"Scripties met gekleurde plaatjes niet accepteren" Madeira weinig moeite met Harris Madrid weer in greep van angst SCHOLIEREN "PLUNDEREN" BIBLIOTHEEKBOEKEN VOOR BETER CIJFER W. Hariot Verwarring in Bolivia KOERDEN DRINGEN OP NAAR MARIVAN LEZERS SCHRIJVEN PAGINA 4 VARIA WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 W. Hariot: "De kat op het Hartje zomer. Vakantie. Naar het openluchtbad gaan is er vrijwel niet bij. Het weer is de spel breker. Haast elke dag kans op een bui. Thuisblijven dus. Een periode bij uitstek om te lezen en waar kun je de boeken beter halen dan bij de bibliotheek in de stad? Tenslotte vind je daar in de rek ken voor elck wat wils. Je loopt echter wel de kans dat een boek niet helemaal com pleet is, dat er plaatjes zijn verdwenen of, jawel, hele pa gina's. De provinciale bibliotheek van Limburg sloeg daarover on langs alarm. Een daad. waar over de heer W. J. Hariot, ad viserend directeur van de Leidse openbare bibliotheek, zich geenszins verwonderde. „Het gebeurt overal", zegt hij. „En één van de oorzaken van deze vernielingen in boeken blijkt de manier te zijn, waar op middelbare scholieren een hoger cijfer zouden kunnen verdienen voor hun werk stukken." Hariot doelt op de waarde die menige leerkracht blijkt te hechten aan fraai ogende illu straties in een scriptie. Leer lingen weten dat en proberen op alle mogelijke manieren aan die prentjes te komen. In de bibliotheek kunnen zij dan uitstekend aan hun trekken komen. En voor een hoger cijfer willen zij bij wijze van spreken al les doen. Knippen, scheuren, ja zij deinzen er zelfs niet voor terug hele katernen uit een boek te verwijderen. Met nadruk stelt Hariot dat hij middelbare scholieren en studenten niet als enige zon debok wil aanwijzen. „Be slist niet. Hobbyisten zijn net zo goed de boosdoener. Recepten- en handwerkboe ken en motor- en vliegtuig- boeken worden ook ver nield." ..Geïllustreerde weekbladen en fotoboeken vallen aan dit soort vandalisme eveneens ten prooi. Blote plaatjes Volgens Hariot valt er aan de vernielzucht weinig te ver helpen. Ook niet bij de mid delbare scholieren. „Wan neer leraren zulke eisen stel len aan de plaatjes, ja, dan werk je het in de hand. Dat is de kat op het spek binden. Zodra wij er echter iets van zeggen, krijgen we te horen dat wij het onderwijs niet mogen voorschrijven." Hariot zegt zich af te vragen waarom leerkrachten zo ge steld zijn op scripties met fraaie illustraties, die ten koste van de boeken gaan. „Waarom geen tekeningen. Is nog creatief ook." „Het zou voor ons een goede zaak zijn wanneer leerkach- ten werkstukken met ge kleurde plaatjes niet zouden accepteren. Men realiseert zich vaak niet dat het uit scheuren van plaatjes ver strekkende gevolgen heeft. Het bewuste boek is voor een ander niet meer bruikbaar." nog wel eens uitverkocht zijn. Dat kost tijd en geld. Buiten dat heeft ook een bibliotheek een zeker bud get. Hoe meer boeken we dus moeten vervangen, des te minder nieuwe boeken we kunnen aanschaffen." We moeten natuurlijk enige voorzichtigheid betrachten niet elk lid van enige verniel zucht te beschuldigen. „Vooropgesteld", vindt de heer Hariot. „Verreweg de meeste bezoekers zijn heel fatsoenlijk." „En met de komst van de foto- copieermachines in onze v tigingen is het aantal vernie lingen toch wel teruggelopen. We moeten het nu ook weer niet gaan overtrekken. Met het te laat terugbrengen van boeken is het even erg ge steld", zegt hij. Elke ochtend, steevast om tien uur, ga ik de stad en regio in, op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor "Publiek", kunt u tot klok slag tien aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schriftelijke reacties zijn ook zeer welkom. Op deze lege witte plek heeft ooit een fraaie reproduktxe van een kunstwerk gezeten. k Uit dit boek van Jan Wolkers zijn met een schaar enkele, kennelijk interessante foto's geknipt. MADRID - Opnieuw werden de bewoners van Madrid gisteren opgejaagd door de angst voor bomaanslagen. Een regen van bommeldingen zorgde ervoor dat de passagiers van de metro een veilig heenkomen moesten zoe ken, en dat het station Atotcha, drie ministeries en een gerechts gebouw door de politie werden ontruimd. Alle bommeldingen, die via anonieme telefoontjes werden aangekondigd door ie mand die zich uitgaf voor een lid van ETA Politico-Militar, bleken vals te zijn. Doordat op sommige plaatsen de mensen de straat op moesten totdat de gebouwen door de mijnopruimingsdienst van de politie werden vrijgege ven, ontstonden er, net zoals maandag, grote verkeersopstop pingen in de Spaanse hoofd