NVSH toegankelijker aan de Caeciliastraat Commissie "Endegeest" akkoord met nieuwbouw kantonrechter Lage Rijndijk verstoken van busvervoer vaxis in Leiden duurder Streven naar minder drempelvrees Brand in garage Verboden te rijden in de weekeinden INBRAAK IN KANTOOR "Die tuindat blijft een blok aan het been!" Minder validen kiezen bestuur INSDAG 31 JULI 1979 EIDEN - De tarieven van de Leid- taxi's gaan op 1 augustus met ongeveer 4 procent omhoog. Dit hebben de gezamenlijke taxibe drijven besloten. Het ministerie van economische zaken heeft een aanvraag van de Leidse taxibe drijven om de tarieven nog ver der op te schroeven afgewezen, e mogelijkheid om de tarieven met 4 procent omhoog te doen was er eigenlijk al in januari. Toen kwam het ministerie van economische zaken al tot over eenstemming met de landelijke bonden van taxibedrijven. De Leidse taxibedrijven dienden echter een verzoek in om een gro tere verhoging toe te staan. Eén van de redenen daarvoor waren de schrikbarend gestegen ener giekosten, zegt een woordvoer der van de Leidse taxibedrijven. Iet ministerie heeft die aanvraag nu afgewezen, omdat er niet ge noeg gegevens over de bedrijven waren verstrekt. Daarop hebben de Leidse taxibedrijven besloten om de minimaal toegestane ver hoging dan maar toe te passen. Hangende de beslissing op het verzoek aan het ministerie had den de Leidse bedrijven namelijk ook de procents-verhoging maar opgezouten. et nieuwe tarief bedraagt 2,60 voor de eerste 150 meter, waar 20 cent voor elke volgende 156 me ter bij komt. Voor interlokaal vervoer wordt een bedrag van 1,10 per kilometer berekend. Het nachttarief (dat geldt tussen 12 uur 's nachts en 7 uur 's mor gens) ligt steeds 50 procent hoger Agenda Morgen is er bij de club- en 1 buurthuizen het volgende te doen: Tamboerijn in Jeugddorp - Mu ziekfilm 930-1530 uur Zevensprong, Bernhardkade I 35 - Gezelschapsspelen 10-12 uur, songfestival 14-16 uur. oor Klein Matilo, Zaanstraat 126 - ere Tocht naar Hortus 1330-16 uur en, (6-12 jr.). Op Eigen Wieken, Valkenpad 2 - Instuif 10-12 uur Jp Duiven 97 LPV '"De Vriendenclub" hield een wedvlucht vanuit St. Ghis- i lain met 544 duiven. De uitslag: in P. de Jong 1Bedijn/Rijsbergen ïel 2, 5, 9: J. van Seggelen 3Jac el Siera 4: S. Koster 6: A. Houwe- ling 7;Boeleelv d.Wiel8;W.v.d. Kooy 10. 'S Vanuit Bergerac werd met 144 er i duiven gevlogen. De uitslag: on Bodijn/Rijsbergen 1: D. Koet 2. 5: H. Koome 3; C. Elderbroek 4; J. Gijsman 6; F. Ladan 7: Gebr. van Doorn 8: Jac. Siera 9; Th. ht Dongelmans 10 lo Duiven PV "Leiderdorp" vloog met 131 duiven vanuit St. Ghislain. Uit slag J. v. d. Blom 1: J. Knijnen- burg 2, 3,10; W. de Roode 4; De Haas-Boot 58; P. Sloos 6, 7; A at Hoogervorst 9 LEIDEN - De commissie voor het psychiatrisch ziekenhuis "Ende geest" is gisteravond akkoord gegaan met nieuwbouw voor 144 bedden en een ziekenboeg voor langdurige opgenomen patiën ten, de vervanging van de huis telefooninstallatie, tijdelijke the rapieruimten, de bouw van een nieuw magazijn en een stalling voor elektrowagens. Een voorstel voor een nieuw mor tuarium (dodenhuis) haalde het niet omdat commissielid me vrouw Den Haan-Groen (burge meester van Voorburg) er nog even over wilde nadenken. "Mis schien is het wel heel erg stom wat ik hier zit te vertellen, maar ik wil er nog even mijn gedachten over laten gaan". De voorgenomen nieuwbouw zal in twee fasen gebeuren. De kosten hiervan zullen ruim dertien mil joen gulden bedragen. De bouw is een vervolg op een eerdere uit gevoerd plan voor vervangende nieuwbouw voor 72 langdurig opgenomen patiënten. Met deze nieuwbouw komt een eind aan de slechte huisvesting van de patiënten in Endegeest. Volgens de medische staf van Endegeest in 1977 was de huis vesting van het ziekenhuis ont leend aan een model van rechte loze burgers van het armenhuis. 