NK roeistrijd weer zonder verrassingen GEREEDSCHAPSSLIJPER Naar Parijs voor de Tour: het is gewoon Opschudding in dameskamp Punt in roeiselectie Bouzaid behoudt titel zeezeilen HAANbAG 23 JULI 1979 r/iUllNA 11 SPORT SPORT SPORT SPORT PARIJS - Ze halen 125 gulden van de bank. Offeren er een vrij weekeinde en minstens één snipperdag voor op. Dan gaan ze, geheel vrijwillig, ne gen uur lang in een bus vol rokende, pratende en zingen de medemensen zitten. Na tuurlijk mogen ze er onder weg even uit om in propvolle wegrestaurants dure koffie en onverteerbare hamburgers naar binnen te werken. Daar na stappen ze de al met lijfluchtjes doordrongen bus weer in om tenslotte op een matras met misschien wat te veel kuilen erin moe, maar voldaan te kunnen uitrusten. En dat in een stad als Parijs, die toch wel garant staat voor het nodige vertier. Maar waartoe dient dit alles? Eigenlijk alleen om een enkel halfuurtje waarin je staande, met minstens twee centime ter bewegingsvrijheid, hem twaalf keer voorbij kunt zien flitsen. Joop Zoetemelk (Joop Zoetemelluke, op z'n Frans uitgesproken) dus. Want denk niet dat zijn ex-landge noten hem al vergeten zijn. Temidden van de deinende massa, die enkele miljoenen Tour de France-enthousias- ten vertegenwoordigt, schromen ze niet hem luid keels aan te moedigen. Dat is pas je ware liefde voor je sport(held). Hoofdstuk Maar voor het zover is. Dat is een hoofdstuk apart. Het speelt zich af nabij de monu mentale Champs Elysees, op de Place Clemenceau, op zondag 22 juli 1979, de finish- dag van de Tour de France. In tijd aangegeven ziet het er ongeveer als volgt uit 10 uur - De metro bij de rue Ma- delaine braakt enkele hon derden reizigers, waaronder een twintigtal inwoners van het landelijke Rijpwetering („Rippers"), een handjevol streekgenoten en wat overige Hollanders uit. Aarzelend, nog duf van de champagne van de avond daarvoor lopen ze rond, op zoek naar een mooi plekkie om de finish te aanschouwen. Parijs is verder nog in rust gedompeld, alleen de aanwezigheid van wat agenten en her en der ge plaatste hekken verraden dat er iets komende is. 10.30 uur - Ja hoor, het groepje heeft zich genesteld. Achter het hek waar Joop straks zijn laatste zweet kwijt zal raken. Maar dat 'straks' is pakweg over een uur of vijf. De Hol landers zijn lichtelijk vroeg. Je zou denken: is er in Parijs niets beters te doen dan over een hek te hangen en bij tijd en wijle woorden als „Jopie Jopie" uit te kramen? Maar je kent het spreekwoord: wie het eerst komt, het eerst maalt. Een mooi plekje dien je vroegtijdig te reserveren, an ders gaat het aan je neus voorbij. (Later, om half vier in de middag, zal blijken hoe verkeerd die redenering was. Zij, die geduldig uren hebben gewacht hebben een even goede of slechte plaats als de genen die op het allerlaatste moment nog even kwamen kijken: de Parijzenaars zelf. Vol goede moed op pad Maar daar waren we nog niet). 