Invloed „banenplan" Pais nog onbekend Tour de Frats in Leiden Pleintje bij de Hooglandse Vuilnisophaal geen twee keer Leids onderwijs mist overzicht Houthandel Noordman een markante plek in Haagwegkwartier WOENSDAG 25 JULI 1979 LEIDEN - "Ik denk dat de gevolgen van het Actieplan 1979 van minister Pais voor Leiden niet zo groot zullen zijn. Op dit moment is het voor het openbaar onderwijs nog niet helemaal te overzien. Eigenlijk hadden we gehoopt op een nog rigoreuzere ingreep van de minister, bijvoorbeeld een nog grotere schaalverlaging in het onderwijs". LEIDEN - De Hooglandse kerk toont zich sinds kort weer in volle schoonheid. Aan de Nieuwstraat zijn de steigers en de bouwketen verdwenen en wordt aan de voet van de kerk een fraai pleintje aan gelegd. In de gerestaureerde ac cijnshuisjes.- de woninkjes tegen de kerk aan - krijgen de gemeentelijke marktmeesters huisvesting. Het pleintje moet een sfeervolle plaats in de binnenstad worden. De gemeente is volop bezig met de aanleg van sierbestrating en in een later stadium worden rondom ook lijlinden geplaatst. De benzine pompen aan de rand van het plein zullen voorlopig als ontsierend ele ment blijven staan. Het is de ge meente nog niet gelukt ze te laten verwijderen. De restauratie van de Hooglandse 0 kerk is nu bijna voltooid. De laatste werkzaamheden bestaan uit het opknappen van de vroegere kos terswoning aan de MiddelwegDit werk moet half september klaar zijn .Aan de restauratie van de kerk is dan zo'n zeventien jaar gewerkt. B en W aan raadsleden Dat was gisteren de eerste reactie van een staflid van de afdeling onderwijs van de gemeente Lei den, J.J. van Riesen, op de plan nen die minister Pais van onder wijs maandag bekend maakte. De plannen van Pais zouden 250Ó nieuwe arbeidsplaatsen in het onderwijs moeten opleveren, die al op 1 augustus kunnen wor den bezet. Het onderwijs aan kinderen van buitenlanders krijgt ook een financiële injectie. Omdat de klassengrootte gemid deld mag dalen van 31 naar 30, zouden sommige scholen die "op de wip" zitten er misschien nog net een leerkracht bij kunnen krijgen. Over de precieze gevol gen daarvan voor het openbaar onderwijs kon Van Riesen giste ren nog geen uitsluitsel geven. Hij zei wel: "Het is verheugend dat er ondanks het vele inleveren er toch nog een stukje groei voor het onderwijs inzit". Katholiek Ook bij het rooms-katholiek on derwijs kon men gisteren nog niet zeggen wat de plannen van Pais precies voor gevolgen voor Leiden zullen hebben. Woord voerster A. Lengkeek van de ka tholieke onderwijsstichting zei gisteren: "We hadden wel erg ge hoopt op deze maatregel". Bestuurslid Van Dijk van de Vrije School (Rudolf Steinerschool) aan de Caesar Franckstraat in Leiden Zuid-West kon ook nog geen voorspelling doen over het effect van de maatregelen van Pais. De Vrije School gaat trou wens dit jaar van 11 naar 13 leer krachten, en heeft een depen dance aan de Obrechtstraat. Bo vendien gaat in augustus ook een kleuterklas van start op basis van de Vrije School-pedagogiek. De ze wordt gevestigd aan de Hout straat, en zal waarschijnlijk rond de 15 leerlingen gaan tellen. De Leidse Schooladviesdienst.kon gisteren ook geen commentaar geven op de plannen die Pais heeft met het onderwijs aan kin deren van buitenlanders. Bijna iedereen is er met vakantie. Teekens spant kort geding VERNIELINGEN LEIDEN - Het scholencomplex aan het Valkenpad in de Leidse Merenwijk is vannacht bezocht door baldadige jeugd. Rond half twee constateerden omwonen- i den dat er iemand ijverig bezig was om de ruiten van de scholen in te slaan.Toen de politie ter plekke arriveerde bleken er maar liefst vijftig ruiten te zijn gesneu veld. Van de dader(s) ontbrak elk spoor. LEIDEN - Burgemeester en wet houders van Leiden vinden niet dat één keer per week ophalen van huisvuil in de zomerperiode uit milieu-oogpunt bezwaarlijk is. Zij antwoorden dit op schrif telijk vragen van de raadsleden Hoekema, Oosterman en Glau- bitz. De D'66-raadsleden waren van mening dat het beperken van de huisvuildienst van twee keer tot één keer per week uit een oog punt van milieu-hygiëne een "onbevredigende situatie" is. Zij drongen bij de gemeente aan op maatregelen. B en W wijzen er in hun antwoord op dat Leiden nog één van de weinige gemeenten is waar het huisvuil gewoonlijk twee keer per week wordt opgehaald. De beperking van de huisvuildienst in de zomervakantie is volgens het college nodig om de perso neelsleden van de reinigings