Enith Brigitha: 25ste titel net voor afscheid... A Gelevert eenvoudig naar zege Holland kan eindzege in Kaagweek bijna niet ontgaan Eefting naar nieuwe toptijd Snel ontslag Fillet... VAN DER WIEL NU STERK IN OPMARS VROOIVmDREESMANN [WOENSDAG 18 JULI 1979 WARMOND - De strijd om de Holland-Frieslandbeker in de Kaagweek lijkt beslist. De Hollanders wonnen voor de derde maal in successie en met nog één race voor de boeg kan de ploeg van teamcaptain Hein de Goederen de zege bijna niet meer ontgaan. De 26-32 3/4 overwinning is voornamelijk te danken aan de Fries Van Drooge. Hij ein digde met zijn boot Lutine als tiende en laatste, maar werd na afloop ook nog gediskwali ficeerd. De bemanning van de Holland boot Furie diende namelijk een protest in omdat zij bij de start een aanvaring tussen de boten van de Frie zen Van Drooge en De Vries had waargenomen. Ook Peter Frech stapte na afloop naar de protestcommissie. Hij had gesignaleerd dat de Lutine bij het ronden een boei raakte. Nadat verschillende getuigen waren gehoord, sloot de pro testcommissie Van Drooge voor de wedstrijd uit en gaf hem vier strafpunten voor de aanvaring. Voor het aanraken van de boei trad de commissie niet handelend op, want zo werd er geredeneerd "toen had Van Drooge met zijn boot Lutine eigenlijk al uit de race moeten zijn". Behalve de ruime nederlaag moest de ploeg uit het Noorden nog een tweede teleurstelling ver werken. De wedstrijdcom missie bemerkte gisteren dat er in de uitslag van afgelopen zaterdag een foutje was ge slopen. De Fries Hattinga die toen vroegtijdig de wedstrijd beëindigde omdat de Hollan der Bulk protest tegen hem wilde aantekenen kreeg voor het staken van de wedstrijd alsnog één strafpunt. Na drie wedstrijden en inclusief de uitgedeelde strafpunten is het verschil tussen de twee gewesten al 15 3/4 (76 3/4-92 1/2) punt. Een achterstand die theoretisch nog goed te ma ken is, maar dan moeten vier van de vijf Friese boten bij de eerste vijf komen. Een bijna onmogelijke opgave. Net zoals afgelopen maandag hoorde Nederlands kam pioen in de Regenboogklasse, de Fries Harry Amsterdam, als eerste het finishsein. Ook gisteren legde hij al direct na de start de basis voor zijn overwinning. Amsterdam stond wederom zijn voor sprong niet meer af en kon evenals de dag tevoren voor zijn team geen afstopwerk verrichten. Doodeenvoudig, omdat alleen de Hollanders Theunissen, De Groot en De Goederen op enige afstand van hem voeren. De rest had zich al in een vroegtijdig sta dium verzoend meteen plaats onder de top. HERMAN POOS De voornaamste uitslagen van de derde en voorlaatste dag zijn: Teamwedstrijden Regenbogen: 1. Amsterdam (Fri), 2. Theunissen (Hol), 3. De Groot (Hol), 4 De Goederen (Hol). 5. Donker (Fri). 6. Hettmga (Fri), 7. De Vries (Fri). 8. Frech (Fri), 9. Bulk. Van Drooge (Fri) gediskwalificeerd. Jeugdboot 1 Helbing. 2. Visser, 3. Koole Leider. Helbing. Cadet 1. Insinger. 2 Marleen Gail- lard. Leider Insinger 420-klasse: 1 Groenendijk, 2. Veld man, 3. Heikens. Leider Groe nendijk. Flying junior. 1. Hartman, 2. Ver waal Leider: Verwaal Solo: 1. Van Staveren, 2 Van Eijk, 3 Van Straten. Leider Van Eijk. Stern: 1. Dagelet, 2. Trompen, 3. Zweers. Leider Dagelet. Vaurien. 1. Teeling, 2. Smits, 3. Brand Leider Teeling. Yngling: 1 Marlies Hoek (tevens eerste in kla.< Randmeer 1. Koot, 2. Zevenboom. Leider Koot. Vrijheid 1. Vermeulen, 2. Krol. Lei der Vermeulen. Pampus: 1. Neeleman, 2. Schuld. 3. Schram. Leider Neeleman. Regenbogen: 1. Heineke, 2 Hof. 3 De Groot Leider Heineke. Laser: 1. Nederveen. 