Proces wegens levering van oorlogsschepen Veel Nederlanders overspannen tijdens vakantie Verwerking van huisvuil levert grote problemen Plezierige prijzd* bij Pander. Pander Te veel lood in bloed vuurwapeninstructeurs Voor oorlog tegen Oost-Timor Kijken naar doorwerkers Boete voor hardrijdende Westduitser Onderzoek naar declaraties ministers Bom was bedoeld voor ambassade in Den Haag Oppervlaktewater in Zuid-Holland minder vuil begint de modelkamer-verkoop- WOENSDAG 18 JULI 1979 DEN HAAG (GPD) - Steeds meer psychiatrische patiën ten komen tijdens hun vakantie in nood te verke ren. De ANWB heeft al tien tallen overspannen Neder landers op hun vakantiebe stemming de helpende hand moeten bieden. Een woord voerder van de ANWB spreekt over „het seizoen van de overspannen vakan tiegangers". Ook de SOS- centrale van enkele grote verzekeringsmaatschappij en heeft al ongeveer dertig psychiatrische patiënten uit het buitenland opge haald. Niet eerder was het aantal mensen dat tijdens de vakantie in psychische* problemen geraakt zo groot De ANWB heeft al tegen de honderd keer hulp verleend, en dat terwijl vorig jaar slechts veertig a vijftig men sen in geestelijke nood moes ten worden geholpen. Opmerkelijk is dat de ANWB ook velen te hulp moet schie ten die nooit eerder onder psychiatrische behandeling zijn geweest. Vooral mensen uit de hogere sociale klasse blijken tijdens hun vakantie in een crisissituatie te gera ken. De problemen ontstaan veelal pas na enkele vakan tiedagen. Afhankelijk van de sitiuatie waarin de patiënt zich bevindt, bepaalt de ANWB of een broeder van het zwarte kruis (voor psy chische hulpverlening) ter plekke hulp verleent of dat de man of vrouw onder bege leiding van een broeder di rect naar Nederland moet te rugkeren. In hotel, appartement of op de camping blijkt veelal diep menselijk leed te ontstaan. Zo krijgt de alarmcentrale geregeld telefoontjes van in paniek geraakte familiele den die vertellen dat vader of moeder het gezin in de steek heeft gelaten. Vaak ook worden mensen plotseling agressief of geraken door anderszins opmerkelijk ge drag in een buitenlandse in richting. In moeilijkheden komen voor al patiënten die zonder bege leiding op reis gaan. De vliegreis, verandering van klimaat en voedsel zijn ele menten waardoor on verklaarbaar schijnende ontsporingen kunnen optre den. Het verwerken van een vreemde omgeving met vreemde mensen blijkt voor velen te inspannend te zijn. Veel patiënten die in het bui tenland in geestelijke nood komen te verkeren, blijken een week eerder nog in Ne derland door elk psychiater te zijn behandeld. Het zou volgens de ANWB goed zijn wanneer psychatrische pa tiënten hun vakantieplan nen eerst met huisarts of psychiater zouden doorne men. Belangrijk is in ieder geval dat de patiënten hun medicijnen blijven innemen. Op de vakantiebestemmin gen aangekomen voelen ve len zich zo goed en lekker dat ze de pillen en poeders wel eens willen vergeten. De meeste vakantiegangers raken in Spanje en Frankrijk in psychische problemen. De ANWB zegt dat de mensen in Frankrijk als gevolg van een andere wetgeving snel in een inrichting kunnen belanden, waardoor aanzienlijke problemen ontstaan om ze naar Nederland terug te la ten keren. ROTTERDAM (GPDI Bij de Rotterdamse scheeps werf Wilton-Fijenoord is maandagmiddag in het diepste geheim het eerste van drie daar te bouwen korvetten aan de Indone sische regering overge dragen. Dit gebeurde een dag voor er in de Tweede Kamer vragen werden gesteld over deze leverantie en een proces tegen de Staat is aangespannen. Het moet de regering reeds ten min ste enkele dagen bekend zijn dat deze vragen en dit EINDHOVEN (ANP) - De 28-jarige R.T. uit West-Duitsland is gis termorgen door de Eindhovense kantonrechter