maar gewoon Uw mooie kroonlamp als breekijzer...__J Eenvoudige anti-inbraakvoorziening Drijvende "kluis" voor watersporter Kinderen fotograferen ZEKFREN VAN DE SPAGNOLETSLUITING DIEVENKLAUW Toen de mooie koperen kroon- lampen een kleine twaalf jaar bij de familie W. aan het plafond hadden gehangen, waren ze door tijd en tabaksrook toch wel erg dof geworden. Wat moesten ze daar tegen begin nen? Ze hadden wel eens horen zeggen datje zulke kronen weer door de fabriek kunt laten op knappen. Dus gingen ze vragen bij de lampenwinkel in de na bijgelegen grotere plaats, waar ze waren gekocht. En ja hoor, voor 70 gulden konden ze naar de fabriek om in een koperbad een nieuw buitenlaagje te krij gen. Nou, die 70 gulden was het wel waard. De twee kronen hadden destijds in 1966 samen 300 gul den gekost. Sindsdien was de prijs van dergelijk massief ko per zo angstwekkend gestegen, dat ze nu zeker wel over de achthonderd gulden zouden kosten. Daarom brachten ze de kronen voor zo'n opknapbeurt naar de lampenwinkel. Dat was om precies te zijn op zaterdag 15 januari 1978. Het kon wel eventje gaan duren had de lampenwinkelier gezegd, want ze hadden voor zulke klusjes in de fabriek niet elke dag tijd. Dus waren De W.'s he lemaal niet ongerust toen zij een paar maanden later nog niets over hun lampen hadden ge hoord. Ze gingen vervolgens wel eens langs de winkel om te vragen, maar dan was het ant woord steeds dat de lampen nog moesten komen. Het kon nog wel een paar weken duren. Dan kwam de vertegenwoordiger van de fabriek, die zou ze wel meteen meebrengen. Het hele jaar Maar de volgende keren waren de lampen er weer niet. En zo ging dat door. Het hele jaar 1978. Op oudejaarsdag 1978 za gen de W.'s het niet meer zo zit ten en ze stuurden een brief met hun klacht naar ons. Wij schre ven op onze beurt aan de lam penwinkelier en vroegen hem de zaak te willen regelen, want een jaar wachten op je eigen lampen dat is wel een beetje ab normaal. Het antwoord was een telefoon tje van de lampenwinkelier, die verklaarde dat hij het helemaal met de W.'s eens was. Het probleem was alleen dat de ver tegenwoordiger van de fabriek zich maar steeds niet liet zien. Hij had al herhaaldelijk gepro beerd de man op te bellen, maar die was nooit thuis. Maar nu ging hij er serieus werk van ma ken. Hij had bij de fabriek nog een rekening van 900 gulden openstaan, en hij zou ze zeggen dat zij dat geld niet kregen als die lampen niet terugkwa- Er ging weer een tijdje voorbij. De W.'s hoorden niets en wij hoorden ook niets. Per ongeluk kwijt Uiteindelijk kwam de winkelier na herhaalde aansporingen met nieuws over de lampen: er was er eentje kwijt. Onherroepelijk verloren. Per ongeluk tot koper omgesmolten in de fabriek. Daar konden ze geen nieuwe voor geven, want ze maakten zulke massieve kronen niet meer. Alleen nog maar holle, i veel minder waarde. Wat nu? De winkelier zou alles op alles zetten om een bevredi gende oplossing af te dwingen voor zijn klanten. Daar konden we op rekenen. Maar weer liet hij verder niets meer van zich horen. Zo gingen er ook vier maanden van 1979 voorbij. Het zat er dik in dat de W.'s straks met een strop bleven zitten. Want wat kun je nog doen om een lamp terug te krijgen die de smeltoven in is gegaan? Ver goeding vragen, ja, maar daar heb je nog geen andere lamp mee. Want hoeveel zal zo'n ver goeding zijn als je het erover eens moet worden met een winkelier en een fabriek. Die lamp heeft indertijd 150 gulden gekost. Denk maar niet dat je daarvoor vergoed krijgt wat hij