„Tour vanaf nu geen zekerheid meer VERSCHIL OP VIER FRONTEN Felicitaties van VIP's en van filmster Ursela Andress ZOETEMELK: NDAG 23 JULI 1979 SPORT MT PARIJS (GPD) - Naast de zeker heid dat hij op dit moment een klasse apart is, heeft Bernard Hi- nault de beroepswielrennerij een spannende vraag bezorgd: zal hij een coureur zijn van de lange car rière, of van de korte? Centraal daarbij staat zijn gebruik van het zware verzet, ofwel „de grote plaat". Het wielerwereldje heeft het druk met dat onderwerp. Bernard Hinault immers zit ana tomisch verkeerd in elkaar om volgens de wet van de fietstech- niek ongestraft te kunnen blijven doen waar hij mee bezig is. In plaats van de voor het grote ver zet vereiste lange benen die het mogelijk maken om via een lan gere pedaalstang een optimaal hefboomeffect te bereiken, heeft Bernard Hinault korte benen. Jacques Anquetil (als gelegen heidsjournalist in deze Tour) die de wielergeschiedenisboeken haalde als het prototype grote plaat-rennen „Ik sta verwonderd over wat Hinault met dat zware verzet presteert. Dat een renner, die zo gebouwd is dat kan, vind ik een openbaring". Wanneer zijn concurrenten hun ketting op de kroon met 13 tan den gooien en met een tandblad van 53 per volledige pedaalom wenteling 8 meter 68 afleggen, grijpt Hinault naar het moorden de wapen van 12 tandjes: 9 meter 44. „En als het helemaal moet", zegt hij, „trek ik 'm op de 54-12". Met die grote plaat haalt Bernard Hinault dan 9 meter 59 per volle dige pedaalomwenteling. Eddy Merckx (als toerist in de laat ste Tour-week): „Na'tuurlijk is het verbazingwekkend wat Hinault laat zien, maar men moet niet vergeten dat hij opgroeide met dat zware verzet. Vroeger be stond dat doodgewoon niet. Te genwoordig mogen junioren met een derailleur rijden, wat in mijn beginnerstijd verboden was. Ik heb mijn eerste belangrijke prof- koersen gereden met 14 tandjes (8,06 meter - red.) en langzaam aan kwam de 13 erin en toen de 12". Bernard Hinault zelf: „De tijd zal uitmaken of en hoe die grote plaat invloed heeft op de duur van mijn loopbaan. Het enige wat ik ervan kan zeggen is, dat het me geen moeite kost om zo zwaar te duwen. En wat mijn carrière be treft: ik heb me voorgenomen om zeker niet langer dan tot mijn 32e jaar te koersen. Dan is mijn zoon 12 en wordt het hoog tijd dat ik me met hem kan bezighouden zoals een vader dat behoort te doen". De kampioen van de lange carrière, Raymond Poulidor (als televisie commentator in de volgerskara vaan) voorspelt dat Bernard Hi nault nog wel even meegaat. „Langer", aldus Poulidor, „dan de meesten denken. Het punt is namelijk dat hij geen echt grote en stevige concurrentie heeft. Die tegenstanders voor hem moeten nog gevormd worden. Dat kost tijd". En daar is Bernard Hinault het hartgrondig mee eens. „Ik vind het voor de wielersport jammer", zegt hij, „dat deze Tour zich toe spitste op slechts twee coureurs. Er zouden eigenlijk wat goede jongeren bij moeten zijn. Maar helaas, er is wat dat betreft weinig in zicht". Daar komt dan bovendien bij, dat de demonstratie van Hinaults overmacht nog geen climax heeft bereikt. Hij groeit van jaar tot jaar. „En", zegt hij, „ik leer elk seizoen nog een hoop". In deze Tour de France werd dat bewe Keizerlijke entree in Parijs van Grote Twee •k De einduitslag van de Tour in Parijs: Hinault wint voor Zoete melk. Hinault heft de arm van