DAGBLAD ingen poor opvang pluchtelingen Prijzen van vakanties kunnen omlaag" Israël moet stichten nederzettingen staken vandaag ^ïwrSi Nederland wil geen boycot uranium Namibië MERDAG 21 JULI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35914 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN KEVENINGEN (ANP) - "Een oede vakantiespreiding zal de ;onsument grote voordelen op- everen. De prijzen van vakantie- izen kunnen dan gemiddeld en tot vijftien procent omlaag, mdat de logies- en transportca- aciteit (nu vaak alleen gebruikt het hoogseizoen) efficiënter in worden benut", betoogde gisteren in Scheve- :ngen directeur L. A. M. Ver- urg van de internationale reis- rganisatie Hotelplan, bij de pre sentatie van het nieuwe winter- programma. Touroperators en andere organisa ties uit recreatie en toerisme ha meren al jarenlang vergeefs bij de overheid op deze noodzakelijke vakantiespreiding. "Maar nog al tijd zonder resultaat", aldus de Hotelplandirecteur, die in het spreiden per regio van de bouw vakvakantie en de schoolvakan tie veel mogelijkheden ziet. Ook kunnen zijns inziens bij een betere vakantiespreiding de gro te prijsverschillen tussen voor- en naseizoen worden verkleind. Die grote verschillen worden nu gecreëerd om een spreiding te forceren. "Het wordt tijd dat de overheid maatregelen neemt. Nu zijn vooral gezinnen met school gaande kinderen hiervan de du pe", aldus de heer Verburg. Hij heeft de indruk dat de tweede vakantie in de naaste toekomst net zo belangrijk zal worden als de eerste vakantie. "Als gevolg van de energiesituatie is er een categorie Nederlandse vakantie gangers, die het op reis gaan met een reisorganisatie niet meer kan opbrengen. Deze mensen huren nu een huisje of gaan op een camping staan en ze zorgen zelf voor hun eten en drinken", zei de Hotelplandirecteur. Hij verwacht een flinke stijging in de korte vakanties en zijn reisorganisatie heeft hiervoor nu een apart pro gramma. De heer Verburg is het niet eens met degenen die menen dat het vliegtuig een energieverslinder is. Uit door zijn organisatie ge maakte berekeningen blijkt, dat wat de energiekosten betreft een autoreis naar Oostenrijk (2 per sonen) honderd gulden per per soon bedraagt, voor drie perso nen is dat 72,50 gulden per per soon en voor vier personen 60 gulden per persoon. Met het vliegtuig betaalt men 65 gulden per persoon en met de trein slechts 18 gulden per persoon. reneefse conferentie ENEVE (ANP) - Het is theoretisch mogelijk dat de 350.000 Vietnamese, Kampucheaanse en Laotiaanse vluchtelingen die nog in kampen verblijven in de vijf ASEAN-landen en Hong Kong deze landen binnen af zienbare tijd kunnen verlaten. Dat blijkt uit de toezeggin gen die diverse landen hebben gedaan op de eerste dag van de Geneefse conferentie over Zuidoost-Aziatische vluchtelingen. e toezegging van Vietnam, bereid te zijn met het Hoge Commissa riaat voor de vluchtelingen te willen spreken over een ordelijk vertrek van hen die het land wil len verlaten zou, gesteld dat deze toezegging gestand wordt gedaan en dat er landen zijn die nieuwe (vluchtelingen willen opnemen, in theorie kunnen betekenen dat ook het probleem van toekomsti ge vluchtelingen is opgelost. lucces linister Van der Klaauw was gis teravond niet pessimistisch en sprak zelfs over "een succes" omdat tot nu toe elk land heeft toegezegd wat door de Hoge Commissaris is gevraagd, en om dat duidelijk was geworden dat iedereen - afgezien van een inci dent met China - een "politieke rel" wilde vermijden. Hij verwees hierbij naar her feit dat de Chine se afgevaardigde door VN-secre- taris-generaal Kuft Waldheim