VS steunden de Somoza's jarenlang door dik en dun Familiedictatuur bracht Nicaragua aan rand afgrond democratisch aanzien te ge ven. Zijn broer Anastasio nam in '56 de leiding over van de Nationale Garde, en na de dood van Luis in '67 werd hij president. Hij hield dit vol tot 1972, waarna een drie manschap, met hetzelfde oog merk als in 1963, de macht over nam. In 1974 werd Anastasio So- moza echter opnieuw tot presi dent gekozen, maar nu tot 1 ja nuari 1981. Nationale Garde Een van de belangrijkste peilers waarop de Somoza-dynastie steunde, was de Nationale Garde. Dit privé-leger van de Somoza's stond borg voor het instandhou den van een onbeperkte alleen heerschappij en werd gebruikt als wapen in de strijd tegen zich verzettende groepen Nicaragua- nen. De Somoza's hielden de Nationale Garde in hun greep door niet ge heel loyale officieren om te kopen of te verwijderen, beloningen in de vorm van promoties, geld en andere begerenswaardige dingen zoals banen bij de overheid of in een van Somoza's bedrijven. Ook het tegen elkaar uitspelen en het regelmatig overplaatsen van ho ge militaire functionarissen hiel pen de dictators hun machtsposi tie veilig te stellen. Bovendien was de gespletenheid van de oppositiepartij in Nicara gua er een belangrijke oorzaak van dat de Somoza's zich als on betwiste staatsleiders van de Middenamerikaanse staat ruim veertig jaar lang konden handha ven. Aan de ene kant heerste er in de oppositie 4e compromisge dachte van degenen die econo misch met het systeem verbon den waren en aan de andere kant die van de totale socialistische omwenteling. Die verdeeldheid had tot gevolg dat er nooit één grote vuist, maar verschillende kleine werden gebald- Aardbeving Pas na 1972 vielen de schellen de Nicaraguanen goed van de ogen. De aardbeving in dat jaar, die het centrum van de hoofdstad Mana gua volledig verwoestte, bete kende een goudmijntje voor de presidentiële familie. Somoza liet zich onmiddellijk benoemen tot minister van wederopbouw en hoofd van het nationale noodco- mité. Zijn zoon Anastasio III werd belast met de organisatie van de noodhulp. Vader en zoon verkregen op die manier de vol ledige controle over de binnen stromende internationale finan ciële hulp en de zendingen voed sel en kleding. Het optreden van Somoza had een geweldige irritatie onder het Ni caraguaanse volk tot gevolg en leidde in 1974 tot de oprichting van de UDEL, een samenwer kingsverband van zeven politie ke partijen en vakbondsfedera ties. De UDEL was erop gericht Somoza ten val te brengen en had geen radicale verandering van de Nicaraguaanse samenleving in het vaandel staan. De leider van deze groep, de hoofdredacteur van de oppositiekrant La Prensa, Pedro Joachim Chamorro-Car- denal, werd januari vorig jaar doodgeschoten. Juni '78 sloot de oppositie zich nog hechter aaneen. Het Brede Oppo sitie Front werd opgericht, waarin de UDEL, de Democrati sche Beweging van Nicaragua (MDN), de verschillende conser vatieve partijen, de christen-de mocraten en 4e 'Groep van Twaalf samengingen. Sandinisten Naast deze oppositieorganisaties bestond sinds 1961 in Nicaragua het Sandinistische Bevrijdings front (FSLN), genoemd naar ge neraal Sandino. In de jaren '60 bouwden de Sandinisten een belangrijk net van sympathisan ten en leden op. Toch was de be vrijdingsbeweging bij het Nica raguaanse volk in de begipjaren '70 een nog vrij onbekende orga nisatie, die ver weg in de bergen streed. De Sandinisten bestaan uit drie groeperingen. Onlangs kwam daar een vierde bij, waarvan nog onduidelijk is welke politieke ideologie die aanhangt. Twee groepen binnen het bcvrijdings- front zijn voor een klassenstrijd tussen het proletariaat en de bourgeoisie, gestoeld op een marxistisch-leninistische ideo logie. De derde groep staat een meer veelzijdige opstelling voor. Men zoekt samenwerking met alle bevolkingsgroepen, inclusief de zakenmensen. Plunderen De handelwijze van de dictator tij dens de Tweede Wereldoorlog geeft een aardig beeld van de ma nier waarop Somoza ervoor zorg de zijn schaapjes rijkelijk op het droge te krijgen. Ook Nicaragua had Duitsland de oorlog ver klaard, maar Somoza's enige bij drage aan het bestrijden van het nazisme was het nationaliseren, dat wil zeggen het zich toeèige- nen, van alle Duitse eigendom men in Nicaragua. Met als resul taat dat de president