Compleet Ajax favoriet voor Keizerskroon Wereldrecord voor Joeri Kirdanjan FREDBISCHOT TEKENT BIJ FC AMSTERDAM Olympische Spelen kosten Rusland vrijwel geen cent In Amsterdam-704 toernooi Patrick Pons wint Formule 750 Canada SCHAAKSTER BELLE DERDE IN POLEN DINSDAG 31 JULI 1979 VELSEN (GPD) - Fred Bischot speelt met ingang van het nieuwe seizoen niet meer voor Telstar. De voetballer, die acht seizoenen voor de Velsense eerstedivisieclub uitkwam, tekent een dezer dagen een tweejarig con tract bij FC Amsterdam. Gisteravond bereikten Telstar en FC Amsterdam overeen stemming over de transfer som (naar verluidt twee ton) van de 31-jarige taxichauf feur. AZ'67 gaat komend seizoen al le thuiswedstrijden op za terdagavond spelen. De Alkmaarse club zal met het oog op het komend seizoen geen miljoenen meer inves teren in dure vedetten, maar de eigen jeugd volop kansen geven. Dit verklaarde trai ner Georg Kessler, die gis teravond benadrukte dat zijn ploeg in de nieuwe com petitie "vooral aanvallend voetbal zal spelen". grenzende waarschijnlijk heid op een andere manier tegen de aanstaande voet baljaargang aankijken, nu noodgedwongen enkele prominente spelers van de loonlijst moesten worden geschrapt. Naast de Joego- slaven Budisic en Mohorovic zal vermoedelijk ook de En gelse linkerspits Ron Good- lass zijn heil elders gaan zoeken. NAC-secretaris Eu- gène Lemmens erkende gis teren "dat Goodlass voor ons gewoon te duur is en dat wij rekening houden met zijn vertrek". De Engelsman is nog altijd in onderhandeling met een En gelse club, terwijl ook Spar ta belangstelling voor Good lass heeft. Ook centrumspits Kees Storm, die om dezelfde reden als Goodlass niet bij NAC tekende, vertrekt bij de Bredase club. Bij welke club hij volgend seizoen speelt is vooralsnog onduidelijk. Storm wil zelf dolgraag naar de amateurhoofdklasser RKC, maar NAC wil Storm aan FC Den Bosch overdoen. "Want", aldus Lemmens, "met die club hebben wij al overeenstemming bereikt". Overigens zal NAC als één van de weinige betaalde vereni gingen in Nederland wél de naderende competitie als schuldenvrije club binnen stappen, nu de club de ac commodatie, die sinds 1939 in bezit was, aan de gemeen te Breda heeft verkocht. Het complex vertegenwoordigt een waarde van enkele mil joenen. MOSKOU (GPD) - Het lijkt een verbluffende tegenstrijdigheid: de Olympische Spelen van 1980 vergen 230 miljoen roebel (ruim 700 miljoen gulden) en toch kos ten die Spelen de Sowjet-Unie vrijwel geen cent. Vladimir Po- AMSTERDAM (GPD) - In het kantoor van Jack van Zanten in Amsterdam rinkelt de telefoon voortdurend. De orga nisator van het Amsterdam 704-toernooi, dat komende vrijdagavond in het Olympisch Stadion van start gaat, heeft het in deze dagen bijzonder druk. Begrijpelijk, want dit befaamde internationale voetbaltoernooi beleeft dit jaar zijn eerste lustrum en heeft mede daardoor erkende voetbalgrootmachten als de Westduitse kampioen HSV Hamburg en de Engelse bekerwinnaar Arsenal gestrikt De Nederlandse inbreng bestaat uit Ajax, landskampioen en bekerwinnaar, en AZ'67. Drukke dagen dus voor Jack van Zanten, de geestelijke vader van dit toernooi. Er is ook dames voetbal en dat levert Jack van Zanten, gezien de uitlatingen, ook weer enkele probleempjes op. Maar goed, de dames kunnen zondagavond om vijf uur terecht in het Olympisch Stadion. Dan speelt het Nederlands dameself tal tegen de Nederlandse kam- pioensploeg Alkmania en zal het probleem met welk soort bal men moet spelen, wel zijn opge lost... Belangstelling Omdat HSV en Arsenal bepaalde verplichtingen hebben, moet Jack van Zanten het toernooi een week eerder spelen dan in andere jaren. Mede daardoor ook kun nen beide buitenlandse topploe- gen op oorlogssterkte aantreden in het Olympisch Stadion. Jack van Zanten, de rijzige