"Ontwikkeling uitgaven sociale verzekeringen is weing bemoedigend" Nederlandse consumenten pessimistisch Vliegen negen tot vijftien procent duurder Koffieprijs omhoog Markt berichten Nationaal Christelijk Werkgeversverbond: ECONOMIE POLEN LOOPT TERUG DINSDAG 31 JULI 1979 ECONOMIE PAGINA 12ÏÏ AMSTERDAM-DEN HAAG (ANP) - De adviesprijzen van koffie gaan voor de consument morgen omhoog met 0,56 per pak van 250 gram. Oploskoffie wordt 0,29 duurder per pot van 50 gram. Met deze verho ging komt de adviesprijs voor de hoofdsoorten koffie (rood merk) op 4,18. Twee jaar geleden was de prijs van de Roodmerksoorten 6,82. Sindsdien deed zich een lange reeks van dalingen voor tot 3,62 in april van dit jaar. Nu ma ken de ontwikkelingen op de wereldmarkt voor het eerst sinds lange tijd weer een verho ging nodig. Het ministerie van economische zaken is van de prijsverhoging op de hoogte ge steld, aldus een mededeling van de Nederlandse koffiebranders en theepakkers. De Consumentenbond is in ho ge mate verrast door de omvang van de koffieprijsverhoging, al dus een woordvoerder gisteren. Men verwachtte wel dat de prijs omhoog zou gaan gezien de prijsontwikkling op de we reldmarkt en de soms ook zeer forse prijsverhogingen (bij voorbeeld in België) in andere landen. Niettemin valt deze verhoging van bijna twintig procent wel erg fors uit, aldus de woordvoerder. De Consumentenbond vindt het opvallend, dat dit soort prijsverhogingen van aanzien lijke omvang zo ineens plaats vinden, terwijl prijsverlagingen bij een daling van de wereld marktprijs altijd trapsgewijs gebeuren. De bond verwacht dat het mi nisterie van economische zaken er nauwlettend op zal toezien dat speculaties in koffie, die bij dergelijke prijsverhogingen plegen voor te komen, zoveel moglijk worden tegengaan. DEN HAAG (ANP) - De Neder landse consumenten blijven pes simistisch gestemd ten aanzien van de diverse aspecten van de economische situatie. Dit blijkt uit de in de eerste helft van mei gehouden conjunctuurenquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Hun sombere ver wachtingen, die bij de enquête van januari dit jaar werden ge constateerd, zijn gebleven, zo to nen de antwoorden van de onge veer tweeduizend ondervraagde consumenten aan. De verwachtingen van de consu menten ten aanzien van de ont wikkeling van de algemene eco nomische situatie in de komende twaalf maanden waren ongeveer gelijk aan die van januari; 16 pro cent verwachtte een verbetering tegenover achttien procent in ja nuari. Evenals in januari voorzag 51 procent een verslechtering en 29 procent (januari: 28 procent) meende dat de economische toe stand hetzelfde zou blijven. Langere termijn Op wat langere termijn waren de verwachtingen eveneens nog on gunstig: 44 procent (januari: 45 procent) verwachtte dat de eco nomische omstandigheden de komende vijf jaar zullen ver slechteren, terwijl maar 26 pro cent (januari: 27 procent) op een verbetering rekende De ontwikkeling van de werkloos heid werd in mei wat minder on gunstig beoordeeld dan in janua ri- 59 procent was van mening dat het aantal werklozen zal stijgen (januari 63 procent) en veertien procent verwachtte een daling (januari: 11 procent). Het oordeel over het verloop van de prijzen in de komende twaalf maanden was daarentegen min der gunstig dan in januari. Thans meent 21 procent dat de prijzen de komende twaalf maanden sterker zullen stijgen dan daar voor (januari: 15 procent). Een gelijk percentage als in januari, 56 procent, voorzag een even gro te stijging en elf procent (januari: 16 procent) rekende op een min dere stijging dan tot dusver. Net als in januari verwachtte tien procent helemaal geen prijsstij gingen. Wat betreft de ontwikkeling van de financiële situatie van het eigen huishouden weken de verwach tingen van de consumenten niet veel af van die van januari. Even als in januari verwachtte onge veer vijftien procent dat de finan ciële situatie van het huishouden de komende twaalf maanden zal verslechteren en zeventien pro cent rekende op een verbetering (januari: 19 procent). Bijna twee derde van de ondervraagde huis houdens, 65 procent, zag hierin geen verandering komen (janua ri: eveneens 65 procent). Woningmarkt Evenals vorige keren werd ook weer gevraagd naar een oordeel over de woningmarkt. In mei antwoordde zeventien procent van de ondervraagden op de vraag: „Vindt u dat het een goede of een slechte tijd is om nu eigen woningen of huizen voor beleg ging te kopen?", dat naar hun mening het ogenblik nogal gun stig was. In januari was dit vijf tien procent. Ruim 57 procent vond echter het ogenblik eerder ongunstig om j een eigen woning te kopen (ja- nuari: 64 procent). Voor ongeveer twintig procent was het tijdstip niet bijzonder gunstig maar ook niet bijzonder ongunstig (januari: 17 procent). Andijvie 0,14-0,38, snijbonen II 0,90 snijbonen I 2,60-2,90, kroten A 3,70, gele kool 0,18-0,25, spitskool 0,15-0,29, bos- peen II 0,65-0,88, aanvoer 5.868, waspeen AI 5,70-7,40, waspeen All 3,20-7,70, waspeen BI 6,-10,80, aanvoer 63.980, breekpeen 16,-, rabarber 0,31, selderij per bos 0,22-0,26, sla natuur 10,17, spina zie 0,52, uien 0,42-0,76, bosuien 0,40-0,41, bonenkruid 0,06, krulpeterselie 0,37-0,52. Specificatie bloemkool: sorte ring 6 p.bak I 0,56-0,81, 6 p.bak II 0,35-0,56, 8 p.bak I 0,35-0,70, 8 p.bak II 0,21-0,35, 10 p.bak I 0,35, 10 p.bak II 0,21-0,35, aanvoer 11.328. WIELRENNEN - Aad van den Hoek heeft gisteravond de wie lerronde voor profs in Elsloo ge wonnen. Hij legde de 100 kilome ter af in 2 uur, 21 minuten en 13 seconden. Tweede werd Johan van der Meer en derde Jos Schip per. VOETBAL - Eerste divisieclub FC VVV heeft gisteren in Sittard een oefenwedstrijd tegen Almania, dat uitkomt in de hoofdklasse der zondagamateurs, met 2-1 gewon nen. Bij de rust was deze stand al bereikt. In de 26e minuut gaf Boers Almania de leiding. Jansen en Pala (respectievelijk in de 31ste en 43ste minuut) bezorgden de Venlonaren toch de winst. Er waren 300 toeschouwers. CRICKET - Het Nederlandse jeugdcricketelftal heeft in Toron to verloren van het* team van Noord Engeland. Jong Oranje verloor de ontmoeting met vier wickets. WEERRAPPORTENg' 'an hedenmorgen 7 uur Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfurt Genève Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca München Oslo Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv geh. bew. 21 14 zwaar bew. 22 13 zwaar bew. 22 13 zwaar bew. 21 13 zwaar bew. 21 14 zwaar bew. 18 15 geh. bew. 21 15 bew. 25 12 01 bew. 31 18 0 bew. 27 14 1 tregen 21 15 2 bew - 13 licht bew. 35 15 onbew. 34 24 onbew. 32 19 zwaar bew. 25 15 zwaar bew. 28 21 geh. bew. 16 14 onbew. 