„Stille hulp" blijft nodig OAE is meer dan ooit verdeeld QgSHSBEi „Geen gevaar geweest voor bevolking kristenen in Oost-Europa opzoeken en onopvallend bijstaan Universiteit misschien met Kerstmis gesloten RIJDAG 20 JULI 1979 (Van onze redactie geestelijk leven) 'ommige mensen zouden het liefst vandaag nog de auto vol ladensmet etenswaren en kleding en een kist met bijbels op de achterbank, richting Oost-EuropaV/ant we zijn op de wereld om elkaar te helpen, nietwaar? De Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht (SOH), waarin elf Nederlandse kerken en godsdienstige groeperingen samenwerken, adviseert echter, haar eerst even te bellen ofte schrijven (030-710614, Corn. Houtmanstraat 17, 3572 LT Utrecht) vóór men met vakantie naar dit deel van Europa gaat. Hoé er kan worden geholpen is namelijk een vraag waar de Europa-commissie van de Werelddiakona- ten zorgvuldig over heeft nagedacht. Iet gaat hier niet om ontwikke lingshulp in hongergebieden. Ook moet men goed in de gaten houden dat sommige Oosteuro- pese landen een cultuur van vele eeuwen hebben. "We moeten de historische ontwikkelingen en de daaraan verbonden historische schuld, ook van kerken, niet on derschatten. En ook niet de in- te worden. Onderlinge hulp van gemeente tot gemeente biedt ook mogelijkheden. De Europa commissie van de Werelddiako- naten belegt regionale bijeen komsten - en ze gaat daarmee door - om mensen uit de kerken die zich met stille hulp willen be zighouden bij elkaar te brengen. "Die hulp blijft zeer nodig". druk wekken alsof de kerken van De Stichting Oecumenische Hulp Oost-Europa van ons afhankelijk zijn. De behoeften in de ver schillende landen moeten we wel kennen en elke vorm van dik doenerij en zelfgenoegzaamheid vermijden, economisch, politiek en kerkelijk". Aldus de Stichting Oecumenische Hulp in haar bul letin. ?och moet er in Oost-Europa wor den geholpen. Die hulpverlening omvat in het algemeen: litera tuur, hulp bij herstel van gebou wen (pastorieën, kerken), trans portmiddelen, medicijnen, stu dentenuitwisseling, conferen ties, in enkele gevallen steun voor bejaardencentra en tehuizen voor gehandicapten en ook zoiets als het mee-fïnancieren van 120.000 nieuwe liederenbundels voor Tsjecho-Slowakije. De bijbelgenootschappen helpen bij het herdrukken van bijbels, maar werken wel via de officiële kanalen, die overigens iets meer ruimte lijken te gaan bieden. Te genwoordig is vertaalwerk en distributie van bijbels op grotere schaal mogelijk dan voorheen, zelfs zo dat het aantal gesmok kelde bijbels daarbij in het niet valt, aldus de Oost-Europa-se- cretaris van de bijbelgenoot schappen, mr. Van Luyn. Bijzondere noden De "stille hulp" gaat vooral naar mensen met bijzondere noden, zoals naar hen die in kerk of staat van het regime te lijden hebben. "Helaas moet ook lectuur als stille hulp worden verstrekt", schrijft een medewerker van SOH. Steun aan gemeenten en predikanten eveneens. Moeilij ker lijkt het, ook auto's als stille hulp te geven. Toch kan een auto van groot belang zijn. Kerkewer- kers worden daarmee in staat ge steld hun werk in moeilijke om standigheden te doen. Het probleem is de willekeurigheid (giro 5261 Utrecht, onder vermel ding van "Helpen in Oost-Euro pa") roept in haar bulletin op tot steun aan een aantal facetten van het Oosteuropese hulpverle- ningswerk. Ze heeft er drie op het oog: deelneming in het werk van de Europa-commissie van de Werelddiakonaten (bijbelconfe renties, bijbelverspreiding en kerkrestauraties), stille hulp (die door goede organisatie niet ont aardt in schadelijk hobbyisme) en het Hendrik Kraemer-huis te Berlijn, waar ds. Bé Ruys al jaren verbindingen legt tussen Oost en West. In dat oecumenische ge- spreks- en informatiecentrum (Limonenstrasse 26) is veel te doen. Men