AGOSTINHO: „KEREL VAN IJZER Verliezer Hennie Kuiper: „Ik ben veel te nerveus" Luis Ocana en Sarrazin nu buiten gevaar Battaglin positief bij dopingcontrole MAANDAG 16 JULI 197! SPORT ALPE D'HUEZ (GPD) - Na de rit van de waarheid"die het stuk van Les Menuires naar Alpe d'Huez was vanwege vier zware beklimmingen, wist Joop Zoete melk het zeker: Jk kan deze tour niet winnen. Of er zou met Hi- nault iets geweldig onverwachts moeten gebeuren. Maar daar mag ik niet van uitgaan. Ik heb de werkelijkheid onder ogen te zien en die is dat ik vandaag te weten kwam dat er aan de situa tie niets te veranderen valt. Hi- nault is gewoon een klasse beter In dat soort dingen moet je jezelf niets wijsmaken..." Met alle energie die hij op de rust dag kon verzamelen, had Joop Zoetemelk tijdens de 17e etappe geprobeerd hoe het er met de kracht van Hinault voorstond Jk beloofde immers om m'n ui terste best te doen". Er was nog een andere extra reden om de ge- le-truidrager te bestoken. Op de rustdag immers, had Bernard Hinault zich wat zorgelijk ge toond over de conditie van zijn knechten „Ze moesten de laatste dagen hard werken", zei hij in Les Menuires waar de karavaan een dag rustte. Jkzal proberen in het begin van de etappe naar Al pe d'Huez het tempo te drukken om zodoende meer ruimte te krij gen Het zou geweldig zijn als we met een complete ploeg in Parijs aan kunnen komen. Daarom moet ik zien dat ik mijn renners in de koers wat rustpauzes kan geven" In de harde strijd waarin hij Joop Zoetemelk zijn conclusies wilde laten trekken, konden van de knechten alleen Didier en Ber- naudeau in de buurt van Hinault blijven, maar ze werden ge spaard. De kopman knapte het vuile werk zelf op. ,J£n hoe" sprak Joop Zoetemelk met verba zing en bewondering tegelijk „Op de Galibier ben ik een keer fel gedemarreerd en aan het begin van de Alpe d'Huez drie keer. Ik wilde te weten komen of hij in de ze ronde bezig is met een spelletje blufpoker of dat hij inderdaad zo sterk rijdt. Ik ben er goed achter gekomen... Hij liet me geen meter ruimte. Steeds als ik sprong, ging hij zelf achter me aan Ik hoopte dat hij zou gaan verzwakken want als ik nog een echte serieuze kans had in deze tour, dan was het wel in de rit van vandaag Maar hij gaf geen krimp" Enz van een stevig op kop fietsende gele-truidrager met Joop Zoete melk in zijn wiel. Zoetemelk zegt ervan alles aan gedaan te hebben om dat zo langzamerhand verve lende gezicht te voorkomen, „maar het lukte me niet. Ik ben verschillende keren bezig geweest om naast hem te gaan rijden Steeds wanneer hij dat voelde, ging hij versnellen.Hij duldde me gewoon niet naast zich. Op die manier werd ik steeds gedwongen aan zijn wiel te gaan rijden, om dat halfweg blijven hangen te ge vaarlijk was vanwege het op dringerige publiek. Ik kon niet anders dan een volle lengte achter hem blijven" Bernard Hinault sprak over de in spanningen van Zoetemelk met lof. ,JHj maakte me moe", zei de Fransman en het was aan hem te zien geweest. Na de finish op Alpe d'Huez zakte hij langdurig on deruit om op adem te komen en in zijn eerste interview onderbrak hij geregeld met dof gezucht zijn zinnen. Jk heb zióare inspan ningen moeten leveren omdat Zoetemelk steeds aandrong. Het was een verschrikkelijk lastige dag" Bij de vaststelling dat hij zijn naas te belager in het algemeen klas sement zo nadrukkelijk op zijn nummer zette, riep Hinault de si tuatie rond vorige week zondag in herinnering. „Ten eerste", zei hij, „is Zoetemelk door de ontwik kelingen in de etappe naar Rou- baix op een belangrijk moment de last van de tour gaan dragenHij kreeg de verantwoording om de gele trui vast te houden en wan neer ik daarop terugkijkdan stel ik vast dat hij daarmee zijn ploeg over de kop joeg. Vooral door de harde koers in de Vogezen zijn die jongens moe geworden en ik ben ervan overtuigd dat dat Zoete melk parten heeft gespeeld in zijn mogelijkheden om mij aan te vallen. En ten tweede denk ik, dat we misschien toch een wat ander wedstrijdverloop hadden kunnen krijgen wanneer er in Brussel een rustdag was geweest. Op