Madrid in de ban van bom-psychose NAAST HET NIEUWS Nieuw kabinet in recordtijd Marcuse: voor velen Thatcher in Lusaka Bachtiar bevindt zich in Frankrijk Moord op PLO-man door ontevreden Palestijnen? Nederland zal meer hulp aan Nicaragua schenken [DINSDAG 31 JULI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 STARNBERG (GPD) - Na een kortstondige ziekte is Herbert Marcuse overleden in Starnberg in Duitsland, het land dat hij in 1933 ontvluchtte voor het nazi bewind. Voor velen is de81-jarige filosoof nog steeds de belangrijk ste geestelijke leider van de stu dentenbeweging aan het eind der jaren '60 en de oorsprong van een groot aantal links-radicale stro mingen. Ook in Nederland heeft hij zijn sporen nagelaten vanaf de Maagdenhuisbezetting tot aan het huidige feminisme. Voor de Mei-revolutie in Parijs in 1968 was Marcuse in ons land vrijwel onbekend en ongelezen. Daarna is veel van zijn werk in het Nederlands vertaald en voor het publiek bereikbaar geworden via commentaren en studies. In de demonstraties van die roerige jaren voerden studenten foto's met zijn naam eronder mee, naast die van Mao, Che Guevara, Regis Debray en Rudi Dutzschke. Het geen Marcuse overigens afwees, omdat hij vond dat deze mensen hun leven werkelijk hadden ge riskeerd voor een humanere sa menleving, terwijl hij alleen met woorden en ideeën aan de strijd had deelgenomen. Een beschei den opstelling van een man, die in de revolutie van 1918 in Duits land daadwerkelijk lid van een soldatenraad was geweest. Al in het begin van de jaren '50 heeft Marcuse zich beziggehouden met de analyse van de moderne, hoog ontwikkelde industriële samen leving, en vooral die van de Ver enigde Staten. Naar zijn opvatting worden de mensen in deze maatschappij- vorm tevreden gehouden door de produktie van steeds meer en mooiere consumptiegoederen, waardoor ze in werkelijkheid worden afgehouden van hun ech te behoeften, namelijk meer ge luk, vrede en vrijheid. In zijn beroemde rede Das Ende der Utopie aan de Vrije Universiteit van Berlijn in 1967, wijst hij erop dat de mogelijkheden van onze maatschappij nog nooit zo groot zijn geweest om een einde te ma ken aan armoede, ellende en on menselijke arbeid. Het feit dat dit nog steeds niet gebeurt, verklaart Marcuse met zijn begrip „sur- plusrepressie" Dit „overschot aan onderdruk king" is een gevolg van de presta- tiemoraal van onze samenleving. Alles lijkt in de ban van dit prin cipe: er moet steeds meer gepro duceerd worden: mooiere auto's, wegwerpgoederen, massalec- tuur, televisieprodukties, oor logsmateriaal, etc. Het consume ren is heilig verklaard! Zelfs in het privé-leven en de sek sualiteit overheerst de prestatie dwang, terwijl juist deze twee de ruimte zouden kunnen bieden Herbert Marcuse om eigen behoeften te bevredi gen. Ze dienen echter om weer wat bij te komen van het ver vreemde produktieproces. Zo wordt de mens in de consump tiemaatschappij geestelijk en li chamelijk helemaal in beslag ge nomen door werktijdindeling en voortdurende indoctrinatie van de massamedia en de amuse mentsindustrie Ook voor de rebellen en ontevrede nen heeft de gevestigde orde een oplossing gevonden in het prin cipe van Repressieve Tolerantie. Marcuse heeft dit begrip ontwik keld aan de hand van het idee dat de verdraagzaamheid, zoals die in onze samenleving wordt gepro pageerd, het geluk van de men sen in feite meer in de weg staat dan het bevordert. De zuivere tolerantie is repressief (onder drukkend), omdat ze geen partij kiest en daarmee alle bestaande onrecht in stand houdt. Zo wordt alles geaccepteerd van afstom pende reclame tot en met demon straties van onrechtvaardig be handelde minderheidsgroe pen. Het protest dat zich aan regels houdt, wordt geneutraliseerd en de gevestigde orde kan zich erop beroemen, dat ieder zich kan la ten horen. Aldus kapselt zij elke tegenstelling in. Het alternatief voor de moderne consumptiemaatschappij en de wijze waarop zij veranderd kan worden, is in het werk van Mar cuse rijkelijk vaag