Zoete melk uit waardering voor zijn pres tatie. De Franse minister van sport, Jean-Pierre Soisoon, klapt de ren- zen op het onderdeel „massa sprint". Tot nu maakte Hinault daar geen bijzonder werk van. Hij schaafde eerst aan andere pun ten. „Het begon met klimmen", zegt hij. „Dat leerde ik in de kleinere Franse ronden. Daarna ben ik kennis gaan maken met de wijze waarop ze in Belgiè koersen. Toen heb ik de Tour leren ken nen. En nu verbeterde ik me de massasprints". Hoe snel en hoe goed Bernard Hinault leert, be wees hij na een voorproefje in Pau (spurtwinnaar van een groep van 12) met zijn triomf op de voorlaatste dag van deze ronde in N ogent-sur-Marne. Hinault „Ik weet nu dat ik geen schrik meer hoef te hebben wan neer ik met een groep naar de meet ga. Vorig jaar kostte me dat gebrek aan ervaring een kans in de overtuiging had dat ik een zware koers in de sprint kon win- Kortom: de profwielrennerij staat met Bernard Hinault nog wat te wachten wanneer het zo door gaat, vooral wanneer men weet dat de kordate Breton aan het eind van deze Tour vaststelde: „Ik heb gemerkt dat ik sterker ben gaan klimmen. En dat mijn zelfvertrouwen is gegroeid. Ik was zekerder dan vorig jaar". Met die laatstgenoemde kwaliteit blijkt Bernard Hinault het deze ronde èèn keer moeilijk gehad te hebben. „In de etappe naar Rou baix", zegt hij. „Dat is het enige moment geweest waarop ik me echt bedreigd voelde. Als ik toen niet tot het uiterste was gegaan om de voorsprong van Zoete melk zo klein mogelijk te hou den, had het er voor mij slecht uitgezien. Die ontwikkeling werkte uitstekend op mijn mo raal, want als ik verlies win ik al tijd aan kracht bij het terugko men. Met Joop is het net ander som. Dat merkte ik op de Ballon d'Alsace waar hij fysiek tot het uiterste moest. Het feit dat ik hem nog net op wat seconden kon zet ten raakte hem moreel hard. Dat zag ik. Maar die rit naar Roubaix had voor mij een hoop kunnen verpesten. Ik geloof zelfs dat ik daar deze Tour verloren zou heb ben wanneer mijn achterstand meer geworden was dan nu". En wat dan? Bernard Hinault „Wat dan...? Wanneer ik deze Tour verloren zou hebben...? Dan zou ik meteen aan de volgende ronde gedacht hebben, om die te win- PARIJS (GPD) - Dit was de echte Bernard Hinault. Eerzuchtig, snel en sterk. Hij won de Tour en hij won de beide laatste etappes,. Zaterdag moest het vrijwel com pacte peloton voor de 24-jarige Fransman buigen. Gisteren, op de Champs Ely sees, bracht hij tienduizenden landgenoten (en miljoenen aan het tv-scherm) tot laaiend enthousiasme door Zoe temelk in een regelrecht gevecht van man tegen man te verslaan. Een beter slot had Hinault zich niet kunnen wensen. Dat de gele-truidrager en zijn enige rivaal van dé laatste weken als koplopers Parijs binnenreden, was enerzijds niet bepaald ge loofwaardig. Anderzijds bleek er uit hoezeer de twee elkaar tot het einde wilden bekampen. En te vens werd duidelijk dat hun voorsprong op Agostinho, Kui per, Bernaudeau, bergkoning Battaglin, Wellens en de Lim burgse belofte Jo Maas niet voor niets zo groot was. Zaterdag, in de straten van Nogent- sur-Marne was het aankomstpar- co urs geknipt voor Hinault. De laatste honderden meters waren bergopwaarts. Niet veel, maar genoeg om de pure sprinters (voor zover die nog deel uitma ken van het Tour de France-pelo- ton op het einde van de zeventi ger jaren) in moeilijkheden