Boerhaave-zalen nog later gerestaureerd I* Leiden wil weer een Rembrandt-monument HERSTEL NIET EERDER DAN 1983 levensgrote kijkdoos, experiment IN OMGEVING NOORDEINDE WEDDESTEEG Het Spoortje zal weldra weer volop bruisen van leven RESTANTEN JULI 1 )ENSDAG 18 JULI 1979 LEIDEN LEIDEN- Ergens in de Leidse bin nenstad, hoogstwaarschijnlijk in de omgeving van het Noordein- de/Weddesteeg, zal in de nabije toekomst een monument ver schijnen dat de herinnering le vend moet houden aan de be- roemste kunstenaar die de Sleu telstad ooit heeft voortgebracht, Rembrandt van Rijn. 'Uit alle uithoeken van de wereld komen fanatieke Rembrandt- fans naar Leiden, de geboorte plaats van de grote meester", al dus VW-Leiden-directeur Dekker. "Het is verrekte jammer dat wij die mensen niks kunnen bieden. De enige herinnering aan Rembrandt die op dit moment nog in de stad is te vinden is een borstbeeld op de Witte Singel. Dat kan zo niet langer" Vandaar dat op initiatief van de heer Dekker een commissie in het leven is geroepen die moet uitzoeken op welke wijze de herinnering aan de wereldbe roemde schilder het beste levend kan worden gehouden. Burge meester en wethouders heeft de arin naasi de heer Dekker, de heer Wurfbain (direc teurvan het stedelijk museum De Lakenhal) en mevrouw Vos van de culturele raad zitting hebben, toestemming gegeven voor het uitwerken van een plan in deze richting. Zoals bekend is er lange tijd een "Rembrandt-gevel" geweest, grenzend aan het voormalige Ro togravurecomplex aan het Noordeinde. Bij de sloop van dit complex is echter ook de gevel tegen de vlakte gegaan. Volgens de heer Dekker is het heel goed mogelijk dat op ongeveer dezelf de plaats een nieuwe gevel zal verschijnen. Hij zegt: "De bou wer (De Westland/Utreeht pro jectontwikkeling die ook in de commissie is vertegenwoordigd red.) wil gelukkig een heel eind met ons meegaan. Maar op dit moment is er nog niets met ze kerheid te zeggen. We gaan pas 10 augustus met z'n allen rond de ta fel zitten". Overigens staat de commissie open voor suggesties vanuit de bevol- king. Na jarenlange onzekerheid en mop\~aam onderhandelen tussen de ge meente Leiden en de NS wordt het oormalige spoorwegencomplex aan de Herensingel eindelijk in cultuur gebracht. Op de achtergrond een gedeelte n de 70 in aanbouw zijv.de woningen. 'nddiEIDEN - De lijdensweg rondom de restauratie van pet St. Caeciliagasthuis (beter bekend als de Boer- iaave-zalen) in Leiden leeft onverwacht een ver- ^Oegder vervolg kregen. 'e ia de moeizame overeen stemming tussen gemeen te en rijksgebouwendienst iSJb het herstel van het mo numentale complex in de Camp (tussen Oude Vest en Haarlemmerstraat) op- er^nieuw vertraagd. De res- (s °"(jtauratie zal nu naar ver- o-20.«wachting niet eerder wor den aangepakt dan 1983. betekent dat het rijksmuseum Te voor de geschiedenis der na tuurwetenschappen (Boerhaave- museum) nog langer op nieuwe huisvesting zal moeten wachten. 6 tejHet museum aan de Steenstraat rn vriiworck na de restauratie van het Caeciliacomplex de gebruiker van het monumentale complex. Iet Caeciliagasthuis behoort tot de oudste monumenten in Leiden. vaJ Het dateert uit de 15e eeuw en werd oorspronkelijk gesticht als vrouwenklooster. In de loop van de zestiende eeuw kreeg het de functie van pest- en dolhuis (huisvesting van krankzinnigen en pestlijders). Het complex dankt de aanduiding Boerhaave-zalen aan het latere gebruik - vanaf begin zeventien de eeuw - als medisch