Zwemcoördin ator Sitters voor zware Duitsers sterk in tennistoernooien SCHEVENINGEN LEEFT. Ajax is opgelucht: Clarke naar Brugge Pool Fibak naar Kitzbühel; Melkhuisje zonder vedette SPARTAKÏADÊ: TEST VOOR VRIENDEN VRIJDAG 20 JULI 1979 BRUGGE (GPD) - Ondanks het feit dat Ray Clarke door Club Brugge pas van Ajax is overgenomen, nadat de Bel gische voetbalclub onder handelingen met twee ande re aanvallers op niets had zien uitlopen, wordt de Brit bepaald niet beschouwd als derde keus. Althans niet door trainer Han Grijzen- hout, die „juist erg blij is dat de gesprekken met de Zweed Sjöberg en de Westduitser Gerber nooit iets hebben op geleverd". Sjöberg, die onder meer in Sa- oedi-Arabië heeft gevoet bald en bij Chicago Sting in de Verenigde Staten, voelde er bij nader inzien weinig voor om naar België te ko men en de voor München 1860 uitkomende Gerber bleek voor Brugge te duur. Grijzenhout: „Toen bleek dat het bestuur van Brugge er maar niet in kon slagen om een geschikte spits te vinden heb ik zelf maar het initiatief genomen en heb ik via Inter Football contact opgenomen met Ajax en Ray Clarke". Nauwelijks drie weken later is de Engelsman voor zo'n slordige f750.000 voor twee jaar gecontracteerd door Club Brugge. Clarke was weliswaar nog twee jaar verbonden aan Ajax, maar had al eerder te horen gekre gen dat op zijn aanwezigheid weinig prijs werd gesteld. Vooral het bestuur kon wei nig waardering voor zijn werk opbrengen. Hoewel hij het afgelopen seizoen in zijn eerste jaar bij Ajax zesen twintig doelpunten in de competitie heeft gescoord, waarvan tien door het be nutten van een strafschop, bleef het bestuur hem con fronteren met geruchten over mogelijke opvolgers. Toen Brugge zich op de transfermarkt aandiende, werd door Ajax dan ook gre tig gebruik gemaakt van de mogelijkheid om Clarke van de hand te doen. Grijzenhout, die zelf bij Ajax heeft gewerkt („ik ben nog altijd goed bevriend met Cor Brom, de huidige trainer") waardeert het in Clarke dat hij „onder dergelijke moei lijke omstandigheden niet is gaan sukkelen met zijn vorm. Complimenten heeft hij nooit gehad en in de pers is hij vaak gekraakt, op een manier die men hier in Bel gië niet kent. Hier stellen de journalisten zich veel milder tegenover de voetballers op, zodat Clarke zich in ieder geval in dat opzicht beter op zijn gemak zal voelen. Clar ke is iemand die erg gevoelig is voor kritiek. Als je dan, zoals hij, alleen maar beter gaat voetballen naarmate het seizoen vordert dan vind ik dat knap. In dat ene jaar Ajax moet hij mentaal erg gehard zijn. Dat, en zijn mogelijkheden als voetballer maken hem tot de Ray Clarke spits die wij zochten. Hij is een arbeidszame voorhoede- speler die veel goals maakt, zelden strafschoppen mist, sterk is in de lucht en onge twijfeld goed zal kunnen samenwerken met jonge knapen als Jan Ceulemans en Bernard Verheecken, die wij op de flanken hebben staan. Hij moet die jongeren ook weten te inspire ren". Ray Clarke zal zondagmiddag met Club Brugge afreizen naar een trainingskamp in de buurt van Frankfurt. JAN PREENEN HILVERSUM - Het toernooi om de open Nederlandse tennisti- tels voor heren, dat dit week einde met de kwalificatie wedstrijden in Hilversum be gint,moet het zonder een echte vedette doen. Even heeft het er naar uitgezien dat de Pool Wojtek Fibak - dubbelpartner van Tom Okker - het Melk huisje wat meer standing zou geven. De sponsor van Fibak stond er echter op dat hij zijn gezicht laat zien in Kitzbühel, dat traditiegetrouw samen valt met