de grootste grootgrondbezitter van het land werd. De opvolging van de vermoorde president in 1956 leverde geen enkel probleem op. Zijn drie zo nen Luis, Anastasio en José wa ren goed getraind uit de Verenig de Staten teruggekomen en stonden borg voor het in stand houden van de dynastie. Luis volgde zijn vader op en droeg in 1963 de macht over aan René Schick, een aanhanger van de Somoza-familie, terwijl hijzelf de leiding van de Liberale Partij be hield. Deze schijnvertoning was in scène gezet om Nicaragua een Nicaragua: strategisch boor de Verenigde Staten. Nicaragua is bevrijd van de wurgende dictatuur van de Somoza-familie. Ruim veertig jaar lang hebben de dicta tors zich op een gigantische manier weten te verrijken ten koste van het merendeel van het Nicaraguaanse volk, dat kampte met werkloosheid, armoede en onderontwikke ling. De val van dictator Somoza is het gevolg van het verzet van het Nicaraguaanse volk tegen zijn bewind onder aanvoe ring van het Sandinistische Bevrijdingsfront, en van de ommezwaai van de Verenigde Staten in hun houding ten aanzien van de Middenamerikaanse staat. De bevolking vlucht uit de steden, die door Somoza's Nationale Garde werden gebombardeerd. Nicaragua werden behartigd, bleek uit de manier waarop So moza in 1939 in de VS werd ont vangen. President Roosevelt wachtte hem op met een militair muziekcorps, kanonschoten en een applaus van duizenden staatsambtenaren, die drie uur vrij hadden gekregen om aan 'een trouw en bevriend staatshoofd' een 'oprecht en spontaan wel kom' te bieden. De Nicaraguaan se president kreeg bovendien een lening mee naar huis van 2,5 mil joen dollar. Somoza stelde zich echter niet te vreden met zijn politieke macht. Het grootste gedeelte van zijn tijd besteedde hij aan het vergroten van zijn kapitaal, gebruikma kend van het leger en zijn con trole over het staatsapparaat Toen hij president werd, bezat hij een failliete koffieplantage, en toen hij in 1956 door de dichter Rigoberto López werd doodge schoten, werd zijn fortuin ge schat op 60 tot 150 miljoen dollar. De bezittingen - het gaat in totaal om 117 on4ernemingen, die 40 procent van het bruto nationaal produkt produceren - lopen uit een van landerijen, veefokkerij en, een luchtvaartmaatschappij, een haven, kranten, een televisie station, hotels, banken, textiel- en cementfabrieken tot 'indus trieën' als gokken, drugs, prosti tutie en een bloedbank. De strijd van de Sandinisten heeft uiteindelijk toch tot het vertrek ui Somoza geleid. De Sandinisten kregen voor het eerst in '74 spectaculaire publici teit door een commando-aanval op een kerst-party en de gijzeling van verscheidene belangrijke re geringsfunctionarissen. Somoza sloeg terug. In twee jaar tijd wer den tienduizenden boeren ver moord, liepen de concentratie kampen vol en waren mysterieu ze verdwijningen aan de orde van de dag. De uitoefening van die druk bereik te echter het tegenovergestelde doel. Het verzet onder de bevol king werd steeds sterker. En op 12 oktober '77 lanceerde het San dinistische Bevrijdingsfront een offensief omdat men dacht dat de tijd rijp was om Somoza ten val te brengen. Die oktoberactië bracht het verzet in een stroomversnel ling. Er volgden talloze studen tendemonstraties, stakingen en bezettingen, waarna in januari '78 opnieuw een spectaculaire actie van de Sandinisten plaatsvond Na de moord op de hoofdredacteur van La Prensa barsste de bom. Er ontstond een massaal volksver zet met als hoogtepunt de gijze ling van duizenden mensen in het parlementsgebouw. Direct daar na riep het Brede Oppositie Front op tot een algemene staking. En op 9 september 1978 zetten de Sandinisten hun eerste stap in wat werd gezien als het 'slotof- fensief Aanvallen werden uitgevoerd op de steden Leon, Chinandega, Ma- saya en Esteli. De bevolking van de vier steden sloot zich onmid dellijk aan bij de Sandinisten en bezette de steden. Dit bracht de guerrillastrijders in een wanho pige situatie, omdat niet was ge rekend op een zo grote vorm van samenwerking: er waren onvol doende wapens voorhanden. De steden vielen na vijf tot twaalt dagen weer in handen van de Na tionale Garde met als trieste ba lans honderden doden. Houding VS Na deze burgeroorlog trokken de Verenigde Staten hun handen van Somoza af. De Amerikaanse hulp aan Nicaragua werd stopge zet en de ambassadeur van de