Netzer: "Keegan speelt ook in 'n goed elftal De verwarring rond het lintje van Romanov Van der Wiel wint ook derde partij "Organisatie is belangrijk Ambassadeurs in Rusland komen niet verder dan 40 km buiten Moskou PAGINA 10 ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1979 AMSTERDAM-HAMBURG (GPD) - Toen HSV Hamburg een paar maanden geleden kampioen van West-Duitsland werd, ontaardde de feestvreugde onder de „supporters" in een enorme puinhoop. Van de hekken rond het Volksparkstadion bleef slechts een hoop schroot over en ook de binnenstad van Hamburg kende vele stille getuigen van die feestroes. Het was eigenlijk geen wonder dat de Westduitse titel met zoveel enthousias me werd ontvangen. Ten slotte had het merendeel van de aanhang niet eerder een P kampioenschap meegemaakt. Het laatste „Meisterschaft" dateerde namelijk van 1960. Günther Netzer: "Het gespeeld heeft". V-.: belangrijk dat een manager op hoog niveau Op de vraag, wie nu eigenlijk aan de basis stond van dat succes, is nooit een bevredigend antwoord gevonden. Velen schrijven het toe aan Kevin Keegan, de Engel se stervoetballer die een jaar eer der voor een bedrag van 2 miljoen mark werd aangetrokken. Ande ren zien veel eerder Günther Net zer als de grote verlosser. Hoewel er over de kwaliteiten van Kevin Keegan nauwelijks verschil van mening kan zijn, moet toch de opmars van HSV voor een zeer belangrijk deel worden toege schreven aan Netzer. De oud-international (hij speelde 37 landenwedstrijden) werd in fe bruari 1978 door HSV aangetrok ken als manager. De opvolger van Peter Krohn trof in de Noord- duitse havenstad een enorme puinhoop aan. Een slecht geleide vereniging, een behoorlijk ba lende Keegan, die al uitkeek naar een andere club, en spelers, die het woord discipline uit hun vo cabulaire hadden geschrapt. Bezems Nieuwe bezems plegen altijd schoon te vegen. Zo was het ook met Günther Netzer. Hij zag al snel dat trainer Arkoc Oczan, de vroegere Turkse doelman van HSV, niet de juiste man was. Zag ook dat een aantal spelers een deel van de onrust binnen de club veroorzaakten. Netzer maakte schoon schip. Oczan kreeg ont slag en de drie best betaalde spe lers na Keegan (Volkert, Keiler en Steffenhagen) kregen het ver zoek naar een andere club uit te kijken. Met de overgebleven kernspelers, plus Keegan en de Joegoslaaf Buljan, bouwde Gün ther Netzer aan een nieuwe ploeg. Belangrijkste zet in die opbouw fase was het aantrekken van een nieuwe trainer: Branco Zebec, die eerder Bayern München en Eintracht Braunschweig onder zijn hoede had gehad en daarvóór de nodige successen boekte in Joegoslavië. Günther Netzer: „Ik ben geneigd om 50 procent van het succes toe t schrijven aan Zebec. Deze man is een uitstekende trainer en alleen met een goede trainer kun je tot resultaat komen. Ik beschouw het aantrekken van Zebec als mijn belangrijkste daad bij HSV. Door mijn ervaring in het top voetbal (tien jaar Borrussia Mön- chengladbach en drie jaar Real Madrid - red.) kan ik tijdens een wedstrijd zien of een ploeg een goede trainer heeft. Is dat niet het geval, dan vindt dat zijn weerslag in het spel. Er wordt dan vaak chaotisch gespeeld, er is geen discipline en opdrachten worden niet uitgevoerd". Moeilijk Naast het aantrekken van Zebec speelde Netzer ook een zeer be langrijke rol in de ontwikkeling van Kevin Keegan in de West duitse Bundesliga. De Engelse international had het in de eerste maanden bij HSV erg moeilijk. De aanpassingsproblemen in het Westduitse leven en voetbal wa ren zelfs zo groot, dat Keegan niets liever wilde dan teruggaan naar zijn vaderland. Na het ver trek van trainer Rudi Gutendorf was er niemand meer bij HSV die Engels sprak en dat leidde tot een isolement van Keegan. Günther Netzer: „Toen ik bij HSV kwam, wilde Keegan weg. De problemen die hij had