Kiesrecht binnenkort uitgebreid Vier Friezen gaan per vlot de oceanen bevaren Op platteland minder baarmoederhalskanker VIER DODEN BIJ FRONTALE BOTSING Automobilist nawilde achtervolging 'gepakt' bij Waddinxveen Whs Van der Lubbe een willoos instrument? Ook voor Nederlanders in buitenland SPEELGOED IN VEEL GEVALLEN ONVEILIG Bezetting van Haags tehuis opgeheven DINSDAG 31 JULI 1979 LEEUWARDEN (GPD) - Wan neer maken jullie die over steek? De vraag wordt gesteld alsof het een Waddenzee tochtje betreft tussen Harlin- gen en Terschelling, terwijl het toch gaat om de transat lantische reis van het vlot Sterke Yerke 3. Aan de Noor derhaven in Harlingen wordt het vlot gereed gemaakt voor de overtocht, die morgen zal beginnen. De Yerke zal, als het even kan, over Wadden zee en Noordzee eerst naar de Engelse haven Ramsgate va ren. Daar wordt gewacht op het Nederlandse jacht Blue Stone, dat het vlot veertien dagen lang zal begeleiden door Het Kanaal. De Blue Stone, onder comman do van Sake Merkus uit Delf- strahuizen, maakt cruises op de Noordzee. Merkus is de man die de vier opvarenden van de Sterke Yerke naviga- tielessen heeft gegeven. Voor een hunner was dat niet no dig: Guus Schweigmann, stuurman grote vaart. De an dere drie bemanningsleden zijn Chris Schweigmann, broer van Guus en textielver- koper. Frits Riemersma, bio logiestudent en uitzend kracht Leo van der Ploeg. Ze wonen alle vier in de FÏiese hoofdstad. De grote trip naar het Caribi- sche-Zeegebied is het hoofd doel van de Yerkenaren, en ze hadden er een lange aanloop route voor nodig. In mei werd het vlot Rijnopwaarts ge bracht naar Bonn in het kader van activiteiten voor de Ver eniging tot Behoud van de Waddenzee. Die club wilde aangetoond zien dat de Rijn de grote vervuiler van de Westeuropese zeeën is. Dui zend flesjes werden gedropt in de Rijn en in de Noordzee Ruim een derde deel is in middels gelokaliseerd, zoals blijkt uit brieven die bij het secretariaat van het Yerke Project in Leeuwarden zijn binnengekomen. Er was zelfs een afzender uit Zweden bij. .,Kun je nagaan waar de Rijn zijn invloed laat gelden", zegt Frits Riemersma. De vervui ling van de zeeën gaat hem bijzonder aan het hart. Hij zal straks op volle zee dagelijks onderzoekingen doen van de toestand van het water met behulp van een sleepnet. Dat net sleept achter een vernuf tig geconstrueerd drijfli- chaam aam een aluminium constructie met daartussen het net. Frits Riemersma zal elke dag noteren welke verrassingen de zee nu weer aan boord van de Yerke zal brengen. Mooie storm De Sterke Yerke zal verder dienst doen als weerschip - maar wat heet schip - van het KNMI. Liggend in de Harlin- ger haven oogt het vlot niet zoveel, en wie de Yerke op de Rijn en op de Waddenzee heeft zien varen, denkt al gauw aan de befaamde note- dop of de kurk, weliswaar met zeilen, maar een stofje te midden der baren. Er zijn echter kleinere vaartui gen dan de Yerke de oceanen overgestoken en tijdens een storm benoorden Schier monnikoog bleek de Sterke Yerke, voor de wind, een storm van windkracht 8 ge makkelijk te doorstaan. „Mooi joh, oh, wat mooi was dat", grijnzen de Yerke-be- manningsleden minus Guus. Die deed toen examen op Terschelling. De ervaringen op Rijn en wad hebben de sceptici voorlopig in het ongelijk gesteld. Op vijf buizen bouwden de mannen van de Yerke een staalcon structie, met daarop een aan tal planken, die ze vast schroefden aan het staalfra- me. De planken liggen 65 cm boven het zeeoppervlak. In de buizen, met een diameter van 76 cm en gemiddeld een me ter of twaalf lang, worden de levensmiddelen gestouwd. Duizend liter moet er mee en 500 kg voedsel. Zo mogelijk werd de provisie ingedroogd om het gewicht te verklei nen. Bergen voedsel gaan aan boord, want de jongens kunnen het een en ander op tijdens zo'n reis. Overigens zal er op de Canarische Eilanden op nieuw