Vrije School Leiden wil vervolgonderwijs (Nog) geen ontruiming pensions Voorlopig betalen uit giften ouders en bedrijven SPEEDBOAT ONTVREEMD 'n Ei hoort erbij NAGENOEG NIEUWE NONNENBRUG In Vijf Hovenbuurt: 'Als ze nou maar eens iets déden VANDAAG OFFICIËLE SLUITING WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1979 LEIDEN LEIDEN - Naast het be staande lager onderwijs wil de Leidse Vrije School proberen om in 1982 ook een vervolgschool op ma vo-niveau te stichten. De school zal met één klas be ginnen, waarschijnlijk in Leiden zelf en zal vermoe delijk de eerste vijf jaar helemaal bekostigd moe ten worden uit giften van ouders, sympathiseren- den en het bedrijfsleven. In die vijfjaar hoopt de Leidse Vrije School de vervolgschool te kun nen laten uitgroeien tot een vol ledige school met vier leerjaren. Na die vijfjaar zal het ministerie van onderwijs misschien ook met subsidie over de brug komen. Dat de school desondanks een flinke kans maakt om al eerder te be ginnen zal helemaal te danken zijn aan de (financiële) inzet van de kring mensen rond de school. Ai eerder, een jaar of twee geleden, ontstond er binnen de Rudolf Steiner School aan de César Franckstraat (de Leidse Vrije School) een initiatief om de kin deren die toen van school kwa men op te vangen op een ver- volgklas op mavo-niveau. Op korte termijn bleek het echter onmogelijk om zo'n klas uit de grond te stampen. Daarna is een stuurgroep gevormd, waarin onder meer Vrije School- leraar Donald ten Hooven zit. De stuurgroep ging werken aan een grondiger voorbereide "stap" naar vervolgonderwijs op basis van de ideeën van Rudolf Steiner. Steiner is de pedagoog op wiens inzichten het Vrije Schoolon derwijs voor een groot deel geba seerd is. Donald: "Langzaam ontstond het bewustzijn dat we echt bezig wa ren om in Leiden een vervolg school van de grond te krijgen. Dat bewustzijn was er twee jaar geleden eigenlijk nog niet. Ideaal zou zijn dat we een kleuter-, lager- en vervolgschool in één gebouw kunnen huisvesten, zoals in an dere plaatsen in Nederland. We hebben bij twee gemeentebestu ren, Oegstgeest en Leiden, geïn formeerd of er grond te krijgen zou zijn om zo'n school te bou wen. Maar dat is een moeilijke zaak. Het zal er in de praktijk wel op neerkomen dat we de school als apart gebouw ergens in Lei den neerzetten". Vol De Vrije School, die in Leiden in 1948 werd gesticht, begon in het gebouw aan de César Franck straat zo rond 1972 vol te lopen. De klassen waren bijzonder groot en er waren wachtlijsten. Zelfs op dit moment, nu het totale aantal Vrije-School klassen is uitge groeid naar 13 en de school ook is gehuisvest aan de Obrechtstraat, is het nog steeds zo dat twee klas sen een leerlingenaantal boven LEIDEN - Een tour-speedboat die op 17 juni was afgemeerd in de Haarlemmertrekvaart bleek daar gisteren te zijn verdwenen. De Leidse eigenaar had de boot aan twee punten goed vastgemaakt, zodat aan diefstal moet worden gedacht. De boot is 2400 gulden waard. Agenda Morgen is e: buurthuizen doen: Tamboerijn in Jeugddorp - Songfestival 9.30-1530 uur Zevensprong Bernhardkade 35 - Bustocht naar Drievliet(speel tuin) 10 uur; peuterprogramma in speelzaal Klein Matilo Zaanstraat 126 - Verrassingstocht 14 uur (6-12 jr.) Op Eigen Wieken Valkenpad 2 - Speciaal programma 14 uur Donald Ten Hooven: "Om leerlingen hoeven we niet verlegen te zitten de veertig hebben. De gemiddel de onderwijzer op een lager school zou dat meteen als "on werkbaar" bestempelen. Ronald: "Een leerlingenaantal van 40 is in het Vrije-School onder wijs makkelijk op te vangen. Je brengt de leerstof zo, dat alle kin deren er iets aan hebben, dat ie der kind aan bod komt. Dat schept de mogelijkheid om in een groep toch individueel te werken. We hebben in vorige jaren trou wens toch een paar klassen moe ten splitsen, hoewel we daarmee inderdaad tegen