te brengen. Geen kans Sean Kelly bijvoorbeeld hoefde niet alleen aan te voeren dat hij een eenling was in het geweld van de verschillende ploegen. Hij zou ook, als er behalve Wim Myng- heer, nog meer teamgenoten de strijd hadden volgehouden, geen kans hebben gekregen. Want zelfs Thurau en Mare Demeyer schoten te kort. Zowel de Duitser en de beresterke Belg hadden in die laatste meters naar de witte streep veel ploegmakkers aan hun zijde. En Thurau alsook De meyer zijn toch finishers die - zo als dat in vakjargon heet - „op de macht" aan het snelheidsgevecht meedoen. Hinault wist dat hij in Parijs een keizerlijke entree zou maken. Hij wist dat vele duizenden hem als het ware in hun gejuich naar de Champs Elysees zouden dragen. Maar hij wilde meer. Nog meer. De rit winnen dankzij een solo. Eèn man verijdelde de plannen. Beter gezegd: sléchts een man kon de plannen verijdelen. Niemand Op de slecht geplaveide wegen, vlak voordat de gladiatoren van het cyclisme Parijs bereikten, sprong Zoetemelk naar de ont snapte Hinault. Even keken de twee elkaar aan. Heel even keken zij achterom. Niemand had hen kunnen volgen. Zoetemelk was eerder op de dag trouwens ook reeds in de kijker geweest. Zowel op de Cote de la Madeleine alsook op de Cote de Chateaufort en de Cote de l'Homme Mort was hij in eerste stelling doorgekomen. Op de Pave des Gardes (met nog 53 kilometer voor de boeg) eiste Hi nault deze eer op. Dat was luttele minuten nadat de twee zich van het uiteengeslagen veld hadden gedistantieerd en ongeveer 20 kilometer nadat Thurau eerst in gezelschap van Hinault en Zoe temelk en later als solist tever geefs naar de ritzege had gegre pen. Onvergetelijk Het tweede deel van het peloton verloor tijdens de resterende ki lometers bijna vijf minuten meer dan de voorste formatie, die 2 mi nuten en 18 seconden moest prijsgeven. Voor Hinault werd het, ondanks hevig tegensparte len van Zoetemelk, echt eind goed, al goed. De zes rondjes van ieder 6 kilometer door het hart van de wereldstad waren onver getelijk. En zowel voor hem als voor Zoetemelk een voorproef op de huldigingen die beiden in de reeks criteria te wachten staat. PARIJS (GPD) - In zijn race naar de overwinning heeft Bernard Hinault zijn meest directe con current in het algemeen klasse ment, Joop Zoetemelk, op vier fronten verslagen. Hinault boekte tegenover de num mer twee van de eindrangschik king winst in de individuele tijd ritten, ploegentijdritten, berge tappes en tussensprints (de zoge heten "rushes"). Alleen op het vlakke won Joop Zoetemelk tijd door zijn ontsnapping in de rit naar Roubaix De opbouw van het tijdsverschil van 3.07 aan het eind van deze Tour Winst van Hinault in: individuele tijdritten 5.15 ploegentijdritten 0.13 bergetappes0.13 tussensprints (rushes) 0.52 totaal 6.38 Winst van Zoetemelk in: etappe Amiens-Roubaix 3.26 eindwinst Hinault 3.07 PARIJS (GPD) - Joop Zoete melk heeft zich voorgenomen om met ingang van volgend jaar niet meer automatisch de Tour de France te rijden. „Ik ben met mijn 32 jaar op een leeftijd gekomen", zegt hij, „dat ik van keer tot keer zal bekijken of ik in de Tour start. Tot op heden was mijn deel name een vanzelfsprekend heid, maar daar stap ik van af'. „Ik wil voortaan, afhankelijk van mijn vorm in het voorseizoen.be slissen of ik de Ronde van Frank rijk rijd. Ik ben namelijk niet van plan om een Tour te doen