GS beslissen over sloop van pand Witte Singel 10 [Le/cfee agenda Onderzoekers krijgen goud Liza Imminga draait al zo'n 20 jaar mee op passagiersschip I PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 DEN HAAG, LEIDEN - Het college van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland (het dagelijks bestuur van de provincie) zal moeten beslissen of het leegstaande pand Witte Singel 10 in Lei den onvoorwaardelijk gesloopt mag worden, of dat de eigenaresse, de BV Leidsch Dagblad, moet wachten tot ook de aangrenzende panden, de nummers 6 tot en met 9, ontruimd zijn. Het college van B en W van Leiden is bereid het krantebedrijf toe stemming te geven voor de sloop, maar dan pas als de panden Witte Singel 6 tot en met 9 zijn ont ruimd en niet meer als woon ruimte gelden. Het belangrijkste argument van B en W hiervoor is de vrees dat bij sloop van Witte Singel 10 de toestand van pand nummer 9 zo achteruit zal gaan, dat sloop hiervan eveneens noodzakelijk wordt en vervol gens van nummer 8, enzovoorts. ,,De panden stutten elkaar", zei huisvestingsambtenaar Ampt- meijer namens B en W gisteren op een hoorzitting van Gedepu teerde Staten. Het risico dat de andere huizen („niet alleen goede., maar ook goedkope woonruimte") het zul len begeven als nummer 10 met de grond gelijk wordt gemaakt, is juist nu extra groot, aldus Amptmeijer. De oorzaak hiervan is dat door bronbemaling ten be hoeve van de bouwplannen van de Leidse universiteit op het aan grenzende terrein aan de Witte Singel de waterstand verlaagd is, terwijl de bewuste panden niet onderheid zijn. Ook de ervarin gen met de huizen aan de Mors singel hebben geleerd dat de panden elkaar min of meer in stand houden. Een ander argu ment is dat de woningnood in Leiden steeds nijpender wordt: „Elke woning telt eenvoudig", zei Amptmeijer. Hij wees er verder op dat het Leidsch Dagblad geen concrete bouwplannen heeft voor de vrijkomende grond. De raadsman van het Leidsch Dagblad, mr. Van der Niet, vond dat de gemeente aan de sloopver gunning voor Witte Singel 10 geen voorwaarden mag stellen, omdat dit geen woonruimte (meer) is. Het pand verkeert in vervallen staat; juist door de bouwwerkzaamheden van de universiteit kan het voormalig herenhuis gevaar gaan opleveren voor de omgeving. „Er moeten nog elfhonderd palen worden geheid", aldus Van der Niet. Hij werd in zijn opvatting gesteund door de bouwinspectie van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, die ver dere instandhouding van het pand en de kosten die daarvoor gemaakt zouden moeten worden, als geldverspilling be schouwt. Hoe slecht het pand is, was een van de inspecteurs donderdag nog gebleken: „Ik heb er eigenhandig een stuk baksteen uit de gevel gehaald en terug gestopt". Technisch bedrijfsleider Verver van het Leidsch Dagblad be streed dat de panden 6 tot en met 10 een bouwkundige eenheid vormen (en elkaar dus zouden stutten). „Tussen 8 en 9 zat vroe ger een poort, die nu dichtge timmerd is". Voorzover nummer 9 door sloop van nummer 10 aan getast zou worden, dan is het vol gens Verver de komende jaren op dezelfde manier in stand te hou den als met beurd. "Wij zijn ook Leidenaarsen "Geen deportatie naar Leiderdorp"leuzen tijdens de demonstratie van buiten landse werknemers, gistermiddag op het Stadhuisplein. LEIDEN - "Geen deportatie naar Leiderdorp, vervangende woon ruimte in Leiden". Dat waren en kele leuzen die gistermiddag werden meegevoerd tijdens een demonstratie van buitenlandse werknemers op het Leidse Stad huisplein. De betrokken buitenlandse werk nemers en solidaire Nederlan ders protesteerden tegen het be sluit van B