Hengelo bisschopsstad voor christen-Turken KERKDIENSTEN Rabban Isa Cicek (37) werd metropoliet Zondag 24 juni werd hij in de Syrisch-Orthodoxe Kerk "me tropoliet". Wij zouden in onze taal zeggen: aartsbisschop. Met zijn 37 jaren is Zijne Emi nentie metropoliet Julios, zo als hij nu heet, wonende aan de Helmersstraat in Hengelo, een van de jongste bisschoppen, zo niet de jongste, in Europa. Een man met een enorm groot dio cees: de Beneluxlanden, Frankrijk, Zwitserland, Oos tenrijk en de Bondsrepubliek. Daar wonen verspreid zo'n 15.000 leden van de zich de oudste christelijke kerk noe mende "Syrisch-Orthodoxe Kerk van Antiochië. Eeuwenlang vormden ze in het Midden-Oosten en in India een gesloten gemeenschap voor wie de kerk in het dagelijks le ven van grote betekenis is. Nu zijn ze uitgezworven over gro te delen van het voor hen vreemde Westen met andere talen, andere gewoonten, an dere denkpatronen. Zullen ze hier het eigene kunnen hand haven? HENGELO (GPD) - „Ik vertrouw dat mijn mensen hier zeker in kerkelijk opzicht zichzelf kunnen blijven. Onze kerk heeft een zeer rijke traditie. Wij noemen ons de oud ste christelijke kerk die door de apostelen uit Jeruzalem is gegrondvest. Wij spreken de taal die onze Heer en Verlos ser heeft gesproken: het Aramees. Ik vermoed dat wij, als we onszelf maar weten te blijven, van betekenis kunnen zijn voor het kerkelijke leven in Europa. We hebben wat te bieden". Metropoliet Julios is een geheel ander type dan de meeste van zijn westerse collega-bisschoppen. Ongetwijfeld een wijs man, dat wel. Geen statige, voorname fi guur, al probeert hij oprecht om een waardige indruk te maken. Klein van stuk, een typisch voor beeld van een man uit het Mid den-Oosten. Erg beleefd, erg vriendelijk, op het minzame af, maar ook weer erg beweeglijk en erg fel als hij in z'n eigen taal rap antwoorden geeft op de vragen die tolk Kazan (uitstekend Ne derlands sprekend) hem door geeft tijdens een lang gesprek in een van de zaaltjes van het vroe gere gereformeerde jeugdge- bouw aan de Helmersstraat in Hengelo, thans de eerste en tot dusver enige Syrisch-orthodoxe kerk in Midden-Europa (ook Zweden heeft een bisdom). Voortdurend komen volwassenen en kinderen de kamer binnen om wat te vragen of te overleg gen. Jeugdjaren Rabban Isa Cicek, zoals z'n naam luidt, komt uit een boerengezin dat op het platteland van Turkije leefde. Toen hij acht jaar oud was bracht z'n vader hem naar het klooster Deyr-ul-Zafaran, des tijds de zetel van de patriarch van de Syrisch-Orthodoxe Kerk die inmiddels als een soort balling in Damascus leeft. „Dat was een van de beroemdste kloosters van onze kerk", vertelt hij. „Je leerde er van alles. Syriac bijvoorbeeld, de taal van onze kerk. De naam „Syriac", die ook in de naam van onze Kerk is ver werkt, heeft bij ons dezelfde be tekenis als „christen" in Europa. De bekeerde joden uit de periode dat de Heer was gekruisigd, noemden zich Syriërs naar ko ning Cyrus, die in het jaar 539 voor Christus de joden uit de bal lingschap bevrijdde. Ook Jezus was immers een bevrijder. Wij hebben de naam „Syriërs" be houden, terwijl in Europa de naam „christen" geleidelijk ge bruikt werd". Maar terug naar de jeugdjaren van de nieuwe metropoliet in het eeuwenoude klooster. Hij leerde er dus Syriac spreken en schrij ven, maar ook de theologie beoe fenen en verschillende talen. „Het was eigenlijk een soort theo logische school. De meesten die