begreep ik erg goed. Tenslotte had ik bij Real Madrid precies hetzelfde meegemaakt. Het is erg moeilijk om je aan te passen in een heel andere omgeving, in een land, waarvan je de taal niet beheerst en er geen mensen zijn die toe vallig jouw taal spreken. Ik heb erg lange gesprekken gehad met Keegan. Hij heeft mij begrepen en ik heb hem begrepen. Hij heeft nu ingezien dat hij in Duitsland vriendschap heeft. En dat is voor een buitenlander erg belangrijk, anders raak je in de versukke ling". Uiteraard dringt de vraag zich op hoe belangrijk Kevin Keegan voor het elftal is. Hij is dè grote sterspeler, die zonder meer de vergelijking met Johan Cruijff in zijn topjaren kan doorstaan. Netzer „Kevin is natuurlijk een zeer belangrijke speler voor ons elftal. Maar er is nog nooit een speler in de voetbalgeschiedenis geweest, die het in zijn eentje heeft kunnen maken. Niet in Duitsland, niet in Nederland, nergens. Johan Cruijff had een geweldig elftal om zich heen. Keegan heeft ook erg goede spe lers om zich heen lopen. Zonder hen kan ook hij het niet. HSV heeft altijd goede voetballers ge had. Tenslotte speelt de kern (Kargus, Kaltz, Memering, enz.)- al vele jaren samen. Trainer Ze bec heeft er een elftal van ge maakt. Ik zelf heb de club organi satorisch veranderd". Ervaring Die verandering kon Günther Net zer doorvoeren dankzij zijn erva ring als vetballer en vooral dan als speler van Real Madrid. Net zer: „De topclubs in Spanje zijn enorm goed georganiseerd. Ik heb drie jaar meegedraaid in dat kringetje en erg veel geleerd. Daarvan heb ik bij HSV profijt getrokken. Het is niet absoluut noodzakelijk, maar wel erg be langrijk dat een manager zelf op hoog niveau heeft gespeeld. Hij begrijpt dan veel beter de problemen van spelers, omdat hij ze zelf heeft gekend. Iemand die uit het bedrijfsleven voortkomt zal minder gemakkelijk begrip kunnen opbrengen voor voet ballers. Je moet je als manager kunnen inleven in het doen en la ten van je spelers. Alleen dan kan er sprake zijn van succes". Dat succes kwam al in het eerste volledige jaar van het manager schap van Günther Netzer. Het bereiken van zo'n top brengt ech ter ook problemen met zich mee. Wanneer HSV in het nieuwe sei zoen niet voor de tweede keer in successie kampioen wordt, zal dat voor de aanhang een enorme tegenvaller zijn. Men wil meer. Succes in de Europa-Cup bij voorbeeld. Netzer: „We spelen op drie fronten mee. De competitie, de beker en de Europa-Cup. We willen overal zo ver mogelijk komen en na tuurlijk willen we graag weer kampioen worden. Maar dat zal niet meevallen. Ook niet met de beste speler ter wereld, die het afgelopen seizoen 'geen enkele slechte wedstrijd heeft ge speeld". De beste speler ter wereld. Günther Netzer had het zelf kunnen zijn. Ten minste, daarvan is hij ook zelf overtuigd. „Ik heb in die kor te tijd bij HSV erg veel geleerd. Als ik deze kennis had gehad, toen ik twintig was, wereld ge worden". DIEREN - In het reinbouwschaak- toernooi om het open Nederlands kampioenschap schaken viel er in de derde ronde volop sensatie te beleven. John van der Wiel wordt uiteindelijk de grote over winnaar, terwijl Nemet, Böhm en Van Riemsdijk op éen vol punt achterstand komen. John van der Wiel imponeerde gis teren opnieuw. Op waarlijk schit terende wijze bond hij ook Lu- berti aan de zegekar. Nemet moest schaken door verlies in zijn hangpartij tegen Carlier die een ronde later weer schitterde. Hij manoevreerde Böhm name lijk in een verloren stelling, zodat V. d. Capellen langs Madera KATWIJK - Arnold van de Capel len heeft gisteren op het gezellige Zee en Duin de finale bereikt van het tennistoernooi in Katwijk. In de eindstrijd ontmoet hij Rob van de Feen. In de halve finale rekende Van de Capellen, na eerst gemakkelijk van Giberius gewonnen te hebben, met moeite af met