LEIDSCH mkDAGBLAD weinig Lovende Amerikaanse kritiek voor 'Soldaat van Oranje' Olieboycot Rhode si kreeg weinig steun vandaag bus Meer gebruik trein en Poging om landhuis Menten in Ierland in brand te steken Twee mensen gedood bij softbalwedstrijd Nederlands schip pikt weer vluchtelingen op Bij toerisme MEISJE (15) SCHRIKT ZICH DOOD Van Nederlandse regeringen ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 OPGERICHT 1 MAART 'i860 35926 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN pJ 4 weken lang het Ieidsch dagblad ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Dagblad Naam Adres Woonplaats Gironr Hokje a. postzegel opsli Dagblad In de eerste vijf maanden van dit jaar is het luchtvervoer over de Atlantische Oceaan met twaalf tot dertien procent gegroeid ten opzichte van dezelfde periode in 1978. Verwacht wordt dat dit voor het gehele jaar 1979 tenslotte zal uit komen op een groei van tien pro cent. Het vliegverkeer tussen de Europese landen is de eerste vijf maanden van dit jaar met zes procent toegenomen, aldus de OESO. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur. Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. DUBLIN (UPI) - Vier gewa pende en gemaskerde man nen zijn gisterochtend het landhuis van Pieter Menten in Leamybrien aan de zuid kust van Ierland binnenge drongen en hebben daar ge probeerd brand te stichten. Volgens de politie besprenkel den zij de trap van het 50 ka mers tellende huis met een brandbare vloeistof die zij aanstaken. Maar het vuur ontwikkelde zich niet en er werd slechts zeer lichte scha de aangericht. Eén van de twee huishoudsters sloeg alarm en waarschuwde de brandweer. De daders vluchtten met een gestolen auto die later uitgebrand een paar kilometer verderop ge vonden werd. Menten heeft het huis, dat in de buurt van de kustplaats Tra more ligt, enkele jaren gele den gekocht maar kwam er nauwelijks. De kans bestaat dat een deel van zijn kunst collectie in de villa is opgesla gen. RIJNSBURG - Burgemeester A. J. Vis van de gemeente Leiden heeft gistermiddag het 33ste Rijnsburgse bloe mencorso geopend. Omdat het dit jaar de 25ste keer is dat het corso Leiden bezoekt, had het bestuur van de stichting het Rijnsburgs bloemencorso de Leidse burgervader ge vraagd het corso te openen. Burgemeester Vis heeft ech ter uitgezocht, hij heeft daar toe de kranten van de afgelo pen 25 jaar nageslagen, dat het niet de 25ste keer maar pas de 24ste keer is dat Rijns burgs bloemenpracht naar Leiden komt. Desondanks was hij gaarne bereid het cor so te openen, ook al was het dan niet het "zilveren Leidse corso". Het corso, dat het motto "Schilderen met bloe men" heeft meegekregen, trekt vanmiddag door de Leidse regio. ENSCHEDE (GPD) - Als het aan filmcriticus David Ansen van het toonaangevende Amerikaanse weekblad Newsweek ligt, gaat de Nederlandse film Soldaat van Oranje van Paul Verhoeven in de Verenigde Staten een gouden toe komst tegemoetIn Newsweek van deze week krijgt Soldier of Oran ge een pluim opgestoken zoals die zelfs maar zeer sporadisch aan Amerikaanse films van goede kwaliteit worden uitgedeeld. Niet alleen de regie van Verhoeven oogst uitbundige lof, ook Rutger Hauer wordt bewierookt op een manier die zijn filmplannen voor de toekomst haast zeker werke lijkheid zullen doen worden. Newsweek noemt Rutger dè open baring van de film. Met zijn blon de haar en blauwe ogen zet hij een klassiek romantisch profiel neer, schrijft Ansen. En als een onbe kend acteur zijn entree kan ma ken met vermicellisoep die over zijn kaal geschoren kop loopt en er dan nog geweldig uitziet, dan weet je datje met een echte ster te doen hebt. Zo lijkt Rutgers kostje dat hij nog uitsluitend met film en liefst in Amerika wilde verdienen, ge kocht. Honderden boeken en films hebben het verhaal verteld zoals het in De soldaat van Oranje wordt beschreven, hoe een gene ratie volwassen werd op de slag velden van Europa, maar weini ge hebben het zo goed gedaan als dit magnifieke epos van Neder landse makelij, schrijft Ansen over de film, die hij beschouwt als een samenvoeging van de beste Amerikaanse en Europese film tradities. Paul Verhoeven kom t er in een ver gelijking met Bertolucci (van Last tango in Paris) als de betere uit en Ansen geeft aan Soldaat van Oranje de voorkeur boven een klassieke oorlogsfilm als de Dirty Dozen. Zij hebben het zelfde pittige