heeft behoefte aan een theologiestudent voor Jena (half jaar), een voor Praag (een jaar) en aan "zomerdravers" voor het Kraemer-huis zelf. Reservaat Onder Oost-Europa verstaat de Stichting Oecumenische Hulp een achttal landen die hun geo grafische ligging, in het oosten van dit continent, en hun staatsi deologie (socialistisch, leninis tisch, marxistisch) gemeen heb ben. Het zyn: Bulgarije, Oost- Duitsland, Joegoslavië, Honga rije, Polen, Roemenië, de Sowjet- Unie en Tsjecho-Slowakije. De Oosters-orthodoxe Kerk is in de meeste van deze landen van groot belang. Soms ook de Rooms-Ka- tholieke. De aandacht van de Eu ropa-commissie van de Wereld diakonaten gaat met name uit naar de protestantse kerken. In Bulgarije is 0,2 procent van de bevolking protestants, in Oost- Duitsland 60 procent, in Joego slavië 6, in Hongarije 21, in Polen 1,5, in Roemenië 7 en in Tsjecho- Slowakije 10 procent, terwijl in de Sowj et-Unie, naar voorzichti ge schatting, 3 miljoen protestan ten wonen. van de stille hulp. Wie relaties De Oosteuropese christenen leven heeft, maakt meer kans geholpen allen min of meer in een reser vaat. Er zijn, aldus het bulletin van SOH, duidelijke grenzen voor hen getrokken. Het liefst zou de overheid die grens leggen bij de kerkmuur. De werkelijkheid verschilt van land tot land en van regime tot regime. De kerken moeten leven en zien te overleven met wisse lende speelruimte. Ook met compromissen, en dus vaak met vuile handen. "Maar wij in het Westen hebben natuurlijk mak kelijk praten, omdat wij op af stand onze handen veilig in on schuld kunnen wassen". Toch is er in Oost-Europa een dis cussie over de consequenties van deze compromis-politiek. De kernvraag is of het gaat om een kerk-zijn IN of TEGEN het so cialisme. Er tekent zich ook nog een derde weg af: NAAST het so cialisme, in een soort neutraliteit. Dienen Ook de staat kiest. Als die zich op Moskou oriënteert, is de keus wel bepaald. In de socialistisch-leni- nistische ideologie is er geen plaats voor het geloof in God en dus ook niet voor de kerk. Voor mensen die in hun socialistische ontwikkeling zijn achtergeble ven en nog aan het geloof vast houden mag de kerk nog wel even blijven bestaan, maar dan toch op een zo laag mogelijk pitje. De kerkmuur is de absolute grens. En ook daarbinnen is niet alles mogelijk. In Polen en Oost-Duitsland is de situatie weer heel anders. De kerken reageren hierop ver schillend. Sommige zijn gewik keld in een discussie met de an dere denkwereld. Andere trek ken zich terug. Weer andere kie zen voor een houding van verzet. Een schrijver in het bulletin van SOH waarschuwt voor pasklare antwoorden op vragen als: wie heeft nu gelijk en handelt in ge hoorzaamheid aan Christus? "Het is geen eenvoudige zaak. Dat weten de mensen in Oost- Europa zelf het best. In elk geval kunnen wij niet uitsluitend voor hen antwoorden. Ons wordt ge vraagd, de kerken en de mensen daar te dienen door te doen wat zij van ons vragen". PAGINA 15 Hulpprediker. De heer A. Christ te Leiden is geslaagd voor het ex amen hulpprediker vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk. Hij heeft daarmee een driejarige avondopleiding afgesloten. De heer Christ, die godsdienstles geeft aan de openbare scholen in Leiden, had als catecheet al een beperkte preektoestemming maar nu mag hij overal in kerk diensten voorgaan en is hij ook bevoegd een gemeente te leiden. Dat laatste is nog niet zijn plan. Voorlopig blijft hij schoolcate- cheet Afscheid. Op zondag 16 septem ber hoopt ds. W. L. Tukker af scheid te nemen van de gerefor- meerde-bondsgroep binnen de hervormde gemeente te Wasse naar. Hij gaat bijstand in het pas toraat verlenen te Arnemuiden. Bezetting. Omwonenden heb ben de rooms-katholieke Boni- faciuskerk in de binnenstad van Dordrecht