Ajax in kort geding tegen mr. Jan Masman Voorbereidingen Olympische Spelen verlopen voortvarend SPARTAKIADE Honkbakoach Ron Fraser komt terug Zoetemelk na botsing in koers... Martin Toet aanwinst voor Rijnsburgse Boys "We laten ons niet beledigen WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 MOSKOU (ANP) - De grootte van een miljoenenstad als Moskou valt het meest op bij een verplaatsing tussen twee van de Olympische accom modaties waar volgend jaar waarschijnlijk Nederlanders in actie zullen komen. De weg van de schietbanen van Dy namo in Mitisje naar het hip pische centrum in de bosach tige omgeving van Bitsa vraagt per auto anderhalf uur. Ten minste wanneer wordt gekozen voor de weg door het hart van de stad. Nauwelijks minder echter bij het volgen van de grote rond weg die van noord-oost Mitis je) naar zuid (Bitsa) leidt en aanzienlijk meer kilometers vergt. De twee belangrijkste Olympi sche centra echter liggen veel cèntraler en zowel het Loesj- niki-complex met het grote Lenin-stadion als het nieuwe Olympische sportcentrum zijn van het Rode plein in goed twintig minuten per openbaar vervoer te bereiken. Daarbij vraagt, aansluitend aan het metro-u Rekencentrum Het Loesjniki-complex zal vol gend jaar het belangrijkste deel van de Olympische spor ten huisvesten. Daar vlak bij ligt dan ook het rekencentrum dat borg moet staan voor een vlotte verschaffing van in formatie en uitslagen. Het Lenin-stadion met de aanpa lende sporthallen en het zwembad wordt gebruikt voor opening en sluiting, atle tiek, gymnastiek, judo, vol leybal en waterpolo (gedeel telijk). Het nieuwe Olympi sche centrum dat iets noorde lijk van het centrum ligt is strijdtoneel voor een aantal takken van sport die zonder meer tot de specialisaties van de Sowjet-Unie moeten wor den gerekend, namelijk bas ketbal, boksen en zwemmen. Tussen beide Olympische plek ken is echter een evident ver schil. Het Lenin-stadion en zijn omgeving is klaar met de opknapbeurt, die het geheel een redelijk eigentijdse tint heeft gegeven. Het nieuwe Olympische centrum is zo nieuw dat de ruwbouw nog lang niet voltooid is, laat staan dat er tijdens de Spar- takiade al een enigszins scherp beeld verkregen kan worden hoe het complex na voltooiing en aankleding er uit zal komen te zien. Verder Het is duidelijk dat de organi satoren van 1980 een jaar voor datum verder zijn met de voorbereidingen dan de Ca nadezen ooit zijn gekomen. Zeker ook omdat dit keer we zenlijk belangrijke gedeelten van de accommodaties al veel eerder zijn gebruikt. Dat heeft er overigens wel toe geleid dat er sprake is van minder cen tralisatie dan in de grootste stad van Canada's Frans-ta lige provincie het geval was. Zelfs waar men in Moskou ge kozen heeft voor een uit-mid- delpuntige situering vaw be paalde terreinen, zoals voor paardensport en schieten, ligt het strijdtoneel nog duidelijk binnen de stedelijke bebou wing. Drie jaar geleden wa ren de schutters (in Arcadia) en de ruiters (in Beaumont) duidelijk buiten Montreal be zig. Een eventuele vraag of de al wat oudere behuizingen voldoen aan de eisen die in deze tijd worden gesteld, kan positief worden beantwoord. Het enorme Lenin-stadion is niet fraai van vorming en mis schien wat minder strak- functioneel dan het grote sta dion van Montreal. Vlaagjes van de vroeg-vijftiger suiker bakkersstijl, die voor een be langrijk deel nog het gezicht van Moskou bepalen, zijn in het en om het stadion niet overdadig aanwezig. De Rus sische hoofdstad kent in zijn Olympische accommodaties niet het alles-onder-een dak principe dat zowel in Mün- chen als Montreal zo ver mo gelijk werd doorgevoerd. "Omdat", vertelde de vice-voor- zitter van het organisatieco mité Popov, "wij geen