gebleven. De werkelijk humane socialistische samenleving wordt beschreven als een gemeenschap, waar de menselijke liefde in al zijn vrije mogelijkheden overheerst en waar onmenselijke arbeid, ziekte en ellende, ja zelfs de macht van de dood effectief bestreden kun nen worden. Men is er bevrijd van de dwang tot presteren en kan zich wijden aan echte cultuur en creativiteit, terwijl wetenschap en techniek ons van de noodza kelijke produkten voorzien. Degenen die onze maatschappij kunnen veranderen, zijn volgens Marcuse niet meer de vakbewe ging of de traditionele socialisti sche partijen (die al te veel zijn ingekapseld), maar de intellec tuelen. de studenten en de uitge stotenen (de hippies en de pro vo's; in Amerika de negers). Over het resultaat van hun acties was Marcuse pessimistisch ge stemd. „Er bestaat geen enkele aanwijzing dat het einde goed zal zijn", schrijft hij in het laatste hoofdstuk van zijn boek, De Ééndimensionale Mens. „Slechts omwille van hen, die geen hoop meer hebben, is onze hoop gegeven". De grote verdienste van Herbert Marcuse ligt dan ook niet zozeer in het ontwerpen van een alterna tief voor onze maatschappij en een methode om haar te verande ren, alswel in de analyse van de hoogontwikkelde industriële samenleving. Dat geeft meteen ook de oorzaak aan waarom vele activisten zich in de jaren '70 van hem hebben afgewend en teruggekeerd zijn naar de bronnen, waarop ook het werk van Herbert Marcuse geba seerd was, namelijk Marx en Freud. LUSAKA (Reuter/AFP) - Premier Margaret Thatcher van Engeland is gisteren in Lusaka aangeko men waar zij de conferentie van de Gemenebest-landen bij zal wonen, die morgen begint. Terwijl zij in de Zambiaanse hoofd stad landde, voerden de vijf PARIJS (AFP) - Sjapoer Bachtiar, de voormalige premier van Iran, bevindt zich op het ogenblik in Frankrijk, zo heeft gisteren een woordvoerder van Bachtiar te kennen gegeven. Bachtiar, aldus de woordvoerder, zal weer op het politieke toneel j verschijnen tegen de tijd dat er verkiezingen worden gehouden voor de grondwetgevende verga dering in Iran. Op 1 januari werd Bachtiar door de sjah belast met de vorming van een regering, die een einde moest maken aan de chaotische toe stand in het land. j Hij verdween op 12 februari uit Iran, vóór de ineenstorting van het bewind van de sjah en de te rugkeer in Iran van ajatollah Chorneini. Frontlijnstaten' daar bespre kingen ten einde hun politiek te gen de regering van premier Mu- zorewa van Rhodesië te coördi neren. Zij willen een actieplan opstellen om Engeland ervan te weerhouden de regering van Mu- zorewa te erkennen. De Zambiaanse president Kenneth Kaunda is tegen deze besprekin gen fel van leer getrokken tegen Margaret Thatcher. Kaunda noemde de Britse premier een "bange vrouw" die bevreesd is voor de groeiende Russische in vloed in zuidelijk Afrika. "Het is treurig", aldus Kaunda, "omdat mensen die bang worden de rede uit het oog verliezen. Ik hoop dat ze die fase nog niet heeft bereikt". Thatcher heeft al herhaaldelijk la ten blijken niet afkerig te zijn van erkenning van de regering Muzo- rewa en Zimbabwe-Rhodesië en opheffing van sancties tegen dit land. (Van onze correspondent) MADRID - Het spook van de bompsychose dwaalde giste ren door Madrid. Duizenden Madrilenen en toeristen, die met openbaar vervoer door de Spaanse hoofdstad reis den, werden door de politie uit busstations, metro en van het nationale vliegveld gehaald, omdat men vreesde dat er bommen zouden ontploffen. Doordat de bomaanslagen via het Madrileense dagblad Diario-16 waren aangekondigd op de be langrijkste verkeersknooppun ten in Madrid, hadden de mensen geen andere uitweg dan op straat te gaan staan. Hierdoor ontston den enorme verkeersopstoppin gen, die het autoverkeer in Ma drid urenlang hebben ont wricht. Onmiddellijk na de eerste bom melding in de metro sloot de poli tie de drie drukbezette lijnen van de Madrileense ondergrondse af en maande alle passagiers naar buiten te gaan. Zowel treinstellen als trajecten