Komend najaar tulpen en hyacinten in bloei Myros Buitenzorg wint draverij op korte baan Voorschoten jeidse agenda Lezers schrijven Wat wij maken is niet voor de handel bestemd Uniek verschijnsel bij 28 tuincentra STAD EN RAND DINSDAG 31 JULI 1979 DEN HAAG - In het najaar zullen 28 tuincentra in heel Nederland bakken met bloeiende hyacinten en tulpen plaatsen om de verkoop van voorjaarsbollen te stimule ren. Dankzij onderzoekingen van de afdeling markton derzoek van het Produktschap Voor Siergewassen (PVS) en een broeiproevenbedrijf uit Niedorp is men erin ge slaagd voorjaarsbollen ook in het najaar te laten bloeien. Voorlopig niet voor de verkoop, maar wel om de teruglo pende verkoop van bloembollen aan particulieren op te vijzelen. de markt misschien vergroten. Dan kunnen we mogelijk het zelfde doen in het buitenland" Duur Het Produktschap zorgt ervoor dat de 28 deelnemende bedrijven in het najaar acht weken lang in bloei staande bollen krijgen. Dat kost elk tuincentrum zo'n hon derd gulden per week. De bloeiende bollen zijn zo duur, omdat ze een jaar in een koelcel Het Produktschap Voor Sierge wassen gaat ervan uit dat de con sument meer bollen zal kopen als hij ziet hoe die er in het voorjaar zullen uitzien. Uit experimenten die vorig jaar zijn gehouden bij drie tuincentra is gebleken dat gemiddeld 20 procent meer bol len zijn verkocht. Dat is volgens Jacques Henneman van het Pro duktschap een ontwikkeling met perspectieven. "Als de verkoopcijfers dit jaar goed uitpakken, dan kunnen we hebben gestaan. De bollen zijn in de zomer geoogst en in het najaar in bakjes gedaan. Vervolgens zijn de bakjes met bollen in een koel cel geplaatst, waar de tempera tuur iets boven het vriespunt is In het najaar, precies een jaar la ter, worden de bakjes uit de cel gehaald en langzaam op tempera tuur gebracht. Elke dinsdag zul len de in knop staande bollen naar de tuincentra worden ge bracht. De levensduur van de hyacinten en tulpen is ongeveer een week. Het is uniek dat bakken met bloeiende tulpen bij tuincentra worden geplaatst. Droogverkoop Vorig jaar werd door 1 op de 5 gezinshuishoudingen bloem bollen gekocht. Vanaf 1975 is de omzet van de zogenaamde droogverkoop gedaald. In 1975 werd voor bijna 13 miljoen gul den omgezet. In 1977 voor onge veer 10.6 miljoen gulden. Vorig jaar is die omzet iets gestegen. De prijzen van bollen zijn sinds 1975 drastisch gestegen. Betaalde men in 1973 nog 16 cent voor een bol, in 1978 kostte een bloembol 27 cent. Vorig jaar gaven de kopende ge zinnen gemiddeld 12,56 gulden uit voor bloembollen. De helft van dat geld werd besteed aan hyacinten, zo'n 10 procent meer dan in het voorgaande jaar. Men sen met hogere inkomens kopen vaker bloembollen dan mensen met een laag inkomen. Uit een telling van het Produktschap Voor Siergewassen blijkt dat bij na 28 procent van de welvarender gezinnen bollen koopt en slechts 16 procent door gezinnen met een laagjinkomen. Te massaal Ik wil graag reageren op enkele uit spraken gedaan door wethouder Van der Zalm uit Warmond in uw krant van 23 juli j.l. Daarin zegt Van der Zalm dat hij geschrok ken is van de 60 bezwaarschriften die zijn ingediend tegen de te bouwen woningen voor alleen staanden. Dat wij niets meer voor elkaar over zouden hebben zoals de heer Van der Zalm zegt vind ik een ver keerde voorstelling van zaken geven. Wij - en hiermee verte genwoordig ik zeker 46 van de 60 bezwaarmakers - zijn niet tegen woningen die gebouwd gaan worden voor alleenstaanden. In tegendeel. Wij zijn tegen de ma nier waarop en hoe deze wonin gen gaan worden geplaatst. Er gaat met dit bestemmingsplan zo een massaal gebouw verrijzen, dat voor de omwonenden een heel benauwde situatie ontstaat. Ook de heer Van der Zalm moet op de hoogte zijn van de afspra ken die zijn gemaakt bij de ver koop van de grond. Er wordt nu twee keer zo hoog en twee keer zoveel gebouwd als oorspronkelijk de bedoeling was Verder komen er ook nog par keerplaatsen bij. Er is op alle ma nieren al heen en weer geschoven met dit plan, ook dat weet Van der Zalm precies. Dat is waar de bezwaren uit voortkwamen en niet tegen de woningen. Dat wil ik nadrukkelijk stellen. Dit moet als laatste nog even van mijn hart. De wethouder zegt zo mooi dat er in Warmond geen verschil in vloerhoogte meer is tussen B en W en toehoorders (Warmonders). Dat is dan waarschijnlijk alleen in het raadhuis zo, maar in de praktijk is dat niet bewezen. Mevrouw M. M. Breedijk, Endepoellaan 3, Warmond Bravo politie! Rijdende per bromfiets werd er een aanval op mij ingezet tussen de Haagse Schouw en de Maaldrift door een rakelings passerende auto bemand met vier personen. Zij sloegen mijn zonnescherm van mijn helm eraf en gelijk dro pen mijn bril en jak van de eieren waar ze mij niet zachtjes mee raakten. Ongeveer 1 kilometer verderop lukte het mij om de be manning van een stilstaande po litieauto in te lichten. Deze