Olym pisch monument hebben wil len bouwen, maar inrichtin gen die ook later een zowel nuttige functie moeten heb ben." Jean Drapeau en zijn bouw meester Tallcybert hebben daar ook aan gedacht en voor het grote stadion misschien ook wel een beter resultaat be reikt dan Moskou met zijn Le nin-stadion kent. De Mon treal-expo's honkbalen de Alouettes (football) zijn im mers in dat stadion behoorlij ke publiektrekkers, die met een flinke intensiteit het sta dion bespelen. De Spartakiade echter zou, wa re het een commercieel evene ment geweest, een regelrechte flop genoemd kunnen worden. Zonder overdrijving bijvoor beeld kan worden gesteld dat alle bezoekers aan het totale atletiekprogramma, dat acht dagen heeft gevergd, met in principe zowel middag als avondprogramma's, in één keer hadden kunnen komen. Zelfs dan had men nog niet om een plaats behoeven te vech ten. Breedtesport Het in aanbouw zijnde nieuwe Olympische complex (basket bal, boksen en zwemmen) zal natuurlijk een geweldige be huizing zijn voor breedtesport inde toekomst. Maar daar zou in de westerse maatschappij als de toeschouwers weg zou den blijven, de schoorsteen niet van kunnen roken. En dat telt in onze contreien toevallig ook. Een identieke gedachte dringt zich op bij het derde centrum, dat van Krilatskoje, waar roeien, kano, wielren nen (zowel weg als baan) en boogschieten hun Olympische domein zullen vinden. Een toeschouwersaccommoda tie van 21.000 (uitsluitend zitplaatsen) bij de roeibaan, lijkt wat veel. Een wielersta- dion.hoe mooi van buiten ook, de voltooiing vraagt nog een aantal maanden, in het uiter ste westen van de stad (een goed dik half uur uit het cen trum per auto) is wel erg uit middelpuntig gesitueerd. Zelfs voor een tak van sport die in de Sowjet-Unie meer in aanzien staat dan bijvoor beeld in Nederland. Allure Hier en daar lijken, in tegen stelling tot de beweringen van Popov, wel degelijk Olympi sche monumenten te zijn ge construeerd. In ieder geval bouwwerken die in allure en omvang even overdadig aan doen als de nog altijd onvol tooide schepping van Talley- bert in Montreal. In overeenstemming met de uit spraken van Popov is weer het gebruik van bestaande ac commodaties als het complex van de Legerclub CSKA voor bijvoorbeeld worstelen en schermen en dat van Dynamo voor onder meer hockey en handbal. Ook in deze beide gevallen is er een aanwijsba re aanpassing aan de tegen woordige eisen, waardoor het voor deelnemers noch kijkers "behelpen" zal worden. VALKENBURG - Op het Valken- burgse ZAW-terrein kwamen gisteravond de ploegen van nieuwbakken eersteklasser Rijnsburgse Boys en vierdeklas ser Oegstgeest in actie. De wed strijd was hoofdzakelijk bedoeld om zoveel mogelijk spelers aan de bak te laten komen. RBB won het duel met 3-1. Vooral door de inbreng van mid denvelder Martin Toet (ex-FC Den Haag, ex-K V Kortrijk) kwam de ploeg van trainer Herman Wij- nands al spoedig op een 2-0 voor sprong. Henk Merbis (van dicht bij) en Ruud van der Voort (na subliem voorbereidend werk van Toet) waren de doelpuntenma kers. Nadat Cas Zwaan RBB op een 3-0 voorsprong had geschoten liet de eersteklasser de touwtjes wat vieren. Oegstgeest kon daarom wat aanvalswerk opzetten en via Arie Koppenhol (uit een straf schop) kwam Oegstgeest op 3-1. Henk van der Zwan miste nog een penalty voor Rijnsburgse Boys. MOSKOU (ANP) - Op de laatste dag van de zwemwedstrijden voor de Spartakiade in Moskou heeft de Roemeense Carmen Bu- naciu de 200 meter rugslag ge wonnen in 2.14,52, hetgeen een nieuw nationaal record beteken de. Zij had bijna vijf seconden voorsprong op nummer twee, de Sowjetrussische Elena Kroeglo- va (2.19,25). Op de 800 meter vrije slag dames zegevierde de Australische