mr. J. Nieskens veroordeeld tot een geldboete van 850 gulden of 30 dagen hech tenis en een voorwaardelijke ont zegging uit de rijbevoegdheid voor vier maanden. De verdachte reed op 15 juli op de autosnelweg Tilburg-Eindhoven met een snelheid van 170 km/uur. Op een wegversmalling waar de rijstrook nog maar 2.40 meter breed is, waar een maximumsnelheid van 70 km/uiir geldt reed de man nog 160. In mei van dit jaar is de verdachte door de kantonrechter in Maas tricht ook al veroordeeld wegens te hard rijden. Hij kreeg toen een boete van 175 gulden. Hoewel de Eindhovense verkeersschout C. Sloos het gedrag van de verdach te karakteriseerde als levensge vaarlijk, wilde hij toch geen ho gere straf eisen dan het normaal tarief aangeeft. Zijn eis kwam uit op een geldboete van 700 gulden of 20 dagen hechtenis en een ont zegging van de rijbevoegdheid voor drie maanden. Mr. Nieskens vonniste echter zwaarder. "Wat hier is gebeurd grenst aan het misdadige. In mijn hele praktijk heb ik nog nooit zoiets meegemaakt", aldus Nies kens. De auto waarin de verdach te reed en die zou toebehoren aan een vriend uit Ulm, is na de snel heidsovertreding in beslag ge nomen. Mr. Nieskens besloot gis termorgen in samenspraak met de verkeersschout die inbeslag name op te heffen en de auto te rug te geven. De verdachte, die uit Lottstetten komt maar tegenwoordig in het Belgische Wuustwezel woont, ontkende tijdens de zitting niet dat hij te hard had gereden, maar volgens hem niet harder dan 130 tot 150 km/uur. De Duitser heeft na de zitting te kennen gegeven niet in hoger beroep te willen gaan. Omdat ook de verkeers schout daarvan afzag, werd hij in de gelegenheid gesteld onmid dellijk zijn boete te betalen. De ontzegging uit de rijbevoegdheid gaat over negen dagen in. proces voor gisteren in het verschiet lagen. Daarmee heeft de regering dan op schorting van de levering, waar onder andere om ge vraagd wordt, kunnen omzeilen voor dit eerste korvet. Het proces tegen de Staat der Ne derlanden is aangespannen door zeventien eisende partijen. Hier toe behoren, behalve de regering van Oost-Timor en de bevrij dingsbeweging Fretilin, een aan tal solidaire organisaties en per sonen, onder wie het Nederland se Indonesië-comité en de Por tugese ex-majoor De Carvalho Ook de Amerikaanse letterkun dige Noam Chomsky had zich be reid verklaard om als mede-eiser op te treden, maar dit was te laat bekend bij de initiatiefnemers. Abilio de Auraujo, vertegenwoor diger van het Fretilin in Europa, is in verband met deze activitei ten in Nederland, om het stand punt van het Fretilin en de rege ring van Oost-Timor toe te lich ten. Hij vertelde dat de oorlog tussen Indonesië, dat Oost-Timor als 27ste provincie wil inlijven, en zijn land nog steeds voortduurt Dit in tegenstelling tot de berich ten die door het Suharto-regime worden verspreid. Hij baseert dit niet alleen op Fretilin-bronnen, maar ook op inlichtingen van vluchtelingen uit Dili, de hoofd stad van Oost-Timor Deze vluchtelingen, zo'n vierhon derd Oost-Timorezen van Chine se afkomst, verklaarden dat zij tegen betaling van tweeduizend dollar het eiland konden verla ten. Zij zeggen allemaal dat het vechten doorgaat, aldus Abilio de Auraujo. „Het Indonesische leger volgt een tactiek van systemati sche uithongering van de bevol king om daarmee de steun van de bevolking aan het Fretilin onmo gelijk te maken. Maar op dit mo ment is de voedselsituatie in de bevrijde gebieden beter dan in het deel dat Indonesië bezet houdt" Massagraf „Als er nu rust en stilte heerst op Oost-Timor, dan is dat de rust en de stilte van een massagraf'. Dat zei Professor Wertheim, woord voerdervan het Indonesië-comi té. „Er is volkenmoord op enor me schaal gepleegd, door uithon gering en vernietiging van voed selgewassen