Opslag radio-actief afval volgens regels Subsidie "Staalwijk" blijft voorlopig uit Spoedig begin vernieuwing van riolering Klappen voor overtreding Bouwvak- vakantie zit er op Universiteit verbouwt depot BRANDJE IN BEDRIJFSHAL H. de Jonge hoogleraar IN NOORDERKWARTIER Zakennieuws LEIDEN MAANDAG 6 AUGUSTUS 1979 LEIDEN - De politie heeft za terdagochtend een 42-jarige man aangehouden omdat hij een 22-jarige vrouw had mis handeld. De vrouw kreeg de klappen nadat ze de man op de hoek van de Blauwpoorts- brug en de Morsstraat geen onbelemmerde doorgang had verleend. De vrouw deed aangifte bij de politie, die de man later op de Korevaarstraat kon aanhou den. LEIDEN - De bouwvakvakan tie zit er weer op. Dit bete kent dat ook op vele plaatsen in Leiden vandaag weer een begin werd gemaakt met de bou w werkzaamheden. Na drie weken vakantie heer- vanmorgen vroeg a) 1 grote bedrijvigheid in de Leidse nieuwbouw- en renovatiebuurten. De foto onder iaat zien hoe in Noorderkwartier weer ver der werd getimmerd aan Leidse stadsvernieuwing. Duiven (1) LPC vloog een als "zwaar" beti telde wedvlucht vanuit Com piegne, met jonge duiven. De uitslag was als volgt: P. Groe nendijk 1,10; Fr. Gijsman 2,5; P. Landesbergen 3; W. Schou ten 4; L. Engel 6,7; W. Onstenk 8; J. v.d. Meijden 9. Duiven (2) PV Leiderdorp vloog met 93 jonge duiven vanaf Com- piegne. Uitslag: W. de Roode 1,5; P. Sloos 2,4; De Haas-Bot 3; J. Knijnenburg 6,7$; H. Flippo 8; H. Hoogervorst 10. Duiven (3) Postduivenvereniging De Blauwkras op Compiegne met 176 duiven. Uitslag: IJ. Vin- kenstein 1$; B. de Wetering 2,8; W. de Wetering Zn. 3; R. Verhoogt 4,6,7; F. v.d. Wete ring 5; W. Ravensbergen 10. Duiven (4) De Leidse Postduivenvereni ging 'De Vriendenclub" vloog met 558 duiven vanaf Com piegne. Uitslag: Jac. Siera 1; C. Elderbroek 2,9; P. de Jong 3; A. Houweling 4,10R. Noormermeer 5; H. Blouw 6; BodijnIRijsbergen 7; Th. Dongelmans 8. Duiven (5) LPV De Snelvlieger vloog vanaf Compiegne met 278 duiven. Uitslag: B. Delsasso 1Gebr. Bink 2,6$; F. Compier 4,5; W. v.d. Berk 7;M.de Lange en Zn. 8; I. Klinkhamer 10. Commissie beroepsschriften niet overstag: Vrolijke Ark De vakantiebezigheden die clubhuis De Vrolijke Ark or ganiseert vinden dit jaar van 13 tot en met 17 augustus plaats. Ditmaal niet in het clubhuis aan de Pieterskerk- choorsteeg, maar op het ter rein van de Gedempte Trekvliet aan de kant van de Wouterenbrug Kinderen kunnen er dagelijks van tien tot vier uur terecht. Maandag 13 augustus wordt er eerst een grote tent opgezet die als opvang bij slecht weer moet dienen. Ook worden er die dag hutten, een steiger en enkele vlotten gebouwd. Dinsdag worden er films ver toond in de tent, er is een pop pentheater en eventueel kun nen de kinderen er zelf pop pen maken. Woensdag 15 augustus, om kwart over tien, vertrekt men naar de duinen bij Katwijk voor een groot buitenspel. De kinderen die dat willen kun nen daar met een schoolbio- loog de duinen in. Donderdag worden de hutten verder af gebouwd terwijl er 's middags een groot spel (levend strate- go, vossenjacht) wordt ge speeld. Vrijdag, de laatste dag van de vakantiebezighe den, worden de kinderen om tien uur 's morgens aan de steiger opgehaald voor een boottocht over de Kaag. In de namiddag worden de aktiui- teiten afgesloten. In de week vóór de 13e augustus kunnen er toegangsbewijzen voor het. gebeuren worden af gehaald bij het clubhuis. Ver der zijn er dagelijks toe gangskaarten op het terrein verkrijgbaar. LEIDEN - De kans dat de christe lijke