praktikum „snijzaal" van de Leidse universi teit. Het aanschouwelijke onder richt aan de medische studenten werd hier onder meer geleid door de befaamde arts Herman Boer- haave. De oorzaak voor de vertraging in de aanpak van de restauratie ligt bij de financiële situatie van het rijk. Door de bezuinigingen werd de rijksgebouwendienst gedwon gen dit project naar achteren te schuiven. Tot nu toe was het plan Optimisme Bij de gemeente overheerst on danks het onverwachte uitstel optimisme: „Het is niet zo'n ramp of de restauratie in 1982 of 1983 gaat beginnen. We hebben echt goeie hoop om er vanuit dat het dan ook wordt aangepakt", aldus secretarie-ambtenaar monumen tenzaken M. Schra. Overleg tussen gemeente en rijks gebouwendienst heeft in ieder geval opgeleverd dat het rijk het Caeciliacomplex in de tussenlig gende voor instorting zal behoe den. De monumentale gebouwen verkeren al vele jaren in desolate toestand. De rijksgebouwen dienst heeft de gemeente toege zegd dat het complex geconser veerd zal worden. Instorting wil men voorkomen door de gebou wen te stempelen (stutten met palen). Voor de bewoners van het Caecilia complex en de aangrenzende provenierswoningen heeft de vertraging in de restauratie nog een gunstige kant. De gemeente was al bezig hen te laten vertrek ken, maar zij kunnen nu voorlo pig nog blijven wonenen. Via de voortgezette bewoning wil de gemeente vernieling en kraken voorkomen. Behalve bij de gemeente is de ver traging in de restauratie ook bij het museum Boerhaave soepel opgenomen. Directeur mr. A. J. F. Gogelein: „We gaan gewoon rustig door met de voorbereiding. Wij hebben goede hoop dat de restauratie er komt.'Tk heb groot geduld behalve dat het gebouw in elkaar stort." Op de grens van het Noorder kwartier en De Kooi ligt het voormalige "spoorwegemple- cement Herensingel", in de volksmond aangeduid als "het Spoortje". Jarenlang heeft dit aanzienlij ke lapje grond aan de Heren singel braak gelegen. De oor zaak hiervan was dat de ge meente Leiden en de Neder landse Spoorwegen het niet eens konden worden over de toekomst van het voormalige spoorwegencomplex. Deze tijd is evenwel achter de rug. Aan de zijde van de Willem de Zwijgerlaan verrijst nu een volledig multi-functioneel wijkcentrum en aan de kant van de Herensingel is inmid dels een begin gemaakt met de bouw van 70 woningen (52 in de premie-koopsfeer en 18 woningwetwoningen voor be jaarden). De geschiedenis van het Spoor tje gaat terug tot ver voor de oorlog. De heer De Jong. nu woonachtig in de Verlengde Nassaustraat en vroeger in de Os en Paardenlaan, kan het zich nog allemaal levendig voor de geest halen. Het wachtlokaaltje aan de Kooi- laan, in het oerdegelijke sta tionnetje waar later een heel regiment slopers aan te pas zou moeten komen om de boel tegen de vlakte te krijgen. De spoorwegbrug over de ZijlDe goederentreintjes, de veewa gons en het personenlreintje naar "Oud Aa" en andere ge huchten. Zelf heeft De Jong nooit in dit treintje, dat in 1927 i laatst reed. Agenda. Voor morgen staat er bij de Leidse club- en buurthuizen het volgende te gebeuren: Klinker, Berlagestraat 2 -Kwisdag 10-15 uur; vanaf 12 jr. Jeugddorp. Voorschoterweg -Weekafsluiting met o.m. Su rinaamse pannekoeken bak ken 930-1530 uur Morschwijck, Topaaslaan 19 -Spelletjes 10-11.30 en 14-1530 uur Op Eigen Wieken, Valkenpad -Speciale aktiviteit 14 uur. Onderwij swinkel De onderwij swinkel (Soph ia- straat 36) is wegens vakantie gesloten. De