met ontbladerings- middelen. Hierdoor zijn al min stens honderdduizend slachtof fers gevallen Wanneer Neder land de korvetten levert, „sanc tioneert" zij daarmee deze vol kenmoord. die al sinds 1975 voortduurt. In dat jaar, op 7 december, viel het Indpnesische leger Oost-Timor binnen, vlak nadat het zijn onaf hankelijkheid had uitgeroepen van Portugal, waar het eeuwen lang een kolonie van was ge weest. Door de Verenigde Naties werd dit Indonesische optreden meermalen afgekeurd als een daad van agressie tegen een an der land en werd Indonesië opge roepen haar troepen terug te trekken. Daaraan heeft Jakarta geen gehoor gegeven. Overigens was de exportvergunning voor de korvetten al afgegeven voordat de Indonesische troepen in Oost- Timor geland waren. De drie korvetten, die door het Rijn-Schelde-Verolmeconcern voor Indonesië gebouwd wor den, zullen gestationeerd worden in de marinebasis van Surabaya. Zij krijgen taken in de Oostindo- nesische wateren, het gebied waar ook Oost-Timor ligt. Zij kunnen worden gebruikt om het eiland van de buitenwereld af te schermen en de kust met geavan ceerd wapentuig onder vuur te nemen. Maar dat zij daarvoor in derdaad zullen worden ingezet, is niet zeker Het geding dat nu is aangespanneiz tegen de staat heeft als doel de exportvergunning, die in 1975 werd afgegeven, ingetrokken te krijgen. Dit moet volgens de ei sers gebeuren op grond van het feit dat rond Oost-Timor eer oorlogssituatie bestaat, en op grond van beloften tot herover weging van de vorige regering in verband met deze situatie. In het algemeen geeft de Nederlandse regering geen wapenhulp „aan landen die bij een gewapend conflict betrokken zijn of waar gevaar bestaat voor gebruik van wapenmateriaal voor onder drukking van de eigen bevol king" Dit staat in de „Nota Ont wapening en Veiligheid" van de vorige regering. Van een derge lijke situatie is in Indonesië mo menteel sprake en dus moet de regering de export van de korvet ten stopzetten, aldus de redene ring van de eisende partijen ,n elk geval willen zij opschorting van de levering tot na de uit spraak van de rechter, die medio oktober wordt verwacht. De vra gen die gisteren in de Kamer zijn gesteld door Van der Spek (PSP) oud-minister Pronk (PvdA) Waltmans (PPR) en Wolff (CPN) vragen ook om zo'n opschorting Voor het eerste schip is dat intus sen te laat. Voor het tweede kor vet, dat waarschijnlijk in augus tus wordt afgeleverd, zou dat nog kunnen Mede afhankelijk van de reactie van de regering op de vragen in de Tweede Kamer zullen de ei sers eventueel nog een extra kort geding aanspannen tegen de staat om dat punt in elk geval voor elkaar te krijgen. De rege ring zal het tweede schip minder gemakkelijk in het geheim kun nen leveren, nu de aandacht var» het publiek daar door deze activi teiten op gericht is. AMSTERDAM - Zoals op deze foto te zien is zijn op het ogenblik niet alle werkzaamheden in de bouwwereld stopgezet. Op het Amsterdamse Spui wordt tenminste door enige straatmakers gewoon doorgewerkt. Enige wel vakantiehoudende collega's volgen hun bezigheden met belangstelling DEN HAAG - De regering heeft een speciale werkgroep ingesteld die zich gaat buigen over de declara ties van de ministers en staatsse cretarissen. Doel daarvan is te bekijken of door de bewindslie den, maar ook door hoge ambte naren. geen onkosten worden gedeclareerd die ze eigenlijk zelf zouden moeten betalen. Vice-premier Wiegel schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat de werkgroep regels zal gaan op stellen over wat de schatkist en wat de betrokkene zelf moet be talen. De interdepartementale werkgroep zal volgens Wiegel het onderzoek dit jaar nog niet kun nen afronden. De instelling van de werkgroep is een gevolg van de scherpe kritiek die