en W om zo'n 8 tot 12 pensions in de binnenstad te slui ten. Zoals bekend willen de bui tenlanders niet verhuizen naar het gloednieuwe Woonoord in Leiderdorp. Zij hebben ernstige bezwaren tegen de massale be woning, tegen de lange afstand van huis naar werk en tegen de hoge huren. "We willen geen ghetto maar integratie", aldus een van de motto's tijdens de de monstratie. Demonstratie buitenlandse werknemers op Stadhuisplein De gastarbeiders hebben ook be zwaar tegen de gedwongen ver huizing omdat er met hen nooit overleg is gepleegd over de slui tingsbevelen. Via een brief aan de bewoners heeft de gemeente la ten weten dat als de afgekeurde pensions niet vrijwillig worden verlaten tot ontruiming wordt overgegaan. Tot dusver hebben de buitenlandse werknemers elk bevel tot ontruiming genegeerd. Zij eisen vervangende woon ruimte in Leiden. Van verschillende kanten is er bij het college van B en W op aange drongen om de vastgestelde slui tingsdatum van de pensions te verschuiven naar 13 augustus zo dat de gemeenteraad zich nog eens over de zaak kan buigen. Na het CDA, CPN, PPR en enkele welzijnsinstellingen heeft ook de fractie van D'66 aangedrongen op uitstel. In een verklaring van het dagelijks bestuur van de PSP wordt gesproken over een falend beleid en spreekt men zich uit te gen het gemeentelijk besluit om de pensions zonder meer te slui ten en de buitenlanders te huis vesten in Leiderdorp. Zaterdag Sanders, Levendaal/hoek Koie- vaarstraat, Antiekmarkt, 9.30-17 Zondag Middelweg 19c, kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73B. Femke ontmoetingscentrum voor vrouwen, 13-16 uur. Maandag Ontmoetingscentrum, hoek Bos- huizerlaan, bejaardensoos Zuid- West, 14.30 uur. ARTSEN LEIDEN - Voor spoedgevallen wordt de weekenddienst waargenomen van za terdag 10 uur voorm. tot zondag 24 uur door de volgende artsen: wijk 1 (Mors- wegkwartier, noordbinnenstad, noor derkwartier en Groenoord): J. van Leeuwen, v. d. Brandelerkade 28, tel. 120412; wijk 2 (Kooi en Merenwijk) Y. Groeneveld, Brikkenwal 19, tel. 133834; wijk 3 (Waard, Professoren wijk, Tuin- stadwijk, zuidbinnenstad) E. Fogelberg, de Sitterlaan 18; tel. 132877. wijk 4 (Zuid West, Haagwegkwartier) H. Klaassen, Witte Singel 69, tel. 123089. leiderdorp - J. v. d. Leden, Hoofdstraat 8, tel. 894539 (zaterdag) en F. Kemme, Grotiuslaan 12, tel. 893139 (zondag). Spreekuur van 12.30 tot 13 uur in ge zondheidscentrum Winkelhof, Florijn 10. tel. 891000. Oegstgeest - J. B. Hugenholtz, Pr. Hen driklaan 4, tel. 155666. Voorschoten - B. Schotanus, Leidseweg 305, tel. 071-766462 (zaterdag) en J. H. Vrijenhoek, Bachlaan 1, tel. 2356 (zon dag) Warmond - J. Lempers, Churchillaan 13, Voorhout, tel. 02522-10140. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05' Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Drie van de geleerden die gisteren in Oegstgeest een onder scheiding kregen voor hun onderzoek naar de invloed van het weer op de gezondheid van de mens. Van I inks naar rechts prof. Baum gartner,dr.Hope-Simpson en prof. Mohammed Yousef. OEGSTGEEST - In restaurant De Beukenhof in Oegstgeest zijn gisteravond drie geleer den uit Duitsland, Egypte en Engeland onderscheiden voor het onderzoek dat zij hebben gedaan naar de in vloed van het weer op de ge zondheid van de mens. Twee geleerden uit India, die zich ook op dit gebied verdienste lijk hebben gemaakt, konden vanwege de politieke situatie in hun land niet bij de feeste lijke gebeurtenis aanwezig zijn. Hun plaats werd inge nomen door de ambassadeur van India in Nederland. In aanwezigheid van de rector- magnificus van de Leidse universiteit, professor