onszelf ingin gen". Het is trouwens de bedoeling om over een jaar of twee de klassen aan de Obrechtstraat te verzelf standigen tot een aparte school, die dan naar Oegstgeest verhuist. Dat zou betekenen dat er dan in de regio Leiden al twee Vrije Scholen zijn. Met het oog op de verhuizing naar Oegstgeest gaat al dit jaar aan de Houtlaan een kleuterklas van start. Eenmaal uitgegroeid tot volledige kleuter school wordt de school bij de nieuwe school in Oegstgeest ge voegd, zodat daar een volledige "basisschool" volgens de nieuwe wet kan worden gesticht. Leerlingen Om leerlingen voor de vervolg school zal het Vrije-School on derwijs niet verlegen hoeven te zitten, gelooft Donald Ten Hoo ven. Over vijfjaar zouden elk jaar zo'n 60 Vrije-School leerlingen van de lagere scholen in Leiden kunnen komen. Zij hebben dan het zevende leerjaar (op de Vrije Scholen eindigt de lagereschool- periode een jaar later) net achter de rug. Die zestig leerlingen zou den samen met leerlingen van de Vrije School die in Alphen aan den Rijn wordt gesticht, en de Vrije Scholen in Zoetermeer en Den Haag, grotendeels kunnen "doorstromen" naar de vervolg school. De explosieve toename van de be langstelling voor de Vrije School verklaart Donald als volgt: "Men zoekt steeds meer naar een ide aal, dat spreekt steeds meer men sen aan. Vooral in de jeugd zie je die kracht heel sterk. Het onstaan van sekten en bewegingen is ook een teken". Op de Vrije School staat het on derwijs sterk in het teken van de kunstzinnige vorming. Zelfs het onderwijs in kennis-vakken wordt op kunstzinnige wijze ge bracht. Er is veel plaats inge ruimd voor muziek, vorm teke nen, eurithmie (ritmische gymnastiek) en muzikale vor ming. Het zijn allemaal vakken die functioneren in het kader van de ontwikkeling van de "geest", in het Vrije School-onderwijs een heel belangrijk begrip. Het aanle ren van begrippen en abstracte zaken die het kind eigenlijk nog niet kan begrijpen is iets dat de Vrije-School pedagogiek ver foeit. Vaak wordt nog gedacht dat het Vrije-School onderwijs de kennisvakken helemaal zou on derwaarderen. Een misverstand, vindt Donald: "De aansluiting op vervolgscholen blijkt na een Vrije School-loopbaan niet slech ter te zijn. Wij hebben ook niet de pretentie om te zeggen dat de aansluiting beter is, maar de wil van het kind is in elk geval goed ontwikkeld. Achterstanden op cognitief gebied zijn dan eigen lijk geen punt". Elitair is het onderwijs op de Vrije Scholen beslist niet, vindt Do nald: "Elitair zou het zijn wan neer wij bepaalde groepen zou den buitensluiten. Dat is niet het geval. Vroeger dacht men wel eens dat wij een veredeld soort blo waren, voor moeilijk lerende kinderen van welgestelde ou ders. Onzin". De heer Van Duy venbode op het speelplein dat hij een vuil nisbelt noemt. "En dan nog wat, wanneer komt hier nu eens een wijka- gent? Dan kan er tenminste fi» toezicht worden gehouden. Ik zeg wel eens: we zitten hier in de blinde darm van Leiden", aldus Van Duyvenbode. ADVERTENTIE LEIDEN - De Nonnenbrug, die een verbinding vormt over het Ra penburg, ondergaat nu een in grijpende opknapbeurt. Na de volledige ontmanteling van de brug is een begin gemaakt met de opbouw. De karakteristieke Leidse brug, in het hart van de binnenstad, toont reeds de eerste resultaten van het herstel in oude glorie. In feite is er geen sprake van restauratie maar van een to tale vernieuwing. De brug ver keerde in zo slechte staat dat de bouw van een nagenoeg geheel nieuwe brug, in dezelfde stijl, noodzakelijk werd. Ook na het herstel van de Nonnen- brug zal, in het kader van de stadsvernieuwing, de verbete ring van oude bruggen in de bin nenstad voortvarend ter hand worden genomen. Direct na de bouwvakvakantie komt de He- renbrug, gelegen m het verlengde van de Nieuwe Rijn aan het begin van de Herengracht, aan bod. )e verbeteringswerkzaamheden aan deze brug zullen ongeveer een jaar gaan duren. Gedurende die tijd kunnen fietsers en voet gangers gebruik maken van een houten noodbrug die zal worden gebouwd naast de Herenbrug. 