er woonden wilden later monnik worden, maar dat was geen voorwaarde. Ik ben er acht jaar gebleven. Toen bracht m'n vader me naar een bekend histpricus in Madini, bisschop Dolabani, waar ik een verdere opleiding kreeg. Hij wijdde me tot diaken. Dat ge beurde met een speciale bedoe ling". Missionaris „In vele dorpen in het zuidoosten van Turkije woonden christenen die al vele jaren geen priester hadden gezien, 't Waren in het al gemeen Armeniërs. Ik moest daar enige tijd als een soort mis sionaris werken, dopen, trouwen. Ik was er betrekkelijk veilig als niet-priester, als burger, maar wel moest alles in het geheim 's nachts gebeuren. Hier in het Wes ten heeft men er eigenlijk geen idee van hoe daar in het Turkse achterland, waar de dorpshoof den (de agha's) de absolute heer sers zijn, wordt geleefd. Toen ik er was waren er geen wegen. De dorpen leefden vaak in onmin met elkaar. Je moest stiekem van het ene naar het andere dorp gaan. Door het gerucht te ver spreiden datje naar dorp A ging maar in werkelijkheid naar dorp B, probeerde ik me veilig te stel len. Toch werd ik door de mos lims vervolgd en ben drie maal op het nippertje aan de dood ont snapt". „Het is voor de mensen in die dor pen heel, heel moeilijk om chris ten te blijven. Het leven is er bo vendien erg primitief. Men moet helemaal zelf in de levensbehoef ten voorzien, zelf kleren maken, olie voor de lampen. De christe nen zijn er vaak als het ware de slaven van de agha's". Monnik Terug in het klooster, dat was in 1960, werd de jonge Rabban Isa Cicek monnik. Van dat moment af zou hij nimmer mogen trou wen. Hij studeerde veel, maar wel illegaal. De Turkse grondwet ga randeert de godsdienstvrijheid van de minderheden. Maar in die wet, gebaseerd op het Verdrag van Lausanne dat na de Eerste Wereldoorlog werd opgesteld, heeft men „vergeten" de Syrisch- orthodoxen op te nemen. Offi cieel bestaan ze niet. En iemand die niet bestaat kan dus ook niet gediscrimineerd worden, hoewel dat dagelijks gebeurt. Toen het hoofd van het klooster waar hij woonde plotseling stierf nam de jonge Cicek de leiding er van op zich. Hij stichtte een theologische school en opende er een bibliotheek. De patriarch van zijn kerk echter zag wat in hem. Hij riep hem naar Libanon voor een wetenschappelijk theologi sche studie en stuurde hem ver volgens naar Duitsland voor ver dere studie en zielzorg onder de christen-Turken, die daar met moslim-Turken waren gaan wer ken. Hij bleef er twee jaren en weid toen naar Amerika ge stuurd, weer voor studie én ziel zorg. In 1977 stuurde de patriarch hem naar Hengelo met de opdracht hier een centrum te stichten voor de steeds groeiende groep chris ten-Turken in verschillende Eu ropese landen, omdat er inmid dels wel wat was veranderd. Veel christen-Turken hadden zich door hard werken, met name in Duitsland, een zekere positie verworven en waren vaak chefs van hun moslim-landgenoten. Ze lieten hun familieleden komen. Die ontwikkeling zette in het thuisland kwaad bloed en andere christen-Turken moesten er dik wijls onder lijden. Zo begon een stroom emigranten te komen. Met hen kwamen ook enkele priesters mee. Er groeide een nieuwe afdeling van een histori sche kerk. Gastvrij Ook nu hij bisschop is wil Cicek in Hengelo blijven wonen. In Ne derland zijn de christen-Turken in het algemeen gastvrijer ont vangen dan in andere landen. De nieuwe bisschop hoopt hier meer mogelijkheden te hebben dan