stad. Het gerucht dat de politie maandag een kneedbom van vijf kilo tus sen twee wagons van de metro vond en ter voorkoming van on nodige paniek hieraan geen publiciteit wilde verlenen, heeft de Madrilenen angstig gemaakt LA PAZ (AFP) - Verwarring heer ste gisteren in de Boliviaanse hoofdstad La Paz, nadat het kie- stribunaal de resultaten had aan gekondigd van de presidentsver kiezingen die op 1 juli plaatsvon den. In de vroege morgen werden schoten gehoord, van onbekende herkomst, en verscheidene hon derden bewoners van de buiten wijken van La Paz gaven uiting aan hun verontwaardiging. Op de weg die leidt van La Paz naar Oruro, 300 km ten zuiden van de hoofdstad, was met rotsblokken een wegversperring opgericht. De partij van de linkse kandidaat Hernan Siles Suazo heeft volgens de uitslag slechts 1500 stemmen meer behaald dan de "nationalis tische revolutionaire beweging" (conservatief) van Victor Paz Es- tenssoro. De aanhangers van Suazo hadden gerekend op een voordelige marge van ongeveer 20.000 stemmen. Een dergelijke marge zou het Boliviaanse con gres (dat een president moet aanwijzen als geen van de kandi daten een absolute meerderheid heeft behaald) hebben "gedwon gen" de stem van het volk te ho noreren. om met de ondergrondse te rei zen. Als gevolg daarvan waren de bussen, van de rand van de stad naar het centrum van Madrid en omgekeerd, gisteren overvol. Ongeveer 1000 personeelsleden van de Spaanse nationale lucht vaartmaatschappij Iberia hielden gisteren een protestbetoging te gen het terrorisme op het natio nale vliegveld van Madrid, waar zondag een bom ontplofte, die een dode en tientallen gewonden eiste. De betoging, die een half uur duurde en zonder incidenten verliep, was georganiseerd door de twee grootste vakbonden van Spanje. Een vals bomalarm in de polikli niek van het Madrileense zieken huis La Paz veroorzaakte grote problemen bij de behandeling van zwaargewonde verkeers slachtoffers. In allerijl werden deze personen met de lift naar andere afdelingen vervoerd, waar veelal de benodigde apparatuur voor een snelle eerste hulpverle ning niet onmiddellijk aanwezig Euskadiko Eskerra, de Baskische extreem-linkse coalitie, waarin onder andere de EIA is opgeno men, de politieke vleugel van ETA Politico-Militar, heeft een kort communiqué uitgegeven waarin men de drie bomaansla gen van zondag in Madrid be treurt, zich solidair verklaart met de familieleden van de slachtof fers en waarin men stelt dat de vrijheid van het Baskenland niet kan worden bereikt ten koste van andere bevolkingsgroepen. Tennistoernooi Katwijk KATWIJK AAN ZEE - De tweede ronde van het tennistoernooi "Zee en Duin" is gisteren in Kat wijk afgewerkt. Onder voor ten nis verre van ideale weersom standigheden behaalde Van Muylwijk in hét herenenkel B een driesetszege (0-6,7-6 en 6-4) op de als nummer drie geplaatste Harris. Die laatste, bekend om zijn harde "gröundstrokes", vond in Van Muylwijk een tactisch slimmere opponent, die het op kracht gebaseerde spel van Har- ris geheel aan waarde deed inboe ten. De als nummer twee Bram Madera had weinig moeite met de verwoed tegen de wind strijdende Vreeswijk, terwijl Har Meyer moest buigen voor de slu we Tom Giberius: 7-6, 6-3. Verdere uitslagen: Herenenkel B: Robert Jan van der Feen-Ruis 6-1, 6-0; Marius Brooshooft-Prut- ters 7-6, 4-6, 6-2, Van Leeuwen- Bosboom 5-7, 6-1, 6-0. Maaren/Van der Zee - Ruis/Van der Lippe 3-6, 6-0, 6-2. Damesenkel C: Tönjann-Den Hoed 3-6, 6-2, 6-1. Herenenkel C: Tön- jann-Pröpper 6-2, 6-2. Voorhout In Voorhout is de als nummer een geplaatste speelster Burgers in het damesenkel C verrassend onderuit gegaan in haar partij te gen Van der Meer: 7-5, 6-3. In het herenenkel D won de als eerste geplaatste Uljee op vrij dige wijze van Boukens. k ZÜRICH - Deze Zwitser scheerde als blijk van vaderlandslievendheid zijn hoofdhaar in het kruis van de Zwitserse vlag. De man moest op herha ling in militaire dienst, waar de leiding het kapsel niet op prijs stelde. Gevolg was dat de man zijn diensttijd nu kaalhoofdig zal beginnen. MARIVAN (Reuter/DPA) - De Iraanse autoriteiten hebben gis teren zestien Koerdische gijze laars vrijgelaten die bij de recente gevechten in Marivan gevangen waren genomen. Dat gebeurde terwijl ongeveer vijfduizend Koerden in het zicht van de stad verschenen. Zij hadden een mars van 120 kilometer achter de rug vanuit de provinciale hoofdstad Sanandaj om de vrijlating van de zestien mannen te eisen. Marivan, dat bij de grens met Irak ligt, is bijna geheel verlaten door de twintigduizend Koerdische Vluchtelingen stroom sterk verminderd WASHINGTON (UPI) - Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft gisteren mee gedeeld, dat de stroom Vietna mese vluchtelingen in de eerste helft van juli sterk is verminderd. Voorlopige berichten over de aan komst van vluchtelingen in "eer ste-assiellanden" in de eerste twee weken van juli vertonen een uitgesproken vermindering van de stroom van ongeveer 58.000 in juni tot ongeveer 16.000 in de eer ste helft van juli, aldus het Ame rikaanse ministerie. Vakantie Na een onbezorgde vakantie ko men de mensen bruin gebrand en goed uitgerust weer thuis. Onder hen helaas een aantal, dat de huisdieren onverzorgd achterliet, ze uit de auto gooide, aan een boom bond of ze met honger, dorst en angst in de steek liet. De baas wilde een prettige, zorgeloze vakantie. Aan deze bazen een vriendelijk ver zoek: neem bij terugkeer geen nieuw huisdier. U bespaart de dieren veel leed en de mensen grote ergernis. John Kristel Jan van Heusdenstraat 2 Noordwijk Lachertje Wij hebben dringend behoefte te reageren op het artikel dat onder de kop "Commissie voor de reis- geschillen is een lachertje" op 6 juli in uw krant is verschenen. Daarin wordt Rob Dam van het in Leiden gevestigde reisbureau Rob's Tour en Travelservice geci teerd: "Die geschillencommissie is een lachertje. Daar zitten vol strekt verkeerde mensen in met een groot gebrek aan kennis van zaken. Ze weten vaak niet waar ze het over hebben". Aannemende dat de heer Dam goed is geciteerd moeten wij op onze beurt vaststellen dat de heer Dam zich zonder kennis van zaken een oordeel aanmatigt. Hoewel de reisbureaus in een be perkt aantal gevallen wel eens moeite hebben met de adviezen van de ONAFHANKELIJKE Geschillencommissie ANVR Consumentenbond bestaat al gemeen waardering voor het werk van deze Geschillencom missie. Daarmee staat de keuze tussen het oordeel van de branche en de mening van de heer Dam. Een niet zo moeilijke keuze. G. J. N. Couvreur directeur Alg. Ned. Ver. van Reis bureaus Schotersingel 117a Haarlem bewoners, sinds gevechten tus sen Koerdische guerrillastrijders en islamitische revolutionaire gardisten eerder deze maand los brandden. In de stad konden de kreten wor den gehoord van de Koerden, die "wij zijn niet bang voor kanon nen" riepen. De betogers werden begeleid door Koerdische guer rillastrijders. De Iraanse autoriteiten hebben de afgelopen dagen wanhopig on derhandeld met zowel de Koer den als ds islamitische gardisten in een poging verdere gevechten in het Koerdengebied te voor komen. Hoewel de vrijlating van de zestien gijzelaars bedoeld was om de spanning te verminderen houden de Koerden nog steeds vast aan hun eis dat de islamitische gar disten uit Marivan moeten ver trekken en dat het stadsbestuur moet worden overgedragen aan de plaatselijke bevolking. De on der leiding van de gouverneur- generaal van Koerdisten gevoer de onderhandelingen hebben tot dusver niet tot enige overeen stemming geleid. Sinds twee weken stuurt het Iraan se leger versterkingen naar het westelijke grensgebied, het to neel van talrijke botsingen tussen de naar autonomie strevende Koerden en de regeringstroepen sinds de februari-revolutie. In Kamyaran, aan de zuidelijke grens van Koerdistan, blokkeert de plaatselijke bevolking al vier dagen lang op vreedzame wijze de doorgang voor een gepantser de kolonne, die probeert door te stoten naar Sanandaj. Ruim 35 jaar verborgen SHADY POINT (DPA) - Een soldaat die in 1943 uit het Amerikaanse leger deser teerde, heeft zich tot nu ver borgen gehouden in de ber gen van de Amerikaanse staat Oklahoma. Hij was bang dat hij wegens desertie gefusil leerd zou worden. Alleen zijn inmiddels ruim 90- jarige ouders en een paar an dere familieleden wisten dat hij nog in leven was. Door toedoen van een neef krijgt de nu 57-jarige deserteur binnen enkele dagen zijn papieren voor ontslag uit dienst. kathedralen SAN SALVADOR (UPI) - Tegen standers van het militaire bewind in El Salvador hebben de kathe dralen van San Salvador en van San Miguel bezet. De bezetters zijn leden van het revolutionaire volksblok (BPR). De kathedraal van de hoofdstad San Salvador is ook in mei bezet geweest door leden van het BPR. Op acht mei werden bij demon straties voor de bezette kathe draal minstens twintig mensen door de politie doodgeschoten. Volgens de regering hadden de demonstranten het vuur ge opend. Naar aanleiding van de bezetting van de kathedraal werd in mei de staat van beleg afge kondigd. Precies één dag nadat de staat van beleg was beëindigd volgde de bezetting van de beide kathedralen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4