29 24 0 DEN HAAG (GPD) - Het Nationaal Christelijk Werkge versverbond (NCW) vindt de uitgavenontwikkeling van de sociale verzekeringsfondsen weinig bemoedigend. Als de huidige trend zich voortzet zullen de uitgaven in 1980 met 1,7 miljard gulden stijgen. Indien deze uitgavenstijging door mid del van premieheffing moet wor den gedekt, betekent dit een to tale premiestijging van 1,5 pro cent. Het NCW is bij zijn bereke ning uitgegaan van een extra overheidsbijdrage van 1,1 mil jard. Volgens NCW-secretaris mr J. Klok komt de premieraming van het ministerie van sociale zaken ernstig in het gedrang. Immers, zoals de zaken er nu voorstaan, zal het totale premieniveau in 1980 47,75 procent bedragen Daarmee wordt het voor 1982 ge raamde niveau van 47,5 procent reeds overschreden. Dit jaar kon het gat in de uitgaven worden ge dicht door extra overheidsbij dragen van 1,7 miljard, premies tijging en intering op de reserves van de ziekenfondsverzekering Het NCW vraagt zich af of het fi nancieringstekort van de over heid in 1980 nog wel extra bijdra gen aan de fondsen teneinde de premiedruk stabiel te houden, toelaat. Volgens mr. Klok is daar nauwelijks ruimte voor Groeiers De grootste groeiers, zo heeft het NCW becijferd, zijn de arbeids ongeschiktheidsverzekeringen (wao en aaw) en de verplichte ziekenfondsverzekering. De ontwikkeling van de uitkerings lasten bij de Wet op de Arbeids ongeschiktheidsverzekering geeft schijnbaar een dalend ver loop te zien. Dit wordt echter ver oorzaakt door een verdere laste- noverheveling naar de Algemene Arbeidsongeschiktheidswet. „Van de verwachte stabilisatie van het aantal wao-toekenningen op 71.000 is niet veel terechtge komen. De toeneming in 1979 en 1980 van het aantal wao-trekkers bedraagt netto nog zo'n 25.000 Daarmee zal het totaal aantal wao-gerechtigden eind 1980 op ruim 480.000 uitkomen", aldus mr. Klok. Hij signaleerde tevens een sterke toeneming van het aantal jongeren in de wao. „Veer tig procent van de wao-trekkers is jonger dan 35 jaar". Ook de ontwikkeling van de uitke ringen op grond van de Algeme ne Arbeidsongeschiktheidswet ligt boven de ramingen. De totale lasten van de aaw zullen in 1980 met 850 miljoen stijgen, wat neerkomt op een premiestijging van ten minste 0,75 procent. De invoering van het recht op aaw Overname Alfa Romeo ontkend MILAAN (ANP/Reuter) - Het Italiaanse automobielcon cern Fiat heeft geruchten over onderhandelingen over een overneming van Alfa Romeo door Fiat tegenge sproken. Fiat reageerde hiermee op opmerkingen van Pietro Sette, de topman van de Italiaanse staatshoud- stermaatschappij IRI, die een dergelijke transactie met Fiat niet uitsloot. Het gaat niet zo goed met Alfa Romeo. IRI heeft meegedeeld dat Settes opmerkingen in houden dat een van de moge lijkheden voor een mogelijk herstel bij Alfa Romeo, na melijk samenwerking met een deelneming in andere au tomobielconcerns, wordt be studeerd. voor de werkende gehuwde vrouw per 1 januari 1980 zal de beheersing van het volume nog meer bemoeilijken. Het NCW verwacht dat eind 1980 het totale aaw-bestand 350.000 zal bedra gen. Hier tegenover staat een da ling van het aantal mensen dat een beroep doet op de Werkloos heidswet (ww). Omdat evenwel het werkloosheidsvolume zich handhaaft, beteken dit alleen maar een toeneming van de harde kern langdurig werklozen. Deze groep is aangewezen op een uit kering krachtens de Wet Werk loosheidsvoorziening (wwv) of de Rijksgroepsregeling Werkloze Werknemers (rww). Volgens mr Klok ontvangt thans driekwart van de werklozen een WWV of RWW-uitkering. Om de lastendruk voor het be