als ik weet dat die te zwaar is voor mijn conditie. Ik wil waardig afscheid nemen van de wielersport". Voor Joop Zoetemelk is met het einde van de Tour het jaarlijks drukke criteriumprogramma be gonnen. Daarbij valt het op, dat hij dit keer meer in Frankrijk rijdt dan de laatste jaren het geval was. Zoetemelk: „Ze willlen allemaal een duel Hinault-Zoetemelk op hun programma". Financieel lijkt dat een goede zaak, „maar", houdt Zoetemelk voor, „ik word er niet veel beter van. Ik zit namelijk met mijn startgeld al aan dé top. Wil je hoger, dan moet je daar een klinkend resultaat voor halen. Dat zou een Tou roverwinning zijn geweest. Maar PARIJS (GPD) - Joop Zoete melk is uitgeroepen tot de strijdlustigste renner van deze Tour, welke onder scheiding hem 3000 gulden opleverde. Daarmee ver speelde Hennie Kuiper weer een succesje, want tot vrij dag voerde hij dat klasse ment aan. Eerst kreeg Kuiper de concur rentie van Knetemann en uiteindelijk werd hij op de laatste dag voorbijgestreefd door Zoetemelk, die voor zijn rijden in de rit naar Pa rijs 10 punten kreeg. Kuiper verzamelde er dit weekeinde nog vier en ein digde met 24 punten, twee punten achter Zoetemelk. Knetemann werd derde: 20 punten. Zoetemelks eerste criteriumoptre den in Nederland is woensdag in de beroemde Acht van Chaam. Aanvankelijk wees Zoetemelk die aanbieding af vanwege een contract in Bretagne. De Chaam- se organisatoren stuurden mana ger Jan Derksen naar Parijs met de volmacht om desnoods een privè-vliegtuig in te zetten voor Zoetemelk. En dat gebeurt. 's Morgens landt Zoetemelk op het vliegveld Seppe bij Roosendaal en meteen na de koers wordt hij teruggereden voor een vlucht naar Bretagne waar hij op die manier het avondcriterium kan halen. Anders dan Joop Zoetemelk heeft de evenoude Lucien van Impe zijn zinnen gezet op nog drie Tourstarts. „Dan", aldus Lucien van Impe, die in 1976 de Tour won, „heb ik het record van Raymond Poulidor geëvenaard. Die reed veertien keer de Ronde en dat aantal wil ik per se ook halen". De speling van het lot heeft er in deze ronde toe geleid dat Lucien van Impe in zijn elfde Tour op de elfde plaats eindigde. Hinault schudt de hand Jacques Chirac, de burgemees ter van Parijs. (Door c verslaggever Peter Hcerkens) PARIJS - Bernard Hinault heeft zich bij zijn huldiging mogen verheugen in de belangstelling van nogal wat VIP's. Zo ver scheen de minister van sportzaken. Soisson, op de Champs-Ely- sèes, de burgemeester van Parijs, Chirac, schaarde zich in de rij van feliciteienden en...filmster Ursula Andress. Haar verschijning was in vele opzichten opmerkelijk. Een paar maanden geleden namelijk raakte ze in onmin met Hinault en zijn ploegmaats tijdens de Midi Libre. Met Ursula Andress in de hoofdrol werd tijdens die etappenkoers opnamen gemaakt voor de film The American dream. Daarbij legde men een link naar het vraagstuk doping, drugs en wielrennen. Hinaults ploeggenoot Andrè Chalmel (winnaar van de laatste Bor- deaux-Parijs) heeft zich toen als voorzitter van de Franse be- roepsrennersbond verzet tegen de aanwezigheid van het opna meteam. Hij verloor, omdat de organisatie zich contractueel bleek te hebben vastgelegd. Vandaar dat de aanwezigheid van Ursula Andress bij de finish extra opviel. Haar commentaar: „Ik ben bijzonder geboeid ge raakt door het wielrennen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9