VS werd uit Managua teruggeroe pen. De Nicaraguaanse president werd dringend verzocht af te tre den en dé weg vrij te maken voor een regering van nationale ver zoening. De VS vreesden dat er anders een anti-Amerikaans be wind zou komen. Dictator Somoza weigerde echter in te stemmen met het Ameri kaanse plan. omdat de verkiezin gen voor een nieuwe regering onder toezicht van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) zouden moeten worden gehou den. Ook het Sandinistische Be vrijdingsfront wees de Ameri kaanse voorstellen van de hand zolang Somoza aan het hoofd van de Nationale Garde bl< staan. De koppigheid waarmee de Nii raguaanse dictator vasthield a zijn voornemen om zijn ambtsf riode uit te dienen, leidde ert dat de Sandinisten eind mei '1 laatste offensief tegen het wind van Somoza lance den. Die situatie plaatste de VS opniei voor grote moeilijkheden. Amerikanen waren er vast vi overtuigd dat als de Sandinist^ de overwinning zouden behalef Nicaragua een tweede Cuba zq worden. En dat was voor de een weinig aanlokkelijk voo'rui zicht omdat zich dan machtsve schuivingen in Midden-Amerilj zouden voordoen ten nadele vq Washington. Bovendien was de regering-Cart) gebonden door de Panama-va dragen, die het afstaan van h) Panamakanaal aan Panama mol ten regelen, en die nog door h| Amerikaanse Congres moesta worden aangenomen. Met kra pe meerderheid stemde de S naat onlangs in met de verdrag« en elke sympathiebetuiging v; de VS aan de guerrillastrijders Nicaragua zou tot gevolg hebbc dat de tegenstanders in het Am rikaanse Huis van Afgevaardi den van de Panama-verdragq hun oppositie tegen de Panam wetgeving zouden versterkei Het Panamakanaal was destijd een symbool van de opkomst va de Verenigde Staten tot wereld macht, en een afstaan van dat ki naai betekent voor vele Amer kanen het afbrokkelen van dj >4 wereldstatus. Programma De Sandinisten hebben er nooit ee| geheim van gemaakt na de va vari Somoza een eenheidsregd ring te zullen aanvaarden, waarit alle groepen uit de Nicaraguaan se samenleving zouden zijn vel tegenwoordigd. Die regerin) moet echter wel aan twee vooi waarden voldoen: ten eersti moeten alle bezittingen van dl So'moza-farpilie worden ontei gend, en ten tweede moet er eel nationaal leger komen waarin hé militaire apparaat van de Sandi nisten deelneemt, plus die groei pen van de Nationale Garde, d» hebben bijgedragen aan de om verwerping van het bewind vai de Nicaraguaanse dictator, zi staat in het basisprogramma vooj de wederopbouw van Nicaragua van het Sandinistische Bevrij dingsfront. „Na deze heldhaftige strijd mag h4 volk een andere oplossing kiezeij dan het Sandinistische Bevrij dingsfrónt en die zal worden geaccepteerd", zei Miguel Casta) neda vorig jaar tijdens een pro pagandareis van het Front doof Europa. Het gevaar voor eeij nieuwe strijd na Somoza sloot hij volledig uit. Tegucigalpa Jarenlang hebben de Amerikanen Somoza door dik en dun ge steund. De Nicaraguaanse presi dent bood de garantie dat de eco nomische en politieke belangen van de VS in Midden-Amerika werden gewaarborgd en hij ver vulde tevens de functie van waakhond van de VS tegen het ^'communistische gevaar' in dit gebied. Toen vorig jaar bleek dat de kans groot was op een machtsomwen teling in Nicaragua ten gunste van het Sandinistische Bevrij dingsfront, lieten de VS Somoza vallen en pleitten zij voor alge mene verkiezingen om een rege ring in het zadel te krijgen die zich niet anti-Amerikaans zou opstellen. De Amerikaanse bemoeienis met Nicaragua stamt al uit het begin van deze eeuw. De mogelijkhe den die het land door zijn natuur lijke ligging bood voor de aanleg van een kanaal tussen de Stille en de Atlantische Oceaan waren voor de Amerikanen aanleiding om de ontwikkelingen in Nicara gua met meer dan gewone be langstelling te volgen. Deze 'on gezonde interesse' bleek uit vele invallen van Amerikaanse mari niers. Van 1912 tot 1933 waren de VS onafgebroken de handhavers van orde en gezag in Nicaragua Sandino In die periode staken veelvuldig conflicten tussen rivaliserende liberalen en conservatieven uit de heersende klasse in Nicaragua de kop op. Maar het was ook.de tijd waarin het verzet van de ge wone bevolking tegen de Amen kaanse overheersing duideLjL werd. Arbeiders op 4e plantages begonnen zich te organiseren en hielden stakingen. Het uitbreken