Protest helpt Friezen niet 5IMCN GOEDKOOPtpGEZELLIG Leiden Lions houdt toch nog een slag om de arm Vrijblijvendrecord voor Annelies Maas m 1 [JEU- .-U:. W m~.-- U KOMT TOCH LANGS EEN GRENSWISSELKANTOOR... DONDERDAG 19 JULI 1979 LEIDEN - Het spelen van ijs hockey op topniveau lijkt in Nederland bijna een onhaal bare kaart nu minister van CRM, mevrouw Gardeniers, duidelijker richtlijnen inzake het vermelden van sponsor namen heeft gegeven. Voor vele verenigingen waar onder Leiden Lions heeft dat de no dige consequenties. De kans dat er ook komend sei zoen in de Ton Menkenhal weer eerste divisie ijshockey te zien zal zijn is zelfs uiterst klein nu afgelopen maandag opnieuw vergevorderde on derhandelingen met een mo gelijke geldschieter definitief afketsten op het noemen van sponsornamen. Lions weet zich door één ding getroost. Het is niet de enige vereni ging die in het seizoen '79/'80 zonder een grote geldschieter de competitie zal moeten in gaan. In een eerder stadium kreeg Groningen al te horen dat het niet meer op steun hoeft te rekenen van de bank die haar het afgelopen seizoen sponsorde, terwijl ook een verwarmingsbedrijf in het noorden van het land al heeft laten doorschemeren dat de nota over sluikreclame van Gardeniers aanleiding zal zijn om het sponsorcontract met Heerenveen af te bouwen. Tenslotte is ook de toekomst van HYS uit Den Haag nog onzeker. Hoewel voorzitter Ger Naber trots meldt dat drie bedrijven zijn club willen gaan sponsoren, staat er nog steeds niets zwart op wit. Voorlopig lijkt hij dan ook nog blufpoker te spelen. Leiden Lions dat in de afgelo pen maanden diverse ge sprekken met kandidaat geldschieters heeft gevoerd, hakte van de week de knoop voor het nieuwe seizoen door De club trekt zich terug uit de eerste divisie, omdat de hoop dat men met steun van één grote sponsor de competitie kan in gaan is opgegeven. Voorzitter Pim van Halem houdt wat het eerste betreft toch nog een slag om de arm. "Want", zegt hij "als er ver schillende spelers geen over schrijving aanvragen, omdat ze het bij ons zo naar hun zin hebben gehad overwegen we om met een minder sterk team in de eerste divisie te blijven meedraaien. Van Da ve Mathewson met wie ik nog steeds nauwe contacten on derhoudt weet ik bijvoor beeld, dat als we een goede job voor hem kunnen vinden hij dan bereid is om naar Ne derland terug te keren". Een verrassende mededeling, want het is ondertussen geen publiek geheim meer dat bui tenlandse spelers worden be taald. Officieel mag daar ech ter niet over gesproken wor den, want de Nederlandse IJshockey Bond accepteert alleen amateurs. In dat licht is het ook te verklaren dat de spelers die vorig jaar de kleu ren van Lions verdedigden niet in opstand komen tegen de terugtrekking, want ze kunnen doodeenvoudig niet praten over de al gemaakte afspraken met Van Halem over eventuele 'onkostenver goedingen'. Hoewel voor het komende sei zoen niemand bereid is ge vonden om drie ton in Leiden Lions te steken (inmiddels is dit bedrag al teruggebracht tot ongeveer 220.000 duizend gulden) beschikt de club in het seizoen '79/'80 toch over, weliswaar, beperkte finan ciële middelen. Een paar kleine sponsors uit de regio Leiden hebben bij elkaar on geveer tachtig duizend gul den op tafel gebracht. Met de begroting waarmee de Lions afgelopen seizoen werkte lang niet voldoende om het huidige spelers bestand op het ijs te houden. Met deze geldelijke steun zou het ech ter wel mogelijk zijn een team te vormen dat bestaat uit twee Canadezen aangevuld met Nederlanders. Maar waar schuwt Van Halem zijn spe lers direct al: "Vergoedingen zoals we vorig seizoen uit keerden zijn ondenkbaar. Wel zouden we kunnen afspreken dat de recette aan het einde van het seizoen onder de spelers verdeeld wordt, maar daar moet nog .over gespro ken worden". Als