bezet. De kerk is voor de eredienst niet meer in gebruik. De bezetters zijn het er niet mee eens dat de jeugdsociëteit Bibe lot van de kerk gebruik gaat ma ken. De gemeente heeft hiervoor toestemming gegeven omdat de jongeren hun pand, wegens uit breiding van het gerechtsge bouw, moeten verlaten en er in de binnenstad geen andere plaats voor hen is. Het buurtcomité Wijnstraat, dat wèl een ander pand voor dit jeugdwerk zegt te weten, vreest overlast als de jeugdsociëteit de kerk heeft betrokken. In de nau we bebouwing van deze binnen stad is dat vragen om moeilijkhe den, zo beweert het. Aanleiding tot de actie is dat de verbouwingswerkzaamheden in de kerk al zijn begonnen zonder akkoordverklaring van de minis ter van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk en ook zonder bouwvergunning. Bezorgd I Filippijnen. In een telegram aan president Marcos van de Filip pijnen spreekt de commissie voor internationale aangelegen heden van de Wereldraad van Kerken haar bezorgdheid uit over het lot van vijftien studen tenleiders die in Manila zijn gear resteerd zonder dat daar enige reden voor werd opgegeven. Vol gens betrouwbare berichten worden deze mensen gemarteld en mogen zij geen bezoek ont vangen. De commissie van de Wereldraad vraagt om hun vrijla ting. Weg uit Sowjet-Unie. Leiders van de Pinksterbeweging, 20.000 gelovigen vertegenwoordigend, hebben een dringend beroep op de paus en de bisschoppen van de Rooms-Katholieke Kerk in de vrije wereld gedaan om hen te helpen uit de Sowjet-Unie te emigreren. De briefschrijvers zien in de nieuwe paus hun "van zelfsprekende voorspreker", "omdat deze uit persoonlijke er varing weet wat Sowjet-macht is en wat voor kwellingen deze over het christendom heeft gebracht". Vorig jaar heeft deze - officieel niet-geregistreerde - groepering al besloten het staatsburgerschap op te zeggen en emigratie aan te vragen. Zij vindt dat de beper kende wetgeving in de Sowjet- Unie het bijna onmogelijk maakt als "gewetensvol christen" te le ven. Slaven O Taiwan. De zeven rooms-katho lieke bisschoppen van Taiwan, het voormalige Formosa, hebben de hulp van het wereldepiscopaat en van "alle mensen die de ge rechtigheid liefhebben" ingeroe pen om de zeventien miljoen in woners van dat land niet tegen hun wil over te leveren aan de volksrepubliek China. De inter nationale politiek heeft Taiwan, aldus de bisschoppen, geleidelijk aan beroofd van alle garanties en bescherming voor een zelfstan dig voortbestaan. De bisschoppen hebben geen illu sies over de democratisering in de volksrepubliek China. "Daarmee in dialoog gaan is het zelfde als aan de snorharen van een tijger trekken". Het episco paat van Taiwan erkent wel de moeilijkheid dat weigering van de dialoog internationaal verlies aan respect betekent. Maar een eventueel contact met de volks republiek mag niet leiden tot "uitlevering aan de Chinese sla vernij". JOHANNESBURG (GPD) - Voor de meest stormach tige scène in de geschie denis van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid tot nu toe zorgde Oegan- da's nieuwe staatspresi dent Godfrey Biniaisa. Totaal verrast en zwijgend luister den de staatshoofden van Afrika naar de beschuldigingen, volgens welke veldmaarschalk Idi Amin stukken lever van zijn slachtof fers tijdens het ontbijt at en dat hij meer dan vijfhonderdduizend moorden op zijn geweten had. Hij noemde het vroegere staatshoofd van Oeganda een leugenaar, die slechts per toeval weieens de waarheid vertelde, een primitie ve fascist en een bloeddorstig man. Meer dan tien minuten lang somde Biniaisa beschuldigingen en be ledigingen op, verdedigde Tan zania's inval in Oeganda en viel ten slotte de presidenten van Li beria en Soedan aan, omdat zij wederom Tanzania beschuldig den. Ironisch zei Biniaisa- „En