2. Schuur, 3. Wolters. Leider Van der Steene. Olympi^jollen: 1. Mollers, 2 Kraan, 3. Moerman. Leiders: Mollers en Por. 16 m2: 1. Willemsen, 2. V.d. Zee, 3. V.d. Kooy. Leider V.d. Zee 12 voetsjollen: 1. Van Asselt, 2. Van Deventer, 3. Van Leeuwen. Lei der: Van Asselt. Optimisten: 1. Hoflcamp, 2. Engel- bert, 3. Burger. Leider Hofkamp. AMERSFOORT (GPD) - Op de drempel van haar afscheid heeft Enith Brigitha dinsdagavond in Amersfoort nog een klein feestje kunnen bouwen. Vlak voor de gretige Anne- lies Maas, die 's morgens al een Nederlands record op de 400 m wisselslag had gevestigd, pikte zij nog net een titel binnen op de 200 m vrijeslag. En dat was haar 25ste, een serie die zij in negen jaar zwemmen in Nederland heeft opgebouwd. overigens duur komen te staan, want met dat tripje zet zij ook de toelating tot de hogere beroeps opleiding voor verpleegkundi gen op het spel. De kans bestaat echter dat de NSF de Wageningse via een tegemoetkoming alsnog in staat stelt om volgend jaar op timaal te kunnen trainen. Maar zelfs als de Wageningse in een topvorm zou zijn geweest, had zij het toch moeilijk gekregen tegen een weer optimaal geladen Enith Brigitha, die ontkent al een ver bintenis te zijn aangegaan met de sportartikelenfirma Arena. „Voorlopig houd ik het nog op een wat goedkope publiciteits stunt van Riny Wagtmans. de ex- wielrenner, die zich op dit mo ment ook voor de promotion van Arena inzet en die al enkele top- verenigingen in een splinter nieuwe outfit heeft gestoken. Gepraat „Hij heeft wel met mij gepraaf maar de details zijn nog niet uit gewerkt. Ik weet niet eens wat ik zou moeten gaan doen, dus voorlopig is alle publiciteit aan de voorbarige kant, al zal ik niet ontkennen dat ik de belangstel ling van die firma wel aantrekke lijk vind. Er komt nog wel een nieuw gesprek, maar de eerste wexen zit mijn zwemagenda vol die wedstrijden gaan voorlo- Het bleef niet de enige recordpo ging die in het opnieuw ontzet tend broeierige 50-m-bad in Amersfoort een geslaagd einde kreeg. Ook Fred Eefting had de machine weer eens opgedraaid en op uiterst knappe wijze raasde hij de 100 m rugslag af in de nieuwe toptijd van 58,47 sec. j Enith Brigitha moest in de eind strijd afrekenen met een geladen Annelies Maas, die overigens nog meer plannen had voor de finale avond. Zij wilde ook het wissel slagrecord van 4.56,88, dat zij 's morgens op de klokken had ge bracht, verbeteren. Maar op twee paarden wedden binnen een tijdsbestek van zegge en schrijve 17 minuten is slechts voor enkele topmensen die snel kunnen her stellen weggelegd. Rol „Die druk van de wisselslag heeft toch onbewust een rol gespeeld op de 200 m", zo verklaarde An nelies Maas haar toch wel wat te genvallende prestatie. „We had den gegokt op een tijd van 2.02,0, maar misschien was dat wel wat te optimistisch. Ik heb door een hardnekkige schouderblessure pas de laatste weken voluit op de vrijeslag kunnen trainen. De tijd was misschien te kort, maar er moeten toch zeker zo'n twee se conden afkunnen". ..Misschien gebeurt dat wel tijdens de landenwedstrijd in Bonn, be gin augustus. Dan zijn we wat verder in de training", aldus An nelies Maas, die wel naar de Uni- versiade in Mexico afreist, ver moedelijk als enige Nederlandse deelneemster. Die reis kan haar pig voor Woorden die wat vreemd overko men uit de mond van een zwem ster die aan het aftrainen is, maar die vanwege haar NSF-subsidie tegen haar zin toch nog met de Nederlandse ploeg een paar we ken in een trainingskamp in Nederland zal niet deelnemen aan de vijflandenwedstrijd die 11 en 12 augustus in Italië wordt ge houden. Die wedstrijd was spe ciaal bedoeld voorde B-ploegen, omdat in hetzelfde