r "Dus in 1991 Ontslag drie ministers definitief Portugal heeft vrouwelijke premier Nicaragua niet lang kan Meubelfabriek Oisterwijk feest vieren Engeland neemt 10.000 bootvluchtelingen op Carter stemt toe: VRIJDAG 20 JULI 1979 Maria de Lurdes Pintassilgo. (Van c correspondent) LISvSABON - Portugal wordt het tweede Europese land met een vrouwelijke eerste minister. Het is de 48-jarige Maria de Lurdes Pintassilgo, chemisch ingenieur en tot voor kort ambassadrice bij de onderwijs- en cultuurorgani satie van de Verenigde Naties (Unesco) in Parijs. Pintassilgo zal leiding geven aan het zakenkabinet, dat binnen drie maanden verkie zingen moet voorbereiden. Deze verkiezingen zijn nood zakelijk geworden na het be sluit van president Eanes, vo rige week, het parlement te ontbinden. Het zakenkabinet zal volgens de president neu traal zijn en zich moeten be perken tot het voorbereiden van de verkiezingen in een sfeer van onpartijdigheid. Pintassilgo zei te verwachten voor eind volgende week een kabinet en regeringspro gramma gereed te hebben. Het programma zal dan ter goedkeuring aan het parle ment worden voorgelegd, dat pas daarna ontbonden zal worden. Wordt het program ma weggestemd, dan valt de regering en is ontbinding van het parlement niet mogelijk. Verwacht wordt echter dat Pintassilgo kan rekenen op de steun van de communisten en socialisten, meer dan vol doende om de eventuele te genstemmen van de sociaal- en christen-democraten te overtreffen. De nieuwe Portugese premier behoort tot de groep van pro gressieve katholieken, die zich tot nog toe bij geen poli tieke partij hebben aangeslo ten. Hun politieke ideeën houden het midden tussen die van de socialisten en de communisten, met een na druk op de noodzaak van ver betering van de economische wereldorde in het voordeel van de arme landen. Als am bassadrice bij de Unesco werkte Pintassilgo actief mee aan de ontwikkeling van deze ideeën. Voordien maakte zij deel uit van de eerste en tweede voorlopige regering na de Portugese revolutie van 1974. Als staatssecretaris van sociale zaken en later minis ter, legde zij de basis voor het emancipatiewerk van het re geringsdepartement voor de verbetering van de positie van de Portugese vrouw. De Portugese conservatieven keerden zich gisteren tegen haar benoeming, juist van wege Pintassilgo's politieke opvattingen. Zij hadden lie ver een onmiddellijke ont binding van het parlement gezien. Mota Pinto zou dan ongehinderd, zij het demis sionair, kunnen voortregeren tot de verkiezingen. Met de benoeming van Pintassilgo heeft Eanes weer duidelijk af stand genomen van deze op vattingen. Eanes heeft daar mee een deel van zijn bij de socialisten gedaalde prestige weer teruggewonnen. De socialisten en communisten zijn van mening dat het za kenkabinet zich moet ont houden van maatregelen op het gebied van de landher vorming. Ook zal de regering de conservatieve kleuring van de staatsradio, televisie en kranten weer ongedaan moeten maken, alsmede een aantal omstreden benoemin gen binnen het staatsappa raat. De socialisten zijn ver der van mening dat de rege ring „een aantal urgente eco nomische en financiële maat regelen" moet nemen. Pin tassilgo zei gisteren echter dat haar programma nog niet vaststaat, omdat zij slechts zal uitvoeren wat de president - eventueel in overleg met de partijen - bepaalt. LONDEN (GPD) - De aankondi ging door Lord Carrington, de mi nister van buitenlandse zaken, dat Engeland nog 10.000 van de Viet namese bootvluchtelingen zal op nemen, heeft in het parlement de toorn verwekt van de reactionaire Noordier Enoch Powell. Hij vroeg zich af welke „morele, politieke, historische of etnische gronden" er