Mi- Koninkrijks- spelen geopend WILLEMSTAD (ANP) - Een dag later dan de bedoeling was zijn in Willemstad de Koninkrijksspe- len geopend. De opening van de spelen was vertraagd omdat de Nederlandse afvaardiging door eert motorstoring van het vlieg tuig, waarmee de reis naar Cura sao werd gemaakt, een dag later arriveerde. Na de openingsceremonie speel den de honkbalploegen van de Antillen en Nederland tegen el kaar. De Antillianen wonnen de ontmoeting, die tot de vijfde in nings een werpersduel was tus sen Van Rooy (Ned) en Werleman (Ant) met 7-0. De Antillianen namen in de derde innings de lei ding na een Nederlandse veld- fout. In de vijfde Antilliaanse slagbeurt ging Nederland door de knieën. Liefst vijf Antillianen kwamen over de thuisplaat. In de achtste inning brachten de Antillianen de stand op 7-0. De Antillen maakte geen veldfouten, hadden acht honkslagen en scoorde ze ven maal. Nederland maakte drie veldfouten en sloeg vier honksla gen maar scoorde niet. chelle Ford in 8.44.38. Z\\ was de enige buitenlandse in de finale. Tweede werd Oksana Komissa- rova uit de Sowjet-Unie in 8.48,28 De belangrijkste uitslagen zijn: 200 me ter rugslag dames: 1. Carmen Bunaciu (Roe) 2.14,52, 2. Elena Kroeglova (Sow) 2.19,25, 3. Irina Orlijoek (Sow) 2.20,56. 800 meter vrije slag dames: 1. Michelle Ford (Aus) 8.44,38, 2. Oksana Komissa- rova (Sow) 8.48,28, 3. Galina Emelianen- ko (Sow) 8.54,14. 400 meter wisselslag persoonlijk heren: 1. Aleksander Sido- renko (Sow) 4.24,78, 2. Sergej Fesenko (Sow) 4.25,22, 3. Miloslav Rolko (Tsj) 4.30,88 (nieuw Tsjechoslowaaks record). 4 x 100 meter vrije slag dames: 1. Moskou 3.56,80, 2. Rusland 3.59,34, 3. Oekraine 4.03,43. Nadat hij gisteren, bij een botsing in het Franse Senlis, verwondingen had opgelopen, was Zoetemelk gisteravond toch present in Egmond. Gerrie Knetemann (links) becommentarieerde een en ander met een, kwinkslag GRONINGEN/AMSTERDAM - Ajax zal een kort geding aanspannen tegen de Stichting Arbeidszaken. De voorzit ter van de stichting, mr. Jan Masman, heeft geen gevolg gegeven aan de eis van Ajax om zijn beschuldigingen - geuit afgelopen zondag in Studio Sport - aan het adres van de Amsterdamse club met betrekking tot de transfer perikelen rond FC Den Haag-doelman Hans Galjé in te trekken. Het kort geding zal op 3 augustus voor de Asser rechtbank dienen. Masman heeft de woede van Ajax opgewekt omdat hij in bovenge noemd televisieprogramma die club onbehoorlijk gedrag ver weet ten opzichte van Hans Galjé. Volgens Ajax missen de beschuldi gingen van Masman elke grond. SENLIS (ANP) - Joop Zoetemelk is gisteren bij een aanrijding van zijn auto met een vrachtwagen licht gewond geraakt. Zoetemelk werd naar het ziekenhuis ver voerd in Senlis waar geconsta teerd werd dat de verwondingen slechts uitwendig waren. Hij was alleen gewond aan zijn elleboog en had nogal wat kneuzingen. Zijn vrouw Frangoise die naast hem in de wagen zat had schaaf wonden aan been en neus. Na be handeld te zijn konden beiden het ziekenhuis weer verlaten. Gisteravond was Zoetemelk alweer present bij de "Nacht van Eg- mond". De overgang van Galjé zou niet gerealiseerd zijn, omdat FC Den Haag plotseling te veel geld vroeg. Ajax-penningmeester Brandsteden "Ajax heeft zeer correct gehandeld. Wij laten onze naam niet in discrediet brengen door een aantal leugens. Masman is te ver gegaan." Bij monde van advocaat mr. Voete link heeft Ajax Masman gesom meerd om zijn mening ten aan zien van deze kwestie openbaar (in Studio Sport) bij te sturen. Nu Masman dat heeft geweigerd, krijgt deze muis een gerechtelijk staartje. Marijt De bij Sparta in ongenade gevallen voorstopper Ton Marijt gaat de finitief niet naar KV Kortrijk. De Noordwijker, die vorige week een