LEIDSCH DAGBLAD SUPERTANKER ZINKT "Patiënt heeft recht op z'n röntgenfoto's Nederlander doodgeslagen vandaag OOK ELDERS Route bloemencorso STRAATTERREUR OP MAJORCA "Zwarte Zee" moet losmaken van "Atlantic Empress" Enorme strop voor Rotterdamse sleper Jongen (13) nog steeds vermist YJ Senaat geeft Carter nul op het rekest Dr. Meijering overleden VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35925 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN RIJNSBURG-LEIDEN - Om precies 1 uur vertrekt morgenmiddag het 33ste Rijnsburgse bloemencorso van de veiling Flora in Rijns burg. Het motto van dit corso, dat voor de 25ste keer door Leiden gaat, is "Schilderen met bloemen". Het corso komt niet zoals in voorgaande jaren over het Noordeinde, de Witte Singel en de Zoeterwoudse Singel. De organisatoren hebben onlangs besloten Leiderdorp niet meer te bezoeken met het corso. De belangstelling voor het corso is daar verhoudingsgewijs gering, en de loopafstand voor de muziekkorpsen net iets te lang. Om 1355 uur trekt het corso via de Rijnsburgerweg Oegstgeest binnen. Omstreeks 1420 uur arriveert de bloemenpracht in Lei den. De route in Leiden is als volgt: Stationsplein, Steenstraat, Blauw- poortsbruQ. Haarlemmerstraat, Pelikaanstraat, Hooigracht, Hogewoerd, Breestraat, Prinsessekade, Turfmarkt, Molenwerf, Rijnsburgersingel, Haarlemmertrekvaart, Willem de Zwijger laan, Groenoordhal. Om 19.00 uur begint het corso in Noordwijk.Het corso vertrekt daar vanaf de Schiestraat. MALLORC A (GPD) - De 20- jarige Amsterdammer S. Vermij is in de nacht van 14 op 15 juli op Majorca overleden als gevolg van een aanval van Majorcaan- se delinquenten. De Amsterdammer kwam 's nachts met een aantal vakantievrienden uit een discotheek in Arenal toen zij werden overvallen door een Majorcaanse straatbende, die het gemunt had op het geld van de toeristen. Bij een klap tijdens de vechtpartij liep S. Vermij een kaakfractuur op. De klap was echter zo hard dat hij tijdens een spoedoperatie in het ziekenhuis van Majorca aan een hersenbloeding over leed. De tragische dood van S. Vermij is kenmerkend voor de toegeno men onveiligheid op straat als gevolg van de economische crisis in Sparye. In tal van Spaanse ste den opereren jeugdbendes, ge wapend met stokken en ijzeren kettingen, die uit zijn op geld. In sommige steden, zoals in Madrid, Malaga en Torremolinos, hebben de bewoners van enkele wijken eigen ordediensten ingesteld, die vrijwillig 's nachts door de stra ten patrouilleren en elke ver dachte beweging doorgeven aan de politie. De toeristische gebie den hebben in toenemende mate te lijden onder deze straatterreur, die bedreven wordt door werklo ze jongeren, omdat er dit jaar veel minder vakantiegangers zijn dan vorig jaar. In de cel door liefdes verdriet (Van c r verslaggevers) NOORDWIJK - Liefdesver driet deed een 18-jarige Noordwijkse metselaar in de cel belanden. Hij had een "schóne" Duitse vriendin ontmoet en was 's avonds met haar een kroeg ingedo ken. In enkele uren tijd sloeg hij daar zo'n twintig glazen bier achterover. De Duitse gaste liet zich ook niet onbe tuigd. De stemming werd alsmaar beter eivde metse laar smeedde amoureuze plannen om buiten het café de liefde verder te gaan be leven. Maar dat ging mis. Aan het einde van de avond liep het stel naar buiten. De Duitse gaf de Noordwijker toen een vluchtige kus en stapte bij een kennis in de auto. De metselaar bleef met een hart vol liefdesverdriet achter. De man ging daarop te voet naar Noordwijk-binnen, alle Duitsers van de aardbodem verwensend. Tot overmaat van ramp kwam hij er twee tegen in de omgeving van "De Punt", aan de kop van de Hoofdstraat. Het was met een bakkeleien geblazen, maar twee tegen één vond de metselaar toch wat teveel. Hij koos het hazepad. Zijn gramschap steeg met de minuut maar er waren op dat moment geen Duitsers meer voorhanden. Dus ontlaadde hij zijn toorn op de bomen langs de Nieuwe Zeeweg die hij met een stiletto toetakel de. Hij schilde de bast van de bomen en sneed voorts de kabel door van een verkeers- telapparaat. Vervolgens stak hij een autoband lek, waarna twee andere auto's werden bekrast. Even later werd de teleurge stelde minnaar door de poli tie ingerekend. Behalve een proces verbaal kan de metse laar ook rekenen op een schade-claim van meer dan duizend gulden. 