Thurau: „Blij dat niet naar huis Knetemaiui: „Ze schieten als tijgers achter me aan" Sebastiaan Coe weer records in loopt Oslo Etappe winnen is nog altijd veel waard Derde plaats levert Kuiper veel geld op Raas te duur voor ploeg Hennie Kuiper WOENSDAG 18 JULI 1979 ST. PRIEST (GPD) - Voor Gerrie Knetemann nadert het einde van de tour met de onzalige gedachte dat hij een goede Ronde van Frankrijk reed. maar dat het niet zo opviel. Wie immers praat na 2875 kilometer nog over het feit dat de wereldkampioen daar de eerste vijf kilometer van Maar ik heb toen wel 14 man ach ter me gehouden en das niet niksen wie weet precies welke rol Gerrie Knetemann in de twee ploegentijdritten speelde? Niet het grote publiek, wel de insiders. Peter Post voorop. Zonder de anderen iets te kort te willen doen vind ik dat Knetemann degene was om wie het in die ploegen tijdritten draaide. Hij had het grootste aandeel in die successen. Wanneer de Kneet op kop kwam vloog het tempo omhoog. Mnetemann zelf over die twee door Raleigh gewonnen onderdelen: ,fZo'n ploegentijdrit is zwaarder dan een gemiddelde etappe. Je ziet op een verschrikkelijke ma nier af. Het is niet alleen een kwestie van hard trappen, maar ook van ontzettend geconcen treerd rijdenJe wordt er gek van. En bovendien hadden wij nog eens de last van het favoriet-zijn. Wanneer er een ploeg met een paar seconden verschil van ons verloor werd dat een geweldige prestatie genoemd, maar nie mand die eraan dacht wat dat nou precies voor ons als winnaars betekende. Individueel telt zo n ploegentijdrit helemaal niet mee. Mijn rol daarin is helemaal on dergeschoven. Ach, het is niet zo dat ik er slecht door slaap maar het steekt me wel als ze gering schattend doen over mijn presta ties in deze rondeEn dat gebeurt Maar niet terecht, vind ik". Wat Knetemann ook al tegenzat in zijn pogingen om iets opvallends te doen. was de ziekte die de laat ste week meer renners plaagde diarree. Ten teken van zijn goede vorm, klom hij zondag bij de eer ste 3 naar de top van Alpe d 'Huez daarbij passeerde hij zelfs Hen nie Kuiper) maar een dag later was het door buikloop mis: ter nauwernood op tijd binnen. Hij vermagerde vier kilo. Knetemann: ,Jk ben naar deze tour gekomen om mijn marktwaarde op peil te houden of. als het effe kon, te vergroten. Mijn voorsei zoen was niet wat ik me ervan voorstelde. Dat viel tegen". Die balans: winnaar van de proloog in Parijs-Nice eiï eerste in crite riums te London en Woerden. Pas kort voor de start van de Ronde van Frankrijk leefde Knetemann weer op in de publiciteit: win naar van drie tijdritten en de etappe Le Chable-Locarno in de Ronde van Zwitserland. Knetemann over zijn matige start van het seizoen: ,Jk raakte geestelijk doorgedraaid. De last van die wereldkampioenstrui Gerrie Knetemann was zwaarder dan ik tevoren dacht". Peter Post: Mij had het moeilijk door de spanning zich waar te moeten maken. Wedstrij den waarvoor hij vroeger nau welijks of niet betaald werd, brachten ineens een hoop geld op. Dat gaf druk. Logisch". Knetemann: Jk wilde het te goed doen als wereldkampioen en dat bleek door de zenuwen ten koste te gaan van mijn prestaties. Ik kon moeilijk wennen aan de druk van het moeten opvallen in die trui. Nu wel. Maar ja, nou ik eraan gewend ben, mag ik hem over een m a andje inleveren ...Ik durf er op dit moment tenminste niet van uit te gaan dat ik het in Valkenburg wéér word". Voor Gerrie Knetemann liggen er in