Leiden Lions alsnog afziet van haar principebesluit om naar de derde divisie terug te keren weet het zich in ieder geval gesterkt door de weten schap dat de bond een te ver wachte leegloop bij de Lions zal tegenhouden. De NIJB gaat er overigens gewoon vanuit dat de Leidse ploeg ook het komende seizoen in de hoogste ijshockey afdeling zal blijven uitkomen en ver wacht derhalve dat binnen kort de ruim tienduizend gul den inschrijfkosten worden overmaakt. Maar zoals de za ken er momenteel voor staan wordt bu de aanvang van de competitie op 7 september geen eerste maar derde divi sie-duel in de ijshal van Lei den afgewerkt. En daarmee lyken aan de ambitieuze plannen van zakenman Ton Menken een abrupt einde ge komen te zijn. Zijn noodkreet tijdens de nieuwjaarsreceptie van zijn club "De gedachte dat Ton Menken wel betaalt heeft in Leiden lang genoeg gecirculeerd. Ik ben echt niet van plan om boven myn stand te gaan leven" lijkt geen ge hoor gevonden te hebben bij het bedrijfsleven. "De reden daarvan", zegt Van Halem tot slot "is dat er een brok onze kerheid bij de bedrijven heerst of ze voldoende recla me voor hun geld dat ze in de sport steken terug krygen". HERMAN POOS WARMOND - De vierde en laatste race voor de Holland- Friesland beker werd gisteren overschaduwd door pro testen. Hoewel de Friezen voor de wedstrijd al wisten dat ze eigenlijk kansloos waren, dachten ze door enkele pro testen te winnen toch nog het beoogde doel te bereiken. Het gelukte hen niet want met groot machtsvertoon won nen de Hollanders ook de vierde wedstrijd met ruim ver schil (76 3/4-921/!). Een zege die voornamelijk tot stand kwam omdat Friesland-captain Harry Amsterdam bij de start het sein dat hij te vroeg weg ging niet had geboord. De Nederlands kampioen in de Regenboogklas se, die het snelst het acht kilome ter lange parkoers volbracht, werd na afloop door de protest commissie voor het niet opnieuw starten als tiende geklasseerd en ontving verder ook nog vier strafpunten. Amsterdam ging di rect tegen deze straf in protest. Tevergeefs. De Fries kon het maar niet begrijpen dat de wed strijdleiding de strafcommissie op zijn te vroege start had geat tendeerd. Hij: "Het is krankjorem dat zij dat gedaan hebben. Vanuit de starttoren hebben ze nooit kunnen zien dat ik te vroeg weg ging. Dat bestaat niet. Bovendien kan het nooit zoals iemand van de wedstrijdleiding zei dat ik met de romp van mijn boot al over de startlijn geweest zou zijn. Ik zat duidelijk achter de boot van Freeh (die overigens ook te vroeg wegging). Het is gewoon bela chelijk wat er nu gebeurd is", al dus een verbolgen Amsterdam. Ook de andere twee protesten die de Fries Puck de Vries tegen de Hollanders De Goederen en Theunissen indiende werden niet toegekend. Hein de Goederen van het Hollandteam kon maar moeilijk de indruk wekken dat hij al die protesten serieus nam. "Ach ik bekijk het met een grijns" zei hij "Ze zijn hier te gast en ze denken dat ze op deze ma nier ook nog kunnen winnen, maar ik verzeker je daar trapt de strafcommissie niet in". ADVERTENTIE - Donkersteeg 11, Haarlemmerstraat 274, Kooilaan 45. Opvallend tijdens de laatste race was hoe verbeten de Friezen toch nog strijd leverden. Theoretisch maakten zij weliswaar nog een kansje, maar dan hadden er mi nimaal vier Friezen bij de eerste vijf moeten zitten. Nog voordat de eerste boei gepasseerd was- konden de Friezen al met enig genoegen toezien hoe de spina ker van de boot van Peter Frech losraakte en het schip bijna om sloeg. Frech kwam door deze manoeuvre in een ujterst onge lukkige positie terecht, maar dankzij zijn stuurmanskunst hoorde hij ondanks het gemis van zijn spinaker als voorlaatste het finishsein. In de voorste gelederen was het an dermaal Harry Amsterdam die uitstekend werk deed. Hij pas seerde als vijfde de eerste