zijn leef tijd is Zoetemelk een renner die eigenlijk twee rustdagen nodig heeft in een tour.Voor mij speelt dat geen rol. Ik ben acht jaar jon ger dan Joop Ik herstel snel ler" ALPE D'HUEZ (GPD) - De marge tussen Bernard Hinault en Joop Zoetemelk is nog altijd twee minuten en 45 se conden breed. Daaraan heeft noch het gevecht op de flan ken van Alpe d'Huez, noch de klauter partijen eerder deze dag op de Col de la Madeleine, Col du Telegraph en Col du Galibier iets kunnen veranderen. Ruim drie minuten na de zegevierende „veteraan" Joaquim Agostinho zetten de twee tourgiganten een punt achter de Alpenrit. Zij deden dat in respectievelijk 8ste en 9de stelling. Het interesseerde hun niet, deze bescheiden klasse ringen. Ze hadden onderweg al leen maar eikaars bewegingen gevolgd. Ver voor de finish wist Zoetemelk dat er tegen Hinault toch niets te beginnen was. De Fransman demonstreerde dat steeds als zijn enige concurrent het desondanks probeerde om weg te komen. Toch waren er grote verliezers in de zwaarste Alpenetappe die het tourcommando had uitgestip peld. Hennie Kuiper bijvoor beeld moest vijf minuten prijsge ven op de tandem Hinault-Zoe- temelk en meer dan 8 minuten op de onverslijtbare Agostinho Voor Lucien van Impe, Thurau en Pollentièr was de etappe. s niets anders dan het in- van een grotere achter stand. Hun enige troost kon zijn dat de Zwitser Ulli Sutter een veel zwaardere klap kreeg. De best geklasseerde renner (4de) uit de ploeg van Peter Post reed zich op de Alpentoppen zo finaal in de vernieling dat zijn ploegleider hem pas troostend van de fiets kon helpen toen de bezemwagen nog slechts enkele honderden meters van de eindstreep verwij derd was. Met andere woorden. Ulli Sutter finishte volkomen uitgeput op ruim 24 minuten van de ritwinnaar. De vierde plaats in de totale rangschikking veran derde in een veel lagere stelling Sutter duikelde een plaats of tien. Met een derde plaats (achter Agostinho en de verrassend sterk rijdende Alban-ploeg van Gemi- niani) redde Paul Wellens de eer van de brigade. Gemist „Een goede prestatie van Wellens", zei chef d'equipe Peter Post „Toch heeft er meer ingezeten Wellens had beter moeten oplet ten. Hij miste de beslissende ont snapping, ongeveer 20 kilometer voor het einde. Er formeerde zich namelijk een jachtgroep van een man of acht, die op zoek gingen naar de Luxemburger Didier en de Belg Van Calster. Tot het acht tal behoorde wel Lubberding. Ik had het echter liever anders ge zien. Als Paul Wellens meege- sprongen was, zou hij een ideale positie hebben veroverd om de etappe te winnen. Agostinho en de rest konden immers nog voor het begin van de beklimming naar Alpe d'Huez een aardige voorsprong veroveren" Toen Paul Wellens aan een in drukwekkende achtervolging begon was het te laat. De manier waarop de ex-onderwijzer uit het Belgisch-Limburgse Koersel eerst bij het groepje Hinault-Zoe- temelk-Van Impe kwam, vervol gens hieruit demarreerde en de een na de ander van de uiteenge slagen vluchtersgroep voorbij ging (o.a. Lubberding) was knap Bijzonder knap. „Is het niet erg dat zo'n prestatie geen etappe-ze ge oplevert?" zei Wellens teleur gesteld. „Ik had er van gedroomd om deze rit op mijn naam te schrijven. Het zou een geweldige revanche voor mijn rijden in de Pyreneeën geweest zijn" Al eerder Voordat hij op de flanken van Alpe d'Huez had afgehaakt en onder meer Johan van de Velde en zelfs de niet-klimmer Gerrie Knete- mann moest laten voorgaan, had Kuiper ook reeds in moeilijkhe den gezeten. Dat was na ruim 100 kilometer, toen de uiteengesla- ALPE D'HUEZ (GPD) - De aanvoerder van het bergklassement, Giovanni Battaglin, heeft positief gereageerd op de dopingcon trole die na de 13e etappe (Ballon d'Alsace) plaatsvond. Bat taglin werd in de rit tweede achter Villemiane. Bij het bekend worden van de uitslag, gaf de ploegarts van Bat taglin een verklaring uit waarin hij meedeelde dat hij vanwege een keelaandoening het middel „zerinol" voorschreef zonder te weten dat daarin de voor wielrenners verboden stof „efidrine" zit. „Bergkoning" Battaglin