Amsterdam 704: Ajax contra AZ Boverman: "Het gaat niet slecht met atletiektop" Aanklager: "Masman is er ingelopen MAM Be Fair ook tegen Telstar op dreef Feyenoord 2-2 tegen Liverpool ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 SPORT PAGINA 11 Bob Boverman: "Ik hoop op tien man in Moskou". ARNHEM (GPD) - Bob Boverman, de trainingscoördinator van KNAU, blijft optimist. Voor het begin van dit voor-olympisch sei zoen voorspelde hij dat de KNAU in Moskou door een tiental atle ten vertegenwoordigd zal zijn. „Ook nu nog maar twee atleten aan de limiet hebben voldaan, blijf ik aan dat getal vasthouden", klinkt het. Een wat overdreven optimisme? Een optimisme dat neigt naar overschatting van de capaciteiten van de nationale atletiektop? Beter dan wie ook weet Boverman immers dat zijn atleten in eerste instantie moeten afrekenen met (NOC-)limieten, zoals die maar door enkele landen worden gehanteerd. Hoewel Boverman allerminst gelukkig is met die limieten wil hij op dit moment niet direct die scherpe NOC-richttijden als excuus aanvoeren. Het is trouwens opvallend dat excuses eigenlijk helemaal uitblij ven. Dat is wel eens anders geweest. Het excuus van accommoda tieproblemen bijvoorbeeld dat nu volop door zwemcoach Bert Sit ters wordt gehanteerd. Voor de KNAU is dat probleem weggeval len, nu er in de laatste jaren kunststofbanen als paddestoelen uit de grond schieten. Slechts één excuus bezigt KNAU's trainingscoördinator „De bles sures". Een aanvaardbare verontschuldiging, want het zal je als bond maar gebeuren dat drie van je vier potentiële olympische kandidaten of nog in de lappenmand zitten, of daar lang in vertoef den. „Wanneer Jos Hermens, Gerard Tebroke en. Ruud Wielart dit jaar geen problemen gehad zouden hebben, was het beeld natuurlijk heel wat rooskleuriger geweest. Wat betreft Jos, kunnen we weinig zeggen. Gelukkig kan hij al een paar weken wat meer trainen. Wanneer blijkt dat dit ook gaat als de fysio-therapeutische hulp gestaakt wordtj heb ik zeker nog hoop". "Blessures" „Gerard Tebroke begint nu weer terug te komen, na ook al met blessures te hebben gesukkeld, en Ruud Wielart, die ook al veel te maken had met blessureperikelen, heeft inmiddels al 2.23 meter gesprongen", aldus Boverman, die moet toegeven dat in menig ander land Wielart op die grond al zeker zou zijn van de Moskou- reis. Maar nogmaals, daarover praat de ambitieuze Amsterdammer nu niet, al verheelt hij niet dat hij zich „kapot" zal knokken voor Wielart als deze bijv. heel nipt de 2.26 meter-eis zou missen. „Een feit blijft dat dit seizoen nog geen erg aansprekende prestaties heeft opgeleverd. Maar geloof me, de schijn bedriegt. In een voor- olympisch jaar kom je nu eenmaal pas echt in het nieuws met limietprestaties. Toch maken we een behoorlijk goed seizoen door. Alleen moeten de pieken nog komen". Cijfermateriaal taont aan dat Boverman niet overdrijft. Goed, al leen Sylvia Barlag en Harry Schulting scoorden tot nu toe, maar de nationale recordcommissie beleeft een drukjaar. Het aantal jeugd- en seniorenrecords bedraagt al rond de dertig. En vooral de jeugd lijkt veelbelovender dan sinds jaren, maar in een voor-olympisch jaar biedt dat uiteraard nauwelijks of geen Moskou-aspiraties. „Vergeet echter niet dat we in Els Stolk mogelijk een tweede olym pische vijfkampster krijgen. Dat had niemand voor het seizoen durven te voorspellen. Henk Brouwer zat plotseling onverwacht dicht bij de 200 m-limiet. Wie weet. Op de middenafstand verwacht ik dat Arno Kormeling en mogelijk ook Evert Hoving toch de limiet halen. De goede races hebben ze nog nauwelijks gehad. Klaas Lok blijft op de lange afstand nog een onzekere zaak. Dan de alleszins redelijke kansen voor de 4x400 meter-herenploeg, die