Gebrek aan personeel bedreigt kleinmetaal Smit-Kroes beperkt vluchten van El Al EVO: dieselolie wordt schaarser Vliegen waarschijnlijk tien procent duurder d WOENSDAG 18 JULI 1979 SCHIPHOL (GPD) - De Israë lische luchtvaartmaatschap pij El Al mag in het vervolg geen Boeing-747 meer inzet ten op het traject Tel Aviv- Amsterdam-New York. Voorts mag de Israëlische chartermaatschappij KAL geen vracht meer vervoeren tussen Nederland en Israël, zodat ook de uitvoer van Is raëlische produkten naar Ne derland niet meer rendabel Dat is, zo heeft staatssecretaris Smit-Kroes gisteravond op Schiphol verklaard, het resultaat van haar vruchteloos gebleven pogingen meer rechten los te krijgen voor de KLM. Rechten die naar Nederlandse opvatting verankerd liggen in de lucht vaartovereenkomst tussen beide landen, maar die door de Israë liërs op oneigenlijke gronden worden beknot. De beperkingen die de KLM wor den opgelegd, houden in dat de KLM per week slechts vijf vluch ten mag uitvoeren op Tel Aviv, met geen groter vliegtuig dan een maximaal 225 personen vervoe rende DC-8. Van Nederlandse kant is El Al tot dusver niet ëén restrictie opgelegd, „maar", al dus Smit-Kroes, „de liefde kan niet van één kant komen". Toen de Israëlische minister van ver keer, Landau, weigerde ook maar één enkele concessie te doen, heeft Smit-Kroes hem te verstaan gegeven dat El Al's 747's Schip hol niet meei hoeven aan te doen. Het verbod voor El Al met 747's in Amsterdam te komen, betekent een vermindering van 500 stoelen Vrachtwagenchauffeurs in problemen D^jan, die 24 juli naar Nederland komt, hierin wat klaarheid kan brengen. ROTTERDAM (GPD) - In de regio Amsterdam en in Zuid- 1 Nederland is het probleem van onvervulbare vacatures zo ernstig dat de coutinuiteit van kleine en middelgrote me taalbedrijven in die gebieden ernstig wordt bedreigd. Uit een enquête die de Contact groep van Werkgevers in de Me taalindustrie (CWM) onder haar 650 leden heeft gehouden, blijkt dat bij de aangesloten onderne- I mingen 7,5 procent van de be schikbare arbeidsplaatsen open staat Dit percentage ligt aan zienlijk boven het landelijk ge middelde dat rond de anderhalf procent schommelt. De vacaturepercentages lopen per regio nogal uiteen. In Midden- en Noord-Nederland ligt het op on geveer 3,5 procent. Voor Twente is dat iets minder dan 5 procent en op de Veluwe, in de IJssel- streek en in Brabant en Zeeland meer dan zes procent. In de regio Rotterdam bedraagt het aantal openstaande vacatures ruim 7,5 procent. In Zuid-Nederland ligt j het veel hoger; daar werd 10,6 procent gescoord. Amsterdam spant de kroon met ruim 15 pro- I cent. Bij uitstek de laatste twee regio's heeft de CWM dan ook op het oog wanneer zy spreekt van een be dreiging van de continuïteit van sommige ondernemingen. Veel ondernemingen gaven te kennen dat zij problemen hebben met het halen van levertijden. Ondanks I het gebrek aar. personeel geeft I slechts 50 procent van de bedrij ven hun vacatures op bij het Ge westelijk Arbeidsbureau. CWM- I voorzitter dr. W. Bos zei dat dat komt doordat veel werkgevers weinig vertrouwen hebben in de bemiddelingspogingen van het GAB. J De direkteur van het Rotterdamse I Arbeidsbureau, P. H. M. Suijker, verklaarde dat veel werkgevers teleurgesteld zijn over de kwali- WEERRAPPORTEN 5 -an hedenmorgen 7 uur teit van de ingeschrevenen bij de arbeidsbureaus en niet zozeer over het functioneren