boei en hoewel afgelopen dagen steeds daar de basis voor de eindklasse ring werd gelegd, haalde de Fries uitstekend op. Eerst zorgde hy in samenwerking met ploeggenoot Jappie Hettinga ervoor dat Hein de Goederen zijn eerste plaats kwijtraakte om vervolgens zelf de leiding over te nemen en die ook niet meer af te staan. Na de royale 128 1/4-99 3/4 over winning van de Hollanders kun nen de Friezen al begin augustus tijdens de Sneekweek voor deze nederlaag revanche nemen. Want weet ook de Friesland-captain te melden "Vier wedstrijden in een week tijd achter elkaar verliezen komt maar zelden voor, maar gelukkig komen ze nog naar ons toe". HERMAN POOS De uitslagen van de vierde en laatste dag zijn: Teamwedstrijden Regenbogen: 1. Het tinga (Fri), 2. De Goederen (Hol), 3. De Groot (Hol), 4. Theunissen (Hol), 5. Donker (Fri), 6. Bulk (Hol), 7. De Vries (Fri), 8. Frech (Hol), 9. Van Drooge (Fri). Te vroeg gestart Amsterdam (Fri); Jeugdboot 1. Helbing, 2. Van der Spek, 3. Han. Winnaar Helbing; Cadet: 1. Insinger, 2. Bussemaker, 3. M. Gaillard. Winnaar Insinger; 420- klasse: 1. Wallage, 2. Vrijenhoek, 3. Buise. Winnaar Wallage; Flying ju nior 1. Verwaal, 2. Timmermans. Winnaar Verwaal; Solo: 1. Hombur ger, 2. Wessels, 3. Van Staveren. Win naar: Van Eijk; Stern: 1. Dagelet, 2. Van Riet, 3. Trompen. Winnaar Da- gelet; Vaurien: 1. Teeling, 2. Edel, 3. Kessel. Winnaar Teeling; Yngling: 1. Hoek, 2. Verberne. Winnaar Hoek; Spanker. 1. Tijssen, 2. Sikking, 3. Reg- ters. Winnaar Tjjssen; Randmeer 1. Koot, 2. Zevenboom. Totaal: Koot; Vrijheid: 1. Krol, 2. Vermeulen. Win naar Vermeulen; Pampus: 1. Neele- man, 2. Van Tongeren. Winnaar Nee- leman; Regenbogen: 1. Heineke, 2. Van Staveren, 3. Amsterdam. Win naar Heineke; Laser a: 1. Schuur, 2. Wulffers, 3. Wiepjes. Winnaar Schuur; Olympia jollen: 1. Kraan, 2. Brandsma, 3. Loogman. Winnaar Kraan; 16m2: 1. Van der Zee, 2. Van der Kooy, 3. Breur. Winnaar Van der Zee; 12 voetsjollen: 1. Moes, 2. Van As- selt, 3. Van Deventer. Winnaar: Van Asselt; Optimisten: 1. Hofkamp, 2. Van der Lans, 3. Engeldbert. Winnaar Hofkamp. De start van de Holland-Frieslandwedstrijd. Ook deze foto geeft geen uitsluitsel of de boot van Harry Amster dam te vroeg wegging. Wel zichtbaar is de goede start van de Hollanders Theunissen (74) en Bulk (59). AMERSFOORT (ANP) - Op een tamelijk vrijblijvende wij ze heeft Annelies Maas haar laatste kans aangegrepen om te bewijzen dat zij als topzwemster nog niet is opgebrand. De 19-jarige Gelderse sierde gisteren zowel de series als de finale van de nationale (indoor) zesdaagse titelstrijd in Amersfoort op met nationale topverrichtingen op de 200 meter wisselslag. De eindtijd van 2.19.92 waarmee zij de slagencombinatie afrondde, brengt haar vlak achter de we reldrecordhoudster Tracy Caul- kins op een achtste plaats van de seizoenranglijst. Zo hoog is er tot dusverre voor de andere zwem sters en zwemmers nog niet ge scoord. Op zichzelf een aardig resultaat. Maar helaas, zoals al zo vaak is gebeurd met deze kampioen schappen, het zit niet mee. Het onderdeel waarop Annelies Maas uitblonk, is het enige persoonlij ke nummer dat niet op het Olym pische programma voorkomt. Het viel er zeven jaar geleden af, toen er op de medailles bezuinigd moest worden. Wil de blonde Wageningse in Mos kou wat bereiken, dan zal ze dat moeten doen op de dubbele af stand waarbij haar achterstand ten opzichte van de wereldtop veel groter is. De tol die Annelies Maas moest betalen voor deze "logische" topverrichting, was de 800 meter vrije slag. Ze nam af scheid van dit trainingsintensief- ste onderdeel met een race waar kraak noch smaak aan was in 9.00.97. Blijven over de middellange crawl- afstanden en de 400 meter wissel slag waar tussen de keuze nog niet is gemaakt. De voorkeur gaat uit naar de wisselslag, maar eerst wacht