wijkvereniging Staalwijk subsidie krijgt om haar pand aan de Herenstraat op te knappen blijft klein. De gemeentelijke commissie voor de beroeps schriften heeft een negatief ad vies uitgebracht over het bezwaar dat "Staalwijk" heeft gemaakt tegen de lage plaats die het op knappen van het pand op een gemeentelijke verlanglijstje heeft gekregen. Dat verlanglijstje is bestemd voor het ministerie van.cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, dat moet beslissen voor welke "objecten" in de beurs wordt ge tast. Er is voor Leiden namelijk een bedrag van 3 miljoen gulden beschikbaar in het kader van de regeling "Bijzonder Regionaal Welzijnswerk" (BRW). "Staalwijk" is boos dat de gemeen te Leiden het opknappen van het pand (er is een bedrag van 100.000 gulden nodig, dat wijkvereniging trouwens al heeft besteed aan onder meer een centrale-ver warmingsinstallatie) heel laag op de prioriteit voor brw-subisidie heeft gezet. De opknapplannen van Staalwijk staan op de 20-ste plaats, wat in de praktiik bete- kent dat er helemaal geen geld beschikbaar komt. Het totaal van de ingediende plannen kost toch al veel meer dan de beschikbare drie miljoen. Volgens "Staalwijk" is er bij de voorbereiding van het plan om het pand aan de Herenstraat op te knappen niet genoeg met inwo ners van Leiden overlegd. Er is geen inventarisatie geweest van de behoefde brw-subsidie en met de wijkvereniging is helemaal niet gepraat. De hele verlanglijst zou volgens de wijkvereniging ook nogal onevenwichtig in el kaar zitten. Bovendien is de behoefte aan het geld groot. Het pand is door de beperkte financiële middelen nogal in verval geraakt. Het club huis neemt verder al sinds 1905 een belangrijke plaats in voor het welzijn van de wijk, zegt "Staal wijk". Behalve kerkelijke activi teiten hebben immers ook Inter- kruis, een personeelsvereniging, pédicure, de soos voor kamerbe woners en andere activiteiten een plaats in het centrum gekregen. Volgens de vastgestelde lijst zou het pand aan de overkant van het gebouw van "Staalwijk", een voormalige kleuterschool, wél met brw-geld opgeknapt kunnen worden. Dat steekt de wijkver- enigin nogal. Zij is bang dat er een "leegloop" gaat ontstaan en dat de exploitatie van het eigen onderkomen straks geen haalba re zaak meer is. Volgens de gemeente is er in Staal wijk echter behoefte aan een ac commodatie voor jeugdwerk. De Stichting Dienstencentrum is ook één van de gegadigden. Daarbij komt nog dat de voorma lige kleuterschool een gemeen telijk gebouw is. brw-geld moet bij voorkeur in gemeentelijke gebouwen gestoken worden, vindt de gemeente. Er is bij het vaststellen van de lijst aangesloten bij een plan van de Stichting Leidse Jeugdactie en bovendien bij de eigen gemeen telijke beleidsplannen, is verder een argument van de gemeente. De commissie voor de beroeps schriften-, waarin raadsleden zit ting hebben naast een aantal des kundigen, vindt dat de gemeen teraad niet hoeft terug te komen op haar eerder genomen beslis sing. Er is wel overleg geweest, hoewel de commissie toegeeft dat er geen algemene inventarisa- Het pand van de christelijke wijkvereniging "Staalwijk" aan de Herenstraat. tie is geweest. Dat was ook niet nodig, meent de commissie. Alleen het raadslid mevrouw Kokxhoorn (CDA) vindt dat de bezwaren van "Staalwijk" te recht zijn. Zij is het eens met het argument van de vereniging dat men al sinds 1905 een erg belang rijke inbreng heeft in de wijk. en dat men zich niet uitsluitend be perkt tot bewoners die bij de Hervormde