Verbetering van Maredorp komt nu in zicht Bonw van Dips- centrum blijft stilliggen EHBO gooit het bijltje erbij neer Na vakantie begin herbestrating In voorrang vergist: meisje (18) gewond Interesse wonen in Pancras is groot WOENSDAG 18 JULI 1979 LEIDEN - De bouw van het Di- gros-koopcentrum aan de Langegracht in Leiden blijft voorlopig stilliggen. Nadat de gemeente de bouwactivitei ten vorige week opnieuw verbood zal het zeker nog een maand duren voor er duide lijkheid is of de bouw mag worden voortgezet. Initiatiefnemer Mijnders - op wiens grond het Digros- koopcentrum wordt ontwik keld - moet eerst bij de ge meente een verzoek indienen of de bouw mag worden voortgezet. Gezien de gang van zaken mag niet verwacht worden dat burgemeester en wethouders toestemming zullen verlenen. Bij afwijzing van het verzoek zal Mijnders een beroepsproce dure aanspannen bij de Raad van State. Met dit beroep is naar schatting drie weken gemoeid. Als hij gelijk krijgt kan de bouw weer verder. In het andere geval moet Mijn ders wachten op de uitspraak van de eerdere schorsings zaak bij de Kroon. De Kroon moet voor november een be slissing nemen. Inmiddels zetten Mijnders en Van den Broek de voorberei ding van een Digros-nood-' winkel in het Mijnders-meu- belcentrum verder. Beide za kenlui zijn overtuigd dat de gemeente deze ontwikkeling 'niet meer tegenhoudt. Amb tenaren hebben al wel voor waarden gesteld voor de brandveiligheid. Schrijvers bij project over Zuid-Afrika LEIDEN - De Boycot Outspan Ac tie (BOA), de Wereldwinkel en de Werkgroep Zuidelijk Afrika wil len schrijvers inschakelen bij het informatie-project over Zuid- Afrika dat zij in opdracht van de gemeente Leiden organiseren. De drie organisaties hebben schrij vers en dichters uit de regio, on der wie Jan Wolkers, Maarten 't Hart, Maarten Biesheuvel, J.B. Charles, Karei van het Reve en Hannes Meinkema, uitgenodigd medewerking te verlenen aan het project. Inmiddels heeft men al van enige schrijvers toezegging voor me dewerking binnen. Half septem ber zullen de organisatoren met de belangstellende auteurs overleggen over hun bijdrage aan het informatie-project. De bijdrage .van schrijvers vormt één onderdeel van de artistieke inbreng in het informatie-project. Begin december zullen beelden de kunstenaars in de Waag een tentoonstelling over Zuid-Afrika houden. LEIDEN - De daadwerkelijke aanpak van de stadsver nieuwing in de Leidse binnenstadswijk Maredorp komt eindelijk in zicht. Na de zomervakantie wil de gemeente een begin maken met enkele herbestratingsplannen. De aanpak geldt voor de Mirakelsteeg, de Van der Werfstraat en de Greven- en Druckerstraat. De verbetering van deze straten gebeurt met geld dat de gemeen te krijgt uit de stadsvernieu wingspot (zogenaamde interim saldo-regeling). Het rijk verleen de eind vorig jaar goedkeuring, waarna de Leidse gemeenteraad het geld nu binnenkort voor be steding beschikbaar moet stel len. Voor de uitvoering van openbare werken (kademuren, riolering en bestratingen) moet de gemeente raad na de vakantie ruim 11,3 miljoen gulden beschikbaar stellen. Voor de aankoop van panden zo'n 4,8 miljoen. De uitvoering van de werken kan gebeuren als de gemeenteraad het bestemmingsplan ("Mare- Informatiebus van politie op Beestenmarkt LEIDEN - Evenals i ren zal de politie-informatiebus weer een dag in Leiden staan Niet op het Stadhuisplein dit keer. maar op de Beestenmarkt. Volgende week woensdag van half elf tot zes uur. Het mobiel informatiecentrum, zo als het officieel heet, is in 1970 vanuit het ministerie van bin nenlandse zaken opgezet met als tweeledig doel het publiek te in formeren over het werk van de Nederlandse politie en geïnteres seerden de weg te wijzen naar de opleiding tot politieman of -vrouw. Elk jaar maakt de bus een tournee door ons land, dit jaar van vier mei tot en met vier augustus, en doet zo'n zeventig gemeenten aan. Leden van het plaatselijke politiekorps geven daar informatie aan de hand van foto- en