Hilversum. "Daar doe je niets aan", aldus wedstrijdleider Piet van Eys- den gistermiddag"De advo caat van de sponsor van Fi bak, een fabrikant van ten nisrackets, dreigde de mens professional council in een proces 200.000 schadevergoe ding te eisen als Fibak naar Hilversum zou komen. Daar zijn ze natuurlijk voor ge zwicht. Wel hebben we de be vestiging gekregen dat Fibak volgend jaar naar Nederland komt". Van Eysden was wei nig te spreken over de prak tijken van de toernooileiding in de Oostenrijkse winter sportplaats. "Je mag het ei genlijk niet zeggen, maar het is duidelijk dat ze daar flink met de geldbuidel rammelen. Het is te hopen dat ze de men sen daar het mes eens flink op de keel zetten", zo zei Van Eijsden nogal verbitterd. Overigens heeft Kitzbühel ook nog de Amerikanen Vitas Ge- rulaitis en Arthur Ashe als trekpleisters. Nu moet Het Melkhuisje het doen met enkele sub-toppers, die op de wereldranglijst tus sen de 20e en 50e plaats bi vakkeren. Dat zijn er welge teld vijf. De winnaar van het vorig jaar, de Hongaar Ba- lasz Taroczy, is als nummer één geplaatst. Hij wordt ge volgd door de Westduitser Ulli Pinner, die onlangs het toer nooi in Gstaad won, en Tom Okkcr. De Brit Buster Mot tram neemt de vierde positie in, nummer vijf is de Tsjecho- slowaak Smid, zesde de Fransman Dominique Bedel, zevende de Australiër McNa- .mara Mcnamara en achtste de Fransman Roger Haillet. Op de deelnemerslijst komen verder voor: De Tsjechoslo- waak Jan Kodes. de Amen- kaan Billy Martin, de West duitsers Elter en Maler, de Fransen Proisy, Vasselin, Go- ven en Moretton, de Span jaarden Gimenez en Solerde Australiërs Carter, Carmi- chael, Philips en Campbellde Egyptenaar El Shafei en van Nederlandse zijde Louk San ders en Theo Gorter. Uit het kwalificatietoernooi van het komend weekeinde kunnen nog vier spelers zich plaatsen, daarnaast kan de wedstrijdleiding nog drie spelers aanwijzen om het to taal in het enkelspel op 32 te brengen. In het kwalificatietoernooi spelen onder meer de Tsjecho- slow aak Birner, de Belg Ste- vaux en de Fransman Deblic- ker (vorig jaar nog als achtste geplaatst). Het prijzengeld bedraagt in totaal 75.000 dollar. Na een jaar een pot te hebben gehad van 50.000 dollar is men weer aangeland op het oude pnjzenfonds. AMERSFOORT (GPD) - „Als ik kijk naar het geringe aan tal records (6) dat is gevestigd door een klein aantal men sen en ik zet die tijden op de wereldranglijst, dan is er inderdaad de afgelopen dagen in Amersfoort maar matig gepresteerd. Maar dat verontrust mij niet." Maritzka van der Linden: bloemen en kussen na haar record op de 100 meter schoolslagwaarop Erna Wassink (l) zilver en Antoinet de Groot (r) brons veroverde MOSKOU - De Spartakiade 1979, die morgen begint is niet uitslui tend een test voor de Olympische Spelen. Het is in de eerste plaats een sportevenement van unieke grootte voor de Sowjet-Unie. Voor het eerst is dit jaar een aan tal andere landen gevraagd deel nemers af te vaardigen. Invitaties echter bleven beperkt tot die lan den waarmee de Sowjet-Unie "vriendelijke" relaties heeft. Bijna 100 landen heeft het comité voor lichamelijke opvoeding en sport van de Sowjet-Unie uitge nodigd. "Om", zei gisteren Serge Pavlov, voorzitter van dat comité en derhalve feitelijk de minister van sport, "Een jaar voor de spe len atleten, trainers, leiders en of ficials de gelegenheid te geven aan Moskou te wennen. Natuur lijk ook om hen de kans te bieden zich te meten met onze sport mensen en om kennis te maken met de accommodaties