Klagen over de politie wordt iets eenvoudiger Angstvoor hersenvlies ontsteking niet nodig „Nergens staat waar je die mensen moet laten Gevangenisstraf voor Haarlemse bouwfraudeurs HELPER OOK GESTRAND Commissie moet drempelvrees wegnemen Tsjechisch gezin mag blijven BSm rmm VRIJDAG 20 JULI 1979 BINNENLAND HAARLEM (GPD) - De Haarlemse arrondissementsrechtbank heeft gisteren twee verdachten in de zogeheten „bouwfraudezaak" veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijke met een proef tijd van twee jaar. Het zijn de 30- jarige K. uit Hoofddorp en de 38- jarige aannemer G. uit Drachten tegen wie anderhalf jaar gevan genisstraf was geëist wegens valsheid in geschifte. De 37-jarige aannemer N., die een „leidende rol" speelde in de groots opgezet te fraude, werd veroordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De officier van justitie had tegen hem een gevangenisstraf van 2,5 jaar geëist. Het onderzoek naar de handelingen van de broer van N., eveneens aannemer, wordt heropend op last van de rechtbank. De bouw fraudezaak, waarbij in het arron dissement Haarlem twintig ver dachten zijn aangehouden, speelt zich af rond een groot aantal valse facturen dat de verdachten elkaar over en weer zou hebben ge stuurd ter dekking van zwart be taalde lonen. In het totaal zijn het Sociaal Fonds Bouwnijverheid en de fiscus voor 18 miljoen gul den benadeeld. „Die frauduleuze handelingen die nen te worden gezien tegen de achtergrond van een toenemende achteruitgang van het normbe sef, waar het betreft het vervullen van de plicht belasting en sociale lasten te voldoen", aldus mr. J. A. van Hasselt, de president van de rechtbank De rechtbank merkte bij de overwegingen die tot de vonnissen hebben geleid op, dat de toenemende lastendruk en de vrij eenvoudige wijze waarop die lasten ontdoken kunnen worden mede hebben geleid tot dat af nemend normbesef. In de overwegingen die hebben geleid tot de vonnissen van èèn en anderhalfjaar gevangenisstraf in de Haarlemse bouwfraudezaak merkt de rechtbank op dat wet telijke maatregelen om het ont duiken van de betaling van so ciale lasten en belastingen te be perken, naast strafrechtelijke, te lang uitblijven. De rechtbank constateerde dat de grens tussen wat wel en niet toe laatbaar is op het gebied van be lastingontduiking steeds meer als relatief wordt ervaren. „Bij sommigen lijkt de indruk post te vatten, dat zij zich, door nog wel nauwgezet aan hun verplichtin gen te voldoen, bij een grote an dere groep in de samenleving fi nancieel ten achter stellen, onder meer door concurrentie verval sende factoren die van een min der nauwgezet gedrag van ande ren een gevolg zijn", aldus de president van de rechtbank. „Een landelijk gecoördineerd intensief opsporings- en vervolgingsbeleid van dit soort zaken is tot dusverre achterwege gebleven door de be perkte capaciteit van het opspo rings- en justitiële apparaat". Veel mensen verliezen hun cheques AMSTERDAM (ANP) - Ook dit jaar weer zullen honderden Neder landers, hun Eurocheques kwijt raken. In de meeste gevallen hebben ze dat aan zichzelf te wij ten omdat er te onzorgvuldig met de cheques wordt omgespron gen, aldus een woordvoerder van de stichting bevordering che queverkeer in Amsterdam. Volgens deze woordvoerder komen er relatief veel aanmeldingen binnen van diefstal van cheques uit auto's. Veel mensen zijn nog steeds geneigd te geloven dat een auto een brandkast is. In totaal zal de verzekering dit jaar ettelijke miljoenen guldens op ta fel moeten leggen voor mensen die door verlies of diefstal hun (verzekerde) cheques zijn kwijt geraakt. ARNHEM (GPD) - Het Tsjechische gezin Pokorny mag in Nederland blijven tot in hoogste instantie is beslist verblijfsvergunning. Dit heeft de president van de Arn hemse rechtbank, mr. A. Rose- laar, gisteren bepaald in het von nis van het kort geding dat Milos Pokorny en zijn vrouw Senta (beiden 30) hadden aangespan nen tegen de Staat der Nederlan den. Medio vorige maand vluchtte het gezin naar eigen zeggen uit Tsje- choslowakije en kwam naar Ne derland, waar het tijdelijk is on dergebracht in Bennekom. Een verblijfsvergunning werd in eer ste instantie afgewezen door de staatssecretaris van justitie, me vrouw .Haars. De rechtbankpre sident vindt dat Pokorny en zijn gezin in ons land moeten kunnen blijven totdat op een herzie ningsverzoek voor een verblijfs vergunning is beslist. Mr. Roselaar is van mening dat op dit moment wegens een gebrek aan nadere gegevens niet kan worden vastgesteld of dit verzoek van elke grond ontbloot is, zoals door de staatssecretaris wordt aangenomen. Volgens de presi dent is het onderzoek rond de vluchtelingenstatus van het ge zin Pokorny door vooral taal moeilijkheden onvoldoende ge weest. Een definitieve toeken ning van verblijfsvergunningen is volgens mr. Roselaar uiterst onwaarschijnlijk. Dit zou alleen kunnen worden toegestaan als het gaat om klemmende redenen van humanitaire aard. Bijvoor beeld als Pokomy bij terugkeer in eigen land een zware straf te wachten staat. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil het indienen van klachten tegen de politie gemakkelijker maken. De rege ring heeft daarom besloten speciale klachtencommissies in te stellen, onder voorzitterschap van een rechter. Deze commissies moeten de klachten tegen individuele po litieambtenaren onderzoeken en zonodig doorgeven aan de officier van justitie. In Joegoslavië DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van volksgezondheid heeft zich gisteren geruststellend uitgela ten over de epidemie van menin gitis (nekkramp of hersenvlies ontsteking) in Joegoslavië. Volgens een woordvoerder hebben gegevens uit Belgrado uitge maakt dat er geen sprake is van een toeneming van het aantal ge vallen van meningococcen/me- ningitis in Zagreb en Istrië. Er hebben zich onder toeristen geen complicaties voorgedaan en vol gens het ministerie bestaan er dan ook geen redenen tot het ne men van speciale maatregelen. Wel kreeg het ministerie te horen dat er meer gevallen van goedaardige virismeningitis on der kinderen voorkomen dan in voorgaande zomers. Maar die ge vallen zijn alleen geconstateerd onder kinderen in kinderverblij- ven en crèches in Zagreb, in Rye- ka en Sibenik in Istrië. Het enige advies dat het ministerie toeristen geeft, is bij ziektever schijnselen, gepaard gaande met koorts en hoofdpijn of nekpijn een arts te raadplegen. Ook ont raadt het ministrie toeristen met kinderen te verblijven op plaat sen waar de inheemse bevolking zich veel ophoudt, zoals in win kels en in bussen. Openbaar Ministerie, bestuurlij ke autoriteiten en politievakor ganisaties. De ministerraad heeft gisteren in gestemd met een ontwerp-wijzi- ging van de Politiewet. Volgens dit voor-ontwerp moet in elk rechtbank-arrondissement een dergelijke commissie worden in- gesteld. Die moet bestaan uit vijf KpoptlP nrT nnta tot tien leden, waar in elk geval -tvGClvtlL UU llUld een advocaat, een medicus en een gedragsdeskundige deel van moeten uitmaken. Vice-premier Wiegel, die dit na af loop van de ministerraad mee deelde, verklaarde dat burgers nog te vaak aarzelen om zich met klachten tot de politie te wenden. De instelling van de commissies moet deze drempelvrees wegne men. Daarnaast moet het optre den van de commissie ertoe lei den dat klachten, zoals je hoort er nooit meer wat van", voorko men worden. Volgens de wetswijziging moeten de commissies binnen veertien dagen na indiening van een klacht schriftelijk antwoorden of de klacht in behandeling wordt genomen. Ook krijgt de commis sie tot taak klagers te begeleiden. Elk halfjaar moeten zij voorts in het openbaar verslag uitbrengen van hun werkzaamheden. De bestaande bevoegdheden van de minister, de burgemeester of de plaatselijke corpscomman dant tot het onderzoeken van klachten, blijven volgens het voorstel gehandhaafd. Dit geldt tevens voor de bij de wet gegeven bevoegdheden tot het opleggen van disciplinaire straffen. Ook het recht van het ministerie tot het instellen van strafvervolging wordt niet aangetast. Het voorstel zal binnenkort als voorontwerp van wet worden ge publiceerd met een nadere toe lichting. Dit gebeurt omdat de ministers De Ruiter (justitie) en Wiegel (binnenlandse zaken), op wier departementen het stuk is opgesteld, de maatschappelijke reacties willen afwachten. Reac ties worden verwacht van het KIJKDUIN (ANP) - Op het strand bij Kijkduin zijn gistermiddag de Belgische kotter 'Hosanna' uit Zeebrugge en de reddingboot 'Bernard van Leer' uit Scheve- ningen vastgelopen. De vissersboot raakte stuurloos door een defect aan de motor. De 'Bernard van Leer' die de kotter te hulp was gekomen, kreeg een draad in de schroef .waardoor hij eveneens op het strand liep. De reddingboot is gisteravond rond elf uur door een sleepboot losge trokken. De Belgische kotter "Ho sanna" ligt nog steeds op het strand. Toeristisch Beleid: DEN HAAG (GPD) - De stichting Recreatie vindt het onbegrijpelijk dat staatssecretaris Haze- kamp (economische za ken) in zijn nota Toeris tisch Beleid met geen woord rept over de ruim telijke problemen die uit zijn beleid kunnen voortvloeien. "Getracht wordt meer buitenlandse toeristen aan te trekken en meer Nederlanders in ei gen land te houden maar nergens wordt aangege ven waar je al die mensen moet laten", zegt J. Swart, directeur van de stichting Recreatie. hogere prijzen zal leiden. De kans is wel degelijk aanwezig dat extra investeringen direct in hogere prijzen