LEIDSCH iÊk DAGBLAD Kwaliteit zeewater moet snel verbeteren Bombarderen noodzaak Politie houdt Molukkers aan iuze om vandaag Tijdens de bouwvak vakantie zijn ons magazijn en onze showroom geopend. Ook de laatste poot Nederhorst verkocht Auto's uit showroom gestolen Particulieren nemen Leids slachthuis over VRIJDAG 27 JULI 1979 OPGERICHT 1 MAART 1860 35919 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN X 4 weken lang het LEIDSCH -.7 DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS ik ga liever mei over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mi| aansluitend ais abonnee noteren Ik beslis meteen en u kunt m.j m i v heden ais abonnee noteren en krijg dan de eerste 4 weken de krant voor de halve pr.|s Naam Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld m een open envelop zonder post/egei opsturen naar ^^^Leidsch Oagblad Aniwoordnummer 214 Le>den^^ en de krant komt m de bus rnmnTiTim Ambachtsweg 33(Industrieterrein /Heen) Telefoon; 01718-29311 - Katwijk/Zee. Openingstijden; maandag t/m vrijdag 8 30-17.30 uur. zaterdag 9 30-16 30 uur Gedeputeerde Staten hebben dit geantwoord op vragen van de VVD-statenleden Jansen (hij is tevens wethouder in Noordwijk) en Van Bemmelen. Zij kaartten de problemen van de vervuilde zee onlangs aan toen een onder zoek van de ANWB uitwees dat de zee 'vies' is GS vragen zich af in welke mate Den Haag en Rotterdam schuldig zijn aan de vervuiling. Dit kan pas worden vastgesteld als beide ge meenten maatregelen hiertegen hebben getroffen. In Den Haag wordt de bouw van een zuive ringsinstallatie voorbereid. Rotterdam is nog niet zo ver. Het plan om samen met IJsselmonde en Schieland te gaan zuiveren is op verzet gestuit. Om de impasse te doorbreken heeft het provin ciaal bestuur een tussenvoorstel gedaan, dat alle partijen inmid dels hebben geaccepteerd. Om nog meer vertraging te voor komen hebben Gedeputeerde Staten twee groepen (stuurgroep en werkgroep) geformeerd die zich zullen gaan bezighouden met het uitwerken van het tus senvoorstel. Het provinciaal be stuur verwacht dat als de installa ties in Den Haag en Rotterdam in functie zijn, de kwaliteit van het kustwater aanzienlijk zal verbe teren. Van invloed op het ver vuilde zeewater zijn ook de Rijn UTRECHT (ANP) - De overneming van het laatste deel van de bouw- poot van het failliete Nederhorst- concern is rond. De Hollandse Beton Groep (HBG) neemt de Koninklijke Nederlandse Bouw- groep (KNB) over. De bouwbonden FNV hebben bij monde van vakbondsbestuurder Henk Schellekens verklaard hierover niet ontevreden te zijn. De andere serieuze kandidaat - Bos en Kalis - viel bij de vakbonden minder in de smaak omdat die voor 200 van de ongeveer 1100 werknemers van KNB in Nederland geen werk meer had. Nu de HBG de zaak overneemt dreigen nog maar 80 van de 1100 werknemers tussen de wal en het schip te vallen. De vakbonden vinden overigens dat minister Albeda maar met geld over de brug moet komen om die 80 man aan het werk te houden. 'Het doek over de Nederhorst-tra- gedie is gevallen. Maar het had allemaal nog erger gekund', zo verzuchtte vakbondsbestuurder Schellekens. Dajan kan Nederlandse regering niet vriendelijker stemmen DEN HAAG (GPD) - „De vre desmacht van de Verenigde Naties in Zuid-Libanon doet z'n uiterste best infiltraties van Palestijnse terroristen te voorkomen. Ook de Neder landse troepen doen dat, maar alleen al in het Neder landse gebied zijn er vijf bolwerken van gewapende leden van de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie. Neder land kan ons wel vragen ons best te doen botsingen tus sen de milities van ex-ma joor Haddad en de VN-troe- pen te voorkomen, maar zo lang de PLO slachtoffers maakt onder de Israëlische burgerbevolking, hebben we liever dat hij daar zit en niet de PLO". Aldus een met schorre stem sprekende Mos je Dajan, de minister van buitenlandse zaken van Is raël, vanmorgen aan het eind van zijn tweedaagse werk bezoek aan Nederland. Inmiddels is duidelijk gewor den dat Dajan er niet in is geslaagd de Nederlandse re gering te bewegen tot het in nemen van