9? De vijf hovenAkkerhofWeide- hof, Meerhof, Duinhof en Bos hof, vormen binnen het Haag weg kwartier een buur tje apart. Meestal kleine be jaardenhuisjes, met tuinen voor en achter, veel groen, rondlopende straten waar alleen het verkeer dat in de straai zelf moet zijn komt. En aan de andere kant flats met jonge mensen zodat de oude ren in contact blijven met de jongeren en andersom. En hier en daar tussen de huizen en het groen een speelplein met zandbak en/of basketbal- palen voor de kinderen. Toch is niet alles koek en ei in de vijf hoven. Dat blijkt uit het relaas van de heer Van Duy venbode uit de Duinhof .Om te beginnen ligt één van de vier speelpleinen, in tegenstelling tot de andere drie, cr alyjaren verwaarloosd bij. En net dat achter het huis van Van Duy venbode. Hij vertelt: "Ik wandel daar vaak langs, want ik ben hartpatiënt en ik kan niet in de wind lopen. Daarachter loop je mooi uit de wind, vandaar". Een wandelingetje met hem mee makend blijkt al gauw wat hij bedoelt.de tegels zijn voor een groot deel uil het plein ge broken en boomwortels du wen de rest en de straatstenen aan de andere kant omhoog. Behalve een slordig gezicht levert het voor de veelal oude re wandelaar ongemak op. Van Duyvenbode: "Dat is nu al een jaar of vier zo en het wordt steeds erger". En me vrouw Van Duyvenbode: "En dan krijgen de kinderen de schuld, maar de ouderen be ginnen hoor. Ik heb ze zien wegrijden met wagens vol te gels voor hun tuinpaadje. En waar gesloopt is wordt verder gesloopt, de kinderen bordu ren daar op voort". Van Duyvenbode heeft vorig jaar zijn invalidebond inge schakeld, die in februari van dat jaar een brief naar de ge meente heeft gestuurd. Maar LEIDEN - Alle pogingen om verder uitstel te ver krijgen ten spijt worden de (afgekeurde) pensions in de binnenstad voor gast arbeiders vandaag offi cieel gesloten. Noch het aandringen op uitstel van de kant van de Marokkanen zelf noch door enkele fracties en de welzijnsinstellingen heeft tot verder uitstel van de datum 1 au gustus kunnen leiden. De ge meente zag in uitstel geen heil meer, nadat eerder de fatale da tum van 15 mei naar 15 juli was verschoven. Via een (in het Nederlands opge stelde) brief liet de gemeente de bewoners van de zeven afge keurde pensions weten dat zij hun kamers per 1 augustus moes ten verlaten. Zo niet, dan zou ont ruiming volgen. Voor eventuele beschadigingen aan eigendom men die bij de ontruiming zou ontstaan stelde men, zo schreef de gemeente de gastarbeiders, zich niet verantwoordelijk. Van ontruiming is nu echter (nog) geen sprake. Wederom zullen de eigenaren van de pensions aan de Joubertstraat, Kabeljauwsteeg, Schutterstraat, Apothekersdijk, i Leiderdorp. Verhuizing hierheen is Paul Krugerstraat, Oude Vest en Langebrug vandaag met de ge meente om de tafel gaan zitten. Op de sluitingsbevelen hebben zij geen van allen gereageerd. Bovendien wordt er nog steeds druk gepraat over de sluiting door het overleg van Welzijnsin stellingen en door een aantal raadsfracties. Ook door de vakan- tietijd lijkt een snelle afwikkeling van het pensionprobleem niet mogelijk te zijn. Het probleem mag zo langzamer hand als bekend worden veron dersteld: de buitenlandse werk nemers willen niet verhuizen naar het Woonoord in Leider dorp, een gloednieuw complex eengezinswoningen. Ze hebben bezwaar tegen de massale bewo ning, tegen de lange afstand van huis naar werk en tegen de hoge huren. Ook voelen de gastarbei ders zich gekrenkt, omdat er met hen nooit overleg is geweest over de op handen zijnde verhuizing. Inmiddels hebben enkele politieke partijen hun standpunt over de - min of meer gedwongen - verhui zing van