worden bevoor raad. De warme hap wordt gereed gemaakt op een fraai for nuisje, dat een plaatsje heeft gekregen in de dektent. Het fornuis is aangesloten op gas tanks, die in een buis zijn weggewerkt. Water wordt verkregen door op een voet pompje te trappen op het dek. Wat er ook van de Yerke gezegd mag worden, of de vier opva renden nu wel zo hoog nodig de zeeën moeten onderzoe ken en zich daarvoor dienen bloot te stellen aan zekere ri sico's, de uitrusting van het vlot is goed doordacht. Papegaai De bemanning die in deze da gen werk moet doen voor en kele weken, zo schijnt het, zal blij zijn als de Friese wal ach ter de kim verdwijnt. Morgen zal het gebeuren als de wind niet uit een al te verkeerde hoek waait. Frits Riemersma" „Druk, druk, druk. Maar als we over een maand zouden vertrekken, zou het die laatste dagen net zo gaan". Leo van der Ploeg wordt de voormast in gehesen. Daar in de top moet nog een reparatie worder, verricht. Chns Schweigmann maakt de on derzeese verblijven schoon en puffend steekt hy even la ter zijn hoofd boven het luik in de frisse zeewind in Har lingen. Chris hoeft zich straks niet eenzaam te voelen in die zuidelijke streken. Hij heeft twee papegaaien gekocht, en die gaan mee aan boord. „Ze willen nog niet op mijn schouders zitten en praten kunnen ze ook nog niet. Maar dat leer ik ze wel op zee. Dan is er tijd genoeg", zegt hij. DEN HAAG (GPD) - Nederlanders die in het buitenland wonen kunnen zich laten inschrijven in een kiezersregis- ter, waardoor zij kiesrecht krijgen bij de verkiezing van de Tweede Kamer. Premier Van Agt en minister Wiegel (binnenlandse zaken) zijn het in hoofdlijnen eens met de plannen die daartoe ontworpen zijn door het kabinet-Den Uyl. In principe krijgen Nederlanders kiesrecht, ongeacht waar zij wo- HAARLEM (ANP) - Veertig pro cent van het speelgoed dat door de Haarlemse keuringsdienst van waren wordt getest, voldoet niet aan de normen die in het driejaar geleden van kracht geworden speelgoedbesluit zijn vastgelegd. Dit blijkt uit het jaarverslag over 1978. De dienst wil nu strenger gaan optreden. Van de 700 monsters die werden onderzocht moesten er 284 we gens chemische onveiligheid, mechanische gevaren of ver keerde aanduidingen worden af gekeurd. Voor 174 artikelen werd een waarschuwing gegeven en in veertig gevallen leidde de con trole, die de gespecialiseerde Haarlemse dienst voor alle zes tien keuringsdiensten in ons land uitvoert, tot een proces-verbaal. De onderzoekers ondervinden veel problemen van de verkoop van speelgoed via ongeregelde han del, meubelzaken, kermissen, supermarkten, weekmarkten, snoepwinkels en benzinesta tions. Met name hij deze alterna tieve verkooppunten is men niet bekend met de eisen die de wet aan speelgoed en verpakking stelt. Bij plastic speelgoed werd regelmatig een te hoge afgifte van lood en cadmium geconstateerd. Bij elektrische en met brandstof gestookte fornuisjes bleek de temperatuur op te lopen tot 320 graden Celcius wat leidde tot het smelten van plastic handvatten van de pannetjes en zelfs van het wasemkapje. De stoomketel van een auto bleek onafgeschermd en had een temperatuur van 280 graden en lekte bovendien stoom. Van 41 poppen moesten er maar liefst zeventien afgekeurd worden wegens afgifte van kleur stoffen. Veel houten speelgoed kon de toets der kritiek niet door staan wegens afgifte van lood, splinters of te kleine losse onder delen. Bijna 30 bedrijven boden zelf speelgoed aan voor onderzoek. Van de negen klachten die van de consumenten binnenkwamen, was er ëén van een jongen die uit een geluksei-automaat een aan steker haalde waarvan niet alleen de lont maar ook het omhulsel in brand vloog. De importeur werd gedwongen de verkoop te staken. Dat gold ook voor 20.000 poppen waarvan de piepers los zaten en de verf cadmium afgaf. nen. Uitzonderingen willen de bewindslieden maken