dienst zoveel mogelijk hun vakantie op een door hen ge wenst tijdstip op te nemen. Het college wijst de suggestie van de D-66-raadsleden om voor de vakantieperiode op geheel vrij willige basis werklozen in te schakelen van de hand. Burge meester en wethouder menen dat het inschakelen van vekantie- krachten om de ophaaldienst op één keer per week te handhaven, voldoende is. Het is bij het r.k. onderwijs trou wens opgevallen dat het relatief vrij veel moeite heeft gekost om bepaalde vacatures te vervullen. Kwamen er op een vacature aan de katholieke school "De Zon newijzer" in de Merenwijk meer dan 100 sollicitanten, voor een baan als onderwijzer op de Pa- cellischool bedroeg het aantal sollicitanten maar 7. Ook een part-time baan bij het katholiek onderwijs leverde de afgelopen maanden een laag aantal sollici tanten op. Bovendien is het, aldus dezelfde woordvoerster, "vaak erg moei lijk om invallers te krijgen bij ziekte". Christelijk Het protestants-christelijk onder wijs kon - bij afwezigheid van di verse bestuurders - gisteren geen reactie geven. aan tegen krakers LEIDEN - Teekens' slagerijen heeft een kort geding aange spannen tegen de krakers van een pand in de Vrouwensteeg dat eigendom is van Teekens. Het geding zou eerst vandaag bij de rechtbank in Den Haag dienen, maar is aangehouden tot 28 au gustus. Het pand, dat sinds enkele maan den gekraakt is, zou volgens de krakers een jaar of vijf hebben leeggestaan. Volgens een woord voerder van Teekens, de heer Van Egmond, stond het pand tweeënhalf jaar leeg. Verdere in formatie wil Van Egmond op dit moment niet geven. De kraakbond zou gisteren bij di verse filialen van Teekens tegen het kort geding hebben geprotes teerd maar dat is wegens gebrek niet doorgegaan. Agenda Morgen is er bij de club- en buurthuizen het volgende te doen: Zevensprong, Bemhardkade 35 - Volksdansen 10-12 uur; zeiltocht op Kagerplassen (7-12 jr) 13 uur Tamboerijn in Jeugddorp - Dierengeluidenspel 930-1530 Klein Matilo, Zaanstraat 126 - Bouwdorp 10-1530 uur Op Eigen Wieken, - Speciale aktiviteit 14 uur Natuurtocht De afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (I.VN.) houdt zaterdag een natuurwande ling in de heemtuin in Leider dorp. Het begin van de wan deling ligt aan de Persant Snoepweg. De wandeling, die gelopen wordt onder leiding van natuurgidsen, duurt on geveer anderhalf uur. Het grote peloton van de Tour de Frats rijdt Leiden binnen LEIDEN - De kantine van voetbal vereniging Leidenbood gisteren in de namiddag en avond een chaotische aanblik. Tientallen fietsen, pakken bagage en slaap zakken lagen verspreid temidden van een honderdtal bedrijvige kinderen. De kantine diende als overnachtingsplaats voor bijna honderd jeugdige wielrenners, die meerijden in de 'Tour de Frats'. Na vele jaren start- of fi- nishplaats van dit kleine Tour de France-broertje te zijn geweest is Leiden dit jaar alleen etappe plaats. De deelnemers aan de 44-ste Tour de Frats zijn uit het hele land afkom stig, maar Leiden heeft er van oudsher altijd een groot aandeel in gehadDat zal niet in de laatste plaats te danken zijn aan de be moeienissen van "ome" Joop Ver- voorn. Ook gisteren was hij er weer. Hij had de taak het zakgeld (twee gulden per kind per dag) uit te delen. In tegenstelling tot de echte Tour gaat het bij de Tour de Frats, een fietstocht die bestemd is voor kin deren van elf tot vijftien jaar, lang niet alleen om de snelheid. De bokaal gaat na de negen etap pes naar de ploeg en de deelnemer die de meeste punten heeft be haald. Die punten kunnen voor de meest uiteenlopende zaken worden toe gekend. Punten, dan wel straf- punten krijgen de kinderen door netjes te rijden, een grap te ma ken of juist helemaal niet op te vallen. Bovendien, zo bleek ook gisteren in de kantine, gaan er straf punten naar degene die te) laat reageren op oproepen van de leiding.En verder is het "gebedel" om punten niet van de lucht. Grote overeenkomst met de echte Tour is natuurlijk de aanwezig heid van een gele- en groene trui drager. Een aparte wagen met twee vrijwilligers reist met de kinderen mee om defecte fietsen te repareren.. Tot nu toe valt het wel mee met de lekke bandenmaar de vrijwilligers verwachten een maal beland in het heuvelachtige zuiden heel wat meer werk te krijgen. In de toerkaravaan rijdt ook een disc-jockey mee,die de kinderen 's avonds bezighoudt. Gisteravond had hij het rustig, want een groot deel van de deelnemers (zo'n 25 kinderen) is in Leiden