„Ik wil bevolking indien mogelijk G^e/cfeé? behulpzaam zijn Alkemade mag loon veerlieden korten agendc Voorschotenaar Rombouts jongste burgemeester van Nederland: Kleine binnenbrand bij Leids bedrijf STAD EN RAND VRIJDAG 20 JULI 1 ^VRUl Vrijdag Fred. Hendrikplantsoen 25, Leiden! informatieavond Baha'i gem., 20.15(1 Parlement, Nieuwe Rijn 52, club il leenstaanden, 20 uur. Nieuwe Rijn 20 A, NVSH-trefcenti| open weekendcafé, 21.30 uur. Volkshuis, open sociëteit, 21.30 uurl W. de Zwijgerschool, W. de Zwijger* 44, ruilclub, 19.30-22 uur. Zaterdag Zondag VOORSCHOTEN - "Ik wil het ambt van burgemeester dichter bij de bevolking gaan brengen. Dat is althans mijn bedoeling. Een manier waarop je dat kan doen, is bijvoor beeld uitstekende voorlichting geven aan de bevolking. Ook moet aandacht worden besteedt aan minderheids groepen. Dat is iets waar ik vooral voorstander van ben. Je moet de dingen die zich afspelen in de samenleving in mijn geval de gemeente Wouw, onder ogen durven zien". Dit zegt de 28-jarige Ton Rombouts uit Voorschoten. Hij wordt met ingang van 1 september de jongste burgemees ter van ons land van het Noordbrabantse plaatsje Wouw. Hij is momenteel werkzaam als we tenschappelijk medewerker van de Tweede Kamerfractie van het CDA. Rombouts woont op het ogenblik in een flat in de wijk Noord-Hof land waar hij een beetje onthutst over de plotselinge belangstel ling van de laatste dagen zijn re laas doet. "Mijn werk in Den Haag kwam er op neer, dat ik de kamerleden hielp bij het opstel len van hun schriftelijke vragen aan de bewindslieden. Het was de bedoeling van mijn functie, een band in stand te houden met de belangengroeperingen in Ne derland. Dat betekent, dat als ik iets lees of hoor, dat kan doorge ven aan de Tweede Kamerleden. Duur gezegd heet dat het func tioneel maken en houden van de informatiekanalen". Ton Rombouts heeft een opleiding gevolgd aan het gymnasium, waarna hij naar de universiteit van Nijmegen ging om rechten te gaan studeren mét als specialisa tie gemeente- en bestuursrecht. Na zijn studie is hij naar Den Haag gekomen, omdat hij was aangenomen bij de CDA-fractie voor bovengenoemde functie. "Tijdens mijn werk daar heb ik geprobeerd om de eerste stap naar de gemeentepolitiek te ma ken. Ik werkte in Den Haag ook om advies te geven aan raadsle den van dorpen en steden.' Die mensen konden mij opbellen en vragen hoe ze bijvoorbeeld op de beste manier een voorstel kon den indienen, of hoe hij of zij moest handelen om juist een voorstel tegen te houden". Bevolking "Een van mijn wensen in Den Haag is altijd geweest het onderlinge contact tussen de raadsleden in Nederland te bevorderen. Om dat te realiseren heb ik een tijdschrift opgericht, waar ieder CDA- raadslid abonnee van moet zijn. Het contact is nu beter dan ooit te voren", aldus Ton Rombouts. Over het dorpje waar hij heengaat weet hij al aardig wat te vertel len."Wouw is een dorp met daar omheen drie kerkdorpen, gehe ten de Wouwse Plantage, Heerle, en Moerstraten. Het totaal aantal inwoners van deze dorpjes teza men is bijna 8000. Ik wil daar toch wel wat idealen verwezenlijkt zien". "Ik wil de inwoners graag behulp zaam zijn als dat mogelijk is. Ik hoop dat de mensen niet worden afgeschrikt door mijn leeftijd. Een burgemeester is namelijk niet meer zoals vroeger een bur gervader. Een burgemeester moet vandaag de dag dichtbij de bevolking kunnen staan". "U zult zich wel afvragen waarom ik op deze leeftijd al burgemees ter word. Welnu, ten eerste heb ik