werden volledig op bommen onderzocht zonder enig resultaat. Het busstation in Zuid- Madrid werd verschillende uren door de politieagenten van de mijnopruimingsdienst uitge kamd. Het nationale vliegveld werd eveneens op explosieven onderzocht, maar in alle gevallen bleek het een vals bomalarm te zijn. De Spaanse exprestrein „Talgo" onderweg van Barcelona naar Madrid, werd ter hoogte van Le- rida twee uur door de politie vastgehouden, omdat men even eens een anoniem telefoontje had ontvangen dat er een bom in een treinstel was geborgen. Na het onderzoek door de politie van de trein vertrok de „Talgo" met twee uur vertraging naar Madrid. De Baskische sociale pressiegroep ETA Politico-Militar heeft giste ren in een communiqué aan de Baskische pers de verantwoor delijkheid opgeëist van de drie bomaanslagen in Madrid die zondag vijf doden en 113 gewon den eisten. Deze groep, die zich aanvankelijk alleen maar bezig hield met arbeidsconflicten in het Baskenland, maar sinds kort zijn arbeidsveld heeft verlegd naar terreur op onschuldige bur gers, heeft aangekondigd dat men net zolang zal doorgaan met gewelddadige acties tegen Spaanse burgers en buitenlandse vakantiegangers in Spanje totdat alle Baskische politieke gevan genen vrij zijn. In dit kader heeft ETA Politico-Mi litar verklaard dat er binnenkort weer bommen, zonder waar schuwing vooraf, zullen ontplof fen in de toeristische gebieden aan de Middellandse-Zeekust. Geschokt Het Spaanse volk is diep geschokt door de drie bomaanslagen in Madrid van ETA Politico-Militar. Alle politieke partijen, vakbon den en beroepsorganisaties eisen een harde aanpak van dit soort terrorisme, dat geen ander doel wit heeft dan argeloze bur gers. De Baskische socialist, Ramon Ru- bial, onder de Franco-dictatuur jarenlang een gevangenp wegens zijn politieke ideeën en tot voor kort voorzitter van de algemene Baskische raad, de hoogste in stantie in het semi-autonome Baskenland, heeft gisteren ver klaard dat hij een oplossing heeft voor de eliminering van het terro risme van de ETA. ,Wij moeten de terroristen van de ETA op dezelfde manier aanpak ken als Frankrijk destijds de ex treem-rechtse organisatie OAS heeft vernietigd", aldus Rubial, die er onmiddellijk aan toevoeg de dat hij dit als democraat on mogelijk mocht zeggen, maar er voor uitkwam dat hij geen andere weg zag om de terreur in het Bas kenland in de kiem te smo- Waarnemers, die menen dat Ramon Rubial eigenlijk de laatste Span jaard is, die staatsterrorisme toe zal staan, zijn verrast over deze uitspraak van hem en zien weinig mogelijkheden in de realiserig van zijn suggestie. Indertijd wer den de kopstukken van de OAS, een organisatie, die zich tegen het voorstel van generaal Charles de Gaulle verklaarde om Algerije onafhankelijkheid te verlenen, door de Franse geheime dienst uit de weg geruimd. Volgens sommige leden van de ra dicale Baskische afscheidings beweging ETA Militar hebben de overgebleven leden van de OAS contacten met de Spaanse ge heime dienst en werken zij hier mee samen. „Het is niet de eerste keer dat oud-leden van de OAS door de Spaanse geheime dienst worden ingeschakeld om iemand van ETA Militar in Zuid-Frank rijk naar de andere wereld te hel pen", aldus een Spaanse Bask die meer dan thuis is in ETA-krin- gen. De aanslagen van ETA Politico- Militar van zondag in Madrid en de bommenpsychose van giste ren in de Spaanse hoofdstad hebben onder de bevolking een anti-Baskisch gevoel teweegge bracht. Volgens diverse Span jaarden in Madrid is ETA Politi co-Militar er alleen maar op uit om door middel van terreuraan slagen in Spanje de Baskische nationaliteit tot iets exclusiefs te verheffen. De secretaris-generaal van de Baskische communisti sche partij Robert Lertxundi heeft gisteren alle politieke par tijen aangeraden het contact met de extreem-linkse Baskische coalitie uit Euskadiko Eskerra te verbreken als de daarin opgeno men partij EIA, de partij van de Baskische revolutie, die onder leiding staat van Mario Onaindia, zich