de Algemene Rekenkamer lieden uit dit en het vorige jabi- net. ZO zouden te vaak dineetjes en recepties declareren die niet tot de declareren beroepsmatige lasten behoren. Tot deze uitgaven behoorden bij voorbeeld diners die bewindslie den geregeld organiseerden voor hun topambtenaren, dan wel de etentjes van ministers en hun vrouwen onderling. Ook werden volgens de Rekenkamer ten on rechte kosten van de verkie zingscampagnes van diverse be windslieden gedeclareerd. Minister-president Van Agt for meerde in het voorjaar al een kleine werkgroep van bewinds lieden die zich toen over deze zaak heeft gebogen. Het gevolg van dat beraad is nu de instelling van de uitgebreide werkgroep die het declaratiestelsel gaat door lichten. ROTTERDAM (ANP) - De vuilverwerkingsbedrijven m de Randstad zitten in de problemen. De hoeveel heid huisvuil is het eerste halfjaar in het hele land fors gestegen. In de pro vincie Zuid-Holland ligt de stijging op 11 procent De vuilverbrandingsbe- drijven hebben voor deze toename geen verklaring Ze overleggen wel met de provincie over uitbreiding van de capaciteit. Die is op het moment ontoereikend De afvalverwerking Rijnmond (AVR), een van de grootste vuil verbranders in de Randstad, heeft tegen een paar klanten "nee" moeten verkopen in een poging op 1 juli weer normaal te kunnen draaien. Dat is niet ge lukt, zegt AVR-woordvoerder L.E. Chevalier. Bij de AVR wordt nog steeds vuil opgeslagen bui ten de bunker die daarvoor is be stemd. Niet alleen de gezwollen stroom huisvuil baart de AVR zorgen. De verbouwing van de verbran dingsovens heeft ook voor stag natie gezorgd. Daarnaast speelt mee, dat de gebruikelijke "zo- merdaling" in het aanbod dit jaar anderhalve week later is geko men, dan verwacht. Technische moeilijkheden zijn de afgelopen weken niet alleen op getreden bij de AVR. Bij de Rot terdamse reinigingsdienst Roteb zijn drie van de vier verbran dingsovens dagenlang uitgeval len. Dat verhoogde de problemen van afvalverwerking Rijnmond, dat 160.000 van de 235.000 ton huisvuil verwerkt, die Rotterdam per jaar produceert. De AVR, die vorig jaar nog wel ex tra opdrachten kon verwerken, moet nu werk afstoten, omdat het vuil zich letterlijk ophoopt bij het bedrijf. Klanten zonder contract zijn het eerst geweerd. Zo moest de Dordtse vuilverbran ding 30.000 ton extra verwerken, die dit bedrijf normaal had kun nen slijten aan de AVR. Later moest de AVR ook de provincie Utrecht teleurstellen, die wel een verwerkingscontract heeft lopen. ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - In het centraal station in Brussel is. naar nu pas bekend is geworden, vorige week woensdag een bom gevonden die vermoedelijk bedoeld was voor een aanslag op de Cubaanse ambassade in Den Haag. De bom die in een bagagekluis zat, werd bij toeval ontdekt door een man van de Belgische spoorwegen. Uit de kluis kwam rook en bij nadere inspectie door politie en brandweer bleek dat in een tas een bom en enkele chemische produkten zaten. Uit de schaarse papieren die men in de tas vond, kon worden opgemaakt dat de explosieven voor Den Haag waren bestemd. Het ministerie van justitie in Den Haag sprak gisteravond van een „vage zaak". De Nederlandse recherche is in Brussel geweest, maar volgens justitie zijn de sporen die naar Den Haag zouden voeren moeilijk te volgen. Zowel de Nederlandse als de Belgische justitie weigeren infor matie over die sporen te geven. Vermoed wordt dat de bom afkomstig was uit Spanje of Frankrijk In Brussel wordt aangenomen dat de bom bedoeld was voor een aanslag op de Cubaanse ambassade in Den Haag. Tegenstanders van het regime- Castro hebben eerder aanslagen gepleegd in Madrid, Pananama, New York en Lissabon. De Haagse politie wilde niet meedelen of de Cubaan se ambassade