altijd al van dichtbij een kleine gemeente zien werken. Mijn va der was namelijk gemeente ambtenaar in Waspik, de plaats waar ik geboren ben. Die hele LEIDEN - In de bedrijfsruimte van de Nederlandse Electrolasch- maatschappij (de NEM) aan de Rooseveltstraat te Leiden heeft gisteravond een kleine binnen brand gewoed die met een grote rookontwikkeling gepaard ging. Tussen half negen en negen uur namen omwonenden een explo sie in het bedrijf waar en alar meerden de brandweer. Toen brandweermannen de fabriek binnengingen bleken een straal- machine met een verspuitinstal- latie in brand te staan. Het vuur werd geblust met poederblusap- paratuur terwijl de nablussings- werkzaamheden, die ongeveer een uur in beslag namen, werden uitgevoerd met twee stralen middeldruk. Als oorzaak van de brand worden laswerkzaamheden in het pand genoemd. De gevolgen bleven beperkt tot wat verfschade. Hoe groot de schade aan de inboedel bedraagt, was vanochtend nog niet bekend, maar de verwach ting is dat deze aanzienlijk zal zijn. zaak vond ik toen zo mooi, dat ik het nooit heb kunnen vergeten. Misschien dat het een van de re denen is geweest om me te spe cialiseren in mijn rechtenstudie. Verder heb ik altijd al veel te ma ken gehad met de lagere over heid. Dat stimuleerde je toch wel, vooral als burgemeester- worden ook nog eens een jongensdroom is geweest". Zoenen Wat ik vooral hoop is dat de men sen mij gaan zien als een ver trouwensman. Ik wil persé, dat de mensen naar mij toekomen als ze problemen hebben. Ik wil ze door die bureaucratie heenhel pen. Laatst was er een man, wiens vrouw ziek was geworden en nu niet meer de zaak kon laten draaien, omdat het te zwaar voor hem was. Hij had ook niet genoeg geld om een hulp te nemen in de zaak. Het bleek dat de man niet wist, dat hij recht had op een uit kering. Ook zijn vrouw zou voor een uitkering in aanmerking kunnen komen. Als je nu zo'n man hebt geholpen uit zijn finan ciële problemen nou man dan kunnen ze je wel zoenen!" "Ik ben van plan om in de gemeente Wouw vooral te gaan letten op de eenheid van het beleid. Het mag niet zo zijn dat er tegenstrijdige beslissingen worden genomen. Er moet een goede lijn in het be stuur zitten en ik ben van plan die te maken. Ook de gemeente Wouw worstelt met problemen, maar die zijn volgens mij wel op te lossen. De gemeenteraad wil bijvoorbeeld meer woningen bouwen in de sociale sector. Ach, moeilijkheden heeft elke ge meente wel". Neutraal "De opstelling van een burgemees ter kan in deze tijd niet meer echt neutraal zijn. De reden daarvan is, dat een burgemeester af en toe (in een grensgeval) gewoon wel móet kiezen. Dan kies je toch wel naar je eigen overtuiging en die is dan in mijn geval de overtuiging van het CDA. Die neutrale op stelling kan je alleen maar laten zien als je een tijd burgemeester bent. Je moet jezelf kunnen be wijzen met je neutraliteit". "Ik blijf als burgemeester een schakel tussen de lagere overheid (gemeentebesturen) en de hoge overheid (het rijk en de provin cie). Ik kan bijvoorbeeld een be slissing van de gemeenteraad, die in strijd is met het algemeen be lang, voordragen voor vernieti ging. Dat kenmerkt dus dat een burgemeester een schakel is tus sen de verschillende overheden. Niemand anders heeft het recht in de gemeente om dat te doen". Benoeming "Ik ben voorstander van de be noeming van een burgemeester en niet van het kiezen door de in woners van een dorp of stad. De reden daarvan is, dat als je een burgemeester laat kiezen door de