zette direct de achtervolging in en na een half uur had ze de auto met vier personen te pakken. Bravo politie! Een ieder kan op de Was- politie rekenen! H.J. de Jong, Bothastraat 5, Wassenaar. VOORSCHOTEN - De 8-ja- rige bruine hengst Myros Buitenzorg, gereden door R. L. Pools, werd gisteren de winnaar van de Voor- schotense kortebaandra- verij. Daarmee werd de jaarlijkse paardenmarkt viering in deze gemeente afgesloten. Er kwamen 27 dravers aan de start van de 300 tot 320 meter lange wegbaan op de Prins Bernahrd- laan en zij werden nauwlettend gadegeslagen door zo'n 3000 toe schouwers. De wedloop kende veel kampritten, waarvan er slechts enkele werkelijk span nend waren. Een klein incident deed zich voor tijdens de tweede omloop. De omroeper liet weten dat de 5-ja- rige bruine ruin Pipo de Clown Grote belangstelling gisteren voor de kortebaandraveri.jen in Voorschoten. zich kreupel had gelopen en uit de strijd werd genomen. Kort daarna kwam de mededeling dat de controlerende dierenarts Westgeest de draver niet als kreupel beschouwde en Pipo aan de start moest verschijnen. Na enige valse starts verloor Pipo tenslotte van Rioca S. die beslag legde op de vierde prijs. Tijdens de derde en vierde omloop bleek al snel dat Myros Buiten zorg uit de zeer bekende voorou ders de grote kanshebber zou worden. Alleen de 9-jarige hengst Laiko Beroona zou hem nog kunnen wippen. Beide dra vers werden gereden door H. J Pools en volgens de reglementen zou H. J. Pools achter Laiko blij ven rijden. In de beslissende omloop werd Myros naar de winst gereden door broer R. L Pools. Rioca S legde beslag op de vierde prijs, nadat deze 4-jarige draver een kamprit nodig had om uiteindelijk te verliezen van My ros Buitenzorg. De bruine hengst Performer s Star versloeg Rioca en behaalde daarmee de derde plaats. Cr was voor de dravers een totaal bedrag van 6500 gulden aan prij zen te verdelen met daarnaast nog een prijs van 1000 gulden be schikbaar gesteld door het ge meentebestuur van Voorschoten. Ouder echtpaar in kelderatelier fanatiek met kunst bezig 5? VOORSCHOTEN - "Wat wij ma ken is beslist niet voor de handel bestemd. Ik zou nooit veel geld durven vragen. Als we de onkos ten er maar uit hebben, zodat we weer nieuwe dingen kunnen ma ken" Kunst maken die betaalbaar is. Dat is het streven van het Voorscho- tense echtpaar Overduin. Dat be tekent wel; zo goedkoop moge lijk werken. Vandaar dat de heer Overduin (70), die na zijn pensio nering met schilderen is begon nen, zijn schilderijen zelf van lij sten voorziet. "Wanneer ik een nieuw schilderij wil maken, be gint dat met het zelf spannen van het linnen op een zelfgemaakt raamwerk. Kant en klaar zou dat veel te duur worden. Zo'n werk stuk is dan afgezien van de verf iets dat ik helemaal met mijn ei gen handen heb gemaakt", zegt hij- Me vrouw Overduin heeft zich, sinds zij 4 jaar geleden begon, ge specialiseerd in het maken van wandkleden. "Ik weet vrij pre cies hoe het wandkleed er uit moet gaan zien. Dat betekent niet slordig werken en heel goed uitkijken met welke kleuren je werkt. Als ik eén bepaalde kleur in mijn hoofd heb, moet ik die stof ook persé hebben. Dat maakt een wandkleed soms wel eens duur". Mevrouw Overduin durft voor haar creaties geen hoge prij zen te vragen. "Wat duur is laten liever hangen" In een flatkelder aan de Raadhuis laan heeft het echtpaar een atelier ingericht. Daar geeft mevrouw Overduin zelfs lessen. Een enor me hoeveelheid werkstukken ge tuigt van een grote liefde voor de kunst. Het echtpaar is zo verdiept in het werk, dat het "eten ervoor blijft staan". Mevrouw Overduin werkt soms "tot drie uur 's nachts" door. "Ik werk dan aan een wandkleed dat beslist af moet", zegt zij. Overduin had in zijn vroeger werk kring (hij was automonteur) ei genlijk geen tijd voor zijn hob by's. Op school was hij naar eigen zeggen niet een van de beste leer lingen. Hij kon zijn creativiteit niet onderdrukken. "Ik vond het maken van caricaturen veel leu ker, maar die pakte de meester mij steeds af. Later ben ik die meester nog wel eens tegenge komen. Hij vertelde dat mijn te keningen nog steeds boven water komen als hij een gezellig avondje met kennissen heeft. Betrapt bij illegaal verkopen loten VOORSCHOTEN - Tijdens de kor- tebaandraverijen in Voorschoten is gisteren de 26-jarige J.V. uit Haarlem opgepakt. De man werd betrapt bij het illegaal verkopen van loten. De politie die hem al enige tijd in de gaten hield, be trapte V. op heterdaad. De man bood namelijk één van de recher cheurs in burger een lot aan. Later verklaarde V. op een dag on geveer 2500 gulden binnen te ha len. Hij was vorig jaar ook actief geweest tijdens de draverijen in Voorschoten. V is na verhoor vrijgelaten. Kruisgebouw straks moskee? JEI DERDORP - Het Groene Kruisgebouw aan de Splinter- laan in Leiderdorp zal wellicht in de toekomst dienst gaan doen als moskeeruimte. De Leidse commissie "huisvesting migranten" besloot gisteren posi tief advies uit te brengen over de plannen. In totaal zou er 43.070 nodig zijn om het gebouw als moskeeruimte voor de Turkse gemeenschap in te richten. De gemeente Leiden kan de kosten niet alleen op zich nemen. Waar schijnlijk zullen Leiden (607c) en Leiderdorp (407c) samen voor de verbouwingskosten zorgen. De gemeente Leiderdorp zou het ge bouw dan tien jaar kunnen huren van de bouwer en onderverhuren aan de Turkse Culturele Vereni ging. A3e bestemming van het gebouwtje wordt op 27 augustus in de raad van Leiderdorp behandeld. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden, wordt van 27 juli-3 aug. waargenomen door Apo theek Reyst, Steenstraat 35. Leiden, tel. 120136; Apotheek Voorschoten, Leid- seweg 66, Voorschoten, tel. 01717-2525. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer mogelijk is met openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men uitslui tend voor spoedrecepten van een taxi, tel. 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn 134604; tel. ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude RD. - Ge zondheidscentrum, Leiderdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/m do. van 14-15 Oegstgcest - Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten - Gezondheidszorg, v.d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. B. Wennekers, Oude Rijn 91a, Leiden, tel. 071-141889. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoon 071-125202. Voor allen die in moeilijk heden verkeren. Van 9 juli tot 11 aug. bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 uur, I van vrijdagavond tot maandagmorgen doorlopend bereikbaar. Vertrouwelijk. Burgerraadsman Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kan tooruren). Spreekuren ma., di. en wo 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 uur. Dierenhulpdienst h Dierenhulp- en ambulancedienst Lei den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpver lening aan gewond geraakte of anders zins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegst- geest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdurig zieken en gezinsverzorging. Telefoon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Oude Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom, bureau v. hulpverl. bij zwanger schap en alleenstaand ouderschap. Ter- weepark 2, tel. 151068. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrij dag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat- en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of andere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 142154/761557. Help even i, Leiderdorp, ook voor hulp Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, eventueel met kinderen. St. Jacobsgracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moeders Mevrouw zuster E. Janssen-Niemeijer Hofdijck 32, Oegstgeest, telefoon 071-153652. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Herengracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di. 10-12.30 uur. woe. 13.30-16 uur, do 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Bin nenstad: Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogendorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur, Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buyirthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijfc Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rutgershuis Maar zelf heb ik er niets meer van", zegt Overduin. Ir. een oud schoolschrift heeft Overduin limmericken bewaard, gemaakt onder het sleutelen aan auto's die dan meestal over auto's gingen omdat hij er dagelijks mee werkte: De auto is een ding op wielen, dat kan je gemakkelijk vernielen, en als je op tijd, niet vernieuwt wat verslijt, je rijdt met de dood op je hielen' aldus een van zijn pennevruchten. inspiratie voor zijn schilderijen deed Overduin op bij de COBRA- groep (waarin ook Karei Appel zat). "Het werk van die groep was een openbaring voor mij. Ik wilde het niet nadoen, maar het gevoel schilderen. De kleuren die in je opwellen op het doek zetten is iets geweldigs", aldus de Voor schotenaar. De verzameling van kunstwerken (hanglampen gemaakt van een tandwiel, reliëfschilderijen met verf en auto-onderdelen, draad- schilderijen. en noem maar op) van het echtpaar is een bont ge heel. Jan Overduin en zijn vrouw denken nog heel wat uit hun handen te laten komen. ROEL ZAADNOORDIJK Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordemde 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, wer ken, uitkeringen en belastingen. De maanden juli en augustus geopend di. en do. van 18.30-20.30 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f43,05' Kwartaalabonnement per post f60,90 Jaarabonnement f 160,70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. imeling kunst van de Overdux

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2