'Er waren overvolle, te grote, te ho ge en vaak nog aaneengesloten leef- en slaapzalen, waar de be woner zijn zelfstandigheid en privésfeer opgaf in ruil voor sfeerloosheid en het slechte hu meur van medebewoners" Tengevolge van de voorgenomen nieuwbouw en renovaties en de volgens de commissie sterk ver anderde structuur van het zie kenhuis is de vraag naar nieuwe telefoonaansluitingen groter ge worden. De kosten van de instal latie van de nieuwe telefooncen trale worden geraamd op bijna twee miljoen gulden. Met de toenemende intensivering van de therapieën, waarbij in steeds kleinere groepen wordt gewerkt, is de behoefte aan the rapieruimten bij Endegeest sterk toegenomen. De ruimten waarin momenteel wordt gewerkt zijr echter nodig voor de tijdelijke huisvesting van patiënten gedu rende de renovaties. Tijdelijke therapieruimten kosten twee ton. In de plannen van het ziekenhuis is ook opgenomen vervangende nieuwbouw van een centraal ma gazijn, waarin onder andere zijn ondergebracht de afdelingen voor wasbehandeling en de naai kamer. In aansluiting op deze nieuwbouw zal het wagenpark worden vernieuwd. De kosten voor dit project bedragen 2,8 miljoen gulden. De goedkeuring van een nieuw mortuarium moet dus nog even op zich laten wachten omdat de burgemeester van Voorburg me vrouw Den Haan-Groen er nog even over wil nadenken. Het hui dige dodenhuisje dateert uit de jaren twintig en is qua capaciteit en uitrusting onvoldoende. Vol gens een van de aanwezige per soneelsleden bij de commissie vergadering moeten de doden als er bezoek komt "maar zolang op de gang staan". De kosten van het nieuwe dodenhuis zullen inclu sief een sectiekamer 369.273 gul den bedragen. LEIDEN - Het komt de Leidse af deling van de NVSH goed uit dat ze binnenkort kan verhuizen naar een pand in de Caeciliastraat. Het huidige bestuur hoopt tenminste dat de 'entree' van het voormalige Reinwardt-academie minder drempelvrees opleverd dan die van het pand Nieuwe Rijn 20a al tijd deed. Waarmee Ben Füss en Ineke Bergh, respectievelijk bestuurslid en voorzitter van de NVSH-Leiden ook willen aangeven wel degelijk nog toekomst voor de vereniging te zien, al is het ledental van de afdeling de laatste jaren gekel derd van 3000 naar 1200. Een ver klaring voor die sterke daling (landelijk van 200.000 naar 40.000 leden) hebben de bestuursleden wel. Het loskoppelen van de Rut- gersstichting van NVSH-onder- deel naar zelfstandig consulta tiebureau kostte de vereniging destijds (in de beginjaren zeven tig) heel wat leden. Plotseling was het niet meer nodig om lid van de NVSH te zijn om aan anti conceptie te komen. Ben Füss: "Want de Rutgersstich- ting vervulde ook toen nog onmisbare functie op consulta- tiegebied. Er was niks anders. Het was echt de tijd dat de NVSH niet reageerde op het fenomeen emancipatie, maar een log orgaan voor voorbehoedmiddelen was" Het accent is in die paar jaar duide lijk verschoven. Voorbehoed middelen gaan er nog steeds over de toonbank, maar de nadruk ligt anno 1979 duidelijk op de ge- spreks- en relatiegroepen, die als paddestoelen uit de grond schie ten. Een ontwikkeling die door het NVSH-bestuur met voldoe ning wordt gadegeslagen. Ineke Bergh: "Het voordeel is dat door de inkrimping van het ledental de mensen veel sneller iets zelf kun nen doen, als ze daar zin in heb ben. Als vereniging heb je struc tuur, de leden zelf moeten het LEIDEN - Tijdens laswerkzaamheden aan een oude auto is gisteren brand uitgebroken in een garagebedrijf aan de Haven. De brandweer ondervond bij het blussen van de overigens kleine brand veel hinder van de sterke rookontwikkeling. De twintig meter lange garage is namelijk helemaal gesloten en ook de deuren aan de voorkant waren door het personeel dicht gedaan om zuurstoftoevoer te verhinde ren. Na het blussen, wat met twee nevelstralen snel gebeurd was, nam het ventileren daarom nog geruime tijd in beslag. De schade aan het gebouw bedraagt ongeveer vijftienduizend gulden, die aan de geheel uitgebrande auto ongeveer tweeduizend gulden.. de Caeciliastraat, dat de vereni- doen. Zo zijn de werkgroepen 'alleenstaanden' en