bevolking, hij in een afhankelijke positie komt ten opzichte van het volk. Wat gebeurt er namelijk? Er moeten altijd vervelende dingen gebeuren in een gemeente. Als je die laat liggen dan raak je in de problemen met je gemeente. Als je het toch doet, heb je de kans dat je niet wordt herkozen na af loop van je ambtsperiode van 6 jaar. Op die manier wordt het voor een burgemeester helemaal moeilijk om zich neutraal te kun nen opstellen". "De profielschets van de gemeen teraad vroeg om een jonge ambi tieuze man, die lid moest zijn van het CDA. Hij mocht niet ambte lijk zijn en dat is iets dat ik inder daad wil vermijden. Tenslotte moest het een bestuurlijk per soon zijn en daar heb ik mijn op leiding voor gehad. Ik voldeed dus aan alle eisen. Ik ben gekozen samen met twee anderen uit een groep van 78 kandidaten". Heimwee "Ik vind het toch wel een beetje jammer dat ik wegga. Ik heb nu al WASSENAAR - Dit is een foto van Vip, Nederlands jongste gorilla, een half jaar geleden voorpagina-nieuws toen hij geboren werd in het Wassenaars Dierenpark. De geboorte van een gorilla in gevangen schap is namelijk nogal bijzonder. Het beestje groeit met de dag en eet al zelfstandig klein gesneden fruit. Moeder Linda heeft haar handen vol aan de opvallend ondernemende jonge gorilla. Overleg over de blussingswerkeaamheden tussen politie en brandweer. DEN HAAG - Het ambtena rengerecht in Den Haag heeft geen uitspraak ge daan in de beroepszaak van vijf voormalige veer lieden van het veerpontje tussen Kaageiland en Bui tenkaag tegen de gemeen te Alkemade. Die is eige nares van het veerpontje. De rechter verklaarde het beroep van de veerlieden niet ontvankelijk. De veerlieden wilden via de amb tenarenrechter bereiken, dat zij van de gemeente Alkemade als nog hun volledige salaris met toeslagen en rente zouden krij gen over de periode waarin zij destijds waren geschorst. De ge meente wil de veerlieden dat geld wel betalen, maar pas nadat de veerlieden opgave hebben ge daan van hun verdiensten bij an dere werkgevers tijdens die schorsingsperiode. Alkemade wil die verdiensten aftrekken van het salaris waarop de veerlieden recht hebben. De veerlieden zijn het daarmee niet eens. Zij willen het gehele bedrag van de ge meente innen. De veerlieden werden destijds ge schorst omdat zij er door de ge meente van werden verdacht veergeld in eigen zak te hebben gestoken in plaats van dit af te dragen aan de gemeente. Het uit betalen van het salaris werd, te gelijk met de schorsing, stopge zet. In oktober 1977 verklaarde de ambtenarenrechter dat de ge meente het salaris ten onrechte niet had uitbetaald. De gemeente ging tegen deze uitspraak in be roep, maar trok dit weer in toen de Haagse rechtbank drie van de vijf veerlieden vrijsprak en twee van hen voorwaardelijk veroor deelde. Gemachtigde G. P. Vlaar, die na mens de veerlieden tijdens de zit ting van de ambtenarenrechter het woord voerde, was van me ning dat de gemeente Alkemade ten onrechte het geld dat de vijf tijdens de schorsingsperiode verdienden wil aftrekken; "De gemeente nam het besluit om het salaris in te houden, waardoor de veerlieden zonder inkomsten za ten. Zij waren dus wel gedwon gen om elders inkomsten te ver krijgen". Mr. J. M. M. B. Maes, gemachtigde van de gemeente, zei dat de veer lieden bij de gemeente toestem ming hadden gevraagd om tij dens de schorsingsperiode te werken. "Zij zijn schriftelijk door de gemeente op de hoogte gesteld van een verrekening. Daarop hebben zij niet gereageerd. Pas toen