zaken man en vriend van Johan Cruijf'f, meldt dat er 40.000 kaarten in de voorverkoop zijn uitgezet, terwijl AZ'67 8000 toegangskaarten kreeg voor de eigen voorver koopadressen. Vanuit Noord- Holland verwacht men namelijk vele duizenden voetballiefheb bers, ook al omdat AZ een zeer grote aanhang bezit. De organisatoren komen met een totaal aantal toeschouwers van circa 55.000 over vrijdag en zon dag uit de niet geringe kosten. Vorig jaar waren er in totaal zo'n 80.000 mensen en hierop hoopt Van Zanten opnieuw. „De grootste drukte verwacht ik op zondagavond. Onze grote kracht is dat de toegangsprijzen in ver gelijking met vijf jaar geleden niet zijn verhoogd. Toen kon je ook staanplaatsen van f7,50 voor een hele avond voetbal krijgen, alsmede zitplaatsen vanaf f 15,-", aldus Jack van Zanten, die als eregasten onder meer zal begroe ten Sir Stanley Rous, erevoorzit ter van de FIFA; de Amsterdam se burgemeester Wim Polak en bondsvoorzitter Wim Meuleman. Vrijdagavond wordt het voetbal festijn opgeluisterd door de KLM-harmonie en zondagavond door de Duitse hammond-orga nist Franz Lambert. Scheidsrechter Als scheidsrechters zijn aangewe zen Jan Keizer uit Volendam, Ge rard Geurds en de befaamde Oostduitse fluittist Prokop. Jan Keizer fluit vrijdagavond AZ te gen HSV. Zondagavond wordt de grote finale door Prokop geleid. Het programma luidt: vrijdag avond om 19.00 uur AZ-HSV en om 21.00 uur Ajax-Arsenal. Zon- Kevin Keegan. grote trekpleis- dagavond na het damesvoetbal om 18.00 uur de verliezersronde en om 20.00 uur de finale. De bui tenlandse voetballers worden vanaf donderdag ondergebracht in het Hilton-hotel te Amsterdam waar in de middaguren een pers conferentie wordt gehouden. Hoe liggen de kansen voor de Ne derlandse vertegenwoordigers? Jack van Zanten hierover: „AZ moet van goede huize komen om de Duitse kampioensploeg HSV te verslaan. Ik heb AZ voor de derde maal uitgenodigd. Niet al leen omdat het zoveel publiek meeneemt, maar ook omdat het een attractief elftal heeft dat aan vallend voetbal speelt. Trekpleister „Bij HSV Hamburg is spitsspeler Kevin Keegan natuurlijk de grote trekpleister. Hij is Europees voetballer van het jaar en speler van het Engelse elftal. Een onbe taalbare kracht. In het doel van de Hamburgers staat Kargus. tweede Duitse keeper achter Sepp Maier. Voorts is er de inter national Kalz." Arsenal heeft een schitterend sei zoen achter de rug met als hoog tepunt de verovering van de En gelse Cup. Grote sterspeler is ze ker Liam Brady, linker midden velder, die tot speler van het jaar in Engeland werd uitgeroepen Jack van Zanten met de trofee. Andere bekende namen zijn on der meer Jennings, Rice Young, Nelson, Talbot Price en Frank Stapleton. Drie spelers van Arsenal maken Met Jensen deel uit van het Noordierse elftal. Stapleton is de grote schutter met 23 doelpunten in het afgelopen seizoen. Ajax, dat eerder in een Europa-Cuptoernooi struikelde over Arsenal en deze Engelsen vrijdagavond ontmoet, zal wel revanche willen nemen. Volgens Jack van Zanten speelt Jensen, de nieuwe aanwinst van Ajax en opvolger van Ray Clarke, mee. Deze Deen kwam de afgelo pen jaren uit voor Real Madrid. Ajax zal op volle sterkte naar het Olympisch stadion komen en is een grote kanshebber voor de Keizerskroon. Op vrijdag- en zondagavond zijn er via de televi sie flitsen te zien van het Amster dam 7Ö4-toernooi, terwijl ook de radio veel aandacht schenkt aan dit traditionele voetbalgebeu- MOSKOU (ANP) - De Rus Robertas Sjoelpa heeft gisteren op de voorlaatste dag van het zwemprogramma tijdens de Spartakiade in Moskou de beste wereldseizoenprestatie op de 200 meter schoolslag geleverd. Met zijn tijd van 2 minuten 17,59 seconden stelde hij tevens het Russische record scherper. MOTORSPORT (ANP) - De Fransman Patrick Pons is winnaar