waren om vluchtelingen uit een land op te nemen, waarmee het Verenigd Koninkrijk geen enkele band heeft. Hoewel Powell het enige Lager huislid was dat zich in die zin uit liet, en hij door zijn parlementaire collega's met uitroepen als „schan de, schande" werd onderbroken, is het geen geheim dat er onder de Britse bevolking hier en daar een zelfde sentiment leeft. Al eerder zijn demonstraties gehouden tegen het opnemen en absorberen van de Vietnamese vluchtelingen, maar deze hebben tot nog toe weinig al gemeen gehoor gevonden. Engeland heeft tot nog toe 4000 van de „bootmensen" opgenomen, zo dat het totaal zal stijgen tot 14.000 - het aantal dat door de Verenigde Naties als wenselijk werd gesugge reerd. De extra 10.000 zullen overi gens niet meteen worden toegela ten, maar misschien zelfs over een periode van driejaar. Een en ander zal afhangen van het overleg tussen Londen en de kroonkolonie Hong kong en van de capaciteit van de Britse vrijwilligersorganisaties, die deze nieuwe immigranten zullen opvangen. De 4000 die tot nog toe zijn toegelaten, zijn voorlopig on dergebracht in een voormalig ba rakkenkamp van de Britse lucht macht. Minister Lord Carrington zei in zijn verklaring dat er geen twijfel aan bestond dat het het wrede en on menselijke beleid van Noord-Viet nam was dat tot de exodus leidde. Hij zei dat het probleem alleen op gelost kon worden door een ge meenschappelijke internationale inspanning. Hij kondigde tevens aan dat het Verenigd Koninkrijk 20 miljoen gulden ten bate van de vluchtelingen gedurende het ko mende jaar ter beschikking zal stellen. De minister zal op de confe rentie in Genève de Britse positie uiteenzetten. Het voorstel voor de conferentie was het idee van Lon den, vermoedelijk na intensieve gesprekken met de premier van Singapore, Lee Kwan Joe, die hier onlangs een officieel bezoek bracht. Nederland zal het van de houding van Vietnam bij de vandaag begin nende vluchtelingenconferentie la ten afhangen of de ontwikkelings hulp voor dat land wordt voortge zet. Dit geldt ook voor de overige Europese landen. Dit verklaarde vice-premier Wiegel gisteren na afloop van de wekelijkse minister raad. Ongeveer gelijktijdig ver trokken minister Van der IGaauw (buitenlandse zaken) en staatsse cretaris Haars (justitie) naar de con ferentie, die in Genève gehouden wordt. Wiegel vindt dat Vietnam op moet houden met het in zee jagen van de vluchtelingen. Het land moet een andere houding aannemen tegen over deze mensen, verklaarde hij. "Wij hopen dat de opstelling van Vietnam duidelijk wordt. Zo kan het niet langer", zei de waarne mend minister-president. Afhan kelijk van de opstelling van Viet nam zal Nederland met de Europe se partners overleggen over voort zetting van de ontwikkelingshulp. Staatssecretaris Haars wil de komst van ongeveer honderd Vietnamese vluchtelingetjes naar Nederland bevorderen. Het is de bedoeling dat de alleenstaande kinderen, die niet ouder dan zeven jaar zijn, in ons land zullen worden geadopteerd. De groep is niet begrepen in het aantal bootvluchtelingen dat Ne derland al heeft toegezegd te zullen opnemen. Zo deelde het ministerie van justitie gisteren mee. Minister Van der Klaauw denkt dat de 1000 Vietnamese vluchtelingen die ons land extra zal opnemen, sneller hier kunnen komen. De be windsman zei dat gisteren aan de vooravond van zijn vertrek naar de vluchtelingenconferentie in Genè- Aanvankelijk was afgesproken dat ons land de 1000 Vietnamezen in maandelijkse ploegen van 200 elk zou opnemen. "Dat hangt samen met onze opvangcapaciteit. Ik denk dat die groter is, en dat we dus het programma kunnen versnellen. Waarschijnlijk zal dat een van de conclusies zijn