deze tour nog welgeteld vier mo gelijkheden om met een etappe overwinning toch nog eens goed op te vallen. Maar: de c tie is in de vlakke ritten i laatste week in de ronde altijd ongekend grootKnetemann: ,£,n zeker voor mijHet is het hele jaar al zo dat ze meteen reageren wanneer ik demarreer. Dat doet die regenboogtrui. Ik kan m'n kont niet lichten of ze schieten als tijgers achter me aan. Gelijk heb ben ze. maar ik zit ermee" Extra handicap is daarbij het feit dat de ploeg uitdunde tot zes man. Knetemann: Mr zijn er te weinig over om goed te kunnen werken in de finale. Ik zal niet zeggen dat er helemaal geen kansen meer zijn, maar ze liggen natuurlijk stuk ken en stukken lager dan nor maal. We kunnen daarom ook geen enkel plan maken. In de fi nale gaan we zoals het uitkomt Het is zeker niet zo dat ik bij voor baat als beschermd renner geld. Daarvoor zijn er te weinig moge lijkheden binnen de ploeg. We zien gewoon wie er op het laatst het best voorstaat" 9? ST. PRIEST (GPD) - Didi Thurau lachte zijn tanden bloot. Hij genoot. Eindelijk was het weer eens gelukt. Voor het eerst in zijn tweede Tour de France proefde hij het zoet van de overwinning. Na het succes in Luik-Bastenaken- Luik en na de ritzege in Parijs-Nice was het dus opnieuw een dag die hij niet zo gauw zal vergeten. „Want een etap pe winnen in de tour is nog altijd veel meer waard dan een handvol andere eerste prijzen", aldus het Westduitse fiet- sidool. Breeduit lachend gaat het handje omhoogDuitser Didi Thurau komt als eerste van de 19de etappe van de Tour de France over de streep. Geheel links met zonnebril gele truidrager Bernard liinault, die als vierde eindigde OSLO - De Britse atleet Sebastian Coe heeft gisteravond in Oslo tijdens internationale wedstrijden in het Bisletsta- dion het wereldrecord op de Engelse mijl gebracht op 3 minuten en 48,95 seconden. Het oude record stond sedert 12 augustus 1975 met 3.49,4 op naam van de Nieuwzeelan- der John Walker. Onlangs stelde Coe ook al het wereldre cord op de 800 meter scherper. Sebastian Coe verbeterde tijdens reldrecord is met 3.32,2 in handen zijn loop op de mijl ook het Euro pese record op de 1500 meter. Hij maakte een tijd van 3.32,8. Het oude record stond met 3.34,0 se dert 23 juli 1970 op naam van de Fransman Jean Wadoux. Het we- Gratis entree bij baan- kampioenschap AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse wielerkampioenschappen op de baan, die van 24 juli tot 27 juli in het Olympisch stadion zullen worden gehouden, zijn voor het publiek gratis toegan kelijk. Het hoofdbestuur van de KNWU heeft deze beslissing genomen met het oog op de wereldkam pioenschappen, die ruim een maand later in hetzelfde stadion zullen worden gehouden. De wielrenunie hoopt zo propagan da te maken voor de wielersport op de baan. De kampioenschappen van dit jaar zullen overigens onvolledig zijn. Sprint en achtervolging voor pro fessionals zullen niet worden ge houden, omdat zich voor die on derdelen slechts twee renners in schreven. Mogelijk blijft echter dat de KNWU sprinter Loevesijn en de achtervolgers Schuiten en Ponsteen voor de WK zal in schrijven. Op de andere nummers van de na tionale titelstrijd is de inschrij ving zonder meer groot, al ont breekt bij de dames wereldkam pioene Keetie van Oosten-Hage, die een wegwedstrijd in Amerika rijdt. de Tanzaniaan Filbert Bayi. In elf dagen tijd bracht Oslo Sebas tian Coe opnieuw geluk. Nadat hij eerst het wereldrecord