Somoza's strijd op leger weigert te geven de Debat over doodstraf Simone Veil voorzitter van Europees parlement Ruzie teen presidenten van Soedan en Tanzania over Oeganda Mededader aanslag op Haig herkend Opvolger wil ambtstermijn tot 1981 volmaken Ei hoort erbij WOENSDAG 18 JULI 1979 BUITENLAND PAGINA 9 STRAATSBURG (GPD) - Simone Veil is de nieuwe voorzitter van het Europe se Parlement. Er waren twee stemmingen nodig voordat de Franse oud minister van gezondheid met 192 van de 404 stem men werd verkozen. Het aanwijzen van een voorzit ter was de belangrijkste gebeurtenis op de eerste dag van de Constituerende Vergadering van het begin juni gekozen Europese Parlement. Simone Veil, die vier dagen gele den 52 jaar werd, was al op de avond van 10 juni - de laatste dag van de Europese verkiezingen - door de Franse president Giscard naar voren geschoven als kandi daat voor het presidentschap van de Europese Assemblée. Behalve door de liberalen werd haar kan didatuur bij de eerste stemmin gen in Straatsburg gesteund door de christen-democraten. De gaullisten - de tegenstanders van Giscard - kwamen in de eerste ronde met een eigen kandidaat die overigens kansloos was. Mevrouw Veil kreeg in de tweede ronde wel de acht stemmen die ze eerst te kort kwam, om de meer derheid van de uitgebrachte stemmen te veroveren. De gaul listen hadden toen hun kandidaat teruggetrokken. Niettemin moe ten vele gaullisten op de Italiaan se socialistische kandidaat Zagali hebben gestemd. Die kreeg 138 stemmen tegen 118 in de eerste ronde. Aan de stemmingen wer den door 400 van de 410 Europese parlementariërs deelgenomen Omslachtig De stemming nam vele uren in be slag als gevolg van de omslachti ge handelwijze die in het Europe se parlement wordt gevolgd. De vice-voorzitters worden vandaag pas gekozen. Ook wordt dan ge sproken over de ambtstermijn van mevrouw Veil. De christen democraten en liberalen stelden gisteren vóór de eerste stemron de onverwacht voor die ambts termijn op tweeeneenhalf jaar te stellen, maar de overige partijen gingen daar niet mee akkoord. De socialisten houden vast aan een ambtstermijn van één jaar. Bij een ambtstermijn van twee en een half jaar zouden de christen democraten (108 zetels) en de li beralen (39 zetels) elk een voorzit ter kunnen leveren tijdens de vijf jaar lange "ambtstermijn" van het huidige Europese parlement. Om dat te voorkomen kwamen de socialisten met hun voorstel van één jaar, omdat ook zij - met 112 zetels de grootste fractie - én de Britse conservatieven (met 64 zetels de op twee na grootste par tij in het parlement) aan de beurt zouden komen. maar dit kan nu nog meevallen, aldus ingewijden. Christen-democraten en liberalen hadden al in het oude Europese parlement afgesproken dat een liberaal aan de beurt was om het voorzitterschap te bekleden. De christen-democraten hebben zich aan deze afspraak gehouden, zij het dat onderhands namens mevrouw Veil tal van toezeggin gen zijn gedaan om de aarzelaars in de CD-fractie, onder wie Ne derlanders en Italianen, over de streep te trekken. Bij de Italiaanse CD-afgevaardig- den werd als bezwaar tegen me vrouw Veil ingebracht, dat zij in Frankrijk abortus heeft gelegali seerd. Pas gisterochtend gaven de Italiaanse christen-democra ten een verklaring uit dat ze me vrouw Veil toch zouden steunen. Bij de Nederlandse europarle mentariërs in de CD-fractie wordt gevreesd dat mevrouw Veil zich zal ontpoppen als de "lange arm" van de Franse presi dent Giscard. Parijs is fel tegen enige uitbreiding van de be voegdheden van het Europese parlement en juist dit probleem zal al snel centraal komen te staan als het parlement ernst maakt met zijn werk. *hmit I haar verkiezing tot voorzitter v het Europees Parlement direct haar kantoor i Akkoord Deze kwestie is van belang omdat een akkoord over de ambtster mijn een voorwaarde vooraf is voor allerlei andere afspraken over verdeling van belangrijke posten die de grote partijen vori ge week in Luxemburg hebben gemaakt. Na de fractievergade ringen in Luxemburg leek het er op dat de Nederlandse EP-af- gevaardigden nauwelijks aan bod zouden komen bij de bezet ting van de sleutelposten - o.a. in het "Bureau" van het Darlement- Ouds lid De eerste bijeenkomst van de 410 Europese afgevaardigden stond onder leiding van