11.15 uur - Het groepje, hoe be scheiden in grootte ook, doet wel van zich spreken. Hoe? Nou, door het geschreeuw na tuurlijk en door de mini- spandoeken op de ruggen (opschriften:: „Door berg en dal Zoetemelk bovenal" en: „Vijf keer twee is een tien voor Joop"). Maar ook door een nietsvermoedende pet ten verkoper te bestormen. De goede man verkoopt tour petjes met een dagwaarde van een kwartje voor tien franc (vijf gulden) enkel en alleen omdat zijn er in plakletters op staat. Hoe groot de betrok kenheid van de verkoper bij onze ex-landgenoot is blijkt al snel. In plaats van „Zoete melk" staat op sommige petjes „Zoetelmek" gedrukt. Verontwaardiging alom, maar er zijn geen andere petjes. En het is beter dan niets. Zitten 13.00 uur - Eindelijk, de fans kiezen eieren voor hun geld. Niet dat ze hun plaatsje aan de oprukkende Fransen afstaan, maar ze spreiden kranten op de grond en gaan lekker zit ten. Overigens moeten zij de Fransen wel een levendig beeld van de doorsnee Ne derlandse bevolking bieden. Man en vrouw, jong, middel baar en gevorderd zit al hot- dogs kauwend naar omhoog te kijken. Wee degene die denkt er tussendoor te slip pen. Rechtvaardigheid moet er wezen. Overigens beperkt het contact met de plaatselij ke (nou jabevolking zich niet tot uitfoeteren over en weer. Want ondanks de taal barrière („hier praten we toe vallig rips") is de stand van zaken duidelijk. Eén vinger staat voor Hinault. De Fran sen staan Zoetemelk genadig twee vingers toe. 15.00 uur - Nu wordt het echt afzien. Dringen om je plekkie tussen al die anderen te be houden. Het wordt allemaal wat chaotisch. Een voet ver zetten is niet meer mogelijk. Sjaak, de onofficiële leider van de Rippers, verstrekt z'n gezicht. De man waar hij noodgedwongen een tijdlang téte a tète mee staat blijkt vol gens Sjaaks verklaring Schaschlicksaus gegeten te hebben. De slimmerds die in de spaarzaam aanwezige bo men klimmen worden door agenten naar beneden ge schreeuwd. Op het gras zitten mag ook allang niet meer en een flesje cola kost inmiddels drie gulden. „Das geen werk" schreeuwt een machteloze Ripper tegen de mensen die echt op het laatste moment aangekomen, zich zelfs een beter plaatsje hebben toegeëigend dan hij heeft. Het haalt allemaal niets uit. Een brede grijns is de eni ge reactie. 15.30 uur - Het is zover. De blikken microfoonstem kon digt de komst van Hinault en Zoetemelluke aan. Vreemd genoeg houden de Rippers zich opvallend rustig. (Ónder de indruk, of gewoon moe?) Pas als Joop daadwerkelijk voorbij flitst - tenminste, ze zeggen dat hij het moet zijn - gaan ze weer tekeer. Fototoe stellen worden hoog boven de hoofden gehouden; er wordt lukraak gedrukt. Het enthou siaste geroep zwelt aan als Joop ruim een minuut voor sprong krijgt op Hinault. Tot twaalf keer toe, dan schijnt het pleit beslecht te zijn. Eenmaal ontsnapt uit de cha os die na de finish ontstaat (er blijken meer mensen dezelf de kant uit te moeten) kom je moe in het restaurant terug. Bij binnenkomst wordt van alle kanten dezelfde vraag op je afgevuurd: Wie heeft er nou gewonnen? Een flauw grapje, denk je. Mis. De chaos in Pa rijs heeft ook voor de vol strekte verwarring over de naam van de Tourwinnaar ge zorgd. De terugreis. Geen gejoel, ge hos of geschreeuw. Rustig wordt het onderwerp aan de orde gesteld. Geen spoor van teleurstelling of lichte verwij ten aan het adres van Jopie. Niet voor niets was het motto waarmee de fans naar Parijs gingen "Vyf maal twee is een tien voor Joop", daarmee aangevend dat de tweede plaats (voor de vijfde keer) al verwacht was. Wie wel afge daan hebben, dat zijn de Fransen ("Die lui denken al tijd alleen maar aan winnen. Het is gewoon heel commer