op de 800 meter scherper stelde (1.42,33) werd de 22-jarige stu dent nu de beste aller tijden op de Engelse mijl (1609 meter). Hij schroefde het wereldrecord op de "golden mile"-race omlaag tot 3.48,95. De Amerikaan Steve Lacy gaf het tempo in de eerste twee ronden op een magnifieke wijze aan. Coe en de Amerikaan Steve Scott namen de leiding in de derde ronde over. In de laatste ronde zette Coe een onbedaarlijke eind sprint in. Aan de Finish had de Engelsman een voorsprong van 2,16 seconden op Scott. Er werden in Oslo nog meer formi dabele prestaties geleverd. Zo won de 23-jarige Amerikaan Ed win Moses de 400 meter horden in 47,67 seconden. Dat is slechts 0,22 seconden boven het wereldre cord. Het betekende wel de beste wereldseizoenprestatie. Tot nu toe voerde Moses de ranglijst van dit jaar aan met een tijd van 47,69 seconden, die hij in mei verwe zenlijkte. Voorts werd de Noorse discuswer per Knut Hjeltnes eerste met afstand van 67,86 meter, nieuw record voor het Bisletsta- dion. Veteraan Al Örter, viermaal winnaar van Olympisch goud, eindigde met 61,66 meter als vierde. Ook de 8.31,8 van de Noorse Grete Waitz op de 3000 meter mocht er zijn. Zij bleef de Westduitse Ellen Wessinghage ruim een halve minuut voor. Uitslag Engelse mijl: 1. Sebastian Coe (Gbr) 3.48,95 (wereldrecord); 2. Steve Scott (VS) 3.51,11; 3. Craig Masback (VS) 3.52,02; 4. Eamon Coghlan (Ier) 3.52,45; 5. John Robson (Gbr) 3.52,74; 6. John Walker (Nwz) 3.52,85. „Het succes in de massasprint is bovendien een geweldige stimu lans voor de tijdrit die ons don derdag in Dijon te wachten staat" Didi Thurau was niet alleen blij vanwege zijn explosie in het snelheidsgevecht tussen onge veer negentig strijders. Hij ge noot evenzeer van de belangstel ling die de internationale sport pers plotseling weer voor hem had. En hij was daarnaast nog vanwege een andere reden dolblij. Het had immers niet veel gescheeld of Didi Thurau zou in de voorbije Alpenetappes de strijd hebben gestaakt ,Ik vond het te gortig", zei hij. „Als ik mijn zin had kunnen doordrij ven, zouden we uit protest tegen de moeilijkheidsfactor zelfs in staking zijn gegaan. In mijn ogen had de tourdirectie ons een te zware opgave voorgeschoteld. Twee dagen achter alkaar de Al pe d'Huez beklimmen is natuurlijk niet niks. Onmenselijk noem ik zoiets. Ik heb voorzichtig gepro beerd om een aantal collega's te winnen voor mijn plan. Toen ik merkte dat ik weinig steun zou krijgen, zelfs niet van mijn ploeg genoten, liet ik de plannen varen Vanaf dat moment heb ik alleen maar geprobeerd me zo goed mo gelijk door de moeilijkheden heen te worstelen. Niettemin scheelde het niet veel of ik zou vanuit de Alpen zo snel mogelijk naar huis zijn gegaan. Wat ben ik nu blij dat ik het niet gedaan heb" Fedor den Hertog deelde in het succes van ritwinnaar Thurau „De overwinning van Didi zie ik als een verjaardagscadeautje voor mijn echtgenote Lilian", al dus Den Hertog. „Natuurlijk had ik liever zelf op de bloemen be slag gelegd, maar verder dan een vergeefse demarrage ben ik niet gekomen. Het ging knap hard in de slotfase. Toen het vrijwel vast stond dat het op een massasprint uitdraaide, heb ik me volledig in dienst van de ploeg gesteld. Ik hield Thurau uit de wind, omdat ik wist dat hij kanshebber was. Daarnaast hadden we in de per soon van Jos Jacobs een troef. Strijd Sebastiaan Coe triomfeert ri Engelse vlag in zijn hand. Dat de strijd in de voorbije weken veel van