na de vondst van de bom onder extra politiebewaking is gesteld. Utrecht heeft een deel van haar vuil moeten slijten aan de VAM in Drenthe. Woordvoerder Chevalier zegt. dat in goed overleg wel tijdelijke op lossingen zijn gevonden, zoals met Utrecht en met Dordrecht. Maar, zegt hij, in overleg met de provincie zullen de capaciteit in Zuid-Holland toch moeten wor den uitgebreid. Sommige vuil verwerkingsbedrijven kunnen nog uitgroeien, andere - zoals in Leiden - zitten aan de grens van de capaciteit. In elk geval, aldus Chevalier, moeten we voorko men dat de situatie van nu leidt tot wildgroei in de vuilverbran- ding. DEN HAAG (ANP) - De kwali teit van het oppervlaktewater in Zuid-Holland is in 1978 ten opzichte van het jaar daar voor licht verbeterd. Vooral het polderwater bleek vaker "biologisch gezond" te zijn. Het chloride-, stikstof- en fos faatgehalte van de boezem- en polderwateren nam iets af. Dit staat in een rapport van provinciale waterstaat dat gisteren door gedeputeerde J. Hoek van Dijke (milieube scherming) is gepresenteerd. Na de inwerkingtreding van de Verordening Waterkwaliteit Zuid-Holland in 1975 is de kwaliteit van het water in de ze provincie aanzienlijk beter geworden. Was in 1975 slechts 5 procent van het boezem- en polderwater in de kustpro vincie "gezond" te noemen, vorig jaar bleek dit percenta ge te zijn gestegen tot het drievoudige. "Slecht" water werd in 1975 bij 30 procent, drie jaar later bij 21 procent van de metingen aangetrof fen De waterkwaliteit verschilt vrij sterk per waterschap en zelfs binnen de waterschappen. Daarom zal een beleid moe ten worden gevoerd dat is af gestemd op de specifieke problemen van elk gebied af zonderlijk. Ondanks de ver betering zal er de komende ja ren nog veel van de water kwaliteitsbeheerders worden gevergd om in het streefjaar 1985 de gewenste wa'erkwali- teit te bereiken, aldus het rapport. Wees er tijdig bij als u wilt profiteren van de interessante aanbiedingen tegen zéér speciale prijzen. Leiden: Breestraat 146/Botermarkt 21-22 UTRECHT (ANP) - De ongeveer zeventig vuurwapeninstructeurs van de politie hebben veel te veel lood in hun bloed. Bij de gemid delde Nederlander is het loodge- halte ongeveer 200 microgram per liter. Bij de instructeurs daarentegen kan dit getal oplopen tot 800 mi crogram, vier keer zoveel. Dit is bij een medische controle van de instructeurs ontdekt, aldus Ger Koffeman. secretaris van de Al gemeen Christelijke Politiefede- ratie (ACP). In de vaak slecht geventileerde schietkelders, waarvan er meer dan vierhonderd zijn, ademen zij de dampen in van zo'n zeshon derd schoten per uur. Daardoor loopt de concentratie in hun bloed snel op. De gevolgen van te hoge concentra ties zijn in eerste instantie onop vallend. De schietdocent voelt zich daarna suf en moe. Later zijn nier- en spieraandoeningen en zelfs hersenaandoeningen mo- gelnk. Het ministerie van binnenlandse zaken werd begin dit jaar gealar meerd, toen een Amsterdamse instructeur tijdens zijn werk on wel werd. In zijn bloed werd 800 microgram per liter geconsta teerd. Na dit geval werden ook andere instructeurs medisch on derzocht. De meeste van hen hadden veel meer lood in hun bloed dan 200 tn;. Getal len van vier- en vijfhonderd wa ren geen uitzondering. De Amsterdamse schietbaan is toen verbeterd door het aanbren gen van een luchtverversingsin- stallatie. Volgens het ministerie blyft door deze verbetering de loodhal—tirig voor da schutters "binnen het toelaatbare" en voor de vuurwapen instructeurs "on meetbaar klein" Dit staat in een brief van het minis terie met "richtlijnen voor de in richting van binnenschietba- nen". Het aanbrengen van een dergelijke verbetering kost zeker 150.000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 7