van die in stellingen. Zijns inziens zouden de werkgevers ook wat minder selectief kunnen zijn. Hij noemde in dit verband jeugdigen, oude ren, vrouwen en minderheids groepen, categorieën die moeilijk aan de bak komen. Volgens dr. Bos was er hoogstens sprake van selectiviteit ten aanzien van de leeftijd, waarbij vooral jeugdigen het haasje zijn. Oplossingen |c 1 31 1 P. c .ae Amsterdam zwaar bew 21 17 03 De Bilt zwaar bew. 22 15 0 Deelen 21 16 1 Eelde half bew. 20 16 03 Eindhoven 22 16 0 Den Helder zwaar bew. 19 16 0 Rotterdam licht bew 21 18 0 Twente geheel bew. 19 16 02 Vlissingen zwaar bew. 22 15 0 Zuid Limburg regen 22 15 02 Aberdeen half bew. 21 10 02 Athene onbewolkt 28 22 0 Barcelona onbewolkt 28 18 0 Berlijn 18 12 01 Bordeaux onbewolkt 29 15 0 Brussel half bew. 23 14 0 Frankfort zwaar bew. 21 13 01 Geneve onbewolkt 25 12 0 Helsinki zwaar bew. 18 11 1 Innsbruck half bew. 19 13 1 Klagenfurt half bew. 22 14 0 Kopenhagen 22 12 2 Lissabon geheel bew. 26 17 0 Locamo onbewolkt 27 14 0 Londen zwaar bew. 27 16 0 Luxemburg half bew. 13 Madrid onbewolkt 36 15 0 Malaga onbewolkt 31 19 0 Mallorca onbewolkt 17 München onbewolkt 16 12 3 Nice onbewolkt 26 21 0 Oslo 24 13 3 Parijs onbewolkt 27 12 0 onbewolkt 29 17 3 Split onbewolkt 27 17 11 Stockholm licht bew. 20 10 1 Wenen licht bew. 20 15 04 22 12 0 Casa Blanca zwaar bew. 24 2D 0 Istanbul onbewolkt 28 17 0 Las Palmas zwaar bew. 24 19 0 Beiroet onbewolkt 30 23 0 Als oplossing van het probleem denken de werkgevers aan de vorming van arbeidspools, zoals de Stichting Drechtmetaal, met daaraan gekoppeld een krachtige bestrijding van het fenomeen der koppelbazen. Ten tweede wil de groep een uitbreiding van de be staande scholingsfaciliteiten. Ten slotte willen de werkgevers komen tot een actievere vorm van samenwerking met het ar beidsbureau Daarbij moeten de bedrijven meer naar het Ge westelijk Arbeidsbureau en het GAB meer naar de bedrijven „Het samenspel kan veel beter" aldus de CWM-voorzitter. Volgens de directeur van het Rot terdamse arbeidsbureau zouden ondernemingen haar vraag naar arbeid ook in een eerder stadium kunnen berekenen en tijdiger dan nu het geval is afspraken maken met, het arbeidsbureau. Daarmee zijn voor de werkgevers in de metaalindustrie de proble men nog niet opgelost, want, zo meent dr. Bos, veel sollicitanten hebben te veel noten op hun zang. „Ze stellen te hoge eisen op het gebied van de primaire ar beidsvoorwaarden en ze zijn vaak niet bereid zich te laten omscho len" Moeilijkheid bij dit alles is het slechte imago van de metaal. De slechte gang van zaken in de gro te scheepsnieuwbouw en bij en kele grote metaalbedrijven dreigt de hele metaalsector in diskre diet te brengen. Ook de vele klei ne en middelgrote bedrijven, waarvan het een groot aantal nog steeds erg goed gaat. Dr. Bos. „Juist in die ondernemingen die eigenlijk geen problemen ken nen, zijn nog een heleboel aan trekkelijke banen" LEIDEN - Groenteveiling Leiden. Pe riode 18-07-'79. Appels 20, Aardappelen 23-61, Andijvie 20-40, Peulen 550, Snij bonen 170-235, Sta bonen 14-105, Tuin bonen 22-51, Postelein 30-52, Prei 105 Rabarber 8-26, Spinazie 16-92, Waspeen 29-30, Bloemkool 1x6 223-245, Bloem kool 8 st 200. Sla zwaar 10-24, Bleeksel derij 61-66, Bospeen 95-145, Peterselie 12-28, Radijs 4046, Selderie 12-13, Pa prika st. 29-43. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Andijvie 0,51-0,65; Tuinbonen kg 0,34-0,57; Kroten A bos 0,21: Rode Kool kg 0,37; Spitskool kg 0,16-0,23; Bospeen I bos 0,69, II 0,61-1,83; Waspeen aanvoer 55 ton AI kist 12,50-46,50, All 8-16, BI 19,60-30; Selderij per bos 0,07-0,17; Sla natuur I 0,16-0,21; Spina zie kg 0,22-0,42; Uien kg 0,53-0,59; Bo- Specificatie bloemkool: sortering 6 p. bak I 1,72-1,90 611 1,03-1,67,8 I 1,13-1,49 8 II 0,35-0,61. Aanvoer 2000 stuks. per richting per week. Het alter natief dat El Al kan bieden is de Boeing-707, waarmee El Al maximaal 168 passagiers ver voert. Daardoor komt de weke lijkse capaciteit van El Al onder die van de KLM. Staatssecretaris Smit-Kroes hoopt dat de maatregel in het Israëli sche parlement nog wel enkele reacties zal losweken, zodat de Is raëlische regering wellicht wordt gedwongen haar standpunt te herzien. Mogelijk dat minister DEN HAAG (ANP) - Het verkrijgen van dieselolie voor het vrachtvervoer wordt in een toenemend aantal Europese landen moeilijker. Dat blijkt uit berichten, die de EVO, de algemene verladers- en Eigen Vervoer Organisatie, van uit het buitenland terugkerende leden ontvangt. Pomphouders geven bij de levering van dieselolie vooral voorrang aan vaste klanten en buitenlanders zetten ze vaak zwaarder op rantsoen Een laatste peiling door de EVO over de verkrijgbaarheid van dieselolie in een aantal landen, gaf het volgende beeld; Italië: 200 liter, soms minder, West-Duitsland: behoudens uitzonderingen nog redelijk normaal. Bel gië: begin van minder afleveren, Frankrijk: sommige stations leveren niet meer en in Engeland is de situatie heel moeilijk. De situatie kan van dag tot dag veranderen Dat geldt zowel voor de verkrijgbaarheid als voor de prijzen van dieselolie, aldus de EVO. De EVO adviseert chauffeurs om naast eventuele kredietkaarten ook con tant geld mee te nemen. Men moeter namelijk rekening mee houden dat de vaste adressen waar men gewend is op een kredietkaart te tanken, niet altijd voldoende kunnen afleveren, waardoor tussentijds tanken aan 'vreemde' stations tegen contante betaling soms onvermijdelijk Naarmate de maand juli vordert, blijken ook veel Nederlandse pomphou ders terughoudender te worden met onbeperkte levering van dieselolie De EVO vreest dat hierdoor problemen kunnen ontstaan als na de vakantieperiode de eind vorig jaar al zichtbaar geworden en zich voort zettende verbetering van de binnenlandse handel en de export, stimule rend blijft werken op de behoefte aan goederenvervoer. De sleepzuiger Heirtnesse wordt te water gelaten. Als het aan de directie van IHC Verschure ligt, is dit het op één na laatste schip dat de werf verlaat. Het personeel werkt nu aan plannen om de werf alsnog open te kunnen houden Doorgedraaid voedsel naar Deïde Wereld is nutteloos AMSTERDAM (ANP) - Bij de Am sterdamse IHC-werf Verschure zijn diverse werkgroepen in het leven geroepen die de mogelijk heden gaan onderzoeken om het bedrijf voor sluiting te behoeden. De werkgroepen hopen vóór 24 juli een plan op tafel te leggen waarin voorstellen worden ge daan voor alternatieve exploita tiemogelijkheden. Op die datum zal de Beleidscommissie Scheepsbouw namelijk weer vergaderen over een advies aan het ministerie van economische zaken over Verschure. Dit is gisteren bekendgemaakt op een gezamenlijke persconferen tie van de Industriebond FNV en 1 Ver- Personeel van Verschure wil werf openhouden schure Enige minuten tevoren was op de werf de sleepzuiger "Heortnesse" van stapel gelopen Als het aan de directie van IHC ligt, zal dit schip het op t wordt afgeleverd. De ting verliep dan ook z< feestelijk vertoon. Volgens een woord^ FNV heeft de directie, gens geen enkel heil reddingsplannen heeft reid verklaard mee te w de uitwerking ervan. De werkgroepen pleiten overgangsperiode van c jaar, waarin Verschurt genheid moet krijgen c bouw van baggerschep schakelen op andere sectoren. Daarbij wordt o.a. ge dacht aan de bouw van waterfa- brieken, vuilverwerkingsinstal laties en transportabele cement- ROME (GPD) - Prins Claus heeft zijn eerder gedane suggestie om doorgedraaid voedsel naar de ontwikkelingslanden te sturen, teruggenomen. Hij deed dit voor stel anderhalf jaar geleden in Hillegom tijdens een toespraak voor de Katholieke Tuinders- bond. De prins die speciaal advi seur van minister de Koning van ontwikkelingssamenwerking is, woont momenteel de wereld land bouwconferentie in Rome bij. In een ontmoeting met jour nalisten zei prins Claus dat zijn voorstel "de suggestie van een leek bleek te zijn" "Je moet natuurlijk twee dingen onderscheiden: enerzijds het stu ren van voedseloverschotten naar de Derde-Wereldlanden, zo als dat ook door de EG gebeurd, De Belgische koffiebranders zullen op 1 augustus de prijs van de koffie met ongeveer 1 gulden per 30 kilogram mogen verhogen. Op 1 juli van dit jaar werd al een prijsverhoging met ongeveer 49 cent per kilo toegestaan. In een maand tijd gaan de koffieprijzen in Belgie dus met bijna 1,80 gul den per kilo omhoog. De Nederlandse vleesexport heeft in het eerste kwartaal vAn dit jaar 255.000 ton bedragen, 40.000 ton of 18 procent meer dan in het eerste kwartaal 1978. Dit was mogelijk door een toene ming van de vleesproduktie in die periode van 388.000 tot 432.000 ton vlees met been. De export van varkensvlees groeide met 25.000, die van rundvlees met 12.800 ton. en anderzijds de vernietiging van voedsel vanwege het prijsbe leid", zo zei de prins. "Ik heb mijn suggestie indertijd niet zomaar "ins Blaue hinein" gedaan, ik had mij ervan tevoren over laten voorlichten. Ik vond het een goed voorstel en dat vind ik eigenlijk nog wel. De uitvoe ring van mijn idee bleek echter een technische onmogelijkheid te zijn. Bovendien is de plaatse lijke smaak ook erg afhankelijk van de zin om voedsel te sturen. "Ik vind echter dat het psycholo gisch erg slecht is, hier voedsel door te draaien terwijl een groot gedeelte van de wereld honger lijdt. Ook al kom je dan met een groot technisch verhaal dat het onmogelijk is, dan nog blijf ik het een lelijk aspect van onze wel vaart vinden", aldus prins Claus in Rome. Prins Claus GAK kreeg meer ziekmeldingen AMSTERDAM (ANP) - Het Ge- meenschappelijk Administratie Kantoor (GAK) heeft vorig jaar 10,7 procent meer ziektemeldin gen gekregen dan in 1977. In dat jaar waren er 2.349.000 meldin gen, in 1978 steeg dit aantal tot 2,6 miljoen. Het aantal uitkeringsda- gen steeg met vijf procent. Dit staat in net sociaal jaarverslag van het GAK over 1978. Op grond van de wao keerde het GAK vorig jaar vijf miljard gulden uit (in 1977 4,8 miljard). De aaw kostte de aangesloten bedrijfsvereni gingen in 1978 1,9 miljard, wat 0,8 miljard gulden meer is dan het jaar daarvoor. Het GAK had vorig jaar minder werk aan de WW. Het aantal mel dingen daalde met 2 procent tot 214.400. SCHIPHOL (ANP) - De Lucht haven Schiphol heeft in 1978 een winst