„Al 2 jaar wanbeleid" INSTRUCTEURS VAN VAN ROODEN: Ik versta ze hier ontzettend goed RIJDAG 20 JULI 1979fVj wfiTT4 ^1 amengeld betaald hebben, wor den benadeeld", aldus een in structeur. De twee-en-een-half-duizend mensen die bij Van Rooden rijles hadden (of op de wachtlijst ston den), moeten nog maar afwach ten wat er nu gebeurt. De hele zaak ligt nu al plat, er wordt door instructeurs van Van Rooden geen les meer gereden. Het heeft geen enkele zin, zeggen ze, hun hoofd staat er bovendien niet naar. Een aantal instructeurs is nu bezig te probesen een stichting te vor- men,ma5r een stichting zonder kapitaal om auto's te kopen, daar hebben ze naar eigen zeggen niet veel aan. Hun klanten zullen in elk geval niet makkelijk weglo pen, want in de meeste gevallen zal er bij andere rijscholen in Lei den weinig plaats zijn. Universiteit heeft nieuwe voorlichter LEIDEN - Binnenkort valt de be noeming te verwachten van drs. L. C. Beets tot voorlichter van de Leidse universiteit. Drs. Beets is 30 jaar en is ruim een jaar werk zaam geweest als voorlichter van de Academische Raad in Den Haag. Hij heeft in Groningen Ne derlands gestudeerd. Verder was hij ook actief binnen de PvdA. Na ruim twee jaar heeft de universi teit weer een officiële woord voerder. Na het overlijden van het vorige hoofd in- en externe betrekkingen H. Reinhardt heeft de Leidse universiteit het gerui me tijd zonder officiële woord voerder moeten doen. Joke IJdo, een medewerkster van het vorige hoofd heeft de voorlichting aan onder andere de pers, waarge nomen. LEIDEN - Aan de Leidse universi teit zijn geslaagd voor het artsex amen "nieuwe stijl" mevrouw N.S. Sukul-adhin, R.M. Backus, P.R.S. Baidjoe, mevrouw L.A.W.M. Leliefeld-ten Doescha- te, J.W. Dommers, M.J.M. Dries- sen, I.H. Ho, mej. A.M. van Hulst, mevrouw Th.M. van der Heiden- Katz, R.H. Kruijt, R.J.P. van Nie- kerk, J.A. Siepert, J.W. Versteeg, mevrouw M.L.P. van Essen-Vis ser en P.J.A. de Wolf. \Lezers schrijven Het Spoortje (1) In aansluiting op de gegevens van de heer De Jong over de traditie van „het Spoortje" in de nieuw- spiegel van woensdag zou ik graag eens met hem willen dis- cussieren.Want volgens mij zijn de gegevens niet helemaal juist. Als jongen van 2 jaar woonde ik in de Verl. Nassaustraat 8 en dat tot ongeveer 1936, in totaal zo'n 18 jaar. LEIDEN - "Ze hebben een vies spelletje met ons gespeeld. Dit had veel eerder aan ons kenbaar gemaakt moeten worden". Dat is de reactie van enkele instructeurs van rijschool Van Rooden, waarvan gisteren het faillissement bekend werd. De instructeurs zelf hoorden het woensdag aan het eind van de middag. Te laat, zeggen ze, om nog iets te regelen. -w- -mr 7* "B B "B De instructeurs zijn van mening dat B A -m W B a J het faillissement van de rijschool LA W«/ /CL f) ryi SlTi Gi 5J fl helemaal met nu had hoeven UAin. V/ll ff ll-l-Sl €Jër€JL\M- vallen. "Het bedrijf had makke- ~B lijk nog uitstel van betaling kun nen krijgen, en nog wel een jaar door kunnen draaien, maar ze •*m -m wilden zelf nog wat geid houden B B en zijn daarom naar de belastin- 11 A OT CT PPrlQ STS IIIVPI1! <T gengestaptomdezaakmaarop Ü- JL iLUJL V t'A te laten doeken. Zeker 25 gezin- nen worden er de dupe van, en een heleboel cursisten, die al ex- Het Leidse Volkshuis (Apothe- kersdijk 33) houdt twee weken lang, van 6 tot en met 17 au gustus, vakantie-evenemen ten voor de jeugd uit de noor delijke binnenstad. De activi teiten starten met een demon stratie pottenbakken en glasmozaïek maken op maandag 6 augustus. Agenda Maandag is er in de Leidse club- en buurthuizen het vol gende te doen: Zevensprong, Bemhardkade 35 - Openingsaktiviteit 10-12 uur; theatervoorstelling 14-16 Tamboerijn in Jeugddorp. Voorschoterweg - Spelletjes van vroeger 930-1530 uur. Morschwijck, Topaaslaan 19 - Film 10-1130 en 14-1530 uur Op Eigen Wieken, Valkenpad 2 - Instuif 10-12 uur. LEIDEN - "Een groot zwart gat". Zo betitelen medewerkers van de Leidse Jeugd Actie en Welzijns- raad