LEIDSCH DAGBLAD „Meer inzicht in inkomensbeleid" mutsBiums e Zomer vandaag Europees Parlement wil schepen aar de bootvluchtelingen sturen UBOn [Ml Het Motorhuis Minister Albeda over wetsontwerp: geen ontgroening" '(Vog* nooit haalden zoveel wandelaars einde Vierdaagse Tijdens de bouwvak vakantie zijn ons magazijn en onze showroom geopend. OVERVAL IN UTRECHT Toerisme Benzine in Italië is schaars RIJDAG 20 JULI 1979 OPGERICHT 1 MAART I860 35913 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN RAATSBURG (ANP) - Het Eu- ropese Parlement heeft vannacht tijdens zijn zitting in Straatsburg resolutie aangenomen waarin het dagelijks bestuur van i de gemeenschap opdraagt trans- i portschepen naar de Chinese zee te sturen om de meer dan 300.000 Zuidoostaziatische vluchtelin gen aan boord te nemen die in doodsgevaar verkeren. ok zouden in de lid-staten van de doorgangscentra moeten I worden geopend van waaruit de I vluchtelingen zo spoedig moge- I lijk worden ondergebracht naar i verhouding van de bevolkings- omvang in de gemeenschapslan- den. |)e resolutie was ingediend door de Europese Volkspartij (christen democratische fractie), de libe rale en democratische fractie en de Europese democratische frac tie (de Britse conservatieven). Resoluties van socialisten, com munisten en gaullisten werden door de meerderheid van het parlement verworpen omdat zo als de Nederlandse christende mocraat Willem Vergeer ver klaarde deze rechtse partijen al leen humanitaire resoluties wil den steunen en vonden dat de so cialistische en communistische resoluties een te politieke inhoud hadden. Een aantal Nederlandse christen-democraten stemde echter wel voor de socialistische resoluties. Tevens verzoekt het parlement de Europese autoriteiten alles in het werk te stellen om een nauwere concrete samenwerking met Maleisië, Singapore, Thailand en Indonesië te waarborgen, ten einde behulpzaam te zyn bij het organiseren en beheren van voorlopige doorgangskampen daar. In die landen zouden ook luchtbruggen moeten worden ingesteld met het Europese op- vangland om de kampen gelei delijk te ontruimen. Hierdoor zou volgens het parlement een halt worden toegeroepen aan de maatregelen van de Zuidoosta ziatische landen tot terugdrijving van de vluchtelingen. Ook wijst de meerderheid in het Europees Parlement op de „drin gende noodzaak" om zo spoedig mogelijk een algemene samen werkingsovereenkomst af te slui ten tussen de EG en de associatie van Zuidoostaziatische landen (Asean). Deze overeeenkomst zou snel ten uitvoer moeten worden gebracht om zo bij te dragen tot de stabili teit en de sociale en economische vooruitgang „van dit door ar moede en oproer bedreigde ge bied". Tevens zou de Europese Gemeenschap en haar lid-staten moeten samenwerken met het hoge commissariaat van de Ver enigde Naties om meer acties ter redding van de schipbreukelin gen op touw te zetten. Het Europese Parlement heeft be sloten een bedrag van 2,7 miljoen gulden ter beschikking te stellen van ditzelfde hoge commissa riaat. Dit bedrag wordt onttrok ken aan de middelen van het parlement. Snel gaat verder een minimumprogramma van start voor de levering van 8000 ton rijst en 15.000 ton magere melkpoe der. 20 PAGINA'S Mooie meisjes zakken door de podiumvloer DEN HAAG (ANP/GPD) - Minister Albeda van sociale zaken wil de ondernemingsraad meer inzicht verschaf- zaKun wii ne ondernemingsraad meer inzicnt verscnat- fen in het inkomensbeleid binnen een onderneming. „ufftultGniOCllt IS I k DEN HAAG - Voor het ministerie van binnenlandse zaken in Den Haag I jro/ de fotograaf deze lang par keer der. Naar alle waarschijnlijkheid zal de Hgenaar zijn eigendom wel niet meer komen ophalen, zodat het uitschrij- en van een parkeerbon een nutteloze zaak is voor de Haagse parkeer- vachters. NIJMEGEN (ANP) - Vandaag was de laatste dag van de Nijmeegse vierdaagse. Hoewel gisteren tij dens de zogenaamde "bergetap pe" door Groesbeek het aantal uitvallers groter was dan ooit (315) is vandaag een record-aantal wandelaars in de bloemetjes ge zet. Want nagenoeg iedereen die aan zo'n laatste traject begint be haalt ook heelhuids de eind streep. Blaren natuurlijk niet meegerekend.... Het was vandaag weer het bekende beeld in en om Nijmegen. Zo'n zeventienduizend wandelaars marcheerden tussen de dikke rij en toeschouwers naar hun kruisjes toe en werden onder bloemen bedolven. Maar dat groeiend aantal deelne mers kan de organisatie in de toekomst wel eens danig parten gaan spelen. Als over enkele ja ren zich zo'n 20.000 lopers aan melden wordt het volgens mars- Aanhoudend koel Vannacht veel bewolking en mogelijk regen. Morgen overdag nu en dan zon. Minimumtemperaturen ongeveer 12 graden, middagtemperaturen om streeks 17 graden. Matige, af en toe krachtige wind, draaiend van zuidwest naar noordwest. (Opgemaakt om 11.15 uur) 21 juli Zon op: 5.45 uur; onder: 21.47 uur. Maan op: 3.41 uur; onder: 19.34 uur. Hoogwater te Katwijk om 2.07 en 14.39 uur. Laagwater om 10.17 en 22.48 uur. leider Van Dongen toch echt te massaal. Dan zal aan verschillen de parcoursen of zelfs een "le denstop" moeten worden ge dacht. Bovendien zou men dan in moeilijkheden komen wat betreft de huisvesting en het aantal con troleurs. Overigens zijn de problemen met het Nijmeegse actiecomité "Is het hier oorlog?" - dat sterk is ge kant tegen het meedoen van mili tairen - uit de wereld. De mars leiding heeft het actiecomité na melijk meegedeeld dat de Nij meegse vierdaagse in 1909 is be gonnen als een uithoudingstest voor militairen Een werkgever moet aan de onder nemingsraad een overzicht ver strekken van de functiegroepen en de inkomenshoogte van werk nemers die bij hem in dienst zijn en van aan commissarissen en adviseurs uitbetaalde belonin gen. Dit zijn de belangrijkste wijzigin gen die de minister heeft aange bracht in het wetsontwerp "Openbaarheid van inkomens" dat het kabinet-Van Agt van de vorige regering heeft overgeno men. Minister Albeda beschouwt dit wetsontwerp als een aanzet om te komen tot een inkomensbeleid dat alle inkomensgroepen omvat. Het moet de overheid een beter inzicht geven in de huidige in komensverhoudingen, zodat een rechtvaardiger verdeling van in komens mogelijk wordt. Het wetsontwerp gaat uit van de fun damentele gelijkwaardigheid van alle mensen, wat volgens Al beda betekent dat de inkomens verschillen die berusten op tradi tie, sociaal milieu en relaties on rechtvaardig zijn. Verschillen in inspanning, aanleg, opleiding en behoefte mogen volgens de be windsman wel in de hoogte van het inkomen tot uitdrukking komen. Wanneer u nu een nieuwe auto gaat kopen bij Het Motorhuis geven wij u een extra hoge vakantie-inruilprijs. Afleve ringsdatum in overleg. Mo* Kom langs, het levert u veel geld op. Vondellaan 80, Leiden, tel. 071-769313 Verschillen De minister is van mening dat ver schillen in behoefte door het aan tal kinderen, ziekte, invaliditeit en andere aantoonbare zaken in het inkomen tot uitdrukking mo gen komen. Tot op zekere hoogte geldt dat ook voor de inspanning die een werknemer zich moet getroosten en voor factoren als aanleg en opleiding. Om de groei van de na