niet uitdrukkelijk distan tieert van zijn gewapende vleugel ETA Politico-Militar. MOND-OP-BEK Brandweerman Alf Walsh geeft een kat mond-op-mond-beade ming. Het dier had het bewustzijn verloren door de rookont wikkeling bij een brand in het Nieuw-Zeelandse Wellington. De spuitgast gaf het dier ook een hartmassage, waarna het bij bewustzijn kwam. Als dank kreeg de man een krabbel over zijn voorhoofd. HISTORISCH MAXIM S Maxim's, het bekende sterrenrestaurant in Parijs, is door de Franse regering tot historisch monument verklaard. Dit bete kent dat het gebouw niet mag worden veranderd of verbouwd zonder toestemming van de regering. Maxim's is ingencht in art nouveau-stijl, een stijlvernieuwing die tussen 1890 en 1910 in Europa opkwam. Het besluit van de regering werd bekend gemaakt in de staatscourant. LIEVER DE ROZENKRANS In de Ierse hoofdstad Dublin verluidde gisteren dat het Ierse episcopaat een herderlijke brief over het aanstaande bezoek van paus Johannes Paulus aan de Ierse republiek opstelt, waarin het er bij de gelovigen op zal aandringen dat zij zich meer zullen beperken tot zaken van de geest dan tot geestrijk vocht tijdens het bezoek. Paus Johannes Paulus wordt op 29 september, op weg naar de Verenigde Naties in New York, in Dublin verwacht. De bisschoppen zullen de gelovigen vragen minder naar de fles dan naar de rozenkrans te grijpen, aldus religieuze kringen Zij zullen erop wijzen dat meditatie en het gebed moeilijk te verenigen zijn met het gebrek van genereuze hoeveelheden drank. FLAUW Het blad van de Sowjetrussische communistische partij, Praw- da, heeft zich beklaagd over het soort grappen dat komieken hun publiek vertellen: oud, flauw en twiifelachtig. Het blad haalt een schoolvoorbeeld aan: Twee dronken mannen zwaaien over spoorwegrails. "Wat een lange rottrap", zegt de een. "Stil maar", zegt de ander, "daar komt de lift" De Prawda raadt de komieken aan de ochtendkranten te lezen, zich te verdiepen in de actualiteit en daaruit een spirituele monoloog voor de voorstelling van 's avonds te halen. Russische komieken als Arkadi Raikin hebben het niet gemak kelijk: grappen over het Kremlin en zijn politiek, seks. ras en nationale gevoeligheden zijn verboden. Wat overblijft zijn grappen op nationale tekortkomingen, zoals slechte dienst verlening in eethuizen. Portugal heeft regering 'voor honderd dagen GENÈVE (Reuter) - Ontevreden leden van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO hebben de militaire leider van de PLO Zu- heir Mohsen gedood, zo staat in een brief die gisteren aan een krant in Genève is gezonden. Het dagblad La Suisse schreef drip kopieën te hebben ontvangen van een getypte brief die in slecht Frans gesteld was en die geda teerd was op 27 juli. Daarin stond dat Mohsen woensdag in Cannes, Frankrijk, gedood werd omdat hij "in koelen bloede het leven van alle andere Palestijnen in de waagschaal stelde" zonder zich zorgen te maken om hun lot. "Wij besloten onder elkaar, de PLO. hem uit de weg te ruimen. In de brief "van PLO-leden die op doorreis in Zwitserland waren", stond dat Mohsen een aanval te gen de Egyptische ambassade eerder deze maand, op touw had gezet. Na een tweedaags beleg gaven vier Palestijnse guerrillastrijders zich over. Bij de aanslag werden twee Turkse politiemannen gedood. Volgens La Suisse was een kopie van de brief gericht aan het dagblad, een tweede aan de Zwit serse politie en een derde aan de Franse diplomatieke missie in Geneve. (Van onze correspondent) LISSABON - De nieuwe Portugese eerste minister, Maria de Lurdes Pintasil- go heeft in recordtijd een regering weten te forme ren. Gisteravond onthulde een links-radicale partij leider na zijn bezoek aan de minister-president, de belangrijkste namen. Tegen de verwachting in zouden er in het nieuwe kabinet, behalve de eerste minister zelf, verder geen vrouwen voorkomen. Verrassing was ook de naam van de minister van financiën, Sousa Franco en van industrie en techniek, José Sa Borges. Sousa Franco is een van de