voor in woners van de Nederlandse An tillen met de Nederlandse natio naliteit. Deze mensen hebben immers kiesrecht voor de Antil liaanse staten. Ook Nederlanders die nog nooit in Nederland heb ben gewoond zouden geen aan spraak mogen maken op kies recht. In de grondwet zal niet langer ko men te staan dat een Nederlander ook in Nederland moet wonen om te mogen stemmen. Door de moderne communicatiemidde len is het volgens de bewindslie den voor Nederlanders in het bui tenland gemakkelijk geworden om op de hoogte te blijven van de Nederlandse politiek. Het gemis van stemrecht werd door deze Nederlanders vaak als on rechtvaardig ervaren. SCHINVELD - Vier doden vielen er gistermid dag te betreuren bij een verkeersongeluk op de provinciale weg van Brunssum naar Ko ning sb osch, onder de gemeente Schinveld in Zuid-Limburg. De vier slachtoffers zaten al len in de op de foto getoonde totaal vernielde auto. Bij het ongeluk waren twee personen wagens en een vrachtwagen betrokken. Het ongeval gebeurde doordat de bestuurder van een personenauto, een 49-jarige Katwij- ker, geen voorrang verleend toen hij de pro vinciale weg opreed. Er volgde een frontale botsing met de auto van de familie Geurts uit Kerkrade. De laatste auto werd daarna tegen een vrachtwagen geslingerd Van de vijf inzittenden in de auto van de fami lie Geurts kwamen er vier om: mevrouw S Geurts-Janssen (31), haar 1-jarig dochtertje Cindy, haar 4-jarig zoontje Eric en de 8-jari- ge Roger, zoon van een buurman. De vader van het gezin werd levensgevaarlijk gewond (schedelbasisfractuur) in het ziekenhuis van Brunssum opgenomen. De familie maakte een uitstapje Tegen de Katwijker, die geen voorrang ver leende. werd proces-verbaal opgemaakt. Hij was met vrouw en kinderen op vakantie in Limburg. Zij kwamen met de schrik vrij. DRIEBERGEN (ANP) - Na een langdurige achtervolging over meer dan honderd kilometer, waarbij met hoge snelheden werd gereden en door de politie op de banden werd geschoten, heeft de verkeerspolitie uit Drie bergen gisteren de 30-jarige A.A.K. uit Utrecht aangehouden, nadat deze bij een benzinestation was weggereden zonder te beta len. Dit heeft een politiewoord voerder gisteren meegedeeld. De Utrechtenaar was bij een benzi nestation in de buurt van Arn hem weggereden zonder te beta len. Toen de politie hem in de buurt van Bunnik wilde aanhou den, negeerde hij het stopteken en probeerde de politieauto van de weg af te duwen. Met een snel heid van meer dan 130 km per uur reed de man richting Den Haag. In de buurt van De Meern reed de man met volle snelheid de uit- voegstrook van een benzinesta tion op. Een motoragent die de man achtervolgde probeerde door de achterbanden van de au to te schieten de man tot stoppen te dwingen. De schoten misten doel en de Utrechtenaar raasde langs het benzinestation en reed opnieuw de autoweg op. In de buurt van Waddinxveen slaagde de verkeerspolitie erin de man met een politieauto in de berm klem te rijden. Glazenwasser vier maanden onschuldig in gevangenis VOORBURG (ANP) - Een 25- jarige Haagse glazenwasser blijkt vier maanden onschul dig in de gevangenis te heb ben gezeten, nadat een 22-ja- rige Haagse timmerman het afgelopen weekeinde beken de de misdaad, waarvoor de glazenwasser tien maanden gevangenisstraf kreeg, te hebben gepleegd. Het gaat om een overval, in maart, op een postagentschap annex levensmiddelenzaak aan de Koningin Wilhelminalaan in Voorburg. De glazenwasser is inmiddels vrijgelaten. De timmerman is door de Voor- burgse politie opgesloten. ROTTERDAM (ANP) - Baarmoe derhalskanker komt op het plat teland en in de randgemeenten minder voor dan in de stad. De ziekte komt meer voor bij ge scheiden vrouwen, dan bij hun sexegenoten, ongeacht of die nu gehuwd, ongehuwd of weduwe zijn. Er is geen duidelijk verband tussen leeftijd en baarmoeder halskanker Dat zijn drie voorlopige