nu waard zou zijn. Dan gaan ze natuurlijk praten over „oud" en „afschrijving" enzo. Naar de politie De W.'s kregen er zo de pest over in dat ze naar de politie stapten. Nou helpt zoiets zelden of nooit, want de politie is altijd als de dood om zich de vingers te branden aan handels- en geldzaken. De grootste oplich ter kan onder hun ogen de men sen gaan staan bezwendelen, zolang hij daarbij niet luid zingt - want dan komt de openbare orde in gevaar - of op de grond spuwt, heeft hij van de politie geen last. Maar in de kleine plaats waar de W.'s wonen hebben ze blijkbaar een uitzonderlijk goede politie. Die luisterde naar hun klacht en probeerde er iets aan te doen. Er ging eens iemand van de politie met de lampenwinkelier in de grotere plaats praten. De win kelier kwam daardoor tenmin ste weer eens in beweging. En er bleek ook dat er tot dusver in zijn verhalen een kleine variant op de waarheid had geze ten. Ander verhaal Dat verhaal over die open staande rekening van 900 gul den, waarmee hij altijd zei de fabriek te kunnen dwingen, dat was wel een beetje anders. In derdaad had hij een rekening van 900 gulden bij de fabriek openstaan. Al een hele tijd. Daar waren ze bij de fabriek zeer boos om. Ze hadden hem gezegd: „Je krijgt die kronen pas terug als de rekening be taald is". Maar de winkelier be taalde niet. En toen gebruikte de fabriek de kronen van de fa milie W. - die met de hele zaak niets te maken had - dan maar als een soort breekijzer in deze geldkwestie. De winkelier had zich intussen zo stil mogelijk gehouden. Behulpzame winkel Dezer dagen hebben de W.'s hun twee massieve kronen weer teruggekregen. Dat hebben ze helemaal zelf bereikt. Ze had den de gelukkige gedachte om ook nog eens bij een andere lampenwinkel te gaan vragen of zulke massieve kronen nu echt niet meer gemaakt worden. Zo kwam het hele verhaal weer op tafel. De winkelier zei dat hij goede relaties had met de lam penfabriek en beloofde dat hij naar de fabriek zou opbellen, want zo'n gang van zaken vond hij een schandaal. Blijkbaar gingen zijn relaties met de fabriek verder dan al leen maar een onbetaalde reke ning, zoals bij de andere winke lier. Het gevolg was in elk geval dat twee weken later iemand van de fabriek de kronen bij de W.'s kwam afgeven. Ramen Let erop dat de ramen niet van bui tenaf geopend kunnen worden. Vaak zal een inbreker, om het raam te openen, eerst een stuk uit de ruit snijden met een glassnij der. Ook kan hij vaak gemakke lijk een arm via een afzuigventila- tor naar binnen steken. Plaats de ze dan ook zo dat dit onmogelijk wordt. Zelfs al wordt een ruitje stuk geslagen, moet een goede af sluiting het openen van het raam onmogelijk maken. Hiervoor zijn allerlei sloten te koop. In Nederland wordt gemiddeld el ke vijf minuten een inbraak ge pleegd. Voor wat betreft inbra ken in woonhuizen blijkt dat meestal het hang- en sluitwerk van ramen en deuren onvoldoen de tegen in braken is beveiligd. „Mij overkomt zoiets niet"of „bij mij is toch niets te halen" zijn be kende excuses om alles maar te laten zoals het is... Totdat het te laat is. In meer dan 90 procent van alle in braken worden eenvoudige hulpmiddelen gebruikt zoal trot toirtegel, bakstenen, ijzeren sta ven, schroevedraaiers, banden- lichters, enz. De meeste inbraken vinden aan de achterkant van de woning plaats. Meestal blijkt het openbreken van de keukendeur (al dan niet door een ruitje in te slaan) het makkelijkst Men moet bedenken dat hoe meer moeite de inbreker moet doen om onge merkt binnen te