geworden van de Grote Prijs van Canada 750 cc-klasse. De Yamaha-renner werd in de eerste manche eerste en eindigde in de tweede op de tweede plaats. Hij vergaarde 27 punten voor de competitie om de wereldtitel die hij met 98 punten aanvoert. De Zweed Hakan Carlqvist is in Unadilla Valley wereldkampioen mo torcross in de 250 cc-klasse geworden. Hij leidde geruime tijd in de eerste manche maar moest wegens motorpech de strijd staken. In de tweede manche werd hij derde wat hem negen punten opleverde voor de wereldtitel. Hij kwam daardoor op een totaal van 258 punten en werd ombereikbaar voor al zijn concurrenten. Hij bleef ruim twee seconden bo ven het wereldrecord, dat met 2.15,11 in handen is van de Brit David Wilkie. De Rus Timoer Podmarjew eindig de in Moskou als tweede in 2.18,66. Wladimir Dolgow won de 220 meter rugslag in 2.05,43 en Fernando Canalis uit Porto Rico zegevierde op de 100 meter vrije slag in 51,81 sec. De belangrijkste uitslagen zijn: Heren - 100 meter vrije slag: 1. Fer nando Canalis (Por) 51,81., 2. Ser- gej Kopliakow (Sow) 51,87, 3. Sergej Krasjoek (Sow) 52,27. 200 meter schoolslag: 1. Robertas Soelpa (Sow) 2.17,59, 2. Timoer Podmarjew (Sow) 2.18,66, 3. Wla dimir Flijoent (Sow) 2.20,13. 200 meter rugslag: 1Wladimir Dol gow (Sow) 2.05,43, 2. Sergej Po- spelow (Sow) 2.05,49, 3. Miloslaw Rolko (Tsj) 2.05,75. Dames 400 meter wisselslag: 1. 01- ga Klevakina (Sow) 4.55,88, 2. Iri- nel Panoeleskoe (Roe) 5.01,88, 3. Mariana Paraskiw (Roe) 5.02,28. De Russische gewichtheffer Joeri« Vardanjan verbeterde het we reldrecord trekken in het mid denzwaargewicht met een half kilogram en bracht het op 175,5 kg. Het oude record stond op naam van de Bulgaar Blagoi Bla- gojew. Roger Vachon won goud in de half- zwaargewichtsklasse van het ju dotoernooi. De zege in "alle cate gorieën" moest de 21-jarige Fransman echter laten aan Ra- mazi Karsjiladze uit Georgie. De Sowjet Rus versloeg Vachon in een teleurstellende finale. In het halfzwaargewicht was er zilver voor de Belg Robert van de Walle en brons voor de Japanner Jasu- koti Haruhiko. De Russen Teimoeras Matojan en Gennadi Loesjikow zegevierden bij het schieten. De eerste won het onderdeel skeet en Loesjikow was de beste s.chutter met een geweer van een klein kaliber. Irina Kalinina won het schoon- springen bij de dames. De Russi sche verzamelde 654,49 punten. Zij had een ruime voorsprong op de Amerikaanse Karri Fineran, die na spannende strijd met de Russische Tatjana Podmareva tweede werd. De Russische gewichtheffer Var danjan verbeterde gisteren, tijdens de Spartakiadehet wereldrecord trekken in het middenzwaarge- wich t.Hij bracht het record op 175,5 kilogram. pov, de eerste vice-president van het Russische organisatiecomité, had niet de minste moeite dit fi nanciële raadsel voor de interna tionale sportpers op te lossen in het gebouw van de „Centrale Schrijversclub" in Moskou. De Sowjet-Unie heeft namelijk een „plan voor economische en so ciale ontwikkeling van ons land, dat loopt tot 1990". En de aardig heid nu is, dat alle accommoda ties en bijvoorbeeld ook de aan leg van nieuwe wegen en de ver betering van zaken als telefoon verbindingen allemaal precies passen in dat plan. De Russen gaan er prat op, dat er in Moskou geen woningnood be staat. Maar de jongen en het meisje die gaan trouwen, zijn meestal wel gedwongen bij een van de twee ouderparen te gaan wonen, als in dat huis nog ruimte beschikbaar is. En zo past de bouw van het Olympisch dorp met zijn 18 flatblokken van ieder 16 verdiepingen hoog ook uitste kend in het „plan voor economi sche en sociale ontwikkeling". Popov: „Ongeveer 15.000 Mos- kovieten zullen na de Spelen in het Olympisch dorp, gewoon een nieuwe wijk, kunnen wonen". En hij voegde eraan toe: „Zoals be kend, was de Sowjet-Unie het eerste