tionale welvaart te garanderen zijn economische prikkels voor de werknemers nu eenmaal on ontbeerlijk, vindt Albeda. Uit oogpunt van economische doelmatigheid zal het daarom soms nodig zijn genoegen te ne men met een inkomensverdeling die afwijkt van wat op grond van rechtvaardigheidsoverwegingen gewenst zou zijn. Factoren De minister concludeert, dat er drie factoren zijn aan de hand waar van de verschillende inkomens categorieën met elkaar kunnen worden vergeleken. Dat zijn "ni veau-bepalende" factoren (aan leg, opleiding), inspanningsfac- toreri (werktijden, vuil en zwaar werk) en de factoren van onder nemingsrisico en rechtspositie. Albeda laat de mogelijkheden tot verdere openbaarheid onderzoe ken. Openbaarheid van vermogens en van inkomens uit vermogen ziet de minister evenals openbaar heid van inkomens uit arbeid als "einddoel van het beleid". Op korte termijn is dat echter niet te verwezelijken, reden waarom een wetsontwerp voor deze catego rieën inkomens nog niet in voor bereiding is. Het idee van een maximum-inkomen vindt Albe da "van groot belang, maar moei lijk in de praktijk te realiseren" (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit be strijdt dat bij de grachtentocht van El Cid voor aankomende studenten sprake is van ontgroe ning van eerstejaars. Het univer siteitsbestuur antwoordt dit op vragen die door het universiteits raadslid F. M. Boon waren ge steld. "De deelname van een grachten- tocht door de stad geschiedt op basis van volledige vrijwillig heid. Er kan dus geen sprake zijn van enige dwang om een onvoor ziene lichamelijke afstraffing te ondergaan en daarmee is ook el ke parallel met de voormalige groentijd aan deze gezellige tocht ontnomen", aldus het college van bestuur. Binnen de universitaire wereld wordt echter beweerd dat er bij dergelijke gebeurtenissen gere geld gewonden vallen als oude rejaarsstudenten troep vanaf de bruggen in de boten gooien. Ook zou alcohol in deze geen onbe langrijke rol spelen. "Het college van bestuur ziet echter geen enkele aanleiding de El Cid commissie uit te nodigen om de grachtentocht niet te organise ren", zo luidt het antwoord op de vraag van het raadslid Boon. UTRECHT (ANP) - Met een nylon kous over het hoofd en een vuur wapen in de hand heeft een man vanmorgen in Utrecht een over val gepleegd op een postagent schap dat is gevestigd in een siga renwinkel aan de Marco Polo straat. Volgens de Utrechtse poli tie bedraagt zijn buit zeker enkele tienduizenden guldens. Twee aanwezige klanten moesten hun handen in de hoogte houden. De overvaller maakte zich daarna uit de voeten op een racefiets. Niet ver daarvandaan stapte hij over in een auto. Militairen beschoten DEN HAAG (ANP) - De christen- militia van majoor Haddad heb ben gisteravond in Zuid-Liba- non zo'n veertig artilleriegrana ten afgevuurd op het Nederland se Unifil-gebied nabij het dorpje Al Mansoen. Er zijn geen gewon den, er is alleen schade aan Ne derlandse tenten, aldus de leger- voorlichtingsdienst in Den Haag Miss Turkije (Fusun Tahire Demirtas) wordt weggedra gen. Gewond geraakt bij de Miss-Universeverkiezingen in de Australische stad Perth. In het congrescentrum daar ontstond vannacht groot tumult. Nauwelijks was de 18-jarige Venezolaanse Ma- ritza Sayalero tot de mooiste van het heelal uitgeroepen of een groep van twintig schoonheden zakte door de podiumvloer. De meeste van deze meisjes, die een val van drie meter maakten, raakten (licht) ge wond. Slechts twee werden er naar het ziekenhuis over gebracht: Miss Turkije en Miss Malta. PAGINA 5 Het wordt