nog 2 sec. goed moet maken. Voor dat team willen we proberen extra wed strijden te krijgen, bijvoorbeeld samen met de Belgen". Ja, als dat allemaal zal slagen, gaat het richting een equipe van tien atleten. „Ik hoop dat het er deze maand uitkomt. We hebben start mogelijkheden in grote wedstrijden als Zürich, Berlijn, Brussel, en nog een interland". Hoop Bob Boverman, die ook nog hoop heeft een marathonloper een Moskou-ticket in de handen te kunnen duwen, blijft optimist. De komende weken zullen leren of hij gelijk krijgt. Wellicht komt er nog versterking vanuit een onverwachte hoek nu Miijam van Laar bezig is met een veelbelovende rentree op het lang zo heel sterke Nederlandse en nu zo armoedige nummer: het hoog springen. „Na de lange en strenge winter hebben we gezegd dat dit jaar de top in augustus-september moest komen te liggen. Dat de jeugd dit seizoen wel al vroeg tot een topniveau in staat was, is te verklaren. Een jeugdatleet heeft nog zijn natuurlijke progressie en heeft dui delijk minder te mak het facet trainingsfrequentie. Bovendien hadden zij dit seizoen tal van startmogelijkheden, al waren deze bepaald niet ideaal gepland", aldus Boverman. Een (te) drukke trainingscoordinator die, terwijl hij hoopt op aan sprekende korte-termijnsuccessen, inmiddels zijn zienswijze voor de toekomst op papier heeft staan. Papieren die nog in studie zijn, maar zeker lijkt wel dat de KNAU al in de nabije toekomst gaat werken met een topjeugd- en een topseniorenselectie, „waarbij we ervan uitgaan de huidige jeugdtop, die zich dit seizoen zo goed manifesteert, bijeen te houden. Ook als straks de moeilijke stap naar de senioren gemaakt moet worden". „De mensen zeggen te gauw dat er niets gebeurt als er geen wereld tijden uitrollen. Ze vergissen zich. Er wordt hard gewerkt en de resultaten orden langzamerhand zichtbaar. Met het bondsbureaü, dat niet goed functioneerde, gaan we de kant op van een sportbu- reau. Er liggen ook plannen om de zwakke technische nummers te gaan ondersteunen. We werken toe naar prestatiecentra, waar ook 's winters goed getraind kan worden. Het blijft allemaal nog onder de oppervlakte, maar geloof me, het gaat bepaald niet slecht met de Nederlandse atletièk. Ik hoop dat dit de komende zes weken aange toond wordt." GRONINGEN (GPD) -„Ajax heeft naar mijn mening heel andere bedoelingen met dit kort geding dan zijn blazoen te zuiveren. Ik kan me niet aan de indruk ont trekken dat hier op de man wordt gespeeld teneinde het advies van de Stichting Arbeidszaken aan het ministerie van sociale zaken te ondergraven". Dat was een van de belangrijkste elementen in de verdediging die mr. J. M. van Veggel uit Amster dam hield tijdens het kort geding van Ajax tegen de Asser burge meester J. W. Masman, dat giste ren in Assen diende. De president van de Asser rechtbank, mr. E. J. Anneveldt, zal vrijdag 10 augus tus om 9 uur uitspraak doen in de zaak waarin Ajax eist dat de heer Masman zijn in het tv-program- ma Studio Sport geuite beschul digingen aan het adres van de Amsterdamse voetbalvereniging intrekt. Videobeelden van de bewuste uit zending vormden gistermorgen de inleiding van de rechtzaak. Mr. Voetelink, de raadsman van Ajax, deed niet in de eerste plaats een aanval op de heer Masman als voorzitter van de Stichting Ar beidszaken, maar vooral op het advies van de stichting aan het ministerie van sociale zaken om de werkvergunningen van de Joegoslaaf Svilar en de Hongaar Balint niet te verlenen. De heer Voetelink beklemde de noodzaak van Ajax om goed spelersmateriaal te hebben en lanceerde pas vervolgens een aanval op de heer Masman, die hij onzorgvuldig woordgebruik verweet. „De heer Masman heeft zich als burgemeester van Assen in de Molukse