in Duitsland, hoewel daar de mees te leden van zijn diocees wonen. Door de goede betrekkingen tus sen de Syrisch-Orthodoxe Kerk en de Rooms-Katholieke Kerk (paus Pauls VI en patriarch Igna tius Jacobus III gaven al eens een gezamenlijke verklaring uit om hun eenheid in geloof tot uit drukking te brengen) en door de beslissing van de Syrische Kerk om met andere kerken in het Midden-Oosten te streven naar hereniging met Rome, rekent metropoliet Julios erop goede be trekkingen met de (Nederlandse) kerken tot stand te brengen. Hij voerde ai gesprekken met paus Johannes Paulus I. Binnenkort gaat zijn patriarch naar de nieuwe paus. Er zijn al bezoeken ge bracht aan de Raad van Kerken in Amersfoort en de bisschop is lid geworden van de Raad van Ker ken in Hengelo. Allerlei initiatie ven dus om de oudste christelijke kerk in het Westen in te passen in het kerkelijke leven hier. „Wij hebben wat te bieden, herhaalt hij. Onze mensen zijn zeer sterk bij de kerk betrokken. We hou den dagelijks een gebedsdienst waar veel mensen komen. Op zondag zit de kerk vol. Het is heel gewoon dat een man 's avonds te gen z'n vrouw zegt: ik ga even naar de kerk. Dit gebouw is een ontmoetingspunt. Zonder de kerk ben je niet volledig, zeggen wij altijd. Wij hebben erg veel voor de kerk over. Naar mijn in druk veel meer dan men hier bij voorbeeld in Nederland gewend is. Maar we hebben ook veel problemen". Problemen De kwestie van de toelating bij voorbeeld. Metropoliet Julios laat vragen over zijn activiteiten voor de leden van zijn kerk in de St.-Jan in Den Bosch en de ge sprekken met staatssecretaris Haars onbeantwoord. De Sy risch-Orthodoxe Kerk is geen Turkse kerk maar een die vele landen omvat. Dat vraagt uiter aard een heel voorzichtige aan pak als het om kwesties gaat die mensen uit een bepaald land be treffen. Maar er zijn ook heel andere problemen. Financiële bijvoor beeld. De christen-Turken die de laatste jaren hier zijn gekomen hebben doorgaans al hun bezit tingen moeten achterlaten of voor een appel en een ei moeten verkopen. „Kerkelijk gezien is het voor ons ook erg, dat we ook onze eeuwe noude bibliotheken niet meer kunnen gebruiken. Wij schrijven nu onze gebedenboeken en ande re geschriften met de hand over", vertelt de metropoliet. Met trots laat hij zo'n eigenhandig ge schreven boek zien. Hebben wij niet het gezegde: mon nikenwerk? Wij in Nederland zullen met deze oude, traditierijke kerk moeten leren leven. Maar zij met ons. En dat roept de vraag op: hoe zullen Nederlandse christenen deze geloofsgenoten tegemoet tre den? KOEN KAPPENBURG Metropoliet Cicek - "Onze mensen zijn sterk bij de kerk betrokken" - Kinderkamp -Zo'n 650 kinderen uit West-Duitslctnd, Zwitserland, Oostenrijk, Italië, Groot-Brit- tannië, België en Nederland ne men van vandaag tot 9 augustus deel aan een door de vereniging 'Jong Nederland' georganiseerd kamp. 'Jong Nederland' is de Ne derlandse afdeling van de Fim- cap, de internationale bond van katholieke jeugdverenigingen. De deelnemers aan het 'Euro- camp' zijn tussen de tien en de veertien jaar. Thema van het kamp is artikel 7 van de verkla ring over de rechten van het kind van de Verenigde Naties, waarin wordt gewezen op het belang van het spel voor het kind. De Fimcap wil met het kamp een bijdrage le veren aan het internationale jaar van het kind. "Nu wordt eens n iet over kinderen, maar met kinde ren gesproken"aldus de voorzit ter van de