de stand van zaken rond de vorming van twee ondersteu ningsinstituten. Binnen nu en kele maanden zullen beide instel lingen als zogenaamde 'onder steuningsinstituten' voor de Leidse burger in het pand Bree- straat 117 moeten trekken. De gedwongen verhuizing is het gevolg van het raadsbesluit, vorig jaar juni, dat Welzijnsraad en LJA voorlopig twee instituten blijven. Een besluit dat lijnrecht tegen over het advies van de gemeente lijke werkgroep stond. Wel voegde de raad daaraan toe dat de instellingen samen in één pand moesten en dat er een werkgroep zou bekijken of zij te zijner tijd niet alsnog zouden kunnen samensmelten. Des noods zou de werkgroep (be staande uit medewerkers van LJA en Welzijnsraad, de wethou der Schoute en Tesselaar, juri disch adviseur Cremers, cultu reel ambtenaar Vos, coördinator Hagendoorn van Welzijn en Schadee van Interne Zaken) zich kunnen uitspreken voor meerde re isntituten. Zover is het echter nog lang niet. De nieuwe statuten van LJA en Wel zijnsraad hadden vorig jaar okto ber al klaar moeten zijn. Nu, bijna twee jaar later, moeten de ont- werp-statuten nog in de gemeen teraad worden behandeld. Naar alle waarschijnlijkheid gebeurt dat half september. Ook het 'evaluatierapport' dat de werk groep van het samengaan van de instellingen samenstelt is bij lan ge na nog niet gereed. Han Pronk (LJA): "Dat zal wel eind 1980 worden, wil zo'n rapport tenmin ste een beetje zinvol zijn. Je kunt niet in twee maanden bepalen hoe een club werkt". Beide instellingen hanteren nog steeds dezelfde mening zoals die geventileerd werd ten tijde van de raadsbehandeling. De Wel zijnsraad wil naar de vorming van één instituut toe om voor de cliënten zo herkenbaar mogelijk te zijn. De LJA blijft de instelling van één instituut afwijzen. Ze meent hoe breder zo'n instituut, des te onherkenbaar wordt hij voor de mensen die zich er toe wenden. De Welzijnsraad daarentegen vindt dat de bundeling van deskundig heid in één instituut als voordeel en er meer steun aan sociale planning geboden kan worden. Bovendien, zo redeneert de Wel zijnsraad, is het eerder de be trokken medewerker dan het in stituut dat voor de herkenbaar heid zorgt. Politieke beslissing Aangezien in de werkgroep zowel de LJA als de Welzijnsraad zijn vertegenwoordigd "zal het wel een politieke beslissing worden" zo meent Henk Sannes (Welzijns raad). "En zijn cliënt gaat op den duur toch daar naar toe waar hii V uilverwerking LEIDEN - In het artikel over de verwerking van huisvuil in de krant van gisteren is een storende fout geslopen. Gesproken werd over een jaaraanvoer bij de Leid se vuilverbrandingsinstallatie van 28 miljoen ton vuil in 1975 en ruim 42 miljoen ton dit jaar. Deze hoeveelheden moeten respectie velijk 28 miljoen en 42 miljoen Een aantal wil wel voor zichzelf doorgaan met lesgeven, maar heeft geen gereedschap, want op de auto's van Van Rooden is door de belasting beslag gelegd. Die zullen maandag om twaalf uur openbaar verkocht worden bij het hoofdkantoor in de Heren straat. "Er is", vertelt één van de instruc teurs "Nu boven water gekomen dat er al sinds 1977 een wanbeleid is gevoerd. Er zijn steeds te wei nig sociale lasten afgedragen. Wij hebben dit nooit aan zien komen. Ja, er werd door anderen wel eens gezegd: Van Rooden houdt het nooit lang vol, maar wij geloof den dat nooit, want het bedrijf draaide goed, er waren cursisten zat. Wij werkten hard, vijftig uur per week of meer. Maar nu blijkt dat we voor veel minder geboekt stonden dan we werkelijk ver dienden. Dat zal straks de ruïne ring van heel wat gezinnen bete kenen, want de uitkering die je van de WW krijgt is gebaseerd op het door Van Rooden opgegeven loon". Uitstel total O O LEIDEN - In de veelheid van verkeersborden kijkt men in Leiden niet op een bord meer of minder. Dit verouderde bord staat aan de Hoge Rijn dijk ter hoogte van de Wil- helminabrug en geldt al lang niet meer. Bij de politie was men niet op de hoogte van de aanwezig