18 PAGINA'S ROTTERDAM (ANP) - De Liberiaanse supertanker 'At lantic Empress' die twee weken geleden in het Cari- bisch gebied in botsing kwam met een andere supertan ker en in brand vloog is gisteravond plotseling gezon ken. Dat betekent een flinke financiële strop voor Smit Interna tionale in Rotterdam en het collega-bedrijf Bugsier in Hamburg. Een woordvoerder van Smit waagt zich niet aan een exact schadebedrag maar het is toch wel een kwestie van vele tonnen, meent hij. Zo zag de "Atlantic Empress"er twee weken geleden uit. Vette rookwolken boven een brandende olievoorraad. Het einde van deze ramp kwam vannacht onverwacht: de supertanker is gezonken. Suiker duurder DEN HAAG (ANP) - De prijs van suiker gaat maandag met één cent per kilo omhoog. De advies prijs gaat 1,88 gulden per kilo be dragen. De minimumprijs komt op 1,74 per kilo. UTRECHT (ANP) - Als een patiënt kopieën wil hebben van röntgen foto's die bij een medisch onder zoek van hem of haar zijn ge maakt is het in het algemeen on juist, die te weigeren. Daar komt de uitspraak op neer van het medisch tuchtcollege in Am sterdam, dat zich heeft bezigge houden met een klacht van een patiënte tegen een ziekenhuis directeur die haar niet de rönt genfoto's wilde geven die er van haar wervelkolom waren ge maakt. De patiënte werd door een psychia ter-neuroloog behandeld in ver band met rugklachten, hoofdpij- WASHINGTON (ANP) - De Ame rikaanse Senaat heeft het in het Huis van Afgevaardigden aange nomen wetsontwerp inzake be voegdheden voor president Car ter om benzine in tijden van schaarste te rantsoeneren, ver worpen. De meerderheid van de senatoren was het er over eens dat het wets ontwerp door de vele amende- Koel weer west tot noordwest. Minimumtemperaturen rond 12 gra den. middagtemperaturen circa 19 graden. (Opgemaakt om 11.15 uur) 4 augustus Zon op: 6.05 uur; onder: 21.26 uur. Maan op: 18.05 uur; onder 2.12 uur. Hoogwater te Katwijk om 12.38 uur, laagwater om 8.08 en 20.46 uur. menten die het heeft gekregen ontkracht is. De leider van de democratische meerderheid in de Senaat, Ro bert Byrd, verklaarde dat het Huis zoveel uitzonderingen en ontduikingsmogelijkheden heeft aangebracht dat het wetsontwerp een lachertje is geworden. Dat viel in de paar dagen voor het Congres op reces gaat niet meer te herstellen, zo zei hij. De zaak komt dus pas in september weer aan de orde. De woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, heeft gisteren verklaard dat het wetsontwerp in de versie van het Huis van Af gevaardigden voor president Carter onaanvaardbaar is. Hij sprak de hoop uit dat er wel een aanvaardbare versie uit de bus zal komen als er na het reces van het Congres een commissie van leden van Huis en Senaat wordt benoemd om een com promis te zoeken. nen en duizeligheden. De behan deling leverde weinig resultaat op en daarom wendde de vrouw zich, in overleg met en zonder be zwaar van de specialist, tot een zogenaamde chiropractor. Die wilde de röntgenfoto's bekijken, maar de medisch-directeur van het ziekenhuis waar de foto's wa ren gemaakt, wilde ze niet afge ven. Zijn argument was, dat me dische gegevens, waartoe ook röntgenfoto's behoren, alleen aan artsen worden verstrekt. Het tuchtcollege is het daar blij kens zijn in 'Medisch Contact' gepubliceerde uitspraak niet mee eens. Het zegt, dat aan een patiënt die zich onder medische behan deling stelt en die in het kader daarvan onderzoekingen onder gaat, de resultaten van die onder zoekingen - zeker als hij daarom vraagt - behoren te worden mee gedeeld. 'Indien derhalve de pa tient, tegen betaling van de daar door veroorzaakte kosten, over - kopieën van - gemaakte röntgen foto's wenst te beschikken, is het dan ook in het algemeen onjuist deze te weigeren', aldus het col lege. Een weigering kan volgens het college alleen gerechtvaardigd zijn als er een gegronde vrees be staat dat kennisneming van de fo to's of een verkeerde interpreta tie daarvan door onbevoegden de patiënt zou kunnen schaden. Israëliërs sluipen door Y.N.-gebied BEIROET (DPA) - Israëlische commando's zijn vannacht door gebied onder V.N.-toe- zicht geslopen om twee Pale stijnse bases bij de berg Hermon in het zuiden van Libanon aan te vallen. Er werden volgens de Israë liërs minstens zeven guerril lastrijders gedood. Alle Is raëlische militairen zouden behouden zijn teruggekeerd. De V.N.