Louise Weiss, met haar 86 jaren het oudste lid van de Assemblée. De krasse gaulliste wijdde haar openings woord aan de Europese cultuur waarbij ze drie Kareis in één adem noemde: Karei de Grote, Karl Marx en Charles de Gaulle Opmerkelijk was haar oproep aan "vrije mensen hun levenslust via hun kinderen te vermenig vuldigen" Want wat moet dit Parlement nog, aldus de dame, sprekend over het lage Europese geboortencijfer "Zoals het nu gaat, zullen er al igauw geen Eu ropeanen meer zijn" Volgens Louise Weiss dienen de rechten van de mens centraal te staan en "nieuw overdacht te worden" Dit laatste omdat con centratie van technische macht tot excessen leidt. "Een handvol woestijnbewoners, aldus me vrouw Weiss in haar toespraak, "kan op afstand een beschaving vernietigen waaraan zij hun for tuin te danken hebben, terwijl Europa, ook al is het armer ge worden. niet ophoudt zijn solida riteit te betuigen met de armen in ons aller tranendal" Na de bejaarde welsprekendheid van mevrouw Weiss, wier me moires zes boekdelen beslaan, begon het parlementaire spel met de benoeming van een commis sie die de geloofsbrieven van de Europese verkozenen moest on derzoeken.- Het toeval wilde dat twee prominente oud-minister presidenten, de Belg Leo Tinde- mans en de Luxemburger Gaston Thorn, met dit karwei werden belast. Een Engelse Conservatie ve afgevaardigde bleek onwettig te zijn verkozen. Voor het enigszins pompeuze "Pa leis van Europa" in het met veel fraaie bloemen gestoken Straats burg demonstreerden uiteenlo pende groepen demonstranten: Frans uiterst-links, Europese fe deralisten, Vrouwen voor Vrede, anti-abortusijveraars en milieu beschermers. De "ecologisten" zoals ze in Frankrijk en Italië he ten. hadden onder leiding van een Italiaanse radicaal een "mars van het Straatsburgse Centraal Station naar het Europa-Paleis" achter de rug, als demonstratie tegen de 5-procentkiesdrempel in Duitsland en Frankrijk, die hen van Europese parlementsze tels had afgehouden. BRUSSEL (ANP) - Een Ant werpse winkelierster zou aan de hand van een aantal aan haar voorgelegde foto's de man herkend hebben die op 14 mei van dit jaai bij haar zend- en ontvangstappara- tuur kocht die gebruikt werd bij de aanslag op generaal Haig, enkele weken geleden. Haig was de voormalig opper bevelhebber van de NAVO- strijdkrachten in Europa. Op 25 juni, toen hij zich per auto naar zijn hoofdkwartier in Casteau in België begaf, werd bomaanslag op hem Na die aanslag werd in de buurt zend- en ontvangstappara- tuur teruggevonden, die vrij wel zeker bij het plegen van de aanslag werd gebruikt. Het Belgische blad 'La libre Bel- gique' schreef gisteren dat de man die deze apparaten aan schafte, door de Antwerpse winkelierster herkend is. Volgens die krant gaat het om een Duitser die bij de veilig heidsdiensten in Bonn be kend staat als een sympathi sant van de Duitse links-ex- treministische organisatie, de Rote Armee Fraktion. In brieven aan Belgische kran ten heeft die organisatie eer der al de verantwoordelijk heid voor de aanslag op Haig op zich genomen, maar in Duitsland werd later weer verklaard dat men daaraan twijfelde. MANAGUA, NICARAGUA (Reuter/UPI) - President Anastasio Somoza van Nicaragua mag dan de macht hebben neergelegd en zich in ballingschap hebben be geven naar de Verenigde Staten, zijn Nationale Garde blijkt niet van zins te zijn de wapens neer te leggen en zich aan de Sandinisten gewonnen te geven. Russen naar Genève MONROVIA (Reuter) - De Sowjet- Unie heeft besloten deel te ne men aan de conferentie over de vluchtelingen uit Indo-China die het komende weekeinde onder auspiciën van de VN in Genëve wordt gehouden. Dit heeft, secretaris-generaal Wald- heim van de VN gisteren meege deeld. China en Vietnam hebben al eerder positief op de uitnodiging gerea geerd. De gisteren benoemde nieuwe commandant, kolonel Federico Mejia Gonzalez, gaf zij een oor logszuchtige verklaring uit waarin stond: "De Nationale Garde moet worden erkend als enige grondwettelijke krijgs macht van de republiek" De plaatsvervangende president van de republiek. Francisco Ur- cuyo Maliano, had de pers al eer der verrast met de mededeling dat hij de ambtstermijn van So moza zal volmaken en zij loopt tot 1981. Hij zei erbij dat de Liberale Partij, Somoza's partij, 'nog