sluipen, hoe eer der hij geneigd zal zijn naar een ander adres uit te kijken. Achterdeur Op een achterdeur zit meestal een slot van zeer eenvoudige con structie. Een loper is vaak al vol doende om de deur te openen. Om ongewenst bezoek te verhin deren, kan het oude slot vervan gen worden door een zogenaamd „renovatieslot". Dit past gemak kelijk in de oude slotgaten (in te genstelling tot andere modellen) en wordt vaak bij renovaties ge bruikt. Er zit een cilinderslot in dat meer sleutelvariaties heeft dan het oude slot. Andere sleutels passen hier dan ook veel moeilij ker op. Daarnaast kunnen twee stevige extra knippen, onder en boven, ervoor zorgen dat de deur van buitenaf niet meer te openen Maak niet de veel voorkomende fout de keukendeur te beveiligen en de terrasdeur ongemoeid te la ten. Bij een goed slot hoort een goede afsluitplaat, bij voorkeur van gehard staal. Voor de beves tiging van het slot moeten lange schroeven gebruikt worden, die diep in het hout steken. Kijk ook of de deur nog voldoende stevig is en draai de schroeven niet in de oude schroefgaten. Gebruik ook nooit een hamer als „schroeve- draaier". Scharnieren Bij de ramen en de deuren moet gelet worden op de scharnieren. Vaak is het heel eenvoudig van buitenaf de pen eruit te halen, waarna de deur uit het kozijn ge tild kan worden. Vervang de scharnieren door paumellen (scharnieren met vaste pen). Een andere, zeer eenvoudige oplos sing is het aanbrengen van zoge naamde dievenklauwen. Aan de scharnierzijde van de deur komt een pen die, bij het sluiten van de deur, in een gat in het kozijn valt. De deur eruit tillen is nu onmo gelijk. Ook moet gelet worden op te grote kieren tussen de deur en de deurstijl. Door hier een schroevedraaier of een breekijzer in te steken, kan het slot makke lijk geforceerd worden. Meestal is het gemakkelijk deze uit te buigen om zich zo toegang te verschaffen. Een beveiligde kierstandhouder is hier op zijn plaats. Ook kunnén goede gren dels aangebracht worden, alsme de twee dievenklauwen. Voor de ventilatie is het beter ven- tilatieroosters te gebruiken. Een raam kan ook gekraakt worden door de glaslatjes aan de buiten kant weg te halen. De koppen van de schroeven kunnen met twee- komponentenlijm vastgezet worden. Glaslatjes aan de bin nenkant is natuurliik het beste. Vervangen van enkel glas door dubbel glas heeft, naast de grote re isolatiewaarde, als extra voor deel dat het inslaan van de ruit moeilijker wordt. Ten slotte nog een aantal tips: - Leg nooit een sleutel onder de mat of op een andere voor de hand liggende plaats. - „Deur-open-trek-touwtjes" zijn handig, maar de inbreker komt net zo gemakkelijk binnen als ieder ander. - Een hand door het raampje in de deur of door de brievenbus en het slot is zo geopend. Ook de inbreker kent deze truc. - Ook via openstaande daklichten en dakramen kan een boosdoe ner binnen komen. Let hier ook Je hoeft niet eens helemaal om te slaan met je zeilbootje of ander varend tuig, om een trieste water schade op te lopen. Voor veel spullen niet zo'n probleem (de boel droogt wel weer) maar denk ook even aan de fotocamera, de waardepapieren als paspoort en autopapieren, aan geld, autosleu tels die misschien overboord gaan. Kortom: je zou een water dichte kluis aan boord moeten hebben. Die is er. Bedacht door Slee Bui tensport in Utrecht en enthou siast gefabriceerd door Curver in Rijen. Het is een soort „vat" van kunststof, dat absoluut water dicht kan worden gesloten. Ver krijgbaar in drie maten: inhoud 6, 13 en 25,5 