tekstpanelen en diverse voorwerpen die in de bus zijn op gesteld. Iedereen die daar belang in stelt kan de bus binnenstap pen. Vorig jaar was er ook een hoek in geruimd voor informatie over het voorkomen van misdrijven. Dat is dit jaar achterwege gelaten omdat het niet zo goed uit de verf kwam. Op de ministeries van binnenlandse zaken en van justi tie is men bezig om tot een orga nisatie van de voorlichting op dit gebied te komen, die dit jaar zijn definitieve vorm moet krijgen Diverse activiteiten, zoals adver tentiécampagnes en een speciale voorlichtingsbus moeten het publiek dan doordringen van de gedachte dat het voorkomen van misdrijven een zaak is van de po litie en het publiek samen. dorp onder dak") heeft vastge steld. De vaststelling moet direct na de vakantie zijn beslag krij gen. Deze vaststelling is al ruim een jaar vertraagd doordat het de gemeente aan mankracht ont brak om de regels en voorschrif ten aan te passen aan het struc tuurplan voor de binnenstad. Deze vertraging bij de gemeente heeft de stadsvernieuwing in Ma redorp verder achterop gebracht. Eerder moest de wijk al lange tijd wachten op ministeriële goed keuring van de plannen. Deze werden op rijksniveau om on duidelijke redenen opgehouden. Na veel aandrang van wijk en gemeente kwam de goedkeuring vlak voor het einde van het jaar af. Bij de vaststelling van het bestem mingsplan zal de gemeenteraad nog enkele knopen moeten door hakken. In de buurt bestaat veel weerstand tegen de opzet dat aan de Hekkensteeg een parkeerga rage kan komen. Buurtbewoners vinden dat de gemeente deze ga rage heeft opgedrongen. De ge meente is echter van mening dat in Maredorp een "stallingsgara ge" gewenst is vanwege de be perkte parkeermogelijkheid (voor bewoners en bezoekers) in dit deel van de binnenstad. Een tweede discussiepunt zal on vermijdelijk bestaan uit de posi tie van het gedeelte Haarlemmer straat tussen Haven en Pelikaan straat. De gemeente wil hier de De Van der Werfstraat i winkelfunctie beperken, (geen centrumwinkels). Bij de plannen voor de Overdekte zijn aan de zij de van de Haarlemmerstraat ook geen winkels opgenomen. De beperking van de winkelfunctie wordt sterk aangevochten door winkeliers. i de straten die wordt aangepakt Weer zender opgespoord LEIDEN - Opnieuw heeft de politie gisteravond een ille gale zender in beslag geno men. De zender zat in een au to op de Beethovenlaan en was eigendom van een 21-ja- rige Leidse zendamateur LEIDEN - Een automobilist uit Warmond (43 jaar), dacht gisteravond dat hij, de Maresingel vanaf de Korte Mare overstekend, voorrang had op een auto die op de singel reed. Door dat misverstand ontstond een aanrijding waarbij een 18-jarig meisje dat in de andere auto zat met haar hoofd door de voorruit sloeg en schaafwonden aan haar gezicht opliep. Beide auto's werden zwaar beschadigd. Op de Mors weg raakte gisteravond een 16-jarige bromfietster gewond toen ze werd gesneden door een auto. De auto, bestuurd door een 31-jarige Leidenaar. had haar ongeveer twaalf meter voor de kruising met de Paul Krügerstraat ingehaald,, en sloeg daarna meteen rechtsaf. Het meisje kreeg mogelijk inwendig letsel en is naar het Diaconessenhuis gebracht Alpheuse voetbalclubs zoeken vrijwilligers ALPHEN AAN DEN RIJN - De vier Alphense voet balclubs zoeken enthou siaste leden of supporters die bij de wedstrijden in het weekeinde EHBO- hulp willen gaan verlenen De plaatselijke EHBO- verenigingen hebben het Vertrouwen cediensten en bij alle sporteve nementen zijn we paraat. We zijn met een groep van veertig men sen en die zijn het hele jaar door erg bezet met dit werk. We kon den die wekelijkse wedstrijden bij gebrek aan mankracht een voudigweg niet meer bolwer ken" ZEVENHUIZEN - De Rijkspolitie heeft gistermorgen in Nieuwerkerk aan de IJssel een partij marihuana van 600 kilo onderschept. De politie vond de partij na een anonieme tip in een werkplaats in Zevenhuizen. De marihuana was verpakt in zes kleine containers. In