steeds aan het bewind is.' Mejia Gonzalez gaf een dagorder uit waarin de leden van de Nationale Garde opdracht kregen met vechten door te gaan tot een offi ciële wapenstilstand wordt afge kondigd. Op een van de plaatsen waar de strijd na Somoza's vertrek ge woon doorging, Masaya op 26 kilometer ten zuiden van Mana gua, werd verteld dat de gevech ten in hevigheid toenamen naar mate de uren verstreken. Uitstel De voorlopige regering van Nicara gua in Costa Rica heeft haar ver trek naar Nicaragua voor onbe paalde tijd uitgesteld. Aanvan kelijk was het de bedoeling dat de voorlopige regering gisteren naar Managua zou vertrekken, maar het vertrek is uitgesteld nadat Urcuyo, had aangekondigd de ambtstermijn van Somoza als president vol te maken. Urcuyo had slechts zeer korte tijd het presidentschap moeten waarnemen om vervolgens de macht aver te dragen aan de voorlopige regering. Zijn verkla ring aan te blijven kwam als een verrassing. Een woordvoerder van de voorlo pige regering verklaarde dat het onder deze omstandigheden voor ieder lid van de junta gevaarlijk zou zijn naar Managua te gaan. De minister van defensie van de voorlopige regering, Bernadino Larios, heeft Urcuyo er voor ge waarschuwd dat hij speelt met het geduld van de Nicaraguanefi en dat hij verantwoordelijk zal 'Vzijn voor de doden die tengevolge van zijn beslissing vallen. Bezorgdheid In de VS is met bezorgdheid gerea geerd op de verklaring van inte rim-president Urcuyo. In een verklaring van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken werd gezegd dat het aanblij ven van Urcuyo in strijd is met de afspraken met de regering Somo za en met Urcuyo zelf. Er werd bij Urcuyo op aangedrongen ten spoedigste overleg te plegen met vertegenwoordigers van de voorlopige regering en leden van de regeringen van de OAS-lan- den om details uit te werken voor een spoedige en vreedzame over dracht van de regering. Ex-president Somoza verklaarde in de VS, dat hij niets te maken heeft met het besluit van Urcuyo. Hij is nu president en hij heeft het recht te doen wat hij wil, aldus Somoza in een interview. De ministers van buitenlandse za ken van Panama en de Domini caanse republiek die gisteren vanuit Costa Rica naar Managua wilden gaan om daar met de Amerikaanse ambassadeur Pe- zullo over de onverwachte ont wikkeling te praten, kregen van Urcuyo geen toestemming in Managua te landen. Zij zijn weer onverrichter zake naar Costa Ri ca teruggekeerd. Blijdschap bij de Sandinistennadat Somoza was afgetredenMaar de vreugde sloeg om u bleek dat Somoza's opvolger en de Nationale Garde niet van zins zijn de strijdbijl te begrai Voor de voorlopige regering in Costa Rica reden om nog niet naar Managua te vertrekken De ex-president hield een korte persconferentie voor een om muurde villa op het Sunset Is land van Miami-Beach. Hij zei dat hij de Verenigde Staten er kentelijk was voor de gastvrij heid die zij hem boden. Ook zei hij genoeg vrienden in en om Miami te hebben om aan een baan geholpen te worden. Hij heeft eerder al eens gezegd in ballingschap bedrijf van vis zetten. MONROVIA, LIBERIA (UPI) - De presidenten van Soedan en Tanzania hebben elkaar gisteren bittere verwijten naar het hoofd geslingerd naar aanleiding van de omver werping van het bewind van Idi Amin in Oeganda. Het gebeurde op de top conferentie van Afri kaans-Arabische leiders in Monrovia in Liberia. President Jaafar Numeiri van Soe dan doorbrak de broze solidari teit van de Afrikaanse eenheid binnen enkele uren na de formele opening van de zestiende top van de 49 leden tellende Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE), toen hy in het openbaar de inva sie van Tanzania in Oeganda om schreef als "betreurenswaardig en een ernstig Afrikaans prece dent dat weinig goeds voorspelt voor de toekomst van de organi- Tijdens zijn rede verwees Numeiri bijna hartelijk naar Amin. die hij aansprak als "broeder". Hij legde de schuld voor de oorlog tussen Tanzania en Oeganda vierkant op de schouders van president Ju lius Nyerere. Deze had de rede van de Soedanese president onbewogen aange hoord. maar vervolgens stond hij op en sprak een fel tegen woord. Hij beschuldigde Numeiri van het verdraaien van feiten en zei dat deze klaarblijkelijk "in het beklaagdenbankje niet de be klaagde maar het