winkel is tot 13 augustus dicht. LEIDEN - Bij radarcontrole op de Langegracht heeft de politie gis teravond tussen zeven en negen uur 32 snelheidsovertredingen geconstateerd. Er werden in to taal 344 auto's gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid was 87 kilometer per uur. LEIDEN - Trouwe voorbijgangers hebben de afgelopen tijd op het terrein bij het oude marinecom plex aan het Noordeinde de ge daantewisseling van een oude gemeenteschaftkeet tot bijzon der vrolijke doos op wieltjes kunnen volgen. Eerst helemaal wit, toen wit met rode ballen. Een kijkdoos, want aan de achterkant zitten op verschillende ooghoog ten drie gaatjes waardoor men in de wagen kan kijken. Nu is daar op dit moment nog niets anders te zien dan, inderdaad, de bin nenkant van een wagen, onge veer twee bij tweeënhalve meter groot en helemaal wit. Maar dat gaat veranderen. Vanaf aanstaande zaterdag zal de wagen in principe elke zaterdagmiddag in de Haarlemmerstraat staan. Wie daar zin in heeft drukt op een knopje aan de buitenkant van de doos, kijkt door een van de gaatjes en ziet binnen ineens van alles tot leven komen. Een idee van natuurkundestudent Hans Wisbrun, hij had als kind wel eens kijkdoosjes gemaakt, later wel eens toneel gespeeld, en kwam die twee dingen combine rend tot zijn kijkdoosidee. Hij kocht een oude schaftkeet, riep mensen op om mee te doen en ging nadenken over de inhoud van zijn project. Nu bestaat het groepje uit zeven mensen, drie meisjes en vier jongens, allen student, want die zitten wat rui mer in hun tijd. Want dat het tijd kost is duidelijk. Hans Wisbrun: "We hebben tot nu toe erg veel tijd gestoken in de kar, dat verven en de apparatuur erin aanbren gen is best tegengevallen. En daarom is de inhoud een beetje in het gedrang gekomen, we weten het tot op het moment nog niet Sketchje De voorkeur van Hans Wisbrun g^at uit naar thema's met enige maatschappelijke betrokken heid, met een sketchje van an derhalve minuut snel inspringen op actuele gebeurtenissen in Leiden, Nederland of de wereld. Hij wil zich ook graag met zijn kar aansluiten bij bestaande acties, als de groep zich in de aard en het doel van de actie kan vinden tenminste. Hij hoopt dat de kar een vertrouwd beeld wordt in Leiden zodat mensen 's zaterdags op de markt tegen elkaar zullen zeggen: "Nog even naar de kijk doos, zien wat ze nu weer heb ben" Hans Wisbrun hoopt het, maar zegt ook: "Dit is voor ons ook één groot experiment. Creativiteit is het sleutelwoord, er zal elke keer weer zó'n beroep op je fantasie en creativiteit worden gedaan. Maar ik heb het idee dat de kijkdoos een politieke functie kan hebben, in die zin dat de mensen even een prikkel krijgen van anderhalve minuut. Het zou leuk zijn als er heel veel kijkdozen kwamen in Nederland, met het soort functie als een muurkrant". Voor andere leden van de groep, zoals medicijnenstudent Pieter de Jongh, staat die politieke functie niet zo voorop. Hij ziet meer het absurdistische van wat je kunt doen in zo'n kleine ruim te, wat je überhaupt kunt doen met toneel als amateur. Hij zegt "Het is leuk om jezelf te bewegen, en het is eens iets anders. Dan is er tenminste eens iets leuks te zien in Leiden, het maakt de stra ten levendig. Want zeker in de zomermaanden is hier erg weinig te beleven" Hans Wisbrun (links) en Pieter de Jongh.de r bebalde kijkdoos: "We zouden alleen nog graag Afwijkend Het project is mogelijk gemaakt door subsidies van de gemeente, het