proefwedstrijd bij de Belgi sche tweede-divisieclub speelde, kreeg gisteravond van het Kort- rijk-bestuur te horen dat het van een transfer afziet. Het voornaamste struikelblok dat de overstap van Marijt naar Kort rijk in de weg heeft gestaan is het transferbedrag dat zijn oude club Sparta vraagt. Marijt: „Kortrijk wilde niet verder gaan dan 35.000 gulden, terwijl Sparta 75.000 gul den eist". „Een vreemde zaak", vindt Marijt, „want Sparta heeft me een mini mumcontract aangeboden, ter wijl het wel een behoorlijk be drag wil vangen. Ik heb be stuurslid Ad Lam nog gevraagd om iets van de transfersom af te doen, maar daartoe bleek hij niet bereid. Zodat ik nu zonder club zit. Een vervelende zaak, want qua inkomsten moet ik nu wel een stap achteruit gaan doen." Wat dat betreft liggen de voetbal papieren voor FC Amsterdam- speler Ton Kamphues aanzien lijk gunstiger. Weliswaar zal ook hij, die vorige week eveneens bij KV Kortrijk solliciteerde, niet naar die club vertrekken, maar bij monde van voetbalmakelaar Kovacs is hem al weer een baan bij een niet nader te noemen Bel gische eerste-divisieclub aange boden. Hoofdklasser Steenwijk heeft gis teravond op eigen veld voor 4000 toeschouwers eredivisieclub AZ'67 goed partij gegeven. In de eerste helft had AZ de nodige problemen met de gastheren, die na rust echter door conditiege Hans Galjé: slachtoffer onbehoorlijk gedrag Ajax? brek volledig capituleerden: 0-5. AZ miste onder meer Jan Peters, die nog geblesseerd is. In Nijmegen oefende NEC tegen de Duitse Bundesligaclub Fortuna Düsseldorf. De thuisclub hield de Westduitsers op 2-2. Voor NEC scoorden Ronald Hendriks en Dries Visser. FC Den Bosch verraste in het sta dion 'De Vliert' eredivisieclub FC Den Haag die met 4-1 werd afge droogd. Voor Den Bosch doel puntten Wessel, Aichorn (2) en Breuer. Van Leeuwen redde voor Den Haag de eer. In Epe versloeg Ajax de plaatselij ke tweedeklasser met 4-9. Simon Tahamata (3x), Bonsink (3x). Van Geel en Kaiser produceerden de Amsterdamse treffers. Lente schoot in eigen doel. In Venlo kreeg FC VW met 0-5 klop van RWDM. Olsen, Knops, De Kub- ber, Nico Jansen en Gorez waren bij de Belgen succesvol. Roeisters worden niet afgevaardigd DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Roeibond heeft dinsdag besloten de Nereus/RIC-dames dubbelt- wee Saskia Jorissen-Andrea Vis sers niet af te vaardigen naar de wereldkampioenschappen roeien, die woensdag 29 augustus te Bied (Joegoslavië) beginnen. Op verzoek van de technische ad viescommissie dames kreeg de Double Scull na de Nederlandse kampioenschappen een "her kansing" tijdens de open West- duitse kampioenschappen, die het afgelopen weekeinde in Es sen werden gehouden. De Ne- reus/RIC-combinatie werd in Es sen in de finale van de dubbelt- weeën vijfde. DEN HAAG (ANP) - Ron Fraser, de eerste Amerikaanse coach die het Nederlandse negental heeft ge had, komt weer naar Nederland. De Amerikaan heeft het bestuur van de KNBSB laten weten be langstelling te hebben om het honkbal in Nederland verder uit te bouwen. Hij zou met plannen naar ons land vertrekken die hij nader wil uiteenzetten. Fraser komt vandaag in ons land aan. Nederland start in het twaalfde toernooi om de Europese honk bal titel, die in het bezit is van Italië op zaterdag 11 augustus om 21.00 uur in het Ronchistadion, 35 kilometer buiten Triëst met een wedstrijd tegen België. Het zal het 47ste treffen zijn tegen onze zuiderburen, van wie tot nu toe 39 maal werd gewonnen en zeven maal verloren. Het programma ziet er als volgt uit za terdag 11 augustus: Zweden-Italië; 12 augustus: Nederland-België; Italië-Bel- gië; 13 augustus: België-Zweden; Italië- Nederland.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9