dat is de man (Idi Amin) die door de president van de Soedan een broer wordt genoemd". Wederrechtelijk In een poging de situatie te redden, eiste toen Nigeria's staatshoofd Als energiebesparing LEIDEN - Het college van bestuur van de Leidse universiteit zal voor oktober laten weten of het zal overgaan tot sluiting van universiteitsge bouwen tussen kerst en nieuwjaar. "De mogelijkheid om op deze manier energie te besparen heeft ook onze aandacht", zegt het college in ant woord op vragen van het universiteitsraadslid dr. M. J. M. de Haan. "Wij zijn doende de informatie over deze aangelegenheid, waarover de meningen en ervaringen landelijk verschillen, te completeren". Bij de besluitvorming zal aldus het college van bestuur, "zeker ook rekening worden gehouden met de meningen van het personeel van de universi teit over de effecten die een sluiting tussen kerst en nieuwjaar op de werkzaamheden kan hebben". Het raadslid De Haan had het college onder meer gevraagd of het college op korte termijn de mening van het personeel zou kunnen peilen en of het enig inzicht heeft over de meningen van het personeel over een dergelijke sluiting. luitenant-kolonel Olusegun Oba- sanjo het recht om een brief van professor Jusuf Luie voor te le zen, waarin deze wederom be weerde dat hij door Julius Nyere- re wederrechtelijk in Dar-es-Sa- lam werd vastgehouden en dat hij nog steeds de rechtmatige presi dent van Oeganda was. Uit pro test verliet president Godfey Bi niaisa de zaal. Het was het storm achtig einde van de tweede dag van de bijeenkomst van Afri kaanse staatshoofdeh in Monro via. De zestiende topconferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE), die thans in Li beria's hoofdstad Monrovia plaatsvindt, wordt nu al niet al leen als de meest geheimzinnige, maar ook als de meest vruchtelo ze in de geschiedenis der ontmoe tingen van Afrikaanse staats hoofden beschouwd. De meningsverschillen, ruzies en recht tegenover elkaar staande opvattingen over verschillende Afrikaanse problemen bereikten reeds op de eerste dag een erger lijk hoogtepunt, toen het staats hoofd van de Soedan, president Jafaar Numeiry, zijn „broer" veldmaarschalk Idi Amin verde digde en Tanzania en president Julius Nyerere beschuldigde het handvest van de organisatie ge schonden te hebben, dat bepaalt Snelheidscontrole LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag tusen drie en vijf uur op drie plaatsen in de stad een snelheidscontrole gehouden. Op de Gooimeerlaan, de Oegst- geesterweg en de Lammen- schansweg werden in dit tijdsbe stek van 725 auto's de snelheid gemeten. Maar liefst 92 automo bilisten bleken in overtreding te zijn. De hoogst gemeten snelheid was 87 kilometer per uur. De Oegandese president Godfrey Binaisa die ook van de conferentie in Monrovia is weggelopen. dat geen Afrikaanse staat zich mag mengen in de binnenlandse LegGT problemen van een ander land. Nog erger Maar het werd nog erger. Toen Egyptes president Anwar Sadat begon het vredesverdrag tussen zijn land en Israël te verdedigen, verlieten de vertegenwoordigers van Algerije, Libië, Mauretanië, Marokko, Tunesië, Djibouti, Be nin en Madagascar demonstratief de zaal. Zij wilden de woorden dat „Egypte een vredes-procédé in het Midden-Oosten is begon nen en deze weg niet meer zal verlaten" niet horen. Ook de op roep aan de Palestijnen om thans een eigen regering op te richten, die door Egypte gesteund zou worden, vond nauwelijks ge hoor. Ondanks het feit dat de ministers van buitenlandse zaken van de 49 Afrikaanse leden van de organi satie de topconferentie tien da gen lang achter gesloten deuren voorbereidden, werden nauwe lijks ingrijpende resoluties opge steld en werd geen enkel probleem opgelost. De meeste vraagstukken werden op de lan ge baan geschoven, omzeild