Internationale stuurt Soares naar Nicaragua Vluchtelingen conferentie was een succes OAE: Erkennen Zimbabwe zou vijandige daad zijn Arabieren blij met uitspraken Internationale Paus in najaar naar VS en Ierland Ontslagen in Iran Ontbinding Knesset geëist MAANDAG 23 JUL! 1979111 U J H IV 1,11U» PAGINA 7 STOCKHOLM (DPA) - De Socia listische Internationale wil Nica ragua daadwerkelijk helpen by zijn wederopbouw. Dat besloten zaterdag in Bommersvik bij Stockholm de vertegenwoordi gers van ongeveer 20 socialisti sche en sociaal-democratische partijen op het congres van de Socialistische Internationale. Over twee weken stuurt de Interna tionale een delegatie naar Nica ragua die zal worden geleid door de Portugese socialistische oud- premier Mario Soares. Zij zal ter plaatse kijken wat nodig is. Alle leden van de Socialistische In ternationale zijn opgeroepen het nieuwe bewind in Managua poli tiek en materieel te steunen. De vertegenwoordiger van het nieuwe bewind, Eduardo Kühl, vroeg de Europese landen di plomatieke betrekkingen met Nicaragua aan te knopen. "Europa staat dichter bij Latijns- Amerika dan de Verenigde Sta ten", zei hij. Zijn land heeft drin gend hulp op het gebied van de voedselvoorziening, de medische verzorging en de woningbouw nodig, aldus Kühl, die tenslotte nog zei dat de voorlopige rege ring van nationale wederopbouw in Managua sociaal-democra tisch van kleur is. De nieuwe regering van Nicaragua zal alles in het werk stellen om de gevluchte president Anastasio Somoza in Nicaragua voor het ge recht te krijgen, met als aan klacht volkenmoord. Dit heeft Sergio Ramirez Mercado, een van de vijf leden van de revolutionai re junta, meegedeeld. Naar schatting van de junta heeft de burgeroorlog aan 40.000 men sen het leven gekost. Het normale leven komt weer op gang in het verwoeste land. De winkels in de hoofdstad Managua zijn weer open, maar er zijn vrij wel geen artikelen voorradig. Mensen die zich bezig houden met hulpverlening aan de van huis en haard verdrevenen schatten dat van de 2.7 miljoen Nicaraguanen er een miljoen van de oorlog te lijden hebben gehad. Daarvan verblijven er vele in vluchtelin genkampen waar zij minder dan de helft van het voedsel krijgen dat zij nodig hebben om in leven te blijven. In het noorden van het land wordt hier en daar nog geschoten. Het zou gaan om leden van de (ont bonden) Nationale Garde die naar Honduras proberen te ont komen. De autoriteiten van de Bahama-ei- landen hebben gisteren meege deeld dat zij niet van plan zijn een verblijfsvergunning te verschaf fen aan Somoza. In Nassau verluidde in welingelich te kringen dat Somoza en zijn ge volg, als zij dat willen, twee we ken als gewone toeristen op de Bahama-eilanden mogen ver blijven. Maar om veiligheidsre denen schijnt de regering van de archipel weinig op te hebben met een langer verblijf van de Somo- za's, mede gezien de ervaringen met de ex-sjah van Iran. MANAGUA - Sandinisten staan in het Intercontinental Hotel in Managua in de rij voor voedsel. VATICAANSTAD (AFP) - De hei lige stoel heeft zaterdag officieel bevestigd dat paus Johannes Paulus II op 2 oktober de alge mene vergadering van de Ver enigde Naties in New York zal toespreken. Na afloop zal de paus enkele dagen in de Verenigde Staten door brengen. Tevoren - van 29 sep tember tot 1 oktober - bezoekt Johannes Paulus Ierland. De Verenigde Staten zijn al eerder dooreen paus bezocht. Paulus de zesde was er in oktober 1965. Maar het zeer katholieke Ierland heeft nooit een opperherder van de kerk in zijn midden gehad. De woordvoerder van het Vaticaan, pater Romeo Panciroli, zei dat Johannes Paulus II door secreta ris-generaal Kurt Waldheim naar de Verenigde Naties was uitge nodigd en dat president Jimmy Carter hem had geïnviteerd voor een bezoek daarna aan het Witte Huis. Het verdere bezoek van de paus aan de Verenigde Staten heeft vol gens Panciroli een pastoraal ka rakter. De