geboekt van 6.757.900 gul den tegenover een verlies van 8.719.500 gulden in het jaar daar voor. Dit heeft de luchthavendi rectie vandaag bekend gemaakt in het jaarverslag 1978. Vanwege hogere brandstofkosten GENÈVE (Rëuter/DPA) - Het ziet er naar uit dat de tarieven voor vervoer van vracht en passagiers door de lucht met ingang van 1 oktober worden verhoogd met tien procent. Dit lijkt de enige manier om de stijging van de brandstofkosten voor de lucht vaartmaatschappijen het hoofd te bieden, zo blijkt na de eerste dag van vergaderen door de IA- TA in Genève De IATA is bijeen gekomen omdat het erop lijkt dat de brandstofkosten dit jaar met 71 procent omhoog zullen gaan. De omzet van de luchtvaartmaat schappijen zal hierdoor met zes tien procent dalen. Sommige van de 106 leden van de IATA hebben voorgesteld om ei gen toeleveringsbedrijven in het leven te roepen om te voorkomen dat kerosine wordt verkocht als stookolie - een van de belangrijk ste oorzaken van het tekort aan brandstof dat zich by de lucht vaartmaatschappijen voordoet. Een woordvoerder van de IATA heeft verklaard dat de prijsstij gingen voor de internationale maatschappijen over de hele we reld niet hetzelfde zijn, zo hebben de maatschappijen in Europa en Noord-Amerika tien procent minder aan prijsstijgingen hoe ven te betalen dan maatschappij en elders. Verder zoekt men in Genève naar een methode om de tarieven automatisch te verhogen als de prijzen voor de vliegtuig brandstof stijgen, aldus de woordvoerder. De vergadering van de IATA duurt officieel tot zaterdag. Het ziet er naar uit dat er nog geen beslissing zal zijn gevallen over een verho ging van de tarieven. In dat geval wordt het overleg volgende week voortgezet. Geen korting op salarissen personeel ziekenfondsen DEN HAAG (GPD)- De korting op de salarissen van het per soneel van ziekenfondsen en bedrijfsverenigingen gaat niet door. Minister Albeda (sociale zaken) is het bij nader inzien eens met het D'66-ka- merlid Nypels, dat deze groe pen niet vallen onder het be grip trendvolger. De be windsman heeft dan ook be sloten de salarissen van de be trokken groepen niet te kor ten, ondanks het besluit hier toe van de Tweede'Kamer van eind juni. Minister Albeda heeft zich nu, na overleg met de vertegen woordigers van het perso neel, neergelegd bij het standpunt dat voor de werk nemers van ziekenfondsen en bedrijfsverenigingen een an dere regeling geldt. Hierbij gaat het om ongeveer 26 000 man personeel. Hij is het nu met Nypels eens dat de ar beidsvoorwaarden voor deze groep worden vastgesteld on afhankelijk van de voor de ambtenaren en de trendvol gers toegepaste procedu- AMSTERDAM (ANP) - Op de Am sterdamse effectenbeurs nam de activiteit vandaag wat toe. nadat deze de laatste dagen op een laag Pitje had gestaan. Vanuit het bui- ABN profiteerde hierv an door f 4 omhoog te gaan op f329. Amro steeg een halve gulden op f 6&.10 en Nationale Nederlanden boek te een winstje van dertig cent op f 108. Bij de international speelden de zwakke dollar en de daling van Wall Street een belangrijke rol. In de scheepvaartsector maakte de koers van Van Ommeren een for se duikeling. De staatsfondsen waren verdeeld. De hoogrentende oblig .ti. t de veertig cent winst voor de 9 pet lening 1979 voorop, waren beter. De laagrente leningen waren iets lager. Per saldo was de markt iets

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 21