-strijdmacht had niet ingegrepen. Sommigen zei den dat de V.N.-eenheden in het gebied - het zijn daar No ren- waarschijnlijk niet eens hebben gemerkt wat er aan de hand was. Smit en Bugsier hebben aan de At lantic Empress gewerkt op de gebruikelijke basis van 'no cure- no pay'. Dat wil zeggen dat alle kosten die gemaakt worden voor hun rekening zijn tenzij het schip veilig wordt afgeleverd in rustig water. Dat laatste is bijvoorbeeld wel gebeurd met de tanker Ae gean Captain die twee weken ge leden met de Atlantic Empress botste. De Aegean Captain ligt op het moment in de haven van Cu rasao. Het grootste deel van de lading (naar schatting zit er nog 200.000 ton olie in het schip) wordt daar gelost. Wat de exacte oorzaak is geweest van het feit dat de 'Atlantic Em press' niet langer is blijven drij ven, weet Smit Internationale nog niet. Het vermoeden bestaat dat het vuur, dat vorige week nog zo goed onder controle leek, on derdeks heeft 'doorgevreten'. Uit het laatste rapport van de zee sleper 'Zwarte Zee' komt wel naar voren wat voor tonelen zich hebben afgespeeld na de laatste explosies op de 'stervende' tan ker. Op het moment dat de 'Zwar te Zee' moest losmaken, spoten fonteinen brandende olie de lucht in. Ook uit de scheur aan stuurboordkant dreef brandende olie het water op. De brand, die zich dagen had ingehouden, ver overde weer nieuwe tanks. In dit inferno hoorden de sleep boot-bemanningen hoe een tus- senschot openscheurde. De 'At lantic Empress' begon meer en meer slagzij te maken naar stuur boord. Even nog hoopten de mannen van Smit en Bugsier, dat de tanker in tweëen zou scheu ren, omdat de kans dan bestond dat althans één helft zou blijven drijven, mogelijk ook allebei. Dat plaatselijke tijd ging de 'Atlantic Empress' tenonder. Het voor schip met de verzwaarde boeg richtte zich helemaal op uit het water en daarop gleed de mam moet-tanker achteruit de diepte Aan de mislukte poging om de 'At lantic Empress' te bergen hebben van Smit meegedaan de 'Smit- Lloyd 114', de 'Smit Salvor', de 'Smit Enterprise' en de 'Zwarte Zee'. Bugsier heeft de 'Atlantic, en later de sleper 'Baltic' ingezet Alle schepen zijn vandaag terug gekeerd naar hun bases. De 13-jarige Benjamin Deen uit Utrecht, die vorige week tijdens zijn vakantie in Frankrijk zoek raakte, wordt nog steeds vermist. Weliswaar hebben Franse politie en leger een groot scheepse zoekactie ingezet waarbij ook helikopters worden ingeschakeld maar dit is tot nu toe vergeefs gebleken. De ouders van Benjamin, die dit weekeinde van vakantie naar huis zou den keren, blijven voorlopig in Frankrijk. PAGINA 7 Israël woedend op Verenig de Staten PAGINA 13 AGNO ZWITSERLAND- Ook in Zwitserland is het weer deze zomer niet al te best. Grote delen van het gebied rond Tessin zijn door overvloedige regenval overstroomdwaardoor veel schade werd aangericht niet gebeurd. Rond half elf Op de foto de ondergelopen camping van het plaatsje Agno, waar de kampeerders er ondanks de natte boel nog wat van proberen te maken. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 O1210221. Morgen vanat tien uur open huis bij Hein Chrispijn. Met een unieke sorte ring manau meubelen, zoals u niet vaak ziet. Hein Chrispijn Hoge Rijndijk 260 - Leiden Telefoon 071 - 410608 Geneesheer-directeur Centrum '45 (Van één onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - Dr. W.L. Meije ring, geneesheer-directeur van de stichting "Centrum '45" in Oegstgeest, is gisteren in zijn woonplaats Amsterdam aan een hartaanval overleden. Dr. Mete ring was 64 jaar en zou over een maand met pensioen gaan. Sinds de oprichting in 1972 van "Centrum '45", dat zich bezig houdt met de medisch-psychia- trische begeleiding en behande ling van slachtoffers van de Tweede-Wereldoorlog, was de heer Meijering directeur. Daar voor was hij onder meer elf jaar lang inspecteur van de geestelij ke volksgezondheid in de pro vincie Utrecht en Noord-Hol land. In die functie was hij be trokken bij het conflict rond het psychiatrisch centrum Dennen- daJ in Den Dolder. Dr. Meijering was verder tot 1974 voorzitter van het bestuur van de Nederlandse afdeling van Am nesty International. Als genees heer-directeur van "Centrum '45", wordt hij op 1 september opgevolgd door de heer K.M.J Ceha.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1