cieel"). Verder wordt er over het gebrekkige voedsel ("als Joop dit elke avond krijgt kan je hem alleen maar bewonde ren") gepraat. En over vol gend jaar, wnat al was het af zien, dan gaan ze gewapend met stelten, stoeltjes en dranlyes, wéér. MIEP DE GRAAFF AMSTERDAM (GPD) - De Nederlandse roeikam- pioenschappen plegen de laatste jaren per definitie een plichtmatig gebeuren te zijn. Ook het afgelopen weekeinde hadden de ti- telduels op het voor de roeiers gunstig kabbelen de Bosbaanwater in Am sterdam weinig om het lijf. Een handvol toproeiers en -roeisters verdeelden de medailles overeenkomstig de prognoses. Toch kleefden er aan deze jaargang van de „nationale" nog wel en- Nederland in prijzen bij Spelen voor gehandicapten AYLESBURY (ANP) - De Neder landse zwemmers bij de Stoke Mandeville spelen voor gehandi capten in het Engelse Aylesbury zijn gisteren uitstekend voor de dag gekomen. Op de eerste dag van deze 28e spelen, waara; ruim 750 invalide sportmensen deelnamen, behaalden twee Ne derlandse meisjes drie medailles. Alma van Gils was het succes volst met twee medailles: de zil veren op de 100 meter schoolslag (2.19.1) en de bronzen op de 100 meter vrije slag (1.33,5) in klasse vijf. Ineke Mol en Janna van der Woud kwalificeerden zich res pectievelijk in klasse drie en vier voor de finales op de 50 meter schoolslag en de 50 meter vrije slag. Tijdens de vijfkamp (atletiek) stootte Joop van de Beid de kogel naar een nieuw Nederlands re cord: 5.23 meter. Het oude record stond eveneens op zijn naam met 5.05 meter. Ook bij het boogschieten ging het goed voor de Nederlanders. Lc Nederlandse ploeg, bestaande uit Popkema, Senders en Weessies stond na de eerste dag (70 en 90 meter) met 1465 punten op de derde plaats in het landenklas- sement, na Belgie en Frankrijk. Senders kwam in het individuele klassement het verst met de ze vende plaats (517 punten). kele interessante aspecten. Daar was in de eerste plaats de uitste kende rentree van het Rotter damse broederpaar Jeroen en Ronald Vervoort, dat na een jaar van non-activiteit de draad van het succes weer heeft opgepakt en ook internationaal potten lijkt te kunnen breken. Nadat het Nautilus-duo vrijdag avond zijn eerste eremetaal buitmaakte in de dubbel vier met behulp van hun clubgenoten Goebel en Scheffer, heersten de Vervoorts een dag later in het skiffnummer. Ronald pakte in deze race zijn tweede kampioen schap, terwijl Jeroen beslag leg de op het zilver. Gisteren maakten de broers in feite nog meer indruk. In de twee zon der stuurman veegden zij niet al leen de vloer aan met de samen gestelde delen van de Aegir-Pho- cas vier zonder, maar trokken daarbij hun riemen zo krachtig door het water dat het belegen Nederlandse record van het duo Blaisse-Veenemans (daterend van 1964) eraan ging. Jeroen en Ronald Vervoort volbrachten de 2 kilometer in 6.41,8, een fractie sneller dan het oude record (6.42,55). De strijd in de twee zonder leek op papier een aardige krachtmeting te worden, maar dat is er niet van gekomen. De Vervoorts, die voor dit nummer bijna niet getraind hadden, toonden zich superieur aan de drie andere finalisten, van wie met name de combinatie Bosman-Vos zwaar teleurstelde. Ontgoocheld finishte het Aegir- Phocas-koppel als laatste, nog achter de lichte formatie van Or- ca-Nereus. Van