heid van het bord. Het bord mag er ook gewoon hangen. „Alleen voor gebods- en ver bodsborden gelden er regels voor plaatsing. Voor andere borden zoals dit zijn die er niet. Dit bord moet dan ook meer gezien worden als een tip voor de weggebruikers", aldus de heer Riekert van de afdeling verkeerszaken. rijden al niet meer. Op de foto enkele wagens bij het hoofdkantoor aan de Tegen gedwongen samengaan het beste wordt geholpen". San- nes vindt dat al blijven de instel lingen voorlopig gescheiden werken, er zoveel mogelijk over leg moet plaatsvinden. Dat er ge zamenlijke projecten verwezen lijkt moeten worden, ook al om dat de werkvelden veel raakvlakken vertonen. "Ik denk dat op den duur het werken met twee instellingen omslachtiger is, omdat je er weer een extra over leg bij bouwt. Maar ja, de raad heeft het besluit genomen, wij als werkgroep hebben de opdracht uit te voeren", aldus Sannes. Foto Beide clubs hebben een 'foto' van hun werkzaamheden gemaakt. Bij de Welzijnsraad ligt het ac cent op (korte of langdurige) projecten in het kader van de stadsvernieuwingen het wijkge- beuren. De LJA daarentegen heeft 'vaste' deelnemers als de club- en buurthuizen, het speel- kilo zijn. Dit huisvuil is alleen afkomstig uit de stad Leiden. De acht, op het gebied van vuilverwerking sa menwerkende, gemeenten (Lei den, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Zoeterwoude, Warmond, Sassenheim en Alke made), hebben het afgelopen jaar voor een jaaraanvoer van 78 mil joen kilo gezorgd. De eerste zes maanden van dit jaar zorgden de ze gemeenten overigens al voor een aanvoer van 40 miljoen kilo. tuinwerk, vrouwenwerk en (als nieuwe onderdelen) vormings- en ontwikkelingswerk en ama teuristische kunstbeoefening in de portefeuille. Aan de hand van de foto's wordt bepaald welke ac tiviteiten er gezamenlijk gedaan kunnen worden en welke niet. Van beide kanten bestaan er nogal wat reserves tegen de gedwongen samenwerking. Zo is men bij de Welzijnsraad bevreeds dat de cliënten ongerust worden omdat ze niet precies weten hoe de reor ganisatievork in de steel zit. San nes: "Dan komen ze je vragen bij welke club ze zich nou aan moe ten sluiten. Terwijl er geen spra ke is van een soort permanent lid-zijn van één van de twee. Het gaat om tijdelijke ondersteu ning". De LJA is wat huiverig dat er al te snel naar de vorming van één in stituut zal worden toegewerkt. Han Pronk: "In feite is dat heel eenvoudig. Je hoeft alleen de beide statuten in elkaar te schui ven en wat artikelen te verande ren De LJA betreurt het dat haar deel nemers, de mensen uit het so ciaal-cultureel veld, geen beslis sende bevoegdheid hebben ge had. "Ze hebben nu alleen maar een adviserende stem. Men er kent de positie van onze deelne mers niet", zo luidt het verwijt. En tenslotte berustend: "We staan nog steeds niet achter de filosofie dat mensen die niet zo goed met elkaar overweg kunnen maar in één hokje moeten gaan zitten. Er is ons met gevraagd naar de Bree- straat te gaan. Het is ons gedic teerd". Wijkagent Bentvelzen voor clubhuis De Zevensprong in Noord Ik heb enorm nauwe banden met de Zevensprong en ik vind het geweldig dat ze betere accommodatie krijgen". WIJKAGENT IN NOORD: 9? "Ik ervaar Leiden Noord als zeer positief en zeer plezierig om in te werken. Ik vind het persé geen mindere buurt, nee, ijc versta de mensen daar juist ontzettend goed. Mis schien komt dat omdat ik zelf geboren en opgegroeid ben in zo'n zelfde soort buurt". Dat zegt de heer Bentvelzen, wijkagent in Leiden Noord. Hij kent de wijk van haver tot gort, want al vijf jaar lang fietst hij er dagelijks dobr- heen. Begint bij de Kooilaan, tot het Schuttersveld.de hoven aan de overkant van de Wil lem de Zwijgerlaan, fietst eens door het volkstuincom plex en neemt ook het woon wagencentrum nog mee. Zijn werk bestaat ondermeer uit het uitreiken van gerechtelij ke stukken, inspringen bij huiselijke moeilijkheden, echtscheidingen en alles wat zich verder maar