land ter wereld dat in zijn grondwet het recht op wonen voor zijn burgers garandeer de". Vladimir Popov was overigens eer lijk genoeg om te bekennen dat, nu er voor de eerste maal grote buitenlandse uitzendingen aan de Spartakiade hebben deelge nomen, er aanvankelijk wel iets mis ging met de organisatie. Zo was de informatie naar de pers onvoldoende. Popov: „En in het Leninstadion werkte slechts een van de twee grote scoreborden, waardoor de uitslagen alleen in het Russisch werden ver meld" Luchthartig Maar dat alles verontrustte Popov niet in het minst, en hjj stapte er luchthartig overheen met de woorden: „Als alles nu reeds wel perfect werkte, hadden we de Spelen net zo goed al in 1979 kunnen houden. Volgend jaar zal alles tot in de perfectie zijn gere geld. Ook voor de toeristen (Mos kou verwacht er 600.000) zal alles gestroomlijnd verlopen". Een simpel voorbeeld voor de ser vice aan de toeristen is, dat in de ondergrondse op de borden en plattegronden niet alleen de tekst in het Russisch te lezen zal zijn, maar ook in het Engels. De bui tenlander die geen Russisch be heerst, voelt zich in de Moskouse metro nu zo ongeveer een analfa beet. Popov gaf ook als voorbeeld- „Tij dens de Spelen van 1980 zullen in Moskou ruim 150.000 mensen meer dan gewoonlijk in ver schillende beroepen werken, zo als koks, bakkers, kelners, ho telmeisjes, verkopers en taxi chauffeurs. Meer dan 10.000 gid sen en hostessen, die te zamen 45 talén beheersen, zullen de talen barrière overbruggen" Amusement De buitenlanders die de Spartakia de als „verkenning" voor de Spelen van 1980 bezochten, klaagden steen en been over ge brek aan amusement in Moskou („Je kunt niet altijd naar ballet, opera of staatscircus gaan"). Maar Popov voorspelde ook: „Tijdens de Spelen van 1980 zul len in Moskou 250 van onze beste professionele amusementsgroe- pen optreden, toneelgroepen, or kesten, zangers, dansgroepen en vele solisten". Ook de Sowjet-Unie zal in staat zijn de wereld te overspoelen met te levisie- en radiouitzendingen over de Spelen: „Een nieuw ra dio- en televisiecomplex is in aanbouw met 20 kleur-tv-kanalen en 100 radiokanalen". Vanzelfsprekend stelt de Sowjet- Unie er ook een eer in, de bege- nodigde materialen voor alle ac commodaties zelf te leveren. Zo zorgt Rusland zelf voor 75 pro cent, terwijl 20 procent van de materialen uit andere Oostblok landen komt en slechts 5 procent uit wat Popov noemde „de kapi talistische landen". Popov gaf enkele voorbeelden van 'import' uit het buitenland. Zo zal Honga rije scoreborden leveren, Tsje- choslowakije verschillend sportmateriaal, en Oost-Duits- land de installatie voor het klei- duivenschieten. Popov noemde niet dat bijvoorbeeld uit het kapi talistische Nederland de Olympi sche turntoestellen komen. Maar dat was al bekend. WARSCHAU (ANP) - De Neder landse schaakspeelster Erika Belle is als derde geëindigd in een internationaal toernooi in de Poolse plaats Naleczow. Zij ver zamelde 8,5 punten uit dertien partijen, evenveel als de Roe meense Gertrude Baumstark, die de tweede plaats kreeg toegewe zen. Winnares werd de Hongaarse Tün- de Csonkics met 10,5 punten. In de dertiende en laatste ronde won Erika Belle van de onderstaande Poolse Zofia Ciechocinska. De eindstand van dit damestoer- nooi is: 1. Tünde Csonkics (Hon) 10.5 punten, 2. Gertrude Baum stark (Roe) 8,5, 3. Erika Belle (Ned) 8,5, 4. Malgorzata Wiese (Pol) 8, 5. Sheila Jackson (Gbr) 7.5, 6. Bozena Sikora (Pol) 7, 7. Elzbieta Sosnowska (Pol) 6,5, 8. Krystyna Radzikowska (Pol) 6,5, 9. Eva Karakas (Hon) 6,5, 10. Hanna Jagodzinska (Pol) 5.5, 11. Eliska Klimowa (Tsj) 5,5. 12. Elz bieta Kowalska (Pol) 4, 13. Irena Kaprzyk (Pol 4,14. Zofia Ciecho cinska (Pol) 2,5. f T MOO A/OD/& PW /X //V öW

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 10