hier". Een nobel initiatief, want er valt na tuurlijk wel het een en ander te wennen in de hoofdstad van de Sowjet-Unie, zeker voor sport mensen en hun begeleiders die zijn opgegroeid in een maat schappij waar niet alles ambtelijk wordt geregeld. Voor 2500 sportmensen uit het buitenland was plaats ingeruimd naast de ruim 10.000 uit de eigen re publiek. Niet allen hebben aan de uitnodiging gevolg gegeven, maar wel zovelen dat gerekend kan worden met een deelnemers aantal van rond de 12.000. Dat is bijna twee keer zoveel als drie jaar geleden bij de Spelen van Montreal. Er zijn echter ook sportmensen die graag naar Moskou gekomen zouden zijn, maar voor wie de grenzen van de Sowjet-Unie ge sloten bleven. "Omdat", zei de heer Pavlov, die ook voorzitter is van het Olympisch Comité van de Sowjet-Unie, "wij slechts die landen hebben gevraagd waar mee wij op sportgebied vriend schappelijke relaties onderhou den". Dat begrip is rekbaar, maar het standpunt is onwrikbaar. Pavlov: "De Spartakiade is een nationaal sportevenement. De buitenlan ders die komen zijn hier gasten en dan vraagt men in de eerste plaats vrienden. Het bekent in derdaad dat wij met de landen die niet zijn uitgenodigd, ongelukki gerwijs, geen of een minder vriendschappelijke relatie heb ben". Dat geldt dan bijvoorbeeld voor Nieu w-Zeeland, vanwaar met name de atleten John Walker en Rod Dixon graag deelnemer aan de Spartakiade zouden zijn ge weest. "Het is zeker", verklaarde Pavlov verder, "niet alleen een zaak van de verhouding tussen ons land en andere landen, ook John Walker: geen vriend van de afstand. Dat heeft wel ze ker een rol gespeeld, Nieuw- Zeeland bijvoorbeeld ligt erg ver weg". Pavlov, die ondanks een aantal duidelijk pinnige vragen, uiterst beminnelijk bleef, onderstreepte het verschil tussen Spartakiade en de Olympische Spelen. "In beide gevallen zijn wij gastheer, maar het ene evenement is onze zaak, het andere van het IOC. Dat betekent dat in 1980 bij de Spelen iedere sportman van een bij het IOC aangesloten land, die vol doet aan de voorwaarden die het IOC stelt, zou kunnen deelne men. Zonder enige beperking. „Wel is het zo dat het moeilijker is om in de finales te komen, wat betekent dat de kracht in de breedte toeneemt. En juist uit die onderlinge competitie tussen een aantal veelbelovende jongeren, kunnen nog weieens verrassin gen komen. In feite moet ieder een die in Amersfoort een finale heeft gezwommen, Moskou kun nen halen. Maar daar is dan wel wat voor nodig. Wat dat betreft hebben ze nog tot volgend jaar juni de tijd. Dan moeten de limie ten voor de Olympische Spelen worden gezwommen". Bert Sitters, de bondscoördinator van de KNZB laat weinig van zijn teleurstelling merken en in dat opzicht is het maar gelukkig dat hij beschikt over een optimisti sche natuur en de nodige strijd lust, die hem helpen de vele te genslagen in zijn werk te over winnen. Nu is een voor-olympisch jaar, waarin de KNZB-agenda nauwe lijks aantrekkelijke evenemen ten kende, niet direct een stimu lans voor opvallende prestaties. Te meer daar het in de Neder landse sportwereld steeds meer de gewoonte wordt om met een minimale inspanning een maxi maal rendement te bewerkstelli gen. En dat lukt niet altijd, zeker niet in de zwemsport, waar de da gelijkse trainingsarbeid in eerste instantie de basis moet vormen voor het succes. Sitters verlangt van zijn toppers, dat ze minimaal vier uur per dag in het water lig gen. Sportief gezien een redelijke eis, maatschappelijk bekeken een nauwelijks haalbare