uitnodiging voor een bezoek aan Ierland heeft de paus gekre gen van het Ierse episcopaat. Ook dit bezoek wordt pastoraal van aard genoemd. Premier Jack Lynch heeft zaterdag in Dublin het bezoek van paus Johannes „een grote eer voor Ierland" genoemd. Het zal vanuit het standpunt van de veiligheid ook een grote zorg voor de regering zijn, want ex tremistische protestanten in Noord-Ierland zouden het be zoek wel eens kunnen proberen te verstoren. In Dublin verluidde dat niet alle le den van het kabinet erg met het bezoek waren ingenomen omdat de protestanten in Noord-Ierland het wel eens zouden kunnen uit leggen als een bewijs hoezeer de republiek aan „Rome" verknocht is en daarom geen unie mag plaatshebben. GENÈVE (GPD) - De regering van Vietnam heeft toege zegd „al het mogelijke in het werk te zullen stellen om de exodus van vluchtelingen gedurende een redelijke periode" te stoppen. Dit zei de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, na afloop van de door hem als een „succes" omschreven Geneefse vluch- telingenconferentie. Deze unieke bijeenkomst van 65 landen heeft inderdaad een beter resultaat opgeleverd dan te verwachten was. De meeste landen deden nog een schepje bovenop de al eer der gedane toezeggingen. De internationale gemeenschap heeft een grote solidariteit ge toond. Er zijn aanmerkelijke be dragen beschikbaar gesteld. Ook de aantallen vluchtelingen die de verschillende landen bereid zijn op te nemen, zijn verhoogd. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen (UNHCR) heeft nu 190 miljoen dollar ter beschik king en 260.000 plaatsen voor asiel. Gehoopt moet worden dat voor de resterende 80 a 90.000 vluchtelingen ook een oplossing gevonden zal worden. In de slotzitting vatte secretaris generaal Waldheim de resultaten van de conferentie samen. Hij noemde in zijn rede als de vier belangrijkste punten: De vluchtelingen moeten in sterk versneld tempo worden vervoerd naar de landen die ze opnemen. Dit moet in gelijke mate gelden voor zowel de land- als de bootvluchtelingen; Het tussen Vietnam en de UNHCR gesloten akkoord over het legale vertrek (voor mensen die beantwoorden aan de criteria „familie-hereniging" en „huma nitair geval") moet worden ver breed. Dit mag niet ten koste gaan van die vluchtelingen die zich reeds in kampen in Zuid- oost-Azië bevinden, of van hulp aan de mensen die langs de gren zen van Cambodja en Thailand door honger worden be dreigd; Wat betreft het vestigen van doorgangskampen, is grote vooruitgang geboekt. De UNHCR zal onmiddellijk op het door Indonesië beschikbaar ge stelde eiland Galang beginnen met het opbouwen van zo'n kamp. De Filippijnse regering heeft ook ruimte beschikbaar ge steld. Hier zouden nog eens 50.000 vluchtelingen kunnen verblyven; I Het redden van mensen op zee verdient speciale aandacht. Het initiatief van Frankrijk en Italië om schepen te zenden die vluch telingen in nood moeten redden en de Amerikaanse plannen voor een grootscheepse reddingsactie wordt bijzonder gewaar deerd. Premier Lynch bereidt volgens Dilemma welingelichte kringen een poli tiek plan voor het vraagstuk Noord-Ierland voor dat hij in 1980 zou willen ontvouwen. Waarnemers achtten het niet mo gelijk dat het door het bezoek van Johannes Paulus II wordt ver traagd. Het is niet bekend of de paus zal gaan naar Armagh in Noord-Ier land, zetel van de Kardinaal-pri maat voor geheel Ierland, Tho mas O'Fiaich, aartsbisschop van Armagh. Niet alleen zou het poli tiek een delicaat bezoek zijn, het veiligheidsaspect zou eveneens de nodige zorgen baren. De internationale gemeenschap zou ook willen zien dat alles in het werk wordt gesteld om de exodus van vluchtelingen te beperken. Daarbij doen zich echter ook mo rele problemen voor. Toen de se cretaris-generaal van de VN na afloop tijdens een persconferen tie werd gevraagd of de belofte van Hanoi om „illegaal vertrek" te stoppen wel in overeenstem ming was met de