Kerk horen. Zij stelt voor, om de beide opknapbeur ten (zowel van de kleuterschool als van het pand van de wijkver eniging) dezelfde plaats op het verlanglijstje voor subsidie te ge- Visvereniging Zaalberg viste zijn derde wedstrijd, de vangst was matig maar het weer goed, zo meldt de vereni ging. De uitslag: 1. G.P. van der Vaart 14 stuks1605 gram 2.JJ.V. Went sr. 18stukt, 1455 gram; 3. G. van Inter som 13 stuks, 1370 gram; 4. J. van Went jr. 9 stuks, 645 gram; 5. G. Holswilder 7 stuks, 620 gram en 6. P.Hemerik 5 stuks, 410 gram. LEIDEN - In een bedrijfspand van Thermo Electric International B.V. aan de Willem Barendsz- straat is in de nacht van zaterdag op zondag brand uitgebroken. Bij aankomst van de brandweer bleek een toegangsdeur tot de helft te zijn weggebrand. Behalve aan die deur en aan een hoeveel heid plastic buizen die erachter lag is weinig schade ontstaan. De schade bedraagt ongeveer acht duizend gulden, aldus de brand weer. De recherche heeft een on derzoek naar de oorzaak inge steld. LEIDEN - Voor de opslag van radio-actieve stoffen wordt momenteel het Ra dio-actief Afval Depot op het Overweteringsterrein bij het Academisch Zie kenhuis en de Wassenaar- seweg verbouwd. Het wordt volgens de wettelij ke normen verder ge schikt gemaakt voor op slag van de afvalstoffen. Volgende maand zal de verbouwing klaar moeten zijn. De kosten die de opslag van radio actieve stoffen met zich mee brengt zullen niet aan de desbe treffende faculteiten worden doorberekend, zo antwoordt het college van bestuur van de Leid se universiteit op vragen van het universiteitsraadslid F. M. Boon. Beroering Enkele jaren terug ontstond in de omgeving van de opslagplaats voor het radio-actieve afval be roering onder buurtbewoners over de opslag en het transport van radio-actief afval van de uni versiteit en het academisch zie kenhuis. Van de kant van de uni versiteit werd toen gezegd dat er voor de omwonenden geen enkel gevaar bestond. Medische statistiek In de antwoorden van het college van bestuur van de Leidse uni versiteit werd dezer dagen nog verder ingegaan op de affaire rond de opslag van radio-actieve isotopen bij de laboratoria van Zoölogie en Botanie. Het raadslid Boon vroeg toen op welke ter mijn het college verbetering van de opslag verwachtte. LEIDEN - H. de Jonge, lector in de medische statistiek aan de Leid se universiteit, is aan deze uni versiteit benoemd tot gewoon hoogleraar met dezelfde leerop dracht. Professor De Jonge werd op 8 maart 1918 in Rotterdam gebo ren, slaagde in 1935 in Amster dam voor HBS-B en volgde een opleiding tot officier bij de lucht doelartillerie. Eind 1940 aan vaardde hij een functie als in specteur bij de n.v. mij. Alkmaar Packet in Amsterdam. In 1945 werd professor De Jonge gedeta cheerd bij de psychologische dienst van het leger. Twee jaar la ter volgde een overplaatsing naar de psychologische dienst van het leger in Bandung. In 1953 werd hij aangesteld als statisticus bij het Nederlands Instituut voor preventieve geneeskunde in Lei den, waar hij ondermeer post universitaire medisch-statisti- sche cursussen verzorgde. In 1964 werd hij aangesteld als hoofd van de afdeling medische- statistiek van de Leidse universi teit, waarna hij in 1969 zijn be noeming tot lector volgde. Professor De Jonge is auteur van het leerboek "Medische Statis tiek" en schrijver van veel arti kelen op het gebied van de toege paste statistiek. In 2 jaar "Overeenkomstig de adviezen van de Inspectie van de Volksge zondheid voor de hygiëne