dr. D J. Kuenen werden de geleerden geprezen voor hun werk. Een van de onderscheidingen, een gouden medaille, ging naar de Egyptisch-Amerikaanse ge leerde professor Mohammed Yousef. Hij heeft zich ver dienstelijk gemaakt met het onderzoek naar de invloed van het weer op dieren. De Duitse geleerde aan de landbouwhogeschool in München prof. Baumgartner kreeg de gouden plak naar aanleiding van onderzoek onder planten. Twee militai ren uit India kregen de derde onderscheiding. Het zijn luit. generaal dr. Inder Singh en luit. kolonel dr. Chohan. Zij hebben onderzoek verricht in het hooggebergte om de in vloeden van het weer om de mens te doorgronden. Uit hun onderzoek is onder meer gebleken dat de smaak van mensen op grote hoogte ver andert. "Al deze prijzen werden uitge reikt door het William F. Pe tersen Foundation. Petersen was in de jaren dertig een Amerikaanse geleerde op het gebied van de interne ge neeskunde. Om hem te eren heeft men de driejaarlijkse wetenschappelijke prijs deze naam gegeven", zegt dr. S.W. Tromp, directeur van de Biometeorological Research Foundation in Nederland. Gelijk met de uitreiking van de drie gouden medailles heeft het in Wassenaar gevestigde onderzoekscentrum, dat de avond organiseerde, een gou den plak uitgereikt. Deze ging naar de Engelse geleerde dr. Hope-Simpson. Deze geleer de kreeg bekendheid door onderzoek naar de invloed van het weer en het klimaat op de verkoudheid. Apotheken De avond-, nacht- en zondags dienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 3 tot 10 augustus door centraal apo theek Leiden, Breestraat 74, tel. 120552. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitsluitend voor spoedrecepten van een taxi (tele foon 122444) gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604, ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rijn dijk - Gezondheidscentrum Lei derdorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500; Voorschoten - Gezondheidscen trum, v. d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. T. Miedema-de Jong, Kagerplein 307, Sassenheim, tel 02522-10542. Dierenartsen Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel. 153266; B. Broer, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Van 9 juli tot 11 aug. bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 uur, van vrijdagavond tot maandagmorgen doorlopend bereikbaar. Vertrouwelijk. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, wer ken, uitkeringen en belastingen. De maanden juli en augustus geopend di. en do. van 18.30-20.30 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15,20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lange- gracht 246a, telefoon 149064. Informatie over vrijwilligerswerk. Dagelijks ge opend van 9-17 uur. Rotterdammer Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. licht gewond DE KAAG - Frans Kersten en Liza Imminga-Verhaar houden het zo goedkoop mogelijk. Voor vijftien gulden zijn de passagiers van hun schip de hele dag uit. Inclusief een twee uur durend bezoek aan speel tuin en dierentuin Avifau na in Alphen aan den Rijn. "Dat kunnen we alleen maar zo goedkoop houden omdat het hele gezin op de boot werkt", zo rea geert de 40-jarige Liza Imminga, die haar hele leven aan de Rhijn- hoflaan in Oegstgeest heeft ge woond. Behalve in het zomersei zoen, want dan leeft zij dag en nacht met haar 48-jarige vriend Frans Kersten en haar 19-jarige dochter Ellie op de "Koningin Juliana". In de wintermaanden ligt het grote schip, dat Liza en Frans vorig jaar hebben gekocht, voor hun woning afgemeerd aan de Rhijnhoflaan. Liza Imminga is een hardwerkende