verband met de vondst is een echtpaar uit Oude-Tonge aangehouden. laten afweten, omdat zij ei niet meer in slagen de we kelijkse wedstrijden te bemannen. De voetbalverenigingen zijn op zoek naar vrijwilligers met een diploma of leden die - op kosten van de vereniging - een EHBO- diploma willen halen. Gemiddeld moeten de EHBO-ers twee keer per weekeinde in actie komen bij kleine ongevalletjes. Grote ongevallen doen zich in de praktijk zelden voor, maar de en kele keer dat zich wat ernstigs voordoet is goede hulp noodza kelijk. Aan die hulp ontbrak het de laatste tijd af en toe. Alphense Boys-voorzitter K. van der Geest vertelt daarover: "Van 1972 tot 1976 verliep de EHBO- bezetting vlekkeloos. In die jaren stond er ook een ambulance van het Rode Kruis bij het veld. Op een gegeven moment moest die ambulance weg op aandrang van de firma Bezemer en het zieken huis. Daarna is de klad erin ge komen. De groep mensen op wie het werk uiteindelijk neerkwam, werd steeds kleiner. De belasting werd te zwaar en de zaak is dood gebloed" Mankracht Rode Kruis-voorzitter J. Poelstra ontkent dat het verdwijnen van de ambulance van invloed is ge weest op de huidige problemen. "Onze samenwerking met de heer Bezemer (ziekenvervoerder, red.) is prima en berust op goede afspraken". Wel noemt ook hij als oorzaak het feit dat het EHBO-werk neer kwam op de schouders van een te kleine groep mensen. Aanvanke lijk leverden de drie EHBO-ver- enigingen om de beurt vier men sen per weekeinde. Dat kwam dus neer op één weekeinddienst in de drie weken. Toen trok de rk EHBO-vereniging St. Martinus zich (ook vanwege een te krappe personele bezetting) terug en moesten de overblijvende men sen van het Rode Kruis en de ko ninklijke EHBO-vereniging de weekeinddicnsten samen op knappen. Dat betekende dat de EHBO-ers elke veertien dagen in het weekeinde in actie moesten komen. Poelstra: "Wij hebben nogal wat taken. We hebben veel ambulan- De voetbalverenigingen willen het probleem nu gezamenlijk en met eigen mankracht oplossen. Het streven is dat elke club vier of vijf mensen levert. Per weekein de zijn vier mensen nodig. Zo doende valt er met een ploeg van een man of twintig een rooster te maken, waarbij de EHBO-ers maar eens in de vier of zes weken weekeinddienst draaien. Van der Geest, voorzitter ook van de gezamenlijke belangencom- missie van de vier clubs, heeft er alle vertrouwen in dat het plan zal slagen. "Na de vakanties gaan we gericht werven. We hopen dat de kandidaten dan in september (zonodig) een cursus kunnen gaan volgen" Niet-voetballers zijn wat Van der Geest betreft, daarbij ook van harte welkom. Rode-Kruisvoorzitter J. Poel stra: "We konden die wekelijkse wedstrijden niet meer bolwerken" LEIDEN - Voor de woningbouw op de plaats van de oude fabrieken van Van Wijk en Zaalberg in het Leidse stadsvernieuwingsgebied Pancras-Oost - tussen Heren gracht en Hooigracht - bestaat flinke belangstelling. Een kleine negentig belangstellenden heeft zich de afgelopen maanden op gegeven om betrokken te worden bij de bouwontwikkelingen. De woningbouw op de plaats van beide fabrieken wil de gemeente ontwikkelen in samenspraak met toekomstige bewoners. De ge meente zal vermoedelijk volgen de maand vijfenveertig kandida ten selecteren. Voorrang genie ten vroegere bewoners van Pan cras, langdurig woningzoeken den en kandidaten die elders een woning achterlaten. Tevreden Bij de gemeente is men niet onte vreden met de aanmelding van zo'n negentig gegadigden. De belangstellenden zijn inmiddels op verschillende bijeenkomsten geïnformeerd over de mate van betrokkenheid bij de plannen. Het is de bedoeling dat de bewo ners inspraak krijgen bij de voor bereiding van de woningbouw en bij de indeling en inrichting van de woningen alsmede van de woonomgeving. De plannen voor de woningbouw aan de Vestestraat en Uiterste gracht omvatten in totaal - afhan kelijk van de opzet van de uitvoe ring - 80 tot 100 woningen. Op de plaats van beide fabrieken wor den