fundamentele rechten van de mens, antwoord de hy: „We staan hier voor een dilemma. Aan de ene kant vragen we om de mensen het recht tot legaal vertrek te geven. Aan de ander kant vragen we deze exo dus te stoppen. Ik geef toe dat we hier zitten met een dilemma; met een paradoxale situatie". Zijn commentaar op de tijdens de conferentie veel besproken zo genaamde opvangcentra in Viet nam zelf: „Dit is een delicate kwestie, want we willen geen concentratiekampen creëren. Als we dergelijke centra opzetten, dan zijn het plaatsen waar men sen hun papieren kunnen komen halen". Op de vraag of er veilig heidsgaranties waren voor dege nen die maanden of misschien ja renlang moesten wachten op uit reisvisa, zei de secretaris-gene raal: „De hoge commissaris heeft de belofte gekregen dat die men sen op een correcte wijze zullen worden behandeld". Ondanks het welslagen van de con ferentie heerst in Gnève onbeha gen over de scherpe lijn die nu is getrokken tussen „legaal" en „il legaal" vertrek. Te meer omdat de Vietnamese onderminister van buitenlandse zaken Phan Hien er in zijn rede de nadruk op had gelegd dat „illegaal vertrek" volgens de Vietnamese wet streng zal worden gestraft. Waar deze grens in de praktijk zal wor den getrokken, hangt geheel af van de Vietnamese autoriteiten. De Vietnamese delegatie wilde geen cijfers noemen of zelfs maar een hint geven hoeveel mensen binnen de categorie „legaal" zul len vallen. De criteria die zij daarbij noemden, zijn nogal ruim te interpreteren. Minister Van der Klaauw zei na af loop dat de conferentie „een gro ter succes" is geworden dan hij had verwacht. Tegen het door de Fransen voorgestelde en door de VS gesteunde moratorium had hij bezwaren, omdat een stopzet ting een beperking van de bewe gingsvrijheid zou betekenen. Hij wees erop dat ook in de slot conclusie van Waldheim, die ge zien kan worden als een soort re solutie, niet over een moratorium wordt gerept. Hij had ook bedenkingen bij het maken van onderscheid tussen legale en illegale vluchtelingen. Hij zei in dit verband dat Neder landse schepen dit onderscheid zeker niet zullen maken. Van der Klaauw meende dat de ASEAN- landen (Filippijnen, Indonesië, Thailand, Singapore en Maleisië) de resterende vluchtelingen zou den kunnen integreren. De UNHCR heeft aangeboden hier bij ook de lokale bevolking eco nomisch te zullen steunen. Van der Klaauw verwoordde ook het gevoel dat veel deelnemers na afloop van de conferentie had den: „Eigenlijk heb ik bezwaren tegen een land dat bepaalde groepen van zijn bevolking weg werkt. Wij werken eraan mee dat ze mensen in ballingschap stu ren. Maar het kan nu eenmaal niet anders.' Britse vorstin in Afrika president van de OAE, William Tolbert, werd uitgesproken, drukte Nyerére zich tijdens een staatsdiner ter ere van de Engelse koningin en prins Philip voor zichtiger uit. Hij zei alleen maar dat hij hoopte dat de ruzies, die hij in het verleden met de ver schillende Engelse regeringen over de bevrijdingsbewegingen in zuidelijk Afrika had gehad, in de toekomst niet meer zullen plaatsvinden. Het staatsdiner in het presidentiele paleis in Dar es Salaam was het hoogtepunt van de eerste etappe van een toer van koningin Eliza beth door zuidelijk zwart Afrika, die met een bezoek aan Malawi, Botswana en Zambia zal worden voortgezet en met de opening van de Commonwealth-conferentie in Loesaka, aanstaande vrijdag, zal eindigen. Alhoewel ook gedurende het weekeinde de guerrilla-oorlog in Zimbabwe-Rhodesie verder ging en Rhodesische troepen opnieuw een Zipra-kamp op Zambisch grondgebied bij Livingstone aanvielen, staat thans vast dat de Engelse koningin haar reispro gramma niet meer zal verande ren. Zij zal - zoals gepland - eerst naar Botswana vliegen en daarna in Lusaka zijn. Herhaaldelijk hadden conservatieve bladen in Engeland gewaarschuwd dat het vliegtuig van de koningin het doelwit zou kunnen worden van Joshua Nkomo's