zijn terug te vinden. De voorzitter van het bedrijfschap Horeca, A. W. Merk, heeft in de nota weinig teruggevonden over de enorme lasten die de horeca heeft. In de nota wordt gesteld dat de prijzen in de horeca veelal hoog liggen. Over de servicever betering die Hazekamp nastreeft, liet Merk weten dat hij de "hoffe lijkheidsactie" die de staatssecre taris zou willen, van harte onder steunt. De directeur van het Nationaal Bu reau voor Toerisme noemt de achterstand die in de toeristische sector moet worden ingelopen "enorm". "Dan zou je kunnen zeggen dat de 25 miljoen gulden extra overheidssubsidie voor 1980 nog bescheiden is". Staatssecretaris Hazekamp ver wacht dat ook het bedrijfsleven het toerisme extra financiën ter beschikking stelt. Over het toe ristisch bedrijfsleven komt bin nenkort een aparte nota. Even tuele knelpunten hoopt de staatssecretaris dan weg te kun nen nemen. "Nu een nieuwe oliecrisis zich aan dient, blijven mogelijk meer Ne derlanders voor een vakantie in eigen land", zei Hazekamp. En omdat veel Nederlanders grote delen van hun eigen land nog niet kennen, zal veel meer voorlich ting moeten worden gegeven. De bewindsman oordeelde dat de regionale campagnes van het Na tionaal Bureau voor Toerisme een vervolg moeten hebben. Het NBT zou geld aan actieve regio's ter beschikking moeten stellen. Volgens Hazekamp zou een groot nieuw te verrijzen attractiepunt, een water-wonderland in de IJs- selmeerpolders kunnen komen. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD OOK IN DE VAKANTIE? Dat kan, doch uitsluitend met deze bon Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad. Juhar.astraat 19. Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad. Witte Singel 1. Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) Hul» adraa S v p. In btofciattara Invultenl In ladar vak|» a.v.p. Mn tottar VakantlMdr»» straal postcode stad land NIET INVULLEN Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heelt geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging te wensen kan overlaten l' AfcdtWij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- men voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw vakantieadres. Teckel niet door buurman omgebracht (Van één onzer verslaggevers) NOORDWIJKERHOUT - De tec kel die begin deze week in Noordwijkerhout werd omge bracht is niet door een buurman dood geslagen. Het was wel een buurvrouw die ervoor zorgdroeg dat de politie de man die zich aan het hondje vergreep kon arreste ren. Hij woonde meer dan een halve kilometer verderop. Het is ook niet helemaal duidelijk waarom de man zijn agressie op de twee teckels (waarvan er een kon ontsnappen) botvierde. Vol gens de buren blaften de 12- en 14-jarige dieren zelden. Wel staat vast dat de man pittig had ge dronken. Wellicht vandaar Volgens Swart vormt het ruimte vraagstuk de basis voor de kwali teit van het toeristisch produkt, en "de regering wil nou juist die kwaliteit opvoeren", aldus Swart. Over het algemeen zijn de reacties op de nota van Hazekamp vrij po sitief. De meeste organisaties die bij het toerisme zijn betrokken geloven echter niet dat de maat regelen van de regering het na delig saldo op de toeristenbalans een veel gunstiger aanzien kun nen geven. De nota wordt als een aanzet gezien om het toerisme naar en in Nederland meer en be tere kansen te geven. Alle part ners binnen het toerisme zijn blij dat de regering voor een meerja renprogramma heeft gekozen. Wel wordt op een snelle prakti sche invulling van de nota aan gedrongen. Hazekamp gaat er in zijn nota van uit dat verbetering van de kwali teit van accommodaties niet on middellijk tot prijsverhogingen hoeft te leiden. Zijn theorie is dat een betere accommodatie meer mensen kan trekken en dat de prijzen daardoor kunnen worden gedrukt. De recreatieonderne mers, verenigd in de Recron, zijn er niet bij voorbaat van overtuigd dat kwaliteitsverbetering niet tot Nieuw apparaat voor controle UTRECHT (ANP) - Proefnemin gen in de praktijk met de "Aleo- control", een nieuw apparaat voor alcohol controle bij wegge bruikers, hebben uitgewezen dat dit apparaat nauwkeuriger resul taten oplevert dan de nu gebruik te blaaspijpjes. Dit meldt het Al gemeen Politieblad. De Alcocontrol is een kastje waarin door middel van een slangetje lucht moet worden geblazen. In het kastje, dat op de accu van de politiewagen is aangesloten, wordt het promillage gemeten, waarna een van de drie lampjes kan gaan branden, waarmee dan een alcoholgehalte van 0.5, 0,8 of 1,0 promille wordt aangegeven. De enkele bezwaren, die er nog aan kleven, moeten eerst worden weggewerkt voordat tot uivoe ring kan worden besloten, aldus het blad.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7