woningwetwoningen ge bouwd. Opdrachtgever is de wo ningbouwvereniging "Ons Doel" Beide plannen verkeren nu nog in een eerste stadium. Voor het Zaalberg-gebied (tussen Nieuwe Rijn en Groenesteeg) is architec tenbureau OD 205 uit Delft ver klaar met de eerste schetsont werpen. Voor het Van Wijk-ge- bied werkt bureau Van Wijk en Gelderblom uit Soest indelings plannen voor de plaats van de woningen gemaakt. Achter De feitelijke bouw ligt overigens al achter op het aanvankelijke schema. De eerste paal voor bei de complexen zal vermoedelijk met voor volgend jaar de grond ingaan. Bij het Zaalberg-gebied dreigt nog een verdere vertraging door de omstandigheid dat een onwillige gebruiker (meubelbe drijf Klinkenberg) sloop van een deel van het complex tegen houdt De gemeente staat nu voor de keus of men het bedrijf moet ontrui men of de plannen aanpassen. Volgende maand zullen enkele gemeenteraadscommissies een keuze moeten maken. ADVERTENTIE UW EIGEN DAGBLAD 00K IN DE VAKANTIE? Dat kan doch uitsluitend met deze bon Graag 3 weken voor u vertrekt opzenden naar Alphens Dagblad, Julianastraat 19. Alphen aan den Rijn Leidsch Dagblad. Witte Singel 1. Leiden Plakt u dan wel een postzegel? (55 cent) S v p. In bk>fc)«tt*r« Invulton! n l*ó»r vak)* a.v.p aan tattar Vakarrtlaadrao ci Opzending is gratis in Nederland en Belgie Overige landen 1 90 per dag De praktijk heeft geleerd dat ondanks al onze goede zorgen de bezorging te wensen kan overlaten "f Wij kunnen daarom helaas geen verantwoording ne- men voor het niet tijdig arriveren van kranten op uw vakantieadres. INTERVIEW BLL'YSSEN. "Als ik de situatie van de Rooms-Ka- tholieke Kerk zo bekijk, dan zeg ik dat het priesterschap van de vrouw er helemaal niet in zit. Het is een sterke traditie dat het priesterschap een roeping is voor de man. Ik denk dat die traditie zo diep geworteld is dat ik dat niet zie veranderen" Dat zei bisschop Bluyssen van Den Bosch in een interview met "Hervormd Nederland" De bisschop kan zich voorstellen dat vrouwen er grote moeite mee hebben dat in zijn kerk de dienst door mannen wordt uitgemaakt Die mannen moeten zich bij alle mede-gelovigen goed oriënteren, en zeker bij de "categorie die de helft van die gelovigen uitmaakt, namelijk de vrouwen" Volgens de bisschop is het voor de toekomst van de Rooms-Katho- lieke Kerk onvermijdelijk dat gehuwde priesters worden toe gelaten. "Maar ik kan daar geen beslissing over nemen, want ik ben niet de hele kerk" Over de oecumene zei de bisschop dat door te zoeken naar wat nog gemeenschappelijk is niet alles in een smal straatje moet worden geperst. De kerken moeten de grootst mogelijke rijkdom aan geloof bijeenbrengen. De rijk dom van het protestantisme noemde mgr. Bluyssen het "priesterschap van de gelovigen" 1 betekenis die de protestanten niet alleen theore tisch maar ook praktisch aan de bijbel hechten. Oecumene bedreigd. Het recente besluit van de Engelse Angli caanse synode om vrouwelijke priesters van Anglicaanse kerken buiten Engeland niet toe te staan in Engeland diensten te leiden heeft bij de Britse actiegroeppn die zich vóór de wijding van vrouwen sterk maken grote te leurstelling gewekt. Zij vrezen dat de besprekingen met de "vrije kerken" over nauwere oe cumenische samenwerking hier door de mist in zullen gaan. De anglicaanse bisschop David Brown hoopte dat er nog een weg open zou blijven, al vermag hij die i et te 2 "Met deze beslissing van de synode is vrijwel alle hoop de bodem in geslagen dat binnen afzienbare tijd in Engeland vrouwen tot priester kunnen worden gewijd", aldus de Britse beweging voor de vrouw in het ambt. De grootste weerstand komt van de priesters. Bcroepingswerk. Hervormde Kerk: Beroepen te Schaarsber gen H.J Ponsteen Oosterbeek; aangenomen naar Ngverdal A.J de Bue Scharnegoutum (Fr naar Hendrik Ido Ambacht K Schaap Zierikzee. Geref. Ge meenten: bedankt voor Capelle *an de LJssel A Moerkerken Nieuw-Bcijerland.

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 17