van het milieu en van de arbeidsinspec tie", zo antwoordt het college van bestuur, "hebben wij een plan in voorbereiding waarbij onder an- Portemonnee gestolen uit kinderwagen LEIDEN - Een winkelende vrouw is zaterdagmiddag op de Haar lemmerstraat haar portemonnee met ongeveer zeventig gulden kwijtgeraakt. Ze had hem onder het matrasje van de kinderwagen die ze meevoerde gestopt. Ze trok de wagen, zodat ze er geen zicht op had. dere sprake zal zijn van verbete ring voor het werken met radio actieve stoffen in de huidige la boratoria van Botanie en Zoolo- gie". De verbeteringen zullen dit jaar en in 1980 tot stand komen. Over nieuwbouw in gedeelten voor de sub-faculteit biologie op het zogenaamde buitenterrein wordt overleg gevoerd met het ministe rie van onderwijs en weten schappen, zo wordt door het col lege geantwoord op de vraag van raadslid Boon om nu met een plan te komen. "Recente ontwik kelingen in dit overleg geven ons hoop dat in 1982/1983 een begin kan worden gemaakt met de eer ste fase van deze nieuwbouw". Middelen De benodigde middelen om de vei ligheid bij de huidige laboratoria van Zoölogie en Botanie te ga randeren zijn volgens het college van bestuur inmiddels beschik baar gesteld door het ministerie van onderwijs en wetenschap pen. "Het totale beschikbare be drag is 4,4 miljoen gulden (inclu sief verplaatsing van de vakgroep dierenfysiologie naar Gorlaeus en inclusief maatregelen in het Rijksherbarium)". Enkele malen heeft de Inspectie voor de Volksgezondheid aange drongen op het treffen van voor zieningen bij de eerder genoem de sub-faculteit, zo blijkt uit de reactie van het college van be stuur op een vraag van het raads lid Boon hierover. De inspecteur heeft echter geen concrete uit spraken gedaan over de gevaren voor de omgeving. Ook blijkt uit het antwoord van het college van bestuur, "dat er niet van gevaren voor de omgeving kan worden gesproken". LEIDEN - Binnen twee we ken wordt een begin ge maakt met de vernieuwing van de riolering en de herindeling van enkele straten in Noorderkwar tier. Na enige vertraging zal met de werkzaamheden worden begon nen in de Sophiastraat tussen de Waldeck Pyrmontstraat en de Julianastraat en in de Waldeck Pyrmontstraat tussen de Sophia straat en de Maresingel. Na de rioolvernieuwing kragen deze straten een voorlopige bestra ting. Dit gebeurt in verband met de huidige bouwactiviteiten in die omgeving. Na genoemde straten komen ach tereenvolgens aan bod: de Alexanderstraat tussen de Sop hiastraat en de Herensingel, de Oranjestraat, de Nassaustraat tussen de Prinsenstraat en de Lusthoflaan en de Anna Paulow- nastraat tussen de Sophiastraat en de Julianastraat. In deze straten zal na de rioolver nieuwing ook een straatherinde ling volgen. Bij het vaststellen van die herindeling zyn de bewo ners van de straten nauw betrok ken geweest. Het werk zal in zijn geheel ongeveer een half jaar gaan duren. De aannemer die het werk gaat uit voeren is de Fa. Heeremans B.V. uit Uitgeest. LEIDEN - Het verkoopkantoor van de Technische Unie BV, voor heen gehuisvest in de panden van de voormalige "Zoutkeet" aan de Oude Singel in Leiden, is nu ge vestigd in Leiderdorp. Het adres is Weversbaan 1 t/m 3, op het in dustrieterrein "De Baanderij". Het nieuwe onderkomen wordt op 21 augustus a. s. officieel ge opend. Vissport Hier wordt het radio-actief afval van de universiteit bewaard. Na de verbouwing voldoet het geheel volgens de plannen aan de regels.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3