kreeg de voor dit soort overtredingen bekende straf: 1000 Zwitserse francs boete (ongeveer 1250 gul den) en tien minuten straftijd. Dat laatste betekende, dat Jo Maas een plaats klom in het algemeen klassement: hij ging van de 8e naar de 7e plaats. In de geschiedenis van de dopingcontroles tijdens de tour is er gistermiddag op Alpe d'Huez voor hot eerst gecontroleerd op anabole steroiden. Voor een dergelijk onderzoek wordt de uri- nestaal verdeeld over vier flesjes waarvan er twee onderzocht worden in Parijs en twee in Keulen. De renners die bij de con trole werden betrokken: Hinault, Agostinho, Den Hertog, Al- ban en Demeijer. Type gen karavaan aan de derde klau- terpartij bezig was: de beklim ming van de Col du Galibier. Het gebeurde kort nadat Sutter, Mar tinez, Villemiane en Pollentier definitief voor een rol van bete kenis in het gevecht om de dag prijzen werden afgehaakt. Hinault en Zoetemelk verloren el kaar op de Galibier evenmin uit het oog als elders. Zij passeerden (op 11 seconden van Lucien van Impe en 8 seconden van Bat taglin) respectievelijk als derde en vierde de top. Kuiper, Maas, Van de Velde konden in de lange afdaling het verloren gegane ter rein herwinnen. Toen Hinault in de heksenketel van Alpe d'Huez het tempo hooghield, was het voor de eerder genoemde Ne derlanders toch bekeken. Hun plaatsen in het algemeen klasse ment ondergingen overigens nauwelijks of geen wijziging. Fe- dor den Hertog klom zelfs een plaats of vijf. Hij had namelijk voor het begin van de beklim ming enige voorsprong geno men. Dat was zijn geluk, want op de berg was het snel met Fed of gedaan. uit en Zoetemelk die elkaar geen seconde uit het oog verliezen oen gedaan, kunnen jaloers zijn op hem. Hij heeft schouders en armen om u tegen te zeggen" Agostinho hoorde de lovende woorden niet. Hij had het te druk om de felicitaties in ontvangst te nemen. Een grote dag voor een 36-jarige renner, die nog als Por tugees soldaat in Mozambique vocht, toen leeftijdgenoten uit Europa konden bouwen aan hun carrière als professional. Ocana, die veel beenbreu- n gebroken Zuaar gewond na val in ravijn LES MENUIRES (GPD) - Een ernstig ongeluk overschaduw de de rustdag in de Tour. Zwaargewond moesten ex-winnaar Luis Ocana, die een functie als tv-commentator bekleedde, alsmede diens chauffeur Jean Sarrazin zaterdag in het ziekenhuis van Moutiers worden opgenomen. Geruime tijd werd het ergste voor de twee gevreesd. Ofschoon de behandelende geneesheren een operatie niet eerder dan gister avond durfden te beginnen, konden zij wel mededelen dat het levensgevaar voor Ocana en de nog zwaarder gewonde Sarra zin inmiddels geweken is. Sarrazin hield aan het ongeluk t schedelbreuk en diverse andere fracturen ovei bloed verloor, werd eveneens getroffen door ai ken. Tevens had hij inwendige kneuzingen t kaak. Het ongeluk gebeurde zaterdagmiddag omstreeks drie uur. Oca na en Sarrazin vormden een koppel in speciaal ter gelegenheid van de rustdag georganiseerde auto- en motor-wedstrijden op de berghelling van Les Menuires. De wedstrijden vonden plaats in jeeps en stonden uitsluitend open voor leden van de volgers-karavaan in La Grande Bouclé. Tijdens de motorcross had Ocana reeds twee keer een val gemaakt. Het belette hem en chauffeur Jean Sarrazin niet om in de autorit op het hobbelige traject veel risico's te nemen. Plotseling ging een golf van ontzetting door de rijen van toe schouwers en toeristen. De auto van het duo Ocana-Sarrazin stortte naar beneden. Het wrak kwam na vele buitelingen ze ker tweehonderd meter lager op een plateau terecht. Sarrazin, die aan het stuur had gezeten, was uit de wagen geslingerd. Luis Ocana, die de veiligheidsriem had benut, lag hevig bloe dend in het verwrongen metaal. Onder leiding van Tourarts dr. Dazza kwam de eerste hulp op gang. De wedstrijd werd onmiddellijk gestaakt en een Rode- Kruiswagen baande zich moeizaam een weg naar boven. Me vrouw Josiane Ocana klauterde tegelijk met honderden ande ren verschrikte mensen omhoog. Het duurde ruim tweeeneen- half uur voordat de zwaargewonden