gastarbeiders naar Woonoord laten horen. Zo liet de CPN weten de slechte pensions toch te willen opknappen. De PPR wil dat er aanvaardbare woonruimte in Leiden zelf ge zocht moet worden. "In grote ge tale onvrijwillig verhuizen naar een ongewenste plaats doet den ken aan deportatie", zo schreef de fractie de gemeente. Net als de PPR vindt het CDA het zinnig om de kwestie eerst nog eens te bespreken in de commis sie volkshuisvesting. De PvdA heeft het Welzijnsoverleg (van stichting Rijn en Lek, de Wel- zijnsraad, Burgerraadslieden en Rechtswinkel) laten weten geen heil te zien in verder uitstel van de sluitingsdatum. Wel is de par tij van mening dat er meer druk op de woningbouwverenigingen moet worden uitgeoefend om woonruimte aan gastarbeiders af te staan. Voor wat de toekomst betreft wil de PvdA wel pleiten voor meer nieuwbouw. Vanavond en morgen volgen nog gesprekken met de WD en D'66. Het ziet er echter nog naar uit dat de buitenlandse werknemers voorlopig nog wel in hun kamers kunnen blijven zitten. Van ge dwongen ontruiming van de pen sions is vandaag in ieder geval nog geen sprake er is nog geen reactie geko men. Hij heeft in juli vorig jaar een bevriende relatie uit de gemeenteraad laten komen om eens een kijkje te nemen, maar ook dat heeft mets op geleverd. "Ik denk, zulke men sen weten de weg toch, die zal ik eens aan zijn jasje trek ken", aldus Van Duyvenbode. Die bevriende relatie was het gemeenteraadslid Van Zijp (CDA). Hem opgebeld: "Ja, ik ben bij Van Duyvenbode ge weest, maar dat ging over die straat, de Boshuizerkade. Hij had last van de bussen die langskwamenEn de Boshui zerkade is eind vorig jaar geasfalteerd, dus dat is opge lost". Na enig nadenken weet Van Zijp zich toch te herinne ren dat Van Duyvenbode hem ook het speelplein heeft laten zien: "Dat heb ik toen ook doorgegeven, is daar nog niets aan gebeurd?". Van Zijp had geen ongelijk waar het de problemen van Van Duyvenbode met de Bos huizerkade betreft. Maar nu niet meer zozeer vanwege de bussen alswel van het sluip- verkeer vanaf de Churchill- laan en de Vijf Meilaan, dat via Rooseveltstraat en Tel- derskade over de Boshuizer kade komt om snel op de Haagweg te zijn en zo de stoplichten op de Churchill- laan en Vijf Meilaan te om- Al jaren zit de drukke Boshui zerkade Van Duyvenbode maar ook veel andere bewo ners dwars. En ook ouders en schoolhoofden van drie scho len aan de Telderskade schre ven in 1975 al een brief naar de gemeente over de gevaar lijke situatie die daar door het sluipverkeer was ontstaan. Er zijn plannetjes van de ge meente geweest met éénrich- tingverkeer. En vorig jaar maart werden er ook inder daad éénrichtmgborden ge plaatst op de Ter Haarkade en de Telderskade. Korte tijd later werden ze echter weer weggehaald. Volgens de ge meente omdat ze in de prak tijk toch problemen oplever den. Ondertussen is de situatie net als voorheen. Vorig jaar heb ben buurtbewoners samen met het Vijfhovenhuis een rapport het licht doen zien waarin resultaten van een zelf gehouden enquete in de buurt. Die resultaten tonen dat de buurt in meerderheid veranderingen wenst. Van Duyvenbode: "Maar er ge beurt niets, als ze nou maar eens iets deden. Ja, er zijn een paar keer tellingen gehouden door de schooljeugd. En dan worden er vierhonderd tot zeshonderd auto's per uur ge teld, toaarran negentig pro- cml sluipverkmr ii. Voor de rest zijn we nu vijfjaar bezig, het verkeer wordt steeds drukken en ze doen er niets aan". Commentaar ran de gemeente: "Het is allemaal wat ver traagd, maar we verwachten dat het definitieve voorstel voor een verkeerscircul itie- plan Zuid West er eind van dit jaar is. Daarin zijn de resul taten uan de inspraak van de buurt verwerkt. Het plan moet dan nog wel door de ge meentelijke commissies en de iteraad worden goed gekeurd"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3