drijfsleven niet te verhogen is in elk geval een stabilisatie van de kosten noodzakelijk. Daartoe zal de overheid haar pakket van ex tra bijdragen dienen te handha ven. De uitspraak van minister Andriessen van juni dat in zijn gedachten een beperking van de overheidsbijdragen aan de so ciale fondsen een rol speelt bij het beperken van het financierings tekort, noemde NCW-secretaris Klok „bedenkelijk" Exportontwikkeling Ingaande op onze exportpositie meende NCW-secretaris drs. H. H. J. Wijfels te mogen constate ren dat de Nederlandse economie het laatste jaar weer in staat is geweest om mee te delen in de groei van de wereldhandel. Een verklaring voor het aantrekken van de export kon Wijfels niet ge ven. „Het gaat goed over de hele linie" Volgens hem is er geen sprake van speculatieve voor- raadvorming. Hiervan is mis schien sprake bij olieprodukten ten gevolge van de gestegen olie prijzen, maar ook de voedings- en genotmiddelen industrie deed het goed en daar is zeker geen sprake van speculatie. Ter onder steuning van zijn stelling wees Wijfels op de ontwikkeling van de Westduitse economie. „Die draait erg goed, maar daar profi teren wij niet zo sterk van" Volgens deze NCW-secretaris be gint het op matiging gerichte overheidsbeleid nu vruchten af te werpen. „Het keerpunt lag in 1976, toen Duisenberg met zijn 1- procentsnota kwam", aldus Wij fels, die eraan toevoegde dat dit toch nog maar het begin is. ROME-Niet iedereen in Italië is zo gelukkig dat hij de verkoeling behelpen zich dan maar ter plaatse zoals hier in de Trevi-fontein "La dolce vita WARSCHAU (AP) - Een harde winter die het vervoer heeft verlamd, overstromingen in de lente en droogte in het be- WASHINGTON (Reuter) - De benzinevoorziening in de VS wordt voortdurend beter, zo heeft de Amerikaanse minister van energie, James Schlesinger, meegedeeld. De produktie van huisbrandolie heeft een behoor lijke omvang bereikt en Schle singer meent dat er de komende winter voldoende huisbrandolie zal zijn. De VS hebben in juni meer ruwe olie en olieprodukten ingevoerd dan in mei maar minder dan in juni 1978. Er werden in juni 241,36 miljoen vaten ingevoerd, dat is ruim zeven miljoen vaten meer dan in mei en ruim vijf mil joen vaten minder dan vorig jaar gm van de zomer behoren tot de factoren die ertoe hebben geleid dat Polen de voor de eerste helft van dit jaar ge stelde economische doelen niet heeft bereikt, aldus schreef gisteren het dagblad der communistische partij, Trybuna Ludu. Er zijn in dat half jaar in vergelij king met dezelfde periode van 1978 10 percent minder huizen gebouwd, er is 70.000 ton minder kopererts gewonnen dan de be doeling was, er zijn 10.000 tracto ren minder vervaardigd dan vol gens de plannen moest gebeuren. De cementproductie lag 6.000 ton, die van papier haast 500.000 ton en die van boter haast 50.000 ton achter op de schema's gesteld voor de eerste zes maanden van 1979, aldus het blad. Volgens de plannen zou de econo mische groei dit jaar in Polen 5.3 percent moeten bedragen maar in het eerste halfjaar was er slechts een stijging geweest van 0.8 percent. Tijdens de lange winter en de over stromingen is 6 percent van het in de afgelopen herfst gezaaide ge was verloren gegaan terwijl de veestapel erdoor met ongeveer 2 percent afnam. De export is tot nu toe goed verlo pen, aldus de krant, maar de in voer daalde - hetgeen ook de be doeling was om de handelsbalans te