tempo, schrijft hij, maar Soldaat van Oranje heeft de emo tionele ondertoon die de film bo ven het beperkte genre doet uit stijgen. Het is de Amerikaanse criticus uiteraard opgevallen dat in de film alle versleten clichés van moed, opoffering en oorlogs romances voorkomen, maar, schrijft Ansen, Verhoeven ziet kans er grootse volkskunst van te maken. De Newsweek-criticus heeft zich duidelijk geen ogenblik verveeld bij Soldaat van Oranje. De film zit zo boordevol van karakter, avontuur, intrigrerende morele problemen en verrukkelijke hu mor dat de twee en een half uur omvliegen zonder een saai mo ment. Hij vindt het een schitte rend verhaal, een feestmaal van acht gangen dat je hongerig maakt naar meer. Wat de Ameri kaan bijzonder trof is de ruime opzet van het filmverhaal dat de kijker in staat stelt zowel de in nerlijke kwellingen van de ver rader te begrijpen, als de manier waarop hoofdrolspelers Hauer en Krabbé en een student, een vrien din en a-politieke kroegtijgers veranderen in antifascistische helden. Zoveel lof heeft nog nooit een Ne derlandse film in Amerika geoogst. Soldaat van Oranje door deze uitzonderlijk lovende kritiek een grotere verspreiding in de Verenigde Staten krijgt, ziet het er voor de worstelende filmindus trie in ons land voor de toekomst beter uit. Het WD-Kamerlid Anne- lien Kappeijne v.d. Coppello acht het niet uitgesloten dat een kabinet op brede basis nodig zal zijn om ons land goed door de komende ener giecrisis te loodsen. PAGINA 19 Verdwijning van jongetje nog steeds mysterie PAGINA 7 President Nyerere van Tan zania komt op de Gemene best-conferentie in Lusaka met een gematigd plan voor Rhodesiè. PAGINA 9 De finale van het Amster- dam-704-toernooi gaat evenals vorig jaar tussen Ajax en AZ. PAGINA 11 Sportfietsers in de duinen: duwen, spuwen en gillen. Het regent klachten bij staatsbosbeheer. PAGINA 13 Nieuwe strohalm voor de oud-KNIL-militairen in de al 34 jaar durende strijd voor soldij over de periode (1942-1945) dat ze iA Japanse krijgsgevangenschap zaten. PAGINA 15 Tv-satelliet in aantocht: tijdbom onder bestel? PAGINA 17 Heeft PvdA ja of nee een kunstbeleid? PAGINA 21 Fabrikanten werken aan zuiniger auto's PAGINA 23 NEW YORK (Reuter) - Bij een vriendschappelijke softbalwedstrijd in New York tussen een politieteam en een team burgers, zijn één politie man en één burger door een achttien-jarige jongen doodgeschoten. De jongen, Sergio Voli, was tijdens de wedstrijd het veld opgelopen. Toen hem werd gevraagd te vertrekken trok hij een pistool en begon te schie ten. Daarbij kwam een burger om. De politieman verloor het leven toen hij de jongen, die inmiddels de benen had genomen, achterna ging. De jongen kon worden gearresteerd nadat hij in het been was geschoten. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse kustvaarder Enak uit Scheveningen heeft gistermiddag weer zeventig Vietnamese bootvluchtelingen opge pikt, zo heeft de rederij van het schip, Enship Transport Company, gemeld. Donderdag had de Enak al zestien of zeventien vluchtelingen aan boord genomen. De kapitein van de Enak meldde zijn reder de vluchtelingen op 280 mijl (ruim 500 kilometer) ten oostnoordoosten van Saigon bij windkracht acht te hebben opgepikt. Het waren ditmaal meest vrouwen en kinde- MAASTRICHT (ANP) - De vijf tienjarige Petronella Hogen- boom uit Maastricht is zich gis termiddag bij het zien van een - niet ernstige - aanrijding in haar woonplaats doodgeschrokken. Zij overleed volgens de politie ter plaatse aan een hartaanval. Het meisje reed mee op de aanhang wagen achter de tracior van haar vader. Op het moment dat de tractor linksaf zou slaan, werd hij licht geraakt door een inhalende auto. DEN HAAG (GPD) - De Nederlandse regering, met name de kabinetten-Cals en -Zijlstra, heeft in de jaren 1965 tot en met 1967 weinig of niets gedaan om te bevorderen dat de VN-boycot tegen Rhodesië werd uitgevoerd. Dat blijkt uit een rapport van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag, dat gisteren be schikbaar kwam. Het rapport is een bijlage bij het eerste interim rapport van de speciale Tweede- Kamercorhmissie-Scholten, die de houding vap de Nederlandse regering en van de oliemaat schappijen inzake de Rhodesië- boycot onderzoekt. Uit het rapport van buitenlandse zaken, dat donderdagavond on verwacht gereed kwam en toen alsnog als bijlage is toegevoegd aan het interimrapport van de kamercommissie, blijkt dat de Nederlandse regering in 1965, met name de toenmalige minister van buitenlandse zaken mr. Jo seph Luns, aanvankelijk weinig Mogelijk onweer Zonnige perioden en een enkele bui mogelijk met onweer. Middagtempera- turen 20 graden. Zwakke tot matige noordwestelijke wind. Matig strandweer. Temperatuur zee water 17 graden. zondag Droog weer met zonnige perioden. Middagtemperaturen ongeveer 21 graden. 