de overgebleven eenen negentig renners heeft geëist, was in de negentiende etappe overigens goed duidelijk. Het peloton weigerde en bloc om zich in te spannen en zodoende zagen de toeschouwers, die opnieuw massaal het traject omzoomden, een meute voorbijtrekken waarin voor het eerst sedert de start in Fleurance (27 juni) echt „gewan deld" werd. Schertsend met ploegleiders en volgers keerden pechvogels zonder enige moeite terug in de hoofdmacht. En de genen die om andere reden dan een lekke tube of een defect ver- snellingsap paraat van de Fiets moesten, hoefden zich evenmin in te spannen. Urenlang was er tijd voor een praatje, een lach en het genot van zonnige weersom standigheden ,Naar zo'n rustige dag heb ik ver langd", grapte chef d'equipe Fred de Bruyne. „Ik zal beslist niet de enige zijn geweest" De strijdbijl werd pas opgegraven toen de ka ravaan amper een uur rijden van de finish verwijderd was. Willy Teirlinck gaf na 124 kilometer het sein. Zijn landgenoot Jos de Schoenmaecker volgde, maar verder dan een marge van 1 mi nuut en 5 seconden konden de twee Belgen het niet brengen Toen zij met nog 15 kilometer te rijden ingelopen werden, begon het steekspel tussen de ploegen Marc Demeyer was niet uit de eerste gelederen weg te slaan Zijn teamgenoten sloofden zich uit tot ze er bij wijze van spreken bij neervielen. Maar dat gold voor de andere ploegen Risico Zelfs Kuiper en gele-truidrager Hi- nault waren niet uit de eerste ge lederen weg te slaan. „Je weet nooit tevoren of je kunt wegko men", zei Kuiper. Hinault hoefde niet per se een vluchtpoging te ondernemen. Zijn sprintkwali teiten maakten hem (de onverza digbare) so wie so tot kansheb ber. Als een sneltrein rolde ten slotte de compacte groep St Priest, een voorstad van Lyon, binnen. „Mij niet gezien", oor deelden velen in deze expresse „Het risico is te groot" zeiden onder meer Jo Maas en Zoete melk. Wereldkampioen Knete mann probeerde het wel, maar zijn poging werd teniet gedaan nog voordat er van enige winst sprake was.. „Nu", flitste het door het hoofd van Mare Demeyer. „Het was alsof een raket werd afgeschoten", zei SAINT PRIEST - Uitslag 19de etappe in de Ronde van Frankrijk] van Alpe d'Huez naar Saint Priest^ over 162 km 1. Thurau (WDL-Jossart) 4.48.40 (gem. 33,672 km-u), 2. Jacobs (Bel- Jossart), 3. Demeyer (Bel-Huys- mans), 4. Hinault (Fra-Guimard), 5. Mutter (Zwi-Post), 6. Van Cal- ster (Bel-de Bruyne) 7. Van de Velde (Ned-Post), 8. Pevenage iBel-Jossart), 9. Kuiper (Ned-De Muer), 10. Gauthier (Fra-Dan- guillaume), 11. Dillen (Bel-Le- langue), 12. Vanoverschelde (Fra- Everaert), 13. Jourdan (Fra-Eve- raert), 14. Kelly (Ier-Lauwers), 15. Bernaudcau (Fra-Guimard), 16. Chassang (Fra-Guimard), 17. Pe- scheux (Fra-Everaert), 18. Lelay (Fra-Geminiani), 19. Legeay (Fra- De Muer), 20. Teirlinck (Bel-Le- languet, 21. Bossis (Fra-De Muer), 22. Tesniere (Fra-Geminiani), 23. Villemiane (Fra-Guimard), 24. Bazzo (Fra-Everaert). 