bond. de heer F. Denne. Op het programma staan onder meer een bezoek aan gezinnen in Bergharen, het dorp waar het kamp plaatsvindt. Verder bou wen zij de Ark van Noach na en nemen ze deel aan een eucharis tieviering, samen met gelovigen uit het stadje. Gemarteld. De Italiaanse mis sionaris Nicola Arpone heeft in Brasilia voor de nationale ver gadering van Braziliaanse Bis schoppen (CNBB) verklaard dat hij door een aantal onbekenden is ontvoerd en gemarteld. Hij werd ontkleed en bedreigd met een mitrailleur, en op zijn hoofd en zijn buik geslagen. Zijn ontvoerders hebben Arpone ervan beschuldigd clandestiene vakbonden te willen vormen en boeren aan te zetten tot het in be slag nemen van stukken grond. Arpone is secretaris-generaal van een pastorale commissie in de Braziliaanse staat Goias. In zijn gebied, zo legde Arpone de CNBB uit, zijn veel conflicten over ei gendom en bezetting van de grond. Arpone werd na een paar dagen weer vrijgelaten. De CNBB eist van de Braziliaanse regering tekst en uitleg over de kwestie. Chilenen. Het "comité voor de te rugkeer van verbannen Chileense politici" heeft de Chileense rege ring gevraagd verbannen Chile nen toestemming te verlenen naar hun vaderland terug te keren .Het comité beroept zich daarbij op ar tikel 13 van de algemene verkla ring van de rechten van de mens van de Verenigde Naties. Verte genwoordigers van het comité is trouwens een gesprek met de Chileense minister van buiten landse zaken Hernan Cubilos geweigerd. Het verzoek is door 135 personen ondertekend. Het aantal voornamelijk om poli tieke redenen in ballingschap le vende Chilenen bedraagt volgens een verklaring van katholieke bisschoppen bijna één miljoen. Kritiek. Ruim vijftig Franse priesters zijn deze week bijeen in Brigueil-Le-Chantrein de buurt van Poitiers. Zij willen een lan delijk collectief vormen om de ini tiatieven te coördineren van priesters die het recht opeisen om kritiek binnen de kerk uit te oefe- Hervormde Ker. Beroepingswerk: aangenomen als geestelijk ver zorger van het protestants ver pleegtehuis Wendhorst te Heer- de: J.W. de Bruijn te' Harder wijk. Bedankt voor Amster dam-West G.S. Alma, Soest. Be roepen te Nijkerkerveen: F. Luitjes, Kootwijk. Protestants museum. In Boeda pest is het eerste protestants museum ter wereld geopend. Het museum telt 400 stukken, zowel documenten als kunst voorwerpen. Tot de waardevol ste voorwerpen worden gere kend het met de hand geschre ven testament van Maarten Lu ther en boeken van Calvijn en Erasmus. LEIDEN - Herv. Gem.: Hoogl.kerk 10 ds. v. Leeuwen, 11.45 oec. stud, dienst; Marekerk 10 ds. de Jong, 5 ds. de Ruiter, Ermelo; Maranathakerk 10 ds. Koolstra; Regenboog 9.30 ds. Hortensius; Behtle- hemkerk 10 ds. Pannekoek; Bevrij dingskerk 9 ds. Boogert; Vredeskerk 10 ds. Westera-Franke; Eglise Wallone 10.30 pst. Ribs; Aead. Ziekenhuis 10.15 ds. Bakker; Diaconessenhuis 10.30 ds. Hemmes; jeugdkapel Vredeskerk 10; Goede Herder 10.30. Geref. Kerk: Zui- derkerk 10.30 ds. Bovenberg; Petrakerk 9 ds. Bovenberg; Oude Vestkerk 10 ds. Bouma, Noord wijk, 7 ds. Koolstra; Maranathakerk 10 ds. Koolstra; Bevrij dingskerk 9 ds. Boogert; Groenhoven 10 ds. Wagenvoorde; Diacon.huis 10.30 ds. Hemmes; Acad. Ziekenh. 10.15 ds. Bak ker; de Regenboog 9.30 ds. Hortensius. Dolerende Noodgemeente Groot Leiden (Pieterskerkstraat 1): 8.30 en 5 hr. Oos- ting. Leersum. Geref. Kerk Vrijg. (He rengracht 70y. 10 en 5 ds. Batteau. Chr. Geref. Kerk (Steenschuur 9): 10 en 5 stud. Boiten, Apeldoorn. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4,30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstraat): 10 leesdienst, 4.30 ds. Boogaard. Evang.-Luth Gem. (Hoogl. Kerkgracht): 10.15 dienst ouderlingen. Re- monstr.-Doopsgez. Gem. (Pieterskerk- straat 1): 10 hr. Knoppers. Baptistenge meente (O. Rijn 3): 10 ds. v. Mameren. Evang. Christengemeenschap (Middel stegracht 3): hr. Dikkes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoeterw.singel 21): 5 nam. hr. v.d. Keur. Evangeliecentrum Zylsingel 2: zond. 10 E. Holder; dinsd. 7 8 uur hr. Verkuil. Pinkstergemeente (O. Rijn 3): 3 nam. hr. Eikerbout. Leger des Heils (Hooigracht): 10 en 7.30 uur. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijndijk 24): zo. 9.30 en 4; woe. 8. Christian Science (Steenschuur 8): 10.30 dienst. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Steenschuur 6): 10.15 dienst. Zevende dagsadventisten (Lokhorstkerk) 9.45 ge sprek. 11 prediking, elke zaterdagmor gen. Oud. Kath. Kerk (Zoeterw.singel): 10 h. mis. Volle Evangelie gem. Bethel. 5-6 sam. komst in "Twee Sleutels". Vrij Kath. Kerk (Vreewijkstraat): 10.30 h. mis. Rooms-Kath. kerken: Haagweg zat. 19, zond. 9 en 10.45; Herensingel zat. 19, zond. 8.30,9.30,11; Rijndijk zat. 19, zond. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 10 en 19, zond. 8.30, 10, 11.30, 18 en 19; Boshui- zerlaan zat. 19, zond. 9.30, 11 en 12.15; Lammenschansweg zat. 19, zond. 9, 10.30 en 12; Haarl.straat zat. 19, zond. 9.30, 10.45 en 12.15. ABBENES - Herv. Gem.: 9.30 ds. Den AARLANDERVEEN - Herv. Gem.: 10 ds. de Vos, Katwijk, 19 ds. van Malsum. Leiderdorp. Geref. Kerk: 9 ds. Vree, 6.30 ds. van Wijk, Amsterdam. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 3 ds. Bijkerk, Putten. R.K. Kerk; zat. 19, zond. 7.30 en 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Oudshoornsekerk 10 ds. Cadee, Maassluis; Adventskerk 9.30 ds. v.d. Lmden, Koudekerk, 6.30 ds. Vree; Kruiskerk 9.30 ds. Evers, Leerbroek; Opstandingskerk 9.30 ds. Fokkema, Drachten; Salvatorikerk 6.30 open deurdienst, hr. Esmeijer; Goede Her derkerk 9 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. Mulder; De Bron 10.30 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. Bo- gers; Ashram 9.30 ds. Bogers; Sionskerk 9.30 ds. v.d. Linden, 6.30 ds. Meyers. Ge ref. Kerk: Maranathakerk 9.30 ds. van Wijk, Amsterdam; Adventskerk 6.30 ds. Vree; Salvatorikerk 10.30 ds. Vree, 6.30 hr. Esmeijer; Goede Herderkerk 9 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. Mulder; De Bron 10.30 ds. v.d. Ree, 6.30 ds. Bogers; Ashram 9.30 ds. Bogers. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 6.30 ds. Borgdorff. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 10 en 4 ds. Veltman. Chr. Ge ref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Hamstra. Oud Geref. Gemeente: 9.30 en 4 dienst. Bap tistengemeente: 10 en 6.30 ds. Koek koek; Noord 10 hr. Jongejan. Volle Evang. Gem. (school Preludeweg): 10 hr. Verwoerd/van Leeuwen. Leger des Heils: 10 en 6.30 uur. Corn, de Vla- mingstr. Remonstr. Kring. 10 ds. Hooy- kaas, Waddinxveen. Pinkstergemeente 6 nam. R. Kruisgebouw (Bethel); 10 (Al phen). R.K. kerken: Bonifatiuskerk zat. 19, zond. 8.30, 10 en 11.30; Pius X kerk zat. 19, zond. 9, 10.30,11 45; H. Geest (De Bron) zat. 19. zond. 9, 11.30. BENTHUIZEN - Geref. Gem.: 9.30 lees dienst, 2.30 ds. Honkoop, Rotterdam, dinsdag 7 aug. 19.30 ds. van Vliet, Aagte- kerke. BODEGRAVEN - Herv. Gem.: Dorps kerk 9.30 ds. v.d. Berg, Aalburg, 6.30 ds. Oliemans, Dordrecht; Salvatorkerk 9.30 ds. Sirag. Leusden, 6.30 ds. Smit, Hilver sum; Bethlehemkerk 9.30 ds. Voets, Waarder, 6.30 hr. v. Oostende. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. 't Hart. BOSKOOP - Herv. Gem.: Dorpskerk 9.30 ds. Heijmans, 6.30 ds. Dijkstra; de Stek 9.30 ds. Omta. Geref. Kerk: Zijde 9.30 ds. Dijkstra; de Stek 9.30 ds. Omta, 6.30 gez. dienst herv. kerk ds. Dijkstra. Geref. Gem.: 9.30 en 6 dienst. Opwek kingsgemeente (Concordia): 9.30 dienst. Verg. v. Gelovigen (Nieuwstraat): 9.30 en 5 dienst. R.K. kerken: zat. 17.30 en 19, zond. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 hr. Bakker, Maassluis, 6.30 ds. Kok, Zoe- termeer. Geref. Kerk: 9.30 ds. Vrolijk, Katwijk, 5 ds. Versluys (afgesch.). R.K. kerk: dorp zat. 19, zond. 8, 10; Rijndijk 10; het Anker zat. 19, zond. 8.45, 11.15. HILLEGOM - Herv. Gem.: 10 ds. v. Bruggen, 7 ds. v.d. Wal. Geref. Kerk: 10 en 7 ds. v.d. Wal (gez. dienst). Chr. Geref. Kerk: 9 ds. Rebel, 7 ds. De Joode. R.K. kerk: Mart.kerk zat. 19, zond. 8.30, 10, 11.30 en 12.45; Jozefkerk zat. 19, zond. 8.30, 10 en 11.30. HOOGMADE - Herv. Gem.: 10 ds. de Gelder, Lisse. R.K. kerk: zat. 19, zond. 10. DE KAAG - Herv. Gem.: 9.30 ds. Kolk man. R.K. kerk: zat. 19, zond. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. v. Niel, Ryns- burg (bevestiging ds. Aarents), 3 intrede ds. Aarents; Ontmoetingskerk 10 ds. Kielder, Kerkeveld, 6.30 ds. Groenen- berg, Utrecht. Geref. Kerk; Open Hof 9.30 ds. v.d. Bom, Den Haag, 6.30 hr. Smit R.K. kerk: St. Jan den Dooper zat. 19. zond. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE - Herv. Gem.: Nieuwe Kerk 10 ds. Hovius. 6 ds. Boer (HD); Oude Kerk 10 ds. de Groot, Apel doorn, 6 ds. De Jong (HD); Ichthuskerk 10 ds. Vink, 5 ds. Arkeraats (HD); Pniel- kerk 9.30 ds. de Jong, 6 ds. De Groot; Groen v. Pnnstererschool 10 ds. Schuurman; Hoeksteen 10 dov. dienst; ziekenhuis Overduin 2 ds. Baas. Geref. Kerk: Vredeskerk 9.30 ds. v.d. Veen, Leusden, 5 ds. v. Halsema; Triumfator- kerk 9.30 ds. Snoey, 6.30 ds. v.d. Veen, Leusden. Geref. Kerk Vrijg.: 10.15 lees dienst, 3 ds. Zomer, Rijnsburg. Geref. Kerk Vryg. Buiten V.: 8.30 br. v. Rhijn, 7 ds. v. Ommen, Spakenburg. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 leesdienst. Geref. Gem.: 10 en 5 leesdienst; 7 aug. 8.30 ds. Boogaard, Leiden. Volle Evang. Gem. (Voorstraat 100): 9.45 dienst. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Herv. Gem.: 10 ds. v.d. Velden, Mijdrecht, 5 gez. dienst herv. kerk ds. Modderaar, Waddinxveen. Geref. Kerk: 8.30 ds. van Loenen, Leiderdorp, 5 ds. Modderaar (in herv. kerk). LEIDERDORP - Herv. Gem. en Geref. Kerk: Dorpskerk 10 ds. v. Loenen, 6.30 ds. Geursen; Hoofdstraatkerk 10 ds. Knorth; Scheppingskerk 9 ds. Does burg; St. Elisabethziekenhuis 9.30 gez. dienst. R.K. kerk: zat. 19, zond. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. de Vree (HA); camping 10.30 ds. Van Ysselt, Woubrugge. Geref. Kerk: 9 ds. Los, 7 ds. Bezemer, Ter Aar. R.K. kerk: zat. 19, zond. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE - Herv. Gem.: Dorpskerk 10.30 ds. 't Hooft; Pauluskerk 9 en 19 ds. 't Hooft. Geref. Kerk: 10 en 19 dienst des woords. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 ds. Sim pelaar, 4.30 leesdienst; Mariënburcht, maand. 