zaak. Vrijwel iedereen geeft de voor- keur aan zijn studie of maat schappelijke carrière carrière en die opvatting strookt dan niet met het topzwemmen, ook al niet door de onvoldoende facilitei ten. Vies Topsport wordt door veel landelij ke en plaatselijke overheidsbe- kleders nog altijd beschouwd als een vies woord dat in hun bijzijn niet in de mond mag worden ge nomen. Vandaar ook dat het plan van de KNZB, om in een aantal universiteitssteden als Delft, Maastricht, Eindhoven, Gronin gen, Enschede, Amsterdam, Utrecht en Arnhem of Nijmegen te komen tot een soort regionale centrale training, de kans loopt te mislukken. ,Als wij bij de gemeentebesturen aankomen krijgen we te horen dat er geen ruimte is in de zwem baden. Waarom niet? Omdat vaak een plaatselijke personeels vereniging of een speeltuinclubje voorrang geniet. Natuurlijk zijn wij niet tegen recreatieve sport activiteiten, maar er moet toch ook ruimte zijn voor de topsport. Dat mensen, die als eenling in een club zichzelf moeten bedruipen, eindelijk eens de stimulans van een competitie krijgen. Dat zij zich kunnen optrekken aan een concurrent, die hetzelfde niveau heeft. Als dat competitie-element ontbreekt kan een sportman of sportvrouw het wel vergeten. Dan komen ze nooit bij de top", aldus Sitters. Daar staat dan tegenover dat de verantwoordelijke man voor het nationale zwemgebeuren ook te maken krijgt met de gemakzucht van zijn pupillen. „Het schijnt in Nederland nog altijd zo te zijn dat je drie vier weken met vakantie moet. Daar heb ik wel begrip voor maar een zwemmer of zwemster moet zich ook realiseren dat de periode waarin topsport bedre ven kan worden maar heel kort is. Als je vijfentwintig bent kom je niet meer aan een toptijd. Dan zijn je kansen voorbij. Ik vind dat je in die periode alle mogelijkhe den moet benutten die je worden geboden, maar die opvatting blijkt niet iedereen te delen". Het zal voor Sitters dan ook een hele opgave zijn om nog een re delijke ploeg voor Moskou bij el kaar te krijgen. Merkwaardig ge noeg liggen de kandidaten bij de heren meer voor de hand dan bij de dames. Rond het drietal Fred Eefting, Kees Vervoorn en Henk Elzerman, moet een select groepje te bouwen zijn, dat be halve op individuele nummers ook in de estafettes nog een rede lijke armslag heeft. Maar bij de dames wordt het op Annelies Maas na volkomen koffiedik kij ken. Monique Bosga lijkt een po tentiële kandidaat, maar de vraag is of zij de gevolgen van haar on geluk de komende tijd volledig kan overwinnen. Een ander vraagteken is Conny van Ben- turn, het enige jeugdige talentje, dat tijdens deze zes dagen in Amersfoort echt doorbrak. Kan de jonge Barneveldse, die nog in de groei zit, de psychische en li chamelijke druk van het moeten presteren weerstaan? Formidabel Zoals zij zich gisteren weerde op de 100 meter vrije slag was echter formidabel. Vanuit achterstand rukte zij in de laatste meters met een geweldige eindsprint op naar de derde plaats met een tijd van 58,85. Nog voor Annelies Maas die 58,95 liet noteren. Dat Enith Brigitha zich op haar specifieke terrein, de pure sprint, niet zou laten verrassen stond bij voor baat vast en met haar tijd van 57,48 was zij veruit de snelste. Ineke Ran noteerde voor de tweede plek 58,75. Bij elkaar op geteld leveren de tijden van de eerste vier een totaal op van 3.52,03. Op basis daarvan zou dit kwartet naar Moskou kunnen, maar aangezien Enith Brigitha hardnekkig bij haar bewering blijft om niet te gaan en Sitters, hoewel hij haar er graag bij zou