slachtoffer wil Zijn geïmproviseerde weerwoord kreeg omvangrijk applaus van enige mede-staatshoofden en vele gedelegeerden, die duidelijk in verlegenheid waren gebracht door de verbale schermutseling en die hadden gehoopt dat de Tanzaniaanse inval in Oeganda op de top voor kennisgeving zou worden aangenomen. Maar terwijl Soedan en Tanzania in de grote zaal aan het ruziën wa ren, kreeg een conferentie van alle partijen over Rhodesie meer gestalte. Secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties had de ope ningsvergadering toegesproken en steun gegeven aan een eerder gedane oproep van president William R Tolbert van Liberia, een conferentie van alle partijen over Rhodesie te beleggen. Een van de twee leiders van het Pa triottisch Front van Rhodesie, Joshua Nkomo, had hierop ge reageerd met de mededeling dat hij bereid wuaan zo'n conferen tie deel te nemen. De afgezette Ocgandese president Jusuf Luie, die nog steeds zegt dat zijn afzetting illegaal was, heeft gistèren op een persconfe rentie in Nairobi president Julius Nyerere van Tanzania verweten pogingen in het werk te stellen om Oeganda te regeren als een Russische satellietstaat. Luie deed een beroep op Tanzania zijn strijdkrachten uit Oeganda terug te trekken en de Oegande- zen de kans te geven hun eigen leiders te kiezen. De afgezette president zei naar Oeganda te willen terugkeren om de wettige oppositie tegen de regering al daar te kunnen leiden Hij was echter niet van plan direct naar Oeganda te gaan. In Engeland ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ballingschap De afgetreden president van Nica ragua, Anastasio Somoza, is gis termiddag aangekomen op de luchtmachtbasis Homestead in Florida, om aan zijn ballingschap in de Verenigde Staten te begin- De veiligheidsmaatregelen rondom de ten zuiden van Miami gelegen basis waren streng. De verwachting was dat Somoza, wiens vrouw het Amerikaanse staatsburgerschap heeft, in Flo rida zou blijven. Hij heeft uitge breide bezittingen in de omstre ken van Miami. LONDEN (GPD) - Morgen begint in het Lagerhuis een debat over de herinvoering van de dood straf, dat laat in de avond zal wor den afgesloten met een stem ming. Premier Margaret That cher maakte de kwestie onder deel van haar verkiezingscam pagne en sindsdien hebben twee Lagerhuisleden met haar zegen de kwestie opnieuw in het parle ment aanhangig gemaakt. De doodstraf werd in Engeland in 1965 afgeschaft. De laatste twee terdoodveroordeelden werden op 13 augustus 1964 in Manches ter en Liverpool opgehangen. Sindsdien zijn verscheidene po gingen ondernomen de doodstraf weer in te voeren, maar het par lement heeft zich daar steeds te gen verzet en het ziet er dan ook naar uit dat de campagne ook dit keer geen succes zal hebben. De twee parlementariërs, Eldon Griffiths en George Gardiner, hebben tevens een brief gestuurd aan de minister van binnenland se zaken William Whitelaw waarin zij onder meer voorstellen een onderzoek in te stellen naar de meest humane methode om iemand ter dood te brengen. De laatste opperbeul van Engeland, de nu 74-jarige Albert Pierre- point, die in zijn 25-jarige carrière vierhonderddricendertig man nen en zeventien vrouwen op hing. werd door de Britse rege ring ingeschakeld bij het ophan gen van oorlogsmisdadigers, en dan in het bijzonder degenen die m het concentratiekamp Bergen- Belsen de beest hadden uitge hangen. Hij oefende overigens het nevenberoep van kastelein uit m een kroeg in Manchester, die „Help de arme sloeber" heet- In 1956 nam Pierrepont zijn ont slag. omdat hij er niet langer van overtuigd was dat de doodstraf iets uitmaakte met betrekking tot het aantal moorden dat jaarlijks wordt gepleegd. Niettemin heeft een Amerikaanse hooggeleerde, een zekere dr. Ehrhch, met be hulp van computer-technieken en statistieken van de Ameri kaanse binnenlandse veilig heidsdienst (FBI) over de periode van 1935-1969 geprobeerd aan te tonen dat elke executie van een moordenaar acht andere adspi- rant-moorde naars van een moord had weerhouden. Zgn bevindingen zijn onmiddellijk aangevochten op zowel statisti sche. wetenschappelijke als mo rele gronden, maar de Britse pers maakt er niettemin gretig ge bruik van als voorloper wn het debat in het Lagerhuis.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9