25. Didier (Lux-Guimard), 41. Zoetemelk (Ned-Danguillaume), 47. Knete mann (Ned-Post), 53. Wellens (Bei-Post), 56. Den Hertog (Ned- Jossart), 59. Lubberd ing (Ned- Post), 70.Maas (Ned-de Bruyne), 85. Pronk (Ned-Post), 91 en laatste Levavasseur (Fra-Danguillau- me), allen zelfde tijd als Thurau. Algemeen Klassement: 1. Hinault 78.51.10, 2. Zoetemelk op 1.58,3. Kuiper op 21.23,4. Agos- tinho (Por-Huysmans) op 21.58, 5. Bernaudeau op 23.40, 6. Maas op 30.50, 7. Battaglin (Ita-boifava) op 31.19, 8. Wellens op 32.28, 9. Criquielion (Bel-Lelangue) op 33.55,10. Thurau op 39.12,11. Nils- son (Zwe-Danguillaume) op 39.36, 12. Van impe (Bel-Lelan gue) op 41.31, 13. Martinez (Fra- pers (Bel-de Bruyne) op 50.25, 16. Van de Velde op 51.27,18. Lubber- ding op 54.24, 34. Knetemann op 1.36.43, 44. Pronk op 1.51.10, 50. Den Hertog op 1.57.30, 79. Mutter op 2.39.19, 91. en laatste Tesniere (Fra-Geminiani) op 3.49.36. Het Puntenklassement: 1. Hi nault 175 pnt, 2. Zoetemelk 99 pnt, 3. Thurau 96 pnt, 4. Kuiper 63 pnt, 5. Demeijer 55 pnt, 6. Agostinho 53 pnt, 10. Maas 42 pnt. Bergklassement: 1. Battaglin 227 pnt, 2. Hinault 173 pnt, 3. Marti nez 144 pnt, 4. Van Impe 109 pnt, 5. Zoetemelk 108 pnt, 6 Kuiper 105 Het Ploegenklassement 19e etap pe: 1. Jossart (Thurau, Jacobs. Pe- venage, Peeters) 19 uur 14 minuten en 40 seconden, 46 pnt, 2. Guimard 19.14 40 58 pnt. 3. Everaert 19.14 40 66 pnt, 4. De Muer 19.14.40 81 pnt, 5. Geminiani 19.14.40 pnt, 6. Post Guimard 317 uur 18 minuten en 9 seconden, 2 Post 317.24.24, 3. Huysmans 317.25.04, 4. Danguil- laume 317.37.16, 5. Jossart 317.53.14, 6. De Muer 318.27.00. Thurau over het geweld van de Belg. De droom van Demeyer werd eerst door Thurau's ploeg- makker Jacobs verstoord. „Daarna zag ik mijn kans", aldus de winnaar „Het was, met de wind op kop, alles of niets. Je ziet wie niet waagt die niet wint" HONKBAL - De gestaakte honk balwedstrijd Kinheim-Sparta voor de hoofdklasse wordt vrij dagavond a.s. uitgespeeld op het terrein van Storks in Den Haag. De ontmoeting werd 7 juli j.l. ge staakt wegens ongeregeldheden. ST PRIEST (GPD) - Het vasthouden van de derde plaats in het algemeen klassement is voor Hennie Kuiper meer dan een ere-zaak om in Parijs toch het huldigingspodium te halen. Er is voor hem en zijn ploegmaats ook veel geld mee gemoeid. Mocht hij zijn derde plaats verspelen aan Joaquim Agostinho, dan kost dat 20.000 Franse francs, ofwel bijna tien duizend Nederlandse guldens. In het financiële draaiboek van de tour staat voor de derde plaats 50.000 Franse francs en t'oor de vierde 30.000. Op Joop Zoetemelk ligt in Parijs een cheque van 60.000 francs (ongeveer 30 mille) te wachten als beloning voor zijn tweede plaats. SAINT-PRIEST (ANP/GPD) - Na zijn overwinning in de ronde van Vlaanderen kreeg Jan Raas van Maurice de Muer. de ploegleider van de Franse formatie van Hennie Kuiper, een lucratief transferaanbod. Raas zou een hoog salaris gaan verdienen. De Zeeuw antwoordde dat als er ooit sprake van zou zijn, hij beslist niet kwam zonder zijn vaste knechten Cees Priem en de Belgen Wilfried Wesemael en Frank de Gendt. Aangezien hier nog een bedrag van meer dan 200.000 gulden meer gemoeid was, heeft de Muer besloten van Raas af te zien. Hij antwoordde namelijk niet voor de afgesproken termijn Het contract van Raas bij de ploeg van Peter Post loopt einde dit seizoen af. Etappewinnaar Didi Thurau zal in augustus slechts aan een rittenkoers deelnemen als voorbereiding op het wereldkampioenschap in Valken burg. Deze rittenkoers is de Ronde van Duitsland, die van 6 tot en met 11 augustus verreden wordt. Daags na de "Rundfahrt" start Thurau in de Unionpreis van Dortmund. Daarna stort hij zich weer, precies eender als vanaf volgende week, in het criteriumgewoel. "Nee. ik neem dit keer niet deel aan de Ronde van Nederland", aldus de Frankfurter vedette. "Een etappewedstrijd is meer dan genoeg".

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 13