5 augustus Zon op: 6.06 uur; onder: 21.24 uur. Maan op 19.06 uur; onder: 3.02 uur. Hoogwater te Katwijk om 1.08 en 13.50 uur, laagwater om 9.24 en 21.58 uur. 6 augustus Zon op: 6.08 uur onder: 21.22 uur. Maan op: 20.00 uur; onder: 4.02 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.15 en 14.47 uur, laagwater om 10.30 en 22.59 uur. voelde voor de boycot. Niettemin werd in de Veiligheidsraad ge stemd vóór het voorstel tot een economische boycot van Rhode sië, dat zich op 11 november 1965 eenzijdig onafhankelijk had ver klaard van Groot-Brittannié. Al in 1966 bleek dat Rhodesië on danks de boycot nog steeds op ruime wijze van olie wercl voor zien. De Nederlandse regering weigerde in te gaan op een Brits verzoek de Nederlandse reders (met name Shell Tankers) te ver bieden olie voor Rhodesië te ver voeren. Ondanks de telegram men die over deze kwestie intern werden uitgewisseld - door BZ in Den Haag met de posten in Tehe ran en ook in Salisbury - werden geen verdere maatregelen geno men om ervoor té zorgen dat Ne derlandse medewerking aan het ontduiken van de boycot een einde nam. Uit het rapport van BZ blijkt ook dat er tussen 1968 en 1976 in het geheel niets is gebeurd inzake de Rhodesië-boycot. Uit die periode liggen er in het BZ-archief geen stukken over deze zaak. In 1976 begon in Groot-Brittannie de rel op gang te komen die leidde tot het z.g. Bingham-rapport. Toen deze kwestie op gang begon te komen, naar aanleiding van een Amerikaans rapport, stelde PvdA'er Relus ter Beek kamer vragen over de Rhodesiëboycot. Dat was, na acht jaar, de eerste maal dat in Den Haag de olieboy cot weer de aandacht trok. DEN HAAG (ANP) - De recente stijgingen van brandstofkosten en de bezorgdheid over een te kort aan brandstof zijn vermoe delijk van invloed geweest op de beslissingen van toeristen ten aanzien van lange autoreizen. Er wordt nu wat meer gebruik ge maakt van trein en bus. Dit heeft de organisatie voor eco nomische samenwerking en ontwikkeling (OESO) in Parijs verklaard in een toelichting op de groei van het internationaal toe risme. Vorig jaar is dit wereldtoe- risme wat de ontvangsten en uit gaven betreft gestegen tot een bedrag van honderd miljard gul den, nadat een jaar tevoren de tachtig miljard-grens was over schreden. In 1978 is de groei van het toerisme naar Portugal, Joegoslavië, Spanje, Finland en Griekenland tussen de 14 en 23 procent toege nomen. Met uitzondering van Turkijë bedroeg deze in de ande re landen van de organisatie minder dan tien procent. Ook de overnachtingen in de verschil lende landen vertoonden ten op zichte van 1977 een stijging met uitzondering van Denemarken, Zwitserland en België. Bij onze zuiderburen zelfs een afname van acht procent, aldus de cijfers. Uit de cijfers blijkt verder, dat het aantal Duitse, Belgische en Ne derlandse toeristen in 1978 goed was voor 88 procent van het totale bezoek aan Oostenrijk. Ook na men zij 56 procent van het totale aantal overnachtingen in 1978 in Frankrijk voor hun rekening. In de eerste vijf maanden van 1979 is het toerisme naar Portugal toe genomen met 24 procent, naar IJsland met 22 procent en naar Spanje met 14 procent. Het nam ook toe in Nieuw-Zeeland en Ca nada en Japan, maar nam af in West-Duitsland (twee procent in de eerste vijf maanden), vijf pro cent in Oostenrijk (in de eerste drie maanden van 1979), zeven procent in de eerste vier maan den in Joegoslavië, in de Zwitser se hotels de eerste vijf maanden met twaalf procent en in de eerste vijf maanden in Turkije met acht tien procent. AMSTERDAM - Drie prinsjes werden Russische clown Popov tijdens de pauze va1 hun ouders, prinses Margriet en Pieter van Maurits en Friso. gisteravond in het Amsterdamse Carré begroet door de befaamde n een optreden van het Russische staatscircusdat door de prinsjes met Vollenhoven, werd bijgewoond. V.l.n.r. de prinsen Pieter Christiaan,

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1