ze nog even af wat deze zomer brengt. Per slot van reke ning heeft ze zich pas drie weken zonder klachten aan de intensie ve training kunnen onderwer pen. Annelies Maas wil in elk geval doorgaan tot de Olympische Spelen van Moskou. Wat zij in de tussentijd na het zwemmen gaat doen is de vraag. Nu Annelies haar plan heeft doorgezet en op de Universiade in Mexico start, stelt zij daarmee haar vroegere beroepsopleiding in de verpleeg kunde in de waagschaal. Haar moeder en tegelijkertijd haar trainster heeft al gezegd dat er dan maar een overbruggingsjaar moet komen. En heeft daarover al kontakt opgenomen met de Ne derlandse sportfederatie onder voorwaarde dat het trainen op de een of andere manier wordt ge combineerd met de studie. "Van alleen maar zwemmen wordt je lui", zegt Truus Maas, met het voorbeeld van Fred Eefting voor ogen. De Utrechtse zwaargewicht werkt als een karbouw om die reputatie gewijzigd te krijgen. Hij beklimt in Amersfoort voortdurend de startblokken en blijkt niet kapot te krijgen. Gisteren vertolkte hij met verve enige "gastrollen". De 100 meter vrije slag (waarop Ed ward Maasdijk van de Zijl LGB zesde werd in 55.01) behoort een specialistisch nummer bij uitstek te zijn, maar is in Nederland by gebrek aan echte sprinters al ja ren een allemansgebied, zodat Eefting met een persoonlijke re cordtijd van 53.59 op de hoogste trede van het ereschavotje niet misstond. Het was zijn vierde nationale titel. Dat hij daar een half uur later nog een bronzen medaille op de 100 meter schoolslag toevoegde was iets wat de assistent-badmeester zelf niet had verwacht. "Daar moet iets fout zijn", concludeer de hij. "Ik zwem geen meter schoolslag". Met die twee medailles was voor Eefting de koek nog niet op. Zo als gebruikelijk leidde hij later de Zwemlust formatie naar een nieuw nationaal record. Ditmaal op de 4 x 100 meter vrije slag (3.38,64) waarbij Eefting als slot- zwemmer een tijd van 52.75 op de klokken bracht, sneller dus dan in de persoonlijke finale. De dames van de Utrechtse club kwamen met 4.28,07 eveneens tot een nieuwe toptijd op de 4 x 100 m wisselslag. Het kwartet van Njord '59 verbeterde het as pirantenrecord met 4.34.77. Het gelijk van Eefting in zake de slechte schoolslag training kon niemand ontgaan. Ronald Hond die voor de dertiende maal mee doet en zijn afscheid heeft afge kondigd, won in een aantrekke lijke damestijd van 1.10.01. Tonjann krijgt tenniszege niet cadeau LEIDEN - Er werd gisteren op de toernooien in Hillegom, Katwijk en Alkemade maar weinig geten nist. In Hillegom bleven de acti viteiten op het gravel beperkt tot enkele D-partijen in de ochtend. Daarna ging het miezeren. In Katwijk en Alkemade mocht de toernooileiding dus niet ontevre den zijn. Daar kon tenminste nog een redelijk aantal partijen wor den gespeeld. Voor Jon Visbeen werd het zelfs erg hard werken geblazen. Erik Gramberg uit Ha ren legde hem het vuur zeer na aan de schenen. Pas in de derde set kon Visbeen de zaken wat meer naar zijn hand zetten. 3-6, 7-5, 6-3. De Duitser Rupperd had met Kor- tekaas van Unicum geen moeite 6-3, 6-3. In het herenenkel C zyn zeven van de acht kwartfinalisten bekend: Hans Tonjann, no. 1 ge plaatst, Maarten Lugthart, Ruud Harmsen, Peter van Bulck, Ben de la Bretonniere, w.o. tegen de no. 2 geplaatste A. Rombouts, Ton Giberius en Marcel Rijnhart. Hans Toryann heeft zijn kwartfi naleplaats overigens niet cadeau gekregen. Tegen de vasthouden de Hans Oosterhuis. Hij won met 6-4, 6-4. Marcel Rijnhart, die in het herenenkel C de kwartfinale bereikte ten koste van Wolterink, had gisteren alle reden om tevre den huiswaarts te keren. Hij boekte namelijk ook een zege in het herendubbel C met als part ner Timmerman op het als eerste paar geplaatste duo Ascensi/ Beckwith 0-6, 3-6. Met deze zege bereikten Timmerman/Rijnhart