voordoet. Bentvelzen: "De mensen roe pen je op straat voor het min ste het geringste aan, soms alleen maar om een papier in te vullen. En ik heb zelfs de bloemetjes van iemand die op vakantie was wel eens water gegeven". Bentvelzen werkt al dertig jaar bij de politie, waarvan 24 jaar langs de straat. Voor hij in Leiden Noord gestatio neerd werd was hij wijkagent in de Professorenwijk en in de binnenstad. Hoewel hij in die wijken ook geen slechte erva ringen heeft zegt hij: "Ik zit heel graag in Noord. De men sen gaan je op een bepaalde wijze zien, ze willen gerust wat van je aannemen. Ik heb dan ook mijn voorkeur om tot mijn pensioen in Noord te blijven hier uitgesproken. Want het nadeel van verhui zen is ook dat uit de wijk die je verlaat de mensen toch bij je blijven komen. Er komen nu nog mensen uit de Professo renwijk en de binnenstad bij me met allerlei dingen,en dan niet alleen op mijn werk, maar ze weten me ook thuis te vinden". Leuke of bijzondere voorvallen uit zijn werk in Noord zul je van Bentvelzen niet horen, behalve als ze toch al in de publiciteit zijn geweest. Hij zegt: "Weet je wat het is, het komt in de krant en iedereen leest het. Dan halen ze het er toch uit en dan is het: hij kan zijn mond niet houden. Je moetje mond kunnen houden, luisteren is heel belangrijk bij dit soort mensen en je hebt een vertrouwenspositie" Die vertrouwenspositie belet hem niet om zaken door te spelen naar het bureau. Bij een auto die fout geparkeerd staat zal hij dat niet zo snel doen, dat kan hij zelf afhan delen. "Maar", zegt hij: "Strafbare feiten speel ik ge woon door, dat is het enige wat ik kan en moet doen. Ik ben en blijf politieman. Het is één keer gebeurd dat ik mijn uniform hebuitgetrokken.dat was toen iemand steeds op hetzelfde tijdstip door een an der zou worden lastig geval len Ik heb toen in burger in de huiskamer gezeten om die man niet af te schrikken als hij weer kwam, maar hij kwam niet eens. Maar het maakt niet uit of ik mijn uni form nu uitdoe of niet, ze ken nen me toch". Dat er een wijkdienst moet zijn is voor Bentvelzen een uitge maakte zaak. De politie kan niet zonder auto's, maar con tact met het publiek is er daardoor veel minder. Daar om is negen jaar terug de wijkdienst ook opgericht, uit nood geboren. Wat een wijka gent moet zijn is voor Ben t rei zen ook een uitgemaakte zaak: "Ik wil iedereen steun geven die steun behoeft en ook naar behoefte". De redactie van deze rubriek gaat door op zijn trektocht door de Leidse wijken. Hoewel er vast nog veel meer over Leiden Noord te vertellen is, willen we dit hoofdstuk nu afsluiten en over stappen naar: het Haagwegkwartier. Bewoners van die wijk die ideeen hebben voor onderwerpen die we kunnen aansnij den, mensen uit hun wijk kennen die een aardig verhaal te vertellen hebben of zelf iets kwijt willen kunnen ons bellen. Dagelijks tot elf uur op tel. 125260, vragen naar Jaap Visser of ~*arga Wuis. Dat de Os- en Paardelaan zijn naam te danken heeft aan het vee dat vanuit "het Spoortje" naar de veemarkt werd gedreven, kan niet omdat het emplacement geen achteruitgang had. De Verl. Nassaustraat en de Mecklen- burgstraat liepen dood, de Os- en Paardelaan was één lange sloot. Waar nu de r.k. school staat was boerderij De Graaf, met daar naast aan de Lusthoflaan boerde rij Bol. Verder in de Os- en Paar delaan de groentekwekerij van de familie Evers met in het mid den de garendrogerij van de Leidse Tapi.it - en Mattenfabriek "de Leeuw". De rangeerders van "het Spoortje" waren de heer Piet Vogelenzang en Jaap Boekhout, wonende Atjehstraat en Zylsin- gel. Verder aan de Os- en Paar delaan tot aan de stinkslo. .t lagen de landerijen van de heer Jona than Roeloffs. Boerderij De Graaf verhuisde later naar het eind VU het "Pad". Het woonhuis einde "Pad" over het bruggetje werd voordien bewoond door de fami lie Hendriks, chef van "de Leeuw". W. Huisman jr Bomstraat 20 Ter Aar

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3