weekeinde in Utrecht de Europa-Cup wordt verzwommen. Maar de animo bij de Nederlandse sub-top voor dit evenement en voor het daar aan voorafgaande trainings kamp in Duitsland was zó ge ring, dat de zwemcommissie van de KNZB geen representatieve ploeg meer kon samenstellen en de invitatie alsnog heeft afge wimpeld. Duitsland moet doorbren gen. Voorlopig is zij echter nog de snel ste op de vrijeslag. Dat bewees zij gisteren met haar tijd van 2.03,51 en dat zal zij morgen op de 100 m opnieuw aantonen. Na Annelies Maas finishte een redelijk zwemmende Ineke Ran op de derde plaats, terwijl de veelbelo vende Conny van Benthem ach ter de verrassende Monique Drost de vijfde plek voor zich op eiste. Annelies Maas mocht 's avonds in de wisselslagfinale wel het goud mee naar Wageningen nemen, maar een recordverbetering g zat er niet meer in, hoewel Fred Eef ting haar toch enkele collegiale adviezen had gegeven om weer snel te herstellen. Maar wat Fred Eefting kan, presteert Annelies Maas niet. „Ik heb gewoon meer tijd nodig om te herstellen", was het nuchtere commentaar van de Wageningse zwemster, die in de avonduren niet verder kwam dan 5.02,12. Een tijd die royaal vol doende was voor de zege, on danks het feit dat de nummer twee, Daphne Demuth (5.08,291 zo'n acht seconden van haar bes te tijd afhaalde. Grote man Bij de heren was Fred Eefting na- Enith Brigitha: tikt tuurlijk weer de grote man, zowel letterlijk als figuurliik. De zwemmer die zich in een gezelli ge ambiance het best op zijn ge mak voelt, deed niet alleen zijn plicht door de 100 m rugslag te winnen, maar hij bracht boven dien met 58,47 sec weer een re cord op de klokken. Een verbete ring die hij voorspeld had, want dat is het knappe van de Utrecht se badmeester hij weet precies tot hoe ver hij kan gaan in het verzuimen van de training. Ook ditmaal heeft hij zich beslist niet optimaal voorbereid op de Nederlandse titelstrijd, maar toch pakte hij weer wat records mee naar huis, waardoor hij zich voortdurend weer in de publici teit wringt. En dat is nodig, want prestatie en inzet zijn de voor waarden die verbonden zijn aan zijn NSF-toelage, en die staat zo af en toe wel eens op de tocht. Je vraagt je af wat Eefting zou kun nen als hij werkelijk gaat trai- „Maar", zo zegt de Utrechter reso luut, „een trainingskamp is niets voor mij. Ik moet er niet aan den ken om net zoals Kees Vervoorn maanden van huis te zijn. Dan krijg ik heimwee. Een maandje naar bijvoorbeeld Canada zou nog wel gaan, en misschien doe ik dat begin volgend jaar nog wel, maar langer beslist niet. Dan kom ik helemaal uit mijn ritme en zullen mijn prestaties eerder slechter dan beter worden". Dat het Henk Elzerman ernst is met zijn come-back, bewees de Hage naar op de 200 m vlinderslag, die hij won in 2.06,26. Aanvankelijk had de pupil van trainer Jan Schouten eind van deze maand in dienst gemoeten, maar de drukke zwemagenda bood hem moge lijkheden voor enig uitstel. Nu moet hij half augustus onder de wapenen en die plicht verschaft hem riante mogelijkheden om de komende maanden de training extra hard aan te pakken. Na zijn eerste opleiding in Nijmegen wordt hij namelijk overgeplaatst naar Den Haag of omgeving, waar Jan Schouten in diverse zwem baden al de nodige trainingsuren heeft geregeld. Edward Maasdijk van De Zijl/LGB werd derde op de 200 m. vlinderslag. Zijn tijd was 2.09.45. Opvallend in die 200 m-vlinderfi- nale was de afwezigheid van Pe ter Duinmayer, maar de pupil van Marianne Heemskerk was in de series gediskwalificeerd omdat hij na een keerpunt een borst- crawl-beweging zou hebben ge maakt. Over die diskwalificatie