belangrijkste dissidenten van de sociaal-democratische partij, die in april van dit jaar de fractie van deze partij in tweeën lieten splijten. Hij is eerder mi nister van financiën geweest in de laatste voorlopige regering van eind 1975 tot herfst 1976. José Sa Borges is een dissident van de PSD uit 1975. Hij was eerder mi nister van sociale zaken tijdens twee van de als revolutionair be kend staande voorlopige rege ringen van premier Vasco Gon- calves. De minister van transport. Montei- ro da Silva, is een man die nog maar een paar weken geleden door de regering-Mota Pinto om waarschijnlijk politieke redenen uit zijn functie van directeur van het openbaar transport was ont heven. Het kabinet van Pintasilgó staat ongetwijfeld meer in het centrum van de Portugese politiek. Dit in tegenstelling tot de regering van Mota Pinto, die zich duidelijk rechts opstelde. Wat echter pre cies de politiek van deze „rege ring van honderd dagen" zal zijn. Kan nog moeilijk worden voor speld. De socialistische leider Mario Soares toonde zich giste ren na afloop van zijn bezoek aan Pintasilgó tevreden, zij het met enig voorbehoud voor niet nader genoemde ministers. De meest omstreden posten van het kabinet - die van landbouw en mediabeheer - worden bekleed door gematigde ministers, van wie het concrete beleid moeilijk te voorspellen is. Het is waarschijnlijk dat de com munisten en de socialisten het kabinet zo zij het al niet zullen steunen, het toch in ieder geval zullen gedogen. De rechtse PSD en CDS hebben te zamen te wei nig stemmen om het in functie treden van de regering te verhin deren. Na de aanvaarding van het regeringsprogramma - binnen de komende twee weken - door het parlement, zal president Eanes het parlement ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschre ven, waarschijnlijk in novem ber. (Van onze correspondent) DEN HAAG - De Neder landse ambassadeur in Costa Rica, dr. Efraim Jonckheer, heeft eind vo rige week door een bezoek aan de nieuwe minister van buitenlandse zaken van Nicaragua, Miguel d'Esoto, de erkenning van de nieuwe Nicaraguaanse overgangsregering door Nederland bevestigd. Ambassadeur Jonckheer besprak met minister d'Esoto de moge lijkheden voor verdere Neder landse hulp aan het zwaar geteis terde Nicaragua. Een woord eerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag deelde gisteren mee dat Neder land bereid is naast de al ver strekte j 500.000 noodhulp ver dere hulp te verlenen, maar dat eerst in overleg met het bewind in Managua wordt gezocht naar een passende bestemming. De Verenigde Staten hebben giste ren gezegd dat zij tegen alle po gingen zijn om het nieuwe be- wind in Nicaragua ten val te brengen en dat zij dergelijke po gingen zouden zien als activiteit die indruist tegen de wil van de Organisatie van Amerikaanse Staten. „Elke poging om de situatie te ont wrichten of geweld mi te lokki n zal door de Verenigde Staten worden beschouwd als ingaande tegen de OAS-resolutie", aldus een verklaring van de Ameri kaanse ambassade in Managua De verklaring verscheen nadat majoor Bravo van de verslagen Nationale Garde in Miami in Flo rida had gezegd dat hij een leger van zevenduizend man hergroe peerde voor een aanval op het nieuwe bewind in Managua De zoon van Somoza. Anartasio Somoza Portocarrero, zou in Honduras proberen de Nationale Gardisten rond zich te scharen die na hun nederlaag de vlucht hadden genomen. De leider van de Spaanse Socialis tische Partij. Felipe Gonzalez, is gisteren in Managua aangeko men voor het voorbereiden van het bezoek dat een delegatie van de socialistische internationale aan Nicaragua zal brengen Gonzalez werd begroet door minis ter van buitenlandse zaken Mi guel d'Esoto Na een gesprek met deze leerde hy de andere leden van de voorlopige regering van nationale wederopbouw kennen De delegatie van de Socialistische Internationale wordt eind van de week in Managua verwachten zal bezien hoe zy het nieuwe regime kan helpen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9