Bert Sitters. hebben, van mening is datje niet aan zo'n beslissing moet tornen, moet er nog heel wat gebeuren, want nummer vijf Anneke van Kraay kwam uit op 59,28. Als die tijd wordt betrokken in het totaal kom je uit op 3.55,83 en dat is zo'n tweeéneenhalve seconde boven de richttijd voor het Olympisch festijn. Geen onhaalbare zaak echter die estafette, die wel eens de basis zou kunnen gaan worden voor de damesafvaardiging naar de Rus sische hoofdstad. Daarbij kan Monique Drost van het Amers- foortse AZenPC de komende maanden nog wel eens voor een aangename verrassing zorgen want dit meisje heeft de afgelo pen dagen een aardige progressie getoond in haar prestaties. Op de laatste dag sneuvelden toch nog een paar Nederlandse re cords. Dat Eefting de 200 meter wisselslag scherper zou stellen lag in de lijn der verwachtingen. Hij finishte in 2.10,21 en dat was 0,28 sec. sneller dan de oude tijd. Op deze afstand kwam ook de Nijmeegse student Albert Boon stra met 2.12,47 tot een goede prestatie die goed was voor de tweede plaats. Vierde werd Ed ward Maasdijk van de Zijl/LGB in 2.15.61Aangenaam echter was vooral het record van Maritska van der Linden op de 100 meter schoolslag, m Nederland een zwak bezet nummer. Weliswaar bedroeg haar verbetering slechts 0,03 sec. maar die winst kan de komende maanden vermoedelijk nog wel worden opgevoerd. Op een ander dan de Rotterdamse zwemster behoeft wat de school slag niet te worden gerekend want nummer twee. Erna Was sink, bleef ruim twee sec. b(j haar achter. De Utrechtse vereniging Zwemlust Den Hommel demonstreerde opnieuw haar collectieve kracht in de estafettes. De dames kwa men op de 4 x 200 m vrijeslag tot de tijd van 8.40,70, wat opnieuw een Nederlands record beteken de. De heren deden hetzelfde op de 4 x 100 m wisselslag en het Utrechtse kwartet zette daar een tijd neer van 4.03,45. LEIDEN - In het tennistoernooi in Hillegom werden gisteren rake klappen uitgedeeld. Zo sneuvel den in het herenenkel B de in de Leidse regio gerenommeerde wedstrijdspelers Rob van Over- beeke, als no 2 geplaatst, en Her man van der Capellen, no 3 ge plaatst. De tegenstanders waren overigens, zoals in het toernooi in Lisse al is gebleken, wel wat mans op het gravel. Bob van Overbeeke moest zich gewonnen geven aan de Duitser Rolf Stapelbrock, 0-6, 4-6 en Herman van der Capellen kon de Indiër Vijayk Paul niet bedwingen, 3-6, 6-7. De eerste man van Forescate 2, net gepro moveerd naar de overgangsklas se B, had de schrale troost dat zijn uitschakeling gebeurde in een partij, die zonder twijfel als de beste van de dag kon worden ge kwalificeerd. Uit de strijd verdween gisteren ook, zij het niet zonder hevig verzet, de onverslijtbaar lijkende Blom- mendaal. Erik Jan Schreuder uit Nieuw-Vennep kon hem net voorblijven: 6-3, 4-6, 6-4. Bij de dames gaf de no 1 geplaatste Edith Lembeck de ijverig achter de bal aandravende Georgette Demminck met 6-2, 6-0 geen loon naar werken. Een verrassing was de nederlaag van de winna res van Lisse, Petra Wessels, te gen Monique Lembeck, 3-6, 5-7. De als tweede geplaatste Anette Meiniger kon nog geen acte de presence geven in verband met haar vakantie, waardoor de wed strijdleiding een walk over moest geven. Dat de herencombinatie Gelevert/ J. Asselbergs terecht als sterkste combinatie is geplaatst, bleek gisteren uit de snelle zege, (0-0, 6-2) op de gebroeders Goossens uit Haarlem, die in de competitie overgangsklasse B spelen en dus echt wel met het racket weten om te gaan. Petra Wessels mag dan in B