veteraan Bram Madera. Na met 7-6 de eerste set gewonnen te hebben, verloor Van de Capellen plotseling alle controle en de set met 6-0. Van de Capellen gooide het daarna over een andere boeg en met slim spel dwong hij Made ra met 6-2 toch op de knieën. Ook Van de Feen had de nodige problemen aleer hij zich zeker wist van een finaleplaats. In de eerste set moest hij tegen Vos, die daarvoor Bub van der Zee aan de kant had gezet, het onderste uit de kan halen om te zegevieren. Daarna ging het gemakkelijker 7-6, 6-3. Bij de dames plaatste Maureen Meyer zich via een zege op Kales voor de finale. De andere finalist is nog niet bekend. In Voorhout had de als nummer één geplaatste Homan geen enkel probleem met Spek. Met 6-4, 6-1 klasseerde Homan zich voor de halve finale. Ruysenaars bereikte eveneens de halve eindstrijd door een zege op J. Homan. Zimmer man en Trigt voegden zich via eenvoudige overwinningen op respectievelijk Van der Meer en Uljee bij dit tweetal. Carlier in tweede zitting het punt nauwelijks kan ontgaan. Van Riemsdijk zal zeer waarschijnlijk in de hervatting een nul krijgen te incasseren van Renet uit Geleen. Van de Leidse schakers doet Tole- naar het voorlopig nog het best. Hij deelde in de derde ronde het punt van Van Kooten uit Utrecht, waardoor hij nu twee punten op zijn naam heeft staan. Heems kerk uit Rijnsburg en Schuering uit Leiden kunnen deze score nog bereiken, doch daartoe zullen zij wel hun hangpartijen tegen Van de Helm uit Delfzijl en Bosma uit Delft in winst moeten omzetten. Oei uit Leiden werkte zijn nul van het scorebord via een overwin ning op plaatsgenoot Fritschy. Joop Piket uit Leiderdorp stelde opnieuw teleur door van de Utrechtenaar De Jong te verlie zen. Het was trouwens toch een slechte dag voor de Pinetjes, aan gezien ook Jeroen en Marcel in de reservegroep met een verliespunt werden opgescheept. Badgasten Het derde badgastensnelschaak- toernooi werd volledig gedomi neerd door Ad v.d. Berg. In het Katwijkse strandpalviljoen Jaap Parlevliet rolde hij over de ene na de andere opponent heen, waar door hij zonder puntverlies op de eerste plaats eindigde. De voorrondes waren al een teken aan de wand, want hierin scoorde de Philidor speler 9 uit 9. Oppo nenten als Wim Heemskerk en Charles Kuypers die het v.d. Berg voorgaande malen knap lastig maakten dan ook node gemist. In deze voorrondes werd Theo Piket met 7V2 punt tweede en jan bak ker met 7 punten derde. In de fi- naleachtkamp scoorde V.d. Berg eveneens 100%, waarmee hij met 7 uit 7 eerste was. Jan Bakker werd met 4 punt tweede. Welis waar verloor hij van naaste con current kohbeck en remiseerde hij met Leo Barendse, maar tegen zijn andere belagers liet hij geen steken meer vallen. Barendse werd op grond van de onderlinge winst op Ton Kohlbeck derde. PAARDESPORT - Henk Nooren heeft gisteren het openings nummer van het internationale springconcours in Geesteren ge- Als hare majesteits ambassadeur in Peking, dr. John Dolleman, er samen met zijn ambassaderaad, mr. B. de Bruyn Ouboter, eens een dagje tussen uit wil, staat hen daartoe niet de gehele Chinese Volksrepubliek ter beschikking. Ze mogen slechts twintig kilome ter buiten Peking komen; buiten de stad is dat nog een kwartiertje rijden. Daarnaast zijn er voor Ne derlandse diplomaten in China nog drie uitstapjes: picknicken (daar houdt de ambassadeur van) op de zonneweiden van de wat verder gelegen graven uit de Minh-dynastie; een gezellig dagje naar de Chinese Muur of, na re servering, een tochtje naar een strandje, dat de Chinese gasthe ren speciaal voor westerse di plomaten hebben ingericht. Zonnen op niveau. Hare majesteits ambassadeur in Moskou, dr. K. W. Reinink, kan samen met zijn eerste man, dr. J. L. Gelein Vitringa, iets meer ki lometers maken, maar ook zij hoeven niet extra vroeg op van wege