woonach tig en kon lekker thuis slapen. Overigens was er van heimwee (nog) niets te bespeuren. Het aantal uitvallers bleef na de 2e etappe beperkt tot één. Gerrit (links) en Jan Noordman voor d'Heesterboom Op de grens van het Haagweg- kwartier, aan de oever van de Rijn, ligt al sinds mensenheu genis de fraaie houtzagerij en houthandel van de firma D. D. (Dirk Dirkszoon) Noordman, met als absoluut hoogtepunt (letterlijk en figuurlijk) de uit 1804 daterende houtzaagmo len "d' Heesterboom". Hoe ver de geschiedenis van de houtzagerij teruggaat is niet precies bekend, in elk geval tot ver voor 1800. Dirk Dirksz. Noordman kocht de houtzage rij ongeveer 125 jaar terug. Op dit moment is het bedrijf in handen van twee van zijn nazaten, Jan (67) en Gerrit (61) Noordman. Tot het jaar 1920 behoorde het grondge bied waarop het bedrijf is ge vestigd tot de gemeente Zoe- terwoude. Aanvankelijk beschikte de houtzagerij over drie hout zaagmolens. Twee daarvan, "De jonge Paulina" en de "Eendragt" hebben in de loop der jaren het loodje moeten leggen. Ongeveer 40 jaar te rug is op het complex ook een wijngroothandel onderge bracht, opgezet door broers van Jan en Gerrit Noordman. We praten met Jan Noordman in de kantoorruimte tussen de houtloodsen. Het is net of in deze ruimte (en dat geldt trouwens voor het hele com plex) de tijd tientallen jaren terug stil is blijven staan. Van enige modernisering is ogen schijnlijk nauwelijks sprake geweest, zodat het geheel een rustgevende, vriendelijke sfeer uitstraalt. Een omgeving waarin de gebroeders Noordman prima passen. Directeur J. Noordman vertelt op rustige toon en in welgeko zen bewoordingen uitgebreid over het verledenhet heden en de toekomst van de houthan del. "Het is simpel te verklaren waarom de houtzagerij in dertijd juist hier is gevestigd. Voor een houtbedrijf heb je veel ruimte nodig, daarom tref je dergelijke bedrijven meestal buiten de bebouwde kom aan. In dit geval buiten de singels van Leiden. De lig ging aan het water en aan de Haagwegvroeger dé verbin ding tussen Leiden en Den Haag, spreekt voor zichzelf'. "Vroeger werd het hout, dat net als nu voornamelijk afkom stig was uit Scandinavië, maar ook uit midden- en oost- Europa, over het water naar deze omgeving gebracht. De boomstammen werden in vlotten achter een sleepboot vervoerd. Vrijwel al het hout kwam in de Zaanstreek aan, waar het ivemelde van de houtzagerijen. Het hout dat een andere bestemming had werd dan overgeladen en in vlotten verder getranspor teerd. Het hele spul werd dan met behulp van een sleepboot hier naar toe gevaren, dwars door de stadDat heeft tot vlak na de Tweede Wereldoorlog zo geduurd". "Zagen doen we al jaren niet meer zelf, het hout komt te genwoordig gezaagd van de importeur en wordt door ons verder verwerkt en verhan deld. Of er nog toekomst is voor een houtbedrijf als het onze? Ongetwijfeld.hout is nu eenmaal een grondstof met aantrekkelijke voordelen. Het is zo gezegd "reciclebaar" gemakkelijk te verwerken en het brengt een zekere sfeer. Met andere woordener zal al tijd een grote vraag naar hout blijven bestaan, daar ben ik niet bang voor". "Natuurlijk streven mijn broer en ik naar voortzetting van dit bedrijf. Het onlangs in dienst treden van mijn zoon lijkt een eerste stap in die richting maar het is nog maar de vraag of hij de boel straks zal overnemen. Dat moet hij helemaal zelf beslissen, we zullen hem er in elk geval niet toe dwingen". "Zoals de zaken er nu voor staan zal een gedeelte van dit complex in de nabije toekomst moeten verdwijnen. De ge meente wil, zoals bekend, een brugverbinding maken tus sen de Mors en het Haagweg- kwartier. Die brug zou dan in het verlengde van de Chur- chilllaan moeten komen te liggen, dus dwars over ons terrein. Maar hoe zich dat al lemaal verder zal ontwikke len moeten we maar afwach ten. Zeker is in elk geval dat de molen, die uiteraard op de monumentenlijst voorkomt, zal blijven staan. Wij zouden die molendie door een aantal vakbekwame hobbyisten nog geregeld in werking wordt gebracht, voor geen goud weg willen hebben maar als je het puur zakelijk bekijkt is zo'n bezit meer last dan lust. Daarom zou het voor het voortbestaan van de molen beter zijn wanneer hij in de toekomst overgaat in handen van de gemeente of van een stichting tot behoud van mo lens". ADVERTENTIE Zon bloemenbon biedt de ontvanger de mogelijkheid zélf bloemen of planten te kiezen

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3