conclusies uit een tussentijds rapport van de GG en GD in Rotterdam. Samen met Utrecht en Nijmegen is Rot terdam één van de drie proefre gio's, waar in 1976 een bevol kingsonderzoek gestart is naar - zoals het officieel heet - cervicar- cinoorh. In Rotterdam en omstreken is in 1976 en '77 bij 61.000 vrouwen een zogenaamd uitstrijkje gemaakt Het resultaat was dat 350 vrou wen werden doorgestuurd naar de gynaecoloog, omdat er afwij kingen geconstateerd waren die een begin van baarmoederhals kanker zouden kunnen zijn. Volgens dr. A. van der Lee-Bijlsma, die het onderzoek in Rotterdam coördineert, biedt het tussentijd se rapport nog te weinig houvast om een uitspraak te doen over de oorzaak van baarmoederhals kanker. Ze wil wel kwijt, dat de Rotterdamse conclusies in grote lijnen overeenkomen met die van Utrecht en Nijmegen. De drie proefregio's komen in het najaar met een gezamenlijk rap port over de eerste twee jaar van het bevolkingsonderzoek. Dat gaat nog steeds door. In Rotter dam is in de stad de tweede ronde van drie jaar begonnen. In de Rotterdamse regio begint die te gen het eind van het jaar Rond het onderzoek in de drie re gio's ontstond begin van het jaar wat opschudding, toen het minis terie van volksgezondheid be sloot om de subsidie te verlagen. Na protesten van onder meer Rotterdam werd de maatregel een paar maanden opgeschort, maar de vrouwen die in de twee de ronde van het onderzoek mee doen, moeten daarvoor een gro ter deel zelf betalen. De GG en GD in Rotterdam vindt dat niet juist, omdat het de op komst (nu ongeveer 70 procent) zou kunnen beinnvloeden. Rot terdam hoopt op financiële steun van andere instanties. DEN HAAG (ANP) - De bezet ting van het tehuis voor zwakbegaafde kinderen 'Huize Angela" in Den Haag is gisteravond opgeheven. De negen personeelsleden stop ten hun actie na de toezegging van het bestuur dat zowel personeel als ouders op basis van gelijkwaardigheid met het bestuur zullen kunnen praten over een rapport dat een commissie van het minis terie van volksgezondheid uitbracht naar aanleiding van moeilijkheden bij het tehuis De bezetters begonnen in de nacht van zondag op maan dag hun actie, omdat het be stuur hen, ondanks eerder gedane toezeggingen buiten de procedure had gehouden die bij het onderzoek werd gevolgd. De personeelsleden en de ouders krijgen nu als nog de gelegenheid zich te ui ten over het rapport, waarin is geconcludeerd dat twee di- ree tie- en vijf bestuursleden vervangen dienen te worden. De bezetters hebben de toezeg ging gekregen dat "alle ar gumenten" rond het onder zoek van de commissie bij het overleg op tafel kunnen ko men en dat het overleg niet uitsluitend over de aanbeve lingen van de commissie zal gaan. De bezetters zijn 'uiteraard verheugd" over het resultaat van hun actie, maar betreuren het dat zy hier maanden yoor hebben moeten vechten. Met paling aan de haal OISTERWIJK (ANP) - Uit diepvriescellen van de firma Klaas-Sterk op het industrieterrein in de Brabantse plaats Oisterwijk is gisteren 1500 kilo gerookte paling gestolen. De politic heeft de dieven en het voedsel, met een waarde van 40.000 gulden, nog niet kunnen achterhalen. UTRECHT (GPD) - Was Marinus van der Lubbe een willoos instrument in handen van de nazi's toen hij op 27 februari 1933 het gebouw van de Rijksdag in Berlijn in brand stak? Of was hij een overtuigd ra dencommunist die via een felle vuurgloed een teken wilde geven aan alle kameraden dat het fout ging in Duitsland, waar Hitier het toppunt van zyn macht naderde? Het nieuwe proces dat nu is aangevraagd (op verzoek van Van der Lubbes nog le vende broer Jan) zal die vraag moeten beantwoorden. De uitkomst ervan zal niet alleen een definitief oordeel geven over de fel omstreden uit Oegstgeest af komstige Van der Lubbe, het zal tevens een toetsing betekenen van de mening van dr. L. de Jong, die in