de bewust kinderloze ouders, 'tevree met z'n twee' ontstaan" De voorzitter van de afdeling denkt dat de NVSH, na jarenlang een kwakkelende vereniging te zijn geweest, het hoofd wel boven wa ter kan houden door in te gaan op die nieuwe ontwikkelingen. Wel ontkent ze dat de NVSH lange tijd enkel en alleen op het verko pen van anti-conceptie heeft ge draaid. "Er was altijd wel meer te doen, maar de grote bekendheid kwam daar wel vandaan, ja" Met het organiseren van bijeen komsten voor alleenstaanden, een open weekeindcafé, een sau- nagroep en het instandhouden van de hulp- en adviestelefoon hoopt de afdeling nog een be- Ook bij de kantonrechter wordt nu duidelijk dat het vakantie- tijd is. Niet alleen geen schoolklassen op de achterste banken, maar ook overigens weinig klandizie. Gisteroch tend bijvoorbeeld, op een en kele trouwe bezoeker na en een handjevol gedagvaarden (van de 150 die op de rol ston den), was de zaal leeg. Dus maar een sprong gemaakt naar een zaak die niet open baar is behandeld omdat de verdachte verstek liet gaan. Maar geen onbelangrijke zaak, zeker niet voor kantonrechter Van Dijke, die de zaak spe ciaal voor de pers en uit eigen beweging uit de doeken deed. Hij legde namelijk een straf op die noch hij noch één van zijn collega's in Leiden ooit eerder heeft opgelegd: een ontzegging van de rijbe voegdheid alleen voor de weekeinden. De verdachte, al eens eerder veroordeeld voor rijden onder invloed, was op de Alkema- deweg in Rijpwetering fron taal tegen een tegenligger ge botst .Niet zo gek, als men weet dat hij op de rijstrook voor het tegemoetkomende verkeer reed. Bovendien was het vrij mistig, iets wat de verdachte pas bemerkte nadat hij had I zijn voorruit schoon te maken omdat hij dacht dat die beslagen was. Volgens zijn eigen verklaring had hij vier glazen bier ge dronken. Maar dat was niet meer te achterhalen omdat hij direct na de aanrijding was weggelopen, zijn gewonde verloofde in de auto achterla tend om voor de schrik enkele cognacjes te nemen in een na bij café. Dat alles volgens zijn eigen verklaring. De officier van justitie, mr. Klein Brete- ler, gaf gisteren blijk van enig wantrouwen ten opzichte van die verklaring, maar hij had geen misdrijf ten laste kunnen leggen omdat nu eenmaal niet bewezen is dat de man onder invloed heeft gereden. De officier had voor het rijden op de verkeerde rijstrook en het veroorzaken van het on geluk 250 gulden boete willen vragen en een voorwaardelij ke ontzegging van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Rechter Van Dijke mat de verdachte echter een zwaardere straf toe: 250 gulden boete en een voor waardelijke ontzegging van zes maanden met een proef tijd van twee jaar, met als bij zondere voorwaarde dat de veroordeelde gedurende de eerste zes maanden van de proeftijd op zaterdagenzon dagen en erkende feestdagen niet mag rijden. Als motive ring gaf de rechter op: "Ik neem aan dat de man, als hij was gekomen, gezegd zou hebben dat hij zijn rijbewijs nodig heeft voor zijn werk. Daarmee rekening houdend wil ik het eens zó doen". Een Voorschotens bedrijf, wél verschenen in de persoon van de directeur) en mét advo caat, werd ten laste gelegd da t het er niet voor had gezorgd dat een kapotte tachograaf in één van zijn vrachtwagens door een nieuwe werd ver vangen. Voordat aan de be handeling van die zaak werd toegekomen stelde de advo caat echter dat de officier van justitie niet ontvankelijk was omdat hij een niet meer be staande vennootschap had gedagvaard. Die is namelijk eind vorig jaar ontboiiden wegens het faillissement van de ene vennoot. De officier van justitie tot de andere vennoot, de directeur die zijn deel van het bedrijf in Voorschoten heeft voortgezet: "Wel, dan zal ik u opnieuw dagvaarden, maar dan in persoon. Dat is heel eenvou dig". De advocaat vond dat niet zo eenvoudig,ze zei: "Dan lijkt het me redelijker om de andere vennoot te dagvaar den, want deze overtreding is vanuit zijn