8 u. evang. dienst, ds. Graven deel. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 10.45 hr. Pols, 7 ds. Sawyer. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. Oppenhuizen. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. R.K. Kerken: Agathakerk zat. 19. zond. 10,11.30; Poel- polder zat. 19, zond. 9 en 11.30; Mana- kerk zat. 19, zond. 8.30, 10 en 11.45; H.H. Engelbewaarder zat. 19, zond. 8, 9.30 en 17.45. NIEUWKOOP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Molenaar, Nieuwveen, 6.30 ds. Van Ee- den. Putten. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 hr. Verburg, Kampen. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst, 2.15 ds. Hamstra. R.K. kerk: zat 19, zond. 7.30, 9 en 10.45. NIEUWVEEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. La- gerwij, Den Haag, 6.30 ds. Molenaar. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. De Wit, Lisse, 5 ds. v.d. Heiden, Zwammerdam. R.K. kerk: zat. 19, zond. 9 en 11. NIEUW VENNEP - Herv. Gem.: 9.30 ds. Kret, Sassenheim, 7 ds. Den Harder. Ge ref. Kerk: 9.30 ds. Thijs, Bloemendaal, 6.30 ds. Rang. Chr Geref. Kerk: 9.30 ds. Nieuwenhuyze, Mijdrecht, 3 ds. Wallet. R.K. kerk: zat. 19, zond. 9.30, 11. NOORDEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Zou tendijk, 7 ds. v.d. Kooij, Woerden. Geref. Kerk (Woerdense Verlaat): 9.30 en 7 ds. Nooteboom. R.K. kerk: zat. 19, zond. 9. NOORDWIJK - Herv. Gem.: Voorstraat 10 ds. Hoogendijk, Alphen, 7 hr. Korbee, Leiden (gez. dienst); Hoofdstraat 10 en 7 ds. Keuning (HD); De Rank 10 ds. Meyers, Leiden, 5 ds. Vroegindeweij, Eemnes; 20 Duitse dienst fr. Schilling. Geref. Kerk: 10 ds. Elgersma, 7 gez. dienst in herv. kerk; Sole Mio 9 ds. El gersma; Vinkenlaan 9.30 ds. Buitenhuis, Den Haag; V.d. Berghstichting 11 hr. Van Duin. Ned. Prot. Bond: Oude Zee weg 10.30ds. Breukink, Zeist. R.K. ker ken: Zee zat. 19, zond. 9.30 en 11; binnen zat 19, zond. 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT - Herv. Gem.: Witte Kerk 10 ds. Kalkman. R.K. kerk: St. Victor zat. 19. zond. 9.30 en 11; St. Jozef zat. 19, zond. 8.30 en 10. OEGSTGEEST - Herv. Gem.: Groene- of Willibrordkerk 10 prof. Sperna Wei land, Rotterdam; Gemeentecentrum 10.30 ds. Sasse, 7 prof. Berkhof; Mau- ntslaan 10 ds. Vegter; v. Wyckerslooth 4.30 mv. Vis; Luthersekerk 10.15 ouder ling. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter, 7 prof. Berkhof. Geref. Kerk Vryg.: 10.30 en 4.30 ds. Simpelaar. Geref. Kerk Vrijg. Buiten V.: 8.45 br. Groenevelt, 3 br. v.d. Wete ring. R.K. kerk: St Willibrord zat 19, zond. 9, 10.30 en 12; Bonaventura zat. 18.30, zond. 9, 11. Volle-Evangeliegem. (gem.centr.): 4 nam. hr. v.d. Brugge. OUD ADE - R.K. kerk: zat. 19, zond. 8.30, 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING - Herv. Gem.: 9.30 ds. Goverts, Nieuw Vennep. Geref. Kerk: 10.30 ds. Los, Lei- muiden, 6.30 ds. Heule, Wassenaar. R.K. keric zat. 19, zond. 9.30 en 11.30. Re monstr. Gemeente: 19.15 mw. Piso, Alkmaar. ROELOFARENDSVEEN - R.K. Ker ken: Maria Presentatie zat. 19, zond. 8, 9.30,11; H. Petrusbanden zat. 19, zond. 8, 9.30, 11.30. RIJNSATERWOUDE-Herv. Gem.: 9.30 ds. De Kruijff, 7 ds. Baas, Katwijk. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 2.15 dienst. RIJNSBURG - Herv. Gem.: 9.30 en 5 ds. v.d. Bogerd (HD); Bethelkerk 9.30 ds. Gebraad, Katwyk, 7 ds. v. Niel; Camping Koningshof 10 hr. Siezenga. Geref. Kerk: Petrakerk 9.30 ds. Verkuyl, Am sterdam, 5 ds. v. Tilburg, Zwartsluit; Immanuelkerk 9.30 ds. v. Tilburg, 5 dr. Van Oeveren; Maranathakerk 9.30 dr. v. Oeveren, 5.30 ds. Vrolijk, Katwyk; cam ping 10 hr. Siezenga. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. De Joode. Evang. Christen gemeente (aula mavo): 10 br. v.d. Brink. R.K. gemeenschap (aula tuinb.school): zat. 19, zond. 10.30. RIJPWETERING - R.K. kerk zat. 19. zond. 7.30, 9 en 10.30. SASSENHEIM - Herv. Gem.: 9 en 10.30 ds. v.d. Meer, 6.30 ds. Kalkman, Noord- wykerhout. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Berg, Ommen, 7 ds. Swierts, Maassluis. Chr. Geref. Kerk 10.30 en 5 ds. Rebel. Ned. Prot. Bond: 10.30 hr. v.d. Witte, Zeist R.K. kerk zat 19, zond. 9 en 11. TER AAR - Herv. Gem.: 9.30 hr. De Vries, Heemstede, 6.30 ds. De Leeuw, Maarn. Geref. Kerk 9.30 ds. Bezemer, 6.30 ds. v.d. Heiden, Zwammerdam. R.K. kerk Langeraar zat. 19, zond. 8.30,10 en 11.30; Aardam zond. 9 en 12. VALKENBURG - Herv. Gem.: 10 ds. Van Malssen, Leiderdorp (HD), 6.30 ds. De Vos, Katwyk. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. De Raadt. Geref. Kerk Vryg.: 9.30 en 5 ds. Wijnhoud. Marine Vlieg kamp; Gezinsdienst (HD) ds. Schepers 10.30 uur. VOORHOUT - Herv. Gem.: 10 ds. Bro kerhof. R.K. kerk zat. 19, zond. 9, 10.30 en 11.45. VOORSCHOTEN - Herv. Gem.: dorp 10 ds. V.d. Schoot, 19 ds. Lentz, aula 9.30 ds. de Zeeuw; Hulp en Heilkerk 10 ds. Ver- heule. Geref. Kerk dorp 9.30 ds. Vollen- hove, Amstelveen, 19 gez. dienstin herv. Dorpkerk; aula 9.30 ds. De Zeeuw. Ge ref. Kerk Vrijg.: 10 en 5 kand. Krijten- burg, Zwolle. R.K. Kerken: St. Lauren- tius zat. 19, zond. 10, 11.30; aula N. Hof land 9.30; M. Godskerk zat. 19, zond. 8.30 en 10.30. WADDINXVEEN - Herv. Gem.: Brug- kerk 10.30 ds. Verwelius, 6.30 ds. Roet- man; Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 6.30 kand. Van Harten; Bethel 9 ds. De Rui ter, Ermelo, 5 ds. Verwelius; Immanuel 10 ds. Sijbrandij, Den Haag, 5 ds. Koole, Den Haag. Geref. Kerk Kruiskerk 9 ds. Modderaar; Ontmoetingskerk 10.15 ds. Modderaar, 5 ds. Brink, Amersfoort. Oud Geref. Gem.: 10 en 6.30 dienst. Chr. Afgesch. Gem.: 9.30 en 5 ds. Verloop. Volle Evang. Gem. (Lindengaarde 17a): 9.30 hr. v.d. Heijden. R.K. kerk Ontmoe tingskerk zat. 19, zond. 8.45,11.45 en 19; Victorkerk zat. 19, zond. 10. WARMOND - Herv. Gem.: 10 ds. Ekker, Nootdorp. R.K. kerk zat. 19, zond. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR-Herv. Gem.: Dorpskerk 10 ds. Mackaay, Leiden, 4.30 ds. v.d. Ak ker, Rijssen, 7 ds. Van Zanten; Kieviet- kerk 10 ds. Sybrandy, Den Haag; Mes- siaskerk 10 ds. van Zanten; Dorpscen trum 9.30 ds. Tukker. Geref. Kerk 10 ds. Hoekstra, Den Haag, 7 ds. De Zeeuw, Voorschoten. Ned. Prot. Bond: 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE - Herv. Gem.: 9.30 ds. Hanemaayer, Alphen, 6.30 ds. Hemmes, Oegstgeest. Geref. Kerk 9.30 dienst, 5 ds. Vree, Alphen. R.K. kerk zat. 19, zond. 10. ZEVENHOVEN - Herv. Gem.: 9.30 ds. Nicolai. Geref. Kerk 9.30 drs. Fernhout, Alphen, 7 ds. Vollenhove, Amstelveen. R.K. kerk zat. 19, zond. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE - Herv. Gem.: hr. Brokerhof, Leiden. R.K. Kerken: Meer burgparochie zat. 19, zond. 9.30, 13; St. Jan zond. 10.30; Chr. Dienaarkerk zat. 19, zond. 9.15. ZWAMMERDAM - Herv. Gem.: 10 kand. De Man, Sprang, 6.30 ds. v.d. Vel den, Mydrecht. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 drs. Los, Leimuiden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4