zijn geschied werk over de oorlog buitengewoon dui delijk is in zijn uitspraak: Van der Lubbe was volgens hem een gedreven commu nist, die op eigen houtje de Rijksdag in de brand zette Van der Lubbe, daar zijn de historici het in ieder geval wel over eens, had een on gelukkige jeugd: zijn ouders gingen al vroeg uit elkaar en zijn moeder, aan wie hij was toegewezen, stierf toen hij 12 jaar was. Al op jeugdige leeftijd moest Mari nus leven van een invaliditeitsuitkering: hij had stukjes kalk in zijn ogen gekre gen en kon daardoor, ondanks allerlei behandelingen, zeer slecht zien. In Ne derland liep hij twee veroordelingen op: beide keren omdat hij de ruiten ingooide van de instantie waarvan hij zijn zeven gulden in de week uitkering kreeg. ..Maatschappelijk Hulpbetoon". De eer ste keer zat hij twee weken, de tweede keer drie maanden. Van der Lubbe was actiefin de communis tische jongerenbeweging De Zaaier. Bij arbeidsonrust speelde hij vaak een rol. Hij vulde zijn leven met voetreizen naar verre landen, die hij maar zelden ook echt bereikte. Zo kwam hij in februari 1933 in Berlijn terecht. Dan beginnen de lezingen van de historici uiteen te lo pen. De Jong. die zich baseert op de Duitse his toricus Fritz Tobias, is ervan overtuigd dat Marinus eerst drie pogingen tot brandstichting heeft gedaan, alvorens de Rijksdag in vuur en vlam te zetten. Volgens De Jong liep hij na zyn daad de huismeester tegen het lijf en verklaarde hij tegen hem „aus Protest" te hebben gehandeld. De lezing dat Van der Lubbe door de nazi's zeifis aangezet tot de brandstichting (en dat hij zelfs een schandknaap is geweest van de SA-leider Rohm) wijst De Jong van de hand. Vast staat in ieder geval dat de nazi's de Rijksdagbrand hebben aan gegrepen om af te rekenen met de bin nenlandse oppositie in het algemeen en de communisten in het bijzonder. Hitier zelf moet. bij het zien van de brand, heb ben uitgeroepen dat alle communisti sche afgevaardigden nog dezelfde nacht zouden moeten worden opgehangen. In een bijzondere zitting van het kabinet werd een „noodwet" aangenomen, die nog diezelfde nacht door minister Frick van binnenlandse zaken in elkaar was geflanst en die de burgerlijke vrijheden afschafte. Korte tijd later behaalde Hit- Ier een enorme verkiezingsoverwinning, die zijn meerderheid in het parlement betekende. De nazi's pakten nog vier andere verdach ten op: zij wilden doen uitkomen dat de brand door een communistisch komplot was aangestoken. Tijdens de zitting bleek er echter geen spoor van bewijs tegen de drie Bulgaren en een Duitser te zijn. Van der Lubbes proces duurde drie maan den. Hij maakte een zeer verdoofde, we zenloze indruk. Hij is maanden lang in absolute isolatie gehouden, voortdurend geketend. Op de 43e dag van zijn proces verklaarde hy met stelligheid dat hij de brand alleen gesticht had. de andere ke ren zweeg hy en liet hij de juristen maar begaan in hun demonstratieve proces. Op 23 december 1933 werd de doodstraf over hem uitgesproken. De Nederlandse regering protesteerde met klem, omdat die doodstraf was gebaseerd op een in aller ijl aangenomen wet, die een terug werkende kracht had: een rechtsver krachting zonder weerga dus. Dat pro- test werd van de hand gewezen, evenals een later ingediend gratieverzoek. In Nederland werden acties tegen de .jus titiële" moord gevoerd: de VARA zweeg vijf minuten lang voor de radiomicro foon. Als straf mocht de omroepvereni ging van de minister een dag lang niet uitzenden, maar solidair weigerden NCRV en AVRO de zendtyd te vullen, zodat het toen een dag lang stil was op Hilversum. Na Van der Lubbes executie op 10 januari 1934 hebben historici elkaar jarenlang fel bestreden over de vraag of Van der Lubbe een onnozele hals of een commu nistische held was. Die stryd is kennely k nog lang niet afgelopen.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7