bedrijf, dat een geheel eigen leiding had, ge pleegd". De officier zei dat dat zijn zaak was en rechter De Koning probeerde de directeur nog meer te ontmoedigen door te zeggen: "Ik weet niet of het wel zo verstandig is om de zaak niet nu af te handelen, want de advocatenkosten zijn veel hoger dan de boete". De advo caat bleef vriendelijk toen ze zei: "U heeft mijn declaraties niet gezien mijnheer de rech ter, die zijn helemaal niet zo hoog want ik werk voor een bureau voor rechtshulp". Rechter De Koning verklaar de de officier uiteindelijk toch maar niet ontvankelijk. Er komt dus hoogstwaarschijn lijk een vervolg. Marga Wuis. langrijke rol te kunnen spelen in de voorlichtingssfeer. Ben Füss: "Want denk nou niet dat iedereen alles wel weet. Er is echt weinig reden om te denken dat er wat sexuele voorlichting betreft vooruitgang is" Het bestuur vindt het geen bezwaar om zijn nieuwe onderkomen, dat dit najaar kan worden betrokken te moeten delen met het COC. Er is een aantal aktiviteiten dat ge zamenlijk wordt aangepakt. Ine ke Bergh benadrukt tenslotte- "Mensen kunnen enorm veel ple zier hebben aan verenigingen als het Vrouwenhuis of de NVSH. Niet alleen als ze niet tevreden zijn met hun huidige manier van leven, het gaat ook om ontspan ning. En dat heeft niks te maken met 'versieren' of zo, want we zijn geen sexclub" LEIDEN - In het afgelopen week einde is ingebroken in het kan toor van de Stichting trainings- en begeleidingscentrum voor vrijwillige hulpverleners aan de Langegracht. Er zijn een schrijf machine, een kistje met twee honderd gulden en een aantal pakken koffie ontvreemd. De to tale schade bedraagt ongeveer 875 gulden. LEIDEN - Vanaf 6 augustus zullen er een halfjaar lang geen lijnbus sen over de Lage Rijndijk rijden Dat komt door de riolerings- en asfalteringswerkzaamheden, die daar direkt na de bouwvakvakan tie van start gaan. De buslijnen 2-12 (Centraal Nederland) en 15-16 (NZH) kunnen daardoor niet over de Lage Rijndijk rijden. Buslijnen 15-16 (NZH) rijdt daarom tussen Zijlsingel en M.P. Splin terlaan tijdelijk volgens de vol gende route: Zijlsingel - Heren singel - Kooilaan - W. de Zwij gerlaan - Engelendaal - Riet schans - Zijldijk - M.P. Splinter laan en terug volgens dezelfde route. Er zullen halte's zijn op de Javastraat, Kooilaan, Rietschans, Touwfabriek en Meyelaan. Buslijn 2 (Centraal Nederland) rijdt tussen Zijlsingel en Provinciale- weg tijdelijk volgens de volgende route: Zijlsingel - Herensingel Kooilaan - W. de Zwijgerlaan - Engelendaal - Rietschans - Leid- sedreef - Zijldijk - Rietschans - Provincialeweg en terug volgens dezelfde route. Er zullen tijdelijk geen haltes zijn op de Lage Rijn dijk, bij de Meyelaan en bij de Touwfabriek. Tijdelijke halte's zullen worden ingesteld bij de Javastraat. Buslijn 12 (Centraal Nederland) zal tussen Zijlsingel en Elizabeth Ziekenhuis tijdelijk volgens de volgende route rijden: Zijlsingel - Herensingel - Kooilaan - W. de Zwijgerlaan - Engelendaal - Per sant Snoepweg en terug volgens dezelfde route. De halten Lage Rijndijk, Span- jaardsbrug. Meyelaan, Drost- straat, M.P. Splinterlaan, V.d. Valk Boumanweg en Acacialaan komen gedurende deze omlei ding te vervallen. Tijdelijke halte's zullen worden in gesteld bij de Javastraat en Riet- Zo lag het speelveld tussen Boshuizerkade en Federik van Eedenlaan er geruime tijd bij, afrikaantjes en begonia's tussen de voetballende jeugd. Tussen de flats aan de Boshui zerkade en de Frederik van Eedenlaan in het Haagweg- kwarier ligt een grasveld. Dat veld is al jarenlang onder werp van gesprek tussen be wonerscommissie en Leidse Woningstichting, die eige naar van de flats is. En bron van ergernis voor beide. Een deel van de bewoners zou er graag speelwerktuigen voor de kinderen op zien. Anderen zouden het terrein het liefst helemaal afsluiten. De heer Van Dijk bijvoorbeeld, hij zegt: "Alles wordt hier ver nield, het is verschrikkelijk. Het zal wel zo zijn dat als ze hier niet meer terecht