of gewoonweg over het hoofd ge zien. Opnieuw waren de Afri kaanse staten het slechts eens ten opzichte van één probleem, na melijk de ontwikkeling in zuide lijk Afrika, met name in Zim- babwe-Rhodesië, Namibië en Zuid-Afrika. Radio-actieve lozing in Witte Singel Ook over de plannen om een pan- Afrikaans leger op te richten, werd tot nog toe geen eenheid be reikt. Een dergelijk leger, dat voor het eerst gebruikt zou kun nen worden voor de bevrijding van zuidelijk Afrika van de blan ke heerschappij, zou minstens 850 miljoen dollar kosten. Tot nog toe blijkt echter dat een groot gedeelte van de Afrikaanse staten nog niet eens de jaarlijkse bijdra ge voor de Organisatie van Afri kaanse Eenheid heeft betaald. In Monrivia spreekt men dan ook ironisch van „Afrika's fantoom- leger". Diefstal uit kledingzaak LEIDEN - Een onbekend gebleven man heeft gistermiddag in een herenmodezaak aan de Boter markt een bedrag van ongeveer 500 gulden buitgemaakt. De man werd door het personeel aangetroffen op de tweede ver dieping van de modezaak, welke normaal voor het publiek is ge sloten. De man, die vertelde uit zijn broek te zijn gescheurd, werd vervolgens de deur gewezen. Korte tijd later bleek dat drie verkoopsters geld uit hun porte monnees misten. In totaal een kleine 500 gulden. LEIDEN - Volgens burgemeester en wethouders van Lei den is er geen enkel gevaar voor de Leidse bevolking geweest na het lozen van radio-actieve stoffen door het zoölogisch laboratorium aan de Kaiserstraat. Zij ant woorden dit op schriftelijke vragen van de CDA-gemeen- teraadsleden Walenkamp en Van der Waals. "Uit informatie van de Inspectie van de Volksgezondheid is ons gebleken, dat ten hoogste 0,1 mi crocurie van de radio-actieve stof tritium in het gemeentelijk riool terecht is gekomen. Deze hoe veelheid blijft ruim binnen de in de vergunning vermelde gren zen. Er is dan ook op geen enkel ogenblik sprake geweest van ge vaar voor de Leidse bevolking". Half juni werd bekend dat er bij het zoölogisch laboratorium aan de Kaiserstraat radio-actief afval was geloosd in een riool. Volgens allerlei berichten zou bij toeval een grote hoeveelheid radio-ac tief materiaal in de spoelkeuken van de afdeling Oecologie zijn ontdekt, waarvan de straling te hoog en in strijd met de door de voorschriften aangegeven hoe veelheden was. Verder werd melding gemaakt dat soortgelijke voorvallen reeds eerder, in januari en maart van d it jaar, zouden hebben plaatsge vonden. Geen van de gemelde gebeurtenis sen gaven aanleiding om van ge meentewege tot actie over te gaan, omdat het immers een uni versitaire aangelegenheid betrof en dat door de hiervoor geëigen de instanties van rijks- en/of uni- versiteitswege voldoende maat regelen getroffen worden om gemaakte fouten te herstellen dan wel herhaling in de toekomst te voorkomen. Uit het antwoord van B en W blijkt onder andere dat in de aan de universiteit voor het zoölogisch laboratorium verleende vergun ningen ook voorschriften zijn opgenomen aangaande de lozing van radio-actieve stoffen op openbare riolen. Zo is het volgens het college verboden om recht streeks vloeibare radio-actieve afvalstoffen in het riool te lozen; wel is dit echter toegestaan via tussentijdse opvang in een vat of tank, waarbij de concentratie van het radio-actieve afval zeer laag moet zijn. Naar de mening van het college van B en W zijn er in het algemeen voldoende wettelijke regelingen en voorschriften om het gebruik van radio-actieve stoffen in labo ratoria in goede banen te leiden en onder controle te houden. "Echter is het maken van menselij ke fouten, waarvan in dit geval sprake is, nooit geheel te voor komen en zeker niet door een stelsel van voorschriften en ver bodsbepalingen".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15