liter, prijzen respectie velijk f 14.95. f 29 en f 35. Gaat de hele boel uit de boot te water, dan blijft de „kluis" drijven. Hij is vergrendel baar en kan ook met een koordje aan een „kikker" worden bevestigd. Een handigheidje uit de praktijk, best interessant voor ieder die zijn vrije tijd op het water door brengt. Leverancier is Slee Bui tensport. Mgr v.d. Weterings traat 95-99, Utrecht, tel. 030 - 334254 (ook voor nadere informa tie). Honderdduizenden ouders, tantes en oma's maken per jaar miljoenen foto's van kinderen. Gelukkig wel even anders dan vroeger; de opgeprikte plaatjes van een lieftallige kinderschaar in de zondagse kleren, met gelegenheids- smoeltjes, keurig in het gelid, dat is voorbij. worden die zo'n kind later nog telkenmale met trots en vertede ring uit de kast haalt. Zo kan uw camera een „tijdschrij- ver" worden, die ook de herinne ring aan een belangstellend ou derpaar voor altijd levend houdt. Bij schuiframen kan een zoge naamd zwenkslot gebruikt wor den. Ook kan een latje, tussen de bovenkant van het schuifraam en het bovenkozijn, het omhoog- schuiven tegenhouden. Bij draai ramen moet het uitzetijzer altijd op 2 pennen vastgezet worden, zodat van buiten opentrekken onmogelijk wordt. Er bestaan ook sloten om het uitze tijzer, ook in geopende stand, te vergrendelen. Bij dubbele draai ramen kan de spanjolet gezekerd worden door de stang, direct on der de geleidebeugel, te doorbo ren. Hier wordt een stalen pen netje in geschoven. Beter is ech ter het gebruik van een los span- joletslot of een direct afsluitbaar spanjolet. Bovenlichten en val ramen worden vaak gesloten met een raamknip of een veerknip. Doe mee met het sjiel, met de camera in de hand en wacht het juiste moment af. Met een telelensje haalt u het beste beeld er feilloos uit. Het zou interessant zijn eens uit te rekenen hoeveel kinderfoto's er gemaakt worden door „amateur fotografen". Waarschijnlijk vor men kinderen het meest populai re object voor de familiefoto. Ze leveren ontzaglijk leuke plaatjes op. Alleen wanneer het nog op de poseermanier gaat, wordt het meestal een stijf plaatje, dat de persoonlijkheid van de kinderen weinig recht doet De beste manier om kinderen te fo tograferen, is met de camera „in de aanslag" gewoon aan hun spel deel te nemen, ze niet de indruk te geven dat er thans een foto ge maakt gaat worden, zelfs te wach ten met het afknippen tot het moment waarop ze naar iets heel anders kijken, zich concentreren op het spel, op elkaar, of gewoon spontaan iets geks doen. De mogelijkheden worden aan- zienlijk vergroot wanneer u over een camera beschikt waarvan de lens kan worden verwisseld. Een niet te groot telelensje (kort of matig tele-objectief) is dan een handig hulpmiddel om vanaf een bepaalde afstand dat stukje „uit het beeld" te halen dat u wilt vastleggen. Zo kunnen, wanneer u de camera bij wijze van vaste gewoonte al tijd grijpklaar hebt, hele jeugd- documenten worden vastgelegd. Een foto-album met opnamen vanuit de baby- en kleuteijaren, gekke plaatjes uit de typische „boevenleeftijd", aangevuld met hoogtepunten uit een kinderle ven zoals het eindexamenfeestje, een party enz., vormen bijvoor beeld bij het huwelijk van zoon of dochter (of het bereiken van de volwassen leeftijd) een cadeau dat onmiddellijk aller harten Wacht even tot de verbaasde oogjes net even naar iets anders kijken dan steelt. Vergeet dan niet bij al die dp rnmprn opnamen datum en plaats te no teren. Dat kan een documentaire

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11