de halve finale. In Alkemade liet Stan Walenkamp zien dat hij terecht als no. 3 is ge plaatst in het herenenkel C. Eric Rooderkerk van Alkemade maakte het hem wel erg lastig maar kon een twee sets nederlaag niet voorkomen, 6-4, 6-4. Verder won Van Offeren van Harry van Veen, 6-2, 6-3 en moest Klaas Oosterhoff uit Woubrugge de kracht ervaren van de Limburger Kees Brugman, 1-6, 0-6. Bij de dames bood Joke Brugman de geroutineerde Truus Tonjann hevige tegenstand, maar tot set winst kon zij het niet brengen, 6-4, 6-4 voor Truus Toiyann. FRANK BONTE ADVERTENTIE Vluchtelingen. De Generale Diakonale Raad van de Neder landse Hervormde Kerk heeft alle diakenen een brief geschre ven waarin wordt gewezen óp de problemen die het in huis nemen van Vietnamese vluchtelingen met zich kan brengen. Wie over weegt een vluchteling op te ne men, moet wel weten waar hij aan begint, omdat het bij deze huis vesting niet om een paar weken maar om 6 a 9 maanden gaat. De taalproblemen, zo schrijft de raad, moeten niet worden onder schat en evenmin de verschillen in godsdienst, cultuur en opvat tingen. De Generale Diakonale Raad geeft er de voorkeur aan dat de vluch telingen in een centrum worden opgevangen en gezamenlijk de kans krijgen op verhaal te ko men. Daarna kan centraal taal onderwijs worden gegeven en de introductie in de Nederlandse samenleving beginnen. De raad heeft geconstateerd dat vele hervormden "hun hart en huis" voor Vietnamese bootvluchtelingen hebben open gesteld. Hij wil echter voorko men dat dit wederzijds tot teleur stellingen leidt. Kernwapenrapport. Het Boe kencentrum in Den Haag heeft een herdruk het licht doen zien van het rapport over de kernbe wapening waarmee de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk zich in 1962 uitsprak tegen het gebruik van kernwapens. De herdruk is uitgebracht omdat de discussie over de ontoelaatbaar heid van het gebruik en bezit van kernwapens in de kerk weer flink aan de gang is. Dit jaar heeft de synode zich bera den over een schets voor een kernwapenrapport waarin het bezit van kernwapens wordt af gewezen. Als het "grondvlak" hierover zijn mening heeft geuit, zal de synode een definitieve uit spraak doen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Surhuizum S.G.J. Goverts Nieuw Vennep bedankt voor Oude Tonge A.W. van der Plas Rijssen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Vollenhove J.M. Goedhart Zwolle. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Zaamslag P. Beekhuis Noordeloos. Gereformeerde Gemeenten: be dankt voor Middelburg J.M. Kleppe Woerden. Protest. Twaalf vooraanstaande Westduitse theologen hebben in een open brief bij de regering van Columbia (Zuid-Amerika) gepro testeerd tegen de toenemende verscherping van haar optreden tegen maatschappelijk geënga geerde priesters en religieuzen. Verstandig om de Internationale Reis- en Kredietbrief van de ANWB te hebben als u naar't buitenland gaat. Stap daarvoor gewoon even binnen bij een Grenswissel kantoor. Waar u óók voor een ANWB- of WW-lidmaatschap welkom bent. Waar u nèt zo snel geholpen wordt aan elk soort vreemdgeld (óók muntgeld) en verzekerde reischeques. En aan verzeke- ringen-voor-op reis die 't stempel van de ANWB dragen. De 6o GWK-kantoren zijn op de vreemdste tijden geopend, zelfs in 't weekend. Ook makkelijk als u ,M kontant-geld nodig hebt, want Eurocheques, girobetaalkaarten en kascheques worden er snel verzilverd. 'A GWK vindt u op stations en aan de .Jf grenzen. Nu ook in het station N.S. SchiphoL U komt er immers toch langs. DE GEMAKKELIJKSTE PORTEMONNAIE VAN NEDERLAND (Samenwerking van N V. Nederlandse Spoorwegen.N V. AMEVcn Pierson. Heldring Pierson N V.) Hoofdkantoor: Centraal Station. Postbus 721.1000 AS Amsterdam. Tel. 020-221324.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 11