de ambitieuze plannen van Bosman en Vos om een internationale toptwee te formeren is niets terechtgeko men. De kwaliteit van beide roeiers zou borg moeten staan voor knappe prestaties, maar op de een of ander manier klikt het niet. In de eindstrijd van de twee zonder werd in een wanhoopspoging van positie gewisseld (Vos op slag en Bosman op boeg), maar ook in die samenstelling kreeg de boot geen snelheid. Voor de zoveelste keer moesten ze ook nog hun com pagnons in de vier, Horstink en Atsma, voor laten gaan. Een fru strerende gang van zaken voor Bosman en Vos om als sterkste achterdeel van de ploeg steeds maar weer te worden afgetroefd door hun minder gewaardeerde makkers. In de stuurmanloze vier voelen Bosman en Vos zich dan ook aanmerkelijk meer op hun ge mak. Zonder problemen haalde Aegir-Phocas in dit nummer de verwachte titel binnen. Maar toch reilt en zeilt het in de vier ook niet. Coach Hoetjer lijkt de zon debok te worden. Het zit er dik in dat de Groninger arts Herman Bessem de begeleiding van het kwartet in de aanloop naar de we- De vier stuurvrouw van Nereus stevent bij de NK roeien op de Amsterdamse bosbaan als eerste op de finish af. De tijd van de roeisterSf nieuw internationaal baanrecord. reldkampioenschappen in Bied zal overnemen. Behalve de vier zonder van Aegir- Phocas wordt Nederland in deze Joegoslavische plaats in het he- renveld vertegenwoordigd door de vier met stuurman van Nereus en de dubbel vier van de broers Vervoort, die het nummer prefe reren boven de twee zonder. Opschudding was er in het dames kamp. De succesvolle nationale dubbel vier staat op springen. Twee leden van de ploeg, Lily Meeuwese en Inneke Donker voort, wensen absoluut niet meer verder te gaan met de eigengerei de coach Jan Wienese. Zij hebben onoverkomenlijke bezwaren te gen de mentale aanpak van de voormalige skiffkampioen. Slag- roeister Jos Compaan is nog diens enige steun en toeverlaat, terwijl de Groningse Greet Hel lemans zich neutraal opstelt. Inmiddels is de nood hoog geste gen voor de bondsofficials. Meeuwese en Donkervoort wil len hoe dan ook niet met Wienese naar Bied, terwijl Compaan per sé niet met een andere coach op pad wil. Een compromis lijkt on haalbaar en daarom zal het wel uitdraaien op een Salomonsoor- deel. Ondanks alle problemen voerde Quadruple wel naar een nieuw nationaal record in 3.11,81. De nationale acht bewees haar toegenomen kracht sinds de be moeienissen van bondscoach Iwan Vanier en verzekerde zich van uitzending naar de WK door twee gevaarlijke combinatie- ploegen gedecideerd te ver slaan. Een record met nog meer allure liet de vier met van Nereus registre ren. De ploeg van veterane Lies- beth Vosmaer verwees het inter nationale baanrecord van de DDR (3.20,59) naar de historie. De Amsterdamse dames lieten de chronometers na 3.19,27 stil staan en bewezen daarmee dat het met het damesroeien in Nederland nog niet zo slecht gesteld is. VOETBAL - Racing White Daring Molenbeek (RWDM) verblijft van 23 tot 31 juli voor een trainings kamp in het KNVB-sportcen- trum te Zeist. Op het programma staan drie oefenwedstrijden: 25 juli in Zandvoort tegen FC Am sterdam, 28 juli in Amstersfoort tegen SC Amersfoort en op 31 juli in Venlo tegen FC VW. VOETBAL - De Venlose eerste-di- visieclub FCVW heeft in de Westduitse plaats