gemakkelijker te klagen over de politie. PAGINA 7 Hinault beslist Tour defini tief. PAGINA 9 Probleem voor zwemcoör- dinator Sitters. PAGINA 11 Carter aanvaardt ontslag van drie ministers. PAGINA 13 Afrikaanse landen zelden zo verdeeld. PAGINA 15 We hebben dit jaar veel gas gebruikt. PAGINA 17 Leidsch Dagblad Geen krant bezorgd? Bel dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur. Uitsluitend tel. 071-211515 of 210221. Staatssecretaris Hazekamp wil voor de komende vijf jaren 125 miljoen gulden extra uittrekken om Nederland als vakantieoord beter te kunnen verkopen in bin nen- en buitenland. Dat is geen liefdadigheid ten gunste van de Nederlandse toeristenin dustrie, het is harde noodzaak omdat we met z'n allen veel meer vakantiegeld over de grenzen be steden dan de buitenlanders hier binnen brengen. De toeristische balans is danig uit het evenwicht en daar wil de staatssecretaris wat aan doen. Hij heeft al attractieve tulpen om te verkopen, een verrukkelijke Ve in toe, kostelijke klompen en een aantal andere aantrekkelijkhe den. Maar hij wil zijn assorti ment uitbreiden met onder meer een waterwonderland in de IJs- selmeerpolders Dat kan men met geld kopen. Daar mee kan men ook zorgen voor bete re accommodaties en verbeterde toeristische infrastructuur, zoals in de nota van de staatssecretaris wordt genoemd. Maar we vragen ons desondanks af of de toerist die in de regen uren lang heeft moeten zoeken naar een redelijk betaalbaar hotelletje en daar dan wordt bediend door een norse ober er txilgend jaar weer over zal piekeren Nederland tot zijn vakantiebestemming te kiezen. Want daarmee zijn in één adem drie zaken genoemd, die het toe risme in Nederland thans tegen heeft: het weer,de betaalbaarheid en de service. Met het (slechte) weer moeten we toeristisch leren leven. Maar als we dat natuurlijke nadeel in ons land niet opvangen met betere be taalbaarheid en betere service zullen we ook leren hoe we toeris tisch kunnen sterven. DEN HAAG (GPD) - De toeristen die naar Italië gaan moeten er re kening mee houden dat zij met name dit weekeinde moeilijk aan benzine kunnen komen. Diesel is bijna helemaal niet te krijgen. Za terdag en zondag gaan alle benzi nepomphouders vrijwel zeker in staking. Zij willen hun winstper centage op de brandstof ver hoogd zien. De chauffeurs van tankwagens zijn vandaag al in staking gegaan. Met de stakingen in het vooruit zicht is gisteren al een run op de benzinepompen ontstaan. De Italiaanse toeristenorganisaties adviseren zo veel mogelijk de grote autosnelwegen te mijden. Langs de autostrada zijn al vele automobilisten gestrand bij ge brek aan brandstof. Het ANWB-steunpunt in Mendris- so aan de Zwitsers-Italiaanse grens raadt allé automobilisten aan de tank voor de grens met Italië vol te gooien. Indien men de autostrada del sole (de grote autoweg) neemt, wordt geadvi seerd tijdig de grote weg te veria ten om in kleine plaatsen te tan ken. De tankstations langs de B- wegen hebben in de meeste ge vallen nog voldoende voort aad brandstof. 4 weken lang het V /LEIDSCH DAGBLAD ter kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nachl ijs en wil hel Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en u kunt mi| m i v heden ais abonnee noteren en kriig dan de eerste 4 weken de krant voor de halve prijs Adres Woonplaats Gironr. Hokje aankruisen en bon ingevuld in een open envelop onder postzegel opsturen naar ^Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 Leiden^^g en de krant komt in de bus

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 1