een vriendelijker standpunt over de Israëli sche positie in het Midden- Oosten. In de gesprekken van Dajan met zijn Neder landse ambtgenoot Van der Klaauw werd veel tijd be steed aan de situatie in Zuid- Libanon. „Ik realiseer me dat wij en de Nederlanders niet altijd de zelfde inzichten hebben," zei Dajan op een persconferen tie in Den Haag, „maar het was ook niet nodig tot geza menlijke standpunten te komen". De bombardementen op Zuid- Libanon ziet Dajan als een bittere noodzaak. „Maar het spijt ons als daarbij burgers, Palestijnen of Libanezen gewond raken. Soms heeft onze inlichtendienst het mis en het komt ook voor dat on ze piloten verkeerd richten. We zullen proberen in de toekomst nog selectiever te zijn en burgerdoelen te ver mijden. Zo lang echter de PLO uit is op vernietiging van de staat Israël en er twee tot drie keer per week bom men ontploffen in onze stra ten, zullen we ze proberen te treffen voor ze naar Israël komen. Gevraagd of hij zich kan voor stellen dat dergelijke massa le bombardementen de publieke opinie over Israël negatief beïnvloeden, zei Da- jan: „Ik heb nooit gezegd dat wij van die aardige jongens zijn. Ik vraag me af wat de Nederlanders zouden doen als er elke dag doden of ge wonden vielen. Meer ambu lances kopen?" Mosje Dajan heeft tijdens zijn tweedaags verblijf in ons land gisteren ook nog een onverwacht bezoek gebracht aan het Leidse museum van Oudheden aan het Rapen burg. De door tal van veilig heidsagenten omgeven be windsman werd rondgeleid door de baardige conserva tor Raven. Tussen dit tweetal kan men op de foto de ambassadeur van Israël zien. Mosje Dajan, die een uur in het museum ver bleef zag onder meer de Taf- feh-tempel die op de sinds kort heropende binnen plaats staat, de mummiezaal en een tentoonstelling over Egyptische beeldende kunst. Leoni Jansen zoekt het suc ces in de kleinkunst PAGINA 5 "Eiland voor onttroonde staatshoofden" PAGINA 9 Nog steeds weinig publiek bij baankampioenschappen PAGINA 11 Louk Sanders door Hongaar afgetroefd PAGINA 13 Onrust in Waddinxveen PAGINA 14 Een uitvoerige blik op de nieuwe mode PAGINA 15 Overheid steunt opnieuw Volvo PAGINA 19 „Leg geluid popconcert aan banden" (Van één onzer verslaggevers) KATWIJK - De sterkte van het geluid bij concerten in de open lucht moet aan banden worden gelegd. Dat vindt het raadslid G.J. Minnee (D'66- Gemeentebelangen). De Katwijker reageerde gister avond tijdens de gemeente- raadsveragdering naar aan leiding van een popfestival dat deze maand op de boule vard in Katwijk is gehouden. Dat festival heeft het woon genot en het winkel- en bad- gebeuren ernstig verstoord, zo vindt het raadslid. Hij vindt het best dat de jeugd zich uitleeft, maar dan niet meer op de boulevard. Als er elders in Katwijk geen plaats is voor dergelijke festijnen, dan wil Minnee dat burge meester en wethouders in de toekomst het aantal decibels in de vergunning vastlegt. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221 Zonnig weer Zonnig weer, maar later op de dag mo gelijk een regen- of onweersbui. Mini mumtemperaturen omstreeks 14 gra den. Middagtemperaturen ongeveer 24 graden. Weinig wind. (Opgemaakt om 11.15 uur). 28 juli j Zon op: 5.55 uur: onder: 21.37 uur. Maan op: 10.26 uur; onder: 23.23 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.38 en 19.01 uur, laagwater om 2.38 en 14.52 uur. Provinciaal bestuur: Q/an één onzer verslaggevers) NOORDWIJK - Het provinciaal bestuur vindt dat de kwaliteit van het zeewater zo snel mogelijk moet wor den verbeterd. De provincie meent dat de huidige situa tie de kustrecreatie in negatieve zin kan beinvloeden. Na schietpartijen ASSEN (GPD) - De rijkspo litie van Assen heeft deze week twee Zuidmolukse jongens uit Bovensmilde aangehouden, die betrok ken zijn geweest bij schietpartijen in Hoogha len en Assen. Gevangenen gevonden in huis van Somoza MANAGUA (Reuter) - Soldaten van de Sandinisten hebben ge meld dat zij in de kelders van een huis van ex-president Somoza van Nicaragua politieke gevan genen hebben gevonden. Onge veer honderdvijftig mensen wer den