van een opstand van liberalen tegen het conservatieve bewind in 1926 was voor de VS aanleiding om duizenden militai ren extra naar Nicaragua te zen den. De strijdende partijen ac cepteerden in 1927 door tussen komst van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken een vredesakkoord. De onderhandelaars hadden echter geen rekening gehouden met Generaal Sandino. Hij had wel iswaar meegevochten aan de kant van de liberalen, maar dat betekende niet dat Sandino zich tevreden stelde met de overeen komst. Hij weigerde de Ameri kaanse oplossing te aanvaarden omdat de generaal de Ameri kaanse bemoeienis beschouwde als een samenzwering met de rij ken in Nicaragua tegen de armen. Hij besloot tot voortzetting van de gewapende strijd. Augusto César Sandino was een af stammeling van een bescheiden grootgrondbezitter en was goed bekend met de ellendige toe standen van de landarbeiders en de mijnwerkers. Hij mdbiliseerde vele ontevredenen en confron teerde de VS met een guerrilla oorlog, die van 1927 tot 1932 duurde en onder de naam 'pacifi catie-oorlog' de geschiedenis van Nicaragua is ingegaan. Als gevolg van de economische cri sis in de wereld, het stijgende aantal gesneuvel4e en deserte rende mariniers en de publieke opinie - die zich tegen deze impe rialistische oorlog keerde - wij zigden de VS hun strategie ten aanzien van Nicaragua. Het Ame rikaanse Congres blokkeerde alle fondsen voor de oorlog, zodat de militairen zich in 1933 moesten terugtrekken. De vermindering van de militaire aanwezigheid in Nicaragua hield niet in dat de VS ook hun macht over het economische, politieke en militaire gebeuren waren kwijtgeraakt. De Amerikanen lie ten een goed getraind leger ach ter de Nationale Garde, bewa pend en geadviseerd door Ame rikaanse militairen en geleid door een volstrekt aan de VS loyale Nicaraguaan, Anastasio (Tacho) Somoza Garcia. Stroman Deze stroman van de Verenigde Staten werd in 1895 in het dorp San Marcos geboren. Zijn vader, eigenaar van een koffieplantage, stuurde Anastasio naar 4e VS om handel te studeren. Op het Pierce Commercial College in Philadel phia kon de jonge Somoza het niet bijbenen. Wel maakte hij zich e Engelse taal meester, wat hem er in staat stelde contacten op bouwen met invloedrijke i erikanen. zijn terugkomst in Nicaragua t Tachc zich hogerop te wer- i door te trouwen met een duw uit een van de invloedrijk ste families van het land. Op zakelijk gebied liet Somoza het behoorlijk afweten, maar door zijn rol als tolk was hij in staat zeer vriendschappelijke relaties aan te gaan met Hanna, de am bassadeur van de VS in Nicara gua. Deze Amerikaan was dan ook de man die het voor elkaar wist te krijgen, dat Somoza werd benoemd tot hoofd van de Natio nale Garde. De terugtrekking in 1933 van de Amerikaanse mariniers en de schijn dat het tijdperk van de Amerikaanse overheersing over Nicaragua voorgoed voorbij was, verleidden generaal Sandino tot een wapenstilstand en een gelei delijke ontwapening. Zijn troe pen waren in getal en in materieel opzicht niet sterk genoeg voor een oorlog van de lange adem. Het streven van Somoza was er niet op gericht het leger van Sandino geleidelijk van wapens te ont doen, maar om het volledig uit de weg te ruimen. En toen generaal Sandino op 21 februari 1934 werd uitgenodigd aan de vredesbe sprekingen deel te nemen, werd hij samen met enkele getrouwen in opdracht van de Amerikaanse ambassade en Somoza vermoord. Dit blijkt uit de woorden van Somoza enkele uren voor de aan slag: „Ik kwam zojuist van de Amerikaanse ambassade, waar ik een gesprek had met ambassa deur Arthur Bliss Lane. Hij heeft me verzekerd dat Washington het uit de weg ruimen van Sandino aanbeveelt, omdat men daar vindt dat hij de vrede in het land verstoort" In het zadel Niets stond Tacho Somoza toen meer in de weg om de macht in Nicaragua in handen te nemen. Met goedkeuring van de VS werd president Sacasa, een aange trouwde oom van Somoza, ten val gebracht door middel van een opstand van de Nationale Garde. Somoza behaalde bij de daarop volgende verkiezingen een 'ver bazingwekkende' triomf: de Na tionale Garde was belast met het tellen van de stemmen en het overtuigen van zijn politieke te genstanders. De waardering van de VS voor de manier waarop hun belangen in Dictator Somoza-

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 4