LAK en het Leids Universi tair Fonds, in totaal zo'n ander- halfduizend gulden. Hans Wis brun: "Het verbaast me dat die subsidies en ook de vergunnin gen zo makkelijk gegeven zijn. Ik heb het idee dat dat komt omdat het een afwijkend project is en dat je, als je komt met een heel nuttig project, veel minder mak kelijk geld los krijgt". Daar heb ben we dan ook wel gebruik van gemaakt. nog te jong. bovendien had den we daar thuis het geld niet voor", verklaart hij in onververvalst Leids. "Wel speelde ik als kind altijd bij de spoorlijn. Stiekum na tuurlijk. want eigenlijk mocht je er helemaal niet komen. Maar dan gingen we het slootje over dat altijd vol met peurbakkies lag en dan lekker naar de treinen kijkenravot ten of kolen jatten. Het mooiste waren de dagen dat er veemarkt was. Dan werden de koeien, schapen en paar den in veewagons hier naar toe gebracht en liep het hele spul vanaf het station in op tocht naar de Beestenmarkt. Dan kwamen ze ook altijd bij ons door de straat en zo zijn ze aan die naam Os en Paar denlaan gekomen" Ook wethouder Verboom van Volkshuisvesting kan zich de bruisende tijd van het Spoor tje nog goed herinneren. Ver boom heeft zelf ongeveer der tig jaar lang op een steenworp afstand van het Stationsge bouw aan de Kooilaan ge woond. Over de oorlogsperio de weet Verboom te vertellen dat de bezetters dikwijls hun V-l's en V-2's per trein naar de Herensingel in Leiden brachten vanwaar deze met legerwagens naar de lanceer basis in Wassenaar werden gebracht. "Vandaar", zo zegt Verboom, "dat de geallieer den een paar keer hebben ge probeerd om de boel te bom barderen Dat is ze niet gelukt want de bommen kwamen in de buurt van Sophiastraat en de Alexanderstraat terecht". Na de oorlog werd het al snel duidelijk dat deze spoorlijn onrendabel was. De NS staak te er haar activiteiten en al leen kolenhandelaar Van Haasteren maakte nog, tot in het begin van de jaren zeven tig, gebruik van de spoorlijn. Jarenlang heeft er grote onze kerheid bestaan over de toe komst van het Spoortje. De spoorwegen wilden er aan vankelijk een omvangrijk kantorencomplex laten ver rijzen. Zij stelden zich op het standpunt dat het Spoortje zo veel mogelijk geld moest ople veren. Wethouder Verboom hierover: "Wij hebben toen ge zegd dat de NS zichdoor zich als een exploitant te gedra gen, bezig hield met oneigen lijke praktijken". Gevolg van dit alles was dat de onderhandelingen tussen ge meente en NS zo stroef verlie pen dat zelfs tussenkomst van de minister noodzakelijk was. Ook de bewoners, van zowel Leiden Noord als De Kooi, hebben zich altijd nauw be trokken gevoeld bij de be sluitvorming rond het Spoor tje. Er werd zelfs eert werk groep opgericht die tegen wicht moest geven aan de plannen die de gemeente en de NS met het Spoortje hadden. Niet zonder succes want uit eindelijk hebben ook de bewo ners bij de besluitvorming hun inbreng gehad. Nu heerst er bij de vrijwel alle omwo nenden, evenals bij de ge meente tevredenheid. Het Spoortje zal binnen afzienba re tijd weer bruisen van leven. ADVERTENTIE de Hartebrugkerk aan het publiek gepresenteerd. Met een receptie op straat, muziek en een (nep)koningm. Men kan dan de wagen van binnen zien en erva ren wat het is om het interieur van een kijkdoos te zijn. bespied door drie paar ogen. MARGA WUIS PROVESTE: MODE HAARLEMMERSTRAAT 149 LEIDEN TEL. 071-121075 (schuin tegenover de Hema naast Blokker)

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 3