affaire altijd di plomatiek uitgelaten, maar dit in Studio Sport verzuimd". Van onbehoorlijk gedrag van de zijde van Ajax in de zaak van doelman Hans Galjé van FC Den Haag, met wie eerst overeen stemming was bereikt, doch voor wie ten slotte toch de aanzienlijk goedkopere Joegoslaaf Svilar werd aangetrokken, was volgens de raadsman van Ajax geen spra ke. Volgens hem had Ajax geen regels ontdoken door zich niet te houden aan de geldende trans- ferprijzen, maar had FC Den Haag een te hoge overdragsom geëist. Voor de Amsterdamse bestuursle den waren de beschuldigingen van mr. Masman bijzonder grie vend en daarom was een rectifi catie via het ANP noodzakelijk om de smet op zijn cliënt uit te wissen. Volgens de heer Voete link is Masman er bij interviewer Theo Reitsma ingelopen, wiens werk het zou zijn om zo sugges tief mogelijke vragen te stel len. De verdediger van de heer Masman achtte de verwijten aan de Stich ting Arbeidszaken niet op zijn plaats in de Asser rechtszaal. Volgens mr. Van Veggel stond de voorzitter van de stichting volle dig in zijn recht om het gedrag van Ajax ten opzichte van Galjé onbehoorlijk te noemen. Met de Haagse doelman was, voordat beide verenigingen tot overeen stemming waren gekomen, tegen de reglementen in een overeen komst gesloten. Galjé zou een jaarsalaris krijgen \cj- 150.000 gulden, maar de normen werden niet nageleefd, waardoor illusies de grond werden ingeboord. Mr. Van Veggel „Ajax moet niet eenzijdig proberen zich er tus senuit te wriemelen". Hij refe reerde daarbij aan een eerdere af faire met Arnold Muhren, die eveneens tot een akkoord was gekomen met Ajax, welke club echter het verlangde transferbe drag toen niet aan FC Twente wilde betalen. Muhren verloor voor de Utrechtse rechtbank een kort geding tegen de oostelijke club waarvan de heer Masman eerder voorzitter was. De heer Van Veggel veroordeelde de handelwijze van Ajax om een speler het hoofd op hol te bren gen en daarna te proberen onder de reglementaire transfersom uit te komen. De gewraakte uitlatingen van de heer Masman achtte hij binnen het raam van de vrijheid van me ningsuiting niet onoirbaar. AMSTERDAM (GPD) - De finale van het Amsterdam-704 toernooi zal - evenals in 1979 - gaan tussen AZ'67 en Ajax. Beide ploegen plaatsten zich gisteravond voor deze eind strijd via strafschoppen. Het nemen van penalty's was noodzakelijk geworden omdat beide ontmoetingen in het toernooi: AZ-HSV en Ajax-Arsenal in een puntendeling eindigden. De Alkmaarse equipe bleef tegen de Hamburger SV op 1-1 steken terwijl de Amsterdamse formatie niet verder kwam dan 0-0 tegen Arsenal. Zowel AZ als Ajax bleek bij het nemen van de elfmetertrappen echter het meest trefzeker. De strijd om de derde en vierde plaats, tussen HSV en Arsenal, wordt evenals de finale morgenavond in het Olympisch Stadion afgewerkt. AZ-HSV Hoe belangrijk de aanwezigheid van Kevin Keegan is voor HSV, werd gisteravond tijdens de eer ste confrontatie van het Amster dam 704-toernooi tegen het Alk maarse AZ nog eens nadrukke lijk onderstreept. Zonder de Brit se sterspeler, die wegens een spierblessure aan de kant diende te blijven, bleek de Westduitse landskampioen tot weinig of niets in staat. Vooral niet in aan vallend opzicht. De oorzaak daarvan moest enerzijds worden gezocht in het ontbreken van creatieve spelpatronen en ander zijds door het zeer behoudende concept, waarmee de Joegoslavi sche trainer Branco Zebec zijn discipelen het veld in had ge stuurd. AZ had dan ook nauwelijks moeite de sporadische offensieve impul sen te onderbreken. Echter, ook bij de Alkmaarse formatie schort te er van alles aan. Veelvuldig balverlies, met name op het mid denveld, waar Peter Arntz en Johnny Metgod grossierden in