levend aangetroffen, aldus de soldaten. De soldaten hoorden 's nachts ook gekreun uit andere delen van de kelder. Er is een speciale leger eenheid gevormd om naar goed verborgen kelders te zoeken om te zien of er nog meer gevangenen zitten. De nieuwe regering van Nicaragua heeft aangekondigd dat er een museum geopend zal worden waarin het bewijs van de wreed-- heden tijdens het bewind van de familie-Somoza zal worden ten toongesteld. Martelwerktuigen, foto's van vernietigde steden, do cumenten, kortom alles wat een duidelijk beeld geeft van het on recht onder het bewind van de Somoza's, zal een plaats krijgen in het museum. Eerst werd de 21-jarige elektro- monteur H. P. aangehouden. Bij hem thuis werden twee patronen gevonden, maar geen wapens. Hij heeft bekend betrokken te zijn geweest bij de schietpartij op de poort van het militaire kamp Van Hooghalen begin dit jaar. P. werd vandaag voor de rechter-com- missaris geleid. De 21-jarige Zuidmolukker L. W., ook elek- tromonteur, werd gisteren door de politie aangehouden. Hij wordt nog verhoord. Naar aanleiding van de aanhouding van beide Zuidmolukkers zijn geruchten ontstaan over het vin den van gijzelingsplannen van premier Van Agt en minister Hans Wiegel. Kapitein Smeels van de rijkspolitie in Assen noemt de berichten hierover „Van A tot Z opjuist. Volgens hem zijn er bij de beide knapen geen wapens gevonden. „Ze zijn ook niet in die richting ver hoord", zo voegt hij eraan toe De beide Zuidmolukkers worden er verder van verdacht betrokken te zijn geweest bij een schietpartij een paar maanden geleden in As sen-Noord. Bij een Zuidmolukse familie werd toen 's nachts door de ramen geschoten. De gemeen tepolitie in Assen heeft de mon teurs nog niet over dit geval kun nen horen. Kringen van Zuidmolukkers in As sen zeggen echter dat politie bij de huiszoeking in Bovensmilde wél een gijzelingsplan heeft ge vonden en een lijstje namen, waarop onder andere die van premier Van Agt en vice-premier Wiegel. Aangenomen wordt dat de autori teiten dit niet bekend willen ma ken om onrust in Zuidmolukse kring te voorkomen. Het bera men van dergelijke plannen is overigens niet strafbaar. In Leiden (Van één onzer verslaggevers) en Maas. Het tegengaan hiervan is onderwerp van internationaal overleg. LEIDEN - Het verlies lijdende ge meentelijke slachthuis aan de Pasteurstraat in Leiden zal in particuliere handen overgaan. Daarmee wordt de werkgelegen heid van het personeel (188 man) verzekerd. Drie bv's zullen het Leids Slachthuis gaan exploite ren. Twee van hen, de Leidse Vleescentrale en Philip bv, zijn al gebruikers van het slachthuis. De derde, Bos bv uit Naaldwijk, heeft zelf een produktie waarmee die van het slachthuis zo'n zeven tig procent kan'worden omhoog geschroefd. De Vleeskeurings dienst blijft wel in gemeentelijke handen (Zie verder pag. Leiden) LEIDEN - Brutale mensen hebben de halve wereld. Dat geldt zeker voor de inbrekers die in de nacht van woensdag op donderdag twee luxueuze personenauto's uit de showroom van BMW-dea- ler Rob Gorris aan de Hoge Rijn dijk in Leiden ontvreemden. De inbrekers forceerden eerst een deur die toegang verschaft tot de showroom. Hier stonden enkele splinternieuwe, peperdure BMW's waarop zij hun zinnen hadden gezet. Brutaalweg openden zij vervolgens de grote roldeuren van de garage en gingen aan de haal met een metallic-grijze BMW, uitgerust met een mobilofoon- en sema foon-installatie met een verkoop waarde van 54.000 gulden (ken teken FF-31-BS) en een metallic- groene BMW welke een waarde vertegenwoordigt van 51.000 gulden (zonder kenteken). De diefstal van de twee personen auto's is pas gisterochtend ont dekt. Van de daders ontbreekt tot op heden elk spoor. AMSTERDAM - Het weer laat zich de laatste dagen van zijn goede kant zien en de rondvaartboten in de Amsterdamse grachten genieten volop belangstelling van de toeristen. Maar aan boord van deze woonboot wappert de was vrolijk in de wind, ten bewijze van het feit dat het dagelijks leven gewoon doorgaat. 22 PAGINA'S

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1