verbeteren. Er was ook goed nieuws over de productie van steenkool, energie, staal, landbouwmachines, auto's en huishoudelijke apparaten in de eerste zes maanden van het jaar, namelijk dat zij slechts "on belangrijk lager" was geweest dan de plannenmakers hadden gewild. GENÈVE (ANP/Reuter)-Op 1 sep tember worden vracht- en passa gierstarieven van luchtvaart maatschappijen die lijndiensten onderhouden met negen tot vijf tien procent verhoogd in verband met de stijging van de brandstof kosten. Ongeveer zestig bij de IATA (International Air Trans port Association) aangesloten maatschappijen hebben daartoe besloten na veertien dagen on derhandelen in Genève. Een IATA-woordvoerder heeft gis teren meegedeeld dat de tariefs verhogingen van de afzonderlijke maatschappijen zullen worden bekendgemaakt in de nationale valuta's. Tijdens de onderhande lingen is vastgesteld dat de brandstofkosten sinds eind vorig jaar zijn verdubbeld. Omdat de stijging van de kosten in de ver schillende delen van de wereld sterk uiteenloopt is besloten tot p een gevarieerde verhoging van de tarieven. Alle bijzonderheden zullen de di verse luchtvaartmaatschappijen bekendmaken in hun nationale valuta's nadat de nodige compu terberekeningen zijn verricht, de benodigde goedkeuringen van de autoriteiten zijn verkregen en overleg is gepleegd met de ver kooporganisaties van vracht- en passagiersvluchten. Carter wil subsidie op ontwikkeling of bergen kan opzoekenDe Romeinen ilno het echt zonne-energie WASHINGTON (Reuter) - presi dent Carter heeft bij het Congres wetsvoorstellen ingediend die betrekking hebben op een deel van zijn energieplan. De overheid moet subsidie gaan verstrekken om de kosten van leningen voor de installatie van apparaten die gebruik maken van zonne-ener- gie laag te houden. Verder moe ten de kosten van de installatie van verwarmings- en koelings- apparaten die gebruik maken van zonne-energie in woningen af trekbaar worden voor de belas tingen. De produktie van olie uit teerzand 'en de winning van aardgas uit ongebruikelijke bronnen, zoals mijnen, moet eveneens door middel van belastingvoordelen worden bevorderd. Dat geldt eveneens voor de installatie van verwarmingketels die met hoqt worden gestookt President Carter heeft voorgesteld een „Zonne-energie Ontwikke lingsbank" op te rischten die subsidie aan particulieren zal gaan verstrekken om de toepas sing van zonne-energie te bevor deren. 160.50 82,80 179,50 56.00 1990,00b 31,50 295,00 800,00 720.00 15,40 5o!oo 730.00 83^00 50,00 BELEGGINGS- INSTITUTEN Alg. Fondsonb. 97 Vance Sand. 13.00 13, BUITENLANDS Bank GELD (KOERSEN) koopt 152,00e 15L50e AMSTERDAM (ANP) - Het bleef vandaag weer kalm op het Dam rak. De nieuwe staatslening, die 1 in de ochtenduren werd aange- kondigd, werd al min of meer J verwacht en de bestaande lenin gen ondergingen nauwelijks eni ge koerswijziging. Een vergelijk bare lening van de nu aangekon digde, de ook 9 pet 15-jarige le ning van dit jaar, noteerde 100,30. De aandelenmarkt gaf voor de ac tieve fondsen een wat gedrukt beeld te zien. Maar zowel in posi tieve als in negatieve zin bleven de verschuivingen klein. Een uit zondering vormde duidelijk KLM, die 1,60 duurder werd ir onder invloed van de aankondi- I ging van behoorlijke tariefsver- o hogingen. Kleine winsten waren d ook weggelegd voor Heineken, Nationale Nederlanden en 0 Nedlloyd.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 12