tijdrovende dagtochten. Veertig kilometer buiten Mos kou, verder mogen ze zonder speciale toestemming niet ko men. Willen ze echt eens flink op stap in de Unie van Socialistische Sowjet Republieken, dan moet dat geregeld worden via het staatsreisbureau Intourist. Zoiets aanvragen vereist een aanzienlij ke dosis innerlijke moed, want Intourist kampt, zoals het een goed bureaucratische instelling betaamt, vaak met toevallig vol geboekte hotels, net opgebroken wegen en gestoorde telefoonver bindingen. Rot Waarom doen die landen zo rot te gen de op zichzelf toch keurige heren, die op uiterst beschaafde wijze pal staan voor de belangen van onze natie? Mannen ook, die in die verre vreemde landen toch al eenzaam en alleen zijn en de sfeer van het moederland nog wat proberen vast te houden door af en toe een portie diepgevroren Hollandse Nieuwe te laten over vliegen, samen met, om de wat hinderlijke nasmaak af te blus sen, een kistje zeer oude gene- China en Rusland hebben kenne lijk het nodige te verbergen en daar doen ze ook bepaald niet ze onthulde dat Romanov, kort na zijn vertrek uit Nederland, in Moskou een hoge onderschei ding had gekregen wegens zijn bijdrage aan de bewustwording van de Nederlandse bevolking in haar verzet tegen de (Amerikaan se) neutronenbom. „Een aardig staaltje van inmenging in an dersmans aangelegenheden" aangelegenheden", Hel dring. Nu kun je je afvragen hoe opzien barend het is dat Romanov zich met zo'n anti-neutronenbom-ac- tie heeft beziggehouden. Vanuit het Russische kamp bekeken is dat gewoon 's mans werk. Ze stu ren niet zo'n dure kracht deze kant op om alleen wat stempel tjes op visumaanvragen te druk ken. Daarbij komt dat de anti-neutro nenbom-actie oorspronkelijk door de CPN was opgezet. Tus sen de CPN en de Russische am bassade botert het redelijk. Nico Scheepmaker, bekend Russen kenner, kan zich herinneren hoe hij eens met een groepje getrou wen voor de Russische ambassa de stond te protesteren tegen het vasthouden van Russische dissi denten. CPN-leden hielden tege lijkertijd een tegendemonstratie. Terwijl Scheepmaker en de zij nen na afloop de warmte opzoch ten van een naburig koffiehuis, werden de CPN-leden de ambas sade binnengenood om daar wat op verhaal te komen. Hoea 22 juni schreef Heldring zijn stuk en het is in de Nederlandse jour nalistiek niet gebruikelijk dat het buitenland reageert. Je kunt van alles over de Chinese partijleider Hua Guofeng beweren, nimmer zal Hoea op hoge toon het redac- tielokaa redactielokaal om recht zetting te eisen. Een veilig idee. Daarom was het zo verrassend dat veertien dagen later bij NRC- Handelsblad een echte Russische brief arriveerde. De afzender was „Vladimir Moletsjanov, corres pondent van Novosti, Moskou". Hij vertelde dat hij het stukje van Heldring aan oud-ambassadeur Romanov had voorgelezen (je ziet deze Moletsjanov al met de NRC onder de arm over het Rode Plein draven, op weg naar Romanov). Romanov bleek na het voorlezen ontdaan: „allemaal leugens". Wie is die Vladimir Moletsjanov ei genlijk. Ook daarover heb ik even met Nico Scheepmaker gebeld, die, tot mijn teleurstelling, toch niet alle Russen bleek te kennen. Wel legdë hij uit £at het persbu reau Novosti in onze verhoudin gen een soort combinatie is van ANP en BVD; journalisten dus die ook voor de geheime dienst werken. Hij heeft me ook precies uitgeduid waar het gebouw van Novosti in Moskou ligt „Je komt dan bij een portier, die je door verwijst naar een portier tien me ter verderop, die je weer de vol gende portier aanwijst zo heeft in Moskou elke portier zijn eigen portier". Vragen Intussen waren in Nederland door Tweede-Kamerleden vragen ge steld aan minister Van der Klaauw. Had die Romanov zich echt op schandelijke wijze met ons bemoeid? Minister Van der Klaauw ant woordde dat hij concrete