was onderbroken na een felle aanval op Vietnam. tegenstelling tot ministers van landen die soms honderdduizen den vluchtelingen moeten op vangen - vooral China, Thailand en Maleisië - sprak minister Van der Klaauw slechts in het voor bijgaan over de politieke achter gronden van de massale uittocht "In een later stadium zal moeten worden geprobeerd de politieke, economische en sociale factoren weg te nemen die er oorzaak van zijn dat mensen vluchten". )r. Van der Klaauw noemde Viet nam slechts éénmaal met name - het heeft "een bijzondere ver antwoordelijkheid in dit tragi sche humanitaire probleem". Over de Vietnamese inval in Cambodja zei hij slechts: "hel verkeert in een situatie die het van essentieel belang maakt ver der te gaan dan politieke overwe gingen en waarin voedsel - en an dere hulp moet worden gege- [ven". Ühina herbergt het grootste aantal vluchtelingen, meer dan een kwart miljoen, van wie 30.000 nog niet behoorlijk zijn onderge bracht en 10.000 zelfs nog bij grenspostsn verblijven. "Hoewel wij zelf ook een ontwikkelings land zijn", aldus de Chinese mi nister, zijn wij bereid 10.00C vluchtelingen uit andere landen op te nemen (er zijn er 350.000 in Hong Kong, Maleisië, Thailand, Indonesië, de Philippijnen en Singopore) en zullen wij één miljoen dollar ter beschikking stellen van het Hoge Commissa riaat". Nadat de Vietnamese afgevaardig de Phan Hien - vergeefs, want de conferentie kent geen recht op antwoord - het woord had ge vraagd om tegen de Chinese toe- Aanhoudend koel Koel weer met mogelijk een bui, maar ook af en toe zon. Middagtemperaturen rond 17 graden. Aan de kust nu en dan veel wind. Weersvooruitzichten voor zondag: Wisselend bewolkt met mogelijk een bui. Aanhoudend koel. 22 juli Zon op: 5.46 uur; onder: 21.46 uur. Maan op: 4.29 uur; onder: 20.23 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.56 en 15.25 uur. Laagwater om 1L09 en 23.37 uur. spraak te protesteren, onderbrak Waldheim de Chinese ministei om te vragen "rekening te hou den met het doel van de bijeen komst". Een bijeenkomst die door de Deense minister werd omschreven als "vraag niel waarom, maar hoe". Phan Hien mag overigens een schriftelijke reactie geven, die door het conferentiesecretariaal zal worden verspreid. - i Besluit Veiligheidsraad: NEW YORK (AFP) - De Veiligheidsraad heeft gisteren de regering en het volk van Israël ver zocht onverwijld op te houden met het stich ten, bouwen en voorbe reiden van nederzettin gen in de sinds 1967 door Israël bezette Arabische gebieden, Jerusalem inbegrepen. De desbetreffende reso lutie werd aangenomen met 14 stemmen voor en één onthouding, die van de VS. De resolutie was inge diend door de Portuge se afgevaardigde Leo nardo Mathias, de voor zitter van de commissie die een onderzoek heeft ingesteld naar de Israë lische nederzettingen. In de resolutie wordt deze commissie ver zocht na te gaan of en in hoever de resolutie wordt uitgevoerd en voor 1 november 1979 verslag uit te brengen. De Amerikaan Richard Petree zei dat zijn rege ring weliswaar tegen stander is van de vesti ging van Israëlische nederzettingen in bezet Arabisch gebied, maar dat de tekst van de in gediende resolutie niet alleen betrekking heeft op de kwestie van de nederzettingen maar ook vraagstukken be handelt die slechts kunnen worden opge lost door rechtstreekse onderhandelingen, ge richt op het tot stand komen van een vredes regeling. Nederlandse toeristen uit Italië gezet ROME (DPA)-Elf Nederlandse toeristen die op de camping 'Isolino' aan het Lago Mag- giore vakantie hielden zijn gisteren na voorarrest van drie en een halve dag uit Italië