foutieve passes, het ontbreken van voldoende stootkracht in de voorste linie - waar Kurt Welzl en Roger Schouwenaar voortdu rend hun meerdere moesten er kennen in hun directe tegenstan ders Manfred Kaltz en Peter Hi- dien - en het eenzijdige aanval- spatroon waren er de oorzaak van dat de equipe van de ambitieuze oefen meester Georg Kessler zel den of nooit tot acceptabel voet bal kwam. Opleving De eerste opleving in dit zeer te leurstellende duel was de treffer van Kees Kist, die een kwartier voor rust een foutieve terug speelbal van de regelmatig zijn defensie te hulp snellende aan valsleider Hort Hubresch koelbloedig afstrafte. Voor AZ vormde dit doelpunt het sein om het accent nóg nadrukkelijker op de aanval te leggen, maar hoewel Kurt Welzl en Kristen Nygaard erg dicht bij een doelpunt waren, leverde die spelopvatting geen rendement op. In het tweede bedrijf zakte het spelpeil naar een nog bedenkelij ker niveau. Vooral AZ liet duide lijk blijken geen boodschap te hebben aan het publiek, en be perkte zijn inspanningen voor namelijk tot het consolideren van de voorsprong. Daar kwam pas verandering in toen Willi Rein- mann - de vervanger van Kevin Keegan - 10 minuten voor tijd de marge had genivelleerd. Maar toen bleek de resterende speel tijd te kort om daar daadwerke lijk nog iets aan te doen. Strafschoppen moesten uiteinde lijk de beslissing brengen. Daar bij werd de misser van HSV-ver- dediger Manfred Kaltz de Ham- burgse formatie fataal, omdat bij AZ niemand in de afwerking faalde. Ajax en Arsenal maakten er in hun optreden heel wat meer van dan AZ en HSV Hamburg in de ope ningswedstrijd van het toernooi. Dat gold zeker voor het eerste halfuur. Met name Tscheu la- Ling etaleerde zijn klasse en loopvermogen. Ajax kwam door zijn acties tot erg knappe aanval len. Doelpunten bleven voorals nog uit, omdat er in de afwerking te nonchalant werd geacteerd. Dick Schoenaker bijvoorbeeld kreeg al in de vijfde minuut een prima kans na een pass van Ling, en de smaakmaker van het eerste halfuur lobte zelf de bal net over Jennings en het Arsenal-doel heen. De voor het publiek bijzonder aar dige show duurde tot de 32ste minuut. Bij een vrij onschuldige botsing blesseerde Ling zich aan de rechterenkel en vroeg om een wissel. Voor Cor Brom was dat dé gelegenheid om, eerder dan ge pland, Henning Jensen zijn op wachting te laten maken. De Deen nam de spitspositie in, die tot dat moment bezet was ge weest door Frank Arnesen. Hij schoof op naar de rechterflank in de Amsterdamse aanval. Jensen kwam in de eerste helft één keer in actie. Zijn kopbal, op een voor zet van zijn landgenoot Arnesen, was echter onzuiver. Goed De Ajax-aanval bleef ook in de tweede helft goed draaien. De beste mogelijkheden kwamen echter aan de andere kant. Eerst werd een treffer van Stapleton te recht afgekeurd wegens buiten spel en kort daarna mikte Liam Brady, de Engelse voetballer van het jaar, de bal buiten bereik van Schrijvers op de paal. Het waren echter tegenstoten in een duel dat bijzonder aantrek kelijk bleef en waarin Ajax voortdurend het betere spel toonde. De aanvallen werden goed opgezet en de hele ploeg werd ingeschakeld. Met name Karei Bonsink deed daarbij goed werk. Het wachten was echter op doelpunten. Die kwamen er niet- Jensen was wel vlakbij succes met een knap schot - zodat ook deze wedstrijd beslist moest worden via strafschoppen. Ajax deed dat net even beter dan de Londense ploeg. Liam Brady ko gelde de eerste elfmetertrap loei hard op de onderkant van de lat en Graham Rix mikte royaal naast. Omdat ook Frank Arnesen had gemist (paal) was Simon Ta- hamata als vierde acteur de eerste die raak schoot. Hij bleek het voorbeeld voor de overigen, want niemand had daarna nog