zij hun inkomsten moesten opgeven, reageerden zij". De schriftelijke motivatie van de ambtenarenrechter om het be roep van de veerlieden niet ont vankelijk te verklaren is eind volgende week te verwachten. De veerlieden hebben inmiddels bij de gemeente Alkemade ook een verzoek om schadevergoeding ingediend. Middelweg 19 c, kindervoorstel) Leids Poppentheater, 14.30 uur, i 125802. Volkshuis, Haarlemmerstraat 73 j Femke, ontmoetingscentrum vrouwen, 13-16 uur. Maandag D een beetje heimwee naar de sfeer van het "Binnenhof'. De manier waarop men samenwerkt is erg goed. Het is nergens mogelijk dat je zomaar als iemand van 28 jaar even bij ex-minister Lubbers binnenloopt. Er zijn daar hele maal geen rangen of standen. Je hebt allemaal hetzelfde uit gangspunt. Je staat allemaal voor dezelfde idealen en dat draagt bij tot een goede sfeer waarin prettig maar hard moet worden gewerkt. Je werkt er zo hard datje die drie jaar die ik er heb gewerkt dubbel kan tellen. Het zijn eigenlijk "tropenjaren". Ton en zijn vrouw Marijke gaan pas in december verhuizen naar de ambtswoning in de gemeente Wouw."Dat komt omdat Marijke een opzegtermijn van drie maan den heeft als kleuterleidster hier in Voorschoten. Die gaat pas in als de school weer is begonnen. In die tussentijd blijf ik op en neer rijden tussen Wouw en Voorschoten. Voorlopig ga ik in augustus lekker met vakantie". RONALD STEVENS Inbraak in Leiderdorp LEIDERDORP - Uit een woning aan de Eikenlaan in Leiderdorp is gistermiddag tussen 14 en 15 uur een Zaanse klok gestolen. De in breker was het huis via de onaf gesloten achterdeur binnenge komen. De politie kon nog niet vertellen wat de waarde van de klok was. Plan voor nieuw fietspad in Zoeterwoude ZOETERWOUDE - Voor de aanleg van een rijwielpad langs de Nieuweweg in Zoeterwoude zal een uitgebreid plan met techni sche gegevens worden gemaakt. Dit gaat ongeveer 25.000 gulden kosten. Burgemeester en wet houders hebben de raad een voorstel over deze zaak voorge legd. De gemeente Zoeterwoude is van plan de Nieuweweg te verbeteren en daarmee meteen veiliger te maken. Men wil dat bereiken door de aanleg van een fietspad aan de noordzijde (dorpskant) van de Nieuweweg. De hoofdingenieur van provinciale waterstaat is weliswaar akkoord gegaan met de voorgenomen plannen van het gemeentebe stuur. Om een definitief oordeel te vellen vindt de ingenieur het echter noodzakelijk over meer technische gegevens te beschik ken. B en W hebben nu een Rot terdams ingenieurs- en architec tenbureau in de arm genomen, dat het plan zal opstellen. Bruggehoofd, Steenschuur 11, amate> fotografie, 20 uur. Clubhuis Op Eigen Wieken, Valkenpt schrijfavond Amnesty International,; I Artsen Leiden - Voor spoedgevallen wordt i Heri weekenddienst van zaterdag 10 uur vi tot zondag 24 uur, waargenomen door volgende artsen: Wijk I (Morswegkw tier, noord-binnenstad, Noorderkw tier en Groenoord): M. J. H. van Tol, terlaan 80, tel. 142427; Wyk II (Kooi Merenwyk): P. J. Derchant, Hooigrai 61, tel. 123752; Wijk III (Waard, Profes* renwijk, Tuinstadwijk en zuid-binna stad): J. van Gent, Zoeterwoudse Sing 28. tel. 122538; Wyk IV (Zuid-West Haagwegkwartier van zaterdag 10 zondag 8 uur vm: A. A. van Ryn, Melis; tuin 5, tel. 210797; van zondag 8 tot uur W. Schellekens, Paganinistraat tel. 764035. Leiderdorp - S. P. Ouwerkerk, Loet) stein 40, tel. 891037. Zaterdag spreekul van 12.30-13 uur op Gezondheidsce trum Winkelhof, Florijn 10, tel. 891000;( van de Beek, Hoofdstraat 8, tel. 89453 Zondag spreekuur