vervoerd konden worden. De gevraagde hulp van een helikopter bleef achterwege, omdat het toestel wegens meteorlogische omstandigheden niet inzet baar was. Toen mevrouw Ocana zich over de onfortuinlijke Luis boog, opende de vroegere Tourwinnaar (1973) de ogen en zei moei zaam: „Ik wil naar huis". Op het moment dat de ambulance kwam, sprak Luis Ocana verschrikt: „Nee, in godsnaam niet. Ik wil verder in de wedstrijd". Jean Sarazzin (in wiens Tourauto normaliter ook een andere tv-commentator zit, namelijk Ro bert Chapatte) bleef tot zaterdagavond in het ziekenhuis bui ten kennis. Voor Luis Ocana was het overigens niet het eerste ongeluk in de Tour. Acht jaar geleden, toen hij Eddy Merckx als gele-truidra ger onttroond had, maakte hij in de afdaling van de Col de Mente zo'n zware val, dat hij eveneens naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. Ocana is thans 34 jaar. Grote dag „Een toffe kerel, Joaquim Agostin ho", zei de Belg Jos de Schoen- maecker naderhand, toen hij zijn Portugese ploegmakker op het ereplatform zag verschijnen. „Als ik het iemand gun dat hij zo'n zware bergetappe kan winnen, dan is het op de eerste plaats Agostinho. Hij is praktisch de hele tour mijn slapfie. Altijd opge ruimd, nooit mopperen over het verloop van de koers of over ge dragingen van zijn tegenstan ders. Een paar dagen geleden was hij betrokken bij een valpartij, die 99 procent van het peloton tot opgave zou hebben gedwongen. Niet Agostinho. Ik geloof dat de kerel van ijzer is. Mannen die ja renlang aan body-building heb- ALPE D'HUEZ (GPD) - Hij bleef derde in het al gemeen klassement, maar zijn achterstand op Hinault groeide tot 19 minuten en 22 seconde. Toch zat Hennie Kuiper niet met gebogen hoofd in zijn hotelkamer, waar hij de verschrikkingen Alpenetappe r drie cols i de t ste categorie en een berg van de tweede categorie nog eens de revue liet pas: „Ik t dat het bij jullie vreemd overkomt, niet reëel klinkt. Toch blijf ik bij eerder gedane uit spraken. Ik leg me nog niet bij de situatie neer. Morgen is er weer een dag. En overmorgen ook. Iedereen kan een slechte dag hebben. Waarom Hi nault niet?", vertelde hij, alsof de nederlaag op de flanken van Alpe d'Huez geen bittere realiteit was geweest. Een verliezer was Hennie Kuiper zon der meer. „Zelfs Knetemann, die je toch niet als een specia list in de bergen mag be schouwen, ging hem voorbijzei Peter Post over zijn vroegere Tour- favoriet. „Kun je nagaan hoe hel met Kuiper is" Op de flanken van de berg, waarvan de top 1860 meter boven de zee spiegel uitsteekt, had Kuiper willen schitteren. Was hij het niet verplicht aan vorige krachtsexplo sies op deze col? Had hij niet vaker hardop ge dacht aan een aanval op Hinault, uitgerekend in de Alpen? Er gebeurde van alles tus sen Moutiers en Alpe d'Huez. Maar geen aan val van Hennie Kuiper. Zijn enige wapenfeit le verde hij m feite "p de Col de la Madeleine, de eerste van de vier bergen Goddet de honderd overgebleven Tourstrij ders heten klauteren. Hennie Kuiper kwam op deze col in vierde stelling door. Zeven seconden na nummer één, Lucien van Impe. Acht seconden eerder dan Hinault, Zoe temelk c.s. Op de Col du Telegraphe bleef Kuiper in het spoor van de twee groten. Later, toen de spits van het veld zich een weg baande Col du Galibier. het et de reldkampioen ineens ge beurd. Michel Laurent wachtte op zijn moege streden kopman. De Fransman leverde Kui per nog een keer af bij de de rit begon, had ik nog goede hoop. Ik geloofde vast dat ik een slag zou kunnen slaan, maar niet veel later brak dat zelf vertrouwen me op. Het den". „En Hinault stampte maar door. Ongelofelijk. Ik heb de indruk dat hjj er plezier in heeft als hij mij verder achteruit kan zet ten Eerder in de Tour hebben we. zonder dat hiervan iets bleek aan de finish. prestigegevech ten geleverd. In de berg- tjjdrit neer Momne-Avo- riaz, toen Hinault mij in liep, heeft hij mij verne derd zoals nog nooit ie mand eerder in mijn loopbaan dit deed. Daar om leg ik me nog niet bij het cht her Ik i nog i

Leidsch Dagblad | 1979 | | pagina 9