moeite de juiste richting te vinden. Ruud Krol, als laatste Ajacied, zorgde ervoor dat het Amsterdam 704- toernooi opnieuw Ajax - voor de derde keer in successie - als fina list kreeg. GELSENKIRCHEN (ANP) - Straf schoppen hebben Feyenoord gis teravond in Gelsenkirchen tegen Liverpool de das omgedaan in de eerste wedstrijd van het Schalke- jubileumtoernooi ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van de Westduitse vereniging. Na de reglementaire speeltijd was de stand 2t2 (rust 1-1), waarna straf schoppen de beslissing moesten WADDINXVEEN - De Waddinx- veense tweede klasser Be Fair heeft gisteravond ten aanschou- we van 1200 toeschouwers z'n eerste nederlaag in het zgn. Boonstoppel-toernooi moeten incasseren. Nadat de Waddinx- veners een week terug nog ver rast hadden middels een 2-1 overwinning op Fortuna-Sittard, stond de eerste divisieploeg Tel star de ploeg van nieuwe trainer Nico Gottenbos geen nieuwe surprise toe. Halverwege had de Velsene semi-profploeg de eind- stad al op 2-0 bepaald. In een aantrekkelijke wedstrijd kon Be Fair het conditioneel sterkere Telstar een halfuur lang van scoren afhouden. Toen maakte de voor deze gelegenheid als laatste man opererende Wim Bron een fout waarvan Telstars Rob van der Meer kon profiteren: brengen. Van Feyenoord-zijde scoorde alleen Petursson; Notten en De Leeuw misten. Bij Liver pool maakte niemand een fout. McDermott, Neal, Souness en Kennedy passeerden achtereen volgens doelman Van Engelen, de nieuwe aanwinst van Feye noord. In de voorafgaande negentig minu ten had Feyenoord de tweevou dige Europese bekerwinnaar Li-, verpool goed in bedwang gehou den. Thompson opende in de 35ste minuut voor 18.000 toe schouwers de score, maar Jan Pe ters zorgde binnen vijf minuten voorde gelijkmaker. Na de pauze bracht Johnson de Engelsen in de 57ste minuut weer aan de lei ding. Het slotoftensief bracht de Rotterdammers in de 80ste mi nuut voor de tweede maal langs zij. Doelpuntmaker was Van der Korput. 1-0. Acht minuten later lag op nieuw een Waddinxveense fout aan de basis van het tweede Tel star-doelpunt. Gelegenheids- verdediger Bertus de Wilde ver speelde de bal aan Paul Stam, die vervolgens niet veel moeite had om doelman Verhoef te passeren: 2-0. Be Fair-trainer Nico Gottenbos vreesde toen voor een instorting van zijn ploeg in de tweede helft, maar de schade viel alleszins mee. Telstar kwam niet verder meer dan een schot op de paal van voorstopper Klaas Kuut, terwijl Be Fair via Wim Bron, die driemaal alleen voor doelman Nederburg verscheen, toch nog tot kansen kwam. Be Fair speelde tegen Telstar zonder de van Gou da overgekomen spelers van Slobbe en Kramp. Beiden had den vorige week tegen Fortuna wel het shirt van de Waddinx veense formatie gedragen, maar gaven daarna de wens te kennen weer terug te willen naar Gouda, dat hen financieel meer te bieden zou hebben. Zowel Van Slobbe als Kramp belden afgelopen dinsdag af bij pr-man Teun Bron met de mededeling dat zij niet meer voor Be Fair wensten te spelen. Nico Gottenbos,'gecon fronteerd met die situatie: "Dat is jammer, want beide spelers lagen leuk in de groep. Het schijnt dat het bestuur van Gouda aan ze loopt te trekken, want bij Be Fan is niets bijzonders voorgevallen. De club verleent in ieder geval geen medewerkeing voor hun overschrijving naar Gouda. Ook de KNVB heeft al laten weten dat niet te zullen doen. Ik hoop dat ze op hun besluit terugkomen. Bin nenkort zal ik wel een gesprek met ze hebben, want ik wil ze ei toch wel graag bij houden". WIM VAN WANROOY Kees Kist in duel met Kaltz. AZ won van HSV, zij het na strafschoppen. 7Ze/rEMZK /S HÖ& J H CWS OVS" ifO£T- /S 'r L/l/£G>Tc//o i/AA/ Tl

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11