aan de kant zijn gezet, in het damesenkel C gooit zij weer hoge ogen. Georgette Demminck werd met 6-1, 6-2 weggespeeld. De fi nale zal wel gaan tegen de no 2 geplaatste Emmy Grooff, die gis teren eveneens won, 6-3, 7-6 te gen de Duitse mej. Cannebley. In het herenenkel C kenden de no 1 en nc 2 geplaatste spelers, Leon Jansen en Marcel Dijkdam geen problemen. Leon Jansen klopte Jaap Blom, 6-0, 6-2 en Marcel Dijkman versloeg Wim van Baa ien. 6-3, 6-0. In Katwijk was de grote verrassing gisteren de uitschakeling van de in het herenenkel B no 1 geplaat ste Bub van der Zee door de Gro ninger Iwema: 2-6, 5-7. Eerstge noemde mocht dan niet in vorm zijn, de verdienste van de fel op de bal zittende Iwema was wel dat hij de Roomburger ook niet de kans gaf om in zijn ritme te komen. Iwema bereikte gisteren door een tweede, heel wat eenvoudiger ze ge, de halve finale. De Jel had geen verweer van enige beteke nis: 6-1, 6-1 voor Iwema. Jon Visbeen vocht een service-duel uit met de Duitser Herman Naundorf en beslist dat duel in zijn voordeel met de score 7-6, 7-5. Marinus Brooshooft kon het tegen de tweede Duitser in het Kat- wijkse B-gezelschap, Droge, niet redden. Hij verloor na lange tijd goede kansen te hebben gehad met 6-1, 4-6, 1-6. In het damesenkel C bereikte Thea de Groot de finale door een 6-3, 6-3 zege op Jeanette Eymal van de SVV Voorhout. Bij de heren bereikten Hans Tonjann, Ton Gi- berius en Marcel Rijnhart de hal ve finale door overwinningen op respectievelijk Marton Lugthart, 6-3, 6-3, Ben de la Bretonniere, 6-16-4 en Thomas de Mooy6-4 6-2. Ton Giberius kwam ook in het herendubbel C in de halve fi nale. Samen met Joost Rooden- burg klopte hij na verwoede strijd de Drentse combinatie Boverhof/Vrielink, 7-6, 3-6, 6-4. De no 1 geplaatste in het herenen kel C in Alkemade, Huizinga lijkt in zijn rush naar de toernooizege moeilijk te stoppen. De wijze waarop hij gisteren Koen terug wees, 6-1, 6-1 sprak boekdelen. Misschien dat de Limburger K Brugman hem de voet dwars zal kunnen zetten. Laatstgenoemde won ook gisteren weer onbe dreigd, zij het dat hij wel drie sets op de baan moest blijven tegen J. van Rijn (een D speler) 2-6, 6-1, 6-0. Huizinga won met Vreeke ook in het herendubbel C, waai de beproefde dubbel S Walen- kamp/L. van Geldrop met 6-4 6-3 werd uitgeschakeld. In het DEC stapte Truus Tonjann d€ halve finale binnen na drie sets tegen Paula Berg, 1-6, 6-1, 6-2 Een niet onverdiende, maar wel gefiatteerde uitslag. De vroegere tafeltenniskampioen Mary Thuis-van Ruiten schakel de de no 2 geplaatste I. Hemming uit met 1-6, 6-2, 6-4. FRANK BONTE ADVERTENTIE Iedere week, het hele zomerseizoen: poppenkast, openluchtmuziek^ jogging en fantastisch vuurwerk. Wie denkt dat Scheveningen uitsluitend in het weekend leeft, slaat de plank behoorlijk mis. Ook voorde door-de-weekse bezoeker is er van alles te beleven. 'n Leerzaam en leuk rondritje met de boulevardbus bijvoorbeeld Spannende Zandbouw- en Schatgraaf wedstrijden Of n paar ontspannende uurtjes bij de gratis poppenkast (elke di en vr van 1 uur tot half 5) De week wordt vrijdagavond om 11 uur besloten met fantastisch vuurwerk. Vroege weekend-gasten zijn zaterdagochtend om 10 uur welkom voor Jogging in het Luxebad (ook op zondag) En verder openluchtconcerten in de muziektent gezellige kT™ strandtentjes, voortreffelijke restaurants, het unieke Golfslag- bad de leuke winkeltjes, etc etc Scheveningen leeft En leg het vast op Kodak-film. Scheveningen Bad

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11