aanwij zingen had dat oud-ambassadeur Romanov een Sowjetrussisch lintje opgespeld had gekregen, maar wanneer dat gebeurd was en om wat voor lintje het ging, wist hij niet. De affaire werd nog weer aardiger toen mr. G. P. van den Berg, me dewerker van het Documenta- tiebureau voor Oosteuropees recht van de Rijksuniversiteit Leiden zich in het debat mengde. Hij vermoedde dat er sprake was van een persoonsverwisselin persoonsverwisseling, er bestaat wel een Romanov die een lintje had gekregen, maar die Romanov is de hoofdredacteur van de krant Sowjetcultuur. De Het laatste bericht luidt dat het weer wel om onze eigen Roma nov draait, maar dat het niet gaat om een hoge Russische onder scheiding, maar slechts om een eenvoudige erespeld voor werk zaamheden ter bevordering van de vrede tussen de volkeren. De hele verwarring komt natuurlijk voort uit het feit dat we maar zo weinig van die Russen weten, we ten het er zoveel zijn. Wel is be kend dat „onze" Romanov in Ne derland een lintje heeft gekregen van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond. Dit heeft in de Sowjet-Unie niet tot grote beroering geleid. TONY VAN DER MEULEN moeilijk over. Een procent of twee van het land is open, de rest krijgen we niet te zien. Nu is het een goed diplomatiek ge bruik om zoiets op gepaste wijze betaald te zetten. Dat betekent dus: ook beperking van de bewe gingsvrijheid van Russische en Chinese diplomaten in Neder land. Maar hoe doe je dat? Want, als we eerlijk zijn, hebben we ei genlijk hier te lande niets span nends te verbergen. Elke brug, die strategisch ook maar van enig belang is, staat al lang op een full color ansichtkaart en elke kran telezer kan je zo de plaatsen aan wijzen waar de Nederlandse kernkoppen liggen opgesla gen. Daarom is er maar een vrij toevallig gebied afgebakend waar Chinese en Russische diplomaten (de ambassadeurs, hun vrouwen en chauffeurs uitgezonderd) zonder toestemming niet uit mogen: wonend in Den Haag mogen ze niet verder komen dan het Noordzeekanaal, het Amster dam-Rijnkanaal en de zuidgrens van de provincie Zuid-Holland. Willen ze naar het ponypark Slagharen of de Efteling, dan moeten ze het even aanvragen. Maar waar ze helemaal nooit mo gen komen, ook de ambassa deurs niet, dat is Den Helder, waar de nationale zeevloot ligt afgemeerd. Texel Over dat laatste heeft de heer Vas- sili Tolstikov onlangs de nodige drukte gemaakt. Hij wilde via Den Helder naar Texel, maar hij mocht alleen naar Texel als hij zich met eebootje vanaf Wierin- gen liet overzetten. Ach, als land wil je wel eens wat, maar het blijft natuurlijk vrij komisch, want van alle schepen die in dat Den Hel der liggen, kan een Nederlandse schooljongen natuurgetrouwe bouwplaten kopen bij de erkende kantoorboekhandel, en dat heb ben die Russen en Chinezen best door. Vassili Tolstikov is de huidige am bassadeur in Nederland. Hij is in januari van dit jaar op Schiphol aangekomen, en behalve over zijn geslaagde landing is daarna over de man niets meer in de dagbladen vernomen. Totdat hij naar Texel wou. De voorganger van Vassili Tolsti kov heette Aleksandr Iosifowitsj Romanov. Hij blijkt zes jaar in Den Haag te hebben gezeten, zonder dat we daar nou zo bar veel van gemerkt hebben. Russi sche diplomaten blijven voor de buitenwacht wat onduidelijke mannen met te grote pakken aan en ouderwetse hoeden op. Het weekblad Time heeft samen met het dagblad De Telegraaf nog eens geschreven dat het deze Romanov gelukt was om van Beatrix en Claus linkse rakkers te maken, maar dat lijkt, naar ver luidt, nogal mee te vallen. Maar Romanov was hier het land nog niet uit, of hij kwam alsnog op geruchtmakende wijze in de krant. Het begon met een streng artikel van de heer J. L. Heldring in NRC-Handelsblad, waarin de

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10