waarmee ik terug kom van de conferentie", aldus Van der Klaauw. Eschel Rhoodie gearresteerd NICE (AFP/AP) - Eschel Rhoodie, voormalig secretaris-generaal van het Zuidafrikaanse ministe rie van voorlichting die ervan be schuldigd is 72 miljoen dollar overheidsgeld voor andere doel einden besteed te hebben is gis teren in Juan les Pins (Frankrijk) gearresteerd. De Zuidafrikaanse justitie heeft tegen Rhoodie een internationaal arrestatiebevel uitgevaardigd. Rhoodie heeft het schandaal ont huld over de geheime fondsen, aan zijn ministerie toegewezen om het effect te neutraliseren van de propaganda tegen Zuid-Afri- ka in het buitenland. Hij verblijft sinds november 1978 in het bui tenland. Zijn onthullingen heb ben bijgedragen tot de politieke crisis in Zuid-Afrika die leidde tot de val van president Vorster. De voorzitter van de speciale rege ringscommissie die het schan daal, bijgenaamd "Muldergate" onderzocht, heeft gezegd dat de arrestatie in Zuid-Frankrijk van Eschel Rhoodie voor hem zeer goed nieuws is. "Wij hopen dat het mogelijk is hem hierheen te krijgen opdat hij kan reageren op onze beschuldigin gen. Het is landsbelang dat zulks gebeurt", aldus rechter Rudolf Erasmus. Kom in de vakantie eens uitgebreid beluisteren wat er allemaal te vertellen valt over die unieke meubelen van de Meubel fabriek Oisterwijk. Want zo'n unieke garantie van 12 jaar is natuurlijk geen toeval. Dat heeft te maken met de zorg waarmee wij ons Europees eiken selecteren en jarenlang lageren. Het heeft te maken met de traditionele manier waarop wij vakmensen onze meubelen degelijkheid geven om een leven lang mee te gaan. En ook het oude loogrecept dat wij blijven toepassen, zorgt er tenslotte voor, dat onze massief eiken meubelen anders zijn dan al het andere eiken. Het is echt een vakantiemiddag waard om dat verschil eens goed te bekijken. Berkel (Z.H.), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670, In de Junta voor Nationale Weder opbouw zijn, nu de meest somozis- ten het hazepad hebben gekozen, vrijwel alle lagen van de Nicara guaanse volksvertegenwoordigers vertegenwoordigd: Violeta Cha- morro beheert sinds haar man, de krantendirecteur Pedro Joaquin Chamorro op 10 januari werd ver moord, het familiekapitaal dat, nu de Somoza's zijn vertrokken, het grootste in Nicaragua mag worden geacht; Alfonso Robelo, die na de moord op Chamorro de taak van oppositieleider op zich nam, is te vens voorzitter van de werkgevers organisatie; Sergio Ramirez verte genwoordigt de „Groep van Twaalf', een verzameling van geestelijken, intellectuelen en za kenlieden; Moises Morales onder houdt goede contacten met pro gressieve organisaties van studen ten, arbeiders, boeren en journalis ten; Daniel Ortega treedt op na mens de Sandinisten, die vooral aanhang hebben gekregen in de sloppenwijken rond de grote ste den. De junta staat voor een moeilijke taak en loopt daarbij het grote ge vaar dat de eenheid die de Somoza- tirannie tot gevolg had, verloren gaat. Voorlopig mag worden ver wacht dat de junta afspraken met de speciale Noordamerikaanse af gezant, William Bowlder, zal na komen. Wederopbouw van het land zonder de zegen en steun van de VS is immers ondenkbaar. Dejunta zal dus waarschijnlijk binnenkort een voorlopige regering van ongeveer 14 man in Managua installeren. De ze regering moet dan onmiddellijk beginnen met het maken van een nieuwe grondwet en binnen niet al te lange tijd vrije verkiezingen uit schrijven. WASHINGTON (UPI/Reuter) - President Carter heeft gis teren van drie leden van zijn kabinet het ontslag aan vaard: van Joseph Califano, minister van gezondheid, on derwijs en sociale zaken, van Michael Blumenthal, minis ter