Ingolstadt een tweede liga uitkomt, gelijk ge speeld: 2-2. Bij de rust was de stand 1-1. Er waren 1000 toe schouwers. ADVERTENTIE REED TOOL COMPANY OF NEDERLAND B.V. Rooseveltstraat 6, Leiden Vraagt: een of iemand die daarvoor wil worden opgeleid. Voor informatie: bel 071-765900. De uitverkorenen voor de wereld kampioenschappen in Bied zijn: Dames: Twee zonder stuurvrouw: Nereus (Joke Dierdorp en Liesbeth Vosmaer), Skif: Hette Borrias Nereus, Phocas, Okeanos, De Hunze, Vidar-combinatie acht Nereus/Phocas/Okeanos/De Hunze/Vidar-combinatie (Kruiswijk, Stefels, Brummel- kamp. Stapel, Reintjes, Donker voort, Pentenga, Van de Putte en Van Deudekom, stuurvrouw). Heren: Vier zonder stuurman: Aegir/Pho- cas (Bosman, Vos, Atsma en Hor- stink), vier met stuurman: Ne reus (IJsbrandy, Van Oort, Hel der, Perree en Boddeke, stuur man), dubbel vier Nautilus/De Hoop-combinatie (Jeroen en Ronald Vervoort, Scheffers en Gobel). Lichte heren voor de FISA-kam- pioenschappen: Skif: Knibbeler (Nereus), dubbel twee: Njord/De Hoop-combinatie: (Punt, Mi- chels). Vier zonder stuurman: Nereus/Or- ca (Paulssen, Helsloot, Appel doorn en Van Berkel). Acht Ric, Euros, Skadi, Het Spaarne, The- ta, Willem II, De Laak-combina- tie II/De Laak-combinatie (Em- ke, Van der Kwast, Pieterman, Lycklama, Povel. Van Baal, Ui lenbroek, Velthuis en Klein Ik- kink, stuurman). Aan de Neder landse ploeg die half augustus zal deelnemen aan de wereldkam pioenschappen voor de jeugd is de combinatie dubbel vier Vos - Verdonck - Boom - Heemels toe gevoegd. De Nederlandse ploeg die half au gustus zal deelnemen aan de we reldkampioenschappen voor de jeugd is de combinatie dubbel vier Vos - Verdonck - Boom - Heemels toegevoegd. De Nederlandse afvaardiging voor de B-kampioenschappen naar Hjelmsjo (Zweden) op 28 en 29 juli is voorts: Dames: Dubbel twee: Okcanos/De Hoop- combinatie (Nelleke Donker- voort/Frings). Dubbel vier Die Die Leythe, Nereus. Theta, Tri ton, De Hoop-combinatie Van der Velde/Plessius/Brouwer/ Visser en Vriend, stuurvrouw. Heren: Twee zonder stuurman: De Laak (Meeuwisse/Hendriks). Vier zon derstuurman: Skadi (Boeve/Oos- terloo/Houck/Mook). acht Ne- reus/Njord/Die Leythe-combi- natie Helding, De Groot, Lounjs- sen, Snaterse, Wessel, Van Gro ningen, Roell, Kastijn, Van Gro- ningen/Roell/Kastyn/Van der Voort, stuurman. SCHEVENINGEN (ANP) - De Nieuwzeelander Chris Bouzaid hccit met/nu boot Wave Rider de wereldtitel zeilen in de half-ton klasse behouden. Hij zegevierde zaterdag op do Noordzee voor Scheveningen in de vijfde en laatste wedstrijd, tevens de lang en race, over 280seemtyl in het eindklassement werden de Brit ten Gordon en John Hoylemetde Roller Coaster tweede, voor de Nieuwzeelander Ian Gibbs met de Swuzzlebubble. De deelne mers waren donderdagochtend om hal f elf gestart v ooi het laatste traject. Eerder waren er drie dagwedstrijden op zogenoemde Olympische banen van ongeveer 22 zeemijl en een zeerace over 13' zeemijl. De uitslag van de laatste race is: 1. Chris Bouzaid (Nwz) met Wave Rider. 2. Ian Gibbs (Nwz) met de Swuzzlebubble, 3. Bernard Mou- reau (Fra) Jina, 4. Eric Ancelle (Fra) Jaunac 2. 8. J.J.H. Helle mans (Ned) Lamstraal van Kats Eindstand: 1. Bouzaid 217,0 pun ten, 2. Hoyle 215,5, 3. Gibbs 214,375.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11