbij vier leiders werden geëxecu teerd. De ruim zesduizend leden tellende kolonie van Equatonaal-Guinee- se politieke vluchtelingen m Spanje toont zich verheugd over de staatsgreep, maar is voorzich tig met het trekken van conclu sies. Leandro Mbomio, een van de Equatoriaal-Guineese opposi tieleiders in Madrid, hoopt dat de militaire revolutionaire raad spoedig de meer dan 200.000 poli tieke vluchtelingen in het bui tenland zal toelaten en dat de mi litairen een democratisch poli tiek partijenstelsel toestaan. Ommekeer in 1969 De Spaanse kolonie Equatoriaal- Guinee werd op 12 oktober 1968 onafhankelijk. Do gekozen pre sident Francisco Macias Mguema- leek aanvankelijk een voorstan der van het Afrikaanse Derde- Wereldsocialisme, maar hij ver anderde radicaal van koers na de mislukte staatsgreep in 1969, waarbij volgens Afrikaanse bronnen hoge Spaanse functio narissen betrokken waren. Vanaf die tijd vervolgde hij zijn politie ke tegenstanders en de Span jaarden in zijn land. Macias ver bood in 1970 alle vrije politieke partijen en stichtte de staatseen- heidspartij Punt, de verenigde nationale arbeiderspartij. Hij liet deze partij in 1972 een grondwet aannemen, die hem n:< i alleen alle macht toekende, maar hem ook benoemde tot president voor het leven.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7