vrouw. "Ongeveer twintig jaar geleden hebben mijn man en ik een boot gekocht. Nog geen twee jaar later kwam mijn man bij een ongeluk om het leven. Ik heb toen even in dubio gestaan, maar besloot door te gaan. Twee van mijn broers hebben een aantal ja ren het schip bestuurd en later heb ik gepensioneerde kapteins in dienst gehad. Enkele jaren ge leden heb ik Frans ontmoet en sindsdien regelen we de zaken samen", zo vertelt Liza. De hulp van haar dochter in bijvoorbeeld de grote keuken van het passa gierschip "Koningin Juliana" is onmisbaar. Als Frans het schip bestuurd dan zorgen moeder en dochter voor de passagiers. Het schip is van de modernste snufjes voorzien. Bij trappen zijn speciale invalidenliften aange bracht. Frans en Liza vervoeren ook vaak groepen invaliden. De Koningin Juliana is bijna 28 me ter lang en ruim 7.5 meter breed. Vanaf 24 juni vaart het schip heen en weer van Amsterdam, waar de passagiers opstappen om 10 uur aan de Sloterkade tegenover de Victoriabioscoop, naar Avifauna in Alphen aan den Rijn. In Al phen wordt twee uur gepauzeerd. Het entree van Avifauna, zo'n gulden of drie, is bij de bootprijs inbegrepen. Gisteren meerde Frans Kersten het schip, ondanks de flinke wind, haarzuiver af langs de steiger van restaurant 't Kompas op het Kaageiland. Deze week gaat de "Koningin Juliana" niet naar Al phen aan den Rijn, want de brug bij Woubrugge zit onwrikbaar vast tijdens de bouwvakvakantie. "Dat heeft ons klanten gekost Frans Kersten, Liza en Ellie Imminga bij hun passagiersschip. OEGSTGEEST - De jeugd van Oegstgeest kwam gisteren in groten getale naar het gemeentecenlrumwaar een kindervariété was georganiseerd. Er was onder meer een optreden van "Les Diabolies"Voor de organisatie tekende de Stichting Jeugd en Jongerenwerk Oegstgeest. Op de foto: één van de artiesten vermaakt de jongeren met gitaarspel en zang. LEIDEN - Lichte schaafwonden in zijn gezicht en een totaal verniel de auto, dat waren vannacht de gevolgen voor een 22-jarige Rot terdammer van een aanrijding op Rijksweg 4 (Den Haag-Amster dam) ter hoogte van Leiden. De auto die hem inhaalde raakte hem aan de achterkant, waarna de Rotterdammer een aan de kant van de weg geparkeerde au to raakte en over de kop sloeg. De verloofde van de man, die naast hem zat, bleef ongedeerd. Raket. Een "raket", een 300 kilo zwaar apparaat ter waarde van 15.000 gulden waarmee de buizen onder het wegdek van de Lam- menschansweg door werden ge perst, blijkt donderdagavond door onbekenden te zijn wegge haald. De gedupeerde is een aan nemersbedrijf uit Gouda. gedurende die drie weken. Van morgen nog stapten twintig men sen van de boot toen zij hoorden dat we niet naar Avifauna gingen. In Woubrugge worden repara tiewerkzaamheden uitgevoerd en daarom kan die brug nu niet open", aldus Frans Kersten. Wat schipperservaring betreft doet hij voor zijn vriendin Liza Im minga in het geheel niet onder. "Ik ben geboren op een rijnaak en heb jaren op de Westeuropese binnenwateren gevaren, totdat ik Liza ontmoette. Toen zijn we sa men verder gegaan", zo zegt de kaptein van de "Koningin Julia- Het fraaie passagiersschip kan maximaal 300 personen vervoe ren. Gisteren waren er op de kop af 57 mensen aan boord. "Dat is niets bijzonder. Het hele seizoen hebben we weinig mensen aan boord gehad. Slechts één keer hadden we meer dan 160 passa giers. Toch kunnen we ondanks het slechte seizoen ons hoofd bo ven water houden. Dat komt doordat we geen personeel heb ben. Wij runnen als een hechte familie de boot en dat is goedko per", aldus Oegstgeestse Liza Imminga.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2