zouden kunnen, ze de boel ergens an ders zouden vernielendus af sluiten is ook geen oplossing Die kinderen moeten ergens spelen, natuurlijk, maar spéélden ze maar! Ik misgun ze heus geen speelwerktuigen maar in mijn ogen is het weg gegooid geld" In de ogen van de Woningstich ting misschien ook wel, maar die wil toch met de bewoners tot een oplossing proberen te komen waarin het gros zich kan vinden. Nu hebben al die gesprekken de afgelopen ja ren overigens al tot het één en ander geleid: het begon met een grote zandbak in het grasveld. In het begin leverde dat aardige tafereeltjes op. peuters in het zand, moeders er omheen. Maar toen kwa men de 'grote jongens', die vuurtjes gingen stoken in het zand en er allerlei troep in gooiden. En er kwamen hon den die hun behoefte er in de den. En na verloop van tijd werden de bewoners het beu en wilden de zandbak niet meer. Er werd besloten dat er kleine zandbakjes of speel werktuigen voor in de plaats moesten komen. Het heeft nog een heel jaar ge duurd, maar op een (goede'', kwade?) dag begin vorig jaar kwam er een zware grondver- zetmachine om de zandbak weg te halen. En zakte door de grond heen want het had na een vorstperiode net één dag gedooid. Resultaat: een groot deel van het grasveld vernield en de bewoners in alle staten. Maar nog bozer werden ze toen er een paar maanden later in- LEIDEN - De Algemene Minder Validen Organisatie voor Leiden en omstreken, een organisatie die zich onlangs uit onvrede met het beleid van de landelijke AN IB van deze laatste club heeft afge splitst, heeft onlangs een bestuur gekozen. Als voorzitter werd C. Brink-Bus ken uit Hazerswoude gekozen, secretaris is C.G. Kriek uit Voor schoten. Het vroegere ANIB-bestuur is ge heel in het bestuur van c organisatie opgenomen eens een grote hoeveelheid afrikaantjes en andere plan tjes in het omgeploegde ge deelte van het veld werden ge zet. Ze stelden een brief op po ten op en stuurden die naar de Woningstichting en de Plant soenendienst van de gemeen te. Een brief waaruit "stomme verbazing" sprak, waarin het "onaanvaardbaar over de plantjes werd uitgesproken en geeist werd dat het veld binnen de kortst mogelijke termijn weer in oude staat werd hersteld. Een citaat uit de brief: "In elke wijk wordt gevochten voor speelgelegenheid voor de kin deren, hier wordt een speel veld veranderd in een sier- tuin. Een betere vorm van ka- pitaalvernieting is niet denk baar" De bewoners wisten toen niet dat de Woningstich ting die plantjes erin had la ten zetten met de bedoeling om er later grxiszoden voor in de plaats te leggen, maar op dat moment geen zoden kon krij gen. En ze beletten hun kinde ren niet om de plantjes uit de grond te trekken of erin te trappen, moedigden ze in en kele gevallen zelfs daartoe Er ligt nu inmiddels weer gras. En op het betegelde gedeelte daarnaast staan twee beton nen blokken met gaten erin, bedoeld als speelobjecten maar door de jeugd af en toe gebruikt als stookoven. "Maar wij willen ook graag speeltuig op het veld", aldus mevrouw De Vogel van de bewoners commissie. "We hebben al eens gedacht aan de speeltoestellen die nog bij de Rekenkamer in de Da Costastraat staan, want dat was vroeger een school. Maar daar moesten we voor naar B en W en dat is er niet van gekomen. Nu heeft de Woningstichting pas geleden een voorstel gedaan, maar dan moesten de bewoners iets bijdragen tn de huur,en daar voelt lang iedereen niet voor". De heer Van Dijk, ook lid van de bewonerscommissieis nog het meest pessimistisch. "We zijn er nog niet uit", zegt hij. "We wachten tot de maatschappe lijk werker van de Woning stichting terug is van vakan tie, en onze bewonerscommis sie moet uiorden uitgebreid, want we zitten er nu nog maar met zijn vieren in. Ik denk dat we in september weer gaan praten, want de flats moeten worden opge knapt en de trappenhuizen worden betegeld en die tuindat blijft een blok aan het been"

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3