van 12.30-13 Oegstgeest - E. W. F. van Walchrej Oranjelaan 29, tel. 152130. Voorschoten - S. v. d. Kooy, S. v. Oyelaan 13, tel. 6951 (zaterdag); B. E. Beusekom, Piet Heynlaan 6, 071-763551 (zondag). Warmond - Hoornweg, Prof. Aalben laan 1, Voorhout, tel. 02522-11393. Apotheken De avond-, nacht en zondagsdienst c apotheken in de regio Leiden woi waargenomen van 20 tot 27 juli do Haven Apotheek, Haven 18, Leidei tel.071-120085; Apotheek Beker, Ken penaerstraat 1B, Oegstgeest, t« 071-153274. Indien het na 11 uur 's avonds niet mi mogelijk is met het openbaar verv» naar de apotheek te komen kan men een taxi, tel. 122444 gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, te ten noorden van de Ryn 134604; tel, te zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - G( zondheidscentrum, Berkenkade, Le derdorp, tel. 410131, spreekuur ma. t/i do. van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lytweg 7, td 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, d. Waalslaan, tel. 4641. Warmond - zr. S. Posthuma, Kagerplei) 308, Sassenheim, tel. 02522-11463. Dierenartsen Leiden - Weekendregeling dierenarts® Muurling/Roest/Helder G. Roes. Haaghuishof 5, Leiderdorp, W 071-890405; weekendregeling Krol/v Gool/Vestjens: Y. Krol, Kennedylaai 260, Oegstgeest, tel. 153266; dierenarts E H. Boer, Boslruizerlaan 26, tel. Leiden tel. 071-764058. SOS-dienst Telefonische hulpdienst, telefoa 071-125202. Voor allen die in moeilijl heden verkeren. Van 9 juli tot 11 au| bereikbaar ma. t/m vr. van 19.30-8 uu) van vrijdagavond tot maandagmorge doorlopend bereikbaar. Vertrouwelijk Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordeinde 2i (voormalig marinecomplex), tel. 13077.' voor advies op gebied van wonen, wei ken, uitkeringen en belastingen. D< maanden juli en augustus geopend di. ei do. van 18.30-20.30 uur. Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Le: den e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpvei lening aan gewond geraakte of ander> zins in nood verkerende dieren in d1 gemeenten Leiden, Leiderdorp, Oegsl geest, Warmond en Zoeterwoude. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483 Algemene informatie dag. 9.00-10.0C uur. ZOETERWOUDE - Bij het vereni gingsgebouw "De Eendenkooi" in Zoeterwoude komt een kunstwerk te staan. Dit gebeurt mits de gemeenteraad donderdag akkoord gaat met een voorstel hierover van burgemeester en wethouders. De totale kosten van het kunstwerk bedragen 14.500 gulden. Deze worden betaald met een bijdrage uit het cultuurfonds. WARMOND - Het bekende Lon- dense John Bate Choir, zal ook dit jaar een concert geven in Warmond. Deze keer, zal het evenals vorig jaar plaatsvinden in de Hervormde Kerk te Warmond. Het concert wordt gegeven ter herdenking van de slag om Arn hem. De leden van het koor zul len hun slaapplaatsen kunnen vinden bij gastvrije Warmonders. De aanvang van het concert, dat op 15 september zal plaatsvinden is om 20.00 uur. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdredacteur Han Mulder. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefooa- 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. Kwartaalabonnement f 43,05 Kwartaalabonnement Per post f60,90 Jaarabonnement f 160.70 Jaarabonnement per post f232,10 Losse nummers f 0,60 Abonnementsgelden bij voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten. Ton Rombouts met echtgenote Marijke: "Nu al heimwee naar sfeertje van het Binnenhof.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 2