van financiën en van Griffin Bell, minister van justitie. Ook de opvolgers van deze drie zijn benoemd. Patricia Harris, tot dusverre minister van huisves ting en stadsontwikkeling wordt nu minister van gezondheid, on derwijs en sociale zaken. De man op financiën wordt William Mil ler, nu president van de federale rechtbank en Griffin Bell wordt op justitie opgevolgd door Ben jamin Civiletti, die onderminister van justitie was. Afgelopen dinsdag boden alle le den van het Amerikaanse kabinet en de voornaamste medewerkers van het Witte Huis hun ontslag aan. Dit zijn de eerste drie van wie het ontslag is ingewilligd. Zowel Blumenthal als Califano wa ren omstreden figuren in het ka binet. Met een aantal adviseurs in het Witte Huis stonden zij op ge spannen voet. Van de derde man, wiens ontslag is aanvaard, was al enige tijd bekend dat hij wenst af te treden. Het vertrek van Blumenthal en zijn vervanging door Miller werd in de financiële wereld over het al gemeen met instemming be groet. De benoeming van Miller had ook de instemming van Blumenthal, die verklaarde "al het zijne te hebben bijgedragen aan het economisch beleid". Blumenthal verklaarde dat hij de president had verzekerd dat zijn ontslagaanbieding niet "pro for ma" was geweest maar dat hij het in het belang achtte van zowel zichzelf als van de president om op te stappen. Een aantal parlementsleden was teleurgesteld over het inwilligen van het ontslag van Califano. De minister zelf gaf als enig com mentaar dat hem was meege deeld dat zijn ontslag was aan vaard omdat er vaak spanning was tussen hem en een aantal ad viseurs van het Witte Huis. BiancaJ aggerde ex-vrouw van Rolling Stone Mick Jagger, doet op haar manier ook wat aan de nood in Nicaragua. In het hoofdkwartier van het Rode Kruis in Londen behandelt zij de binnengekomen post voor het hulpfonds voor Nicaragua. MANAGUA (GPD) - Nicaragua viert feest. Somoza is veijaagd, evenals de laatste somozistische politici en de elite van de Nationale Garde. Maar de feeststemming zal wederom van korte duur zijn. So moza heeft zijn huid duur verkocht. In minder dan één jaar tijd is Nica ragua omgetoverd in een ruïne van onvoorstelbare afmetingen. Hon derdduizenden mensen zoeken Vakantie Voorlichtingsdagen 1979 tussen de puinhopen wanhopig naar voedsel en treuren om de tien duizenden doden. „De regering van Nationale Weder opbouw wil snel beginnen aan haar moeilijke taak om het land te her stellen", zei Witte-Huiswoordvoer- der Hodding Carter afgelopen dinsdag. De nieuwe leiders van Ni caragua zullen daarbij de steun van de Verenigde Staten zeker niet kunnen ontberen. Wat dat betreft, lijkt de angst voor een tweede Cu ba, die nog altijd bij tientallen Ame rikaanse congresleden heerst, on gegrond. Geen Cuba „Het is absurd om Cuba, Cuba te blijven schreeuwen", legt een woordvoerder van de Sandinisten uit. „Cuba kan het volk van Nicara gua niet helpen. Dat zullen de Ver enigde Staten nooit toestaan van wege onze strategische positie in Midden-Amerika. Voorlopig zal er daarom geen socialistische rege ring in ons land komen". De woordvoerder is lid van de zo genaamde „derde vleugel" van het Sandinistische Front voor Natio nale Bevrijding. Deze „derde vleu gel" ontstond in het voorjaar van 1977 en staat bekend als de meest gematigde. Alle lagen Daniel Ortega, de leider van de „derde vleugel", is momenteel de enige Sandinist die deel uitmaakt van de uit vijf leden bestaande Jun ta voor Nationale Wederopbouw van Nicaragua. Maar dat betekent niet zonder meer dat de „derde vleugel" nu de machtigste is bin nen het Sandinistische Front van Nationale Bevrijding.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13