SAM-7-projec- tielen. In september 1978 en nog pas enkele maanden geleden hadden Zipra-guerrilla's twee Rhodesische vliegtuigen op die manier neergeschoten. Maar de koningin heeft - aldus haar pers secretaris - te kennen gegeven dat alles blijft zoals het gepland werd. Stranden Tobago niet bedreigd SCARBOROUGH (AFP) - Het Ca- raibische eiland Tobago wordt niet langer bedreigd door de olie die in zee gestroomd is na de aan varing tussen de tankschepen "Aegean Captain" en "Atlantic Express", zo heeft men gisteren in Scarborough meegedeeld. Volgens de woordvoerder van de Noordamerikaanse firma die be last is met het bestrijden van de olievlek (met een omtrek van 20 bij 4 kilometer), is de vlek volle dig onder controle. Bij de aanvaring zijn drie mensen om het leven gekomen, terwijl er nog zesentwintig (van wie vijfen twintig op de "Atlantic Express") worden vermist. De PLO zelf zegt dat de Israëlische stelling dat Arafats organsatie „uitsluitend een terronstengroep is" in Europa alle geloofwaardig heid begint te verliezen. De Palestijnse strategie is gericht op Europa. Men beschouwt Ame rika als beslissende factor in het Midden-Oosten als „tijdelijk uit geschakeld" vanwege Washing- tons interne problemen, de ener giecrisis. de komende presi dentsverkiezingen en het ver lammende effect door de in vloedrijke jbodse lobby in Ame rika op elk Arabisch initiatief in Washington. De Palestijnen kijken dus hoopvol naar Europa. In PLO-knngen gelooft men - sommige Palestijn se leiders zyn er zelfs van over tuigd - dat met de ontmoeting Arafat-Kreisky-Brandt een pro ces is ingezet dat niet meer is te gen te houden. Dit proces moet leiden naar de uiteindelijke offi ciële erkenning van Europese zijde dat de PLO volwaardig ge sprekspartner moet zijn bij de vredesonderhandelingen; dat de PLO het Palestijnse volk verte genwoordigt en dat een onafhan kelijke Palestijnse staat op de westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook de enige oplossing is voor de crisis in het Midden-Oos ten. TEHERAN (UPI) - De stafchef van de Iraanse strijdkrachten, gene raal Nasser Farbod, heeft zater dag zijn aftreden bekendge maakt. Dit, zei hij, omdat men zich met legerzaken bemoeit en anderen hem voorschrijven wat hij doen moet. "Ik geloof in een vrij en democra tisch leger dat zich nimmer tegen het volk zal keren en er geweld tegen gebruikt", zei Farbod. Het werd hem volgens zijn zeggen niet gegund hiervoor te ijveren. Brigade-generaal Hossein Sarsjar is benoemd tot nieuwe stafchef. Een dezer dagen is een mohamme daans geestelijke, Seyyed Ali Chamanei, benoemd tot vice-mi nister voor politieke zaken in het ministerie van defensie. Of deze aanstelling en Farbods vertrek iets met elkaar te maken hebben, is niet bekend. Generaal Axizollah Amir Rahimi, de omstreden commandant van de Iraanse militaire politie, heeft zaterdag op een persconferentie in Teheran zijn aftreden bekend gemaakt 'uit hoogachting voor ajatollah Chomeini'. JERUZALEM - De oud-minister van buitenlandse zaken Allon eist het aftreden van de regering- Begin. Op een persconferentie leverde Allon felle kritiek op de regering, die volgens hem op alle gebieden heeft gefaald en geen enkele van haar verkiezingsbe loften is nagekomen. „In elk an der parlementair stelsel zou zo'n regering uit eigen beweging zijn ontslag indienen", stelde Allon. Samen met de fractievoorzitter van de oppositionele Arbeiders partij wil Allon een voorstel in dienen om de huidige Knesset te ontbinden en nieuwe verkiezin gen uit te schrijven. Directe aanleiding voor zijn kritiek op de regering was de kabinets zitting afgelopen week, waarin door onderlinge onenigheid de regering niet kon komen tot het nemen van maatregelen op eco nomisch gebied, hoewel de rege ring zelf tevoren had aangekon digd dat het treffen van harde maatregelen ter bestrijding van de inflatie hoognodig was. Na de ze kabinetszitting zijn ook bin nen de