gezet. Een twaalfde Neder landse toerist, Erik de Lange uit Rotterdam, ligt nog in een ziekenhuis met een door de scherf van een fles veroor zaakte snijwond aan een arm. De rechter-commissaris heeft bepaald dat ook hij na zijn ontslag uit het ziekenhuis Italië moet verlaten. De twaalf Nederlanders zijn in de nacht van 16 op 17 juli be trokken geweest bij een hevi ge vechtpartij in een plaatse lijk café. DC-10 OP HEATHROW AAN DE GROND GEHOUDEN LONDEN (AFP) - Een dc-10 uit Nieuw-Zeeland, die door de En gelse luchtvaartmaatschappij "British Airways" is gehuurd, staat sinds dinsdag op het Lon- dense vliegveld Heathrow aan de grond. Het toestel werd aan de grond gehouden nadat er een scheurtje was ontdekt. Volgens een woordvoerder van de Nieuwzeelandse maatschappij die de DC-10 heeft verhuurd, gaat het hier om iets heel anders dan de mankementen die het ongeluk met de DC-10 op 25 mei bij.Chi cago hebben veroorzaakt. Mac- Donnel-Douglas, de onderne ming die de DC-10 construeert, heeft de Engelse autoriteiten de verzekering gegeven dat het scheurtje op een niet kritieke plaats zit Kaper na drie uur overmeesterd OMAHA - De jongeman die giste ren in de V.S. een vliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij "United Airlines" had gekaapt, heeft zich overgegeven, zo heeft de FBI meegedeeld. De ongeveer 30-jarige man, die naar later bleek ongewapend was, wilde naar Cuba. Het vliegtuig, een Boeing 727, werd gekaapt op een binnenlandse vlucht van Denver naar Omaha. De kaper had de 119 passagiers na de landing op het vliegveld van Omaha laten gaan. De twee piloten en de technicus moesten aan boord blijven. Drie uur na het begin van de kaping kon de kaper worden overmeesterd door agen ten van de FBI. Vloedgolf eist 150 slachtoffers Jakarta - Zeker 150 mensen zijn verdronken bij een vloedgolf op het Indonesische eiland Lomblen. In drie dorpen is grote schade aangericht, aldus de gou verneur van het eiland, generaal Ben Mboi. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering zal niet aandrin gen op een politieke beslissing van de EG om de import van ura nium uit Namibië te verbieden. Dit blijkt uit antwoorden van mi nister Van Aardenne (economi sche zaken) op schriftelijke vra gen uit de Tweede Kamer. De bewindsman gelooft dat voor een dergelijk verbod, dat zowel over heidsinstellingen als particuliere bedrijven zou moeten omvatten, binnen de Gemeenschap geen meerderheid te vinden is. De vragen werden begin juni ge steld door de kamerleden Lam- bers-Haquebard (D'66), Van Houwelingen (CDA), Ter Beek (PvdA), Brinkhorst (D'66), Schol ten (CDA), Waltmans (PPR) en Van der Spek (PSP). Omdat een voorstel voor een politieke be slissing van de Raad van minis ters volgens minister Van Aar denne onvoldoende steun zal krijgen, overweegt hij hiertoe geen voorstel te doen. De vragen werden gesteld omdat, PORT OF SPAIN - Een vette walm stijgt op boven kolkende vlammen de lucht in vanaf de Liberiaanse tanker "Atlantic Empress", die voor de kust van Tobago met een andere Liberiaanse tanker in aanvaring kwam. Beide schepen bevatten samen 500.000 liter olie. Meer dan de helft daarvan is al weggestroomd, waarmee dit de grootste olieramp in de geschiedenis is. Bij de botsing zijn vermoedelijk 15 mensen omgekomen. Kustwachten van Trinidad en Tobago slaagden erin om met behulp van privéboten in totaal 63 bemanningsleden van beide tankers in veiligheid te brengen.Een groot aantal van hen had zich weten te redden in een reddingsboot, terwijl anderen met zwemvesten ronddreven in zee. EP vraagt vrijlating ondertekenaars Charta '77 STRAATSBURG (ANP) - Het Eu ropese Parlement heeft gisteren tijdens zijn zitting in Straatsburg een resolutie aangenomen waarin een beroep wordt gedaan op de Tsjechoslowaakse regering om in overeenstemming met in ternationale verplichtingen tien gearresteerde leden van epn groep voor de rechten van de mens vrij te laten De leden van de groep die op 29 mei in Praag wer den gearresteerd, waren allen ondertekenaars van Charta '77. Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18.00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Bezittingen van Somoza onteigend MANAGUA (AFP) - Het eerste be- sluit dat de junta in Managua zal ondertekenen, zal gaan over de onteigening van de bezittingen van Somoza. Adolfo Robelo, een van de vijf leden van de junta, heeft dit gisteren in Managua aangekondigd. BANGKOK (Reuter) - Vice-pre sident Nguyen Luong Bang van Vietnam is gisteren op 75-jarige leeftijd overleden, zo heeft radio- Hanoi gemeld. Luong Bang maakte deel uit van het centraal comité van de Vietnamese com munistische partij en is ambas sadeur in de Sowjet-Unie ge weest. 28 PAGINA'S Bernard Hinault en Gerhard Schonbacher hadden giste ren in de Tour genoeg tijd voor grappen en grollen. De gele-trui-drager overhan digt de rode lantaarn aan de als laatste geklasseerde Schonbacher. Degene die echter geen tijd voor fratsen had was Gerrie Knetemann, die het onrecht van woens dag - de Amsterdammer werd de ritzege door onre gelmatig rijden ontnomen - wel even wild erechtzetten. Knetemann kreeg z'n revan che en deed na afloop van de ritzege de Tourjury "de har telijk groeten". PAGINA 11 Kerkturken verlaten kathe draal St. Jan PAGINA 7 Carter aanvaardt opnieuw ontslag één van zijn minis ters PAGINA 9 Vakantie in de jaren twintig: bijna een vies woord. Een schets van het beetje vertier dat toen vakantie heette PAGINA 13 Het relaas van een exhibi tionist: "Ik denk als ik op straat loop dat de mensen zeggen: daar gaat die vieze kerel PAGINA 15 Tourwinnaar '58 Charly Gaul ligt financieel niet in het ravijn PAGINA 17 Het blijft gissen naar de oor zaak van de massarstranding van walvisachtigen PAGINA 19 Een Egyptisch dorp krijgt elektriciteit: sjeik Aly laat onmiddellijk een gans slach ten PAGINA 21 volgens de vragenstellers, een eerste serie vragen over hetzelfde onderwerp onvoldoende was beantwoord. .Vandaar dat minis ter Van Aardenne nog eens uit drukkelijk werd gevraagd naar zijn mening over de politieke sta tus van Namibië. Van belang voor een duidelijke gedachten- wisseling noemde de bewinds man hierbij dat de Raad van Na mibië van de Verenigde Naties geen volkenrechtelijke verplich tingen kan scheppen voor de lid staten van de VN. Omdat ons land wèl de bevoegdhe den van deze raad heeft erkend, zou de Nederlandse regering de toestemming van deze raad moe ten vragen voor eventuele aan kopen van uranium of andere na tuurlijke grondstoffen uit Nami bië, aldus de bewindsman. Van Aardenne wijst er overigens op dat de regering de invoer van uranium uit Namibië niet wense lijk acht, gezien de politieke toe stand rond dat land. Wr 4 weken lang het ^LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht ijs en «vil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor half geld en dan kunt U mij aansluitend ais abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt m.| m i v heden als abonnee noteren en kri|g dan de eerste 4 weken de krant voor de halve prijs Naam Adres Woonplaats Gironr. Hok|e aankruisen en bon ingevuld ih een open envelop zonder postzegel opsturen naar jw^Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leider^^C en de krant komt

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1