was men bij Zwemlust-Den Hommel verschrikkelijk boos, reden misschien dat de ploeg als collectief in de avonduren tijdens de estafettes nogmaals tot een uitbarsting kwam. De Utrechtse herenploeg zwom een Neder lands record op de 4 x 200 m vrije slag in 7.55,51 en de dames deden dat op de 4 x 100 m vrijeslag met een tijd van 4.00,62. ADVERTENTIE 0Sfl®rtdV. VENDA JAM pot 450 gram AARDBEIEN OF ABRIKOZEN van 1,40 voor 1,25 VERKADE BESCHUIT per rol van 0,94 voor 0,79 ZUIVELHOEK KARNEMELK per liter van 1,05 voor 0,89 VOOR UW HUISDIER VENDA VLEES of VIS voor de kal blik van 0.89 voor 0,69 VENDA DOG vleesbrokken blik van 0,89 voor 0,69 RAUWK0ST- SALADE 100 gram van 1,30 voor 1,10 BROODBOETIEK GROF VOLKOREN ca. 400 gram van 1,16 voor 0,99 B0ERENWIT ca. 800 gram van 1,94 voor 1,73 LEIDEN - In het herenenkel B van het toernooi in Lisse zijn nog geen verrassingen uit de bus gekomen. De ge plaatste spelers handhaafden zich zonder problemen. Al fred Gelevert, die in het sterke gezelschap de eer geniet van een plaatsing als no 1, kon zijn karwei gisteren snel klaren. Hij klopte Den Heijer met 6-2, 6-0 en Gelevert deed dat zo plichtmatig dat zelfs van een warming up nauwelijks sprake was. Toch is het duidelijk dat een war ming up voor hem niet verspild is, wil hij niet voor de finale door de gretige en stellig bekwame concurrentie op een zijspoor worden gezet. Die concurrentie toonde dat eveneens gisteren aan in ondubbelzinnige tweesets overwinningen. De Indiër Vijayk gaf J. Ruysenaars met 6-0, 6-2 geen schijn van kans. Marcel Vloemans uit Limburg, niet zo sterk als zijn broer Arthur, was in ieder geval mans genoeg om zijn eerste partij tegen T. Veenstra zonder setverlies af te rondea- 6-0, 6-4. Herman van der Capellen manoeu vreerde zich in twee sets langs de, zeker op eigen terrein altijd moeilijk te kloppen Han de Jong, 6-3, 7-5. De klappen in B zullen waarschijnlijk gaan vallen in de derde ronde. Voor Herman van der Capellen is er een adempauze na zijn zege op Han de Jong. Hij bereikte als eerste in het here nenkel B de kwartfinale. De partijen voor de derde ronde ge ven interessante ontmoetingen te zien tussen: Paul Kallenberg-M. Vloemans, H. Verdegaal-B. Ruy senaars, Blommendaal (onver- slijtbaar>-E. Schreuder, Bob van Overbeeke-R. Stapelbrock en J Asselbergs-Vijayk. Met name het laatste treffen zal de vonken in het rond doen spatten. De hard hitter Asselbergs tegen de all- roqnder Vijayk. Bij de dames won Jannie Kaaien met 6-4, 6-3 van Nel Dekker. Opzienbarend was de zege in het herendubbel B Har Meijer'Bram Madera op de "echte" dubbel van E.J. Rey en Anne Jan van der Meer, 6-3, 6-3. In het Gemengd- dubbel B viel wel een verrassend resultaat te noteren. Bertie Koe mans en Herman van der Capel len, de ingespeelde dubbel van Forescate 2. i dit no 3 geplaatst, werd uitgescha keld door de combinatie R. van Balen en de Duitser Stapelbrock: 6-4. 6-7, 2-6. In het herenenkel C bereikten J. Bernardus, Wouter Kuyk, Marcel Dijkman, W. van Balen, M. Vink, Leon Damen, Eitel Homan en A. Versteeg de laatste zestien in de rijstebrei van deelnemers in dit nummer. Wie van hen straks in de finale triomferend van de baan stapt heeft niet alleen een proeve van technische bekwaamheid geleverd maar ook van conditio neel vermogen. Alkemade In het toernooi van Alkemade vie len er wel verrassingen te note ren. In het herenenkel C zette Jan van Veen, die eergisteren de no 4 geplaatste Wim van Dilst uit schakelde, zijn zegetocht voort. Gisteren klopte hij in drie zware sets de dubbelpartner van de als no 3 geplaatste Stan Walenkamp. Jan van Geldrop, 2-6, 6-4, 6-2. Verder