regerende Likoedparty ernstige meningsverschillen ont staan en werd het ontslag van de minister van financien geëist. De liberale vleugel binnen de Li- koedpartij komt deze week bij een om de voortzetting van haar deelname aan de regering te be spreken. De oppositiepartijen hebben moties van wantrouwen ingediend, maar deze gezien de gezondheidstoestand van pre mier Begin inmiddels een week opgeschort. De Israëlische premier is afgelopen donderdag in het ziekenhuis op genomen omdat hij last had van duizelingen. Oorzaak hiervan is een stolling in een van de aderen in de hersenen (hersentrombose). Op doktersadvies zal Begin nog zo'n twee weken in het zieken huis moeten blijven. Ook daama zal hy thuis rust moeten hou den. (Van onze corresponden) JOHANNESBURG - Zowel de Or ganisatie voor Afrikaanse Een heid alsook president Julius Nyerere van Tanzania hebben de wereld gewaarschuwd dat de er kenning van Zimbabwe-Rhode- sië en het opheffen van de sanc ties tegen dit land onder het te genwoordige bewind van bis schop Abel Muzorewa als een vij andige daad tegenover Afrika zullen worden beschouwd. Terwijl de waarschuwing in Mon rovia in een zeer scherpe toon door verschillende staatshoof den, maar vooral door de nieuwe „terroristen-doelen" waarbij tientallen Libanese en Palestijn se burgers worden gedood. Kreisky verdedigde in Zweden zijn zienswijze - gevormd na de ge sprekken met Arafat in Wenen - dat de PLO Israël niet wil en kan vernietigen en streeft naar een Palestijnse mini-staat naast Is raël binnen de door Israel bezette Jordaanoever en Gaza-strook. Ook Kreisky veroordeelt het ter rorisme, maar meent dat om het PLO-handvest veranderd te krij gen. Israël zou moeten onder handelen met de PLO. Boven dien vindt Kreisky dat de PLO in het Midden-Oosten een politieke factor is welke niet blyvend ge negeerd kan worden. Peres ziet het als een Israëlische overwinning dat de PLO voor toekomstige zittingen van de So cialistische Internationale niet formeel zal worden uitgenodigd. Ook meent de Israëlische opposi tie-leider dat Kreisky in Wenen op persoonlijke titel met Arafat heeft gesproken en niet als verte genwoordiger van de Socialisti sche Internationale. In Arabische diplomatieke kringen in de Libanese hoofdstad Beiroet ziet men de zaken anders: de con tacten tussen de SI en de PLO blijven doorgaan en Kreisky had voor zyn Wenen-ontmoeting wel degelijk een mandaat van de SI. Bovendien wijst men op de al gemene stemming in Bommers vik, waar de meeste socialistische leiders wel kritiek hadden op de omstandigheden waaronder de ontmoeting Kreisky-Arafat heeft plaats gevonden, maar niet op het principe van contacten met de PLO. (Van onze correspondent) BEIROET- In de Arabische wereld beschouwt men het verloop van de bijeenkomst van de Socialisti sche Internationale, afgelopen dagen in Zweden, als een voor zichtige diplomatieke overwin ning van de PLO. In het 60 km van Stockholm gelegen Bom mersvik stonden de Israëlische leider Simon Peres en de Oosten rijkse kanselier Bruno Kreisky lijnrecht tegenover elkaar. Inzet was de omstreden ontmoeting - twee weken geleden in Wenen - tussen PLO-chef Jasser Arafat, de Oostenrijkse bondskanselier Kreisky en de Westduitse oud- Bondskanselier Willy Brandt, de voorzitter van de Socialistische Internationale. Peres herhaalde het oude Israëli sche standpunt dat het nooit met de PLO kan onderhandelen om dat het handvest van Arafat's or ganisatie oproept tot ontmante ling van de joodse staat. Boven dien wil Israël niet met de PLO praten omdat „de PLO een terro ristische tactiek toepast op bur gers". Met deze stellingname heeft men in de Arabische wereld erg veel moeite gezien de voort durende Israëlische acties in De Britse Koningin Elizabeth, prins Philip en prins Andrew, worden in Zuid-Libanon tegen Palestijnse Malawi ontvangen door president Hastings Banda van Malawi.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7