moest Willem Renee er varen dat het moeilijk is om en de wedstrijden te organiseren, te ar- bitreren en zelf wedstrijden te spelen. Jan van Rijn, die normaal in D uitkomt en ditmaal als leer school voor C had ingeschreven, profiteerde dankbaar van "het niet helemaal bij het spel zijn" van wedstrijdleider Renee: 6-2, 4-6, 2-6. Bij de dames in C won de voormali ge tafeltenniscrack, Marv Thuis- Van Ruiten haar eerste partij royaal van H. Reeuwijk, 6-0, 6-2. In D werd de bij de dames no 1 geplaatste Anne van Bostelen uitgeschakeld cfoor de Limburg se J. Brugman. 6-1, 1-6, 1-6, die met deze zege de halve finale be reikte. Leuk vakantiesuccesje FRANK BONTE VALKENBURG - De Valken- burgse voetbalvereniging Valken '68, uitkomend in de eerste klasse van de afdeling Leiden zaterdag, heeft nog voordat de selectie maar een minuut in training is ge weest de nieuw aangetrok ken oefenmeester Fillet al weer aan de dijk gezet. Fillet kon door vakantieperikelen de Valkenburgse voet balclub geen goede voorbe reiding voor het nieuwe voetbalseizoen garanderen. Fillet was door het bestuur van Valken '68 aangetrokken als opvolger van oud Kat wijk (jeugd) trainer Den Duik, zij het met een proef tijd van twee maanden. Henk Groen is nu door het Val kenburgse bestuur aange steld als nieuwe trainer. Groen was ondermeer werk zaam bij het naar de (zater dag) vierde klasse gepromo veerde Oegstgeest, waar hij na een meningsverschil met het bestuur de laan werd uitgestuurd. Groen ging te gen deze beslissing in beroep bij de KNVB. werd later in het gelijk gesteld en daar door kreeg de Leiderdorper zijn door vv Oegstgeest in gehouden salaris alsnog uit gekeerd. Leiden AMSTERDAM - Het voornaamste wapenfeit in de vijfde ronde van het internationale schaaktoer nooi in Amsterdam was gister middag wel de overwinning van Hans Ree. De kandidaat-groot meester versloeg met zwart grootmeester Jan Hein Donner Ree bezet nu de met de Tsjecho- slowaak Smejkal de gedeelde derde plaats in grootmeester- groep A met 3.5 punten uit vi|f partijen. Hans Ree r- bij eerdere gelegenhe den juist iets te kort gekomen in zijn pogingen een tweede groot meesterresultaat te halen. Zyn uitgangspositie is zeker opnieuw niet slecht, maar in dit veld - dat qua kracht niet veel uiteen loopt- is voorzichtigheid geboden In de grootmeestergroep B valt de opmars van Europees jeugd kampioen Van der Wiel op. Na twee achtereenvolgende over winningen bezet hij de gedeelde eerste plaats met 3.5 punten. Eer ste is de Cubaan Hernandez, die zijn duel met de Sowjetrus Dol- matov afbrak. De i vijfde de Grootmeestergroep A: Donner (Ned) - Ree (Ned) 0-1, Smejkal (Tsj) - Byrne (Vst) 'It-'lt, Hort (Tsj) - Sosonko (Ned) t 'it. Sax (Hon)-Torre (Fil)0-1, Fara- go (Hon) - Sahovic (Joe) 'f»-'It, Ligte- rink (Ned) - Andcrsson (Zwe) •/«-•/t, Lein (Vst) - Stean (Eng) 1-0. Stand na vijf ronden 1. Hort 4 punten, 2-4 Sax. Smejkal en Ree 3' t. gp'8. Byrne. Lein. Andersson en Ligtennk 21», M2 Sosonko. Donner. Torre en Farago 2. 13. Stean 1'.», Sahovic 1. Grootmeestergroep B: V.d Wiel (Ned)- Sptttov (Bul) i u. Böhm <Nedi - Enklaar (Ned)Hölzl (Oos) Van Riemsdijk (Bra) 1-0. Dolmatov(Sow)- Hernandez (Cub) 1-0, Langeweg Ned - Baljon (Ned) afgebroken. Nemet (Joc) - Shamkovich (Vst) 1-0. Van Wijngaarden (Ned) - V. dD Sterren (Ned)'/•-'/«. Stand na vijf ronden: 1/2. Hernandez en V d. Wiel 3V«. ij,4 V D Sterren en Dolmator 3 en 1 afg 5 6 Van Wijn gaarden en Nemet 3. 7 Enklaar 2'/», -/ll. Shamkovieh, Bohm. Holzl, Van Riemsdijk 2, 12 Langewcg l1/» en 1 afg.. 13. Spassov Vit, Baljon en 1

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 15